Israël accepteert alleen hulp VS BUITENLAND Angst om familie overheerst in straten Istanbul jlië wordt ilimstaat' Georgische president eist verkiezingszege op Doordeweekse mars trekt 150.000 betogers veroordeelde Woede wegens circus op plek joods doorgangskamp Sharon ziet geen rol voor EU, Rusland en VN bij uitvoeren vredesplan Britse koningin Elizabeth dwingt publicatieverbod af Wetenschappers vinden bewijzen meteorietinslag terrorist blijft voorlopig vast reel na ggesprek Een Belgische politie- zal een pikante inter- iat met een meisje van 12 liet gauw vergeten. De is in Gent veroordeeld tot aar cel, 5000 euro boete en ag tien jaar geen lid wor- an verenigingen met kin- [i. De 31 -jarige agent had iet kind pikante gesprek- evoerd via een chatbox op net. Hij had haar leren en tijdens een vakantie. Megerleider lie overleden iux> - De Joegoslavische aal Panic, die het bevel |e over het Joegoslavische toen de Balkan-oorlogen aken, is woensdag overle- Hij is 70 jaar geworden. In toen Joegoslavië uiteen- i verschillende kleine re eken, was Panic stafchef. 33 moest Panic aftreden it hij zich aan corruptie ebben schuldig gemaakt. ndweerman htte brand n - Een brandweerman bekend de brand te heb- esticht die twee weken ge- iin de Duitse stad Jülich es mensen het leven kost- dgens de politie was de uit op een heldenrol als i in nood. Bij de brand len een Kosovaars echt- drie van hun kinderen en ejaarde Duitse vrouw om. rm in Witte is bleek vals ncton - Op het Witte is gisteren alarm geslagen t er een vliegtuig in het af ten luchtruim boven de van de Amerikaanse presi- en de regering zou zijn henen. Maar korte tijd la- Eek dat het slechts ging En 'piep' op het radar- in, zo maakte de lucht- lutoriteit FAA bekend, ns een woordvoerster van ritte Huis werd het evacu- an niet officieel in wer- ;ezet. tks geiin idt werkster t - Een Grieks gezin is gis- aangehouden op verden- fan moord en verzeke- raude. Het gezin uit Edes- de de levensverzekering tmoeder van het gezin (gesloten verzilveren door men dat de vrouw was den. Omdat een lijk dat al aannemelijker zou ma- ergiftigden ze vervolgens luishoudster, zette haar in to, ensceneerde een onge- i staken de auto in brand, istrijdige verklaringen bra- et echtpaar op. ager Saddam rresteerd i - Amerikaanse troepen k hebben Arshad Yassin fsteerd, een zwager van de iven president Saddam in. Yassin was tevens zijn helikopterpiloot en tot jaren negentig een be- jke figuur in zijn persoon- eveiligingsdienst. Dat een Iraakse politiefunctio- gisteren gezegd. in ozonlaag er verdwenen n - Het gat in de ozonlaag ide Zuidpool is weer ver en. Dat heeft de Wereld- isaüe voor Meteorologie 0) gisteren gemeld. Half mber evenaarde het gat de iomvang uit het jaar 2000 Bmiljoen vierkante kilo- Toen wees niets erop dat t binnen afzienbare tijd kleiner zou worden, maar dus toch gebeurd. in koper voor otste diamant - De grootste diamant •it op een veiling is aange- i. is niet verkocht. De vei- Jor Sotheby's in Genève steren de climax moeten in een schitterende week weienveilingen. Het was doeling dat degene die de van 103,83 karaat zou ko- tëm een naam zou geven, md bleek echter bereid dan 6,5 miljoen euro te n. i - Een Senegalese imam dangs Italië werd uitgezet, gisteren gezworen dat hij Mne de hoofdstad van 'oslimstaat zou maken, met Berlusconi! Italië een islamitische staat m!", riep Abdul Qadir Fall uur op de Senegalese ra ider Walf Fadrji. Volgens stelijke hebben al hon- n Italianen zich bekeerd. drancy/anp - Een circus vlak naast het monument voor weg gevoerde joden in de Tweede Wereldoorlog in het Franse Drancy heeft grote verontwaar diging veroorzaakt bij joodse organisaties en de lokale bevol king. Drancy was in de oorlogs jaren het grote Franse door gangskamp waar 67.000 joden in treinen werden gestopt naar de gaskamers in Oost-Europa. Nog geen 2000 van hen kwa men terug. Op de plaats van het gevangenkamp ligt nu een groot grasveld met een monu ment. Vorig jaar is de plaats of ficieel tot herdenkingsoord voor de oorlogsslachtoffers ver klaard. De burgemeester van Drancy zegt niets aan de situa tie te kunnen veranderen, om dat het terrein eigendom is van een woningbouwvereniging, die toestemming heeft gegeven voor het circus. „Ik begrijp heel goed de veront waardiging van alle nabestaan den die er elke dag komen, en die hun doden nu moeten her denken tussen de ezels en de dromedarissen", aldus de bur gervader. De zaak ligt heel ge voelig, omdat joden in Frankrijk vrezen voor herleving van het antisemitisme. Vorige week brandde in Gagny een joods ly ceum af. