KUNST CULTUUR Ed Wubbe's 'Orfeo' raakt diepere lagen Koolhaas laat zien wat Berlijn misliep Carré tien maanden dicht voor renovatie R7 Flint doet Achterberg: soms goed, soms niet Superieure kwaliteit 'Brave Old World' vrijdag 28 NOVEMBER 2O03 litage irdam - In de Nieuwe op de Dam in Amsterdam 12 december tot en met dSjril de tentoonstelling 'Lief zien uit de Hermitage in 'etersburg. Ruim 250 Herwerken vertellen het rende en eeuwigdurende m-aal van de liefde. De ten- istelling bevat topstukken kunstenaars als Rodin, Lo- o Lotto, Francois Boucher, q |nie van Dyck, Kees van 3. adstrijd: foto's ;en en Maurice Denis. p feesten Ross. Reuters/Brad Rickerby ana Ross ar Ahoy' erdam - Diana Ross komt :t kader van haar 'Live Love naar Nederland. Op za- ig 6 maart 2004 geeft de l0 der aller popdiva's een :ert in Ahoy". In 1997 was m aar voor het laatst te be rg deren. Net als toen zal ia Ross in het midden van Ijaal optreden en zijn er al- zitplaatsen verkrijgbaar. aartverkoop begint morgen e bekende adressen. ike Reve eer thuis d« helen - Gerard Reve (79) is h; en verblijf van bijna vier en in het ziekenhuis weer in Machelen. Zijn partner Schafthuizen wil de zwaar lAlzheimer lijdende auteur pns eigen zeggen liever zelf Reve wordt op 14 f lumber tachtig jaar. De inverjaardag van Reve gaat verscheidene publicaties ïard. itina-plaat or Simply Red lafeRSUM - Simply Red maakt Blederland een nieuwe perio- v<an bloei door. De Britse groep rond zanger Mick Scknall heeft van het laatste 'Plm 'Hope' 100.000 exempla- verkocht in ons land. Goed 1 4 een platina plaat. Simply igaf dit jaar al uitverkochte E«dens in Rotterdam en in 'o IMH in Amsterdam. In die 3y£erthal geeft de formatie dit Bjnog twee optredens, op 3 p 4 december. De kaartjes Efel uitverkocht, ierj fde' uit de amsterdam/anp - Koninklijk Theater Carré in Amsterdam gaat vanaf 5 januari tien maanden dicht voor een ingrijpende reno vatie van het voorgebouw. Het uit 1887 da terende pand krijgt nieuwe palen, een gro tere entree, een grotere zaal met nieuwe stoelen en een foyer bovenin met uitzicht op de Amstel. Tijdens de verbouwing heb ben geen voorstellingen plaats. „Nu lijkt het wel alsof je een riool binnen stapt, zo oud zijn de leidingen onder het gebouw", aldus directeur H. lens gisteren tijdens een toelichting. „Tachtig jaar lang is met de grondvesten niets gebeurd." De re novatie gaat ongeveer 28 miljoen euro kos ten, waaraan de gemeente Amsterdam vol gens Jens 10 miljoen euro bijdraagt. De rest moet volgend jaar voor een groot deel door sponsors bijeen worden gebracht. Eigenlijk had de renovatie van het gezichts bepalende voorgebouw al in 1992 moeten plaatsvinden, toen aan de achterkant een groot toneelhuis verrees. Wegens geldge brek ging die verbouwing toen niet door. Jens: „We hebben elf jaar doorgemodderd, maar nu is het echt op." Carré voldoet niet meer aan de regels op het gebied van vei ligheid, milieu en arbeidsomstandigheden. Daarbij bleek drie maanden geleden onver wacht dat de houten palen onder het ge bouw door bacteriën zijn aangetast. Zon der maatregelen dreigt het theater over en kele jaren te verzakken. Carré wil de 350 nieuw te heien betonnen palen verkopen aan sponsors om zo extra geld binnen te slepen. „We zoeken mensen die het leuk vinden een van de steunpilaren van Carré te zijn", aldus Jens. Na de verbouwing, onder leiding van Grei- ner Van Goor Architecten, heeft het theater een nieuwe piste die op drie niveaus kan worden gebracht. In de laagste stand is de ronde vloer geschikt voor het circus, in de middelste stand kunnen er stoelen op staan en in de hoogste stand komt de piste op