BUITENLAND Iran krijgt slechts een reprimande Ni Vrede Pinochet liet lijken uit helikopters gooien in Noord-Ierland staat of valt met opkomst van de kiezers Ruzie over wassende maan Lubbers laakt EU-asielbeleid Geen veroordeling atoombureau Ongedeerd vrij na 74 dagen Jury wil doodstraf voor schutter Washington I Krekar. Foto: AP krijgt 42 jaar r misbruik stsDI k - Een Thaise rechter se plen 24-jarige Brit tot 42 klei I veroordeeld voor seksu- ibruik van dakloze jon- X )e rechter achtte bewe- JJ t de man tussen augus- 12 en zijn arrestatie in ja- !003 seksueel contact had ht Thaise jongens. De lakte video-opnamen M a contacten met de jon- W lij werd opgepakt na een de Britse politie. Ver- ene opnamen waren op ;t verschenen. oit weer het larlijkst in VS ikr r - Detroit heeft zijn oude 1' als gevaarlijkste stad Verenigde Staten weer )at blijkt uit het jaarlijkse t over de misdaadcijfers, is, dat vorig jaar Detroit eerste plaats verdrong, is naar de tweede plaats, d door Atlanta, Camden ersey) en Washington et onderzoek vergelijkt J daadcijfers uit 350 Ame- W ie steden met meer dan inwoners. Er is ook een !t de veiligste steden in Op nummer een staat lor het vierde jaar op rij st (New York), gevolgd ick Township (New Jer- sion Viejo en Simi Val len Californië). ah Krekar naar Jordanië Joorwegen heeft het uit- 'sverzoek van Jordanië uil ah Krekar afgewezen, s de Noorse autoriteiten irdanië onvoldoende be- ergedragen voor de be- Iiheid van Krekar bij feiten. Krekar is de lige leider van de (oerdische extremisti- iweging Ansar al-Islam, ;anisatie die verdacht 'an banden met al-Qae- ig jaar zette de Neder- justitie Krekar uit naar igen, nadat een asielver- hem hier was afgewe- ik Nederland weigerde te leveren aan Jordanië, ij beschuldigd is van be- eid bij drugshandel. mtserde auto nier te zwaar 'e Noorse premier Kjell moet zijn gloednieu- itserde auto in de gara- staan. Dat terwijl al- ieeft gedreigd met aan- i Noorwegen. De BMW loor alle bepantsering 4 3 plak is 40 kilo te zwaar om keurd te worden voor de wegen. De auto wordt n(j ijcele veiligheidsmaatre- intdaan om door de keu- er Hcomen. koi - De Belgische politie en grote wapenvondst I in twee kastelen bij roi. Hier lagen tweehon- DPapens, onder meer voor weer, en verscheidene (even. De politie heeft vijf li aangehouden. Zij heb- Dgelijk banden met de oot'l aldus de Vlaamse pu- Dmroep VRT. De huis- r is gedaan na een ano- °a"up. jptmet 246 km/h «/ranse snelweg >oeiEN:en 33-jarige Brit is dit nde opgepakt, nadat hij li snelheid van 246 kilo- I per uur door Frankrijk s Vteden. De man heeft de n de cel doorgebracht en Auto, een BMW, kwijt, eft de politie maandag deeld. Op de weg was 61 felheid van 130 kilometer hulpt toegestaan. door onze correspondent Esther Cotink Belfast - De verkiezingen in Noord-Ierland voor een nieuwe parlementaire afvaardiging morgen staat of valt met de op komst van de kiezers. Na een jaar komt er dan eindelijk weer een eigen parlement in Belfast. Maar de achterdocht in een Sta biele samenwerking tussen uni onisten en republikeinen is on verminderd groot. De 108-leden tellende assem blee werd vorig jaar oktober door de Britse premier Tony Blair ontbonden, toen er sterke aanwijzingen waren dat het Ier se republikeinse leger IRA een flinke vinger in de pap had in Belfast. Sindsdien werd Noord- Ierland weer vanuit Londen ge regeerd. Op Goede Vrijdag 1998 werd de basis gelegd voor plaatselijke verkiezingen in Ulster. In het 65-pagina's tellende 'Goede Vrijdag Akkoord' zijn de relaties tussen Noord-Ierland met de Ierse republiek en Groot-Brit- tannië geregeld. De overeenkomst stoelde op de gedachte dat er een eigen af- angenen vrij uantanamo icton - De Verenigde hebben twintig van de fangenen vrijgelaten uit jnamo Bay. Dat heeft het |on gisteren