Kwart van ziekenhuizen in geldnood fZ ^P^Cieba Rijnsburgse wethouder Mostert stapt over naar Katwijks college Ontsnapte Voorschotenaar meldt zich bij Leidse politie Sterilisatie verdwijnt volgend jaar uit ziekenfonds iTli i i Leidsch Dagblad y Inspectie: Optelsom factoren ff' Napels voorbereid op Europese top Lightrail is favoriet bij treinreiziger Donner sluit andere straf voor allochtonen niet uit Leidsch Di ïblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad INTERNET: www.leidschdaoblad.nl NB. 43399 LOS vrijdag 28 NOVEMBER 2003 EPBRS1 17 DO uar De gróótste selectie kantoormeubelen 12000 m2 w SHOWROOM! IK^itoormeubelen NR. 43399 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 jjj j 't .- kzaamheden erlocatie esteld ;boek »S door Saskia Buitelaar katwijk/runsburg - De Rijnsburgse wethou der Mostert stapt over naar de Katwijkse poli tiek. In maart neemt hij plaats op de stoel van zijn Katwijkse collega Post, die opstapt om persoonlijke reden. Fractieleider De Mooij van de ChristenUnie volgt in Rijnsburg de wethouder op. De ChristenUnie Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg maakte gisteravond deze stoelen dans bekend, nadat wethouder Post in de raadsvergadering zijn vertrek had aangekon- Jan Post om persoonlijke redenen weg uit politiek digd. Post kwam deze zomer tot de conclusie dat het na zes jaar wethouderschap voor zijn gezin en hemzelf beter was om te stoppen. Hij wil meer tijd met zijn vier opgroeiende dochters doorbrengen, voordat ze het huis uit zijn. Samen met de Katwijkse fractievoorzitter Ten Hove dacht Post de afgelopen maanden na over een oplossing. „Toen we deze con structie voor ogen kregen, hebben we eerst een tijd zitten glimlachen. Zo van: dót zou mooi zijn..." Wethouder Mostert was verrast toen hem vorige week de vraag werd voorge legd om naar Katwijk te komen. Maar voor uitlopend op de gemeentelijke fusie, waarna hij zich beschikbaar zal stellen als wethouder namens de ChristenUnie, zag ook hij dit als een slimme oplossing. Hij kan vast warm- draaien voor de fusie en, zo zei hij gisteren, voor zijn missie: „Dat die grote gemeente Katwijk goed tot stand komt en echt iets kan betekenen voor alle inwoners. Mostert gaat ervan uit dat hij de portefeuille financiën, economische zaken en sociale zaken over neemt. Fractieleider De Mooij onthulde vervolgens dat hij degene is die het wethouderschap van Mostert in Rijnsburg overneemt. „Na tien jaar in de gemeenteraad is die prikkeling goed voor me." Door De Mooijs overstap krijgt de fractie er een nieuw raadslid bij: Claudia Noort-Verhoeff (31). Zij zit als burgerlid in een raadscommissie. De fractie moet nog be slissen wie van de drie leden de nieuwe frac tievoorzitter wordt In een voorafgaand over leg hebben de coalitiepartners in Katwijk en alle fractieleiders in Rijnsburg ingestemd met de komst van de nieuwe wethouders. De ge meenteraden moeten formeel hun goedkeu ring nog geven. Naar verwachting gebeurt dat in de raadsvergadering van 4 maart. Pagina R5: Katwijkse raadsleden betreuren vertrek van Post y Bleyenberg er schuift de slak. hoonheid van het tieiC'wordt langzaam baar STRAF is voor de wet gelijk. vrij vertaald de strek- 3 artikel 1 van de Grond- gelijkheidsbeginsel is de fundamenten van •.jchtsorde. Het artikel alleen aan dat gelijke gelijk behandeld die- T»<worden, maar ook dat ^ïatie op grond van ^ïst, levensovertuiging, W gezindheid, ras, ge- <^f op welke grond dan »is toegestaan, wr de Grondwet De hui- nister van justitie Don- ïns grondlegger van bei- Inetten Balkenende, is e mening toegedaan dat Ie allochtone jongeren traft dienen te wor- autochtonen. Niet zo probeert hij zich itici in te dekken, maar Zou