dezelfde hoogte als het toneel. Hierdoor kunnen grotere theaterproducties en socia le evenementen, zoals diners, plaatsvinden. Er komt een grotere orkestbak met plaats voor 110 musici. In de huidige orkestbak kunnen slechts dertig muzikanten plaats nemen. Het plafond in de zaal gaat 3 meter omhoog. Een flinke verruiming van de en treehal moet een einde maken aan de be nauwdheid en de krapte. Verder installeert het theater een draaideur om de tocht te bedwingen. De nieuwe stoelen zijn com fortabeler en hebben meer beenruimte. Het totaal aantal zitplaatsen gaat daarmee na de renovatie omlaag van ruim 2000 naar bijna 1750. De laatste voorstelling, het kerstcircus, vindt plaats op 4 januari. Over de ope ningsvoorstelling na de renovatie wil Jens nog niets kwijt. „Het is in ieder geval iets spectaculairs." Het gerucht dat André van Duin het vernieuwde theater opent met een nieuwe revue, klopt volgens de direc teur niet. Een artist impression van Theater Carré zoals het er uit moet zien na de ingrijpende renovatie. Foto: ANP dans recensie Roos van Put Voorstelling: 'Orfeo Shows' door het Scapino Ballet Rotterdam. Choreografie: Ed Wubbe. Gezien: 26/11, (première), schouwburg, Rotterdam. Nog te zien aldaar: 13,14,15/1; Den Haag: 10/1, Lucent Danstheater. Tournee, www.scapi nobal let.n I Het entertainmentgehalte is hoog, de oppergod/showmas- ter maakt grapjes die bij het pu bliek goed vallen. Daarnaast roept de dans associaties op met showballetten waar simul tane bewegingen en opgewekte gezichten garant staan voor een feestelijke sfeer. En toch raakt 'Orfeo Shows' ondanks deze luchtigheid, diepere lagen, die veel verder gaan dan opper vlakkig vermaak. Ed Wubbe ge bruikt de klassieker Orpheus en Eurydice als metafoor voor de wijze waarop media en politiek vandaag de dag omgaan met menselijke tragedies en gebeur tenissen. Hij verpakt zijn bood schap echter in lichtvoetigheid; eindelijk weer eens een voor stelling waar ernstige zaken met een kwinkslag worden ge bracht. En zo gebeurt het dat opper- god/showmaster Keith-Derrick Randolph als heerser over de onderwereld dansers gebiedt te dansen dan wel te stoppen. Hij is de baas, hij informeert en licht toe. In 17 scènes, die de oppergod aan elkaar praat, wordt het oorspronkelijke ver haal gevolgd met Bonnie Doets als Eurydice en met Javier Vela zquez als Orpheus. Wubbe kiest voor contrastrijke afwisseling in aaneensluitende scènes. Hier door is het effect van het uitver groten van gevoelens en het to nen van verschillende verschij ningsvormen van emotie, doel treffend. Zonder dat er sprake is van overdrijving. Oppergod/showmaster Keith-Derrick Randolph (links) gebiedt Javier Velazquez (Orpheus, midden) te dansen. Publiciteitsfoto Rumoer wordt opgevolgd door rust: harde pulserende beats krijgen een vervolg in aarzelen de pianoklanken. Nu eens ver onderstel je in een trendy disco beland te zijn met sensuele da mes die stoer én puntig op spit zen dansen, dan weer waan je je in een serene omgeving waarin Eurydice met ingetogen dramatische dans de eenzaam heid personifieert. Het bewegingsidioom binnen Orfeo is enerzijds licht, luchtig en vrolijk maar kenmerkt zich anderzijds door strakke, scher pe lijnen: het linkerbeen glijdt gestrekt uit, terwijl het rechter- standbeen met gebogen knie uitgedraaid is. Mooi gedoseerd zijn de videobeelden - gefrag menteerd door het vlakkenpa- troon in het witte decor. Er ont staat een duet van gefilmde en reële dans omdat Orpheus is te zien op de schermen terwijl Eu rydice zich op het toneel be vindt. 