TOERISME Kerstmis in het zand van Oman Met de duimstok in het peuterbad ANWB nu ook een club van reizigers Natuurkampeerkaart weer terug bij SBB 'Zo mooi, zo groen, zo blauw en heel spannend' VRIJDAG 21 NOVEMBER 2003 gelijks simpele kampement: dekzeil, houtvuurtje, binnententjes en stretchers. Roodbruine zandduinen met hun gewelfde vormen blijven fascineren. Foto's: CPD/Cerard Chel 'h iolf verder van het Mid- isten af dan Turkije. Toch een bezoek aan het sulta- len af, zodra het in die re- ]IA ustig is. Ten onrechte, op tje of acht vliegen is het n niet-alledaagse winter- temming. erard Chel léien man grijnst z'n tanden bloot en steekt m omhoog. Het koppel iers in ons gezelschap, :ste nog niet eens tien, chelend uit de diverse auto's stapt, baart op- ond en blauwe ogen. 'oor elkaar jongens!', gt de man naar de va- nd een groepje jongens, ud als ik", schrijft doch- hka (13) in haar dag- ze keken de hele tijd ij. Papa zei dat die jon blonde meisjes vallen." club moet op de foto, zwaar gesluierde vrou- in wie alleen de ogen ar zijn. Pretogen. Bij ge il een gemeenschappe- d, wordt er vooral veel in. eders vullen in het fraai de winkeltje, stampvol <e pakjes en blikjes, de d aan. Flessen met alwater, dadels, bana- biscuitjes. De vaders en hun robuuste four Irives. Er moet getankt voor de verdere tocht woestijn. Geen pomp, handvol oliedrums, rdt de wet van de com- rende vaten toegepast, ipbediende slurpt uit ngetje de brandstof om- met een geroutineerde ng stopt hij het stukje in de tankopening, on benzine uitspugend. De eft, wanneer hij dit da- loet, nog een jaar of vijf zo berekenen de Ne- ava ers. Dan is het met hem I. Loodvergiftiging. waaiend nemen ze af- A1 rijdend valt hen op cinerend het zicht op de line zandduinen is. Van n het net piramiden, ïtbij lijken ze, met hun e vormen, op groteske menselijke lichamen. Even laat de groep de duinen ongerept, maar dan trekken de kinderen hun sporen door het zand. Sleetje spelen in Oman, het is per slot van rekening winter. De gemoedelijke sfeer heerst niet overal. Een paar dagen la ter, wanneer het gezelschap in een ander bedoeïendorpje ver se kreeft wil kopen, lukt dat pas na moeizame onderhandelin gen. En nadat enige Indiërs - al tijd handelaars - zich ermee be moeien. Voor omgerekend 100 gulden wisselen zes forse kreef ten van eigenaar. „Toen we wegreden, schopten de kinde ren tegen de auto, want ze wil den zelfgemaakt speelgoed ver kopen", schrijft Michka. „Ze wonen trouwens in krotten. Af schuwelijk." De kreeften dienen als hoofdge recht voor de oudjaarsmaaltijd met het Omaanse zand als de cor. Evenals kerst een paar da gen eerder - toen prijkte er zelfs een mini kunststoffen kerst boompje in het midden van het kampement. Het dagelijkse kampvuur knettert en de aan stokken geprikte hompen deeg beginnen langzaam op eetbare broodjes te lijken. Ook de bar becue staat weer te gloeien. Soms zijn het gemarineerde garnalen en zelf gevangen krab ben, zo groot als een handbal, die geroosterd worden. Van daag dus de kreeften. Met ei genhandig geplukt zeekraal als salade. Het bivak dat de groep dagelijks opslaat is simpel: een groot dekzeil voor de keuken en enige schaduw, twee binnententjes voor de kinderen en een hand vol stretchers voor de volwasse nen. De auto's, keurig in het lid met de achterkant naar het kampement, dienen als provi- andniimte en bieden gelijktijdig enige bescherming tegen de wind, die soms fel de kop kan opsteken. Dolfijnen De tiendaagse rijtoer door de Omaanse woestijn verloopt zonder noemenswaardige pro blemen. Het opwaaiend zand van de voorganger belemmert het zicht, dus is enige afstand niet verkeerd. Pas op voor plots overstekende kamelen, die ga lopperend naast de auto's hardnekkige pogingen doen snelheidsrecords te vestigen. Maar zo snel als de gazellen, die verder uit de buurt van de ploe gende vehikels blijven, zijn ook zij niet. En rem niet voor een slang, want het beest is wegge schoten lang voordat