Kabinet stelt besluit over Zuid-Irak uit BINNENLAND1 Logica nog ver te zoeken in antirookbeleid JORI met 15% kortin a bij Van Til Boze vaders tevreden na bezettingsactie Meisje eerst vermoord, daarna in brand gestoken Kamer redt organisaties Veiligheidssituatie onduidelijk 'Kindsoldaten' tussen de mijnen (advertentie) Relaxen tot een kunst verheven. De Belgische ontwerpers achter JORI combi- lAfW The art of ftne Seating ■t lai Hoop Scheffer aar onder vuur haag - Minister De Hoop tffer van buitenlandse za- is gisteren door PvdA, >nLinks, D66 en WD zwaar irvuur genomen. Zij ver- hia n hem dat hij de Kamer volledig heeft geïnformeerd het ronselen van Iraakse ni zoekers door de Ameri- rij n se ambassade. Dinsdag is emming over de PvdA-mo- :dei aarin de minister wordt 14-j eten de Kamer onvoldoen- vo( hebben geïnformeerd. u^te hasjvangst ijn dg! Antwerpen verren - De Antwerpse po- ïeeft in een container 500 ïasj gevonden die waar- ijk bestemd was voor Ne- id. De politie schat de tarde van de drugs op ljoen euro. De hasj zat ipt in de wanden van hou- itten uit Marokko. Agen- •lden een Nederlandse feur aan, en twee Neder - die naar de container ten informeren. ten bewegen 'ietersberg rticht - De gemeente richt heeft gisteren een irant aan de Luikerweg op it Pietersberg onmiddellijk sluiten. Uit onderzoek Ihet bureau GEO blijkt dat Jdergrondse grotten om en |de Luikerweg de afgelo- vee weken zijn gaan be- l Exploitant Scheepers ilet Bergrust heeft zijn ineel naar huis gestuurd lat gasten die gereserveerd |en afbellen. station |(in gaat door idam - De gemeente Am- am mag doorgaan met de gvan de metrostations i, Vijzelgracht en Cein- laan. Dat besloot de voor- ïgenrechter in Amsterdam ,'n. Drie belangenvereni- eisten in een kort geding ^gemeente Amsterdam de heden aan de Noord- zou opschorten. liter krijgt Jerbrief iicht - President W. van de rechtbank in Dor- heeft aangifte gedaan dreiging. Van Veen kreeg :n een poederbrief. Na de dang is het gerechtsge- aan de Steegoversloot tijd afgesloten geweest, 'een opende de brief zelf. ster houd van de envelop is di- chtl oor onderzoek naar een rd ii atorium gestuurd, evenals gevoegde brief. ;FmWijzer krijgt chiavelliprijs i aag - De Stemwijzer dit jaar de Machiavellip- ior overheidscommunica- wonnen. De Stemwijzer is «t op internet waar men- an de hand van stellingen en toetsen welke politieke bij hen past. De test is een ct van het Instituut voor ek en Publiek. De jury de verkiezingstest een ba- i de zee van informatie de ontzuilde burger rich- n houvast kan zoeken. gnummer zoo6 ioven - Na de invoering et sofinummer en het on- jsnummer krijgen Neder- rs nu ook te maken met Drgnummer. Na 2006 krij- 11e Nederlanders een zoge- zorg-identificatienum- Dat zei minister Hooger- (Volksgezondheid) giste- dens het congres over che informatica in Veld- i Het zorgnummer moet uitwisseling van patiënt- ens tussen de verschillen- handelaars opleveren. Ite brand in itrum Tilburg In de opslagloods van itiekhandel in het cen- van Tilburg heeft de afge- nacht een grote brand £d. De brandweer rukte root materieel uit om het e bestrijden en ontruim- geveer tien huizen in de e omgeving. In de wijk veel studentenhuizen. sstelsel krijgt nale kleur aag - De plannen van mi- De Graaf (bestuurlijke uwing) om het kiesstelsel regionale kleur te geven, e Tweede Kamer met de i omzichtigheid ontvan- en meerderheid vindt dat nnen de goede kant op maar wil meer informatie e Graaf. De ministerraad vandaag over de plannen. Proefproces antirokers tegen horeca door Ap van den Berg den haag - Wie een doos mooie sigaren zoekt, loopt de tabaks speciaalzaak binnen en stelt proefondervindelijk vast welk merk en type het beste bevalt. Dat kan over een poosje ook nog, omdat de verkoper niet valt onder het wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Wie een joint wil roken, beent naar de erkende coffeeshop, koopt 'skunk' of nederwiet en raakt ter plekke onbekommerd in hogere sferen. Dat kan over een poosje niet meer, want de verkoper in de coffeeshop krijgt wél een gegarandeerde rook vrije