'Orfeo Shows' heeft alle ingrediënten om een fantasti sche voorstelling te zijn. H. 1en aan den rijn - De Stich- )r- Internationale Samenwer- Alphen organiseert een fo- 'dstrijd met als motto KeMen met een culturele ach- r gond'. De SISA acht het be dijk dat Alphenaren, deel fakend van de multiculture aïnenleving, kennisnemen cultuur. Feesten ne- jdaar een belangrijke plaats andaar het thema. Deelne- kunnen hun foto met kor- üchting tot 30 april 2004 ren naar SISA, Klaproos- 55 2403 EW Alphen aan ijn. Info: www.sisa-mon- ,nl en www.alphoto.nl aftwerk in listerdam /erdam - Oude tijden herle- v'pp 12 maart in Pepsi Stage .{nsterdam als de Duitse iiesizergroep Kraftwerk een fert geeft. Het is die dag 512 jaar geleden dat de p voor het laatst in ons optrad. Kraftwerk werd 'ji jaren zeventig opgericht, irootste hit van de groep afAutobahn' in 1974. In juli ht de groep nieuw materi- vJit. De voorverkoop voor 'oncert begint morgen, jte films van 33tns ontdekt szor\ulag - Tijdens een recent igersfrzoek naar de mechanisa- an n^in de Amerikaanse land- zijn twee tot dusver on kunde voorlichtingsfilms ont- Leid afkomstig van de Neder- etig?Se documentarist Joris 11 eefe (1898-1989). De twee kor- iar v(|drachtfilms gaan over de Teldductie van elektriciteit op Amerikaanse platteland. Na creolisering zal de Europese (rij J°ris Ivens in Nijme- 896(le twee films in bezit krij- Architectuurprijs voor ontwerp Nederlandse ambassade door Wierd Duk Berlijn - Ooit verliet Rem Kool haas (59) teleurgesteld Berlijn omdat het stadsbestuur er, vol gens de Nederlandse sterarchi tect, 'provinciale', 'kleinburger lijke' en 'banale' opvattingen over stedenbouw op na hield. Vorige week ontving Koolhaas de architectuurprijs van de stad voor zijn ontwerp van de spec taculaire nieuwe Nederlandse ambassade. Gelijktijdig opende in de Neue Nationalgalerie een overzichtstentoonstelling van Koolhaas' werk. De expositie, 'Content', zal maart volgend jaar in de Rotterdamse kunsthal worden getoond. Genoegdoening? „Ach, ik vind prijzen onbelangrijk", reageert Rem Koolhaas. De architect uit Rotterdam treedt op als gids voor de internationale pers in het kubusvormige ambassade gebouw aan de Spree. Dit toon beeld van Nederlandse avant- garde is al sinds haar papieren ontwerp spraakmakend. Nu het uit glas, zilvermetaal en beton opgetrokken gebouw er staat, ontvangt de ambassade vanuit de hele wereld aanvragen voor bezichtigingen. Duitse media zijn afwisselend lyrisch ('de constructivistisch meester werk') en gematigd kritisch, bij voorbeeld over de slordige af werking en omdat Koolhaas 'te weinig aan de gebruikers denkt'. Hoe dan ook is de be langstelling enorm. De ambassade wordt gezien als Koolhaas' antwoord op de door hem verguisde nieuwbouw in Berlijn, met als 'dieptepunt' de intimideer-architectuur op de Potsdamer Platz. Hij liep tien jaar geleden kwaad weg uit de jury. „Omdat die grof opereer de en alle interessante ideeën voor de Potsdamer Platz met een beroep op de 'normale Ber- lijner' eruit gooide.' Op een ongewone locatie, in het voormalige communisti sche oosten van de stad en - heel Nederlands - aan het wa ter, bouwde Koolhaas een zeer transparant, licht gebouw dat op een elegante manier ken merkende details van Berlijn in zich opneemt. Zo is vanaf de straat een doorkijk te zien op de beroemde tv-toren, een zijraam kijkt uit op een oud nazi-ge bouw en een wand van glas weerspiegelt de Spree. „We wil den de turbulente geschiedenis van deze stad absorberen", al dus de architect. Grondprincipe is het 'traject', een spiraalvormige, tweehon derd meter lange gang van alu minium die zich vanaf de hoofdingang naar boven slin gert en eindigt in de bedrijfs kantine en het