gemeld. Hun Is inmiddels ingenomen rintig nieuwe gevange- fet ministerie van defen- akte niet bekend waar de jten of nieuwe gevange- ^^ïdaan kwamen. De ^flaanse militaire basis ^Hnamo Bay op Cuba is oorlog in Afghanistan ^fcrnationaal omstreden Heniscomplex. "ei snvondst in ilse kastelen Oud-dictator: 'Ik was een engel die uit liefde voor zijn land handelde' santiaco/gpd-anp De lijken van doodgemartelde gevange nen werden vastgebonden met prikkeldraad op ijzeren spoor staven uit helikopters in zee ge stort. Zo ontdeed het regime van Augusto Pinochet in Chili zich van zo'n vijfhonderd te genstanders van de militaire dictatuur. Maar Pinochet heeft geen greintje spijt. In een interview voor een Spaanstalige omroep in Miami dat gisteravond is uit gezonden, zei de oud-dictator dat hij nooit opdracht tot exe cuties gaf en dat hij „een engel was die uit liefde voor zijn land handelde". Het prikkeldraadverhaal staat in het onderzoeksrapport van de Chileense rechter Juan Guz man Tapia, dat is uitgelekt naar de Chileense media. Guzman probeert achter het lot te komen van de 1198 politieke gevangenen die officieel als ver mist te boek staan. Hij baseert zich ondermeer op verklaringen van een onderoffi cier, ooit in dienst als onder houdsmonteur van het Chi leense leger. Volgens de man - Juan Carlos Molina - heeft de inmiddels ontbonden geheime politie DINA tussen 1974 en 1978 in samenwerking met het leger minstens veertig 'doods- vluchten' boven zee uitgevoerd. Hij stelt dat bij elke vlucht acht tot vijftien zakken aan boord werden gesleept met daarin de stoffelijke resten van doodge martelde arrestanten. De getuigenis is bekrachtigd door elf andere gepensioneerde legeronderhoudsmonteurs. Vermoedens dat lijken vanuit helikopters in zee werden ge gooid bestonden al langere tijd. In 1976 spoelde het lichaam van de Chileense communiste Marta Ugarte aan op een verla ten strand. Pinochet zei in het interview in een televisieshow voor Cubaan se ballingen dat hij niet van plan is zich bij slachtoffers van zijn dictatuur te verontschuldi gen. Hij meent dat juist hij recht heeft op excuses van zijn poli tieke tegenstanders. In dit ver band doelde hij op een linkse groepering die hem in 1986 om het leven probeerde te brengen. Het vraaggesprek had plaats in verband met de 88ste verjaar dag, vandaag, van Pinochet. De oud-generaal zei dat hij nooit aspiraties had om dictator te worden. Ook liet hij weten dat hij als christen nooit iemand heeft willen doden. Verder stel de de oud-dictator dat het aan hem was te danken dat het met Chili de goede kant is opge gaan. Ook zei hij dat hij aan een auto biografie werkt en een brief aan het Chileense volk heeft ge schreven. De inhoud van de brief mag na zijn dood worden vrijgegeven. Over zijn gezond heid was hij niet ontevreden. Hij gebruikt medicijnen tegen hoofdpijn en maakt het naar ei gen zeggen verder redelijk goed. Pinochet vestigde in 1973 een dictatuur die zeventien jaar standhield. Tijdens zijn bewind zijn ongeveer 3000 tegenstan ders van het regime gedood. Duizenden andere opponenten werden opgepakt en gemarteld. Pinochet werd in oktober 1998 in Londen opgepakt, nadat de Spaanse onderzoeksrechter Garzón om de uitlevering van de generaal had gevraagd. Gar zón wilde Pinochet vervolgen voor de dood van Spanjaarden in Chili. Tot uitlevering kwam het niet. Pinochet mocht in maart 2000 naar Chili terugke ren. Het hooggerechtshof in Chili besloot in juli 2002 van vervolging van de oud-dictator af te zien, omdat diens psychi sche gezondheidstoestand dit niet toestond. door Harald Doornbos Islamabad - Zoals elk jaar zijn de Pakistanen elkaar in de haren gevlogen over het einde van de ramadan, de vastenmaand. Gevolg: de noordelijke provincie begint vandaag met het suikerfeest. In de rest van