werkplek. Om hem tegen het schadelijke meeroken te be schermen, mogen zijn klanten straks geen joint of sigaret meer opsteken. En hijzelf ook niet meer. Om zijn klanten tegen meeroken te beschermen. Maar als de verkoper van de softdrugs ook eigenaar van het bedrijf is, dan vervalt weer het wettelijk recht op de rookvrije werkplek. En dan mogen pu bliek en verkoper er dus wel lustig op los paffen. Voor alle duidelijk: die uitzondering geldt ook voor een bruin café, waar van de eigenaar tevens de enige barman is. Buurtcafés en kleine, bruine kroegen lijken een gouden toe komst tegemoet te gaan. Want in alle andere etablissementen gaat het roken aan banden. Ook in een besloten nachtclub en in een sociëteit. Ontheffing is niet mogelijk, ook niet als het voltal lige personeel rookt als een schoorsteen. Kortom, helder oogt het anti rookbeleid van minister Hoo- gervorst (WD) van volksge zondheid nog niet. Maar er is geen man overboord. Want de horeca mag nog een advies uit brengen, waarin staat hoe het roken door personeel en klan ten kan worden afgebouwd. En in welk tempo. Cafés, restau rants, discotheken, bioscopen, schouwburgen, muziekcentra en evenementenhallen worden op den duur dus rookvrij. Met NOC*NSF is overeengeko men dat tachtig procent van de sportverenigingen voor 1 janu ari 2005 afspraken hebben ge maakt over een rookvrije sport kantine. Om te beginnen moe ten ze rookvrije tijden afkondi gen en dito ruimten inrichten voor de jeugd. Met uitzondering van de trein was het openbaar vervoer al rookvrij. De trein is dat vanaf 2004 ook. De NS maken de per rons eveneens grotendeels rookvrij, om te voorkomen dat die door sigarettenpeuken ver slonzen. Voor openbare gebouwen zijn de regels duidelijk. Er mag van af 1 januari niet meer worden gerookt, behoudens in speciale, afgesloten rookruimten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Tweede Kamer. Ziekenhuizen zijn al dertien jaar zo goed als rookvrij. Psychiatrische zieken huizen en verpleeg- en verzor gingshuizen moeten vanaf 1 ja nuari ook aan dat criterium vol doen. Verstokte rokers mogen nog wel in hun privé-vertrek roken. Maar in verpleeghuizen zijn die er nauwelijks en zonder toe zicht neemt het gevaar voor brand toe. Bovendien mag het personeel straks weigeren roke rige ruimten te betreden. Voor al in de thuiszorg levert dat soort kwesties straks lastige botsingen op. Minister Hoogervorst heeft daar in elk geval geen boodschap aan. „Ze moeten er maar een De antirookorganisatie Clean Air Now spant een rechtszaak aan tegen een horecaonder nemer. De organisatie wil hiermee uitvinden of horeca- exploitanten verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de gezondheidsrisico's die klanten lopen als ze hun café of restaurant bezoeken. In de meeste horecabedrijven wordt gerookt. De Gezond heidsraad publiceerde deze week een onderzoek waaruit blijkt dat door meeroken dui- oplossing voor zoeken", vindt hij. En als dat niet lukt, zijn de niet-rokers in elk geval gedekt. Zowel personeelsleden als be woners. „Want je zult maar vijf- zenden slachtoffers per jaar vallen. Tienduizenden kinde ren lopen er schade door op aan hun luchtwegen, en enke le tientallen baby s zouden er door sterven aan wiegendood. Clean Air Now had al eerder gedreigd met een rechtszaak, maar wilde afwachten hoe de Tweede Kamer op de anti rookplannen van minister Hoogervorst zou reageren. Een meerderheid is van me ning hij met name de horeca te hard aanpakt tig jaar niet hebben gerookt en dan verplicht worden in een ro kerige ruimte te zitten. Dat is een straf en zeer slecht voor de gezondheid." Terroristen plannen aanslagen in het zuiden- Inspectie onderzoekt mo gelijke misstanden verpleeghuizen Terroristen in Irak bereiden mogelijk ook aanslagen voor in het zuiden van Irak, waar 1100 Nederlandse militairen zijn gelegerd. De terroristen zouden zich mengen onder de lokale bevolking en die ook ronselen voor de voorberei ding van aanslagen. Dat is de strekking van de veiligheids analyse die het kabinet van daag betrekt bij het besluit om de aanwezigheid van de