hij artikel 1 niet of is de minister volle- its kwijt Net als Aleid de PvdA, die met de van Donner geen te hebben, loor Donner gebruikte iten deugen niet Als noemt hij de aanpak iele jongens. In ons ■kozen voor de benade- een ernstig gesprek op la'sitiebureau. Dat zou bij Ise jongens wel wer- bij allochtone jongens Dchtone jongens zouden idjes niet onder ogen komen als ze niet een (cel-)straf zouden adat Dat een minister van slaagt zoveel voor- ia- 1 en generalisaties in uit te spreken, getuigt Uedig gebrek aan rea- tveel recht zou beweerd ïrilji worden dat criminele - autochtoon of alloch- keer weer hartelijk lachen om de Brom- idering van de politie :ide groepen veel har- in moeten worden aan- at jongeren taakstraf- luut niet serieus nemen is Ij in een werkkamp wel- ler tot een andere le- lel zijn te bekeren. Het )ie>t houdt rekening met !t isioonlijke omstandighe- uit <een individu en deelt de iet in groepen in. Dat iral zo blijven. den hjlag/gpd - Eén op de vier ziekenhuizen verkeert in ernsti ge financiële problemen. Alleen door minder patiënten te behan delen, kunnen de instellingen nog verder bezuinigen. Dat schrijft het blad Zorgvisie, tijd schrift voor de gezondheidszorg. Volgens voorzitter J. Leemhuis- Stout van de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) 'is de rek eruit'. De kos ten zijn volgens de NVZ enorm gestegen, waardoor veel zieken huizen in de geldproblemen zijn gekomen. Volgens Leemhuis-Stout is in de ziekenhuizen de broekriem de afgelopen jaren al tot het ui terste aangehaald. Allerlei voor zieningen, tot en met de soep voor het personeel in de nacht dienst, zijn al gesneuveld. Als er nu ook nog op het personeel moet worden bezuinigd, komt de kwaliteit in gevaar, vreest de NVZ. Ook de Inspectie voor de Ge zondheidszorg is 'bezorgd' over de kwaliteit van de zorg door het toenemend geldgebrek. Binnenkort komt de inspectie met een eigen onderzoek. Herman Bellers, directeur van het Waarborgfonds voor de Zorgsector, een instelling die ziekenhuizen in staat stelt goedkope leningen bij banken te doen, is niet verbaasd over de geldproblemen van de zorg instellingen. Het is volgens hem een optel som van factoren. „Zo hebben sommige ziekenhuizen de ge stegen loonkosten niet goed be groot, waardoor ze nu niet uit komen." Ook worden de zie kenhuizen de laatste jaren naar productie betaald. „Niet ieder ziekenhuis is meer gaan produ ceren, sommige zien daarom hun inkomsten teruglopen", al dus Bellers. Ook krijgen sommi ge specialismen het ene jaar meer geld dan het andere, waardoor alleen bepaalde zie kenhuizen meer profijt hebben. Een andere oorzaak kan vol gens hem zijn dat sommige zie kenhuizen nog 'last' hebben van een fusie met een ander ziekenhuis. Bellers heeft niet de indruk dat ziekenhuizen het nu ineens zwaarder hebben dan voor gaande jaren. „Wel kan het door een optelsom van factoren ineens hard gaan met de geld problemen." -srT napels - In Napels is vandaag een tweedaagse topconferentie begonnen over de Euro pese grondwet. De ministers van buitenlandse zaken van de EU proberen de laatste plooien glad te strijken voor de top op 12 en 13 december, wanneer staatshoofden en regeringsleiders de definitieve tekst van de grondwet vaststellen. De onderhandelin gen over de grondwet zijn vooral een gevecht om de macht. Met name de kleine en economisch minder sterke landen zijn bang dat de reuzen van Europa, Duitsland en Frankrijk, te veel macht krijgen. Foto: AP alphen jlan den rijn/anp - De meeste treinreizigers tussen Gouda en Alphen aan den Rijn geven de voorkeur aan lightrail- voertuigen boven de traditione le treinen. Dit blijkt uit een te- vredenheidsonderzoek onder vijfhonderd