GESPREK VAN DE DAG 'Laat Michael toch lekker excentriek zijn' Michael Jackson op borgtocht vrijgelaten Wentelen in Idols-luchtje Drift VRIJDAG 21 NOVEMBER 20Q DAGELIJKS LEVEN In Studio 20 op het Hilversumse Mediapark: met (vlnr) Henk Franken, directeur Unicef Nederland, cosmeticaman Bas de Haan, Tooske Breugem en vice-presi dent Mark Newton van FremantleMedia. Foto: Frans van Zijst Dat Idols een succes zou worden, heeft bij de Brit Mark Newton nooit tot enige twijfel geleid. De man, die samen met multimiljonair Marc Ful ler (na Paul McCartney dankzij Idols de rijkste Britse popmuzikant met een vermogen van 52 miljoen euro) het auditieprogramma in Engeland op de rails zette, is er van meet af aan van overtuigd geweest, dat Idols een tophit zou worden. „In 22 lan den is het een enorm succes en in die landen is het zo ongeveer het best bekeken programma. Van de VS tot Kazachstan. Volgend jaar willen we de Aziatische markt bestoken. Singapore, Indonesië en India heb ben al interesse getoond. Later zul len daar de Latijns-Amerikaanse lan den nog bijkomen," aldus Newton, vice-president van FremantleMedia, de grootste Europese tv-producent. Ook groter dan Endemol. Fremantle Media zendt meer dan 250 program ma's uit in 39 landen. Mark Newton was deze week op het Mediapark in Hilversum bij de lan cering van de nieuwe Idols Cosmeti ca Lijn. Want wanneer het om geld verdienen gaat, weten de Idols-be- denkers daar wel raad mee. Rond het programma, waarvan de eerste afle vering in de tweede reeks in Neder land op 6 december van start gaat, zijn nu al zo'n 250 producten te koop. Variërend van handdoeken tot pc-spelletjes en van kleding tot dvd's. „Absoluut een miljardenbe drijf," bevestigt Newton. En nu dus ook cosmetica. Gel, luchtje, oogscha duw, mascara etc etc. En om niet he lemaal als geldwolven te boek te staan, is er een samenwerkingsver band opgestart met het UN-ldnder- fonds Unicef. Een deel van de opbrengst van de Idols Eau de Toilette gaat namelijk naar het GoGirls-project. Dit houdt zich bezig met kinderen die niet naar school gaan. „Dat zijn er honderd twintig miljoen. Zeventig procent daarvan is meisje. Daar moet wat aan veranderen," verklaarde Henk Franken, directeur Unicef Neder land, bij de lancering van de cosme- ticalijn. Een Idols-bijeenkomst zónder Idol dat kan natuurlijk niet. Dus was Ma rieke (van Ginneken) -ze eindigde bij de laatste zes- opgetrommeld om enkele liedjes te komen zingen én haar nieuwste cd-single te promo ten. En Tooske Breugem praatte alles aan elkaar en bleek daar de grootste moeite mee te hebben. Bijgevolg stelde ze vragen aan de luchtjesman als: hoe ruikt Idols? „Eerst krijg je een vluchtige noot, daarna ontstaat een cypres-achtige geur. Een com plexe lucht, maar erg lekker." Jan van Stipriaan Luïscius MENSELIJK In Nieuw-Zeeland zijn twee WITTE HAAI- TJES door een keizersnede geboren, na- -dat hun moeder door vissers was gevan gen en overleden. Nadat de 5,5 meter lange moederhaai was gevangen, merkten twee vissers op dat de vis zwanger was: de haaitjes bewogen in de buik van hun moeder. Zij sneden de moeder open en vonden vier jongen. Twee waren dood, twee anderen waren in leven en zwom men weg. Volgens een Nieuw-Zeelandse -zee-ecoloog komt het zelden voor dat zwangere witte haaien worden gevangen. Pretpark DE EFTELING heeft af gelopen nacht in Florida de in- ternatonale prijs voor de beste entertainmentproductie in at tractieparken gekregen. De Efte- ling kreeg de zogenoemde Big E Award voor de Wonderlinge Efte- ling Show die afgelopen seizoen 850 keer in het theater van het park werd opgevoerd. De prijs is toegekend door de internationale overkoepelende organisatie van attractieparken (IAAPA). De legendarische muziekproducer PHIL SPECTOR is gisteren aangeklaagd we gens MOORD. Dat heeft de politie na een half jaar onderzoek beslist. Hij zou in februari de 40-jarige actrice Lana Clarkson in zijn huis in het Californische Al- hambra doodgeschoten hebben. Spector werd kort na het schietincident op 3 februari vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen dollar. Hij houdt zijn onschuld staande en suggereerde in een interview met het tijdschrift Esquire dat Clarkson zelfmoord pleegde. Spector