Ne derlandse militairen in Irak al dan niet met een halfjaar te verlengen. De analyse komt overeen met die van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. Die waarschuwde vorige week al voor een verspreiding van het terrorisme in Irak, ook naar de zuidelijke provincies. Die waarschuwing kwam nog voor de aanslag op het Italiaanse hoofdkwartier in Nasiriya. den haag/gpd - De inspectie voor de volksgezondheid gaat onderzoek doen naar mogelijke misstanden in verpleeghuizen. Directe aanleiding hiervoor is de 'onaanvaardbare' situatie die is aangetroffen in verpleeg huis De Egmontshof in Oud- Beijerland. Daar is onvoldoen de toezicht door deskundig personeel en patiënten komen te weinig hun bed uit. De Egmontshof kwam begin deze maand in het nieuws na dat de directeur zogenoemde 'pyamadagen' instelde. Op deze dagen worden de bewoners he lemaal niet meer in hun kleren en uit bed geholpen. De veront waardiging hierover bracht een discussie op gang. Volgens di recteur Den Uil werd hij tot de maatregelen gedwongen door de bezuinigingen. De inspectie heeft kritiek op het management van het verpleeg huis. De zorg is al langer niet goed genoeg en dit had gemeld moeten worden. De inspectie noemt wasbeurten, toilethulp en het ontbreken van deskundi ge zorg in de huiskamers als slechte punten. Patiënten lig gen bij gebrek aan personeel te lang in bed en worden soms onnodig vastgebonden. Directeur Den Uil zegt het ui terst kritische rapport van de Inspectie te ervaren als 'wind in de zeilen'. „We komen tekort, dat weten we allang. Dit is een structureel probleem dat niet alleen de Egmontshof geldt. De Inspectie eist dat de directie vóór 28 november aangeeft hoe de zorg verbeterd wordt. Den Uil zegt daaraan gehoor te zul len geven, maar waarschuwt 'dat de pijn dan dus ergens an ders ontstaat'. .Andere lekken in dit matras gaan harder spui ten als je deze dicht. Meer geld heb ik gewoon niet." De inspectie verwondert zich erover dat de zorg in De Egm ontshof tot beneden een aan vaardbaar niveau is gedaald, terwijl het verpleeghuis goed scoorde in een kwaliteitsmeting door de branchevereniging Ar- cares. De bevindingen bij De Egmontshof zijn aanleiding voor een breder onderzoek naar de zorg in verpleeghuizen door de inspectie in 2004. Met spandoeken aan de gevel maken de boze vaders hun grieven tegen de Raad voor de Kinderbescher ming duidelijk. Foto: ANP/Marcel Antonisse zutphen/anp) - Vijftien tot twintig boze vaders hebben gis teren enkele uren het kantoor van de Raad voor de Kinderbe scherming in Zutphen bezet. Aan het einde van de middag hebben ze hun actie beëindigd, nadat hen een gesprek was toe gezegd met twee hoge ambte naren van justitie. Dat is de uitkomst van een ge sprek tussen een woordvoerder van de vaders, de directeur van de instelling en burgemeester Gerritsen van Zutphen. De va ders eisen dat de Kinderbe scherming alleen nog adviseert over hoe de omgangsregeling eruit moet zien. Woordvoerder Koole van het actiecomité Stop OmgangsONrecht heeft kritiek op de Raad van de Kinderbe scherming. „Als de Raad een onderzoek instelt naar een con flict over de omgangsregeling, wordt vaak de omgang tussen een ouder, meestal de vader, en het kind stopgezet. Dat is on rechtmatig." Ouders die een opgelegde rege ling dwarsbomen, moet het ou derlijk gezag worden ontzegd, aldus de actiegroep. nijmegen/anp - Het lichaam van de 16-jarige Maja Braderie uit Nijmegen is na haar dood in brand gestoken. Dat heeft de politie gisteren gezegd. Voorbijgangers vonden het brandende lichaam in de nacht van maandag op dinsdag op een paadje in een recreatiege bied tussen Bemmel en Lent. Ruim twintig rechercheurs on derzoeken de zaak in de buurt en op de school van het meisje. Over de doodsoorzaak doet de politie nog geen mededelingen. Het staat wel vast dat het meisje door een misdrijf is omgeko men. Bekenden van de scholie re zeggen dat ze maandag avond zat te chatten met vrien den. Ze zou gemeld hebben dat ze even weg moest, waarna ze niet meer terugkwam. Volgens de rector van het Do- minicus College in Nijmegen, waar