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël is alleen gediend van Amerikaanse hulp bij het uitvoeren van de 'routekaart', het internationale plan voor een regeling van het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. Voor de andere drie auteurs - de EU, Rusland en de VN - ziet het geen rol wegge legd. „De beoordeling van de uitvoe ring van de overeenkomst is in handen van de Verenigde Sta ten", staat in een officiële ver klaring, die premier Sharon gis teren liet uitgeven na de aan vaarding van de routekaart door de VN-Veiligheidsraad. Israël heeft destijds een lijst van veertien voorwaarden aan het vredesvoorstel verbonden en die worden in het VN-docu- ment niet genoemd. De belang rijkste Israëlische eis is dat eerst de Palestijnse regering de gewa pende milities in haar gebied ontmantelt. Pas daarna wü Isra el zelf uitvoering geven aan het plan, onder meer door de bouw van nederzettingen te bevrie zen, de kernen van nieuwe ne derzettingen te ontmantelen en het dagelijks leven van de Pa lestijnse bevolking te verlichten. De Amerikanen zijn het met de door Israël gewenste volgorde niet eens en president Bush maakte dat woensdag nog eens duidelijk in een toespraak in Londen. Hij keerde zich ook te gen de barrière die Israël bouwt op de Westelijke Jordaanoever, waardoor het een flink deel van dat gebied in feite inlijft. Sharon erkende gisteren de me ningsverschillen met de VS, maar noemde de vriendschap tussen de twee landen 'doorlo pend en permanent'. Deze week kwam een conflict aan het licht over wat Israël de 'zonder toestemming gebouwde bui tenposten' noemt, in feite ker nen van nieuwe nederzettingen in bezet gebied. De afgelopen jaren zijn er zo'n honderd inge richt en volgens de routekaart moeten ze verdwijnen. Als het gaat om precieze aantal len geven Sharon, het ministe rie van defensie, het leger, de Kolonistenraad en de Vrede Nu-beweging verschillende cij fers. Dat bracht de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Powell deze week tot de uitspraak 'dat er niet wijs is te worden uit de getallen'. Toch lieten medewerkers van Sharon gisteren doorschemeren dat Is raël en de VS het spoedig eens zullen worden over een regeling voor de 'buitenposten'. In Israël tilt men niet zwaar aan de uitspraken van Bush in Lon den, die voornamelijk bestemd zouden zijn geweest voor Britse oren. De Britse premier Blair heeft de vele critici van zijn bui tenlandse beleid een krachtige aanpak van het Israëlisch-Pa- lestijnse vredesproces beloofd. londen/anp-afp - De Britse ko ningin Elizabeth heeft gisteren een kort geding gewonnen waarin zij vroeg om een publi catiestop van de verhalen van een journalist die twee maan den als lakei heeft gewerkt op Buckingham Palace. Het ver bod geldt tot komende maan dagavond. Dan komt de zaak uitgebreider voor de rechter. De koningin voerde aan dat de artikelen van de journalist-lakei Ryan Parry haar privé-sfeer aantastten en dat hij inbreuk pleegde op de vertrouwelijk heid die hij aan het paleis als voormalig werknemer was ver schuldigd. Noch de Daily Mir ror, waar Parry voor werkt, noch andere kranten mogen de stukken over Parry's verblijf op Buckingham Palace plaatsen. De Daily Mirror onthulde woensdag dat Parry zonder eni ge moeite twee maanden gele den was aangenomen als lakei op Buckingham Palace. Hij had in zijn cv zijn journalistieke ac tiviteiten weggelaten en een valse referentie opgegeven. Een andere referentie die het paleis wel natrok, was van de pub waar Parry vaak kwam. De hoofdredacteur van de Daily Mail liet gisteren weten ge schokt te zijn over de lakse be veiliging op het koninklijk pa leis en het gemak waarmee Par ry binnenkwam. Parry liet zelf weten dat als hij een