'Duitsland vermoordt eigen ECONOMIE Salaris Ahold-topman afgetopt op 3,45 miljoen Namaakspeelgoed is in opmars CWI: Meer werklozen dan verwacht Muziekdivisie Time Warner naar Bronfman Fiscus maalt niet om verlies in zaak van zwartspaarder 50.000 Chinese taxi's met Nederlandse gasinstallatie Stork maakt 'huid' voor supervliegtuig Geen hoger loon in de horeca 00 reest groot es van banen De vissersgemeen- Urk maakt zich zor- de sociale gevolgen, opese visserijminis- dviezen van biologen de vangst van schol fors beperken. Voorzit- f van de Kamer van del Flevoland waar een recente brand- n minister Veerman voor het verlies van 560 arbeidsplaatsen in il de vis verwerkende in- Nijhof voert aan dat de erkers en de groothan- m 1560 arbeidsplaatsen) tijden doormaken. e ingrepen bij aanse LG Card Bij LG Card, de grootste irdorganisatie van Zuid- verdwijnen 2100 van de inen en gaan 50 van de tigingen dicht. De maat- moeten leiden tot een e besparing van 280 euro. Volgens analisten Card op zoek gaan q kapitaalkrachtige part- dinsdag 25 november 2003 15^09 ar zal die niet zijn. De 19.00 17,65 >5,50 16,24 19,75 >3,15 >1,80 >9,00 >6,06 13,60 13,21 11,20 11,50 >5.00 13,65 5,28 13.99 17,20 12,30 >1,50 >0,88 '8,11 17,05 >0,32 11,95 17,80 >3.50 53,35 K sverzekerde et erg trouw >am - Ziekenfondsver- n zijn niet erg trouw als hun verzekeraar gaat. 5 miljoen verzekerden ;en bij premie- of stel ijs jingen over te stappen 1 andere zorgverzeke- t blijkt uit een rond- ïder 1300 mensen door 'O. De groep vertegen- ;t een premievolume miljard euro. Tussen de raars bestaan grote ver in klantloyaliteit. Bij de raar met de grootste otentiële overstappers ia de helft te willen 10,55 n. Er is ook een verzeke- 29,30 jjyan 'slechts' 10 pro- irweegt te vertrekken. a en BA jlelen routes De luchtvaartmaat- jen British Airways en aan nauwer met elkaar rerken. Een woordvoer- Iberia bevestigde giste- de ondernemingen de ;sten en landingsrech- overlappende routes elen en personeel op es gaan uitwisselen, tirways is al een grote houder van zijn Spaan- er. In juli 2002 sloten ze tegische alliantie. ng ontslaat topmensen - De financieel direc- "ke Sears van de Ameri- J-80 vliegtuigbouwer Boeing ,;55 Igen. Ook de onderdi- !ö9 van de divisie die raket- Öuceert, Darleen Druy- i;50 l laan uitgestuurd. Uit >192 daring blijkt dat het Ide schijn heeft gewekt >!s5 ingenverstrengeling. '•32 etal heeft geprobeerd ,'70 adel wij ze aan het zicht >',15 Buitenwereld te onttrek- j*|| lus de verklaring van );05 James Bell is benoemd 1,63 we financieel directeur. >.30 1.45 >.37 >.70 :e invoer aal hout' I 22 Nederland importeert ;]o7 een aanzienlijke hoe- k90 1 illegaal gekapt hard- oeveel is onduidelijk, 1,74 kan veel verbeterd wor lds 1 de invoer van het tro- lout. Dat zei directeur ill5 jer van de Vereniging [•24 (lerlandse Houtonder- ■;62 pn gisteren. Greenpeace )l36A!50 procent van de tota al r van enkele honderd- Ü70 len tonnen per jaar ille- M5 (ekapt. ,,Dat is nogal J 26 iar de hoeveelheid is >176 zienlijk", erkent De inaf 1 januari geldt een [;70 code voor importeurs 1,20 ort van illegaal hout te hen. Zo'n 250 van de i'ao in hebben de code al '.85 kend. 5.90 >.01 1 prepensioen: 'S r WAO'ers )l49 i de werkgevers rekent 2.50 t oudere werknemers in j 1 belanden als regelin- >[oo r het vroegpensioen Hen. De ondernemers iten niet dat de werkne- t hun 65ste jaar door- Dat blijkt uit een giste- ibliceerd onderzoek lekeraar Achmea en ad- }au Pricewaterhouseco- ider 750 bedrijven. De 1 neemt allerlei maatre- n de arbeidsparticipatie eren te vergroten. brussel/anp - Douanes in de Europese Unie hebben in de eerste helft van 2003 56 procent meer vervalst speelgoed in be slag genomen dan heel vorig jaar. Reden is vooral de rage rond elektronische tollen, zo blijkt uit een overzicht van de Europese Commissie. De na maak is meestal zeer moeilijk te onderscheiden van de echte merkproducten. Volgens het rapport worden ook andere artikelen in toene mende mate vervalst. De doua nes legden in het eerste half jaar de hand op ruim 50 mil joen