lugdpanel presenteert ideeën voor aantrekkelijker polders REGIO Expansiedrift leidde val Verkerk Keukens in pouw biotechbedrijven huizen ver uit elkaar' Zoeterwouds boerenechtpaar knijpt er honderd dagen tussenuit Stukadoorsbedrijf De Best eeuw in familiehanden R5 de Bijenkorf ïn ka pperspray niet ioten - De politie heeft middernacht een 20-jarige Juit Den Haag in een wo- I jn Voorschoten met veel te kunnen overmeesteren, n was zo agressief, dat de Je peppeirspray gebruikte, ftoen dan niet hielp kreeg, n er meer agenten ter Êe. Een 29-jarige bewoon- i de politie gebeld met deling dat de man n was en haar woning 1de verlaten. Toen de n binnenkwamen, stond je in de woning. Die bleek jistig te zijn van een pan je de verdachte op het iad gezet. Terwijl een [tde pan van het vuur haal- el de verdachte de man e agent heeft aangifte Ide Hagenaar gedaan. ptgeest erzoekt riool •est - De gemeente ;t gaat onderzoeken of igrondwaterproblemen in tinsessenwijk en het Oran- ksnel kan oplossen. Ook uit het onderzoek blijken meente aansprakelijk is schade die inwoners Ie wijken oplopen. Tot die iiildigt de gemeente het Ipunt dat de bewoners roor moeten opdraaien, leentebestuur heeft euro uitgetrokken voor nderzoek. ac 21 november 2003 'We willen van de Tanzanianen leren wat wij verleerd zijn' d°°rJudy Nihof let Theo en Lidia van Leeuwen uit Zoeterwoude vertrekken in februari voor drie maanden naar Tanzania. Fo to: Hielco Kuipers zoeterwoude - Hun vakanties duren meestal maar een week. Langer wegblijven is lastig als je een boerderij hebt. Volgend jaar gaat een diep gekoesterde wens in vervulling voor Theo en Lidia van Leeuwen van kaasboerderij De Vierhuizen aan de Geerweg in Zoeterwoude. Dan knijpt het paar er drie maanden tussenuit. Begin februari vertrekken ze I naar Tanzania, waar ze een paar weken vakantie houden, en de overige weken gaan kijken of ze iets voor boeren in de Southern Highlands kunnen betekenen. Maar nog belangrijker vinden de Van Leeuwens het om iets van de Tanzanianen op te ste ken. „We hopen van hen iets te leren wat wij verleerd zijn. Je ziet het om je heen, de hectiek neemt toe, de agenda's zijn vol. Ik ken mensen die 's ochtends niet kunnen ontbijten omdat de mobiele telefoon dan al gaat. Gelukkig valt het bij ons wel mee, maar natuurlijk zijn ook wij een beetje gek. Ook wij heb ben te maken met de economi sche dwangmatigheid. Als ik boer kon zijn met vijf koeien, die ik met de hand moest mel ken, ging ik het morgen doen." Al maanden treffen de Zoeter- woudenaren voorbereidingen voor de reis. Ze sloten zich aan bij Agriterra, een organisatie die streeft naar samenwerking tus sen boeren in westerse landen en boeren in ontwikkelingslan den, en zijn ze Swahili, de taal van de Tanzanianen aan het le ren. Verder lezen ze veel over het land en hebben ze contact gelegd met Nederlandse boeren die al naar het bewuste gebied in Tanzania zijn geweest. „Mo gelijk kunnen we voortbordu ren op wat zij daar hebben ge daan. Er zijn daar bedrijven met drie, vier, vijf koeien. Ze maken een soort yoghurt die ze alleen maar in de eigen regio afeetten, terwijl er verderop een stad is waar wellicht afeetmoge lijkheden liggen. Misschien dat vrij kunnen proberen om con tact te leggen met potentiële af nemers." Hun voorgangers hebben de Van Leeuwens op het hart ge drukt geen al te hoge ambities te hebben. „We hebben begre pen dat de Tanzanianen het al heel stimulerend vinden als je belangstelling toont. Daar put ten ze veel moed uit. We gaan ons daar zeker niet opstellen als westerling die wel even zegt hoe het moet." De boerderij aan de Geerweg laten de Van Leeuwens straks met een gerust hart achter. De kinderen, en dan met name de oudste, houden tijdens hun af wezigheid de boel draaiend. Ook de kaaswinkel blijft open. „De kinderen reageerdenent- housiast toen we ons plan ver telden. Moet je doen, zeiden ze. Ik weet niet of we het ons an ders hadden