LEIDEN REGIO Halt zet vuurwerkregels op een rijtje P LEF 3Bombardeer Haagse computers met muiltjes' 1 HDC972 ZATERDAG 22 NOVEMBER 2003 R3 ABN AMRO O \\J\jq g deCLERCQ Kamsteeg ^Ê^ervm^oophanoeB Leidsch iSt Dagblad Leiden VOOTDE ntallen jonge ondernemers ginnen elk jaar in de Leidse ïgio een nieuw bedrijf. De bedrijvenwedstrijd LEF, Dorheen de Leidse Start, is i initiatief om de startende Irijven voor het voetlicht te ingen. De eerste voorronde von de starterswedstrijd voor de regio Rijnland heeft inavond plaats in Holiday rzitt] Inn aan de Haagse ichouwweg in Leiden. De g( nende maanden volgen er toni ig vier voorrondes. De drie f er kandidaten die in deze (orronde meedingen naar startersprijs, stellen zich op deze pagina voor. 'n d issin nan liem reid et aar f op Dren ben f c'' aam: Jaco van Daalen. a€eeftijd: 38. Getrouwd, zoons. n nplaats: Voorhout, gebo- 'P t( n Ridderkerk. twe«ijf; De Soeperij. Een naam e j een mooie link naar het cl1 achtelijke van de zaak. teei tie: Bedrijfsverzamelge- ot Frambozenweg 51, Lei- Leuk om te beginnen, niet e blijven. riteit: We leveren aan hore- ltie ken ingevroren soepen en ipparaat om ze snel vanuit 11 teling te verwarmen. Per lersoonsportie, op een spe- ontworpen snelkookunit vier pannetjes. De soep is ,n ieënhalve minuut op ser- emperatuur. Dat is sneller n een magnetron, waarin oit vier koppen tegelijk verwarmen, en je hebt verlies van kwaliteit door a8 rarmhouden van de soep. dit concept kan de onder- ^er iedere klant snel een naar keuze voorzetten, ergrond: Heao, small busi- in Haarlem. Daarna heb ik ot Dog King en vervolgens egeman gewerkt. Twee ei%eleden ben ik voor mezelf nnen. Met een marketing- m ïbsidieadviesbureau. Daar r- j k het concept voor de Soe- J verder ontwikkeld. nnen: Met de Soeperij af- ien mei. al werknemers: Eentje: ik- Maar niet lang meer. Ik :en vacature voor een ju- vertegenwoordiger, beeld: Heb ik niet. Ik heb iar zelf ontwikkeld. 1 tste punt: Ik ben een door lag. 1 tal cke punt: Ik ben iemand Ie grote lijnen. Om de es op de i te zetten, heb ik ren nodig. te punten van de Soeperij: waliteit van de soepen die cclusief importeren uit Bel le unieke pannetjes en de e verwarmingsmethode, tke punt van de Soeperij: einschaligheid en het ge- aan financiën. Om het ept goed uit te rollen heb P a 300 klanten nodig. Ik Noordwijk in actie voor vluchtelingen noordwijk - De computers moeten vastlopen, bombar deer Den Haag met mailtjes. Met dergelijke oproepen wil len de Witte School, basket balvereniging MSV en het hu manistisch vormingsonder wijs in Noordwijk voorkomen dat twee bijna uitgeproce deerde families worden uitge zet. „Het is toch onmenselijk dat gezinnen die hier al tien jaar wonen nu plotseling moeten verdwijnen. Op" school hebben we de kinde ren geleerd dat Nederland een vrij land is met een humaan vluchtelingenbeleid. Helaas blijkt dit niet zo te zijn", zo licht Willeke Kouwenhoven, leraar van de Witte School, de actie toe. Kortgeleden hoorde zij het verhaal van Aïda Alibegovic. Haar man is tien jaar geleden naar Nederland gekomen, omdat hij in het voormalige Joegoslavië als Bosniër in Ser visch gebied weigerde om te gen de Bosniërs te vechten. Acht maanden na haar man kwam Aïda met haar twee kin deren naar Nederland. Kou wenhoven: „Van terugkeer kan geen sprake zijn, omdat ze daar gevaar lopen. Deze mensen zijn echt wanhopig. Via Aïda ben ik in contact ge komen met Marian Janson van MSV. Samen met Jet Schelvis van het humanistisch vormingsonderwijs hebben we deze actie opgezet." Niet alleen voor de familie Ali begovic, maar ook voor het gezin Foroutan uit Iran. Ah mad Foroutan is in Iran poli tiek actief geweest en was lid van een verboden partij. Van beide families hebben kinde ren op de Witte School geze ten, beide families zijn erg erg