Londen: Nieuwe terreurgolf Turkije Welkom sint Hans Verkerk Keukens failliet; klant dreigt de dupe te worden 'Monumentenstatus is enige dat kerken nog kan redden' WINKELHOF Daders zelfmoordaanslagen waren Turken Zaterdag 22 november Klok is er klaar voor Niet-rokers procederen voor rookvrij Duinrell Leidsch Dagblad aat Michael >ch lekker icentriek zijn jgica nog ver zoeken in irti-rookbeleid tzwaarmakers erd ieBab'°* am pen zich warm ved c ehandicapten wa ©testeren "5 Den Haag kt Panda zorgt at er weer kan orden gelachen iclair Lewis zijn twee problemen it ge e de mensheid in al (74 'eeuwen van haar ijk staan nooit heeft 10UI nnen oplossen: liefde verkoudheid - be MMENTAAR let Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDAGBLAD.NL Dagblad NB 433Q3 ins vrijdag 21 NOVEMBER 2003 TTÏÏHT** De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! ^pliCieba Kaïtoormeubelen NR. 43393 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Hans Verkerk Keukens heeft gisteren het faillisse ment aangevraagd. Het bedrijf dat de keukens van Verkerk installeert, Home Retail Facilities, dreigt ook over de kop te gaan. Dat heeft de advocaat van de twee bedrijven laten weten. Klanten van Hans Verkerk dreigen de dupe te worden van de financiële problemen van het bedrijf. De familie Verkerk, die het bedrijf in 2001 verkocht aan de NMB-HeÜer Groep, zou in de markt zijn om het failliete bedrijf te rug te kopen. De twee bedrijven proberen intussen met investeerders een doorstart te maken. Een deel van de ongeveer 130 werknemers zou hierdoor zijn baan kunnen behouden. Ook moe ten consumenten die een aanbeta ling hebben gedaan zo toch nog hun keuken krijgen. Voor klanten van Hans Verkerk die wachten op een keuken is een doorstart essentieel. Het bedrijf is sinds twee jaar geen lid meer van het garantiefonds van de Centrale Branchevereniging Wonen. Dat betekent dat klanten hun aanbe taling niet terugkrijgen als het bedrijf failliet gaat. Rob Philippo van FNV Bondgenoten vreest het ergste voor de consument. „Ik heb er weinig ge loof in dat het faillissement kan wor den afgewend. Het bedrijf moest via een reorganisatie dit voorjaar ver koopbaar worden gemaakt. Maar er zijn geen bieders", aldus de vakbondsbestuurder. Volgens Philip po is de familie Verkerk in de markt om de restanten van het voormalige familiebedrijf op te kopen. „De familie is laaiend. Zij heeft het gevoel dat het bedrijf kapot is ge maakt. Ik heb begrepen dat zij in de markt is als potentiële koper, als het faillissement inderdaad onafwend baar blijkt." Het is niet de eerste keer dat Hans Verkerk Keukens in zwaar weer te rechtkomt. Het bedrijf maakte afge lopen jaar al een nieuwe start. Het weekte zich daartoe samen met Home Retail Facilities los uit de Ver kerk Groep, die in financiële proble men verkeerde. Hans Verkerk kwam naar eigen zeggen in de problemen door een terugval in de vraag naar keukens. Volgens het bedrijf kopen Nederlanders door de economische malaise minder vaak een nieuwe keuken. Eerder dit jaar hief het be drijf al dertien van de 27 winkels op. In de hoogtijdagen, begin jaren ne gentig, bezat de onderneming ne gentig zaken. Daarna begon Hans Verkerk filialen af te stoten. Zo werden de ruim dertig vestigin gen die het bedrijf overnam van con current Horn Keukens en Bad, na enkele jaren weer zelfstandig. Pagina R5: Gebrek aan inzicht nekte keukengigant Istanbul - De Britse regering zegt over informatie te beschik ken dat nieuwe terreurdaden worden voorbereid in Turkije. Britten is daarom aangeraden grote steden te mijden. Ook het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft bezoe kers van Turkije geadviseerd extra waakzaam te zijn en toe ristische trekpleisters zoveel mogelijk links te