namaakartikelen, tegen 85 miljoen in heel 2002. Welke goederen worden vervalst, wis selt sterk van periode en land. Vorig jaar kwamen vooral ver valste gsm-artikelen opzetten. De douanes namen in 2002 vijf keer meer gsm-attributen in be slag dan in 2000. Het ging on der meer om namaakbatterijen die kunnen exploderen. Wel zijn in 2002 flink minder nep-cd's en -dvd's gevonden: nog maar 12 miljoen tegen 40 miljoen een jaar eerder. Dit komt door het toenemend downloaden en de douaneac ties tegen onbespeelde cd's, al dus de Europese Commissie. eming leek het afgelo- ekeinde ten onder te ndat de 14 miljoen uders, eenderde van de ireaanse bevolking, ld uit de automaten van cern konden halen, een nieuw krediet en lies van de schuldeisers LG overeind. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - Gerrit Zalm teken de vanmorgen voor wat 'het un derstatement van het jaar' zou kunnen worden. „Het was geen beste dag voor Europa", consta teerde de minister droogjes na een nacht lang vergaderen en bakkeleien met zijn Europese collega's van financiën. Frankrijk en Duitsland, de twee grootste zondaars tegen het Stabiliteits pact, zagen - met steun van EU- voorzitter Italië - kans zichzelf van sancties te vrijwaren. De wijze waarop dat gebeurde was schandalig. De twee poli tieke en economische groot machten van de EU en de voor zitter gooiden hun volle ge wicht in de strijd om een serie kleine landen die aanvankelijk op de lijn van Zalm en de Euro pese Commissie zaten, tot in keer te brengen. Ierland, Portugal en België ver wisselden na een lang een-op een onderhoud met het Itali aanse voorzitterschap van kamp, waardoor Gerrit Zalm uiteindelijk een stem te kort kwam om het Frans-Duits-Itali- aanse plan te dwarsbomen en het Stabiliteitspact te redden. Italië redde daarmee wellicht de eer van Duitsland en Frank rijk. De twee landen hadden te voren duidelijk laten blijken dat ze het idee dat 'Brussel' hen zou verplichten meer te bezui nigen dan ze al van plan waren, 'vernederend' vonden. En de mogelijkheid om door Brussel financieel gestraft te worden was voor Parijs en Berlijn al he lemaal ondraaglijk. Duitsland en Frankrijk onder curatele van 'Brussel'? „Niemals"(nooit), zei de Duitse minister van financi en Hans Eichel. De eer van Parijs en Berlijn mag misschien gered zijn, dat is wel ten koste gegaan van het aan- Groningen/ANP - De Belasting dienst zet de strijd tegen men sen die zwart geld hebben on verminderd voort. De recht bank in Groningen sprak giste ren een zwartspaarder vrij we gens gebrek aan bewijs. De fis cus verwacht echter niet dat hierdoor ook honderden ande re spaarders met zwart geld vrijuit zullen gaan. De rechtbank in Groningen oordeelde over drie vergelijkba re zaken van zwartspaarders. Zij worden ervan verdacht geen belasting te hebben betaald over spaargeld dat veelal op buitenlandse rekeningen staat. Twee werden veroordeeld, een ging er vrijuit. Ondanks dat het eindhoven/gpd - De fabrikant van lpg-installaties Vialle gaat in Peking en Shanghai 50.000 taxi's uitrusten met een gasin stallatie. De order is geplaatst door de Chinese dochter van Volkswagen in Shanghai en het gaat om 10 miljoen euro. Het contract past in het streven van China om nieuwe taxi's in het land aan strenge milieu-eisen te laten voldoen. Volkswagen heeft gekozen voor het systeem van Vialle, waarbij vloeibaar gas direct in de cilinders wordt ge spoten. Vialle is het enige be drijf dat een systeem op de Het rapport geeft aan dat ver valsers hun werk blijven uit breiden van luxe goederen naar' gewone dingen, zoals wasmid delen. De meeste namaakmid- delen ontberen echter belang rijke ingrediënten. „Deze mid delen kunnen gevaarlijk zijn, omdat er geen garantie is dat ze veilig zijn. We moeten dus waakzaam zijn", aldus euro commissaris Bolkestein. De vervalsingen komen meestal uit China en Thailand. Ze ko men Europa binnen op wisse lende plaatsen. In 2000 was dat vooral Nederland, in het eerste halfjaar van 2003 is dat België. amsterdam/anp - De werkloos- heid loopt harder op dan