Reddeloos in vliegende storm Scheepsramp Salento eiste ook het leven van redders HDC236 In een vliegende storm zinkt op 25 november 1928, dit weekeinde precies vijfenzeventig jaar geleden, voor de kust van Bloemendaal aan Zee het Italiaanse stoomvrachtschip Salento. Hoewel de scheepsramp op amper een kilometer uit de kust plaatsvindt en toeschouwers vanaf het strand de 29 opvarenden om hulp zien zwaaien kan niemand worden gered. De reddingsoperatie zelf is een debacle. Twee redders uit IJmuiden komen om. Een reconstructie. door Coen Springelkamp De Salento ligt half gezonken op een zandbank een kilometer uit de kust voor Bloemendaal. Op de foto is goed te zien hoe golven het schip kapot hebben gebeukt. Van de eens zo statige brug is weinig meer over. Het schip is nooit geborgen. Foto's: persoonlijk archief Bert Snijders ZATERDAC 22 NOVEMll 2003 El BL November 1928. Zware gol ven beuken de kust. Het helmgras ligt plat in de duinen. Al ruim een week wordt Ne derland geteisterd door een najaars storm. Een groot aantal schepen worstelt met de hoge deining en de woeste zee. Wit schuim en opstui vend water reduceren het zicht tot nul. Het is noodweer. Kapitein Renate Garrassino van de Salento, een Italiaans stoomschip met 29 bemanningsleden, maakt zich steeds meer zorgen. Hij is met een lading fosfaat onderweg van Bo na naar Rotterdam. Door de snel verslechterende weersomstandighe den op de Noordzee moet hij uitwij ken naar de haven van Amsterdam. Daar blijkt dat er geen loodsen kun nen worden overgezet. De zee is te woest. De Salento moet buitengaats blijven. Naar later blijkt een fataal besluit. In de nacht van 25 op 26 november regent het noodoproepen bij Sche- veningen Radio (toen nog Scheve- ningen haven). Om 21.00 uur klinkt er ook een SOS-bericht van de Sa lento uit de ether. Het schip bevindt zich dan 11 mijl (ruim twintig kilo meter) voor de kust van IJmuiden. Kapitein Garrassino kampt dan al met grote problemen. Door de hoge golfslag en het zware weer zijn de stuurkettingen van het roer gebro ken. Het schip dobbert stuurloos rond. Reddende sleepboten kunnen niet uitvaren vanwege het slechte weer. Bijna twee uur na de eerste noodop roep vraagt de marconist van de Sa lento om assistentie van een red dingsboot. De stoomboot bevindt zich dan op drie mijl (ruim vijf kilo meter) uit de kust. Óm 2.50 uur in de nacht van 25 op 26 november gaat de Italiaan voor anker. Het is een laatste poging om niet te stranden. De bemanning wil met spoed geëva cueerd worden. De situatie aan boord is kritiek. Huizenhoge golven beuken op het schip en richten grote schade aan. Patrijspoorten sneuve len en ook de zendapparatuur is niet bestand tegen het bijtende zoute water. De Salento, losgeslagen van haar ankers en met een klap vastge lopen op een zandbank, zinkt snel. Het voor- en achterschip verdwijnen onder water. De 29-koppige beman ning, of wat daar van over is, verza- Bij de tweede reddingspoging slaat de roeireddingboot Eduard Willem van Broekhuijse uit IJmuiden om. In de woeste branding vechten de redders voor hun leven. Een van hen verdrinkt, een ander overlijdt enkele weken later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Foto: Persbureau Haarlem melt zich op de brug. 'SOS SOS An chored bad condition immediate SOS please urgent lifeboat', seint de marconist. 'Terwijl Zondagavond omstreeks 10 uur de radio-luisteraars, ondanks het geloei van den storm, genoten van muziek en zang die door den ether trilde, werden op een andere golf lengte S.O.S.-seinen uitgezonden. Die kwamen van een Italiaansch stoom schip de Sagunto (sic.), dat tegenover de Zandvoortsche kust in nood ver keerde. De kustwacht te IJmuiden zag ook noodseinen met vuurpijlen geven. Maar in den nacht was niets ter redding van de schipbreukelingen te ondernemen.uit: Haarlems Dag blad, 26 november 1928. De stranding van het schip trekt zeer veel bekijks. Duizenden ramptoeris ten gaan naar het strand van Bloe mendaal om getuige te zijn van de reddingspogingen. Volgens sommi ge ooggetuigen met verrekijkers is vanaf het strand goed te zien hoe de opvarenden van de Salento om hulp vragen. Ze zwaaien wild. Niet eerder dan zonsopgang rukken de redders uit. Hoeveel beman ningsleden van de Salento de nacht hebben overleefd is onduidelijk. Er is geen radioverbinding meer met het schip. Schipper Willem Paap van de Zandvoortse reddingboot weigert uit te varen. Hij vindt de weersom standigheden te gevaarlijk om een reddingspoging te ondernemen. Het waait te hard, de golven zijn te hoog. Heel IJmuiden loopt uit om de laatste eer te bewijzen aan redder Piet Visser uit IJmuiden. Hij ver dronk toen de roeireddingboot in de branding omsloeg. Schipper Frans Peeters van de roeired dingboot Eduard Willem van Broek huijse. Volgens Paap is het voor de roeiers onmogelijk om door de woeste branding heen te varen. ,,De bran ding is zo sterk, dat de boot absoluut teruggeslagen wordt", laat schipper Paap resoluut aan de op het strand