kunnen veroorlo ven. Dan hadden we voor drie maanden een externe kracht moeten inhuren." Hoewel de druk op de agrari sche sector is toegenomen, is het echtpaar het werk niet zat. Aan afbouwen denken ze nog lang niet. „Nee, deze reis is be slist niet het begin van het ein de van de boerderij. De mond en klauwzeerperiode was verve lend en de prijzenoorlog be nauwt ons ook. Maar we vinden ons werk nog steeds leuk." Het plan om een verre reis te maken borrelde een jaar of drie geleden op. Toen zette de op merking van een vriend het echtpaar aan het denken. Hij vertelde dat hij niet lang meer te leven zou hebben. Gelukkig kon de zieke man wel constate ren dat hij alles had gedaan wat hij in zijn leven had willen doen. De Van Leeuwens, die toen tegen de vijftig liepen, vroegen zich af hoe dat eigen lijk bij hen zat. „Als ons zoiets zou overkomen, zouden we dan ook het gevoel hebben dat we alles hadden gedaan wat we wilden? Nee dus." Samen kwamen ze tot de slot som dat ze een lange reis wil den maken, naar een land met een andere cultuur. „Daarbij leek het ons leuk om iets te doen met onze ervaring. Het lijkt ons heerlijk om even los te zijn van ons werk hier. Maar wat is er nou leuker dan raak vlakken te vinden bij boeren in een land met een andere cul tuur?" Ze besloten honderd dagen weg te gaan als ze samen honderd werden. Voor een luxe vakantie voelden de Van Leeuwens niets. „Een cruise? Never", klinkt het beslist. „En in een hotel hou den we het hoogstens een paar dagen uit. De keren dat we lan ger dan een week zijn wegge weest, hebben we gekampeerd. Dat houden we wel lang vol. Zelfs in de regen in Ierland." Marieta Kroft ioude/zoeterwoude - Een groot meer men strand, picknickplaatsen en een ka- J ite met watervallen en een stroomver- W ig. Volgens het jeugdpanel Stad J van de provincie Zuid-Holland zou de g hiervan de polders rond Hazerswoude eterwoude aantrekkelijker maken voor en. Het panel presenteerde gistermid- het gemeentehuis in Rijnwoude tien eten voor een aantrekkelijker Land van mi Wouden. nf" kt anleg van de waterplas vinden ze de belangrijkste. Provinciebestuurder Huizer ziet het plan voor de waterrecreatie zitten. „We gaan er verder mee aan de slag." Wilde ideeën naast haalbare passeerden de revue in de raadzaal vol jongeren, bestuur ders en bewoners van het groene gebied tussen Alphen, Zoetermeer en Leiden. Het jeugdpanel, een club van zeven jongeren tussen de veertien en zeventien jaar, was door de provincie gevraagd om advies over de invulling van het Land van Wijk en Wouden. De club trok per bus het gebied in, sprak met jongeren en deelde vragen lijsten uit. Zo kreeg zij een beeld van wat de jeugd wil. Uit de presentatie van Luchina Slippens uit Rotterdam, Christiaan den Duik uit Hille- gom en Marije Simon en Merel Proost uit Zoetermeer, blijkt dat de boeren een extra centje kunnen bijverdienen. Zij kunnen, naast het koeien melken, maandelijks schuurfeesten organiseren, kano's en roei boten verhuren of een snackbar beginnen bij de waterplas. Helemaal te gek zou het volgens het panel zijn als er ook nog een McCanoe zou komen. „Het is een soort McDrive, waar je snacks kunt krijgen, zon der dat je de kano uithoeft", aldus Marije Simon. Om de polder van zijn saaie imago af te helpen, zou er ook een survivalpark moe ten komen. De Leidschendamse molen viergang moet worden gebruikt voor bio scoopavonden, disco's en als snackbar. Boeren zouden workshops kunnen geven en her en der verspreid in het landbouwge bied moeten er een skatepark, een sport park, een minicamping en een plaats voor paintbal en 'bungee-bal' komen. „Alles moet via extra wandel- en fietspaden en de light-rail te bereiken zijn", aldus de jonge ren van het panel. De jongeren van twee klassen van het Groene Hart College uit Alphen aan den Rijn, vinden de ideeën van het jeugdpanel te rustig. Zij besteedden onlangs twee les sen aan het Land van Wijk en Wouden en