het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) had verwacht. Begin dit jaar voorspelde het voorma lige arbeidsbureau nog dat het aantal werkloze werkzoekenden eind 2003 zou zijn opgelopen tot 645.000. In oktober werd dit aantal al overschreden. „Volgens de laatste prognose ligt het aantal werklozen eind dit jaar tussen de 665.000 en 670.000", aldus het CWI giste ren. In oktober stonden bij het voormalige arbeidsbureau 648.000 werklozen ingeschre ven. Dat betekent een stijging van 13.400, ofwel 2,1 procent, ten opzichte van september. „Het aantal komt daarmee dicht in de buurt van midden jaren negentig." Ook voor volgend jaar heeft het CWI de verwachtingen bijge steld. „Een licht herstel van de economie in 2004 zal slechts met vertraging gevolgen heb ben voor de omvang van de werkloosheid", schrijft het voormalige arbeidsbureau. Be gin dit jaar werd nog gerekend op 735.000 werkloze werkzoe kenden eind 2004. Nu verwacht het CWI een aantal van 750.000. Volgens het CWI is er sprake van 'forse bewegingen' op de arbeidsmarkt. Zo zijn er tot en met oktober 746.600 werkzoe kenden ingeschreven. „Dit is verreweg de hoogste instroom van de laatste jaren." Daar staat volgens de organisatie echter ook een flinke uitstroom tegen over van 639.700. Dat zijn er 34.000 meer dan vorig jaar. Ruim de helft van het aantal mensen dat zich bij CWI laat inschrijven, is binnen zes maanden weer uitgeschreven, meestal omdat zij een baan hebben gevonden. Uitgedrukt in een percentage van de beroepsbevolking (Ne derlanders tussen de 15 en 65 jaar) lag het aantal werkzoeken den in oktober volgens het CWI op 8,6 procent. Het cijfer voor werkzoekenden zonder baan wijkt af van de werkloosheids cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek hanteert. Vol gens het CBS was in het derde kwartaal 5,4 procent van de be roepsbevolking werkloos. Het CBS telt de werklozen die actief naar een baan zoeken van ten minste twaalf uur per week, terwijl het voormalige ar beidsbureau kijkt naar alle ge registreerde werkzoekenden zonder baan. zien van en vertrouwen in de Europese Unie. Want buiten Parijs en Berlijn vraagt menig een zich sinds vanmorgen af wat afspraken, wetten en ver dragen nog waard zijn, als twee grote lidstaten ze naar behoe ven en in eendrachtige samen werking kunnen omzeilen, op rekken of buiten werking stel len. Afspraken nota bene waar vooral Duitsland nog maar een paar jaar geleden fanatiek op hamerde. Het Stabiliteitspact moest immers garanderen dat de euro een keiharde munt zou worden, net zo hard als de D- mark. Zonder het pact wilden de Duitsers de mark niet voor de euro inwisselen. „Het Stabiliteitspact was een Duitse baby. Duitsland heeft nu zijn eigen baby vermoord", zo concludeerde een diplomaat in Brussel ironisch. De keiharde Duits-Franse cam pagne tegen het Stabiliteitspact is voor Berlijn en Parijs in een overwinning geëindigd, maar het zou wel eens een Pyrrus overwinning kunnen zijn. Het resultaat van het machtsspel is een tot op het bot verdeelde Europese Unie, waarin kleine landen geen vertrouwen meer hebben in de oprechtheid van de bedoelingen van Parijs en Berlijn. En dat is wel het laatste waar Europa behoefte aan heeft middenin een moeilijke, delica te discussie over een nieuwe, Europese grondwet, én aan de vooravond van de uitbreiding met 10 nieuwe lidstaten. De Fransen en de Duitsers onder mijnen nu hun eigen grootste ambities: ervoor zorgen dat de eurozone een succes wordt en dat de integratie verder gaat. De kans is groot dat 24 novem ber 2003 een datum is die de Europese geschiedenisboeken haalt. Niet als 'geen beste dag voor Europa', zoals Zalm op pert, maar als 'een inktzwarte dag voor Europa'. markt brengt dat gas verbrandt zonder het eerst te verdampen. Algemeen directeur Peter Rut ten zegt de order, die in 3,5 jaar moet worden geleverd, te zien als een bruggenhoofd naar Chi na. „Ik verwacht dat dit de basis is en dat er nog wel orders over heen zullen komen. Met het oog op de Olympische Spelen in 2008 wil de Chinese overheid de lucht in de grote steden snel schoon krijgen." Vorig