de auto stilstaat. De cursus terreinrijden werpt z'n vruchten af, want het gezel schap wil nog wel eens van ge baande paden afwijken. Het is dan ook onvermijdelijk dat zelfs een stevige 4WD zichzelf on wrikbaar vastwurmt in het zand. Maar dan zijn daar de meegebrachte rijplaten die op lossing bieden. De Indische Oceaan (of Arabi sche Zee) is de natuurlijke oos telijke grens van het sultanaat. Het strand is er breed, leeg en ongerept. Er spoelt van alles aan en niemand die het weg haalt. Een eldorado voor de ve le honderden krabben die de kadavers schoon vreten. Voor de kust zwemmen regelmatig dolfijnen, die, als je in het zilte water zwemt of de afwas doet, nieuwsgierig naderbij komen. „Ik liep naar het strand en zag een hele groep. Ze deden alle maal kunstjes voor ons. Spron gen uit het water omhoog en sloegen met hun staart", ball point Michka. „Ook zagen we een walvisskelet en vond ik zelf een schedel van een reuzen- schildpad." Maar het gezel schap signaleert ook een giftige pijlstaartrog en, zo'n 30 meter Wadi Shab, de meest groene van Oman, dwingt wandelaars tot boven hun middel in het water. De veelkleurige vismarkt van Mutrah, havenplaats nabij Muscat. FEITEN CIJFERS De reis: De hierboven beschreven tocht ging van hoofdstad Muscat door de bergen van Jabal Akhdar naar Nizwa en van daaruit door de woes tijnvlakte richting Salalah. Voorbij Ghaba werd een oude bedoeïenweg door Al Huqf gevolgd. Vervolgens ging het door Wadi Sharam naar de Arabische Zee, via Duqm naar Khaluf Beach aan de Golf van Masirah, langs Wadi Qui am naar Al Mudaibi, Al Mudairib en Al Kamil naar Sur en Qalhat. De laatste etappe liep langs de kust van de Golf van Oman naar Qurayat en Muscat. Een mooie aanvullende dagtocht is een trip door de bergen van Jabal Akhdar vanuit Nizwa via Al Hamra naar Nakhl. Ook alleen te doen met een terreinauto. Meer informatie: Ambassade van Oman, Konin ginnegracht 27, 2514 AB Den Haag, tel.: 070 3615 800, e-mail oman27@xs4all.nl. Snorkelen en duiken bij het Oman Dive Centre, www.diveoman.com.om; dolfijnen kijken met Arabian Seas, www.arabianseasafaris.com; rond leidingen in diverse talen, www.omantourism.gov.om Voor Oman is een visum nodig (21 euro) dat, op vertoon van een geldig paspoort, bij aankomst te verkrijgen is. Prijspeil: hotels, autohuur e.d. westers. Eten en drinken iets goedkoper. verderop, een haai. „Ze zeggen dat het een kleintje is, die niets doet". Met aan de ene kant een kolo nie flamingo's en lepelaars en aan de andere kant de restan ten van zeedieren en het door algen verlichte schuim van de golven, overnacht ook hier het gezelschap weer onder de blote hemel. In slaapzakken, want het koelt 's nachts behoorlijk af. De kleren verdwijnen in een sloop en dienen als kussen. En 's ochtends voor het aantrekken de schoenen ondersteboven om je ervan te vergewissen dat er geen schorpioenen in zitten. En hurk bij het poepen niet in de distels. Wadi Shab De onverharde weg langs de kust, van het schilderachtige Sur naar hoofdstad Muscat, heeft soms meer weg van een achtbaan. De route doorkruist vele wadi's - droge rivierbed dingen - die op ouderwetse wij ze genomen moeten worden. Stijl naar beneden, een scherpe bocht, even een stukje vlak om direct daarna de hoog oprijzen de volgende roodbruine berg wand in een ruk te pakken. Elke bocht biedt weer een ander uit zicht op de Golf van Oman. De groep houdt halt bij Wadi Shab, de meest groene van Om an, met palmen, blauwgroen water en glibberige paadjes. Een oase, een paradijsje. En een ingestort bruggetje dat de wan delaars tot ver boven hun mid del in het water dwingt, bun deltjes kleren hoog boven het hoofd. Aan het einde van de stroom een verticaal oprijzende rots wand met, precies op de water lijn, een gat zo groot als een hoofd. Op een enkele angsthaas na, wurmt het gezelschap zich al zwemmend door het gat, in de hoop dat tussentijds het wa terpeil niet stijgt. De beloning is indrukwekkend: vijf meter