Rustenborch krijgt toch nieuwbouw LEIDEN REGIO Valt er over de smaak van brood te twisten? :n geslaagd Leids exportproduct mstreden blauwe A moet van het dak VVD laakt uitspraken wethouder over Oud-Poelgeest Schoonmaak in Vijfhoven Winkels woensdagavond open Raad Oegstgeest unaniem overstag Thanksgiving in Holiday Inn vrijdag 28 NOVEMBER 2OO3 oegstgeest - Wethouder De Ruijter heeft in juli niets onoor baars gezegd over de stichting Oud-Poelgeest. Dat oordeelde de meerderheid van de ge meenteraad van Oegstgeest gis teravond. Een motie van oppo sitiepartij WD om een aantal oude uitspraken kreeg geen bij val. De wethouder toonde des tijds begrip voor de stichting die klaagde dat zij nooit het door haar beheerde kasteel en landgoed voor 4,5 miljoen euro van de gemeente kan overne men. De wethouder voegde eraan toe dat het verkoopbedrag 'in de raad is geboren', terwijl burge meester en wethouders de op brengst nog niet hadden vast gesteld. Het genoemde bedrag was reden voor Ton Kohlbeck, oud-wethouder en bestuurslid van de stichting, om zich boos te maken over het voornemen van de gemeente. WD-raadslid Van den Hoek stoort zich eraan dat de wet houder de raad het bedrag 'in de schoenen schuift', terwijl die volgens hem juist een door het college binnenskamers ge noemd bedrag naar beneden bijstelde. Van den Hoek: „We worden ten onrechte afgeschil derd als mensen die geen ver stand van zaken hebben." De Ruijter reageerde verrast: „Op een gegeven moment is het bedrag genoemd door de raad. Dat is jammer, want het zette een bepaalde toon. Ik heb na de publicatie meteen Kohl beck gebeld dat het jammer was dat hij meteen naar de krant ging zonder eerst contact op te nemen met mij. Ik heb nooit gepoogd verkeerd te in formeren of de zaak te verdoe zelen." De andere fracties voelden niets voor de motie. De Kok (CDA): „Ik snap niet waarom de motie vijf maanden na dato komt." Eegdeman (Leefbaar Oegstgeest): „Wat staat er nou voor onvertogen woord van de wethouder in?" Klaver (Pro gressief Oegstgeest): „Volgens mij hebben we een bedrag ge noemd. Ik vind dat de wethou der een slim antwoord heeft ge geven. Klaar." leiden - In de wijk Vijfhoven, achter de Boshuizerkade, is morgen een grote schoonmaak actie. Ook worden er bollen ge plant en nestkastjes opgehan gen voor vogels. Daarna is er een sinterklaasfeest voor alle kinderen die hebben meegehol pen in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. Er staat ook een party tent, waar de bewoners wat kunnen drinken. De actie be gint om 12.30 uur en duurt tot 15.30 uur. leiden - In verband met sinter klaas is er woensdag 3 decem ber in Leiden een extra koop avond. Ook aanstaande zondag zijn de winkels in de binnen stad open. Grote winkels zoals V&D en C&A zijn ook op dins dagavond open. Extra kerst- koopzondagen zijn op 14 en 21 december. In verband met de kerst zijn er ook extra koop avonden op maandag 22 en dinsdag 23 december. De grootwinkelbedrijven zijn ook vrijdagavond 19 december open. Op zondag 28 december is de 'reguliere' koopzondag. De kerstmarkt op de Beestenmarkt bij de ijsbaan is er vanaf woens dag 10 tot en met woensdag 24 december, elke dag van 12.00 tot 20.00 uur en op koopavon den tot 21.00 uur. