'Wij verkopen gezelligheid' Alsof 'n kraantje is opengezet Spellen van Jumbo een begrip Jumbo's prijzen kast Speciale poli probeert cliënten van zweetprobleem te verlossen Stappenplan tegen zweten ZATERDAG 22 NOVEMBEI 2003 door Martin Ruesink Het voelt nog steeds als een verjaardagscadeautje, de verkiezing van Cash Run tot Speelgoed van het Jaar. Voor directeur Frans Roozen van de 150 jaar oude spelletjesfabrikant Jumbo is elke prijs weer een teken dat het merk met de olifant nog steeds op de goede weg is. „Wij verkopen gezelligheid." Hausemann Hotte staat er op de gevel van een grachtenpand in hartje Amsterdam. Hier, aan de Kromboomssloot, begonnen precies ander halve eeuw geleden de gelijknamige zwagers hun handel in van alles én nog wat. In de twintigste eeuw ging het bedrijf zich onder de merknaam Jumbo meer en meer specialiseren in speelgoed en spelletjes. Met name in de jaren vijftig en zestig deed het bedrijf goede zaken met geïmporteerd speelgoed als Dinky Toys, Meccano en de razendpopulaire Barbie-poppen. Maar het oerhollandse merk met het rode olifantje wordt bij het grote publiek toch vooral in een adem ge noemd met puzzels en (bord)spelletjes. Zo'n vier gene raties zijn inmiddels opgegroeid met Electro, Mens erger je niet, Pim Pam Pet, Stratego, talrijke kwartet- en andere kaartspelletjes en niet te vergeten de Hocus Pocus goo- cheldozen. Van deze evergreens worden jaarlijks nog altijd vele tien duizenden dozen verkocht. Niet verwonderlijk dat de huisjurist van Jumbo als een moederkloek over deze kin deren waakt. „Soms duikt er ergens op de wereld een re gelrechte kopie van een beschermd spel als Stratego op", zegt Jumbo-directeur Frans Roozen (55), „heel ver velend, maar we moeten dit soort plagiaat keihard aan pakken. We hebben het namelijk over onze levens aders." De levensaders vormen samen met jongere succesnum mers als Pisa, Idols, Weekend Miljonairs en Het Groot Van Dale Spel der Nederlandse Taal het fundament on der een zeer uitgebreide collectie puzzels en spellen. In de 120 pagina's dikke jubileumcatalogus wordt trots vermeld dat Jumbo niet alleen in Nederland en België een begrip is, maar ook vestigingen in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk heeft en naar meer dan vijftig lan den exporteert. De cover van de catalogus toont een plaatje uit 1948. Het is een wat kneuterig tafereeltje van een modelgezin dat een potje Mens Erger Je Niet speelt. Vader - strak in het pak - en moeder kijken toe hoe hun drie kinderen genieten van het spel. Roozen moet glimlachen om de tekening, die ondanks de gedateerde uitstraling nog steeds het Jumbo-gevoel weergeeft. „Wij verkopen gezelligheid", zegt Roozen, „Jumbo is altijd sterk geweest in kinder- en gezinsspel- len en dat zijn we nog steeds." Emmer leeggooien Haarlemmer Roozen werkt al 35 jaar bij Jumbo. Hij heeft het bedrijf zien veranderen van een producent die spellen bedacht en afwachtte hoe de markt reageerde, tot een marketingge- richte organisatie die nauwgezet de markt volgt en snel op trends probeert in te spelen. Een eigen spellenredactie bedenkt op basis van die trends nieu we spelformules en test spelideeën die door anderen worden aangeboden. „Wij brengen per jaar heel gericht zo'n vijftien nieuwe spellen op de markt. Vroeger waren dat er misschien wel 25 of 30. Je gooide een emmer leeg en wachtte af wat er aan de muur bleef plakken. Dat kan nu echt niet meer, daar zijn de kosten voor ontwikkeling, royalties, productie en marketing veel te hoog voor geworden." Een goed voorbeeld van een trendge- richt bordspel is Idols, dat eind vorig jaar met stoom en kokend water in el- T~~ TT~T. kaar werd gezet toen het gelijknamige Het wiebelende torentje P,sa sloeg televisieprogramma tot een enorme pas aan na de Honeymoonshow. kijkcijferkndler was uitgegroeid. „Eerlijk gezegd zag ik er in het begin niet zoveel in, toen we naar aanleiding van de Engelse Idols-serie het aanbod kregen er een bordspel van te maken. Toen het programma in Nederland begon aan te slaan, hebben we een uitzending bijgewoond. Dat heeft een