is een van de grote producers van jaren '60-muziek. Hij werkte met en voor artiesten als Ike en Tina Turner, de Ramones, de Beatles, de Righteous Brothers, de Ronettes en de Crystals. Zijn 'Wall of Sound' -het over elkaar heen opnemen van tientallen geluidsspo ren- betekende een radicale verandering van de manier waarop popmuziek werd geproduceerd. Ai ftAAMrp J?E_ a\aaK Ah toe. ELVtfV AAN, BP. Fans woedend na nieuwe beschuldigingen De deur ging open. Net op tijd stopte ik het zakmes weg. Dat was voor later. Eerst een paar antwoorden, voordat ik zijn uitdagende lach chirurgisch tot een eeuwige grimas zou versnijden en praten nog pijnlij ker zou worden. Hoewel... misschien niet eens zo'n slecht idee. Ik stapte binnen en begon. Met praten wel te verstaan. 'Ik ben niet opgewassen tegen mijn drif ten en hang naar drama. Ik mis het gen voor realis me. Dat is een energie-lek waar ik dagelijks mee wordt geconfronteerd. Sinds kort en toch te lang ben jij daar een frustrerend onderdeel van.Waar was ik in godsnaam mee bezig? Was het 'the AXE-ejfect'? Ik had niet moeten komen, maar niet slapend en im- pulsonderdrukkend blijft er weinig van mij over. Ik zou wegteren als compost. Het besef dat je iedere dag opnieuw een grens verlegt, om de ondergang niet on der ogen te hoeven zien, is vernederender dan met je laatste restje lef en je afgetrapte stoute schoenen aan op zijn deurbel drukken. Alles wat hij zei, was alles wat ik niet wilde horen. Ik trok m'n jas uit en de gordel met dynamiet die ik in eerste instantie verborgen had willen houden, zette een punt achter zijn redevoering. Ik wilde slaan, hem zijn indringende blik uitzijn oogkassen lepelen, het glas water dat ik kreeg met ziekelijke precisie over z'n elektrische apparatuur uitschenken. Ik stak een siga ret op. Dankte mijn zwakte als redding, zodat ik nu al zuigend aan een zelfvernietigend staafje in deze le vensbedreigende situatie een enigszins passieve hou ding aan kon nemen. Sterven zou ik uiteindelijk toch wel, dat hoefde niet vandaag. Zijn wantrouwende blik ging richting de lont die ter hoogte van mijn na vel bungelde, hoewel ik er niet helemaal zeker van was of hij toch niet stiekem iets hoger keek, daar waar mijn shirtje speelde met de grenzen van ver beelding. Ik speelde het spelletje mee, was niet van plan verzachtende omstandigheden te creëren, terwijl van binnen de brandende pijn mijn hart toetakelde zoals de plotseling opengebarsten inhoud van een kaassoufflé je tong verbrandt. Ik proefde niets meer, ik voelde niets meer, behalve dat ik die gordel mis schien iets te strak had aangetrokken en ik daardoor ondanks mijn pogingen om zo nonchalant mogelijk te doen, toch wat ongemakkelijk zat. Ik lachte ge meen en lispelde: 'Alles wat je zegt kan tegen je ge bruikt worden. Als ik het niet meer zie zitten gaan we samen de lucht in, vandaar...'Speelde gevaarlijk met mijn aansteker en liet de as van mijn sigaret per on geluk expres op een rondslingerende boxershort van hem vallen. Ik dacht aan de droom van de slapeloze nacht daarvoor. Ik zat in bad. Hij op de rand. Het was zijn bad en hij zei dat ik moest oppassen voor de rand waar hij op zat, want die was niet zo stevig. Ik keek over het randje en behalve de scheuren in de zij kant zag ik dat het bad op de rand van een gebouw stond en de straat tientallen meters in de diepte als een zwartgat naar me gaapte. Ik zou wegspoelen en de val niet overleven. Ik wist nu dat dit de val was. Hier zittend op zijn bank. Het tollende gevoel in mijn buik bevestigde dat en tenvijl ik mijn hand erop leg de, ontdekte ik dat het explosieve gevoel van binnen kwam en niet van iets dat ik er omheen gebonden had. Ik wilde dat ik mijn mond had gehouden, maar ik had nog niets gezegd, behalve dat ik het begreep en Popster Michael Jackson is gisteravond te ruggereisd naar Las Vegas, nadat hij op borgtocht was vrijgelaten uit het huis van bewaring in Santa Barbara. Jakson had zich eerder op de dag gemeld bij de politie van de Californische plaats. Tegen de 45-jarige zanger was een arrestatiebevel uitgevaar digd. Hij wordt van seksueel misbruik van kinderen beschuldigd. Jackson was op het politiebureau van Santa Barbara gearresteerd en daarna geboeid