Panda: Er kan weer gelachen worden Experimentele Mercedes gaat in productie als Fiat heeft meeste Auto's van het Jaar CLS-klasse Hart verpand aan de Australische auto Vliegtuigen op radiaalbanden Saab sportsedan zonder turbo Ferrari's bijeen Focus: 2,5 miljoen IISMAN L.I.A.M. Amsterdam - Michelin laat we ten dat radiaalbanden bezig zijn de luchtvaart te veroveren. Twee jaar geleden stond 46% van de vliegtuigen op radiaal banden, dit jaar is dat al 60%. Vliegtuigbanden moeten een gewicht tot 600 ton aankunnen bij een snelheid die in de For mule 1 ook gehaald wordt. De radiaaltechniek is uitgevonden door Michelin. De radiaalband vervormt minder, zet minder uit en is beter bestand tegen schokken. Radiale autobanden moeten 50 keer hun eigen ge wicht kunnen dragen, bij een vliegtuig is dat 226 keer. In vliegtuigbanden stijgt de tem peratuur op de baan tot 120 graden en in de lucht tot -50. vianen - Saab heeft een nieuwe ongeblazen 1.8 liter motor voor de Saab 9-3 Sport Sedan. Daar door zakt de prijs van de voor deligste Saab naar 26.990 euro. De 16-kleps motor heeft 122 pk en door onder andere een elek tronisch aangestuurde gasklep en een variabel inlaatspruitstuk veel koppel in een breed toe- rengebied. De auto is vanaf ja nuari leverbaar. brummen - In The Gallery van Aaldering Classic Cars in Brum men is tot en met 1 februari een expositie van Ferrari's te zien. Bijzondere exemplaren van het merk uit Maranello zoals de 250 Pininfarina, de 250 GT Berlinet- ta, 3309 GTC en een 365 GTB Daytona zijn te bekijken. Prins Bernhard was in 1951 de eerste Nederlander die een Ferrari aanschafte. The Gallery is maandag tot en met vrijdag open van 8.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 9-16 uur. Elke eerste zondag van de maand kunnen bezoekers te recht tussen 11 en 16 uur. Amsterdam - Ford heeft zijn 2,5 miljoenste Focus in Europa ver kocht. Ford heeft in totaal een marktaandeel van 8,8% in Eu ropa, waar de grootste markten voor het merk Turkije en Groot- Brittannië blijven. In Italië is Ford dankzij de Focus het grootste importmerk en in Ne derland hoort het bij de vier best verkochte automerken. (advertentie) 100% service meer dan 100 modellen t in tweewielers tweewielers b.v. Urandaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Z' Leiden Tel.: 071 -568 06 KALENDER NOVEMBER 22 Ruilbeurs, De Vroone, Kappelle/Goes. 011 3220 493. www.treintjes.info 23 Modeltreinenbeurs, Sporthal Stedewijk, Almere. 27-30 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht. 050 3141 122. www.speed-design.nl 28-7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 29 Modeltreinenbeurs, Amstel veen College, Amstelveen. 29 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 29 Ruilbeurs Friese Modelbaan Club, Scan Tri Hal, Leeuwarden. 058 2161 540 of 061 4985 603. 29-30 Internationale Oldtimer beurs, Flowerdome, Eelde. www.expodia.nl 29-30 Oldtimerbeurs voor auto's en motoren, Flowerdome, Eelde. 073 5233 310. 30 Ruilbeurs voor miniatuur- auto's, Heilig Hart College, Maasmechelen (B). 00 32 495 226 942. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste Informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg&Wiel Leiderdorp Hoofddorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Parellaan 7 (advertenties) door Peter Lodewijks Het is al vaker vertoond. Een experimentele wagen op een autoshow oogst zoveel waarde ring dat de fabrikant besluit het studiemodel in productie te ne men. Zo is het ook de Mercedes Vision CLS Coupé vergaan, waarvan de fabrikant bekend heeft gemaakt dat die als Mer cedes-Benz CLS-Klasse defini tief in productie gaat. Het Duitse studiemodel maakte op de autotentoonstelling IAA te Frankfurt een stroom van vooral positieve reacties los. Een traditioneel