laten liggen. Inmiddels is bekend dat de twee zelfmoordenaars jonge Turken waren. De adviezen volgen op de tweede reeks bloedige aansla gen in minder dan een week in Turkije, die gisterochtend enorme verwoestingen aan richtte in de grootste stad, Is tanbul. Bomexplosies bij het Britse consulaat en een Britse bank kostten 27 mensen het leven, onder wie de Britse con sul-generaal Roger Short, ter wijl 450 mensen gewond raak ten. Wereldwijd werden de aanslagen - net als zaterdag opgeëist door al-Qaeda en de Turkse groepering IBDA-C - scherp veroordeeld. De Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw, die gisteren onmiddellijk naar Is tanbul afreisde en de plekken van de aanslagen bezocht, noemde de terreurdaden 'aan slagen tegen de hele mens heid'. De Britse premier Blair en de Amerikaanse president Bush zeiden dat de aanslagen hen sterken in de strijd tegen het terrorisme. „We zullen niet terughoudend zijn, niet aarze len en geen compromissen sluiten bij het aanvallen van de terreur", zei Blair. Bush zei dat de aanslagen tonen „welke minachting deze mensen heb ben voor onschuldige levens." ISTANBUL erroristische netwerk van een veelkoppig ter. Het lijkt wel een multi- nal die steeds nieuwe vesti- opent. Na de inleidende anslagen op de VS-ambas- in Kenya en Tanzania e de opening van de hoofd- ing in New York op 11 sep- er 2001. Daarna volgden j meer Bali, Saudi-Arabië 1 ook Turkije. Meer dan -ryizend slachtoffers heeft de itbare vijand, die we al- 1 noemen, al gemaakt. En Ctyide aan de verschrikkin- nog lang niet in zicht, igrijpbare leiders van het lationale terrorisme, Osa- ln Laden en Saddam Hus- zijn knappe strategen. Ter- e Britse hoofdstad in een is veranderd om de caanse president George te ontvangen, worden el- n de wereld Britse doelen fen. Het geeft te denken teeds weer goed opgeleide en bereid zijn het leven nschuldige burgers, maar at van henzelf, te offeren en onduidelijk ideaal, oorden van afschuw die en Blair na elke terreur- preken, klinken steeds le- zien in de aanslagen een "iging voor de bevrij- Van Irak. Maar de vraag f de - niet door de Verenig- v(X lies gesanctioneerde - oor- ;en Irak juist geen voedsel gegeven aan de haat van :t is 11e moslims tegen de mili- n economische suprema- 1 het Westen. In ieder ge it vast dat de terreur toe met alle verschrikkelijke van en van dien. ied< iweldsspiraal kan alleen n gestopt als aan twee aarden wordt voldaan: Helle machtsoverdracht in De Turkse premier Erdogan zei dat zijn regering vastbera den de terreur zal bestrijden. Het Turkse dagblad Hurriyet meldt op gezag van bronnen bij de politie dat de aanslagen op het consulaat en de HSBC- bank werden gepleegd door Azad Ekinci en Feridin Ugurlu, beiden 27 jaar. Volgens de krant reisden de twee mannen op 28 oktober naar Dubai in de Verenigde Arabische Emi raten. Er zou een verband zijn met de aanslagen op twee sy nagogen vorige week zaterdag. Een van de mannen die van betrokkenheid bij die aanslag worden verdacht was een schoolvriend van Ekinci, aldus Hurriyet. De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan zwoer dat zijn land de terroristen zal verslaan en zei dat het hem droevig stemde dat de aanslagen in de voor moslims heilige vasten maand ramadan zijn gepleegd. De aanslagen en de negatieve reisadviezen die veel landen naar aanleiding daarvan voor Istanbul en Turkije hebben af gegeven betekenen een zware klap voor de Turkse economie, die moeizaam herstelt van een zware recessie. De beurs in Is tanbul die gisteren werd geslo ten nadat de koersen ruim 7 procent waren gekelderd blijft tot 1 december dicht. De Europese voetbalbond UEFA heeft het Champions- Leagueduel van volgende week donderdag tussen Gala- tasaray en juventus en het