Slechts derde van agenten de straat op Morgen is 't Woonsdag! SETS verkopen? Kroegentocht Leidse Blues Jazzweek gaat gewoon door Massale vissterfte in Katwijkse duinen door droogvallen meer Leidsch Dagblad Politiebond schrikt van cijfers Begrotingstekort Duitsland en Frankrijk blijft onbestraft Minister Zalm haalt bakzeil met boetes Leidse première 'Kees de Jongen' Leidsch Dagblad Moslims vieren suikerfeest ninklijke irechaussee Ie weg kwijt iga dst ijn kaJ ZALM Quichot, de waanzinnige r die vocht tegen windmo- e o Het zich tenminste nog ver in len door de slimme Sancho a. Gerrit Zalm mist in zijn Pos ht tegen het Duitse begro- llet] lekort zo'n relativerende da Zalm trok ten strijde te- un Ie schending van het Stabi- n u pact, een set afspraken )t di Q de landen die de euro als i bi Imiddel hanteren. Duits- ma en Frankrijk lappen die af- <;en aan hun laars. Maar heeft moeten ervaren dat n verschil zit tussen gelijk en en gelijk krijgen. epen zomer kon de toerist bbeien lijve ondervinden hoe ikkelijk die euro als betaal- el is, maar ook dat de schappen in het buitenland nu veel goedkoper zijn dan ch: Dat komt doordat de eco- lopieën van de eurolanden gelijke tred houden. Waar na rland en Duitsland in een sie verkeren, gaat het je redelijk af. De gezamen- ministers van financiën Jan en daar niet zo gek veel izii loen, behalve ervoor zorgen hun begrotingstekorten i houden, procent tekort is de magi- f grens die in het Stabiliteits- staat gebeiteld. Want een tekort van één land kan Qatie aanwakkeren en jaagt eek Klere op kosten. Berispin- f di en boetes kunnen de over- tei r ten deel vallen. hai at ze geen zin hebben hun •el kelende economie kapot te diji ioigen, overtreden Duits- en Frankrijk al een paar de regels. Zalm pleitte dan iask hardnekkig voor een gese- ?an Berlijn en Parijs. Tever- Waar alle Europese lan- gelijk zijn, zijn sommige e. /I gelijk dan andere. Nie- d neemt het straffeloos op 'tijd i de twee sterkste jongens de klas. Bovendien heeft het economisch gelijk niet naai aan zijn zijde. Neder- profiteert ook van de eco- op ische politiek van buurland sland. En de inflatie - het Itbeeld - is onder controle, jaar wordt Nederland iden lang voorzitter van ipese Unie. Aan de voor- daarvan heeft Zalm zich is geïsoleerd. Ne Vries •lay I °i op'rto de „5 eve' overlijdt 'i« n huidkanker tt<kmer: Uitstel erbod in ondheidszorg vaart irdt steeds ralijker een hart kun je pas °kra led lezen met *pI iloten ogen qMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43396 los dinsdag 25 november 2003 SPRINTERS Tm nTTXTTTTTS? nr. 43396 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 den haag/gpd - Slechts iets meer dan een derde van de vol ledig gekwalificeerde agenten houdt zich bezig met taken op straat. Dat stelt de Nederlandse Politiebond (NPB), die een onder zoek heeft uitgevoerd naar de sterkte van de politie. Volgens een officiële rapporta ge van het ministerie van bin nenlandse zaken, verantwoor delijk voor de politiekorpsen, werken bij de 25 regionale korpsen en het Korps Landelij ke Politie Diensten (KLPD) on geveer 36.000 politiemannen en -vrouwen op straat. De Neder landse Politiebond vindt dat het ministerie die cijfers veel te mooi voorspiegelt en komt op 13.000. Het merendeel zou he lemaal niet op de straat komen om de burger van dienst te zijn, zegt de bond. Zo telt het minis terie agenten mee die bij de re cherche zitten en dus een an dere rol hebben dan de 'gewo ne agent' in de wijk. Verder rekent het ministerie bij dat aantal ook agenten die tes ten niet hebben doorstaan en dus op