coupémodel spreekt nog altijd veel meer tot de verbeelding dan een koffer baksedan. Maar die laatste is weer handiger in het gebruik. Dus zoeken fabrikanten steeds meer naar een ontwerp dat de voordelen van beide modellen heeft. In de 4-deurs CLS combi neert Mercedes ook de elegan tie van een coupé met het com fort en de functionaliteit van een sedan. Zoals te doen gebruikelijk zal deze Mercedes bol staan van de veiligheidsvoorzieningen, zowel actief als passief. Ook wat luxe betreft, zal de berijder straks geen klagen hebben. Luchtve ring, een 7-traps automatische schakeling, meesturende kop lampen, volautomatische kli maatregeling zijn slechte enkele van de comfortverhogende za ken die op de CLS aanwezig zullen zijn. De nieuwe Merce des zal worden geproduceerd door Rien van der Steen Don't call me baby, klinkt het in de nieuwe tv-spot voor de Fiat Panda: Noem me geen baby. En terecht: 23 jaar paplepel heeft Fiats benjamin zichtbaar goed gedaan. Hij heeft het zelfs al tot Auto van het Jaar 2004 gebracht. Ooit was het de goedkoopste auto van Nederland. Drieën twintig jaar geleden kon je in zo'n hoekig Italiaantje voor het eerst bezitters van grotere au to's serieus gaan zitten uitla chen. Al was het maar vanwege die onsterfelijke reclamespot waarin een blije Pandabezitter niet bijkwam van de pret. Aan de benzinepomp, met een koel kast achterin, languit luierend in de ligstand en bij het onmo gelijkste parkeergaatje: hij hikte van het lachen. Totdat een grijnzende motoragent de ach tervolging inzette. Nadelen had het wagentje ook: comfort kende het nauwelijks, zijwind leek al gauw op zuid westerstorm en het motortje raakte nogal fluks in adem nood. Maar je had er een prak tisch en zuinig karretje aan. Misschien was de Fiat Panda zelfs wel de eerste mini-ruimte wagen. Zo'n 4,3 miljoen stuks later heeft Fiat tijd genoeg gehad om na te denken over een nieuwe. Een modern wagentje is het ge worden: langer, breder, hoger, stoerder. Sympathiek ook, op de een of andere manier. Van binnen is hij verrassend com fortabel en ruim genoeg voor vier volwassenen. De voorstoe- len zou je zelfs riant kunnen noemen. Vanaf begin volgend jaar wordt de Panda ook lever baar met een verschuifbare achterbank, naar voorbeeld van de Renault Twingo. Waarom dat niet meteen kon is een raadsel, want de Twingo heeft zo'n ding al twaalf jaar. Maar ook in standaardopstelling is er achterin opbergruimte genoeg. Het interieur is speels, met veel kleur maar ook veel kunststof. De hangende middenconsole ziet er goed uit en de hoogge plaatste pook snijdt trefzeker de gewenste versnelling aan. Dat was wel eens anders met de au to's uit Turijn. Deze Panda wordt gebouwd in Polen, mis schien is 't dat. De zit is hoog, de overzichtelijk heid uitstekend. Ook de be scheiden draaicirkel is een ze gen in druk stadsverkeer. De carrosserie gedraagt zich vol doende stijf en het onderstel voldoet prima. De Fiat stuurt fijn en vertoont ook veel min der onderstuur dan bijvoor beeld diezelfde Twingo. Eén fa milietrekje is gebleven: de windgevoeligheid, maar die zit nu eenmaal standaard op alle mpv-achtigen. De 1.2 litermo tor waar wij mee reden was op papier niet heel vlot, maar in de praktijk schoten we gewoon lekker op. Pas als je hem ernstig op zijn conditie aanspreekt wordt hij een beetje rumoerig. Panda junior maakt een vol wassen indruk Op de duurdere uitvoeringen heeft de auto allerlei voorzie ningen die je in grotere auto's verwacht. Zoals een veilig elek tronisch stabiliteitsprogramma, tractiecontrole en een heuvel- rem, waardoor je op een helling gemakkelijker wegrijdt. Handig, afgekeken van Fiat-broer Pun- to. Vanaf de 1.2 heeft de Panda ook abs op de remmen, maar vanaf 1 januari krijgt de 1.1 dat ook, het wordt op nieuwe