dakterras. Kool haas' wens dat bezoekers en personeel besluiten omhoog te lopen in plaats van de lift te ne men, blijkt uit te komen. „Dat vind ik leuk", zegt Koolhaas. „Ik hoop dat het wandelen onder deel wordt van het diplomatie ke proces". Aan het slingerende 'traject' lig gen de kantoren. Sommige open en bloot, zonder deuren, andere bureau's gaan schuil achter de aluminiumwanden. Er is nauwelijks gebruik ge maakt van kleuren. „Omdat de materialen en de context voor zichzelf moeten spreken", zegt Koolhaas. De speciaal aange worven kunstwerken en het houtgebruik in de kantoren moeten een warme compensa- De Nederlandse ambassade in Berlijn. Foto: GPD tie vormen voor het dominante, kille zilvergrijs. De architect is zelf 'verrast' door het gebouw, dat de bou wers bij vlagen overigens voor grote problemen plaatste. „Twee maanden geleden stond hier alleen nog maar ruw bouw." Het is nu aan de bezoekers en het publiek, vindt Koolhaas, om te oordelen. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'De dichter is een koe' door Theatergroep Flint. Teksten: Gerrit Achterberg. Idee en script Felix Strategier. Regie: Marja Kok. Gezien: 27/11, LAKtheater, Leiden. Het hof: „Meneer Achterberg, u heeft uw hospita vermoord en haar dochter ernstig verwond. Heeft u daar spijt van?" Achter berg denkt even na en zegt dan: „Maar het heeft toch vijf prach tige gedichten opgeleverd?" Hoe waar het verhaal is, weet ik niet, maar Gerrit Achterberg is zonder twijfel de meest door zijn biografie achtervolgde Ne derlandse dichter. Eigen schuld, natuurlijk, maar het is door dat turbulente leven wel heel lastig om een gedicht te le zen zonder dat die vermoorde hospita vanuit haar kist mee kijkt. Achterberg was een gestoorde en gekwelde man, die (daar door, desondanks of daarnaast, dat blijft de vraag) een aantal sterke gedichten heeft geschre ven. Theatergroep Flint, die met een Achterbergprogramma het land rondreist, laat de poë zie de biografie illustreren. Di rect na het openings- en titel nummer 'De dichter is een koe' rukt een man in driedelig Ach terberggrijs een fris jong meisje van een schommel- om haar wreed van haar maagdelijkheid te beroven. Bij het volgende ge dicht loopt zij dubbelgevouwen van de pijn huilend achter langs. Felix Strategier heeft met zijn Gebroeders (nu dus Theater groep) Flint al heel wat dichters op muziek gezet: Slauerhoff, Van Ostaijen, Hoomik en Claus. Strategier zelf heeft een stem die van elk nummer een zee manslied maakt, dus het is voor de afwisseling goed dat hij zich heeft laten vergezellen door Da vid Vos en Eefke den Held. De eerste is net zoals Strategier Achterberg (geen alter ego, een verdubbeling), de tweede is de maagd, de onschuld, de perfec tie, de verleidster, de hoer, al die rollen die de geest van de. dichter haar laat spelen. Ze zin gen allebei redelijk, maar niet echt goed. Paul Prenen (piano), Greet je de Oude (accordeon) en Kim Soepnel (contrabas) bege leiden sterk, al zitten piano en accordeon elkaar in het klank beeld soms in de weg. Een van de twee met de bas en een ho bo, dat zou mooi zijn. De muziek die Prenen, Soepnel en Strategier componeerde boeit, en illustreert de poëzie soms mooi, zoals in het smach tende 'Zestien' en de obsessieve klanken van de gedichten uit Blauwzuur. Die teksten staan niet in het boekje, helaas. Bij andere stukken verbaast het verband tussen tekst en mu ziek, zoals de jazz van 'Welkom' (je kunt veel zeggen van de ge dichten,, maar niet dat ze swin gen) en de Balkanachtige klan ken van 'Melkknecht'. Hetzelf de geldt voor de manier waarop de tekst gezongen wordt: er worden nogal wat