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In de gymzaal aan de Lam- menschansweg 4 is elke maandag van 9.15 tot 10.15 uur conditiegymnastiek voor vrou welijke 40-plussers. In buurtcentrum Matilo is zondag van 15.00 tot 18.00 uur een demonstratie van en infor matie over country line-dance. Het buurtcentrum staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. In buurthuis 't Spoortje wordt op dinsdag van 19.00 tot 20.30 uur Arabische les gegeven voor beginners. Twaalf lessen van 1,5 uur voor 55 euro. Informatie bij Het buurthuis, Bemhardka- de 40 in Leiden, telefoon 5241933. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden is maandag om 14.00 uur bingo voor 55-plussers. Vijf spelron- den voor 3 euro. Informatie: 5212893. In buurtcentrum Matilo zijn wekelijks bijeenkomsten voor klaverjassers. Op maandag van 20.00 tot 23.00 uur komt in de grote zaal een aantal bij elkaar en de groep klaverjassers op donderdag van 14.00 tot 16.30 uur zoekt ook n<% een paar maatjes (1,35 euro per keer). Voor 2,25 euro per maand kan vrijdags van 9.45 tot 11.45 uur klaverjassen worden geleerd. Meer informatie bij het buurt huis aan de Zaanstraat 126, te lefoon 5412515. Vrouwen die het leuk vinden om te sjoelen kunnen dat elke woensdag vanaf 20.00 uur gaan doen in het wijkservicecentrum Vogelvlucht aan de Boshuizer- laan 5 in Leiden. Informatie 5313648. Voor 3,50 euro kan woensdag van 20.00 tot 22.00 uur worden meegedaan aan de Sinterklaas- bingo in buurtcentrum Matilo, Zaanstraat 126, Leiden. Morgen vanaf 13.00 uur be zoekt sinterklaas, vergezeld door een aantal pieten, winkel centrum De Kopermolen in de Merenwijk in Leiden. door Jeroen Overduin oegstgeest - Zorgcentrum Rus tenborch in Oegstgeest kan defi nitief uitbreiden. De directie kan opgelucht ademhalen nu de raad gisteravond unaniem akkoord ging met de nieuwbouw. Drie weken geleden ontstond zowel bij het zorgcentrum als de gemeente onrust toen Rus tenborch rijksoverheidsgelden dreigde mis te lopen. Op 12 no vember presenteerde wethou der Meester (Progressief Oegst geest) de leden van de commis sie ruimte en groen een brand brief van de directie van Rus tenborch. Zouden burgemees ter en wethouders niet binnen drie dagen schriftelijk akkoord gaan met de nieuwbouw, dan zou het zorgcentrum voorlopig niet meer op rijkssubsidie kun nen rekenen. De commissiele den voelden zich gedwongen om te kiezen voor de toezeg ging- De raadsleden reageerden twee weken geleden verbolgen op de gang van zaken. Eegdeman (Leefbaar Oegstgeest) noemde het een 'pleebesluit' dat op een 'schandalige' manier tot stand was gekomen. In een brief vroeg hij het college om uitleg. Papma, partijgenoot van Mees ter, zei in de raadsvergadering uitvoerig op de gebeurtenissen te zullen terugkomen. Van den Hoek (WD) brieste dat zijn par tij 'zich met een pistool tegen de borst in de hoek gedreven voelde'. Gisteren werd de soep niet zo heet gegeten als de raadsleden die eerder opdienden. Huizing (WD) toonde zich nog wel fel: „Het college wist wel degelijk dat het besluit rond die tijd ge nomen moest worden." Mees ter: „We wisten dat het akkoord eind 2003 naar Den Haag moest Wij hadden haast, dat hadden we veelvuldig aangege ven. Maar we hebben nooit de precieze datum vastgesteld. De Kok (CDA) zei niet al te lang te willen stilstaan bij de proce dure, maar in te willen gaan op de inhoudelijke kanten. Hij wil de dat de raad de vrijheid houdt om in een later stadium een be sluit te nemen over de bouw kundige details, waaronder het geplande aantal etages op de hoek van de Apollolaan. „Zeven lagen is veel. Het geeft de om geving stedelijke allure, terwijl die nu juist zo groen en rustig is." Eegdeman bleef fel: „Ik verbaas