overgebracht naar de plaatselijke gevange nis voor registratie. Hij werd daar ook for meel aangeklaagd voor „obsceen gedrag met een land onder de 14 jaar". Volgens de Amerikaanse zender CBS kan Jackson daar voor drie tot acht jaar cel krijgen. Nadat de zanger zijn paspoort had ingele verd en de al eerder bepaalde borgsom van drie miljoen dollar had betaald, mocht hij naar huis. Volgens een woordvoerder van de politie moet Jackson 9 januari voorko men. Na het verlaten van de gevangenis maakte Jackson het vredesteken. Hij reisde meteen terug naar Las Vegas in de staat Nevada, waar hij een videoclip aan het op nemen is. Zijn advocaat Mark Geragos zei dat Jackson zich had aangegeven om de beschuldigin gen aan te vechten. „Hij is erg kwaad over de aanklacht. Hij beschouwt het als een grote leugen", aldus Geragos. „Hij begrijpt dat mensen boos zijn want als deze be schuldigingen waar zouden zijn, zou Mi chael de eerste zijn om zijn afschuw te to nen." Jacksons broer Jermaine reageerde woedend op de gebeurtenissen. „Mijn broer is niet excentriek. We hadden een ongelofelijke, schitterende kindertijd. Wat ze nu doen is hem ten gronde richten met datgene waar hij van hield. Uiteindelijk is dit niets anders dan een moderne lynch partij", aldus Jermaine Jackson. Volgens berichten in de Amerikaanse me dia is de zaak tegen Jackson begonnen, na dat een 12-jarige jongen bij de psychia over de zanger had geklaagd. r,:—A richtte de politie huiszoeking op het goed van Jackson, Neverland. Het is bekend waar zij naar zocht en wat zij eindelijk heeft meegenomen. Michael Jackson werd tien jaar beschuldigd van misbruik van een jongen, maar die aanklacht is nooit rechter gekomen. De affaire echter wel zijn naam en zijn carrière daarna in het slop. De laatste tijd steeds meer berichten op dat ook zijn nanciële situatie niet al te rooskleurig ANP-AFP-AP Voor de één is Michael Jackson een gevaarlijke gek die niet van tieners kan afblijven, voor de ander blijft hij een ongenaakbare popartiest. Nederlandse fans zijn er in elk ge val heilig van overtuigd dat hun idool onschuldig is. Zeg Willy Gijsman vooral niet dat Michael Jackson ontucht heeft ge pleegd met kleine kinderen. Woe dend is de voorzitster van de fan club na de zoveelste verdenking dat haar idool niet van tieners kan afblijven. Iedereen praat elkaar maar na, zegt ze, en is er helemaal geen bewijs dat hij ook echt met kinderen rotzooit. „Voor mij staat vast dat Michael Jackson onschul dig is." Kenners uit de muziekwereld we ten dat Jackson al jaren een team om zich heen heeft geformeerd dat speciaal belast is met ver meende zedenzaken van de pop- held. Twee jaar geleden werden al dergelijke aanklachten verwacht, zeggen insiders. Volgens een internationale inter- net-enquête denkt 76 procent dat Jackson wel degelijk kinderen misbruikt, maar duizenden Jack- son-fans die elkaar ook ontmoe ten op het internet, zijn pisnijdig. Niettemin zijn ze inmiddels ge wend geraakt aan de negatieve publiciteit rond hun held. Tien jaar geleden werd de artiest voor het eerst in verband gebracht met vermeende pedofiele hande lingen en toen sloeg dat bericht nog in als een bom. De inmiddels 45-jarige vader van drie kinderen zou het dreigende proces toen hebben afgekocht met een flinke zak geld. „Niet om dat hij schuldig was", zegt Gijs man, „maar gewoon als vergoe ding voor de schade die het ver meende slachtoffer in de media heeft opgelopen. En nu ruikt men geld, omdat Jackson net een nieuw album heeft uitgebracht." Gijsman stelt dat er nooit overtui gend bewijs is gevonden. „Dat zal ook nu niet gevonden worden. Er zouden best kinderfoto's boven water komen kunnen komen op het landgoed van Jackson, maar als dat een bewijs is voor seksueel misbruik van minderjarigen, dan is half Nederland pedofiel." Jackson is nog altijd een feno meen in de hedendaagse muziek wereld. Kenners zeggen dat hij hogere verkoopcijfers haalt dan tieneridool Justin Timberlake, die wel de nieuwe Jackson wordt ge noemd. Jacksons imago heeft wel een flinke deuk opgelopen door alle negatieve publiciteit, weet popjournalist Job-de Wit. „Maar dat werkt hij zelf in de hand", zegt hij. Volgens De Wit staat op Jack sons nieuwste cd, die deze week is