terrorist was geweest, hij zonder proble men de koningin had kunnen vermoorden, evenals de hoge Amerikaanse gasten, onder wie president Bush, die nu in het paleis verblijven. De journalist beschreef in het verslag van zijn werkzaamhe den in Buckingham Palace on der meer van welke televisie programma's de koningin houdt en wat zij bij het ontbijt eet Washington/ar - Wetenschap pers die stenen uit Antarctica onderzoeken hebben naar ei gen zeggen chemisch bewijs ge vonden dat een enorme meteo riet 251 miljoen jaar geleden op aarde insloeg en zowat 90 pro cent van alle leven op aarde doodde. De onderzoekers pu bliceren hun bevindingen deze week in het tijdschrift Science. De bevindingen ondersteunen de theorie dat een meteoor ter grootte van een berg op aarde neerstortte. De inslag deed zich voor tussen het einde van het geologische Perm-tijdperk en het begin van het Trias, 185 miljoen jaar voordat een gelijk soortige meteorietinslag een einde maakte aan het tijdperk van de dinosauriërs. De impact zorgde voor een enorme vuur bal en deed miljarden tonnen stof opwaaien dat maanden lang de zon verduisterde. De wetenschappers van de uni versiteit van Rochester vonden in de chemische samenstelling van steenlagen op Antarctica bewijs voor de inslag. Uit analy se bleek namelijk dat de onder zochte fragmenten alleen maar afkomstig kunnen zijn van me teorieten, primitieve massa's van 4,6 miljard jaar oud, even oud als de aarde. Ook in China vonden de wetenschappers steenformaties uit dezelfde pe riode met dezelfde chemische samenstelling. Het leven op aarde was 251 mil joen jaar geleden anders dan in de tijd van de dinosauriërs. Grote dieren waren er toen nog niet, maar toch leefden er veel dieren- en plantensoorten op het land en in zee. De meest dominante plant uit het tijd perk, een reuzevaren, wordt in latere geologische lagen niet meer als fossiel teruggevonden. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - „Waar wachten jullie nog op. Wegwezen", roepen de agenten, die de tientallen slacht offers bij de Britse bank in Istan bul, waar de eerste explosie plaatsvond, wegslepen. Het ge bied wordt hermetisch afgeslo ten en het gerucht gaat dat er nog een tweede explosie komt. „Ren voor je leven. Er komt er nog een", roept een man. Eerst ontstaat verwarring. Maar de angst is aangewakkerd. Als een groepje mensen begint te ren nen, ontstaat paniek. Overal klinkt ineens ge schreeuw en gehuil. Een om stander die aan het bellen is met een mobiele telefoon, gooit zijn toestel in paniek weg. Met megafoons roepen radeloze agenten de menigte op rustig te blijven: „Geen paniek va- tandaslar (landgenoten)." Nie mand luistert. De tweede bom treft het Britse consulaat in de wijk Beyoglu. De explosie heeft een deel van het gebouw verwoest. De ge bouwen in de omgeving zijn zwaar beschadigd en overal ligt puin. Het Britse consulaat be vindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het drukke win kelcentrum Istiklal Caddesi (De Vrijheidsboulevard). „Honder den doden moeten hier zijn ge vallen", fluistert een oudere vrouw geëmotioneerd. Met een hand voor haar mond kijkt ze verbouwereerd toe hoe red dingsteams de brancards met slachtoffers naar de ziekenwa gens dragen. Patrick Okekey baant zich een weg door het publiek. De Nige- riaan die al twintig jaar in Istan bul woont, heeft verwondingen aan zijn hoofd. Okekey draagt een gescheurde pyjamabroek. „Ik was net wakker toen ik het hoorde. Eerst dacht ik dat het dé grote aardbeving was die Is tanbul wacht. Dit is een dra ma." Het Britse consulaat is tot in de verre omgeving afgezet. Nie mand kan bij het getroffen ge bied komen. Bij de twee zelf moordaanslagen vorige week op twee synagogen, was dat an ders. Toen wist het publiek het afgezette gebied alsnog via an dere wegen te bereiken. De nieuwe methode zorgt voor op stootjes tussen de politie en het publiek. Intussen proberen sommige winkeliers het getroffen gebied juist te verlaten. Achter een van de getraliede winkelramen in de Vismarktpassage in Beyoglu, klinkt onbedaarlijk gehuil. „Ik ben bang. En ik wil mijn familie bellen om te laten weten dat ik nog leef', zegt een