Verlies Wessanen door reorganisatie ECONOMIE Greenspan waarschuwt Bush Reders wijten inkrimping vloot aan overheid SNS geeft naam Reaal tweede leven I bouwt grote i Dresden 8°| imuitval ook |S i bedrijven |ale opkomst t in de zorg is haalt lamp terug i legt geen geld opzij chauffeurs: 2,5 nt meer loon ijpt naast Music' Oesterputten Yerseke mudvol Bouwer metro Amsterdam:Waren we maar in China Oudere vrouw vaak arbeidsongeschikt Aanslagen klap voor toerisme Secretaresse bij Nutricia is de beste Acties tegen goedkope melk 'Gif in voedsel: 280 doden' ALP! I- De Amerikaanse chip- •nt AMD gaat een fa- mwen in het Duitse t Met de investering is ard dollar gemoeid. De eming krijgt steun van ;taat Saksen-Anhalt. De van de deelstaat Mil- irak van een van de investeringen in Oost- nd sinds de eenwording AMD heeft al een fa- lOOiDresden. De nieuwe igkomt er pal naast en bieden aan 1000 men- 28,kC006 zullen de eerste a.ii [70^; ic-Bedrijven die 2 9 fier worden van een uu'ï ftoring, kunnen de gele- 4i|« ade per 1 juni 2004 ver- 2i!e het verantwoordelijke «drijf. Dat heeft minis- 2A.I khorst (economische nox jsteren gezegd. Nu ?74'5 zakelijke klanten de 2\7,2 niet verhalen. Wel be- een compensatierege- I27j r storingen langer dan 397maar dat gaat om lage m die niet bedoeld zijn nj noetkoming voor de 92i Huishoudens kunnen jedrijven al aansprake- 42^2 stellen voor schade - Circa 2000 werkne- 13 8 zorginstellingen uit 45.7 el en Gelderland heb- Jl'i eren actiegevoerd in 2o!e ivoor een betere CAO. 4 laai geweld, spandoe- j ranje klapperende 862!ö werd het protest krach- "•8 rsteund. De onderhan- 'c i over een nieuwe CAO 374 ileeg- en verzorgings lij n de thuiszorg, zijn on- 61.8 rie weken geleden vast- 'i Abvakabo houdt vast loneis van 2,5 procent, t werkgevers maar 1 iA8 willen geven. vrijdag 21 NOVEMBER 2003 40,61 51,7! 51,4! 16,21 ss.ik" 75,00 in - Philips haalt een pe lamp terug uit de mdat die onveilig kan betreft de spaarlamp 6 jaar', in de uitvoerin- 5 en 20 watt, die sinds aand op de Europese 1 Volgens Philips kan de uitzonderlijke geval- idgevaar opleveren. Er in paar duizend ver- et euvel zit volgens in 2,i risch componentje in '•j dat oververhit kan ra- 2 het meest uitzonderlij- 132,i kan daardoor een tje aan de buitenkant De lamp wordt in fabriceerd. Bankconcern Dexia stroppenpot in het rartaal niet verder aan- ii de problemen met 45 dease in Nederland te ïgen. De voorzienin- de leaseconstructies 4ZÜJ) 478 miljoen euro '5- it bleek gisteren uit de 25 cijfers van het Belgi- 3^30 cem. Dexia heeft vorig n keer 401 miljoen eu- 5^00 ;elegd, nadat boze lea- 35.9i ;rs met rechtszaken 39,3! 44.0 -.56 ll'l Vakbonden en werk- 28,4. het streekvervoer heb- akkoord bereikt over 51 io 've CAO. Met terug- 56,5! b kracht worden de lo- 3i;7; de circa 12.000 werk- 157! voornamelijk bus- re'Per 1 maart met 2,5 verhoogd. De CAO kent 23.9 tijd van twee jaar en af 1 januari 2003. __',o loonsverhoging stijgt 63.7 aarsuitkering in die g licht om het verlies 45^6 dagenuitkeringen en gen goed te ord moet nog 14.6 (oedgekeurd door de yerseke - Een medewerker van mosselbedrijf Zee- lands Roem neemt even rust. De oesterputten bij het Zeeuwse Yerseke worden op dit ogenblik weer volgezet met bakken 'zeefruit'. De kwekers bele ven in de aanloop naar de komende feestdagen drukke tijden. Deze dagen worden grote hoeveel heden oesters aan de wal gebracht en tijdelijk op geslagen in grote koelruimten alvorens te worden getransporteerd naar de klanten. Foto: ANP/Wim van Vossen utrecht/anp - SNS Reaal Groep gaat de naam Reaal Verzekerin gen nieuw leven in blazen. De bankverzekeraar schrapte in 1997 de naam van de voormali ge vakbondsverzekeraar en liet alleen Hooge Huys bestaan. Die naam uit de 19de eeuw wordt nu ingewisseld voor Reaal, zo maakte het bedrijf gisteren be kend. De naam Reaal is nooit uit de groepsnaam