au to's verplicht. Er komt nog een Panda met automaat, een dap pere vierwielaangedreven versie met Multijet common raildiesel en een 3-deurs. Het heeft even geduurd, maar nu heeft Fiat dan toch weer dat aansprekende, sympathieke kleine autootje dat het merk groot heeft gemaakt. En duur is het niet: de 1.1 is er vanaf 8.495 euro en de 1.2 begint bij 9.695 euro. Wat ons betreft kan er weer gelachen worden. Met de nieuwe Italiaanse knuffelbeer lachje weer -bijna- iedereen uit. Foto: Fiat door Peter Lodewijks De prestigieuze verkiezing van de Europese Auto van het Jaar is 40 jaar oud. In 1963 was de Rover 2000 de eerste gelukkige en de Fiat Panda mag heel 2004 de scepter dragen. Fiat is het merk dat in die 40 jaar de meeste titels wist binnen te halen. Met de Panda meegeteld zijn dat er nu acht. Twee keer won Alfa Romeo en één keer Lancia, allebei merken die ook van Fiat zijn. Dus alle elf titels voor een Italiaanse auto kwamen terecht bij de Fiat Groep. Duitsland scoorde in totaal twaalf eerste plaatsen, waarbij Ford de succesvolste fa brikant was met vier titels. Opmerkelijk ge noeg wist Opel slechts twee keer te winnen en Volkswagen zelfs maar één keer, even veel als Mercedes en Porsche. Wel wonnen de VW-dochters Audi en NSU samen drie keer de verkiezing. De VW-groep heeft dus vier titels in bezit. Een Franse auto bracht het in totaal dertien keer tot Auto van het Jaar. Vijf keer ging de titel naar Renault, drie keer naar Peugeot en drie keer naar Ci- troën (zes titels voor PSA dus), het niet meer bestaande Simca won twee keer. De Franse autoindustrie deed het tot nu toe dus het best, op de voet gevolgd door Duitsland en Italië. Die drie samen zijn goed voor 36 overwinningen, op een totaal van 41. Engeland begon lang geleden erg goed met twee titels maar daarna volgde al leen nog een overwinning in 1977. De res terende twee titels waren voor een Japanse auto, erg ongebruikelijk bij deze geheel Eu ropese aangelegenheid. Vroeger werd de Auto van het Jaar uit de totale lijst van kandidaten gehaald, maar sinds een paar jaar is er eerst een voorron de waarna een handvol auto's doorgaat naar de eindronde. De 58 juryleden uit 22 Europese landen mochten ieder 25 punten verdelen over de genomineerde modellen. De nieuwe Fiat Panda verzamelde 281 pun ten en dat waren er 40 meer dan de Volks wagen Golf en de Mazda 3, die samen op de tweede plek eindigden. Vierde werd de Avensis van Toyota (219 punten), gevolgd door de Opel Meriva (213), BMW 5-serie (144) en Nissan Micra (111). Alle Auto's v/h 1963 Rover 2000 1964 Austin 1800 1965 Renault 16 1966 Fiat 124 1967 NSU Ro 80 1968 Peugeot 504 1969 Fiat 128 1970 CitroënGS 1971 Fiat 127 1972 Audi 80 1973 Mercedes 450 1974 Citroën CX 1975 1976 Simca 1307/1308 1977 Rover 3500 1978 Porsche 928 1979 Simca Horizon 1980 Lancia Delta 1981 Ford Escort 1982 Renault 9 1983 Audi 100 1984 Fiat Uno 1985 Opel Kadett 1986 Ford Scorpio 1987 Opel Omega 1988 Peugeot 405 1989 FiatTipo 1990 Citroën XM 1991 Renault Clio 1992 Volkswagen Golf 1993 Nissan Micra 1994 Ford Mondeo 1995 Fiat Punto 1996 Fiat Bravo Brava 1997 Renault Scénic 1998 Alfa Romeo 156 1999 Ford Focus 2000 Toyota Yaris 2001 Alfa Romeo 147 2002 Peugeot 307 2003 Renault Mégane 2004 Fiat Panda In 1975 werd besloten de titel ni ae verkiezing. Eind 1974 koos ir Auto van het Jaar '74, eind 1975 w van het Jaar '76 gekozen. Derhalvi Auto van het Jaar '75. Mercedes-Benz Na een restauratie van twee jaar werd deze week de Audi Impera tor 1929 overhandigd aan Audi Tradition. Deze afdeling behar tigt het historisch erf goed van Audi en de voorganger-merken Auto Union, DKW, Horch, NSU en Wande rer. De Imperator was de eerste Audi met 8- ciiindermotor en de gerestaureerde auto geldt als het enig overgebleven exem