actief bij MSV. Burhan Alibeg ovic is al vijf jaar coach en trainer van het eerste heren- team van MSV. Zijn vrouw is coach van de meisjes-adspi- ranten en is de motor achter het recreantenteam. Hun kin deren Suad en Amra spelen bij de jeugd. „Dus MSV'ers, mail je suf en laat Den Haag weten dat wij maar één ding willen. Wij willen hen hier houden bij hun vrienden, hun nieuw op gebouwde bestaan en ons duppie", aldus Marian Jan son. Ahmad en Sarah Mehmoush Foroutan runnen sinds drie jaar de kantine van MSV. „Ook hun kinderen Pouya en Pasha zijn regqjpiatig achter de bar te vindellfeonder deze mensen zou de kantine niet langer kunnen draaien. Wij zouden genoodzaakt zijn de exploitatie van onze kantine terug te geven aan de gemeen te." De drie actievoerders roepen Noordwijkers op via mail, fax of brief bij minister Verdonk van vreemdelingenzaken en alle woordvoerders van de po litieke partijen die zich in de Tweede Kamer met dit onder werp bezighouden, aan te dringen op een verblijfsver gunning voor de twee gezin nen. Verdonk heeft aangekon digd dat van de ruim zesdui zend bijna of volledig uitge- procedeerden in Nederland er maar 2200 mogen blijven. Van de Noordwijkers worden waarschijnlijk 25 van de 28 asielzoekers uitgezet, onder wie de families Alibegovic en Foroutan. Naam: EstherStokkel Leeftijd: 33, ongehuwd sa menwonend. Woonplaats: Leiden, geboren in Amsterdam. Bedrijf: Kinderdagverblijf Pim- metje. Dat was vroeger de bij naam van mijn partner Wim. Locatie: Rijnsburgerweg 140 Activiteit: We vangen 48 kinde ren op, van werkende ouders. Achtergrond: HBO, sociaal-pe dagogische hulpverlening. Ik heb negen jaar werkervaring met moeilijk opvoedbare kin deren. Begonnen op: 1 juni 2001. Aantal werknemers: Er zijn twaalf vaste begeleidsters die parttime werken. Verder zijn er drie invalkrachten, twee stagiai res en ikzelf. Elke dag staan we hier met negen man. Voorbeeld: Geen. Ik had een heel duidelijk plaatje in mijn hoofd. Bij andere kinderdagver blijven heb ik voornamelijk ge zien wat ik niet wilde. Sterkste punt: Ik ben inventief en heb goede ideeën. Die kan ik bovendien goed uitwerken, ik ben een regelneef. Ik zorg ook voor een goede werksfeer. Zwakste punt: Ik mag wel eens wat harder zijn. Sterkste punt Pimmetje: De sfeer. Die is goed en dat valt op. Mensen die twee jaar geleden hun eerste kind kwamen bren gen komen nu aanzetten met Bureaucratie: Soms om witheet van te worden. De GGD doet hier inspecties. Dat is nodig en noodzakelijk. Maar soms doen zij adviezen die conflicteren met adviezen van andere in stanties. Dan blijf je aan de gang. Steun: Zonder mijn vriend had ik allang een nervous break down gehad. Ik heb de dagelijk se leiding, maar moeilijke be slissingen nemen wij altijd sa men. Bijvoorbeeld als ik een contract niet verleng. Wens: We willen uilbreiden, zo dat we volgend jaar ook aan na schoolse opvang kunnen doen. Ambitieus: Ik ben een perfec tionist. Ik wil niet per se het grootste kinderdagverblijf, maar wel het beste. Spijt: Ja. Van de kurkvloer. Dat ding was drie keer zo duur als een vloer van marmoleum. Hij gaat makkelijk kapot en is snel vies. Valkuil: Gelukkig zijn wij ner gens ingetrapt. Tips: Maak een goed bedrijfs plan. Zorg dal je mensen om je heen hebt die je kunnen advise ren. Ik heb vrienden met een ei gen bedrijf. Hun adviezen wa ren belangrijk. Droom: Is voor een groot deel al werkelijkheid geworden. Ik wil een kinderdagverblijf waar ik trots op ben en waar de men sen graag komen. Jaco van Daalen (38): soepconcepten. Foto: Hielco Kuipers heb op dit moment 20 units verhuurd en 30 bedrijven die de soep verkopen. Moeilijkste punt: Dit concept is alleen geschikt voor de klei nere horecazaken. Meevaller: Komt nog, hoop ik. Ik ben gevraagd het concept te nomineren voor de horeca in