Critiek op nieuwbouwplan Lorentzschool 'Kleine podia kunnen LEIDEN REGIO 1 Ondernemers en arbeiders in de collegebanken iet Antilliaanse antwoord op 'Kutmarokkanen??!' naar de Meelfabriek9 Preventieve zorg huidkanker in gevaar R3 urt vreest verkeersdrukte, vertraging tijdens bouw en een te grote school ^nent HDC 972 vrijdag 21 november 2003 Rody van der Pols Bewoners van de Leidse &joren- en Burgemeesters- xijn bang dat de leefbaar- 'lu' en verkeersveiligheid in hun 'sterk onder druk' komt te door de nieuwbouw voor «ntzschool. Met zo'n dui- w leerlingen op één locatie 1SK en er tijdens de ochtend- en 8ei igspits gevaarlijke ver- ■co! situaties ontstaan, ïia *cei) nieuwbouwplan voor de ;en W) |ijv Slli (ok rdo Lorentzschool op de kavel tus sen de Asserstraat en de Van Vollenhovenkade moet een op lossing bieden voor het nijpen de huisvestingsprobleem van deze basisschool. Momenteel zijn de ongeveer achthonderd leerlingen over verschillende verouderde panden in de Pro fessoren- en Burgemeesterswijk verdeeld. Ook de met ruimtege brek kampende St. Joseph- school is bij nieuwbouw ge baat. Hoewel de bewoners in een brief aan B en W schrijven 'ver heugd' te zijn met deze investe ring in het onderwijs, plaatsen zij enkele kritische kanttekenin gen bij het voorstel. Behalve dat een gebouw met duizend leer lingen veel verkeer met alle problemen van dien met zich meebrengt, vindt de wijk ook dat 'een dergelijke grote basis school zich nauwelijks ver draagt met de pedagogische uitgangspunten van veilige en overzichtelijke, en dus klein schalige opvang van kinderen'. De buurt wil daarom van het gemeentebestuur weten of de mogelijkheid van renovatie van bestaande schoolgebouwen en gedeeltelijke nieuwbouw wel voldoende is overwogen. Te meer daar er veel weerstand is tegen de geplande 42 koopap partementen bovenop de te bouwen school. De wijziging van het bestemmingsplan die hiervoor nodig is én de inge wikkelde bouw in verschillende lagen kunnen het project ern stig vertragen, vreest de wijk. „Een dergelijk lange bouwpe riode zal een zware belasting voor de hele buurt betekenen." Ook vragen de betrokkenen zich af of een capaciteit van duizend leerlingen, waarin de huidige plannen voorzien, wel voldoende is. Door de populari teit van de Lorentzschool groeit deze binnen de kortste keren opnieuw uit zijn jasje. Daarnaast wil de wijkvereniging duidelijkheid over de toekomst van het voormalige gymlokaal aan de Du Rieustraat, dat om wonenden 'al langere tijd een doom in het oog is'. Opstellers van de brief vragen zich af of het verantwoord is om voor zo veel leerlingen maar over één gymlokaal te beschikken. Over de noodlokalen die moe ten verrijzen in het sportpark van Sporting Trigon aan de Zoeterwoudsesingel wil de wijk weten of het 'niet vreemd is' om in januari al met de bouw daarvan de beginnen, terwijl de besluitvorming over de nieuw bouw nog niet is afgerond. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel bestaat 225 jaar litk Wilfred Simons ats derlandsche Maatschappij ijverheid en Handel, de int Leiden. Dat klinkt als jam uit een ver verleden is het ook. Precies 225 jaar Jsn kwamen 73 vooraan- je Leidse burgers bijeen in ,[j lerenlogement met het ml etoentertijd vervallen en iperde industriestad elan te geven. Dat doel, fjering van handel, nijver- 'volkswelvaart', staat ide [jjd voorop, al discussiëren en meer dan vroeger over ag wat zij daar concreet )[C innen bijdragen. Hei v°l latschappij viert het 225- hd bestaan onder meer met ;ave van Ondernemers