geschrapt. Dat riep regelmatig de vraag op wanneer die restanten uit het verleden zouden vervallen. Gis teren bleek dat SNS Reaal juist de tegenovergestelde weg kiest. De naamsbekendheid speelt een belangrijke rol bij de naam- wissel. Volgens een woordvoer der van SNS Reaal kent 80 pro cent van de Nederlanders de naam Reaal nog, ook al is die meer dan zes jaar niet meer in gebruik. Hoewel Hooge Huys volgens SNS 'niet veel minder' bekend was, benadrukt de naam Reaal de samenhang in de groep. Zo moest Hooge Huys bijvoorbeeld vaak uitleg gen dat het onderdeel was van de bankverzekeraar. Reaal was een bekende naam door het verleden als verzeke ringsmaatschappij van de vak beweging. In de jaren negentig waren het de televisiespotjes met acteur Rijk de Gooijer als louche verzekeringsfraudeur die Reaal in heel Nederland be roemd maakten. Vooral de uit roep „Foutje, bedankt!" die De Gooijer slaakte bij ontdekking van zijn zwendel was op het hoogtepunt een vaste uitdruk king gewórden in de Neder landse taal. Volgens SNS Reaal is het niet de bedoeling om verder te bordu ren op het succes van deze re clames. „We willen afstand ne men van dat verleden, Rijk de Gooijer komt dan ook niet te rug", aldus de woordvoerder. De naam Hooge Huys dateerde van 1891. De verzekeraar begon in Alkmaar als eenmanszaak in begrafenis- en levensverzeke ringen. Nu werken er 1600 mensen bij de onderneming die uitsluitend via tussenpersonen polissen aan de man brengt Protectionisme bedreigt wereldhandel De Amerikaanse mu- 25.9$ver Wamer Music ichijnlijk niet in han- II. Het Britse mu- i3.7|em liet vandaag weten *g Wamer een ander bod 197 cging heeft genomen. 25,6 1 wordt aangenomen 197 erbiJ gaat om een b°d 207 roep investeerders 7 ding van de zaken- o Edgar Bronfman Jr en 245,0 )an. EMI is bereid om d tot 1,7 miljard dollar ten en aandelen voor [usic te betalen. Vol- inancial Times en The zt Journal is het bod fman en Saban (2,5 ollar) een stuk hoger. washington/anp/afp/rtr - Het opkomende protectionisme in de Verenigde Staten en andere landen is een bedreiging voor de wereldhandel. Dat heeft Alan Greenspan, de president van de Amerikaanse centrale banken, gisteren gezegd. In een verhulde waarschuwing aan de Amerikaanse regering zei Greenspan dat 'het tegenhou den en het omkeren van pro tectionisme dringend noodza kelijk is'. De Verenigde Staten zijn op het ogenblik met enkele landen in handelsconflicten verwikkeld. Die zijn ontstaan doordat de Amerikaanse regering de eigen industrie wil beschermen tegen concurentie van buitenaf. Zo ligt er een geschil met de EU over extra invoerrechten op staal en ontstond er deze week grote ruzie met China, omdat de VS de invoer van Chinese textiel willen beperken. De VS nemen de maatregelen om de eigen industrie te be schermen op verzoek van het Amerikaanse bedrijfsleven zelf. Met de verkiezingen van vol gend jaar in het achterhoofd, kan de regering het zich niet permitteren die verzoeken te negeren. Een waarschuwing tegen pro tectionisme kwam gisteren ook van het Internationaal Mone tair Fonds en de Wereldbank. rotterdam/gpd - Het bouwen van grote spoor- of metrolijnen in een overvol land als Nederland is bijzonder lastig. „Ik noem het een mega-ingreep in de micro-cos- mos", sprak prof. ir. J.W. Bosch, projectma nager van de Amsterdamse Noord/Zuid metrolijn, gisteren op de jaarlijkse Beton- dag in de Rotterdamse Doelen. „We zijn twee weken geleden dan eindelijk met het echte werk begonnen. Er is geen weg meer terug, maar we hebben nog een lange weg te gaan." Bosch, ook verbonden aan de TU Delft, hield zijn gehoor voor met welke hobbels de metrobouwers te maken hebben. „We moeten onder zeven eeuwen stedenbouw heen. En er wonen Amster dammers." Soms, erkende de projectleider, hoopte hij wel eens op minder weerstand. „Dan denk ik: waren we maar in China. Daar zeggen ze gewoon: we gaan