Arrestaties voor fraude met benzine BINNENLAND 2 5Ouders pestkoppen wijken zelf ook af 'Meer infectieziekten door medische vooruitgang Justitie kijkt met vertrouwen naar uitspraak ontuchtzaak Eindhoven BELANGRIJKE WAARSCHUWING PHILIPS Miljoenen belasting ontdoken 3Zeebanket op verkeerde stoep gedumpt CDA en WD niet voor wegsturen drugskoeriers Reuzenrad Vrijthof moet stukje opschuiven Geweer zonder grenzen Kabinet stemt in met referendum ezondheidszorg een 6,2' idam - De gezondheids- krijgt van de Nederlanders en voldoende: een 6,2. Dat uit een onderzoek van het NIPO onder 1200 Neder- 1 ers. Artsen en verpleging E jen door 63 procent posi- I eoordeeld, zorgverzeke- i zelfs door 69 procent. 15 d der tevreden waren de on- ntkn raagden over thuiszorg, ge- II «a licaptenzorg en verpleeg- oor uzorgingshuizen. De j k* ïthjsten vormen volgens 92 ent het grootste probleem. 1 ku il verdacht van abolenhandel pwERPEN - Een Nederlands an 26 en 27 jaar is door de erpse politie aangehouden irdenking van handel in de lole steroïden. Bij een huis- ng werden woensdag versterkers en groeihor- 31 gevonden. De doping postpakketten. Justitie in W zei gisteren te vermoe- Jl dat de verdachten de spul- leen jaar via internet ver- vrijdag 21 NOVEMBER 2OO3 ieman vast ir zedendelict rab| «dam - De politie in Rot- uflli im heeft maandag een 48- politieman van het eigen aangehouden. De man t verdacht van een zeden- rijf en een drugsdelict. De gisteren voorgeleid voor chter- commissaris. it rijstroken A2 bij Utrecht Haag - De A2 tussen Deil bruggen bij Vianen wordt ^2005 verbreed naar twee ^vier rijstroken. Dit hebben nister Peijs (verkeer) en ;r (vrom) gisteren beslo- extra rijstroken kosten liljoen euro. Het verkeer A2 onder Utrecht is al ja- en groot knelpunt. Knoop- Everdingen voert de lan- we' e filetop-50 aan. Het werk in 2005 beginnen. vergoeding ir Van der Valk mstad - Het Van der Valk hotel op Curasao krijgt e Cura^aose overheid een evergoeding van 14 mil ium. Aanleiding voor de :laim van de Nederland- ilier was de belofte van irheid in 1989, dat er bij :el in hartje Willemstad id zou worden aange- it strand kwam er nooit, ir Valk claimde ruim 50 er arrestaties kindertehuis iecht - De politie heeft uw twee verdachten aan- iden die mogelijk waren ken bij de overval op kin- ïuis Trivium in Dor- L Dat heeft de politie gis- bekendgemaakt. Begin ^^naand dwongen gewa- overvallers het personeel et tehuis om waardevolle n en geld af te geven. De chten zijn een 20-jarige zonder vaste woonplaats 121-jarige Rotterdammer, overval hield de politie al erdachten aan. Justitie dat de zaak nu is opge- nmsvisum r studenten' - Buitenlandse stu- n moeten makkelijker in land kunnen studeren, n er ingewikkelde toela- rocedures en de kosten jen verblijfsvergunning IfU »og. Een nieuw 'kennisvi- ^voor talentvolle jonge bid ders kan een oplossing enkt het Innovatieplat- 'let platform meent dat el belemmeringen zijn litenlanders die in Ne- willen studeren. nreiziger et ramen stuk 'aulowna - Een onbe- heeft gisteravond tussen leider en Heerhugowaard iin vijf ruiten en een tl- jeschoten. De con- die de vernielingen zag, trein stil en belde de Die kon geen dader vin- e ramen zijn volgens de van binnen uit bescho- .01 vee weken geleden wer- Schagen ruiten van vijf van buitenaf kapot ge- Daarvoor zijn twee aangehouden. ls a ite brand in Uibelhal ee >ven - Bij een meubelbe- Eindhoven heeft gister- ïen grote uitslaande ;ewoed. Het pand aan thoutlaan is volledig ver- De bewoners van negen jen in de omgeving zijn geëvacueerd. Hoogleraar waarschuwt voor risico's onderdrukken afweersysteem nijmegen/gpd - Door de medische voor uitgang is het aantal infectieziekten de afgelopen decennia toegenomen. Dat zegt prof. dr. Kullberg, hoogleraar infec tieziekten. Er zijn talloze therapieën ont wikkeld die het natuurlijk afweersys teem van het lichaam onderdrukken. Daardoor krijgen micro-organismen de kans het lichaam binnen te dringen, soms met fatale gevolgen. Kullberg staat aan het hoofd van het gis teren geopende Nijmeegs Universitair Centrum voor Infectieziekten (NUCI). Het instituut moet uitgroeien tot exper tisecentrum op het gebied van de be strijding van infectieziektes. Kullberg noemt het