'Ik heb altijd muziek in mijn hoofd' M Voor Paul Witteman staat Bach onaantastbaar bovenaan 'Ik ben rationeel ingesteld, zonder dat fZ™™; ik beta-aanleg heb Pubiiekebes<ei 'Omroepen moeten samenwerken, anders gaat kwaliteit verloren' ZATERDAG 22 NOVEMBER 2003 Hij groeide op onder de vleugel, maar vond zichzelf niet goed genoeg voor een muzikale carrière. Maar voor Paul Witteman is muziek 'dagelijks gereedschap om mijn stemmingen te bedwingen'. Hij wil andere luisteraars laten meedelen in zijn 'opwindende ervaringen'. „Waar woorden eindigen, begint de muziek." door John Oomkes ensen die me vragen: 'hoe gaat het met je?', geef ik meestal als antwoord: '£a va. 't Gaat wel'. De meesten begrijpen me dan niet. Die Witteman heeft toch een fantastische baan? Hij heeft toch alles wat zijn hartje begeert? Er zal wel wat met zijn vriendin zijn, is dan de onuitgesproken gedachte. Onzin! '£a va' is al heel wat." Paul Witteman woont sinds een kleine drie jaar in een goeddeels uit hout opgetrokken, geriefelijk huis aan het Spaarne. Het getemperd binnenvallend licht doet onwil lekeurig denken aan het clair-obscur dat Rembrandt penseelde en etste. De voorkamer is vergeven aan een kleine concertvleugel, eeri baby grand. Witteman, licht gegeneerd: ,,Een vervangend exemplaar. De mijne wordt onder handen genomen." Ietwat hulpeloos: „Ik kan geen dag zonder." De journalistiek regeert Wittemans dagindeling als een echtgenote, maar muziek is zijn minnares. Dagelijkse balsem voor de gepijnigde ziel, een noodzakelijk tegengif bij teleurstellingen. „Het is voor mij gereedschap om mijn stemmingen te bedwingen. Als ik niet vrolijk ben, probeer ik na te gaan waardoor dat komt. Ik grijp niet naar pillen, ik zet muziek op die mij in een betere stem ming brengt. Als ik er niets aan zpu doen, zou ik zwaar-, moedig zijn." Fluisterend: „Er is altijd wel iets wat je bedreigt, wat je dwars zit. Al was het maar het gevoel dat je niet deugt, dat je faalt, dat je product niet goed is, dat je je collega's niet goed steunt. Dat gaat de hele dag door, toch? Bij mij wel, tenminste." Hij gaat rechtzitten en schuift een paar plakjes cake over tafel: „Dat is niet zorgwekkend, vind ik. Het zijn allemaal prikkels om het beter te doen." Lacht en wijst opeens: „Zelfgebakken cake." „Waar woorden eindigen, begint de muziek", schrijft Paul Witteman in Hoor en Wederhoor (De klassieke keu ze van Paul Witteman; Uitgeverij Balans), een zojuist verschenen bundeling van columns die hij sinds enkele jaren met regelmaat schrijft voor Volkskrant Magazine. „De beschouwingen hebben geen enkele muziek-weten schappelijke pretentie", schrijft hij zelf in het voor woord, „Het zijn bijna steeds enthousiaste getuigenissen van opwindende muzikale ervaringen." De enige drijf veer ('Het delen van schoonheid met andere luisteraars') slaat aan; de bundel met bijpassende cd wordt al her drukt. Hoor en Wederhoor is niet de enige aanleiding voor dit gesprek met de gewezen anchorman van Nova en de huidige presentator van B&W, Het Lagerhuis en Buiten hof Witteman heeft een nieuw programma in voorberei ding: Het Ei van Columbus belooft een gedurfde vorm op te leveren om mensen te interesseren voor populair- wetenschappelijke onderwerpen. Verder, last but not least, heeft de Vara-coryfee zich nadrukke- 7| I li» wereld die het O willen saneren. „Als de omroe pen niet snel zelf gaan samenwer ken en op den duur opgaan in drie verschillende combi naties, dan komt niet alleen hun eigen voortbestaan op de tocht te staan, maar gaat er ook veel kwaliteit verlo ren." Neurotisch In den beginne was en is er echter muziek. Ze is 'm met de paplepel ingegoten - als telg van de Andriessens-dy- nastie die zo'n stempel heeft gedrukt op het Nederland se muziekleven. Moeder was pianolerares, Paul werd on der de vleugel doodgegooid met Mozart ('Het heeft lang geduurd eer ik als volwassene weer naar muziek van het Oostenrijkse wonderkind kon