diepe indruk op me gemaakt, al die gillende meisjes in de zaal die aan een stuk door hun voorkeur aan het Jumbo heeft de afgelopen 25 jaar liefst achttien keer met speelgoed, hobby-artikelen en puzzels de titel Speelgoed van het Jaar gewonnen. Een recent topjaar was 2000, toen het merk in liefst drie categorieA'n de prijs won. Een overzicht: Dolly Disk en Jumbolana (1978), Camera Obscura (1979), Computer Electro en Treffer (1980), De Wereld Lacht U Toe (puzzle, 1984), Kat en Muis (1985), Pisa (1986), Computer Electro (1992), Het Groot Van Dale Spel (1995), Yali (1997), De Heksenschool, Euro Zakgeld- spel en Tik Tak Boem (2000), Hectro Start en Ik leer schrij ven (2001), Lego Creator spel (2002) en Cash Run (2003). Directeur Frans Roozen van Jumbo: „Televisie is belangrijke motor voor succes spellen" Foto: CPD/Roland de Bruin ke doelgroep, die je op een eigentijdse manier moet aanspreken." Roozen is ervan overtuigd dat het traditionele bordspel nooit het onderspit zal delven in de concurrentiestrijd tegen televisie, video, computerspel of andere vrijetijds besteding. Aan de andere kant zaJ er een beperkte ruim te ontstaan voor de zogeheten 'hybride' spellen, combi naties van bordspel en nieuwe media. Duitse beurs „Dit soort nieuwe spellen heeft alleen een kans van sla gen als de moderne techniek die je gebruikt wezenlijk iets toevoegt. Squad Seven is zo'n spel, met speelkaar ten, een pistooltje dat pijltjes schiet en een audio-cd. Die cd begint en eindigt met een helikoptergeluid. Daar tussen hoor je moderne, opzwepende muziek die aan geeft of het ochtend of avond is. Het is een ontzettend leuk spel, dat we op een Duitse beurs hebben ontdekt en verder zijn gaan ontwikkelen. De cd is niet zomaar aan het spel toegevoegd, maar is van essentieel belang omdat-ie het tempo van de handelingen en de duur van elk spel aangeeft, namelijk zeventien minuten." Een andere trend bij Jumbo is de ontwikkeling van com pacte dozen. „We werken steeds meer met kleinere ver pakkingen en borden die opgevouwen kunnen worden. Dat is met het enorme aanbod van spellen niet alleen prettig voor de winkeliers, maar de consument vraagt er ook om. De kasten beginnen thuis behoorlijk vol te ra ken." Jumbo sluit volgend jaar een tijdperk af, als het hoofd kantoor na 151 jaar de oude stek verlaat. „We hebben al jaren onze fabriek in Wognum staan en dit pand is veel te groot geworden. Ik hoop dat we een mooi plekje in Amsterdam kunnen terugkrijgen." Om de band met het verleden niet helemaal af te snijden, keert in 2004 een oude bekende terug bij de firma Hausemann Hotte: Jumbojet. „De formule van dat spel blijft gewoon ijzer- sterk. De uitvoering was alleen een beetje verouderd, sommi ge luchtvaartmaatschappijen bestaan al niet meer. We verwachten dat het in een nieuw jasje weer zal aan slaan." sms-en waren. Heel bijzonder." Idols lag nog net voor kerst in de winkels en werd ook voor Jumbo de klapper van het jaar. Een paar jaar eerder was hetzelfde gebeurd met een ander bordspel dat van een tv-programma was afgeleid: Weekend Miljonairs. Ook van het tv-spel Eén tegen Honderd heeft Jumbo in middels een bordspel gemaakt. Televisie is een belangrijke motor geworden voor het succes van bordspelen. Zo werd het Speelgoed van het Jaar 1986, Pisa, pas een echte klapper toen het wiebelen de torentje in de Honeymoonshow van Ron Brandsteder verscheen. Ook reclame op televisie is onmisbaar om nieuwe pro ducten een kans van slagen te geven. „Met de intocht van Sinterklaas is onze jaarlijkse campagne op tv begonnen. Je ziet dan aan de verkopen met welke producten je op hebt geadverteerd en welke niet. Ja, de prijs voor Speel goed van het Jaar helpt ook, daarmee krijg je toch wat ex tra publiciteit. Ik veerde laatst echt wel even op toen bekend werd dat Cash Run de prijs had gewonnen in de categorie twaalf plus." Toch zijn reclame en oorkon des geen garantie voor ver koopsuccessen. „De Veiling meesters van Amsterdam is jammer genoeg niet het suc ces geworden wat we ervan hadden verwacht. Ik vind het zelf een ontzettend leuk spel om te