voorbeeld van mensen die een orgaantransplantatie hebben onder gaan. Om afstotingsverschijnselen tegen te gaan, wordt het afweersysteem on derdrukt en dan ontstaat het risico van infecties. Ook patiënten die na een zware operatie op de afdeling intensive care liggen, lo pen een risico op infecties of sepsis (bloedvergiftiging) vanwege de aard van de verwondingen. „Er is een enorme winst geboekt in specialismen zoals or gaantransplantatie, kankerbehandeling en de nazorg voor operatiepatiënten op de intensive care. De verhoogde infec tiegevoeligheid bij deze mensen is een relatief kleine prijs die we daarvoor moeten betalen, maar het vergt wel aan dacht en expertise." Een ander punt van zorg is dat een groeiend aantal ziekteverwekkers resis tent raakt tegen antibiotica, waardoor het aantal zogeheten mrsa-uitbraken in de gezondheidszorg toeneemt. „Medici moeten daardoor voortdurend balance ren tussen terughoudendheid met de toediening van antibiotica", aldus Kull berg. Verstandig antibioticabeleid wordt dan ook één van de onderzoekspro gramma's van het nieuwe expertisecen trum. Hij wijst erop dat de toename van het aantal infectieziektes niet alleen samen hangt met de medische vooruitgang. „Er duiken, ook al door de toename van het aantal wereldreizigers, steeds nieuwe ziekteverwekkers op. Terwijl oude, waar van we dachten dat we ze onder de knie hadden, zoals tuberculose, weer hard nekkig de kop opsteken." harlingen/anp - Vijftien bo ze kokkelvissers hebben gis teren een grote hoeveelheid kwallen, mosselen, zeester ren en schelpen op de stoep van het pand van de Wad denvereniging in Harlingen gedumpt. De actie was gericht aan het verkeerde adres. De kokkel vissers hielden de vereniging er medeverantwoordelijk voor, dat ze dit najaar drie weken later dan normaal mochten beginnen met vis sen. De Waddenvereniging heeft echter niets met de zaak te maken. Aan het begin van het vissei- zoen op kokkelzaad spande stichting Wilde Kokkels een rechtszaak aan om te voor komen dat er in de Wadden zee zou worden gevist. De vissers werden in die zaak ten slotte in het gelijk ge steld. Maar zij mochten niet beginnen met vissen zo lang de zaak onder de rechter was. „Wij zijn helemaal niet tegen visactiviteiten in de Wadden zee", aldus woordvoerder H. Revier van de Waddenver eniging. „De actievoerders waren vooral jonge vissers, die over twintig jaar nog steeds hun brood op de Waddenzee moeten verdie nen. Ik snap dat zij bezorgd zijn." De Waddenvereniging neemt volgende week con tact op met de vissers om over hun positie te praten. Ook zijn ze uitgenodigd voor de algemene ledenvergade ring volgend voorjaar op Texel. De belangenorganisatie van de mosselvissers heeft zich tegenover de Waddenvereni ging gedistantieerd van de actie. De gemeentereiniging van de gemeente Harlingen heeft de visrommel op kos ten van de vissers opge ruimd. rotterdam/gpd - Met een groot aantal invallen in het hele land zijn deze week twee bendes op gerold die zich bezighielden met fraude met brandstof. Het Openbaar Ministerie (OM) denkt dat de bendes in totaal 1,9 miljoen euro te weinig ac cijnzen en omzetbelasting heb ben betaald. Bij de invallen zijn achttien mensen aangehouden. Meer arrestaties worden ver wacht. De invallen vonden plaats in onder andere Rotter dam, Papendrecht en Rozen- burg. Het gaat om twee groepen mensen die ongeveer op dezelf de manier te werk gingen. Schippers die benzine of diesel olie vervoerden, verkochten een klein deel van hun lading aan brandstofhandelaren. Die la ding werd meestal diep in de nacht uit het schip gehaald. De betrokken handelaren verkoch ten de brandstof door. Daarbij leek het op papier alsof keurig aan alle fiscale wetgeving werd voldaan, maar dat was niet zo. Justitie denkt dat het bedrag van de niet-betaalde accijnzen werden verdeeld tussen schip pers en handelaren. Afgelopen dinsdag werd op een groot aantal plaatsen in het land invallen gedaan, zowel aan boord van schepen als op adressen aan de wal. Aan dat onderzoek werkten in totaal 220 mensen mee van het OM, de FIOD-ECD en de politie. Een rechter-commissaris werd daarbij met een helikopter naar de verschillende locaties ver voerd. Bij de doorzoekingen zijn vijftien mensen aangehou