jonge ver koopster, „maar mijn mobiele telefoon werkt niet. Een agent zei dat we straks weg kunnen. Ik wil nu gaan." Terwijl de vrouw passanten smeekt om een gsm, rennen vier cameramannen langs. Ze worden achtervolgd door een groep ME'ers die zwaaien met knuppels. De verslaggevers pro beerden het getroffen gebied binnen te komen, blijkt later. De opgejaagde verslaggevers veroorzaken opnieuw paniek. „Een bom!", word meteen ge roepen. Tientallen mensen wil len zo snel mogelijk de smalle passage verlaten. Er wordt ge duwd en getrokken. Een jong meisje valt op de grond en be zeert zich. Tussen alle drukte staat een oudere man. Hij houdt zijn oren dicht en roept om hulp. Een jonge winkelier grijpt hem bij zijn arm en trekt de man weg. Intussen blijven de ambulances komen. De mensen worden op geroepen om bloed te doneren. Anderen mogen de ziekenhui zen niet in. Dat geldt ook voor familieleden. „Het is een chaos in het ziekenhuis", vertelt een ambulancemedewerker. Het personeel kan de stroom ge wonden niet aan. Voor het Taksim Ziekenhuis in Beyoglu worden in het middaguur lijs ten opgehangen met namen van gewonden en doden. Met trillende vingers laat een meisje haar vinger over de lijst glijden. 'Naam onbekend' staat drie keer op de lijst. „Mijn zus...", huilt ze. Ze wordt ge troost door een andere vrouw. „Je weet het niet. Haar naam staat er niet bij. Insallah leeft nog." Een gewonde Turkse man wordt vanuit de puinhopen van het Britse consulaat overgebracht naar een gereedstaande ambulance. Foto: Reuters door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Georgische presi dent Sjevardnadze blijft zich vastklampen aan de macht Na massale protesten over de cha otisch verlopen parlementsver kiezing eiste zijn partij gisteren met een vertraging van bijna drie weken alsnog de overwin ning op. De woedende opposi tie kondigde nieuwe demon straties aan. De partij van Sjevardnadze kreeg 21 procent van de stem men. Onafhankelijke onderzoe kers hadden minder dan 10 procent voorspeld. Oppositie leider Sakaasjvili kreeg volgens de kiescommissie slechts 18 procent van de stemmen, hoe wel hij volgens peilingen de meeste stemmen kreeg. Een omstreden handlanger van Sje vardnadze deed het uiteindelijk met 19 procent van de stem men nog beter. Volgens de oppositie is de uit slag vervalst. Ook internationa le waarnemers hebben de ver kiezingen veroordeeld. „We zullen met deze uitslag nooit akkoord gaan", verklaarde Sakaasjvili. De oppositieleider kondigde nieuwe demonstra ties aan. Zijn partij zal de eerste zitting van het parlement aan staande zaterdag boycotten. Sjevardnadze weigert conces sies te doen, maar zijn positie wordt steeds kwetsbaarder. De afgelopen week zijn twee ver trouwelingen opgestapt. Giste- rennam de procureur-generaal van Georgië ontslag. Hij was onder druk gezet om aanklach ten te fabriceren tegen de be langrijkste oppositieleiders. Eerder nam het hoofd van de staatstelevisie ontslag, omdat Sjevardnadze vond dat het ka naal niet in het belang van de autoriteiten werkte. In Georgië ontstond gisteren bovendien rumoer over een ar tikel in het Duitse dagblad Bild. Het boulevardblad claimt dat Sjevardnadze via een tussen persoon een villa ter waarde van elf miljoen euro heeft ge kocht in de badplaats Baden Baden. Het optrekje dat Sjevardnadze zou hebben gekocht, behoorde aan de weduwe van radiopio nier Max Grundig. Chantal Grundig liet de luxueuze villa bouwen voor haar tweede man Günther Dietze. Nadat zij de re latie had verbroken, verhuisde ze naar Zuid-Frankrijk en zette de villa te koop. Ook in de Duitse politiek gonst het van de geruchten over de mogelijke komst van Sjevard nadze naar Baden-Baden, schreef Bild gisteren. De Geor gische president en voormalige minister van buitenlandse za ken van de toenmalige Sovjet- Unie rekent de voormalige Duitse bondskanselier Kohl en minister van buitenlandse za ken Genscher tot zijn boezem vrienden. Een woordvoerder van Sjevardnadze ontkent dat de Georgische president een huis heeft gekocht. „Dat is vol ledig absurd of een geplande provocatie", aldus de zegsman in Tbilisi. londen - De 150.000 demon stranten in hartje