uitgebracht, een lied dat geschre ven en geproduceerd is door R. Kelly. Deze R&B-zanger staat vol gend jaar zelf terecht voor ver meend seksueel contact met een f4-jarige.' Niet slim van Jackson om met zo iemand in zee te gaan, vindt De Wit. „Zo roep je de pro blemen over je af." De negatieve berichten hebben niets afgedaan aan de liefde van Willy Gijsman voor de artiest wiens muziek zij al 22 jaar ado reert. Het kan haar ook niets sche len dat Jackson door alle verande ringen aan zijn uiterlijk volgens het grote publiek is veranderd in een 'freak'. „Laat hem toch lekker excentriek zijn. Daar is toch niets mis mee?" Ze gaat het weekeinde zelfs met de fanclub een video boodschap opnemen om hem een hart onder de riem te steken. zelfs dat was de vraag. Niets was zeker, behalve de opgestoken sigaret in mijn hand en ook die verander de hoe langer ik er naar bleef kijken. Ik voelde zelfs de tiveedegraads verbranding van mijn hart niet. Het was eerder de genadeloze pijn van een smeulend hart dat smelt. Ik was de verzonnen ijskoningin die bij het horen van de woorden d'r vorm begint te ver liezen. Ik was gekomen om te horen wat hij te zeggen had en niet de sigaret, maar mijn zelfspot was mijn redding. Ik liet het toe dat hij daarom lachte. Ik ben een leek die op de veiling van de liefde alsnog haar bordje in de lucht steekt tenvijl de hamer al geslagen heeft. Het bod dat ik heb gedaan gaf even een sprankelende hoop, een kans je op bezit. Maar hij is al van een an der: de hoogste bieder en ik weiger om het bordje voor mijn kop, dat ik hals starrig omhoog houd, te laten zakken. Ik zie alleen de weerkaatsing van mijn gedachte. Hoe ver mag ik gaan in het kapot maken van andermans geluk, als ik niet meer heb te bieden dan de gedroomde werkelijkheid? Er is maar één uitweg. Weggaan. Ik trek de deur achter me dicht. Hij heeft mijn kamikazebezoek overleefd. De droom is uit elkaar gespat nog voor ik hem op kon blazen. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com Toch is ook Gijsman niet blind voor de realiteit. Als bewezen wordt dat Jackson inderdaad seks heeft gehad met kinderen, dan heeft de 'King of Pop', hoe goed zijn muziek voor haar zal blijven, Affaires Michael Jackson is bij een groot aantal affaires be trokken geweest, waarbij het steeds om kleine kinde ren ging. Twee van die kin deren beweren dat ze door hem seksueel zijn mis bruikt. Het begint met Jacksons bekentenis in 1993 dat hij zijn gezicht drastisch heeft laten veranderen om er an ders uit te zien dan zijn va der, die hem en zijn broers zou hebben mishandeld. Enkele maanden later be schuldigt de 13-jarige Jordy Chandler Michael Jackson van seksueel misbruik. De politie doet daarna huis zoeking op Jacksons land goed. Ook vijf voormalige lijfwachten klagen de pop ster aan. Ze zouden zijn ontslagen omdat ze te veel wisten van zijn nachtelijke bezoeken aan jonge jon gens. Jackson ontkent, is daarna vrijwel constant ziek en gelast een tournee af. Begin 1994 treft hij een schikking met de advoca ten van Chandler in ruil voor het intrekken van de aanklacht. Jackson zou 25 miljoen dollar hebben be taald om de zaak af te ko pen. In datzelfde jaar trouwt Jackson met de dochter van Elvis Presley, Lisa Ma rie, van wie hij twee jaar la ter alweer scheidt. In no vember van datzelfde jaar trouwt hij met Debbie Ro- we, een 37-jarige verpleeg kundige. Zij krijgen twee kinderen: Prince Michael en Paris Michael Katerine. Dit huwelijk strandt in 1999, waarna de twee kin deren bij Jackson blijven. In 2002 krijgt hij nog een derde zoon, van wie de moeder onbekend is. Tij dens een optreden in Ber lijn schrikt iedereen zich een ongeluk als Jackson het kind uit een hotelraam hangt om aan zijn fans te laten zien. Begin dit jaar geeft Jackson een groot televisie-inter view, waarin hij bekent met kinderen te hebben gesla pen. Hij zegt echter nooit kinderen te hebben mis bruikt. voorgoed afgedaan. „Dan is hij een klootzak en mag hij wegrotten in de gevangenis." Micha Jacobs Michael Jackson landde met een privé-jet op de van Santa Barbara. Hij werd handboeien geslagen en gevangenis gebracht. Na van 3 miljoen dollar borg; mocht hij weer gaan. Foto:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2