den, van wie er gisteren drie in bewaring zijn gesteld. Daar naast zijn gisteren nog eens drie 'afnemers' aangehouden. De verdachten wordt verduiste ring, onjuiste belastingaangifte, heling, overtreding van de ac cijnswetgeving en deelname aan een criminele organisatie ten laste gelegd. Maastricht - Het reuzenrad op het Vrijthof in Maastricht moet onmiddellijk twee meter verplaatst worden. De attractie staat op de verkeerde plek, waardoor de stabiliteit van de nieuwe ondergrondse parkeergarage ge vaar loopt. Bij de bouw van de nieuwe gara ge is op één plek een extra verstevigd ge deelte gemaakt waar zware toestellen mo gen staan. Het rad staat daar niet goed op. De beslissing van de gemeente veroorzaakte emotionele reacties bij de exploitanten van het rad en van andere kraampjes die nu ook verplaatst moeten worden. De gemeente er kent dat zij schuldig is en zal opdraaien voor de kosten. Foto: ANP/Marcel van Hoorn numegen/anp - Kinderen die anderen vaak pesten en die agressief reageren hebben vaak ouders die zelf ook afwijkend sociaal gedrag vertonen. Het heeft dus geen zin om die kin deren steeds aan te spreken op 'fout' of 'verkeerd' gedrag. Beter is het ouders en kinderen te la ten zien dat ze ook anders kun nen reageren. Dat heeft dr. B. Orobio de Cas tro van de Universiteit Utrecht gisteren gezegd op het twintig- delft - „Soldaten studeren niet af aan universiteiten, dus heb ben ze een simpel wapen no dig", zei de Russische generaal Kalasjnikov ooit. Dat was dan ook precies wat hij in de Tweede Wereldoorlog ontwierp. De ka lasjnikov, of AK47, werd een eenvoudig en goedkoop te pro duceren geweer. De generaal zelf opende gisteren de expositie 'Kalasjnikov, geweer zonder grenzen' in het Legermuseum in Delft. Foto:CPD/Roland de Bruin ste Gezinssymposium van de Katholieke Universiteit Nijme gen (KUN). Het tweedaagse symposium, waar tientallen deskundigen op het gebied van opvoeding uit binnen- en bui tenland komen, staat dit jaar in het teken van veiligheid, waar den en normen en probleemge- drag. Ontwikkelingspsycholoog Oro bio de Castro onderzocht pes tende kinderen en hun ouders op een groot aantal basisscho- den haag/gpd - Het kabinet stemt knarsetandend in met een referendum over de nieuwe Europese grondwet. Aan zo n raadpleging medio volgend jaar wordt meegewerkt als de Ka mer daarom vraagt, liet minis ter De Graaf van binnenlandse zaken gisteren weten. Bij de behandeling van een ini tiatiefwetsvoorstel van Groen links, PvdA en D66 stelde De Graaf dat de regering-Balke nende graag zou zien dat de Tweede Kamer afziet van het referendum. Maar als het er toch van komt, dan kan 'voluit' gerekend worden op de steun van het kabinet, voegde hij daar aan toe. Tot voor kort wachtte het kabi net - intern sterk verdeeld over een referendum - het initiatief van de Kamer nog 'neutraal' af. Inmiddels is die houding veran derd in 'het moet dan maar', zo bleek tijdens het debat. len. Hij ontdekte dat pestkop pen bedoelingen van anderen vaker interpreteren als vijandig, dat ze sneller kwaad worden en dat ze wraak en dominantie be langrijker vinden dan andere kinderen. Maar veel ouders van pestende kinderen bleken er zelf ook zo over te denken. De probleemkinderen kijken hun gedrag grotendeels van hun ou ders af, aldus de onderzoekers. Orobio de Castro heeft een so ciaal ontwikkelingsprogramma ontworpen, waarin ouders van pestkoppen samen met hun kinderen kunnen leren hoe ze sociaal vaardiger kunnen zijn. Daarvoor moeten de ouders zich bewust worden van hun eigen afwijkende reacties. Als de ouders hun gedrag niet ver anderen heeft het volgens de psycholoog weinig zin om de kinderen op school te straffen of regels op te leggen, aange zien ze thuis telkens weer het verkeerde voorbeeld zien. den haag/gpd - De regerings partijen CDA en WD voelen weinig voor de plannen van justitieminister Donner om drugskoeriers die op Schiphol met weinig drugs worden aan gehouden zonder dagvaarding weg te sturen. Volgens Donner is het de enige manier om te bereiken dat zoveel mogelijk bolletjesslikkers bij controles op de luchthaven tegen de lamp lopen. Uit onderzoek van justitie blijkt, dat nu tien tot twintig procent van de drugskoeriers op Schip hol gepakt wordt. „In