spelen. Toen we het uitbrachten was het thema (Amsterdamse kooplieden rond 1600, red.) heel actueel, in verband met de viering van 400 jaar VOC. We hebben er veel reclame voor gemaakt, het is in 2000 genomi neerd voor de titel Speelgoed van het Jaar en toch sloeg het niet aan bij het publiek. Waar het aan ligt? Ik zou het echt niet weten." De exacte receptuur voor een succesvol spel? Het blijft ook vaak voor de kenners een kwestie van gissen. Wat in land A een klapper is, kan elders op een teleurstelling uitlopen. „Onze Memoglobe, een geheugenspelletje in de vorm van een bol, loopt in Duitsland veel beter dan hier", zegt Roozen. De hoofdingrediënten voor een geslaagd spel zijn vol gens de Jumbo-directeur een goede mix van kennis, in zicht en geluk. „Geluk is heel belangrijk, omdat je ook als je op forse achterstand staat, een kans op de over winning moet blijven houden." Minstens zo belangrijk als deze inhoudelijke mix is de vormgeving en uitstraling van een spel. Waar collega-fa- brikanten volop meeliften met het succes van Harry Pot ter en Lord of The Rings, heeft Jumbo licenties verworven van onder andere Disneyfigu- ren, Lego, Bob de Bouwer, Se samstraat en de creaties van schrijfster Annie M.G. Schmidt en tekenares Fiep Westendorp. Roozen erkent dat de spellen- markt midden jaren '90 vooral dankzij nieuwkomers een enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt. Met name het jonge Weesper bedrijfje 999 Games zag brood in de nieu we generatie uitdagende bordspelen die in Duitsland voet aan de grond kregen. On der aanvoering van bestseller De Kolonisten van Catan groeide bij volwassenen de belangstelling voor het bord spel enorm. Meer dan een miljoen dozen van dit spel en zijn varianten zijn inmid dels in Nederland over de toonbank gegaan. Dit verpletterende succes heeft er volgens Roozen toe geleid dat gevestigde spellenfabrieken als Jumbo, Has bro (MB en Parker) en Ravensburger nieuwe wegen heb ben ingeslagen. „We proberen nu met spellen als Squad Seven en Cash Run een wat hogere leeftijdsgroep te bereiken, jongeren van 10 tot 15 jaar. Dat is een moeilij- Mens Erger Je Niet: gezelligheid van 1948. Een machinebankwerker onder wiens zwetende handen het metaal spontaan begint te roesten, een hevig transpirerende stewardess die vijf keer per dag een schoon pakje moet aantrekken. Voor hen is er sinds 1 november een zweetpoli in Hengelo, de eerste in Nederland. door Annette Toonen Uitnodigingen voor feestjes slaat Gerry Jansen (53 jaar) uit Almelo het liefst af. „Of ik ga stokstijf op een stoel zitten. Paskamers in kleding winkels mijdt ze ook. Allemaal uit angst dat ze hevig gaat transpireren. Zo hevig dat het vocht in straaltjes langs haar gezicht loopt. „Zo gauw ik mij lichtelijk inspan, bijvoorbeeld als ik ga dansen of kleding moet passen, dan komt de warmte eruit", schetst ze. „Het is alsof er in mijn hoofd een kraantje wordt opengezet. Mijn hele hoofd is dan nat, mijn haar, en uit eindelijk ook mijn bovenkleding." Hoe lang ze al kampt met die over matige transpiratie, weet ze niet pre cies. „Het stamt uit mijn meisjesja ren, van toen ik een jaar of vijftien was", herinnert ze zich. Ze moest er mee leren leven. „Want niemand wist er raad mee." Een paar jaar ge leden werd ze verwezen naar een pijndeskundige. Die probeerde het probleem met elektrische schokjes te bestrijden. Dat hielp. „Toch ben ik daar mee ge stopt. Ik moest die behandeling tel kens opnieuw ondergaan, en het ef fect was steeds van kortere duur." Intussen heeft ze haar heil gezocht bij de Almelose artsen P. Smits en H. Sinnighe Damsté. De chirurg en longarts zijn per 1 november in het Multi Care Centrum bij het Streek ziekenhuis Midden-Twente (SMT) in Hengelo begonnen met een spreek uur voor patiënten die overmatig transpireren: een zweetpoli. Chirurg Smits weet inmiddels uit er varing tot welke problemen overma tige transpiratie kan leiden. „Het kan je leven en je werk geweldig beïn vloeden." Hij verhaalt over een ma chinebankwerker onder wiens zwe tende handen het metaal spontaan begint te roesten, over een hevig