en den, Leiden 1778-2003. een kloek en mooi géü- ird boek geworden dat even is door de Leidse cus Cor Smit. Al in de in- blijkt dat de Maatschap- "Ren en dalen heeft ge- Tot 1835 ondernam de chappij het ene initiatief andere, maar in de eer- ftvan de negentiende brak een lange kwakkel- eaan. Tussen 1875 en as de invloed van de 8ei chappij in Leiden het fit. Anno 2003 heeft het departement nog altijd 50 leden, die overigens et allemaal in Leiden De Maatschappij heeft gionale taak. in de opmerkelijkste za- aarbij de Maatschappij L ken was, was het in 1826 m chte Industrie College. In ^■narktschool gaf de schei- ^■e A. van der Boon Mesch ^^1874) colleges aan Leidse oemers die wilden weten mogelijkheden de 'we- lappelijke vooruitgang Het Kamerlingh Onnes Laboratorium in 1859, gezien vanaf de Zonneveltstraat. Hier was het Industrieel College gevestigd, waar de Leidse scheikundige Van den Boon Mesch zonder onderscheid les gaf aan fabrikanten, werklieden en studenten. Foto uit besproken boek aan de industrie te bieden had'. Nu zouden we het innovatie noemen. Van der Boon Mesch trok jaar lijks zo'n honderd fabrikanten en 'werklieden' die zich op het Industrie College lieten bijscho len. In 1850 had hij 170 toe hoorders en dat was zoveel, dat iedereen klaagde over het ge brek aan ruimte. Er moest iets nieuws komen. De universiteit en de Leidse burgerij slaagden er daarop in om het Kamer lingh Onnes Laboratorium te laten bouwen. Vanaf 1859 zaten Leidse arbeiders, ondernemers en studenten gebroederlijk in de collegebanken om zich te la ten onderrichten over het gal vaniseren van ijzer, de moge lijkheden van paraffine, nieuwe verfstoffen voor wol en katoen en de voedingswaarde en sa menstelling van levensmidde len. De Maatschappij hield ook ten toonstellingen. De beroemdste was die van 1889, toen 'louter Leidse producten' werden ge toond in de Gymnastiekschool op de Pieterskerkgracht. Er werd toen nogal wat in de stad geproduceerd. De deelnemers lijst maakt ruim een eeuw later nóg indruk. De biervaten van Bierbrouwerij 'De Posthoorn' lagen er naast de gietijzeren fornuizen van Alphonse Begon. Netten en katoenen stoffen van Jaeger Co waren er te zien, evenals drijfriemen voor ma chines van HA Schmier. Er was rood garen van Karei van Wensen, er waren conserven van Conservenfabriek Tieleman en Dros, die ook hun zeepmerk De Gekroonde Haan toonden. Petten, meubels, gekleurd le der, boeken van Brill, zout van de Leidsche Zoutkeet, jenever van distilleerderij Het Anker, melkproducten van de Leidse Melkinrichting, het hield niet op. De Maatschappij raakte tussen 1960 en 1985 het traditionele industriële ijkpunt kwijt. De textielfabrieken sloten de poor ten, de conservenfabrieken ver huisden naar het platteland en ook de metaalnijverheid ver dween. Daarvoor in de laats kreeg Leiden zakelijke dienst verlening, gezondheidszorg, toerisme en biotechnologie. De leden van nu denken dat Lei den zijn concurrentiepositie kan behouden door opnieuw een intensieve samenwerking op te zetten tussen bedrijfsle ven en wetenschap, zoals een eeuw eerder Van den Boon Mesch de schakel was tussen de fabrikanten en de universi teit. Uit een nawoord bij Onderne mers en Geleerden blijkt dat de leden van nu zich een stuk be scheidener opstellen dan de notabelen van anderhalve eeuw geleden. Zij willen in een 'sfeer van vertrouwelijkheid' discus siëren over 'fundamentele pro blemen' in de regionale econo mie. Als vanouds willen ze hun kennis opvijzelen door met el kaar lezingen en cursussen te