UEFA-Cupduel tussen Macabi Haifa en Valencia, die in res pectievelijk Istanbul en Izmir zouden worden gespeeld, om veiligheidsredenen afgelast. Pagina Buitenland: Angst om familie overheerst in Istanbul Leidse pastoor schetst somber toekomstbeeld door Maarten Dekker leiden - Alleen rooms-katho- lieke kerken met een officiële monumentenstatus blijven be staan, de rest zal waarschijn lijk binnen afzienbare tijd uit het stadsbeeld verdwijnen. Dat voorspelt Fons Walters, pas toor van de Leidse parochie Het Lam Gods. Het sombere toekomstper spectief wordt gevoed door de teruglopende publieke belang stelling voor kerkdiensten en een groeiend tekort aan nieu we pastoors en pastors. Dat er minder mensen naar de kerk komen, is een landelijke tendens, maar volgens Walters is die tendens in stedelijke ge bieden het duidelijkst voel baar. „In de dorpen op het platte land loopt het veel minder te rug. Daar is het gemeen schapsgevoel veel sterker. In de stad hebben we het ook moeilijk door de komst van ve le allochtonen. Die mensen hebben hun eigen geloof. Op vrijdagmiddag zit de moskee in de Rembrandtstraat hele maal vol. De mensen die hier vroeger naar de kerk gingen, zijn naar elders verhuisd." (advertentie) raai n - nog belangrijker - een regeling in het Midden- 1 Van president Bush len verwacht dat hij de n vo ng van Israël dwingt tot erei rgelijk met de Palestijnen. ritiek op de bouw van de tte lerende 'apartheidsmuur' t ge 'alestijns gebied is terecht, niet voldoende. Alleen de (,.f kanen kunnen Israël tot fit. 1 oor alle partijen eervolle manen en daarmee - ho- - de bodem onder het aas,lnterrorisme wegslaan, k.") Schneider Vanaf 13.30 uur: Dolle pret met Bart Juwett Aansluitend: ontvangst sint ^.Winkc'l°f-leiaerao,„ Daarom is het niet te voorko men dat sommige kerken dicht gaan. Ter vergelijking: 'Groot' Den Haag telt 45 katholieke kerken, waarvan er op den duur ongeveer twintig verdwijnen. Omgerekend zullen er van de zeven Leidse kerken dus drie of vier moeten sluiten, redeneert Walters. „En je kunt zo uitteke nen welke dat zijn omdat som mige gebouwen een monu mentenstatus hebben en ande ren niet. Die laatste zijn binnen een paar jaar weg." Drie katholieke kerken in Lei den ontberen de monumenten status - precies de kerken van de Lam Gods-parochie van pas toor Walters. De Leonarduskerk (aan de Haagweg) is de eerste die dicht moet, maar ook de Antonius- kerk (aan de Boshuizerlaan) en de Maria Middelares (in de Ste venshof) zijn geen monument. Truus Wiits van het dekenaat Leiduinen werpt tegen dat niet alleen de monumentenstatus van gebouwen, maar ook de spreiding over de stad belang rijk is in de afweging een kerk al dan niet te sluiten. Zondag leidt Walters de laatste viering in de Leonarduskerk. Pagina Ri: Wonderen bestaan, maar niet in Leiden keulen - Hans Klok had gisteravond in de tent van circus Alberto Althoff de generale repetitie van zijn optreden met tijgers. Maandenlang heeft de illusionist uit Driehuis geoefend op de tijgeract die van avond in Keulen in première gaat. Klok neemt het dompteurstokje over van zijn Duitse collega's Siegried en Roy Horn die honderden malen hebben opgetreden met witte tijgers. Tijdens een voorstelling in Las Vegas raakte Roy onlangs zwaar gewond. Desondanks ziet Klok, bekend van het doorzagen van bevallige dames en het laten verdwijnen van olifanten, geen aanleiding de show af te gelasten. „In ons métier is altijd sprake van een zeker risico. Dat is een onderdeel van het vak", zegt hij. Klok treedt drie weken op in Duitsland. Vanaf half december geeft hij voorstellingen bij het Groot Russisch Staatscircus op het Haagse Malieveld. Foto: Hans van Weel Wetenschapsquiz valt in het water Hilversum - De VPRO heeft de opnamen van de tiende