Pakistan is dat mor gen. De ramadan is officieel voorbij wanneer het eerste flintertje van de wassende maan wordt gezien. Jaren geleden heeft de regering vier regionale Maan Observatie Comités opge zet die op verschillende plaatsen in het land nauwkeurig in de gaten houden wanneer de maan zich weer laat zien. Maar in de noordelij ke provincie menen ze dat de informatie van de regeringscomités niet te vertrouwen is. De provinciale regering is pro-Taliban en tegen president Musharraf. Volgens deze maanspot- ters zien de rest van de Pakistanen de maan veel te laat. Hierdoor duurt de ramadan te lang. Dit is volgens hen een doodszonde. De maanspotters in dienst van de regering merien juist dat hun noordelijke collega's sterren en vliegtuigen aanzien voor de wassende maan en de ramadan te vroeg beëindigen. Opnieuw, een doodszonde. Mufti Munibir Rachman, een moslim geestelij ke van het Maanspot Comité in Islamabad noemt de afwijkende maanspotters 'politiek gemotiveerde lastpakken.' brussel/anp - Hoge commissa- ris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties Ruud Lubbers heeft forse kritiek op een voor stel voor de opvang van asiel zoekers in de EU. Als huidig EU-voorzitter Italië de tekst niet aanpast, kan de hele regeling beter van tafel verdwijnen, zo stelde de VN-vertegenwoordi ger gisteren in een verklaring. De EU-ministers van binnen landse zaken en justitie buigen zich donderdag over het voor stel. Volgens Lubbers komt er weinig meer terecht van een uit 1999 daterend plan om asiel zoekers in alle EU-lidstaten de zelfde, rechten te geven. Vooral Duitsland heeft er moeite mee dat asielzoekers onder bepaal de voorwaarden ook mogen werken. De regeling voorziet ook in een harmonisatie van de asielprocedures in de Europese Unie. Dat leidt er volgens Am nesty International, dat zich aansluit bij het protest van Lub bers, toe dat nationale regerin gen met elkaar gaan concurre ren in het verlagen van normen voor asielzoekers. wenen/ap-afp-rtr Iran krijgt geen veroordeling van het inter nationaal atoombureau, maar slechts een reprimande. Dat is het compromis dat de Verenigde Straten en Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië hebben ge sloten over het atoomprogram ma van Iran. Nu Amerika in stemt met een resolutie waarin de Iraanse regering wordt ge waarschuwd geen afspraken over nucleaire veiligheid meer te schenden, is de kou uit de lucht. Sinds donderdag vergaderde de top van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) over Iran. Het is de be doeling dat het bestuur van de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties morgen stemt over de ontwerpresolutie. Was hington speelde het bard: vol gens de VS is Iran een van de landen van de As van het Kwaad, en is het Iraanse kern energieprogramma alleen be doeld om grondstof voor kern wapens in handen te krijgen. De VS wilden een harde veroor deling door het atoombureau, zodat in de Veiligheidsraad om internationale strafmaatregelen gevraagd zou kunnen worden. Maar Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië wilden zover niet gaan. Zij wilden slechts dat Iran werd verweten de 'veilig heidsverplichtingen' niet te zijn nagekomen. Met het oog op de weerstand tegen haar voorstel in de bestuursraad verzachtte de Amerikaanse regering giste ren haar standpunt en eiste al leen nog een resolutie waarin impliciet met maatregelen werd gedreigd in het geval Teheran opnieuw in de fout gaat. Vol gens diplomaten hebben de Europeanen afgelopen nacht uiteindelijk met dat voorstel in gestemd. De Iraanse IAEA-gezant Ali Ak- bar Salehi liet zich ongewoon mild over Washington uit en zei dat zijn land tevreden is over de ontwikkelingen. Hij herhaalde dat Iran niet akkoord zou zijn gegaan met een rechtstreekse verwijzing naar sancties. In dat