aanwezige burgemeester Henry van Alphen van Zandvoort weten. „Voorlopig moeten wij nog wach ten." De situatie voor de Salento verslech tert met de minuut. Inmiddels is via het strand ook de roeireddingboot Eduard Willem van Broekhuijse uit IJmuiden gearriveerd. In tegenstel ling tot Paap durft de IJmuidense reddingbootschipper Frans Pee ters wel een reddingspoging te wagen. Er ontstaat wrevel op het strand. De Zandvoorters zijn kwaad. Ze willen de zee op. Paap houdt voet bij stuk. „Als wij nu naar zee gaan brengen we levenden bij de dooien." De IJmuider reddingboot wordt achthonderd me ter ten noorden van de Bloemendaalse Zeeweg vanaf het strand te water gelaten. Honderden toe schouwers kijken toe hoe de poging mislukt. De roei reddingboot komt niet door de branding en drijft af. Uitge put en drijfnat strompelen de twaalf redders weer het strand op. Schipper Peeters geeft niet op. Hij wil nog een poging wagen. Schipper Paap uit Zandvoort verklaart zijn collega uit IJmuiden voor gek. De woeste branding maakt het roeien haast onmogelijk. Bij de tweede zandbank gaat het mis. De roeiboot komt dwars op de golven te liggen en slaat om. Een aantal redders klampt zich vast aan de kiel, de rest ligt in zee. Even later spoelt de roei reddingboot aan op het strand. Als de omstanders de boot omkeren treffen ze redder Piet Visser aan. Hij is bewusteloos. Reanimatie helpt niet. Visser overlijdt op het strand. Hij is dan 55 jaar. De andere redders - onderkoeld, uitgeput en velen in shock - worden in auto's van 'ramp toeristen' naar het Anthonius-zie- kenhuis in IJmuiden gebracht. Daar overlijdt enige weken later ook roeier Reier King aan zijn verwondingen. Een vrouw van een van de opvaren den van de Zandvoortse redding boot, die getuige was geweest hoe de boot uit IJmuiden omsloeg waarbij twee roeiers omkwamen, verbood haar echtgenoot bij thuiskomst op nieuw in een reddingboot te gaan zitten. Ze was woedend en stond doodsangsten uit. „Nou is het afge lopen', zei ik tegen die kerel van mij. Nou kom jij niet weer in die redding boot. Je leven wagen voor een oefen tocht en als het menens is staan jul lie machteloos. En wie denk jij, zal na vandaag dan nog in de redding boot gaan zitten?, vroeg hij me. M'n grootje, wat interesseerde mij dat. Was ik met hem getrouwd of met de reddingboot." De opvarenden van de Salento zien al hun hoop op redding vervliegen als de roeireddingboot kapseist. Sommige schipbreukelingen sprin gen van boord in de hoop zwem mend de kust te bereiken. Ze ver drinken allemaal. Omdat een red dingspoging vanaf het strand mis lukt, wagen de motorreddingboten Dorus Rijkers uit Den Helder en de Zeemanshoop uit Scheveningen nog een laatste poging. Ook worden twee militaire vliegtuigen ingezet. Ze voe ren een verkenningsvlucht uit en vliegen in een lijn vanaf het strand naar het schip. Het is tevergeefs. De piloot ziet geen overlevenden. Enkele dagen later gaat de wind lig gen. Duiker Jan van Drimmelen van Wijsmuller verkent het wrak. Het is koud en het vriest enkele graden. Van Drimmelen doorzoekt de Salen to minutieus. Hij vindt geen op varenden. Wel spoelen er op het strand van Zandvoort een paar lijken aan. On- Pas als het licht wordt kan er een eerste reddingspoging worden ondernomen. Links aan de ho zijn de masten en schoorsteen van de Salento goed zichtbaar. Bij de eerste poging drijft de red ftii dingsboot te veel af, bij de tweede poging slaat de boot om. der grote belangstelling worden de onbekende Italianen op 29 novem ber op het rooms-katholieke kerkhof in de badplaats begraven. Enkele weken later wordt de stoomboot op nieuw doorzocht. Dan worden er opnieuw een paar verdronken Italia nen gevonden en geborgen. Ook zij worden begraven in Zandvoort. Kort na de tragische ramp schenkt de Vereeniging voor den Effectenhan del 60.000 gulden aan de reddings maatschappij in IJmuiden voor de aankoop van de motorreddingboot Neeltje Jacoba. De Raad voor de Scheepvaart onder zoekt de ramp en doet op 28 mei 1929 uitspraak. Volgens de Raad hebben de redders alles in het werk gesteld om de opvarenden van de Salento te redden. „Zelfs een motor reddingboot had onder deze om standigheden zeker niet meer kun nen doen dan de IJmuidense red dingboot." en '...dat door de IJmui der mannen op het bovenmenselijke af reddingpogingen zijn onderno men, welke heldhaftige pogingen echter hebben gefaald. Hulde en be wondering voor hetgeen schipper Peeters en zijn roeiers hier hebben gewaagd en gedurfd!' De Italiaanse regering schenkt de redders een zil veren medaille voor 'al valor di mari- na' (voor moed op zee). De Salento is nooit geborgen, is in middels helemaal uiteen gevallen en ligt nog steeds een kilometer voor de kust van Zandvoort. Als stil monu ment voor de omgekomen beman ning en de heldenmoed van de IJmuidense redders. In de dagen na de stranding vai Salento spoelden een groot aan ken van Italiaanse opvarenden het strand.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4