ver der, achter de rots, openbaart zich een grot met een prachtige waterval en enkele druipsteen rotsen, verlicht door schaars van bovenaf binnendringend zonlicht. „Het was schitterend", geniet Michka in haar dagboek na. „Echt zo mooi, zo groen en zo blauw. En heel spannend." ice Plekkenpol antiebrochures willen de cam- f het hotel nog wel eens mooier ellen dan de werkelijkheid is. akbij gelegen' strandje blijkt ier lopen verderop, het zwembad is hard toe aan ie en het 'royale appartement' ruim, maar ook zo gehorig dat ir privacy moet fluisteren. Dit [aangename verrassingen is te ïen door de objectieve infor- rer vakantieaccommodaties iristiek te raadplegen. Deze or- heeft mensen in dienst die itstap naar het strand en elke iter van het zwembad name- Is Kitty Hoch. tuis de trap oploop, tel ik de Pas boven denk ik 'o nee, dat ïr helemaal niet'. Maar het er zo ingebakken, dat is ge en tweede natuur geworden." :h (26) uit het Gelderse Dru- als onderzoeker buitenland organisatie Toeristiek. Zij ver- "cens periodes van drie weken ïitenland om te controleren of istische beloften in brochures llogussen ook daadwerkelijk ,oe( nagekomen. Heeft hotel Zee- ok echt uitzicht op zee? Ligt het jg nderdaad op slechts 200 me- lombaan in de ogen van velen, eer itty relativeert. „Het is inder- Poi Over vrijwel alle in de reisgidsen opgenomen hotels en appartements is objectieve informatie te vinden bij Toeristiek. Raadpleging van deze bron kan voorkomen dat de droomvakantie een nachtmerrie wordt. Foto: GPD daad heel leuk werk, maar niet langer dan twee seizoenen. Dan heb je het echt wel gehad. Ik werk zes dagen per week. Lange dagen in warme landen en veel gesjouw met zware appara tuur. En die ene dag dat ik vrij ben probeer ik ook nog zoveel mogelijk van de omgeving te zien." Het werk van Kitty bestaat voorname lijk uit het controleren van accommo daties in populaire vakantieoorden, zoals die worden aangeboden door vooral de grotere touroperators. Als in een brochure vermeld staat dat het hotel op slechts vijftig meter van het strand is, kan het best zijn dat er een snelweg tussen ligt, en dat de strand- ganger een halve kilometer moet om lopen om veilig de zee te bereiken. Dat is toch een heel ander verhaal. Medewerkers van Toeristiek turven al le gegevens volgens een vaste vragen lijst. Daarbij wordt gebruik gemaakt van diverse hulpmiddelen zoals een draagbare computer met 600 stan daardvragen die ter plekke worden in gevuld, GPS en duimstok, maar ook de voeten. „Om de loopafstand van een hotel tot het dorpscentrum of strand te meten, loop ik die afstand en tel ik mijn eigen stappen. Daarna bereken ik het aantal meters." En ook hier gaat Toeristiek nauwgezet te werk; van elke onder zoeker is de stap gemeten. „De mijne is 78 centimeter." De onderzoekers die voor de organi satie op pad gaan, hebben allemaal eerder ervaring opgedaan met werken in het buitenland. Kitty Hoch werkte voorheen onder meer bij Oad Reizen in Holten en als hostess in het buiten land. „Daarom besef ik ook hoe be langrijk juiste informatie is. Per dag bezoekt Kitty een afwisselend aantal hotels. „Gaat het om kleine fa miliehotels, dan ben je er sneller klaar mee dan met zo'n groot all inclusive resort waar je kilometers omheen moet lopen." Indien van toepassing doet ze tevens een indruk op van een bijbehorend stadje. „Ik hoef geen re censie te schrijven in de zin van 'het is hier gezellig en druk', maar ik be schrijf wel het aantal restaurants, de sportfaciliteiten, supermarkten en dergelijke. Feitelijke informatie waar mee vakantiegangers hun voordeel Wat is Toeristiek? Toeristiek, onderdeel van Reed Business Information bv, verza melt objectieve informatie over vele vakantiebestemmingen we reldwijd, zoals die staan vermeld in reisgidsen van Nederlandse touroperators. Het accent ligt daarbij op de accommodaties. Het gaat onder meer om zaken als de afstand van het hotel naar het strand, faciliteiten in appar tementen