novation award in januari. Als ik daar goed scoor, gaat alles veel sneller. Bureaucratie: Niet tegengeko men. Ik heb weinig met grote instanties te maken. Steun: De bank heeft me snel aan een incassomachtiging ge holpen. Scheelt veel. Opa's en oma's nemen mijn pappadag soms waar. Ambitieus: Ben ik wel, maar ik zet hier niet alles voor opzij. Ik probeer er één dag in de week voor mijn kinderen te zijn. Wens: Zo snel mogelijk iemand vinden om de soep te verkopen en het apparaat te verhuren. Spijt: Alleen dat ik hier niet eer- V der mee begonnen ben. Valkuil: Ik was bezig een soep winkelformule te ontwikkelen toen de grote jongens daarmee kwamen. Die boot heb ik ge mist, maar het mooie is dat dit er vervolgens uit is gekomen. Tips: Begin direct met de voor bereidingen als je wat leuks denkt te hebben. Droom: Dat de Soeperij een merk wordt dat door de con currenten met enige argwaan wordt bekeken. Naam: Simone van der Ziel Leeftijd: 28, samenwonend Woonplaats: Leiden, geboren Alphen aan den Rijn Bedrijf: Szimone Perfect Knit. De 'z' in 'Szimone' is uit mijn achternaam en bleek handig bij het aanvragen van een e-mail- adres. Szimone was nog vrij. Locatie: Lotte van Beesestraat 20, Leiden Activiteit: Ik ontwerp gebreide kleding, die ik laat maken in Hong Kong en in China. Ik lever aan grootwinkelbedrijven zoals Fooks en Promiss. Over twee weken ga ik een week naar Hong Kong om nieuwe ontwer pen met de confectieateliers daar te bespreken. Achtergrond: Mode Academie Amsterdam, daarna drie jaar werkervaring bij grootwinkelbe drijven in confectie, zoals Col- tex in Heerhugowaard, Mexx en Promiss. Begonnen: op 1 februari 2003. Aantal werknemers: nul! Maar ik wil er wel, hoor. Voorbeeld: Monique Koetsier, zij werkte bij Coltex en heeft mij in het breigoed geïntroduceerd. Zij heeft mij besmet met het breivirus. Sterkste punt: Ik ben heel crea tief en initiatiefrijk. Zwakste punt: Ik ben niet zo'n verkoper. Ik moet echt wat overwinnen om mijn kleding aan te prijzen, daar ben ik, hoe moet ik het zeggen, te beschei den voor. Als een potentiële klant mijn kleren ziet en zegt: 'ik vind het helemaal niks', dan voel ik me gekwetst. Sterkste punt bedrijf: Modieu ze en degelijke kleding voor een goede prijs. Zwakste punt bedrijf: Eigenlijk niks. Alleen beknibbelen men sen op kleding in deze tijd, waarin het economisch alle maal wat minder gaat. Maar ik heb geen haast. Moeilijkste: Acquisitie, klanten winnen, een plekje verwerven, dat is het basisprincipe. Meevaller: Alles wat ik had in gekocht, is goed uitgeleverd. Ik had ook verwacht dat de import (advertentie) vanuit China veel papier en veel bureaucratie zou betekenen, maar dat valt mee. Oké, het duurt een week, maar die kun je incalculeren. Bureaucratie: Niets onver wachts. De belasting doet niet moeilijk en de papierwinkel van de import doet de expediteur voor me. Steun: Van mijn vriend Paul Visser. Hij is boekhouder, houdt alles in de gaten en wijst mij waar ik op moet letten. Het scheelt een accountant! Ambitieus: Ja, redelijk (lacht). Wens: Succesvol worden, meer klanten, groei. Spijt: Nergens van. Ik ben soms ongeduldig, maar ik weet dat dit bedrijf niet snel kan groeien. Ik bewijs dat het levensvatbaar is. Mijn eerste collectie heeft me geen winst opgeleverd, maar ik heb ook niets verloren. Valkuil: Ik ben financieel een nitwit. Ik kocht in in dollars, verkocht in euro's, ik had een valutarisico dat ik niet heb afge dekt en daardoor heb ik geld verloren. Tips: Eén. Begin een bedrijf in iets waar je een goed gevoel bij hebt. Twee. Denk na voordat je begint, maar je mag ook een beetje dromen. Drie. Neem tijd voor een ondernemingsplan, dat verheldert veel. Droom: Een eigen label, een keten met kleding voor luxe vrouwen. Op toplocaties! 