organiseren waar de lokale eco nomie wel bij vaart. Ondernemers en Geleerden, Leiden 1778-2003. Auteur Cor Smit. Prijs 17,50. leiden - De kleine muziekpodia in Leiden moeten een onderko men krijgen in de Meelfabriek. Dat adviseert de werkgroep Kleine Podia aan de raadscom missie onderwijs en cultuur. De groep is aan het werk gezet om een oplossing te bedenken voor de huisvestingsproblemen van podia als Hot House, Cultureel Centrum de X, Made in Leiden, Folkclub Horus en Burcht Klas siek. De gemeente is al een tijd op zoek naar een 'vierde kempodi- um', dat naast de Stadsgehoor zaal, de Leidse Schouwburg en het LAKtheater een onderko men biedt aan de kleine 'mu- ziekclubjes'. Het college stelde eerder voor de Q-bus aan te wijzen als vierde kempodium, maar de kleine podia voelen daar zelf weinig voor. Ook de werkgroep wijst de Q- bus van de hand, tenzij de ge meente er een half miljoen euro in steekt om de boel op te knappen en geluidsdicht te ma ken. Een andere plek is voor minder geld niet te vinden, constateert de werkgroep. Al leen de Meelfabriek is een 'reële mogelijkheid'. De kleine podia zelf, verenigd in de Stichting Samenwerkende Podia (Stampod), betoonden zich gisteravond tijdens com missievergadering cultuur en onderwijs gelukkig met het rap port van de werkgroep. Na ja ren de noodklok te hebben ge luid, is er eindelijk een scherpe analyse gemaakt van de proble men waarmee de kleine podia kampen, vond voorzitter Frank Eikhuizen. „Alleen word je er niet gelukkig van. We kunnen wel concluderen dat de kleine podia zich in een diep dal be vinden." Vooral Cultureel Centrum de X heeft een acuut huisvestings probleem. Per 1 januari staat dit clubje, gespecialiseerd in wereldmuziek, op straat, omdat dan het huurcontract met het Leidse Volkshuis afloopt. De X kan de huur niet meer opbren gen, sinds deze na de verbou wing van het Volkshuis is ver hoogd. „Het is voor ons één voor twaalf', klaagde penning meester Ferry Rigault zijn nood bij de commissieleden. „Wij kunnen nergens terecht." In dat opzicht is de Meelfabriek als vierde kempodium een prachtige oplossing, maar biedt het op de korte termijn geen soelaas, vinden zowel Stampod als de X. Het duurt waarschijn lijk nog jaren voor de renovatie van dit complex langs de Zijl singel kan beginnen. Deson danks drong Eikhuizen er na mens Stampod bij de politiek op aan om vierkant achter dit voorstel te gaan staan, zodat er in de toekomst in ieder geval wel een vierde kempodium komt. Rigault hoopt dat de politiek in de tussentijd een oplossing vindt voor de X. „Zo niet, dan is ons enige alternatief om naar de rechter te stappen. Zolang we geen ander onderkomen hebben, zullen we niet uit het Volkshuis vertrekken." leiden - De opmars van huid kanker breidt zich uit tot een 'stille epidemie'. Daarbij komt de preventieve zorg in de knel, zegt de Federatie van Medisch Wetenschappelijke Verenigin gen (FMWV). Zij vreest voor een toenemend gebrek aan behan delaars, zoals dermatologen, plastisch chirurgen en huisart sen. Vandaag komt het onderwerp huidkanker aan de orde tijdens een studiedag in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC), georganiseerd door de FMWV. Dit is een platform van dertig wetenschappelijke ver enigingen, met ruim 12.000 le den. Zaterdag staan huidkanker en andere huidaandoeningen centraal tijdens een publieks- dag in het LUMC. De preventieve zorgvraag stijgt jaarlijks met vijf procent, terwijl het totale aanbod van zorgver leners sterk achterblijft, stelt de FMWV. De inzet van