woorden weggemoffeld. Het beroemde 'symbolen worden tot cimbalen in de ure des doods' krijgt een onverdiend beroerde behande ling. Dat is het verhaal van het programma: soms is de muziek een interessante toevoeging, soms zit die de tekst in de weg muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Klezmergroep 'Brave Old World' en 'Amsterdam Sinfonietta'. Gezien: 27/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het heeft iets vreemds om doodstil op een stoel te zitten en alleen maar te luisteren. Is dat bij de eerste traditional van Michael Alpert (zanger en vio list) nog geloofwaardig, gaande weg wil je opstaan en meedoen, mee rouwen, mee feestvieren, mee dansen. Er is maar één ex cuus voor dat muisstil zijn, en dat is de superieure kwaliteit van de Klezmergroep 'Brave Old World' in nauwe verbon denheid met Amsterdam Sinfo nietta. Sergej Prokofjevs 'Ouverture op joodse thema's' voor klarinet, strijkkwartet en piano is deze tweeëenheid op het lijf geschre ven. De heimwee naar Rusland bracht Prokofjev ertoe om dit stuk te componeren. Hij maakt gebruik van een lang niet alle daagse bezetting en allerhande ritmische mogelijkheden. De pianist vermaakt zich eerst met de klarinet in welhaast jazzy rit mes, celli en contrabas voegen zich bij dat tweetal. De orkest klank inclusief de violen wordt steeds opruiender, toomt lang zaam in, ruist als een zee onder de steeds heftiger kleurende klarinetsolo. In ijle, tere lijnen zingt Sinfo- nietta's concertmeester Alexan der Kerr zijn eindeloos wee moedige zang in 'Barditshever Fantaziye'. De klarinettist te vens componist Kurt Bjorling valt plompverloren in die stilte, dreigt tot er een samenspraak ontstaat met licht grommende strijkers op de achtergrond. Van de helle, schelle volksdeun op klarinet tegen zinderend hoog, kristalzuiver vioolspel lopen de rillingen over je rug. Ook de pianist en accordeonist Alan Bern componeert, voor deze gelegenheid 'Groyser Gas- Nign' en 'Groyser Kapele'. Gas- Nign dat letterlijk straatdeun betekent is een processielied dat de 'klezmorim' spelen ter ere van bepaalde personen op hoogtijdagen. Het begint met een vrolijk thema dat regelrecht uit de Barok lijkt te komen, mooi opgebouwd door de strij kers vergezeld door de 'tsimbl' (cimbalon) die lichtjes meetip- pelt. Voluit barst het orkest los dat getackeld wordt door de eerste viool, vervolgens door de klarinet die bast als een donke re mannenstem. Telkens duikt dat vertrouwde thema weer op, omspeeld en verpakt in een Oost-Europees joods jasje. De 'Drie scènes uit het Chassi dische leven' van de Zwitsers/Amerikaanse compo nist Emest Bloch (1880-1959) staan voor berouw, improvisa tie en vreugde. Berouw is een intens melancholiek, introvert lied met dramatisch schrijnen de dissonanten. De hoopvolle Improvisatie vqgrspelt al de uit gelatenheid van Vreugde, die met magistrale felgekleurde violen danst op een donker zwaar tapijt van contrabas en cello. Dan toont 'Brave Old World' solo een staaltje van geweldig improviserend vakmanschap dat gepaard gaat met harts tochtelijke, organische muzika liteit. Met overslaande fonke lende stem zingt Michael Alpert in onvervalst jiddisch; vol rol lende R's en diepe keelklanken. De klarinet en een vreemdsoor tige mond-accordeon gaan een dialoog aan die bijna als joodse humorzinnen te verstaan is. Op een gegeven moment 'kletsen' alle vier instrumenten door el kaar, terwijl er één fiks de bo ventoon voert. Totdat de taal zoetjesaan overgaat in gefluis ter om nog één keer flamboyant los te barsten in vreugdebe toon. Shaloom en Mazzel tovi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17