luisteren') als zijn oudere broers in de weekeinden terugkeerden om hun was te la ten doen en de tijd te doden met quatre mains-piano- spel. Die jeugdige ervaringen zijn niet uitgemond in een muzikale loopbaan - Witteman vond zichzelf gewoon niet goed genoeg. Hij is echter een verdienstelijk ama teur en gezegend met voldoende muzikaliteit om in de beslotenheid van „de Kleine Zaal van het eigen huis he lemaal alleen gelukkig te zijn of verdriet te verwerken met 'eigen' muziek." Hij zoekt naar een vergelijking waaruit spreekt dat mu ziek voor hem dezelfde waarde heeft als het dagelijks brood. „Ik ben nu zo neurotisch geworden dat ik de ra dio thuis aanlaat als ik wegga, zodat er muziek klinkt als ik terugkom en weer het huis instap. Dan hoef ik 'm niet eerst aan te zetten. Het is gelijk aan ademen. Ik heb altijd muziek in mijn hoofd. Als ik mensen interview, stel ik me ook altijd de muziek voor waarop zij optimaal reageren. Als je voor een ro manticus zit, denk ik gauw aan Brahms. Het is een heel goede manier om naar anderen te kijken. Het draagt wel het risico van arrogantie in zich; dat je denkt dat mensen minder waard zijn als je denkt dat ze niet geporteerd zijn voor muziek. Daar moet je voor waken. Dat je niet denfa: ach, die mensen begrijpen niets van Bach - die zijn een stuk minder intelligent. Balkenende? Nee, geen Bach. Sweelinck, op een orgeltje." Hij lacht hard, maar bevriest irar» Ho ono 01-* Ho onHoro tol olcr\f Vul Ir* Ho hnnHinrr Paul Witteman: „Als je Bach niet kunt waarderen, dan is er toch iets niet in orde met je." Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks hebt dat het met je goedkomt als je depressief wordt dan tien jaar geleden. Dus we gaan vooruit, maar het blijft een lot uit de loterij of je de juiste psychiater treft. Het enige wat vaststaat is dat het dure behandelingen zijn." Wetenschap biedt ook geen honderd procent zekerheid. „Maar het heeft dan ook minder pretentie dan psychia trie. Er zijn af en toe van die idioten die claimen dat ze het middel tegen kanker hebben gevonden, maar die worden over het algemeen dan ookl snel neergesabeld. Ik ben rationeel ingesteld, zonder dat ik een beta-aanleg heb. Als dat zo is, dan durf je meer aan te nemen van wetenschappers dan mensen die zich zeggen bezig te houden met de ziel, met soul. Hoewel mijn eigen zoon binnenkort af studeert als neu- ropsycholoog, reserveer ik de ziel voor de mu ziek. Wetenschappers zijn terughou dend. Da's mooi, maar niet zaligmakend voor Het Ei van Columbus. Me ten is weten. De pretentie is dat je van hen opaan kan. Maar meer nog dan dèt wil ik met dit programma laten zien dat achter tal van onderwerpen wetenschap verbor gen zit. De andere drijfveer is mijn eigen nieuwsgierig heid. Als journalist ben ik in een positie geplaatst om vragen te stellen aan mensen die een normale burger niet tegenkomt." Witteman gebruikt zijn marktwaarde bewust om nieuwe programma's als Het Ei van Columbus af te dwingen op het niveau dat hij noodzakelijk acht. „In Hilversum re geert de angst voor de kaasschaaf, maar ik heb van tevo ren tegen directeur Vera Keur gezegd: dit nieuwe pro gramma moet gedegen en goed worden opgezet. Ik moet goede redacteuren hebben, moet uit de hele we reld filmpjes zien te halen en soms moet je zelf naar een laboratorium. Ik heb gezegd: ik heb alle begrip voor be zuinigingen, maar we gaan niet met drie man zo'n pro gramma maken. Daar hebben ze begrip voor." Weer die handen die verklaren: „Luister, ik ben mede-gezichtsbe palend voor de Vara. Je hebt Jack Spijkerman, dan een hele tijd niks, en dan onze programma's. En ik profiteer van het feit dat het meeste wat ik heb gemaakt, het wel goed deed. Mijn nieuwe programma moet uit Hilversum komen. De andere maak ik in Amsterdam. Ik ga met for se tegenzin naar het Hilversumse toe; dat is puur een ge voelsmatige tegenzin. Ik vind de gebouwen lelijk, de om geving zielloos. Het Gooi is