me erover dat er niemand is die de beschamende gang van za ken in de commissie aan de kaak stelt. Ik kan niet ingaan op het verzoek de plannen goed te keuren. Ik ken die plannen niet. Ik heb alleen een kleurplaat met vakjes." Die uitspraak ging Huizing te ver: „Rustenborch heeft duidelijk gezegd dat het ging om ongeveer 204 wonin gen." Er heerste verwarring in hoe verre de raadsleden zich met hun goedkeuring ook vastleg gen op de afmetingen van de bouwplannen. Meester: „De plannen zijn globaal genoeg om daarin nog verandering aan te brengen." In elk geval is er ge noeg speling om aan de bezwa ren van het CDA tegemoet te komen. De gymzaal naast het zorgcentrum moet verdwijnen. Dat er een vervangende sport- gelegenheid komt staat vast, maar over de plaats en vorm discussiëren de raadsleden vol gend jaarverder. koop je bij de bakker bij de kaasboer. Zo was ige tijd, zeker in de Ko- lolen te Leiden. Helaas, het vertrek van Christi- de Witt is dat voor ons (en wij denken voor vele an- n) niet meer het geval." Zo nt de brief van J. Schroder, oner van de Brigantijnwal Merenwijk, aan de Echte ;er A. Blok. En wat blijkt bij er lezen? Schroder is niet spreken over de kwaliteit het brood van Blok, die de te rij van Christiaan de Witt :oeP t overgenomen. •6 8aa s veel meer veranderd dan zo kun bi Maa ;r den ïl een Ofm< an de wai en w; jalen erder en tips ut it u st ij bus 54 onder rubr Is diali irdea eester- nl ïermani de naam van de bakker", ver volgt Schroder. „Helaas, want de producten van Christiaan waren zonder uitzondering perfect en dat zijn ze nu niet meer. Hoe is dat mogelijk? Bij de overname van zo'n mooi bedrijf zou je verwachten dat de recepten en de bereidings wijze ook zouden worden over genomen, zoals ook de bakkerij en het daar werkzame perso neel is overgenomen naar wij aannemen. Dat eerste is blijk baar niet gebeurd en dat is vre selijk jammer." Vervolgens geeft Schroder een aantal voorbeelden. „De heer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van "nmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 lijke voorgebakken kaiser- broodjes zijn niet meer te koop, de croissants smaken minder, het waldkornbrood is niet meer zo lekker, de puntjes zijn minder stevig en ook min der van smaak, het lichtbruine sesambrood minder en tot slot halen de pepemoten lang niet de kwaliteit van Christiaan. Dit heeft tot gevolg dat wij de voor gebakken kaiserbroodjes en het bijzondere bruinbrood nu noodgedwongen bij AH kopen, de harde broodjes (bruin en wit) bij de kaasboer halen en de pepernoten elders in de stad kopen. Wij staan niet alleen in onze kritiek. Veel van onze vrienden kopen hun brood in middels ook elders. Dit moet goed te merken zijn in uw om zet." Tot slot komt Schroder met een verzoek aan bakker Blok. „Wij zouden u willen vragen alsnog de recepten en de berei dingswijze van Christiaan over te nemen. U zou daar niet al leen ons maar alle bewoners uit de omgeving een geweldig plezier mee doen. Dit zal uw omzet beslist ten goede ko men. Wij schrijven dit niet om u dwars te zitten maar om te proberen samen met u weer de beste bakker uit de regio in ons winkelcentrum te krijgen. La ten wij hopen dat dit resultaat heeft en wij weer gewoon ons brood bij de bakker kunnen kopen." Bakker A. Blok laat weten dat hij contact heeft gezocht met Schroder maar niet verder is gekomen dan diens antwoord apparaat. „En daar is niet op Uiterlijk is er bij de bakker in winkelcentrum Kopermolen