straat lang niet alle poli tieactiviteiten mogen uitvoeren, evenals parketwachters die vooral binnen verblijven, stelt de bond. Bovendien zouden politie-agenten die ziek thuis zitten en agenten die nog in op leiding zijn en dus slechts be perkt inzetbaar zijn op straat, worden meegeteld. De NPB is geschrokken van de cijfers, omdat ondanks de toe zeggingen van meerdere minis ters het aantal agenten op straat niet is uitgebreid. Temeer omdat de politiebond verwacht dat door de toenemende ver grijzing de politiezorg nog ver der zal worden uitgehold. De bond pleit dan ook voor het in vesteren in de werving en oplei ding van 10.000 extra agenten. Voorzitter Hans van Duijn van de NPB zegt dat de laatste kabi netten hun beloftes niet heb ben waargemaakt. „Ze zeggen de burger toe dat er meer blauw op straat komt, maar dat is niet waar. De recherche heeft er mensen bij gekregen, de techniek, de administratie en de tapkamers. Nuttig werk, maar die mensen zie je niet op straat", aldus Van Duijn. „Er is amper blauw op straat geko men en wat nog blauw is, neemt al aardig de kleur grijs aan." Lousewies van der Laan, woordvoerder politie van D66 in de Tweede Kamer, zei gister avond de cijfers schokkend te vinden. Ze gaat minister Rem- kes van binnenlandse zaken om opheldering vragen. „Ik wil we ten waarom deze cijfers anders zijn dan de cijfers die ik van het ministerie heb gekregen." leiden - Bomvol was het vanmorgen in de moskee aan Leidse Curacaostraat, waar Turkse moslims het einde van de ramadan vierden. De gelovigen zaten tot in de gang en hun schoeisel, dat niet meer paste in de kasten die hiervoor speciaal staan opge steld, lag hoog opgestapeld. De ramadan eindigt vandaag met het suikerfeest (led UI Fitr), dat drie dagen duurt. De islamitische vastenmaand begon dit jaar op 27 oktober. In die periode mochten moslims tussen ochtendgloren en zonsondergang niet eten, drinken, roken en de liefde bedrijven. Na het ondergaan van de zon konden ze zich te goed doen aan extra feestelijke maaltijden. Foto: Mark Lamers door Herman Joustra leiden - De Leidse Blues Jazzweek mag dan zijn afgelast, de bijbehorende Kroegentocht van 21 januari gaat ge woon door, zij het onder een andere vlag. De eigenaren van Jantje van Lei den, De Twee Spieghels en De Uyi van Hoogland hebben meteen na het be kend worden van de afgelasting afge lopen week de koppen bij elkaar gesto ken en zijn van plan zelf de Kroegen tocht op touw te zetten. „De reacties zijn tot nu toe louter posi tief', zegt Jan Blonk van Jantje van Lei den, die gisteren de bereidwilligheid van collega's heeft gepolst. „Ik ben zo druk aan het bellen geweest dat ik de tel ben kwijtgeraakt, maar ik ga er ei genlijk vanuit dat iedereen die nor maal meedoet aan de tocht, dat nu ook wil." Volgens Blonk is ook Connexxion ge vraagd mee te werken. Het vervoersbe drijf laat al jarenlang een borrelbus rij den die het rondtrekkende publiek tij dens de Kroegentocht gratis vervoert. Blonk: „Maar ook al mocht de borrel- bus onverhoopt niet rijden, dan nóg gaat de kroegentocht door. We hebben tijdens het bellen gemerkt dat de tocht een breed draagvlak heeft. En het pu bliek wil uiteraard ook wel." Sinds jaar en dag doen, op de woens dagavond tijdens.de Leidse Blues Jazzweek, zo'n vijftig cafés mee aan de Kroegentocht. „Een tocht met zo'n uitstraling moet gewoonweg door gaan", zegt Coert Duivenvoorde van De Uyi van Hoogland. „Ook al is het dan misschien onder een andere naam", vult Erik Rooijakkers van De Twee Spieghels aan. „Maar we gaan er vanuit dat de zaak snel rond is en dat over een