paramedi sche hulpverleners is volgens de federatie noodzakelijk om huidkanker vroeg op te sporen. Met jaarlijks ruim 25.000 nieu we gevallen van huidkanker komt deze vorm van kanker het meest voor in Nederland en an dere landen met blanke inwo ners. De kans op bepaalde soorten huidkanker stijgt de ko mende jaren naar tien procent. Jaarlijks neemt het aantal geval len van huidkanker met twee tot vier procent toe. Medici verwachten een verdere toename van huidkanker, door de grotere blootstelling aan de zon en zonnebank. Nederlan ders gaan vaker naar zonnige bestemmingen, dragen blotere kleding en lopen daardoor meer kans op huidkanker. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen kan ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl NTVON kan woensdag een wan deling worden gemaakt in de herfstbossen van het landgoed de Wouwse Plantage bij Bergen op Zoom. De wandeling is on geveer 17 kilometer. Verzame len om 9.15 uur bij het restau rant van station Leiden Cen traal. Eten en drinken meene men én een strippenkaart. Voor jong en oud is er woens dag van 20.00 tot 23.00 uur een avond met allerlei spellen, zoals sjoelen, stratego, monopoly of rummikub in buurtcentrum Matilo, Zaanstraat 126. Voor 1,60 euro is iedereen welkom. In buurthuis 't Spoortje is elke maandag van 20.00 tot 22.00 uur line dance. Wie meer over country dansen wil weten, kan contact opnemen met het buurthuis aan de Bemhardkade 40 in Leiden, telefoon 5241933. Het Filosofisch Café Leiden beleeft woensdag een herge boorte. Rond het thema geweld is er van 9.30 tot 17.00 een 'So cratisch gesprek' en vanaf 20.00 uur een forumdiscussie met vier filosofen. Voorat Socra tisch gesprek kan men zich aanmelden bij jos@delnoij.nl, of telefonisch 5122771; het symposium is in café 't Keizer tje aan de Kaiserstraat in Leiden en is vrij toegankelijk. Meer in formatie: 5226924 of 5131038. Sinterklaas brengt zaterdag 29 november een bezoek aan win kelcentrum de Kopermolen. Vanaf 12.00 uur is er op een po dium een spectaculaire Sinter klaasshow: Ted en Frank kin derspektakel zorgt voor muziek, humor en goochelen. Sinter klaas komt om 13.00 uur, na tuurlijk met zijn Pieterbazen. Kinderen die op het podium willen komen, moeten zo snel mogelijk een mooi gekleurde kaart sturen naar Sinterklaas, Postbus 555, 2400 AN Alphen aan den Rijn. De 'schrijfpiet' stuurt 25 kinderen dan een uit nodiging. Om het budget voor activitei ten voor de bewoners van het Centrum voor Ouderen, Rijn en Vliet, aan te vullen wordt woensdag van 15.00 tot 17.00 uur een rommel/kleding- markt gehouden. Voor weinig geld is er van alles te koop: speelgoed, glaswerk, elektrische apparaten en boeken. Voor 55-plussers is er zondag bingo in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5, Leiden. Aanvang 14.00 uur. Vijf spel- ronden voor 3 euro. In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40 in Leiden is zondag van 10.00 tot 15.30 uur een koopjesmarkt. De toe gang is gratis. De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vanavond een rüilavond. Verzamelaars van postzegels, markclips of tele foonkaarten zijn tussen 19.00 en 21.45 uur welkom in buurt huis 't Spoortje, Bemhardkade 40 in Leiden. Tevens zijn er al vast kavels te bezichtigen van de grote veiling die vrijdag 28 november wordt gehouden. Drs. Henk van Breukelen, oud ziekenhuis- en studentenpastor leidt dinsdag in de serie 'Gelo ven niet zonder elkaar' een bij eenkomst over het christen dom. Vragen die tijdens deze discussie aan de orde komen, zijn: Is er eenheid in de ver scheidenheid van godsdien sten? en Wat verbindt mensen die leven in een multiculturele samenwerking met elkaar? De bijeenkomst is in het Gemeen tecentrum, Lijtweg 9, Oegst- geest en begint om 20.00 uur. Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag van 14.00 tot 16.00 uur met de IVN Kindema- tuurclub van alles leren over het weer, in het Koetshuis in de Leidse Hout. Per keer zijn de kosten één euro. Verdere in lichtingen bij Els Witte, 5213620 en Cobie van Rijn 5221111. Met de subgroep 60+ van het >eei hei j« Antillianen staat de laat- i d( d weinig positiefs in de -an c bolletjesslikkers, over- mo langjongeren en falende die "atie. Joeri Oltheten heeft in fn toe zijn buik van vol. vei is altijd zo zwaar en seri- lemaal." Als tegenwicht Ie de Leidenaar van Antil- afkomst daarom samen ijn neef Yassil Lodowica pnummer '0900-Q-Ra- ,0m ook eens de positie- •ecten van de Antilliaanse ir te benadrukken: zoals n, grapjes maken, op een manier samen bezig aeti d Het idee kwam oorspronkelijk van zijn oom, vertelt Oltheten (artiestennaam: 'Pharoa'). Die raakte geïnspireerd door het singeltje 'Kutmarokkanen??!' van de Marokkaanse rapper Raymzter. „Maar wij wilden het wel op onze eigen manier doen. Het nummer van Raym zter heeft een beetje agressief toontje. Wij springen niet in de verdediging. We hebben het zelfs niet over bolletjesslikkers, of dat soort zaken. Integratie is al zo'n zwaar en serieus onder werp. Juist daarom hebben we het zo luchtig mogelijk gehou den." Ier 1 ig), Za\ JSH isi tie\ s 54 der ibr HalI ie a ter- Dat komt ook in de zelfge maakte videoclip tot uiting, die de twee rappers samen met een aantal leden van studen tenvereniging Quintus maak ten. „Het idee is dat wij ze een Antilliaanse integratiecursus geven. Die studenten zitten on geduldig in de bestuurskamer van hun vereniging te wachten. Want we zijn natuurlijk te laat. Je moet een beetje spelen met het cliché. In een andere scène staan ze ongeduldig op het Binnenhof te wachten, waar wij dan met een limo afgezet worden." Ook is ereen fragment waarin Olthetens oom op klompen in een weiland staat. „Mijn oom is nogal donker. We filmden dat ergens op het platteland bij Delft. Mensen die voorbijkwa men, wisten niet wat ze za gen", zegt Oltheten lachend. Afgelopen vrijdag presenteerde het duo hun singeltje tijdens een feest in In Casa. Een groot succes, zegt Oltheten. „Het leuke was dat er mensen van allerlei nationaliteiten aanwe zig waren. Antillianen, Neder landers, Marokkanen, allerlei mensen uit Afrikaanse landen. Iedereen had het onwijs naar zijn zin. Integratie op kleine schaal kortom. Zo zie je hoe muziek mensen bij elkaar brengt." Als Oltheten mag kiezen, ligt zijn toekomst in de muziek. Sa men met zijn neef en de Suri naamse rapper Murwin Water berg vormt hij de rap-act 'Dis- PvdA-kamerlld John Leerdam, zelf op Curasao geboren, reikt Yassil Lodowica (rechts) en Joerl Oltheten het eerste exemplaar van hun singeltje 'o90o-^Q-Racao' uit. Publiciteitsfoto paro'. „Een Spaans woord, dat schot betekent", aldus de stu dent economie. „Wij vuren als het ware muzikale schoten op de luisteraar af." Wellicht vormt '0900-Q-Ra?ao' een eer ste stap in de richting van het sterrendom. Het dipje is in middels aangemeld bij muziek zender The Box. „We zijn nu bezig met een sms-bombarde- ment, dus ik hoop dat hij bin nenkort ook daadwerkelijk te zien is." Voor meer informatie, zie www.disparo.nl Rody van der Pols De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15