kwamen daarom gistermiddag ook in gro ten getale naar het gemeentehuis. Als het aan hen ligt, komt er ook een kart-centrum. De reacties in de zaal waren wisselend. Het platteland moet wel platteland blijven, geen 'six-flags', vinden ze. „Ik ga er daarom van uit dat niet het hele gebied vol met wa terscooters en -fietsen komt", zegt wethou der Uljee van Rijnwoude. Nico van der Hulst, melkveehouder in Ha zerswoude, zit evenmin op herrie in de pol der te wachten. „Die stoten andere stede lingen die het platteland willen opzoeken weer af. De jeugd vindt dat wel leuk, maar die hebben juist niet veel te besteden." Theo van Leeuwen, voorzitter van de agra rische natuurvereniging Wijk en Wouden, is vooral enthousiast over de waterplannen. .Andere ideeën, zoals paintball, het bun- geejumpen, mogen van mij worden ge schrapt. Die voegen niets aan het platte land toe." De bal ligt bij het provinciebestuur. Gede puteerde Huizer gaat meer advies inwin nen bij de jongeren. „Wij gaan er zeker iets van uitvoeren." Projectleider Kees Ver douw hoopt dat dat binnen anderhalf lukt. „Maar dan moet alles meezitten." (advertentie) e Bijenkorf zet de toon. vervolg van voorpagina ter aar - Het keukenimperium van Hans Verkerk uit Ter Aar is niet meer. Wat tien jaar terug een succesverhaal was van een keukenboer die gewoon bleef, is geëindigd in een drama. Op het hoogtepunt van zijn roem, midden jaren negentig, wist Hans Verkerk uit Ter Aar nog goed waaraan het succes van zijn bedrijf te danken was. Hij en 'zijn mensen' hadden zich niet gek laten maken door het succes. Met concurrenten had hij dat wel zien gebeuren, vertelde hij toen. „Ze moesten meteen een dikke auto, een nieuw huis, een vriendin of een ander wijf. Wij zeggen: ga eerst maar eens werken." In de jaren zestig begonnen als een timmermansbedrijfje groei de Verkerks bedrijf in twintig jaar uit tot marktleider op het gebied van betaalbare keukens, met tientallen winkels door heel Nederland en een omzet van honderden miljoenen. In de jaren negentig leek de magie nog lang niet uitgewerkt. Sterker: Hans Verkerk Keukens bleef groeien. In 1998 had het bedrijf tachtig winkels in de Be nelux en Duitsland, en een jaar omzet van 500 miljoen gulden. Twee zoons van Hans, Jos en Erik, werden respectievelijk commercieel en algemeen di recteur en hun expansiedrift kende geen grenzen: vrijwel maandelijks openden nieuwe filialen hun deuren. Juist die expansiedrift leidde de val van het machtige keukenim perium in. Dat denkt Hein van der Beek, directeur van bran chevereniging VKG Keukenken ners. „Hans en zijn zoons zijn fijne kerels, harde werkers. Maar eind jaren negentig is het fout gegaan. Op een bepaald moment ging elke week wel een nieuwe winkel open, niets was te gek. Het ging te hard, men kon die groei niet aan." De groei van de omzet en het aan tal winkels bleek teveel voor het management, bestaande uit va der, zoons en enkele vertrou welingen. Van der Beek: „De expansie werd niet onder con trole gehouden. Hans ver trouwde er blind op dat zijn zoons voldoende inzicht had den, hoewel zij zich buiten het familiebedrijf nog nergens ge manifesteerd hadden. Dat bleek een misvatting." Het gevolg was een forse terug gang in kwaliteit. Het begon klachten te regenen van klan ten, die boos waren over ver keerde of late levering, slecht geïnstalleerde keukens of onfat soenlijke klachtafhandeling. Het consumentenprogramma TROS Radar draaide twee jaar lang voornamelijk op het on derwerp Hans Verkerk Keu kens. Van der Beek: „De kwali teit daalde en dat heeft veel slechte publiciteit opgeleverd. De naam van het bedrijf is toen aangetast. Dat zorgde voor een enorme omzetdaling, die nooit meer is omgebogen." In 2001 moeten Verkerk en zijn zoons hebben ingezien dat zij het tij niet meer konden keren. Het Ter Aarse familiebedrijf werd verkocht aan de NMB- Heller Groep, die bij monde van de nieuwe directeur Fred van Duijkeren direct