paar weken het programma bekend is." De officiële Leidse Blues Blues Jazzweek is afgelast in verband met de slechte gezondheidstoestand van voorzitter en inspirator Dick Wansink. brussel/gpd-anp - Duitsland en Frankrijk worden niet beboet voor hun te hoge begrotingste korten. De Nederlandse minis ter Zalm van financiën heeft vannacht het onderspit gedol ven. De Europese Commissie is ook ontevreden en overweegt een gang naar de Europese rechter. De twaalf eurolanden bogen zich gisteravond over een voorstel vap de Europese Commissie om Duitsland en Frankrijk te verplichten fors ex tra te bezuinigen teneinde hun begrotingstekorten uiterlijk in 2005 weer onder het maximum van 3 procent te brengen. Zo niet, dan dreigden miljarden boetes voor de twee 'zondaars'. In plaats daarvan namen de mi nisters van financiën onder zware druk van beide landen een verklaring aan, waarin de twee economische en politieke zwaargewichten 'vrijwillig' be loven extra te bezuinigen. Van sancties is geen sprake meer en van keiharde garanties al even min. De twee landen beloven slechts hun best te doen om in 2005 weer een begrotingstekort van minder dan 3 procent te hebben. Zalm heeft de afgelopen maan den hard gevochten voor een strikte naleving van het zoge noemde Stabiliteitspact. Dat is een serie afspraken die ervoor moet zorgen dat de euro een harde, stabiele munt blijft. Het pact voorziet in sancties en in laatste instantie miljardenboe tes voor landen die hun tekort drie jaar lang boven de 3 pro cent laten oplopen. Duitsland en Frankrijk dreigen voor het derde jaar op rij de Europese regels voor de overheidsfinan ciën te schenden. Zalm kreeg slechts steun van Spanje, Fin land en Oostenrijk. „Dit is teleurstellend voor Euro pa en voor het stabiliteitspact", aldus Zalm. „Dit betekent dat je je buiten de procedures en de regels kunt stellen." De Europese Commissie is als dagelijks EU-bestuur zeer onte vreden over de uitkomst. Vol gens eurocommissaris Petro Solbes (monetaire zaken) heb ben de ministers van financiën het Stabiliteitspact juridisch ge zien totaal verkeerd uitgelegd. De Commissie overweegt nu naar het Europees Hof in Luxemburg te stappen om het besluit van de ministers te laten vernietigen. Pagina Economie: 'Duitsland vermoordt eigen baby" Honderden witvissen, snoeken en zeelten vonden de dood in het droogvallende meertje. Particuliere foto leiden - De film 'Kees de Jon gen' beleeft vanavond zijn lan delijke première in aanwezig heid van koningin Beatrix. Maar Leiden krijgt zondag zijn eigen 'première' in het Trianon Theater aan de Breestraat. Daarbij zijn ook acteurs en ma kers van deze nieuwe film aan wezig. Leidenaar Bob in 't Hout stond aan de wieg van de verfil ming van de klassieke roman van Theo Thijssen. Hij leverde ook het scenario. Uiteraard is hij zondagmiddag present in Trianon, net als re gisseur André van Duren. Na afloop van de vertoning praat filmcriticus Jac Goderie met het tweetal over dit bijzondere filmproject. Ook is er gelegen heid tot het stellen van vragen aan de hoofdrolspelers Ruud Feitkamp en Hannah Cheney. De speciale voorstelling van 'Kees de Jongen' in Trianon be gint om 14.30 uur. Danny Guyt naar RBC katwijk/roosendaal - Katwij- ker Danny Guyt voetbalt de ko mende twee seizoenen voor RBC Roosendaal. De linkermid denvelder is afkomstig van TOP Oss en is aan het einde van dit seizoen transfervrij. Guyt (22) moet deze week nog wel de me dische keuring doorstaan. Guyt speelde in de jeugd bij w Kat wijk en later voor ADO/Den Haag. Unieke vogel in Katwijk katwijk - In Katwijk is sinds