en de aanwezigheid van goede busverbindingen. Reisagenten (94% is geabon neerd) krijgen de informatie via internet geleverd en zij kunnen klanten eventueel een print meegeven. Meer informatie: www.toeristiek.nl. kunnen doen." Binnenkort gaat Kitty op zoek naar een andere functie, standplaats Ne derland. „Het liefst iets in de reisbran che, tenslotte heb ik de hogeschool voor toerisme gedaan", zegt ze. „Het wordt straks wel even afkicken. Toen ik onlangs privé in een hotel in Duits land verbleef, betrapte ik mij er op dat ik meteen keek waar de rookmelder zat, en hoeveel stappen het was van de receptie naar de kamer. Die tic zal ik nog wel even houden." REISBERICHTEN Frankrijk binnendoor Natuurlijk, niets rijdt zo snel als de Franse tolwegen. Maar om nou te zeggen datje dan veel van het land ziet.. Ruud en Marian Cou- wenhoven uit Stein geven er de voorkeur aan door Frankrijk te trekken via de smalle binnenwegen, door dromerige dorpjes en leuke stadjes. Hun ervaringen hebben zij toevertrouwd aan het in ternet Op hun website www.frankrijkvakantieland.nl beschrijven zij hun avonturen op die binnenwegen, maar geven ook informa tie over alle Franse regio's en tips voor leuke trips. Autotochten, fietsroutes en wandelingen zijn eveneens op de site te vinden. Al die informatie is ook op een cd-rom verkrijgbaar, zodat onderweg via de laptop een route of reisdoel is uit te stippelen. Voor deze cd-rom bellen met tel. 046-4338023 (na 18.00 uur of in het week einde) of mailen via info@frankrijkvakantieland.nl. Een eeuw Dali Spanje herdenkt volgend jaar dat de Catalaanse surrealist Salva dor Dali honderd jaar geleden werd geboren. Dat was op 11 mei 1904 in de Figueres. Tijdens het herdenkingsjaar worden natuur lijk diverse tentoonstellingen georganiseerd, maar er staan ook al lerlei andere activiteiten op het programma. Met name in de ge boorteplaats van Dali, maar ook in Barcelona, staan theateruitvoe ringen, concerten, films, opera's, lezingen en symposia. Nadere in formatie over het Dali-jaar zijn te vinden op de websites: www.salvador-dali.org en www.dali2004.inf0. Reizen in Spanje Nog meer nieuws uit Spanje. Daar zijn dit najaar zowel een nieu we tolweg geopend als de hogesnelheidslijn tussen Madrid en Za- ragoza en Lleida in gebruik genomen. De nieuwe autotolweg ver bindt de steden Madrid en Ouadalajara en heeft 411 miljoen euro gekost. Wie van de weg gebruik wil maken betaalt iets meer dan 6 euro tol. Met ruim een halfjaar vertraging, als gevolg van tech nische tegenslagen, is ook de hogesnelheidstrein AVE tussen Ma drid en Zaragoza en Lleida gaan rijden. Kennelijk voorziet de ver binding in een grote behoefte, want in de eerste maand heeft de trein al 100.000 reizigers vervoerd. De reistijd van Madrid naar Za ragoza bedraagt circa een uur en 45 minuten. Voor de 440 km tussen Madrid en Lleida heeft de AVE een kleine drie uur nodig. door Gerard Chel De ANWB gaat zich meer mani festeren als een Club van Reizi gers. Omdat het volgend jaar precies 100 jaar geleden is dat de naam toeristenbond z'n in trede deed, ontplooit de ANWB diverse initiatieven op het ge bied van reizen en toerisme. Meest opvallend nieuwe activi teit is de start van touroperator Pharos Reizen, die zich voorals nog op de reizende automobi list richt met een groot aantal bestemmingen in vooral Mid den en Zuid-Europa. Bij succes zal het aantal bestemmingen worden uitgebreid en zullen ook vliegreizen worden aange boden. De ANWB heeft voor deze 100% dochter ex-Vrij Uit- directeur Greet Locquet inge huurd, die kort nadat Vrij Uit door Thomas Cook was inge lijfd daar vertrok. Reizen bij Pharos kunnen volledig via in ternet (www.pharosreizen.nl) worden geboekt, maar ook bij de 55 ANWB-reiskantoren. Er is een lijvige brochure gedrukt. En de bond heeft een call center achter de hand voor het beant woorden van vragen. Verder biedt de nieuwe touroperator alle gebruikelijke ANWB-voor- delen, zoals verzekeringen, reis- en