jaar kreeg Vialle al een order voor 165.000 gasinstallatie in Korea. Met de productie daarvan is het bedrijf druk bezig. papendrecht - Een werknemer van Stork Areospace con troleerde gisteren de 'huid' bestemd voor het nieuwe verkeersvliegtuig A380 van Airbus in de Glare-fabriek in Papendrecht. Glare is een nieuw lichtgewicht materiaal dat uit lagen aluminium en glasvezel bestaat. Een Ne derlandse uitvinding die minister Brinkhorst (economi sche zaken) gisteren bij de opening van de fabriek een 'parel' en een 'voorbeeld van innovatie' noemde. De la minaatpanelen - tot 11 meter lang - worden uitgehard in een grote drukoven die met een lengte van 23 meter een een diameter van 5,5 meter een van de grootste in zijn soort ter wereld is. De A380 die een capaciteit heeft van 550 zitplaatsen gaat in 2005 voor het eerst vliegen. Het contract met Stork loopt naar verwachting tientallen ja ren door. Stork levert voor het nieuwe Europese super vliegtuig ook de kunststof voorrand van de vleugels, de zogeheten J-nose. Foto: ANP/Ed Oudenaarden utrecht/anp - De 300.000 werk nemers in de horeca krijgen volgend jaar geen enkele loons verhoging. Dat heeft Koninklijk Horeca Nederland gisteren de bonden laten weten. De werk gevers zien wegens dalende omzetten en bedrijfsresultaten in de branche geen enkele ruimte voor een salarisverbete ring in 2004. De FNV Horeca- bond en De Unie zijn teleurge steld. „Wij werden uitgenodigd voor een overleg maar met de werkgevers viel nergens over te praten", aldus voorzitter Fran- cooy van de FNV-bond. De Unie spreekt van een gemiste kans. In goed draaiende bedrij ven wordt gepoogd alsnog bo nussen af te spreken. new york/anp - Een consorti um rond zakenman Edgar Bronfman Jr. wordt de nieuwe eigenaar van Wamer Music. Het koopt de muziekgroep van het Amerikaanse mediaconcern Time Wamer voor 2,6 miljard dollar. Gisteren werd hierover een akkoord bereikt. De mu ziekgroep heeft onder meer REM, Eric Clapton en Madonna in zijn stal. De Britse muziekgroep EMI had ook belangstelling voor Wamer Music, maar had er niet meer dan 1,7 miljard dollar voor over. Vorige week bleek dat de groep rond Bronfman in de ra ce was voor de overname. Om dat die er veel meer geld voor over had, zag EMI zich maan dag gedwongen het bod op haar branchegenoot in te trek ken. De muziekbranche kampt mo menteel met teruglopende in komsten. Ze wijt dat onder meer aan het illegaal kopiëren van muziekbestanden op inter net. Eerder deze maand kon digden Sony en Bertelsmann aan hun muziekactiviteiten te willen onderbrengen in een ge zamenlijke onderneming. Time Wamer kan met de ver koop zijn enorme schuld van 24,1 miljard dollar verminde ren. De verkoop zal bij de me dedingingsautoriteiten vermoe delijk geen problemen opleve ren, omdat het aantal platen maatschappijen niet kleiner wordt. Bij een samengaan van EMI en Wamer zou het aantal grote maatschappijen van vijf naar drie zijn gegaan. Behalve Bronfman en Thomas Lee zitten ook Bain Capital en Providence Equity Partners in het consortium dat Wamer Music overneemt. Geen daar van heeft op dit moment grote belangen in de muziekbranche. Time Warner krijgt de 2,6 mil jard dollar in contanten. Boven dien heeft het bedrijf een optie om binnen drie jaar 15 procent van de muziekgroep terug te kopen. Warner Music maakte vorig jaar een omzet van 4,3 miljard dollar. Voor Bronfman betekent de overeenkomst met Time War ner een terugkeer naar de mu ziek. Toen hij de leiding had over het Canadese dranken- en amusementsconcern Seagram bestierde hij ook Universal Mu sic en Polygram. Deze onderne mingen vallen nu onder Viven di Universal. EMI wacht nu een onzekere tijd. Intern richt de onderne ming zich al op kostenbespa ringen om de neergang in de muziekindustrie te bestrijden. Een fusie met een branchege noot had weer wat lucht gege ven, omdat de schaalgrootte voordelen had geboden. Vol gens sommige analisten zou EMI nu wel eens zelf doelwit kunnen worden van een over name. OM aanvullend bewijs bij die verdachte thuis had gevonden, vond de rechter het bewijsma