geval was de regering in Tehe ran waarschijnlijk teruggeko men van concessies om uitge breide inspecties van zijn nu cleaire installaties toe te staan. De Amerikaanse soepelheid is vermoedelijk deels het gevolg van telefonische contacten tus sen de Britse minister van bui tenlandse zaken Straw en zijn Amerikaanse ambtgenoot Po well. Diplomatieke bronnen zeiden dat beiden in het week einde en gisteren herhaaldelijk met elkaar hadden gebeld. Inwoners van Ulster mogen morgen naar de stembus voor nieuw parlement Georgië zit economisch aan rand van afgrond tbilisi/anp-rtr-afp - De tijdelij ke president van Georgië, Nino Boerdzjanadze, heeft vanmor gen gezegd dat er een economi sche ineenstorting van haar land dreigt. „De situatie is erg moeilijk. De economie staat er slechter voor dan we dachten", aldus Boerdzjanadze tijdens een bijeenkomst met regerings functionarissen in de kanselarij in Tbilisi. Georgië dreigt onder een mil jardenschuld te bezwijken. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) trok zijn handen van Ge orgië af toen de vorige regering onder leiding van Eduard Sje- vardnadze weigerde de econo mie te saneren. Boerdznajadze, die zondag officieel het roer overnam van Sjevardnadze na een volksopstand, heeft aange geven wel te willen hervormen. „We zullen radicale stappen moeten nemen." Sjevardnadze heeft tegen de Duitse tv-zender ZDF ontkend dat hij op korte termijn naar Duitsland vertrekt, waar hij een huis gekocht zou hebben. „Hoewel ik erg van Duitsland houd, is Georgië mijn vader land. Ik heb geen plannen om naar Duitsland te vertrekken." Boerdzjanadze heeft aangekon digd dat de door Sjevardnadze afgekondigde noodtoestand snel weer zal worden opgehe ven, al riep ze leger en politie op 'de orde in het land te her stellen'. De interim-president beloofde in een toespraak op de Georgische staatstelevisie dat binnen 45 dagen nieuwe ver kiezingen worden gehouden en vroeg de bevolking zich in de tussentijd 'te houden aan de wet'. Bogota - Reinhild Weigel uit Duitsland (links met wapen) en de Spanjaard Asier Huegun Echeverria (met baard) poseren met twee van de guerrillastrijders die 74 dagen gegijzeld hielden. Ze kwamen vrij na bemiddeling van de kerk en de VN. Het Rode Kruis pikte de gevangenen met een helikopter op in de jungle in de bergen in het noorden van het land. Ze waren vermoeid, maar verder goed behan deld door de soldaten van het ELN, het marxistische nationale bevrij dingsleger. Er was zelfs nog tijd om even te poseren, waarbij Waigel het wapen van een van de rebellen mocht vasthouden. De rebellen houden nog vier Israëliërs en een Brit gegijzeld. Die komen mogelijk nog voor de kerst vrij, zei een priester die bij de vrijlating bemiddel de. Foto: Reuters vaardiging in Belfast kon zete len als die geen banden aan knoopte met paramilitaire groepen. Vanaf die tijd is de ontwapening van het IRA inge zet. Het vredesproces verloopt nog altijd slopend. Leider David Trimble van de Ulster Unionists - de grootste (protestantse) par tij die Noord-Ierland onder Brits gezag wil houden - blijft de kont tegen de krib gooien omdat hij de ontwapening van het IRA te ondoorzichtig vindt. Hij wil harde bewijzen zien dat de (katholieke) republikeinen - voorstanders van aansluiting met de republiek Ierland - daadwerkelijk hun wapens ver nietigen. Op dit moment gebeurt dat in het grootste geniep, onder toe zicht van de onafhankelijke Ca nadese Generaal John de Chas- telain. Deze verklaarde op dinsdag 21 oktober, de dag waarop Blair en de Ierse premier Bertie Ahern nieuwe verkiezingen aankon digden, dat het Ira de grootste hoeveelheid wapens ooit on klaar had gemaakt. Wat een his torische dag in het vredespro ces moest worden, draaide ech ter uit op een teleurstelling toen Trimble riep dat hij een over zicht