feite kun je bijna straffeloos cocaïne im porteren via Schiphol", consta teerde PvdA'er Wolfsen gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Donner wil die pakkans aanzienlijk opschroeven en alle vluchten uit risicogebieden als de Antillen en Suriname con troleren. Daarvoor is het noodzakelijk dat drugskoeriers die bijvoor beeld heel weinig coke bij zich hebben na inbeslagname van de drugs zonder dagvaarding kunnen worden weggestuurd. Zij worden dan niet verder ver volgd. „Als in één vliegtuig vijf tig drugskoeriers zitten, dan is het justitiële apparaat een week bezig met de verwerking daar van", hield Donner de Tweede Kamer voor. Als alle drugskoeriers gedag vaard en berecht zouden wor den 'zitten binnen een jaar al onze veertienduizend cellen vol', betoogde de minister. Regeringspartijen WD en CDA vinden dit geen goede oplos sing. Zij willen eerst van de mi nister horen wat de criteria zijn waaronder smokkelaars niet worden vervolgd. Donner zal die de Kamer vertrouwelijk meedelen: hij wil niet in het openbaar aangeven met hoe veel gram coke iemand vrijuit gaat. Hij wees er wel op dat zelfs als mensen gedagvaard worden, zij vaak al niet meer in Nederland zijn op het moment dat zij ver oordeeld worden. (advertentie) Uitgebreid onderzoek heeft aangetoond dat het in uitzonderlijke gevallen mogelijk is dat bij gebruik van de sinds oktober 2003 op de markt gebrachte spaarlampen SOFTONE 6-jaar I2W. I5W en 20W een onveilige situatie, inclusief brandgevaar, kan ontstaan. De oorzaak is het oververhit raken van een interne elektrische component Om elk risico te vermijden heeft Philips besloten deze lampen, uitgevoerd in de wattages I2W, I5W en 20W, uit de markt terug te roepen. U kunt het product herkennen aan de aanduiding op de lamp zoals het voorbeeld hieronder toont Indien u in het bezit bent van een dergelijke lamp, verzoeken wij u het gratis nummer 00800-74454775 te bellen. U krijgt dan instructies op welke wijze u de lamp kunt retourneren en uw aanschafkosten vergoed krijgt. U kunt ons bellen van maandag t/m vrijdag tussen 08.00 uur en 18.00 uur. Wij bieden u onze verontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak den bosch/gpd - De politie had eerder moeten ingrijpen in de ontuchtzaak rond het Eindho- vense Anne Frankplantsoen. Dat concludeert plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie Van der Voort na afloop van de zes rechtszaken die deze week tegen ontuchtverdachten zijn gevoerd. De politie ondernam na de eer ste aangifte destijds geen actie omdat er onvoldoende harde bewijzen waren. Die waren in een grootschalig onderzoek zo als dat een jaar geleden wel is begonnen, vermoedelijk wel ge vonden, denkt Van der Voort nu. De plaatsvervangend hoofdoffi cier ging gisteren voor het eerst dieper in op het onderzoek. Het OM en de politie kijken volgens hem met spanning én vertrou wen uit naar de uitspraken op 2 december. Van der Voort wijst wel op de moeilijkheden die justitie en politie hebben gehad met het onderzoek en het op stellen van de dagvaardingen. Bijna alle aanklachten zijn op de aangiften van een inmiddels negentienjarige jongensprosti tuee gebaseerd. Dit is opval lend, met name omdat enkele verdachten zelf hebben ver klaard dat ze soms al jaren gele den contacten hadden met an dere minderjarigen in het park. Die jongens zijn volgens Van der Voort ook gehoord, maar willen veelal uit schaamte of angst voor de gevolgen geen aangifte doen. Omdat het OM met de verkla ringen van de negentienjarige voldoende bewijs van ontucht had om de mannen voor de rechter te brengen, heeft offi cier van justitie F. van Lenthe de andere getuigenissen alleen laten meewegen in de strafei sen. De andere slachtoffers worden zo beschermd tegen een publieke strafzitting. De negentienjarige aangever zelf wordt ook verdacht, en wel van het aanzetten van andere jongens tot prostitutie. Justitie worstelt momenteel met het di lemma of ze in dit geval de ver klaringen daarover van de an dere minderjarigen toch moet gebruiken. Anders gaat de ver dachte wegens gebrek aan be wijs vrijuit. PHILIPS Softone6yr12W PHILIPS Softone 6yr15W PHILIPS Softone 6yr 20W Hide In Poland

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5