zondagmiddag een bijzondere vogel te zien: de woestijn- braamsluiper. Het beestje, klei ner en slanker dan een mus, is te vinden in de bomen van het Heerenschoolbos, in Katwijk aan den Rijn. De woestijn- braamsluiper is nog nooit ge zien in Nederland. Pagina R5 PSV heeft last van tippelzone eindhoven - Een onlangs door Eindhoven aangewezen tippel zone rit PSV niet lekker. De prostituees hebben twee weg getjes pal naast het trainings complex De Herdgang in ge bruik genomen als afwerkplek. Het grote aantal achtergelaten condooms en tissues is de voet balclub een doom in het oog,. (advertentie) 10 maanden, 10 Woonsdogen, 10 woonlhema's. Van 26 november 2003 t/m 25 augustus 2004. Woonsdag is iedere IKEA' woensdag van de maand. Informatielijn 0900 235 45 32 (0.10/min.) www woonsdag.nl door Sjaak Smakman katwijk - Vele honderden vis sen rijn het afgelopen weekein de op een trieste manier aan hun eind gekomen toen een meertje in de duinen bij Katwijk droogviel. Tijdens rijn dagelijk se wandeling door de duinen zag Katwijker D. van Beelen het waterpeil afgelopen week al ge leidelijk dalen, maar wat hij zondag tegenkwam was, in rijn eigen woorden, 'niet normaal, gewoon heel triest': het meertje bij de voormalige Atlantikwal was gekrompen tot een plas van een paar vierkante meter met een centimeter of tien wa ter erin. En daarin hapten hon derden witvissen, snoeken en zeelten naar lucht. Samen met rijn dochters zag hij nog kans om in plastic zakken met name de jonge snoeken en zeelten over te brengen naar een wat verderop gelegen meertje, waar nog wel voldoen de water in zat. Maar voor een nog veel groter aantal was geen redding meer mogelijk. Ook beheerder T. Hoeks van Staatsbosbeheer constateerde gisteren dat het fout zat in Kat wijk. „Ze hebben bij het Duin waterbedrijf Zuid-Holland de kraan dicht moeten draaien, met als gevolg dat het waterpeil zakte." Toen de sloot die twee meertjes verbindt langzaam droog viel, zwom een deel van de vissen naar het ondiepste meer en daarmee in een dode lijke fuik. Hoeks wijst naar het duinwaterbedrijf, dat volgens hem wel wat alerter had mogen rijn. „Als je riet dat zo'n meer tje droog valt, bel dan een paar visverenigingen op. Die komen de vissen graag ophalen om uit te zetten in hun viswateren." Volgens Duinwaterbedrijf Zuid- Holland is de vissterfte het trieste gevolg van een samen loop van omstandigheden. Van 10 tot 20 november heeft het bedrijf geen rivierwater in de duinen kunnen pompen omdat een aantal toevoerleidingen moest worden omgelegd voor de aanleg van de HSL en de Be tuwelijn. Die tien dagen waren een langere periode dan voor zien, als gevolg van een vertra ging bij de werkzaamheden. Volgens woordvoerster M. Pop- pelier komt daar nog bij dat het voor het bedrijf moeilijk in te schatten is op welke plaatsen het water sterk zal zakken. „We weten nooit hoe het duin pre cies zal reageren", zegt ze. Me dewerkers van het bedrijf heb ben wel regelmatig gecontro leerd, zegt Poppeliers, maar hebben niet geconstateerd dat bij Katwijk een van de meertjes vrijwel geheel droogviel. Ze zegt het gebeurde te betreuren. „Wij hebben als duinwaterbedrijf ook graag vis in die meertjes. Dat is goed voor het ecologi sche evenwicht in de duinen." De oude situatie is overigens inmiddels weer goeddeels her steld, zo wees een uitgebreide controle gisteren uit. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamQMPV tlfy Postcode Telefoon "et* wj gaan ztxgwJcJg om mei persoonsgegevens. In hel cübtan van de krarttreflu nadere rtomiate aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1