dit bou wen en het is dan klaar. Hier in Nederland werkt dat anders." Net als bij RandstadRail, het nieuwe light- rail tussen Rotterdam, Den Haag en Zoeter- meer, moet bij de Amsterdamse metrolijn een tunnel onder woonbebouwing worden geboord. Station Vijzelgracht komt zelfs op -26 meter te liggen. „Bij de Tweede Hei- nenoordtunnel hebben we hiermee testen gedaan. Verder beschikken we over 5000 tot 6000 censoren waarmee alle bewegin gen in de directe omgeving in de gaten worden gehouden", zei Bosch. Zijn collega ir. L.C. Bouter van de Hoge snelheidslijn (HSL) vertelde dat het werk aan de HSL op schema ligt. Hij gaat er van uit dat vanaf oktober 2006 vanaf Rotterdam Centraal Station in 2,5 uur naar Parijs kan worden gereden. Bouter onderstreepte dat elke meter spoor even veilig is, of de trei nen nu door tunnels, over bruggen of via ducten gaan. Het boren van de negen kilo meter lange tunnel onder het Groene Hart in de Randstad zal nog voor de kerst klaar zijn, zei hij. amstelveen/anp - Voedingsmid delenconcern Wessanen is in het derde kwartaal van dit jaar in de rode cijfers beland. Het Amstel- veense bedrijf leed een nettover lies van 4,9 miljoen euro. Daar stond in het derde kwartaal van 2002 nog een winst van 8,4 mil joen euro tegenover. Belangrijke reden voor de terugval is de re organisatie die in augustus is aangekondigd om Wessanen weer op de rails te krijgen. Voor deze Operatie Phoenix heeft het bedrijf 45 miljoen euro uitge trokken. Zonder deze last en afschrijving goodwill bedroeg de winst 2,1 miljoen euro. Dat is nog altijd fors minder dan het vergelijk bare cijfer over dezelfde perio de vorig jaar (11,8 miljoen euro) Wessanen zegt beter te heb ben gepresteerd dan verwacht. Analisten denken daar anders over. Vooraf hadden zij het concern ingeschat op een net toresultaat tussen de 800.000 euro verlies en 1,2 miljoen euro winst. Operatie Phoenix werpt wel zijn vruchten af, stelt Wes sanen. De reorganisatie zou oorspronkelijk eind 2004 de kosten met 100 miljoen euro moeten beperken. Nu denkt het bedrijf uit te komen op een be sparing van 100 tot 115 miljoen euro. Het aantal banen dat verdwijnt neemt ook toe. In eerste instan tie ging het bedrijf uit van een reductie van maximaal 1000 ar beidsplaatsen. Nu rekent Wes sanen op een inkrimping van 1300 tot 1400. Topman Veenhof wil de concemmerken Beckers (snacks) en Zonnatura(natuur- producten) een nieuwe impuls geven en de winst verbeteren. De oud-Philipsman vindt dat Wessanen deze merken heeft verwaarloosd. De ingrepen richten zich verder op de Amerikaanse groothan delsdochter Tree of Life. Onder zoek bracht aan het licht dat IT- aanpassingen, strengere rap portages, kostenbeheersing en een betere merkontwikkeling nodig zijn om het onderdeel er bovenop te krijgen. Dat gaat wel gepaard met een verdere vermindering met 500 arbeids plaatsen. Dit voorjaar verdwe nen er al 300 banen. Afgelopen maandag mocht de topman in de VS zijn koffers pakken. Volgens een officiële lezing op 'eigen verzoek', maar het is duidelijk dat de top van Wessanen hem vriendelijk doch dringend de deur heeft gewe zen. Naast de interne problemen heeft Wessanen last van een goedkope dollar. Het bedrijf zag zijn omzet in het derde kwar taal met ruim 1,5 procent dalen tot 597,2 miljoen euro. Uitgaan de van constante wisselkoersen zou de omzet 659 miljoen euro hebben bedragen, een toename van 8 procent. Voor de laatste drie maanden van dit jaar is Wessanen positief. Het concern rekent op een winst (voor bij zondere posten en afschrijving goodwill) die 'substantieel' ho ger ligt dan een jaar geleden. IMF-directeur Horst Kohier en Wereldbankpresident James Wolfensohn deden in een brief aan de aangesloten landen een dringende oproep de wereld handel verder vrij te maken. Protectionisme treft vooral de arme mensen, aldus de twee. Kohier en Wolfensohn schreven verder dat het internationale overleg over de liberalisering van de wereldhandel hervat moet worden. Die besprekin gen, de zogenoemde Doha-ron- de, liepen in september stuk op meningsverschillen tussen de rijke en de arme landen. Vrijere handel is een belangrijk ele ment voor meer economische groei, zo schrijven zij. voorburg/anp - Meer dan de helft van de arbeidsgehandi capten is vrouw en ouder dan 45 jaar. Was in 2000 nog minder dan de helft van de arbeidson geschikten vrouw, vorig jaar was hun aandeel gegroeid tot 52,2 procent. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 2002 werden volgens het CBS 1,6 miljoen mensen met een langdurige aandoening, ziekte of handicap belemmerd bij het uitvoeren of verkrijgen van werk. Dat is bijna 15 pro cent van de beroepsbevolking, amsterdam/anp - De toeiisti- sche ondernemingen op de Eu ropese effectenbeurzen hebben gisteren flink ingeleverd na de nieuwe aanslagen in Istanbul. In Nederland was KLM de grootste daler onder de middel grote fondsen met een verlies van 3,8 procent. Beleggers vre zen dat door de terreuracties minder toeristen gaan vliegen. British Airways daalde in Lon den 3 procent en Lufthansa was met een afname van 4,2 pro cent de grootste verliezer onder de hoofdfondsen in Frankfurt. In Parijs zakte Air France 2,3 procent. De Franse hotelketen Accor klapte 2,3 procent in. Het eveneens Franse Club Med zak te 4 procent. Branchegenoot Hilton moest in Londen 5 pro cent inleveren. Europa's groot ste reisconcern TUI was met een verlies van ruim 3 procent een van de sterkste dalers op de beurs in Frankfurt. Zorgen over schadeclaims zet ten de verzekeraars in de min. Aegon ging 1,3 procent achter uit en bankverzekeraar ING 0,4 procent. Het Franse Axa kromp in met 1,5 procent en het Duit se Münchener Rück met 1,3 procent. De beurs in Istanbul blijft tot 1 december dicht na dat de handel gisteren al was stilgelegd. De belangrijkste graadmeter was toen 7,4 pro cent geduikeld. ofwel mensen in de leeftijd tus sen 15 en 65 jaar. Het aantal arbeidsgehandicap ten is de laatste jaren gestegen. In 2000 telde het CBS nog 1,45 miljoen mensen die door een ziekte of gebrek verminderde kansen had op de arbeids markt. „De samenstelling van de groep arbeidsgehandicapten is aan het veranderen", consta teert het statistisch bureau. Buiten dat er tegenwoordig meer vrouwen dan mannen door een ziekte of aandoening op de arbeidsmarkt gehinderd worden, neemt volgens het CBS ook het aandeel ouderen toe. Was in 2000 55,8 procent van de arbeidsgehandicapten ouder dan 45 jaar, vorig jaar was dit 56,8 procent. Door de toename van het aan tal ouderen, daalt volgens het statistisch bureau het percenta ge arbeidsgehandicapten dat werkt. Behoorde in 2000 nog meer dan de helft van deze groep mensen tot de werkzame beroepsbevolking, twee jaar la ter was dit minder dan de helft. Ook zijn er steeds meer ar beidsgehandicapten (700.000) die niet meer willen werken. Wendy Claassens. Foto: ANP/Anko Stoffels amsterdam/gpd - De 30-jarige Wendy Claassens uit Zoeter- meer is gisteren gekozen tot se cretaresse van het jaar. De jury onder voorzitterschap van FNV-voorzitter Lodewijk de Waal vond de secretaresse van Nutricia de beste van de vijf ge nomineerden. De jury koos Wendy Claassens, omdat zij wordt beschouwd als de secretaresse van de toe komst. Behalve secretarieel werk doet ze ook marketing voor Nutricia Health Care in Hoofddorp. Ze krijgt een acht daagse reis voor twee personen naar Amerika en een trofee die is ontworpen door de kunste naar Frank Rosen. De verkiezing van de secreta resse van het jaar wordt georga niseerd door Manpower. Om in aanmerking te komen moeten secretaresses worden genomi neerd door hun manager. Uit de honderden aanmeldingen bleven er uiteindelijk vijf over. Zij verzorgden een presentatie over het onderwerp 'wereldse cretaresse'. De andere