de scholiere haar vwo-op- leiding volgde, was het meisje maandagavond kort voor haar verdwijning op bezoek bij een vriendin. Daar belde ze voor het laatst met haar moeder. Op de school is geschokt gerea geerd op de dood van de 16-ja- rige leerlinge. De klas van het vermoorde meisje is gisteren opgevangen in de personeels- kamer van de school. De school heeft een klaslokaal als rouw- centrum ingericht. Voor ko mende zondag is een herden kingsbijeenkomst georgani seerd. Op internet is een condolean ceregister geopend voor de vwo-leerlinge. Daarop staan re acties uit het hele land. Ook do centen uit andere plaatsen rea geren om hun collega's van het Dominicus College een hart on der de riem te steken. deze organisaties wil redden. Wel krijgen ze een zogeheten efficiëncykorting van 10 pro cent. Aanvankelijk dreigden de organisaties te verdwijnen, om dat zij op de lijst van minister Hoogervorst van volksgezond heid, welzijn en sport (VWS) staan met organisaties die hun subsidie volledig kwijtraken. den haag/anp - Een aantal wel- zijns- en sportorganisaties raakt zijn subsidie niet kwijt. Het gaat om de stichting Joods Maat schappelijk Werk (JMW), het Rode Kruis, Scouting, de lande lijke speeltuinvereniging NUSO, de Schorerstichting en de schippersinternaten. Er is een meerderheid in de Kamer die den haag/gpd - Het kabinet stelt een besluit over het prolon geren van de aanwezigheid van Nederlandse troepen in Irak waarschijnlijk uit. Minister De Hoop Scheffer (buitenlandse za ken) heeft gisteren gezegd daar over nu nog niet te kunnen be slissen. Hij wil meer informatie, vooral over de veiligheidssituatie in Irak. „Ik denk niet dat we er in één keer uitkomen. Dat is althans niet mijn inzet", verklaarde de minister in het tv-programma NOVA. Het kabinet bespreekt vandaag of de Nederlandse troepen een half jaar langer in Irak blijven. Minister Kamp (de fensie) wil zo snel mogelijk ze kerheid voor de 1100 Neder landse militairen in de Zuid- Iraakse provincie Al-Muthanna. De fracties in de Tweede Kamer zijn huiverig voor een verlen ging met nog eens zes maan den, vanwege de veiligheid van de troepen. CDA en PvdA eisen betere inlichtingen over moge lijke terroristische activiteiten vanuit Saoedi-Arabië. De Brit ten en Amerikanen zijn de afge lopen maanden niet altijd even scheutig geweest met die infor- neren de kennis van authentiek meubelmakerschap met de topkwaliteit van de beste huiden. U zit en wilt nooit meer anders. matie. CDA-kamerlid Eurlings noemt dat 'onaanvaardbaar.' Hij overweegt de grensbewa king te laten uitvoeren met Ne derlandse Apache-helikopters of Orions om zo minder afhan- kelijk te zijn van de Britten en Amerikanen. De PvdA wil dat de Amerikanen ook helderheid verschaffen over hun plannen om de macht over te dragen. PvdA'er Koen- ders zegt aan een of twee we ken extra bedenktijd genoeg te hebben om een besluit te ne men. De WD vindt dat overdreven. Kamerlid Wilders: „Wat ik wel wil is de garantie van het kabi net dat het alles heeft gedaan om de veiligheid van onze troe pen te garanderen. Maar terro ristische aanslagen voorkomen kun je nooit." Inmiddels is het tweede batal jon mariniers in Irak aangeko men. Zij blijven daar in elk ge val twee maanden. Als de Tweede Kamer akkoord gaat met een verlenging met een half jaar, dan zullen de mari niers eind februari, begin maart worden afgelost door een batal jon van de Koninklijke Land macht. den haag - Terwijl uit een cassetterecorder het geluid van ontploffingen klinkt lopen op de internationale dag van de rechten van het kind aandacht voor het lot van kind als soldaat verklede kinderen door een 'mijnenveld' op het Binnenhof. Unicef vroeg zo soldaten. Foto: GPD/Phil Nijhuis Ons adres: Noorderkade 1038 '823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112780 Vtolg de borden ■Eigen parkeerterrein vantilWEK DESIGNCENTRUM Tijdelijk een ontspannende aanbieding op de verstelbare draaifauteuils Symphony JR-7960 en Mensana JR-7260: in alle leersoorten 15% korting. Mensana JR-7260

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3