reizigers, uitge voerd in opdracht van de NS. Van de ondervraagde reizigers zegt 45 procent tevreden te zijn over de lightrail. Ze noemen als voordelen het in- en uitstapge- mak, de overzichtelijkheid van het voertuig, de aanspreekbaar heid van het personeel en het feit dat de lightrail sneller en beter rijdt over kortere afstan den dan gewone treinen. Min punten ten opzichte van de ge wone trein noemen zij het rij- comfort, het ontbreken van prullenbakken en meer en be tere zitplaatsen. Van de onder vraagden gaf 29 procent de voorkeur aan de gewone trein, de rest maakte het niet uit. Het onderzoek is gedaan in het kader van de lightrail-proef Rijn Gouwe Lijn tussen Gouda en Alphen aan den Rijn. Tot voor kort reden er stoptreinen op dit traject. Sinds maart 2003 tot de cember 2004 laat de provincie Zuid-Holland bij wijze van proef op deze lijn zogenoemde lightrailvoertuigen rijden. Deze voertuigen houden het midden voorschoten/leiden - De vijftienjarige 'tiran van Voorschoten', die afgelopen maandagnacht ont snapte uit een gevangenis in Amsterdam, is te recht Hij heeft zich gisteren gemeld bij een poli tiebureau in Leiden. De politie was al dagen in tensief op zoek naar de jongen. De Voorschotenaar werd een maand geleden aangehouden op verdenking van een klein mis drijf. Na zijn aanhouding kwamen plotseling tientallen aangiften tegen hem binnen bij de po litie. De jongen bleek maandenlang tientallen leeftijdsgenoten in zijn woonplaats te hebben ge tiranniseerd. Hij wordt verdacht van onder meer bedreiging, aanranding en diefstal. In de nacht van maandag op dinsdag ontsnapte de Voorschotenaar door een raam in het Amster damse huis van bewaring te forceren en via het dak het terrein van de gevangenis te ontvluchten. Sindsdien was hij spoorloos. Zijn ontsnapping zorgde bij slachtoffers van de jongen voor grote angst. Slachtoffers en ouders waren bang dat de jongen verhaal zou komen halen. Zelfs zijn ou ders wisten niet waar hij was, zo vertelden zij gis teren in deze krant. Waarom de jongen zichzelf gisteren heeft aange geven, is nog niet bekend. Bewoners in huis overvallen hazerswoude-rijndijk - Twee bewoners van de Rijndijk in Hazerswoude zijn gisteravond omstreeks 19.45 uur in hun huis overvallen. Twee mannen belden aan en drongen vervol gens met vuurwapens de wo ning binnen. De 39-jarige man en een 33-jarige vrouw zijn vastgebonden. De overvallers zijn er met een geldbedrag van door gegaan. Hoe hoog dat be drag is, wil de politie niet be kendmaken. De twee slachtof fers konden zichzelf losmaken en de politie waarschuwen. De lightrail tijdens een open dag, eerder dit jaar. Archieffoto: Henk Bouwman tussen een tram en een trein. Ze kunnen diep doordringen en stapvoets rijden in binnenste den en ook snel rijden buiten de stad. De lightrail-proef is een initia tief van de provincie Zuid-Hol land, in samenwerking met het Haagse vervoersbedrijf HTM, NS en ProRail. De combinatie van heavy rail (gewone treinen en goederentreinen) en light railvoertuigen op bestaand treinspoor is nieuw in Neder land. De Rijn Gouwe Lijn-proef is de eerste op dit gebied. De bedoeling is dat de lijn in de toekomst wordt doorgetrokken van Gouda, via Alphen en Lei den tot aan de kustplaats Noordwijk. De provincie Zuid-Holland is blij met de uitkomsten van het onderzoek. Ze neemt de kritiek punten mee in het ontwerp voor de definitieve lightrail voertuigen. Daarnaast conclu deert de provincie dat reizigers nu al een voorkeur voor light rail aangeven, terwijl de echte voordelen van dit vervoer pas in de toekomst duidelijk wor den: meer haltes, kortere wachttijden en betere bereik baarheid van de binnensteden zonder overstap. den haag/anp - Minister Don ner van justitie is er niet princi pieel op tegen dat allochtonen een andere straf krijgen dan au tochtone Nederlanders. .Alleen als er een aanpak is die bij Ne derlanders wel werkt maar bij een ander niet, dan vind ik zon der meer vanuit het algemeen belang, doe dan wat wél helpt." De bewindsman zegt dat in een vraaggesprek in het blad Wordt Vervolgd van Amnesty Interna tional, dat volgende week uit komt. Hij geeft daarin een reac tie op de suggestie van de oud korpschef J. Wiarda van de poli tie Haaglanden om allochtonen bij een wetsovertreding stren ger te straffen dan autochto nen. Die stelling vond deze zo mer geen weerklank in politiek Den Haag. Donner spreekt niet over zwaardere straffen maar andere straffen, waarbij hij de jeugdcri minaliteit als voorbeeld aan haalt. „Daar is gekozen voor een benadering dat je betrokke nen voor een ernstig gesprek op het politiebureau roept. En dat je daarna moet constateren dat dit misschien bij Nederlandse jongetjes werkt, maar dat het bij sommige andere groepen averechts werkt. Die kunnen hun vriendjes niet onder ogen komen dat ze iets gedaan heb ben waar ze niet eens een be hoorlijke straf voor krijgen." Volgens Donner is het in dat geval mogelijk te kijken „wat bij hen eenzelfde gevoelswaarde heeft als bij ons. Als je het an ders zou doen, dan zou dat juist discriminerend zijn, is de ge dachte. Dan behandel je wat ongelijk is gelijk". Het gaat er volgens een woord voerder van Donner nadrukke lijk niet om dat allochtonen strenger gestraft worden maar dat andere, bestaande metho den in het vizier komen. Bij jeugdcriminaliteit gaat het dan om taakstraffen. den haag/gpd - Sterilisatie voor man nen en vrouwen wordt vanaf volgend jaar niet meer door het ziekenfonds ver goed. Met de besparing die dat ople vert, krijgen meer chronisch zieken recht op gratis vervoer van en naar het ziekenhuis. Dat heeft minister Hans Hoogervorst de Tweede Kamer gisteren in het debat over de begroting voor volksgezondheid gezegd. De minister moet deze kabinetsperiode in totaal 2,3 miljard euro bezuinigen. Hij doet dat door flink te snoeien in het ziekenfondspakket. Volgens coalitiepartijen CDA, WD en D66 kunnen te weinig chronisch pa tiënten aanspraak maken op gratis zie- kenvervoer. In het voorstel van Hooger vorst krijgen alleen blinden, rolstoelers, kanker- en nierdialysepatiënten de ver- voersvergoeding. De coalitiepartijen vinden dat er een vangnet moet komen voor andere chro nisch zieken die van dit vervoer afhan kelijk zijn, bijvoorbeeld omdat ze geen geld hebben voor de taxi. Hoogervorst schaarde zich gisteren achter dit initia tief. Om het hiervoor benodigde bedrag bij elkaar te krijgen, verdwijnt de ver goeding voor sterilisatie uit het zieken fondspakket. Alleen als er een medische noodzaak is blijft de ingreep vergoed. Wie straks niet zelf wil opdraaien voor de kosten moet zich laten bijverzeke ren. De oppositie vindt dat de minister on doordacht handelt. Volgens Hooger vorst is echter wel degelijk over deze maatregel nagedacht. Hoeveel geld jaarlijks met sterilisaties is gemoeid kon het ministerie van volksgezondheid gis teren niet zeggen. De discussie over het hete hangijzer van de begroting, het koopkrachteffect van de maatregelen voor met name chro nisch zieken en gehandicapten, is uitge steld tot volgende week. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV >|fr Straat Postcode Plaats Telefoon Wi| gaan zorgvUdg om mei persoonsgegevens bi hel oclotan van de taart Ireft u nadere riomieée Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi autometoctobelafrq terry) Handtekening: 400114 tanfc-grormrnef Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1