plaar van dit type. De 5,16 meter lange auto werd een aantal jaren geleden gevonden in de Duitse deelstaat Saksen. Van de auto resteerden het chassis en de motor, aan de hand van historische foto's en tekeningen werd de auto weer opgebouwd. Eind ja ren twintig had Audi niet veel succes met de Imperator. Als op volger van de 6-cilinder Audi Ty pe M maakte de 8-cilinder Impe rator zijn debuut in een tijd waarin het de fabriek econo misch niet erg voor de wind ging. Er werden slechts 145 exemplaren van de auto ge bouwd. Het enig resterende mo del werd vermoedelijk door een brandweerkorps ingezet en bleef daardoor in relatief tie. De motor, met 19.000 kilometer op liep nog toen de auto ruggevonden. Inmiddi de Audi Imperator van weleer uit. Foto: Alphen a/d Rijn De Schans 25 (0172) Leiden Vondellaan 45 (071) Lisse Meer en Duin 4 (0252) in de DaimlerChrysler-fabriek in Sindelfingen. De CLS-klasse is de jongste telg van een lange reeks studiemo dellen van Mercedes-Benz, waarvan de meeste inmiddels in serie worden geproduceerd. Deze modellen onderstrepen stuk voor stuk het belang van studiemodellen als voorlopers van nieuwe productieauto's. Alphen a/d Rijn Zaagmolenweg 4 0172 44 16 Noordwijk jtl Van Berckelweg 34 071 364 door Quirijn Visscher De televisieserie Flying Doctor's is jarenlang mijn favoriet ge weest. Niet vanwege de perso nages of desnoods het vliegtuig. Vooral de Australische auto's interesseerden me bovenmatig: grote sleeën, dikke pick-up's, ruige terreinwagens die je in Nederland nooit of te nimmer op de weg ziet. Sinds Flying Doctor's heb ik mijn hart ver pand aan auto's van Australi sche bodem. De nationale spe cialiteit van de fabrikanten Ford en Holden (General Motors) is het bouwen van grote reiswa gens. Beide rivalen verkopen li mousines met schitterende na men, zoals de Ford Fairlane en Falcon en de Holden States man, Caprice en Commodore. Zo'n Fairlane kun je gerust be stellen met een 5.4 liter V8 on der de motorkap. Een Australische auto is -niet verwonderlijk- een mix van En gelse en Amerikaanse invloe- Mercury. Via de grijze import kwamen er wat van deze auto's naar Nederland. Auto's mogen dan overal van daan komen, Australische au to's blijven hier dus zeldzaam. Maar heel soms duikt er toch eentje op. Onlangs reed een rouwstoet voorbij met een Au stralische lijkwagen: een Ford Fairlane. Ik was de enige die blij keek. De uitvaartondernemer had vroeger vast een Chevrolet Caprice in gebruik als rouwau- to. Maar die Amerikaan wordt allang niet meer gebouwd. Met een beetje geluk krijgen we binnenkort toch weer een Au stralische personenauto in ons land. General Motors wil de Holden Monaro, een vette cou pé naar Amerika exporteren en verkopen onder de naam Ponti- ac GTO. En dat betekent weer een keurige Australische auto met het stuur links. General Motors, verscheep er alsjeblieft ook een paar naar Nederland. Please. den. En dat levert,reusachtige auto's op met het stuur aan de rechterkant. Dat laatste is ook de reden dat we nooit een Au stralische Ford of Holden op de Nederlandse weg zien. Ombou wen kan gewoon niet. En bo vendien is de markt van grote auto's bij ons beperkt. Dat exo tische en onbereikbare maakt ze alleen maar begeerlijker. Het enige model uit het verre continent dat je hier nog wel eens ziet rijden, is de Mercury Capri. Dat is een strak gelijnde Australische cabriolet van begin jaren negentig die voor de Amerikaanse markt werd ge bouwd, met het stuur aan de goede kant dus. Deze Ford Ca pri lijkt in het geheel niet op de Europese Capri van weleer. Amerikanen kennen alleen maar Capri's met de merknaam GM wil de vette coupé Holden Monaro als Pontiac GTO verkopen in de VS en wie weet ook in Europa? Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22