Londen die tegen het staatsbezoek van Bush protesteerden moesten even geduld hebben voordat ze konden beginnen. De politie had de enorme opkomst onder schat, meende een woordvoer der van de Stop The War Coali tion, en er was onvoldoende toezicht geregeld. Tientallen agenten kwamen aanspurten op motoren, nog eens honder den sprongen uit autobusjes. Betonnen en metalen barrica des, dranghekken en pilonnen werden op hun plek gezet en de demonstratie kon, twintig mi nuten later, van start gaan. Met vlaggen, fluiten, posters, sjaals en beschreven paraplu's demonstreerde de massa tegen de Anglo-Amerikaanse bezet ting van Irak. Britten, Amerika nen, moslimorganisaties, Pales- tijnen, socialisten, Labour Against War, Green Peace, ac tievoerders voor nucleaire ont wapening, Amnesty Internatio nal - een kakofonie van opposi tie toog gebroederlijk door de straten van Londen, terwijl pre sident Bush zich opmaakte voor een diner bij de Ameri kaanse ambassade als tegenge- baar voor het banket dat konin gin Elizabeth de avond ervoor had verzorgd. Tijdens een persconferentie verdedigden Bush en premier Blair opnieuw hun nauwe rela tie en de keuzes die ze hebben gemaakt bij het omver werpen van Saddam Husseins regime. „Het zijn leugenaars", reageer- Tienduizenden demonstranten op Trafalgar Square. Foto: EPA/Sean Dempsey de Joy Mason (19) uit Leeds enigszins buiten adem van alle protestkreten die ze tijdens de mars uitslaakte. „Bush en Blair leiden een amorele en onrecht vaardige oorlog, met desastreu ze gevolgen. Ze proberen recht te praten wat krom is, maar ze hebben zoveel kapot gemaakt. De 48-jarige Joe Pink uit Cali- fomië is op vakantie in Londen, en staat aan de zijlijn om zijn landgenoten aan te moedigen. „Ik ben zelf niet zo'n actievoer der, maar ik wilde mijn steun betuigen aan Amerika en de échte Amerikanen, met het hart op de goede plaats. Ik ben trots op mijn land, maar ik schaam me dood voor mijn president." De atmosfeer begon vreugde vol, maar met het aanzwellen van de groep betogers nam ook het aantal gewapende agenten toe, waarmee de spanning groeide. Arrestaties bleven be perkt tot een kleine dertig. De lange sliert actievoerders hield gisteren halt op Trafalgar Square, waar het water in de fonteinen rood gekleurd was, als symbool voor alle boed dat sinds de invasie in Irak is vergo ten. Rond zes uur werd een zes meter hoog evenbeeld van Bush in papier-maché neerge haald. „We wilden laten zien hoe nep het neerhalen van Sad dams standbeeld in Bagdad was", legt Liz Hutchins van Campaign for Nuclear Disar mament uit. „De tv-beelden die we in april zagen van die zoge naamde 'historische gebeurte nis' was puur bedrog. Het wa ren VS-troepen die het beeld omver wierpen, niet de Iraakse die zich bevrijd voelden." parus/anp - De tot levenslang veroordeelde terrorist Georges Ibrahim Abdallah blijft voorals nog in zijn cel in het Zuid-Fran se Lannemezan. Een rechter in Pau stemde gisteren in met zijn voorwaardelijke invrijheidsstel- ling, maar justitieminister Per- ben gelastte het parket meteen daarop daartegen beroep aan te tekenen. Abdallah (51) heeft de dood van twee buitenlandse di plomaten op zijn geweten. De minister vindt dat te ernstig om hem nu zomaar vrij te laten. Een speciaal met terrorisme be last, zeven beroepsmagistraten tellend Hof van Assign in Parijs veroordeelde Abdaflh in 1987 tot levenslang wegens mede plichtigheid in 1982 aan twee dodelijke aanslagen en voor zijn aandeel in een mislukte aanslag op de Amerikaanse consul Homme in Straatsburg. De slachtoffers van de dodelijke aanslagen waren de Ameri kaanse militaire attaché in Pa rijs, Ray, en de Israëlische di plomaat Barsimentov. Uit over wegingen van staatsveiligheid en met tegenzin had de aankla ger destijds 'een mildere straf geëist. Frankrijk ging gebukt onder aanslagen, zowel in het land zelf als tegen Franse mili tairen in Libanon, waar boven dien Franse gijzelaars werden vastgehouden. Vanuit Libanon regende het bedreigingen aan het adres van Frankrijk als Abdallah zou worden veroor deeld. Het Hof wilde daar geen rekening mee houden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7