een af- slankproces aankondigde. Horn Keuken en Bad, in 1999 opge kocht, werd alweer afgestoten. Het aantal winkels werd fors te ruggebracht, tot 27. Van Duijke ren uitte forse kritiek op de fa milie Verkerk. „De familie heeft steken laten vallen", zei hij. „Verkerk moet gewoon doen waarin het groot is geworden." Maar de omzetting kwam te laat en bleek niet drastisch ge noeg. In 2003 werden nog eens dertien winkels gesloten, het aantal werknemers daalde tot 130 - een paar jaar eerder wa ren het er nog 700. Het bleken de laatste stuiptrekkingen van een keukengigant in vrije val. De goede naam was bescha digd, de dalende vraag naar keukens in Nederland deed de rest. Volgens Rob Philippo van FNV Bondgenoten heeft NMB- Heller, dat het bedrijf in 2001 overnam, de fouten van de fa milie bovendien niet goedge maakt. „Directeur Van Duijn- kerken heeft het bedrijf verder naar de afgrond geduwd. Hij heeft de fouten niet snel genoeg hersteld. NMB-Heller heeft hem aan de kant gezet, maar dat was te laat. Niemand wil het bedrijf kopen." Dus is het fail lissement nu onafwendbaar. De familie Verkerk is razend, zegt Philippo. „Natuurlijk heeft de familie fouten gemaakt. Het bedrijf is te snel te groot gewor den. Maar ze zijn er op tijd uit gestapt. In hun ogen hebben de kopers hun bedrijf definitief ka potgemaakt. Toen ze het nieuws vernamen, waren ze woest." Of de familie het heft in handen neemt als het faillisse ment wordt uitgesproken? Phi lippo sluit het niet uit. „Ik heb begrepen dat ze wel als koper in de markt zijn. Maar het is al leen nog de naam: Hans Ver kerk Keukens is nog altijd een begrip. De rest is verleden tijd." rincie bedenkt compromis voor Rijnfront aag/oegstgeest - OegSt- noet biotechbedrijven en op Rijnfront ver uit el- ouwen. Met dat compro- obeert provinciebestuur- in Dijk de gemeente te Hij zei dat gisteren tij- een vergadering van de 1 ciale planologische com- (PPC). cie en gemeente bakke- il geruime tijd over het uningsplan voor het ge- 'n westen van Oegstgeest j rijksweg A44. Rijnfront in de toekomst bebouwd drijven. Oegstgeest wil er ook huizen bouwen, lat stuit op verzet van de cie en het rijk. Van Dijk arom voor om milieube- biotechbedrijven aan de ene kant van Rijnfront te bouwen, daarnaast bedrijven te bouwen die minder milieube lastend zijn, en de huizen aan de andere rand neer te zetten. Zo worden de bedrijven niet belemmerd door strenge regels die gelden als er vlakbij mensen wonen. Het is de bedoeling dat er in Rijnfront biotechnologiebedrij ven verrijzen, als uitbreiding van het Leidse Bio Science Park aan de andere kant van de snel weg. In een straal van 300 me ter rondom zulke bedrijven mogen er geen huizen staan. Met zijn compromis denkt Van Dijk tegemoet te komen aan de wensen van Oegstgeest. Die wil huizen bouwen op Rijnfront als de animo van bedrijven tegen valt. Zo hoopt de noodlijdende gemeente toch nog geld te ver dienen. Voorstanders van het tweede Bio Science Park vinden de bouw van huizen maar niets, omdat ze vrezen dat de bedrij ven daardoor in de knel komen. De ontwikkeling van de kennis economie komt volgens hen onder druk te staan. De PPC is nu aan zet. De ad viescommissie stuurt haar standpunt binnenkort aan ge deputeerde staten. Vervolgens houdt de PPC op 5 december een hoorzitting. Dan geeft de gemeente Oegstgeest een reac tie op het advies van de PPC. Voor die tijd reageert de ge meente nog niet op het com promis van Van Dijk. door Janneke Dijke leiderdorp - Johan de Best wordt regelmatig aangeklampt door bejaarde mannen, als hij in Den Haag of Rotterdam aan het stukadoren is. „Ik heb jaren voor De Best gewerkt", krijgt de 25-jarige stukadoor dan te ho ren. „Dat moet bij mijn opa ge weest zijn", zegt Johan de Best. Het maakt hem extra trots op het familiebedrijf, waarin hij de vierde generatie is. Vandaag viert de familie De Best dat het bedrijf een eeuw oud is. Het gebeurt zelden dat een fa