finalisten waren Saskia Kruithof (Nedship Bank), Dorien Meuleman (Wa- vin), Silvy Peeters (SABIC Eu- ropetrochemicals), en Ilse Struik (KLM). den haag - Melkveehouders hebben vandaag op nieuw actie gevoerd tegen supermarkten die stun ten met de melkprijzen. De landbouworganisatie LTO kocht bij tientallen supermarkten melk. Als die prijs lager is dan 47 cent, wat volgens de LTO te laag is, wordt de naam van die supermarkt op een zwarte lijst op internet gezet. De Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) hield gisteren al diverse acties bij supermarktketen Aldi, zoals op deze foto in Joure. Voor de winkels werd op enkele plaatsen melk uitgedeeld. De goedkope super marktketen is volgens de NMV de aanstichter van het stunten met goedkope zuivel. In de nieuwste prijzenslag tussen supermarkten wordt gestunt met zuiveïprijzen. Melkveehouders vrezo) van de grote zuivelconcerns minder geld te krijgen voor hun melk. Foto:ANP/Jeroen Horsthuis wageningen/anp - In Nederland overlijden jaarlijks ongeveer 280 mensen door voedsel dat is besmet met bacteriën. Dat heeft hoog leraar M. Zwietering gisteren gezegd tijdens zijn inaugurele rede als hoogleraar levensmiddelenmicrobiologie aan de Universiteit Wageningen. Het aantal van 280 is een schatting die Zwietering maakte op basis van een onderzoek in de VS. „In de westerse samenleving zijn deze aantallen redelijk goed te vergelijken", aldus de hoogleraar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) sterven er in Nederland nauwelijks mensen aan een voedselvergiftiging. Vorig was dat er één, over 2001 en 2000 zijn er geen gevallen bekend. Het CBS baseert de cijfers op het aantal meldingen van artsen die als doodsoorzaak vergiftiging door bacteriën vaststellen. Zwietering zegt dat het officiële cijfer lager ligt doordat bij overlijden niet al tijd precies wordt onderzocht wat de doodsoorzaak is. amsterdam/anp - De Neder landse zeevaart staat onder zwa re druk doordat het beleid van de overheid tekortschiet. Voor het eerst sinds 1996 neemt het aantal schepen onder Neder landse vlag af. Dat zei directeur Van Agtmaalvan de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Re ders gisteren. Het aantal schepen dat vaart met de driekleur is dit jaar met dertig afgenomen tot 780. Steeds meer reders zoeken hun toevlucht in het buitenland, omdat de fiscale druk daar aan zienlijk lager is. Daarnaast daalt het aantal schepen in aanbouw fors. In 1996 introduceerde de over heid een pakket belastingmaat regelen om de zeevaartsector een duw in de rug te geven. De cv-regeling maakte het bijvoor beeld voor particulieren erg aantrekkelijk om in de scheeps bouw te investeren. Ook hoef den reders voortaan minder loonbelasting af te dragen en werd belasting geheven over de vervoerde vracht in plaats van de winst. Door de maatregelen groeide het aantal schepen onder Ne derlandse vlag van 541 naar 810 eind vorig jaar. De werkgele genheid nam 56 procent toe naar 17.106 banen. De toege voegde waarde van de bedrijfs tak voor de economie is 68 pro cent gegroeid naar 1 miljard eu ro in 2002. Vijf jaar later zijn veel van deze maatregelen teruggedraaid of afgezwakt, stelt Van Agtmaal. Inmiddels hebben veel andere landen het Nederlandse sys teem als voorbeeld genomen en soortgelijke maatregelen door gevoerd. De KVNR waarschuwt ook voor een dramatische da ling van het aantal Nederlandse officieren en kapiteins. Rederij en moeten daarom steeds meer buitenlandse zeevarenden aan trekken. Nederland weet niet te profite ren van de groeiende wereld wijde scheepvaart, zei Van Agt maal. De laatste tijd worden er volgens hem veel schepen be steld. Vooral China ontwikkelt zich tot een belangrijke markt. De bedrijfstak zorgt volgens Van Agtmaal ook voor veel indi recte werkgelegenheid, bijvoor beeld in de havens.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9