Natio nale Wetenschapsquiz, die van avond zouden worden ge maakt, op het laatste moment afgeblazen. Aanleiding is dat de vragen deze week al in de VPRO-gids staan, waardoor de zes kandidaten zich zouden kunnen voorbereiden. Presen tator Wim T. Schippers voelde er niets voor het programma te laten doorgaan. In plaats van de quiz wordt voor kerstavond een alternatief programma ge maakt met als werktitel 'De ant woorden op de vragen van de Nationale Wetenschapsquiz'. Lanceerinstallaties ambassade Italië bagdad - De politie heeft van morgen in de buurt van de Ita liaanse ambassade in de Iraakse hoofdstad Bagdad twee zelfge maakte raketlanceerinstallaties ontdekt. In de installaties zaten in totaal 52 raketgranaten. Een van de installaties was uitgerust met een tijdklok die was ver bonden met een accu. Onbe kenden hebben afgelopen nacht twee hotels en het minis terie van olie in Bagdad be schoten met raketgranaten. Er vielen zeker twee gewonden. Ongeluk tijdens test skigondel den hjlag - De gloednieuwe Va- noise Express, de grootste skig ondel ter wereld, is tijdens een test tegen het eindstation ge klapt. De gondel, die tweehon derd mensen kan vervoeren tussen de Franse skioorden Les Arcs en La Plagne, was leeg. Volgens het Frans verkeersbu reau wordt de gondel gerepa reerd en kan hij volgens plan 20 december open voor het pu bliek. Marathon lopen in gevangenis bangkok - Een Brit die in Thai land een straf uitzit wegens drugshandel mag meedoen aan de jaarlijkse marathon van Bangkok, maar achter de tra lies. Terwijl de andere mara thonlopers zondag 42 kilometer door de straten van de Thaise hoofdstad afleggen zal Trevor Lound 124 rondjes lopen over de trimbaan van de gevangerfis. „De penitentiaire dienst heeft gevangene Trevor toestemming gegeven aan de Bangkok-mara thon 2003 deel te nemen omdat hij geld wil inzamelen", zo luid de de verklaring. De 38-jarige Lound heeft ruim zeven van zijn 25 jaar celstraf uitgezeten in Klongprem, een grote gevan genis in een noordelijke buiten wijk van Bangkok. Het goede doel waarvoor hij geld bijeen wil brengen is niet bekendge maakt. 'Kinderen blootgesteld aan tabakswalm' wassenjlar/gpd - De niet-ro- kersvereniging Clean Air Ne derland (CAN) daagt het Was- senaarse attractiepark Duin rell voor de rechter. Doel is een volledig rookverbod in Duinrell af te dwingen. Het geding dient op 8 december voor de Haagse rechtbank. „Zowel bezoekers van het park als werknemers in dienst van Duinrell worden nage noeg overal geconfronteerd met tabaksrook", staat in de dagvaarding. „Het attractie park wordt veel bezocht door gezinnen met jonge kinderen. Ouders kunnen bij een bezoek aan Duinrell niet voorkomen dat hun kinderen worden blootgesteld aan tabaksrook." CAN stelt dat Duinrell als werkgever volgens de wet een zorgplicht heeft om te voorko men dat werknemers aan schadelijke stoffen worden blootgesteld. Volgens de CAN ontneemt het uitstel dat mi nister Hoogervorst van Volks gezondheid aan de horeca wil verlenen, aan werknemers niet de aanspraak op een rookvrije werkplek. s Via het kort geding tegen het Wassenaarse attractiepark ho pen de niet-rokers ook een uitspraak van de rechter over het uitstel te krijgen. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDVf|^ Straat Postcode Telefoon Wj gaan zcfgwidg om mei persoonsgegevens. In hel cctoton van de krart tred u nadere rtcxmaae aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 a| automated* betwg s Handtekening: 712141 400114 II I I I I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl I i-A'.'H IdH.g.VP! MI'M Een gewonde vrouw wordt in veiligheid gebracht na de aanslagen gisteren in Istanbul. Foto: AFP/Anadolu Kudret Topcu

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1