niets veranderd. Maar volgens een aantal be woners van de Merenwijk valt er wel iets af te dingen op de smaak van het brood sinds er een andere bakker het brood bakt. Foto: Hielco Kuipers gereageerd. Dat is jammer want ik hoor graag de mening van mijn klanten. Mijnheer Schroder mag hier langs ko men, krijgt vervolgens een brood mee, geeft zijn mening en daarop kunnen wij reage ren." Blok heeft wel een verklaring voor de mening van Schroder. „Het is een algemeen gegeven dat als er een andere naam op een winkel komt of op de zak ken waarin het brood wordt verpakt, de klanten kritischer naar het product gaan kijken. Hun beleving is anders. Ik heb het daar laatst nog met De Witt zelf over gehad die hier nog re gelmatig komt Mijnheer Schroder is te negatief. Er is in de winkel en bakkerij niet veel veranderd. We gebruiken de zelfde grondstoffen, dezelfde recepten en dezelfde ovens. En het zijn dezelfde bakkers die bakken." Blok zegt niet aan zijn omzet te merken dat bewoners van de Merenw^k ontevreden zouden zijn over zijn producten. „Inte gendeel. de zaak draait goed. Elk jaar word ik op kwaliteit ge controleerd door het Neder lands Bakkerij Centrum en daarbij scoor ik hoger dan ge middeld." Eric-Jan 1 -endsen ,ht feestje was het, gisteren bij de opening van het Werkhotel. Met bewoonsters in mooie kleren en tal van Leidse prominenten. Dick Hogewoning las de Rue - Het Leidse idee voor 'erkhotel is door andere overgenomen. Ook in !aag, Arnhem, Nijmegen ildoom zijn plannen voor istelling die jongeren tus- le 17 en 27 jaar onderdak egeleiding biedt. „Het lotel is een geslaagd Leids -.product", zei projectlei- on*rank Koster, de geestelijke r van het concept, gisteren qs de officiële opening. i jongeren perspectief. Dat ze aan." !ur aan Leidse prominen- I fv3111 langs op de borrel in Ld|>and op de hoek van de igdlaan en de Agaatlaan. rerkhotel biedt onderdak laximaal zestig jongeren de 17 en 27 jaar die door loende opleiding en door len in him woon- en atie dreigen te ontspo- vi het mei ren. Zij kunnen een gemeubi leerd eenkamerappartement krijgen tegen een huur van 325 euro inclusief. De jongeren le ren zelfstandig te wonen, moe ten onderwijs volgen en onder begeleiding van een jobcoach stages lopen. Het Werkhotel ga randeert dat de deelnemers na twee jaar een eigen huurwo ning en uitzicht op een baan hebben - mits zij zich aan de strenge huisregels houden. Het Werkhotel was oorspronke lijk een initiatief van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS), woonstichting Duwo uit Delft en De Wassenaarsche Bouwstichting. In 2000 gaf de SLS aan Koster, die een advies bureau heeft, opdracht de mo gelijkheden van een 'woon- werktraject' voor jongeren te onderzoeken. Koster: „In het begin kwam ik veel ongeloof en scepsis tegen. Veel mensen twijfelden eraan of jongeren wel geïnteresseerd waren in het idee van een Werkhotel." Het project raakte in een stroomversnelling toen het MKB Leiden eind 2000 interes se toonde. In zijn openings speech tijdens de borrel giste ren noemde wethouder Rabbae (Groenlinks) het MKB 'de hor zel die de gemeente achterna heeft gezeten'. Koster: „Vanaf het moment dat het MKB in haakte, kregen we de werkge vers mee, de gemeente, maat schappelijke organisaties en fi nanciers." Inmiddels zijn in Den Haag, Arnhem, Nijmegen en Apel doorn ook Werkhotels in voor bereiding. Koster is daar best trots op. „Leiden heeft het lef gehad om ermee te beginnen en door te zetten. Je