kredietbrief en alarmcentra le. De ANWB, met 3,8 miljoen le den de grootste vereniging van ons land (met dank aan de We genwacht), verwacht volgend jaar al 25 miljoen bezoekers op de website van Pharos. Uit on derzoek is gebleken dat 75% van de ANWB-leden regelmatig van internet gebruikt maakt. De bond gelooft dat rond 2008 50% van alle vakantieboekingen in ons land via internet geschiedt. Tegen die tijd zal van de huidi ge 2.000 reisbureaus nog maar de helft zijn overgebleven, zo wordt ingeschat Daaronder wel de 55 eigen kantoren, klinkt het optimistisch. De nieuwe touroperator past in het beleid van de ANWB om zich meer als een Club van Rei zigers te manifesteren. Al eer der kregen de ANWB-kantoren een eigen reisafdeling en werd Fox Vakanties overgenomen. En naast Pharos komt de bond volgend jaar met een uitgebrei de website (via www.anwb.nl) waarop leden kunnen bladeren in alle in ons land verkrijgbare reisbrochures. Ook lanceert de ANWB in 2004 de reisselectie, waarbij de bond voor het gemak van de reiziger een soort voorselectie van va kantiebestemmingen maakt. Allereerst reizen van Pharos, Fox en de (bestaande) ledenrei- zen, vervolgens een keuze uit 18 brochures met reizen die, volgens de ANWB, een goede prijs-kwaliteit verhouding heb ben en tenslotte 'de rest'. En dat alles onder het mom: de ANWB informeert, inspireert en wijst de weg. Zoals 's werelds eerste vuurtoren Pharos. Na een afwezigheid van twee jaar keert de natuurkampeer kaart weer terug op de terrei nen van Staatsbosbeheer. Met ingang van volgend seizoen kan op de 43 terreintjes voortaan uitsluitend worden gekam peerd op vertoon van de kaart. Beheerders van andere natuur kampeerterreinen hebben ver heugd gereageerd op het be sluit. De afgelopen twee zomer seizoenen experimenteerde Staatsbosbeheer (SBB) met het kamperen-zonder-kaart. Het af schaffen zou drempelverlagend werken waardoor veel nieuwe kampeerders zouden worden aangetrokken, zo was indertijd de verwachting. Dat is tegenge vallen: een kleine 10% meer kampeerders zette weliswaar de haringen in de grond, er waren echter ook veel nadelen. SBB noteert gemiddeld zo'n 200.000 overnachtingen per jaar. Blok van SBB: „Veel nieuwe mensen wisten niet wat ze kon den venvachten, waren niet vertrouwd met de regeltjes, wis ten niet goed hoe zich te gedra gen en gaven uiteindelijk de be heerders steeds meer proble men. Al deze nadelige effecten wogen niet op tegen die 10% nieuwe instroom." Veel trouwe bezoekers klaagden de afgelopen twee jaar over die 'nieuwe instroom'. Ze hielpen niet mee met het schoonhou den van de toiletten, parkeer den de auto dag en nacht bij de tent, hadden de radio te hard aan staan, zagen het kampeer- veld ook als voetbalterrein en zovoorts. Kortom, toenemende ergernissen, terwijl de bezoe kers juist voor hun rust naar de kleinschalige terreinen komen. De Stichting Natuurkampeer terreinen (SNK), waarbij 139 terreinen zijn aangesloten (ge middeld 400.000 overnachtin gen), is blij met het besluit van SBB. „De neuzen staan nu weer één kant op", zegt Gijsbert Val- star. Op de niet SBB-terreinen namelijk bleef de Mttiurkam- peerkaart wel verplicht, SNK zag niets in het afschaffen. „Er moet iets van een drempel zijn, iemand koopt zo'n kaart zeer bewust en neemt dan ook ken nis van de regeltjes." De natuurkampeerkaart be hoort bij het 9 euro kostende Groene Boekje, waarin alle ter reinen met toelichting staan vermeld. De terreinen zijn een voudig ingericht, dat wil zeggen met douches, stroom en warm water, maar er is geen vertier, geen zwembad en dergelijke. En ze liggen in fraaie (natuur) gebieden. „Uit enquêtes blijkt dat die 9 euro geen enkele pro bleem is", aldus Valstar. Het boekje/kaart is onder meer te koop bij SNK (www.natuur- kampeerterreinen.nl), bij de 139 aangesloten terreinen, bij alle ANWB-kantoren, bij de meeste reisboekhandels en bij de betere buitensportzaken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23