teriaal onvoldoende. Het bewijsmateriaal tegen de zwartspaarders is vooral bij ad vocaten omstreden, omdat de Belastingdienst de namen en rekeningnummers op dubieuze wijze in handen zou hebben gekregen. Een woordvoerder van de Belastingdienst kondig de vandaag aan dat het OM in beroep gaat in de verloren zaak. „En we blijven zwartspaarders via de fiscale weg aanpakken, waardoor de belastingplichtige steeds zal moeten bewijzen dat hij niet fout zit. Wij vertrouwen op een goede afloop." door Achille Prick den haag - Ahold heeft gister avond een toelichting gegeven hoe het salaris voor 2003 van topman Anders Moberg is opge bouwd. Als Moberg alle doelstel lingen haalt, kan hij een bonus krijgen van maximaal 2,45 mil joen euro, naast zijn basissalaris van bijna één miljoen. Met het vrijgeven van enkele bonuscrite ria geeft Ahold toe aan de druk van aandeelhouders om open baarheid over het salaris. De beloning van Moberg zorg de eerder dit jaar voor grote commotie, toen het aandeel houders duidelijk werd dat de nieuwe topman miljoenen bleek te verdienen zonder dat er duidelijke prestatiecriteria golden. Ook had hij een grote vertrekpremie bedongen. Moberg matigde later zijn con tract, toen de publieke veront waardiging zich tegen Albert Heijn, de Nederlandse dochter van Ahold, leek te keren. Ahold maakt nu bekend dat er zeven criteria zijn ontwikkeld, die van invloed zijn op de beloning van Moberg. Een deel van de crite ria blijft vertrouwelijk vanwege concurrentie-overwegingen, al dus het concern. VEB: Bonus voor 'normaal' werk Ahold-topman Anders Moberg(rechts) samen met de nieuwe topman bij US Foodservice Lauran Benjamin. Foto: WFA/Cor Salverius Voor een bonus moet Moberg de kasstroom bij het concern vergroten, de periode dat voor raden worden aangehouden verkleinen en de investeringen in vaste activa als gebouwen verminderen. Hij moet daar naast een overtuigende strate gie voor Ahold ontwikkelen. Ook moet de interne controle bij Ahold verbeteren en Moberg moet zorgen dat US Foodservi ce een nieuw management krijgt. Deze criteria waaraan de bonus van Moberg is verbonden, wor den morgen voorgelegd aan de aandeelhouders. De salaris- Moberg krijgt ten onrechte een miljoenenbonus. De prestaties die hij voor zijn extra salaris moet leveren horen grotendeels bij het normale takenpakket van een bestuursvoorzitter. Dat vindt directeur Peter Paul de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). Hij krijgt daar volgens de beleg gersvoorman met 1,5 mil joen euro een heel fatsoen lijk salaris voor. „Bonussen zijn voor buitengewone prestaties." Dat Ahold niet voorwaarden voor 2004 worden later vastgesteld en volgend jaar gepresenteerd. Tijdens de in gelaste aandeelhoudersverga dering worden ook details vrij gegeven over de uitgifte van nieuwe aandelen. Moberg wil een emissie doen die ongeveer 2,5 miljard euro moet opleve ren. Daarmee moet de schul denlast van het concern wor den verlicht. Ahold wilde aanvankelijk de aandeelhouders om een soort carte blanche vragen om in de periode tot mei 2006 aandelen te kunnen uitgeven. De Vereni- alle bonusdoelen wil be kendmaken vindt De Vries 'smoesjes'. „De gegevens staan elk jaar in het jaarver slag of zijn daar uit af te lei den. Bovendien had Ahold voor genoeg andere presta ties kunnen kiezen. Dit is te leurstellend", stelde De Vries die zich de afgelopen maan den met succes mq^ie belo ning van de toprnjafbemoei- de. „Ze hebben bijna drie maanden de tijd gehad en dan komen ze met een bui tengewoon mager resultaat" ging van Effectenbezitters (VEB) ziet liever dat de aandeel houders elke keer weer om toe stemming vraagt. Ahold geeft hier nu gehoor aan. Ook het jaarverslag 2002 zal morgen aan de orde komen. Volgens de VEB valt daaruit mogelijk af te leiden dat er in 2002 binnen Ahold al meer be kend was over de boekhoud fraude bij de Amerikaanse dochter US Foodservice. Deze fraude, die in februari 2003 openbaar werd, stortte Ahold in een crisis die het bedrijf dicht bij een faillissement bracht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9