moet risi co's durven nemen. Zekerhe den heb je pas achteraf." Toch is niet iedereen onder de indruk van de Leidse borstklop perij. Marja Langenberg bij voorbeeld, zij werkt in Dor drecht voor het project Foyer. Een foyer is ook een soort Werkhotel. „De foyer is in En geland en Frankrijk een bewe zen concept. Tja, in Dordrecht denken wij dat we in Nederland de eerste waren en in Vlissin- gen denken ze dat ook. Hoewel, in Vlissingen staat eigenlijk maar een heel klein foyertje." Er bestaat een essentieel ver schil tussen het foyer-concept en het Werkhotel, vindt Koster. „Een foyer staat open voor alle jongeren, ook bijvoorbeeld voor diegenen die 24 uur per dag hulp nodig hebben. Het Werk hotel niet. Niet iedereen wordt hier toegelaten. De jongeren moeten iets te bieden hebben, gemotiveerd zijn en werken. Het werkhotel geeft een eindga- rantie: een woning en uitzicht op een baan. Perspectief, dat spreekt jongeren aan." ;conj J geniu De blauw verlichte A geruime tijd op het dak de voormalige Blonkpan- op de hoek van de Har- eg en de Nieuwstraat staat, weg. Dat zegt wethouder jsema. „Na het weekeinde i wij de gebruikers van dat uitnodigen voor een ge en vertellen dat die A eraf aldus de wethouder. is geen discussie over lijk." Wijkvereniging Pancras-West tekende bij burgemeester en wethouders schriftelijk bezwaar aan tegen de blauwe A op het dak van de voormalige Blonk- panden. Volgens voorzitter Jaap van Meijgaarden is de letter ontsierend; verspreidt de neon A een irritant licht en is het lichtbaken ook nog eens zonder vergunning geplaatst. En dat terwijl het pand, waar het Rijn lands Architectuur Platform (RAP) tegenwoordig in huist, ei gendom is van de gemeente. Geertsema: „Die A gaat van het dak. Er is weliswaar een ver gunning aangevraagd, maar daar wordt pas rond 10 decem ber over beslist." Dat betekent dus dat de neon-uiting illegaal geplaatst is. „Bovendien", zo stelt Geertsema, „heeft de ge bruiker van dat pand, het RAP, geen contact opgenomen met de eigenaar van het pand. En dat is de afdeling grondzaken van de gemeente." Volgens Geertsema is dat laat ste namelijk nog belangrijker dan de vergunning. En dus houdt de gemeente nu voet bij stuk. Eerst die letter van het dak. „Daarna wachten we af of een vergunning wordt verleend en of de afdeling grondzaken als eigenaar van het pand toe stemming geeft", aldus Geert sema. leiden - President Bush legde een uiterst geheim bezoek af aan Bagdad maar de 'gewone' Ameri kaan kon gisteravond in Holiday Inn in Leiden te recht. Daar was de traditionele maaltijd met kal koen op Thanksgiving Day, een nationale feestdag in de VS. Gebraden en gevulde kalkoen met jus vormt de hoofdschotel. Het gebraad wordt geser veerd met zoete aardappelen, groene boontjes, champignons en cranberrysaus. Vooraf was er een goed gevulde groentesoep en toe is er pumpkin pie en mince pie. Met het diner wil Holiday Inn de herinnering in stand houden aan de Pilgrim Fathers in Leiden. In Leiden woonden de Pilgrims ongeveer 12 jaar nadat zij vanwege hun geloof uit Engeland waren gevlucht. De Pieterskerk was het middelpunt van hun doen en laten. Op zoek naar meer vrijheid voer de groep in 1620 naar Amerika en vestigde zich aan de kust van de huidige staat Massachusetts. Een jaar later knielden zij om God te bedanken voor hun overleving en bestaan in het grote, nieuwe werelddeel: dit was het eerste feest van Thanksgiving. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13