miliebedrijf honderd jaar blijft bestaan. Vaak gaat het bedrijf op de fles, of wordt het ver kocht of overgenomen. Johan de Best beseft dat hij, als aan staande eigenaar, een troef in handen heeft met de nieuwe ondertitel: 'reeds honderd jaar'. Hij onderscheidt zich graag van de nieuwe bedrijfjes in de stu kadoorswereld. „Je ziet dat nieuwe bedrijven met enorme logo's komen. Ik ben niet zo van de logo's. Ik houd van het zakelijke. Mensen moeten je kennen." Johans overgrootvader, Johan nes de Best, moet ergens in 1903 begonnen zijn als zelfstan dig stukadoor aan de Lange- gracht in Leiden. „Precies we ten we het niet", zegt Ben de Best (54), de huidige eigenaar. „De Kamer van Koophandel is opgericht in 1903, en uit dat jaar dateert het eerste stuk." De oprichtingsdatum is onbekend. Daarom koos de familie een verjaardag: 21 november. Johannes de Best kreeg kort na de oprichting al een prestigieu ze klus aangeboden: de buiten- Ben en Johan de Best in hun showroom aan de Draadbaan in Leiderdorp. „In dit plafond zitten de nodige uurtjes werk." Foto: Hielco Kuipers gevel van Huis ter Duin in Noordwijk stukadoren. „Dat werd toen gebouwd. Dat oude gedeelte, links van de entree, staat er nog steeds, en de oude ondergrond die hij gemaakt heeft zit er ook nog steeds", zegt Ben de Best trots. De op richter had al snel 120 man per soneel in dienst. Een heel ver schil met nu: naast vader en zoon werken er twee perso neelsleden. Dat betekent niet dat het minder goed gaat. „Vroeger werden huizen nog helemaal gestukadoord", zegt Ben de Best. „Nu komen muren zo uit de fabriek. Vaak is het even spuiten, afwerken en klaar." Het maken van een pla fond met versieringen of, zoals laatst, het op traditionele ma nier stukadoren van de ronde koepel van de sterrenwacht in Overveen zijn de krenten in de pap- Het voortbestaan van het be drijf was niet altijd vanzelfspre kend. De tweede eigenaar Jan de Best, nu 81, ei. diens zoon en opvolger Ben de Best waren geen types die als kind het liefst met een spatel speelden. Jan de Best nam het bedrijf in 1953 over van zijn overleden vader, om te voorkomen dat er 120 man personeel op straat kwam te staan. „Bij mij was het ook een moeten", aldus Ben de Best. „Ik zat op de kostschool, en daar. liep Uc weg. Toen ik thuiskwam, gaf mijn vader me een overall. Ik moest meteen aan hét werk." Anders liep dat bij Johan de Best. Als kind vertelde hij aan iedereen dat hij stukadoor wil de worden. Toch ging hij naar i.l het vwo, omdat zijn ouders er op aandrongen dat hij iets an ders moest gaan doen. „Ik zat bij Franse les en ik vond het niets. In mijn achterhoofd wist ik dat ik toch ging stukadoren." Al snel stapte hij over van het vwo naar de lts. Over een aantal jaar wil hij het bedrijf van zijn vader overnemen. ,Als ik een jaar of 30, 35 ben. Mensen ne men dan sneller dingen van je aan." Bovendien wil zijn vader nog niet stoppen met werken. Want de liefde voor het vak mag bij zijn zoon dan in de genen zit ten, bij hem is de liefde ge groeid. „Het geeft spanning en gedrevenheid. Je ziet iets op knappen." Zoon Johan roemt vooral de vrijheid die het werk met zich meebrengt. „Je komt bij allerlei mensei||jlhuis en je weet nooit waar je voor komt te staan." Vijf jaar geleden verhuisde het bedrijf van de Herengracht in Leiden naar de Draadbaan in Leiderdorp, de woonplaats van de familie. Daar hebben vader en zoon een bijzondere show room gemaakt, waar alle soor ten stuukwerk en versieringen in vol ornaat te zien zijn. Voor zichzelf hebben ze op hun hon derdste verjaardag geen wen sen. Daarom hebben ze hun re laties gevraagd om geen ca deaus te geven, maar geld over te maken voor de meervoudig gehandicapte bewoners van Nieuw Buitenzorg in Leider dorp. „We zijn nu een Leider dorps bedrijf. We wonen er, we werken er, we houden er onze receptie en we hebben er een goed doel uitgezocht."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17