wenste van precieze aan tallen en soorten arsenalen die waren vernietigd. Anders zou hij geen regering willen delen met Sinn Fein, die wel wordt gezien als de politieke tak van het IRA. De vraag is hoe een parlement in Belfast kan opereren als de hoofdpersonen in de vredesbe sprekingen op zulke slechte voet staan. Pas als er een niuwe coalitie komt, zal duidelijk zijn wat het Goede Vrijdag Akkoord nog waard is. Trimble wordt op de hielen ge zeten door zijn voornaamste protestantse rivaal, de Demo cratie Unionist Party (DUP), van de radicale dominee Ian Paisley. De DUP weigert het Goede Vrijdag Akkoord te aan vaarden en wil aansturen op een complete heronderhande ling van de overeenkomst. Als Paisley triomfeert, kan het vredesproces weer van voren af aan beginnen en is de kans groot dat een parlement in Bel fast nooit aan de slag kan. Zeker niet als aan katholieke zijde de radicale Sinn Fein zal zegevieren. Die maakt nu een inhaalslag op de gematigde So cialist Democratie and Labour Party (SDLP). De SDLP steunt de eenwording met Ierland via de democrati sche weg en heeft ondanks vele gesprekken met Sinn Fein-lei- der Gerry Adams altijd een fusie van de katholieke partijen ge weigerd. Wel staan ze beide achter het Goede Vrijdag Ak koord. Bij de verkiezingen van 1998 wonnen de Ulster Unionists van Trimble 28 zetels, de SDLP sleepte er 24 binnen, terwijl de radikale DUP van Paisley en Sinn Fein van Gerry Adams er respectievelijk 20 en 18 won nen. Het zal een nek-aan-nek- race worden. De opiniepeilin gen vertellen dat Sinn Fein en de UUP koplopers zijn, maar er wordt met argusogen gekeken naar Paisleys groepering. De peilingen hebben het name lijk nooit bij het rechte eind ge had in de Noordierse politiek, omdat extremisten vaak hun ware denkbeelden verhullen totdat ze in het stemhokje staan. David Trimble kijkt naar het resultaat van een verfbom die gisteren naar het hoofdkwartier van zijn Ul ster Unionist Party in Belfast is gegooid. Foto: EPA Meeste executies in Texas Sinds de herinvoering van de doodstraf in de VS in 1976 zijn 882 ter dood veroordeel den terechtgesteld, waarvan de meesten - ruim 300 - in Texas. Dit jaar stierven 62 ge vangenen, meestal door een dodelijke injectie. Er zitten 3517 mannen en vrouwen in de dodencel. Volgens tegen standers van de doodstraf spelen de huidskleur en de sociale achtergrond van de daders en slachtoffers een doorslaggevende rol bij de strafmaat: Illinois zette drie jaar geleden alle terdoodver oordelingen om in levens lang, Maryland volgde vorig jaar. Daarom is het proces van de Washington Sniper op last van de minister van justi tie ook niet in Maryland ge houden, waar hij toch de meeste slachtoffers makte. washington/gpd - Een jury in de Amerikaanse staat Virginia heeft de 'Washington Sniper', John Allen Muhammad, ter dood veroordeeld. Muhammad schoot vorig jaar oktober in de regio Washington met zijn jon ge metgezel Lee Boyd Malvo tien mensen dood. De 42-jarige oud-soldaat bleef onbewogen toen hij de doodstraf hoorde uitspreken. De twaalfkoppige jury in Virgi nia Beach had vijf uur nodig om het vonnis te bepalen. Vol gens juryvoorzitter Haggerty gaven het gewelddadige karak ter van de moorden en het ge brek aan berouw van Muham mad de doorslag. De rechter moet de uitspraak op 12 febru ari bekrachtigen. De kans dat hij de doodstraf niet zal opleg gen lijkt miniem. De rechtszaak tegen Lee Malvo loopt nog, elders in Virginia. Uiterlijk onbewogen hoort de moordenaar het doodvonnis aan. Foto: AP Ook Malvo maakt kans op de doodstraf ook al was hij 17 ten tijde van de reeks moorden. Zijn verdediging heeft aange voerd dat hij was gehersen spoeld door Muhammad. Hij zou niet toerekeningsvatbaar zijn. Pinochet. Archieffoto: AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7