'Szi mone' op de gevel in Amster dam, Londen, Parijs, Milaan, Singapore, Hong Kong, New York! Simone van der Ziel (28): breigoed. Foto: Henk Bouwman n b< tij rt ctie ïrs, treft et tide ,d e biet 1, n< Indi Nei oen rdt vj pees je rond de jaarwisseling rde politie wordt gepakt iat je de vuuriverkregels e treedt, heb je een probleem, te beginnen ben je al je rwerk kwijt. Maar de politie 1 je ook kiezen tussen een te die kan oplopen tot wel euro of Bureau Halt. Als je iar of ouder bent, ga je via t schoonmaken of andere sen doen in je vrije tijd. Als hade is, moet je die altijd len. Kies je niet voor Halt of je de afspraken niet na gaat jouw proces-verbaal de officier van justitie, je dan een boete en je gege- s komen in de computer van R® itie te staan. ssentens taande tekst staat in een er die dezer dagen naar alle sscholen in de regio is ge- ird. Want voor Bureau Halt e drukste periode van het weer aangebroken, name lijk de vuurwerkperiode. In de cember wordt het grootste aantal jongeren door de politie naar Halt verwezen. Meer dan de helft van hen heeft te vroeg (illegaal) vuurwerk afgestoken. Al deze vuurwerkjongeren krij gen in groepjes een film over de gevolgen van vuurwerk te zien. Daarna volgt een gesprek over de gevaren voor henzelf en hun omgeving. Vervolgens gaan de jongeren verplicht aan het werk. Daarnaast geven Halt-medewerkers vaak samen met de politie voorlichting over vuurwerk op de basisscholen. Als klap op de vuurpijl ver spreidt Halt onder de scholen duizenden vuurwerkfolders, - posters en lesbrieven. Halt heeft een aantal regels op een rijtje gezet. Vuurwerk mag alleen worden gekocht bij een erkend ver koopadres. Deze adressen zijn Ruim daarom de vuur- werkrommel zoveel mogelijk op. Alleen na tussenkomst van de politie kan een jongere naar Bureau Halt worden venvezen. Bij vuurwerkoverlast adviseert Halt dan ook meteen de politie te bellen: 0900-8844. Eric-Jan Berendsen je doorheen moet slaan. De GGD, de brandweer, de ge meente, ze stellen allemaal ei sen aan je bedrijf. Logisch na tuurlijk, maar dat levert vaak dubbel werk op. Meevaller: Ik kon vrij snel goed personeel vinden. teei vooi etei el ijk Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen bij de gemeente op te vragen. Vuurwerk mag slechts worden gekocht door personen van 16 jaar en ouder. Alleen de laatste drie werkda gen van het jaar is het toege staan vuurwerk te kopen en in bezit te hebben. Voor dit jaar is dat dus maandag 29, dinsdag 30 en woensdag 31 december. Het is niet toegestaan illegaal vuurwerk te kopen of in bezit te hebben. Vuurwerk mag alleen worden afgestoken op de wettelijk toe gestane tijden. Dit is vanaf 31 december 2003 om 10.00 uur 's ochtends tot l januari 2004 om 2.00 uur 's nachts. Hebben jullie je aan deze regels gehouden? Let er dan op dat siervuurwerk altijd stabiel op een vlakke ondergrond wordt gezet. Houdt minstens zes meter afstand van vuurwerk en van elkaar. Steek geen vuurwerk uit de hand af maar steek het af volgens de gebruiksaanwijzing en stunt er niet mee. Veel onge lukken gebeuren op nieuw jaarsdag omdat kinderen nog niet geknald vuurwerk of wei geraars proberen af te steken. Esther Stokkel (33): kinderopvang. Foto: Dick Hogewoning broertjes en zusjes. Wij hebben niet de instelling dat ouders al blij moeten zijn dat ze een plek hebben. Bovendien zijn we geen grootschalige instantie. Ik ken iedereen. Contact is direct en persoonlijk. Voor de ouders is dat prettig. Zwakste punt Pimmetje: Wachtlijsten. Dit is een alge meen probleem in de kinderop vang, maar Pimmetje moet niet bekend komen te staan als de kinderopvang waar nooit plek is. Moeilijkste: De muren waar je avet e lac Wees voorzichtig met het afsteken van vuurwerk. Archieffoto: Taco van der Eb ïgin Itjes tater De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15