transpirerende stewardess die vijf keer per dag schone kleren moet aantrekken, over een werkloze man die niet durft te solliciteren omdat hij zo'n drijfnatte handen heeft dat hij niemand een hand durft te ge ven. Volgens Smits hebben in Nederland 80.000 tot 160.000 mensen last van overmatige transpiratie. „Ach, ieder een zweet wel eens. Maar bij deze mensen komt wel heel veel vocht vrij. Dat gebeurt vooral ki situaties waarin sprake is van spanning." Dan gutst het zweet letterlijk van hun hoofd, handen of oksels. „Neem de handen. Daar drtiipt het water van af. Als ze hun handen naast hun li chaam laten hangen, dan staan er binnen een minuut twee plasjes wa ter op de grond." Meestal ontstaat het zweetprobleem in de puberteit. Maar waarom men sen er last van krijgen, is onbekend. Als je het de mensen zelf vraagt, dan zeggen ze dat ze het niet weten. Ik denk dat het toch met spanning te maken heeft." Smits houdt zich al jaren bezig met het probleem van overmatig zweten. Patiënten worden uit alle delen van het land naar hem verwezen. Zweet voeten doen ze niet. „Die zijn alge meen geaccepteerd." De zweetpoli wordt ondergebracht in het Multi Care Centrum van Zorg- services Twente, de commerciële poot van de ziekenhuizen in Almelo en Hengelo. „Want in het eigen zie kenhuis is geen ruimte om dit te doen. We hebben al weinig ruimte om de écht zieke mensen te opere ren. Het aantal bedden en de opera tiecapaciteit is maar beperkt. Daar loop je tegenaan als je deze patiën ten wilt helpen", schetst Smits. „Als je iets extra's wilt, dan lukt dat ge woon niet." De spreekuren hebben vooral plaats in de avonduren en op zaterdag. Ook operaties zullen waarschijnlijk 's avonds of op zaterdag worden ge pland. Daarvoor huren de artsen Chirurg P. Smits en longarts H. Sinnighe Damsté van het Twenteborg Ziekenhuis in Almelo hebben een stappen plan ontwikkeld voor de be handeling van patiënten in hun nieuwe zweetpoli. De artsen gaan eerst na of het overmatig zwetenhet gevolg is van een ziekte, bijvoor beeld een schildklieraandoe ning, een hormonale afwij king, vetzucht of menopau ze. Smits: „Dat zoeken we eerst uit, want die patiënten moeten op een andere ma nier worden behandeld." Wie niet aan een ziekte lijdt, krijgt een zalf of vloeistof voorgeschreven die de Al melose artsen zelf hebben ontwikkeld. Als dat medicijn niet aanslaat, zoeken de art sen hun toevlucht tot 'zwak ke stroomschokjes'. Daar mee wordt het vochtige huidoppervlak geprikkeld, in de hoop dat de vochtpro ductie afneemt. „Hoe dat al lemaal kan weten we niet, maar het werkt. We boeken hier heel goede resultaten mee", zegt Smits. Als dat niet slaagt, is er de mogelijk heid van botox-injecties, die ook wel als schoonheidsbe handeling tegen rimpels worden gebruikt Het mid del verlamt de zweetkliert- jes. „Het is een pijnlijke en kostbare behandeling, die niet langer dan een jaar werkt", zegt Smits. „Maar soms gebeurt het dat patiën ten in die periode weer zo veel zelfvertrouwen krijgen, dat ze daarna geen last me hebben van overmatige transpiratie." Tot slot kun nen patiënten zich laten opereren. Dan wordt tijden een kijkoperatie een zenuw (grensstreng) opgezocht di zich in de borstholte achte de longen bevindt. Daar worden over de afstand vai enkele centimeters klem metjes opgezet. „Dat heeft een goed effect, vooral bij mensen die last hebben va zwetende handen en onde armen. Het succes is mind bij zwetende oksels en ge zicht." Sommige verzeke raars vergoeden delen van de behandeling. De behan deling met botox (kosten 350 euro) is altijd voor eige rekening. dan extra (duurder) personeel in. Zwetende patiënten hoeven dus niet lang meer te wachten, terwijl de écht zieken gewoon op de wachtlijst blij ven staan? Smits: „Dat is het gevaar van de ma nier waarop de gezondheidszorg is georganiseerd. Die zijn inderdaad sneller aan de beurt, en dat stuit mij tegen de borst. Een patiënt met een zweetprobleem 'gewoon' helpen en intussen iemand met borstkanker la ten wachten; het liefst help ik ieder een."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2