helemaal niks - luxegeklaag natuurlijk. Maar toch, het bestel. Waarom niet snel de tering naar de nering gezet? Fusies per net. Liberaal, confessioneel en cultureel-progressief. Dan weet iedere kijker waar ie terecht kan. Zo moet je de Vpro, de Vara, NPS, misschien Humanis tisch Verbond, RVU, in één organisatie laten opgaan. Ik ben 56 en of ik het nog meemaak, weet ik niet. Maar dat gaat gebeuren. Je kunt niet blijven bezuinigen op je pro gramma's. Of de Vara nog bestaat als ik met pensioen ga? Ik zou het niet weten, maar het is niet waarschijnlijk. Of de wal keert het schip, of in Hilversum wordt het licht gezien door mensen die plotseling door vurige tongen zijn geraakt." schiet: „Ik vind hem geen kwaaie vent, hoor. Er wordt al tijd erg over hem gemopperd, maar als persoon mag ik 'm wel. Maar het lijkt me geen muzische figuur." De naam Johann Sebastian mag van Witteman niet ijdel worden gebruikt. Bach staat bij hem onaangetast en on aantastbaar op de eerste plaats. Het is bij hem net als bij zijn vorig jaar overleden en zeer beminde neef Frans Willem Andriessen: eerst Bach, dan nog en nog eens Bach, en dan een hele tijd niks. „Je kunt alle klassieke muziek beluisteren, maar je kan niet anders dan toege ven dat niemand hem naar de kroon steekt. En eigenlijk grijpen alle andere grote componisten op zijn werk te rug. Als je alleen maar naar Bach luistert, beland je in eenzij dige stemmingen. Daar moet je jezelf voor hoeden. Als je nooit Strawinsky kan opzetten, nooit het exotische van diens Vuurvogel in je kop kan krijgen, dan gaat het ook niet goed. Zoals je niet één bepaald gerecht elke dag moet eten. Toch heb je mensen die dagelijks pasta ver orberen, dus... Bach waarderen heeft te maken met hoe je in elkaar zit en waar de liefde voor zijn muziek van daan komt. Kijk, als je Bach niet kunt waarderen, dan is er toch iets niet in orde met je. Sprak hij arrogant. Ik vind bijvoorbeeld Schubert lullig. Te klein en te voor de hand liggende emoties", spreekt hij opeens school- meesterig. „Er zijn natuurlijk wel een paar prachtige lie deren te vinden in zijn liederencycli, maar ik vind zijn pianostukken veel mooier. Klassieke liederen!" Een gruw trekt in een flits over het gezicht. „Fauré is wel heel erg mooi, maar dan moet hij wel heel naturel worden ge zongen. Ik zag toevallig Callas op tv gisteravond. Zegt me niks. Een persoonlijkheid natuurlijk, maar ik proef geen emotie eromheen. Actualiteitenrubriek Terug naar de realiteit van elke dag. Met een knipoog naar de vroegere actualiteitenrubriek luidde de werktitel van Wittemans nieuwste idee als programmamaker: Achter het Nieuws. Inmiddels luidt de nieuwe tijdelijke roepnaam van het populair-wetenschappelijk program ma dat hij in voorbereiding heeft Het Ei van Columbus, maar de basisgedachte is hetzelfde gebleven. „Het is een actualiteitenrubriek, maar dan op een wetenschappelijk- journalistieke grondslag. Als het FNV peilt wat de steun is voor het Najaarsakkoord, dan gaan wij checken hoe verantwoord die peiling nou was. Als er Saddam-getrou- wen een Amerikaanse gevechtshelicopter uit de lucht knallen, dan waagt dit programma zich af: hoe kwets baar is zo'n Chinook-helicopter? Ik vind het fijn je vast te kunnen houden aan feiten, aan feitelijkheden met een grote mate van zekerheid. Kijk, ik heb eerder ook een programma gemaakt over psychia trie. Een van mijn drijfveren daarbij was dat ik zelf niet heel erg geloof in de zegeningen van de psychiatrie. Dus, ik ben naar al die kerels toegegaan - ik wilde het vak wel een faire kans geven. Mijn vraag was: zeg het maar wat jullie doen en of het helpt. Het leverde voor mij en de kijkers een buitengewoon interessante onderzoekstocht op, maar als ik eerlijk moet zijn, ben ik niet anders over dit vak gaan nadenken. Ik ben wel iets milder geworden, maar fundamenteel... Ik geloof graag dat je nu meer kans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3