REGIO 'Ik hoop dat het iets uithaalt' Leiden gaat weer kantoren voor de leegstand bouwen Graffie HDC 970 VRIJDAG 21 NOVEMBER 20( NAVRAAG Bij de twee bomaanslagen in Istanbul zijn gisterochtend 27 doden en meer dan 450 gewonden gevallen. De terreur was welgemikt volgens 'Niet gek laten maken door dwazen vertegenU die de wereld willen vernietigen' woordiger van de Turkse Islamitische Kulturele Gemeenschap en voorzitter van de moskee in Alphen aan den Rijn. Hij is diep geschokt en vindt dat Ne derland de regering in Ankara zo snel mogelijk moet steunen. Te be ginnen in Alphen aan den Rijn. Morgen gaan Alphenaren en Turken met elkaar eten. „De groots opgezette oorlog tegen terreur is nog lang niet gestreden", aldus Telli. Wat hebben jullie gisteravond ge daan? „Vreselijk. Tijdens het gebed in de moskee heerste grote verslagenheid. We hebben elkaar gesteund in het verdriet. Mensen liepen verward rond. Ik kon zelf ook haast niet naar die beelden op televisie kijken. Als de ramadan ten einde loopt weet je dat de Turken weer vrolijk worden. De laatste dagen heerst er dan een uit gelaten stemming. Iedereen gaat ca deautjes kopen voor vrienden en fa milie en treft voorbereidingen voor het grote feest. Die sfeer is nu wreed verstoord. Ik heb er ternauwernood woorden voor. Dit is een zware slag voor Turkije. De meedogenloosheid van de daders, die zonder onder scheid des persoons dood en verderf zaaien, maakt een golf van angst los. En angst is voor mij geen goede lei draad." Wie zitten achter de aanslagen? „Ik weet het niet. Echt niet. Gisteravond liepen er allemaal verdrie tige mensen rond in onze moskee. Het was allemaal nog zo onwer kelijk. Je kunt op zo'n moment eigenlijk alleen maar huilen. Ik kom uit Izmir en heb geen familie in Istanbul, maar er zijn leden van onze gemeenschap die wel uit Istanbul komen, die voelen de aanslagen nog heftiger dan ik. Er zijn natuurlijk heel veel oorzaken aan te wijzen. Engeland en Amerika zijn bondgenoten van Turkije. De oorlog in Irak, de westerse hervormingen in Turkije en de voor bereidingen tot toetreding bij de Europese Unie geven misschien ook aanleiding." Is er nu angst voor aanslagen in Alphen of Nederland? „Nee dat denk ik niet. De ouderen zijn bang, de jongeren leven ge woon door. Zij zijn hier geboren en kunnen zich nauwelijks voor stellen wat er zich in Turkije nu afspeelt. Zij houden zich daar niet zo mee bezig. Ik zie dat aan mijn eigen drie kinderen. Het zou voor mij heel bitter zijn als blijkt dat een Islamitische terreurgroep deze daden pleegt in een moslimland. De islam verbiedt zelfmoord en volgens de Koran breng je geen onschuldige burgers om. Hier in Alphen zijn we niet bang voor elkaar. Door de aanslagen heeft zo'n maaltijd wel een extra dimensie. We moeten de schouders eronder zetten en ons niet gek laten maken door dwazen die de wereld wil len vernietigen." tekst: Saskia Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 21 November LEIDEN - Geen van de drie sporten, welke gisteravond op het pro gramma prijkten van de door de Leidse Sportraad georganiseerde sportavond, is goed tot haar recht kunnen komen. Want zowel voor het paddertennis, het microkorfbal als het rolschaatsen was de Stadsge hoorzaal - de grootste zaal van de Sleutelstad - te klein. Hoe dringend onze stad behoefte heeft aan een sporthal werd deze avond overduide lijk bewezen en hoe vurig de Leidse jeugd een dergelijke hal verlangd, werd onderstreept door een enthousiast applaus, toen de voorzitter van de Leidse Sportraad, de heer J.C.F. Coers, er in zijn openingswoord ge wag van maakte, dat hij tot zijn vreugde had vernomen, dat één van de fracties een voorstel bij de Raad had ingediend om tot de bouw van een sport- en cultureel centrum te komen. Het voortreffelijk orkest 'Sylvia' reeg de verschillende nummers met moderne muziek aaneen. De dirigent van 'Sylvia', de heer Meerpoel, liet nog weten dat ook hij van harte hoopt op een sport- en cultureel- centrum, want hij heeft een ledenstop moeten instellen voor zijn mo menteel uit 45 leden bestaande gezelschap, omdat geen oefenzaal in Leiden 'Sylvia' meer kan bergen.... ANNO 1978, dinsdag 21 november LEIDEN - De KWJ, beweging van werkende jongeren, heeft het ge meentebestuur van Leiden gisteravond een 'zwartboek onderbeta ling' overhandigd met de namen van werkgevers die de wet op het minimumloon ontduiken. Burgmeester Vis nam het zwartboek van de werkende jongeren in ontvangst. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Leiderdorpse gehandicapten demonstreren in Den Haag Gewapend met bezems, bokshand- schoenen en rolstoelen gingen giste ren enkele honderden chronisch zie ken en gehandicapten in Den Haag de straat op om te demonstreren tegen de bezuinigingsplannen van het kabi net. Veel chronisch zieken en lichame lijk en verstandelijk gehandicapten vrezen flink achteruit te gaan in voor zieningen en zorg. De leus 'veeg mee, vecht mee' staat voor de eis van de demonstraten: veeg de kabinetsplan nen van tafel. De manifestatie was georganiseerd door de Chronisch Zie ken en Gehandicapten Raad (CG- Raad). Drie lichamelijk gehandicapten bewoners van de Woonvorm in Lei derdorp demonstreerden mee. 08.00 uur: Het is nog donker buiten. Op straat fietsen mensen met slaperige ge zichten naar hun werk. De lichame lijk gehandicapte bewoners van Woonvorm Leiderdorp worden één voor één wakker. bed komt helpen. Kanbier ligt op bed, zijn schouders schokken, zijn voeten trappelen onder de dekens. „Ik heb geen controle over mijn spieren", legt de 45-jarige man uit. Vandaag wordt hij extra vroeg uit bed gehaald. „Normaal staat Kan bier pas om een uur of elf op, maar vandaag is een speciale dag. Van de Geijn trekt Kanbier een T-shirt over zijn hoofd. Kanbier knikt: „Vandaag gaan we naar Den Haag", zegt hij trots. Hij gaat met nog twee bewo ners naar de parlementstad om te protesteren tegen de bezuinigingen in de zorg. 09.00 uur De drie actievoerders zitten in hun rolstoelen aan de ontbijttafel. Terwijl boterhammen kaas naar binnen gaan en mokken vol met thee en melk geschonken worden, vertelt Suzanne Roest dat ze posters heb ben gemaakt. De 34-jarige Roest zit in een geavanceerde rolstoel die ze, hoewel ze haar handen niet goed kan coördineren, toch zelf kan be dienen. Roest praat moeilijk, eigen lijk verstaan alleen de begeleiders haar echt goed. Toch is meteen dui delijk dat ze er zin in heeft. Om haar lippen een volle glim- wenhuis (45) voert het hoogste woord. „We hebben posters ge maakt waarop staat dat we wollen dat het anders gaat. Weg met Balke nende." 10.00 uur: Dikke winterjassen aan, sjaals om, rietjes en schorten mee. Met drie rolstoelgangers op stap is moeilijker dan je denkt. Voordat iedereen zijn jas aanheeft en in zijn rolstoel zit is zo een half uur om. En dan moet ie dereen nog het busje inrijden. „Dat is altijd een heel gepuzzel", zegt Nieuwenhuis terwijl ze als eerste door de chauffeur naar binnenge- holpen wordt. Als de dame goed staat, sjort hij haar stoel vast met riempjes. „Ja, anders rol je tijdens de rit de hele bus door." Nieuwenhuis lacht hard, haar hele gezicht lacht mee. De chauffeur zet de radio aan, drukt het gaspedaal in, en rijdt Lei derdorp uit. 11.00 uur: In het Haagse stadhuis begint het druk te worden. Rolstoelen in alle soorten en maten rijden elkaar in de weg. Organisatoren delen stic kers uit: 'veeg mee, vecht mee', staat erop. Op de af gebeelde bezem is een bokshandschoen gete kend. De drie Leiderdor pers, Kanbier, Nieuwen huis en Roest dos sen zich uit met zoveel mogelijk stickers. Overal belanden de plakkers. Ook Kanbier moet het ontgelden. Op zijn kale hoofd wordt een sticker geplakt en ook nog één op zijn wang. De zelf gemaakte pos ters worden met lint om de rolstoe len gehangen, goed zichtbaar. Bege leider Van de Geijn kijkt trots naar het resultaat. „Het is ook wel nodig. Mijn functie is persoonlijk begelei der. Maar daaraan kom ik nagenoeg nooit toe. De dagelijkse beslomme ringen slokken gewoon veel te veel tijd op." 12.00 uur: Van achter uit het stadhuis klinkt een drumfanfare. De manifestatie begint nu pas echt. Honderden rol stoelen komen in beweging. Mensen met uiteenlopende handicaps lopen of rijden naar de uitgang, de fanfare achterna. Ook de afgezanten van de Woonvorm komen terecht in de massa. Ondertussen genieten de persfotografen van de stickers die het hoofd van Kanbier versieren. Meerdere malen laat hij zich gewillig op de foto zetten. Kanbier: „Het is toch voor een goed doel." Langzaam trekt een lint van rol stoelen, gehandi capten, chro- i V nisch zieken en hun be- m leiders van het Haagse stadhui de Tweede Kamer. 13.00 uur: Op de Hofplaats, achter de Tw Kamer verzamelen alle mensa Drie cabaretiers drijven als gei tereiniging de spot met Balken en zijn coalitiegenoten. De eia worden nog eens duidelijk ken gemaakt: Geen bezuinigingeni zorginstellingen, geen hogere 1 bijdrage, geen afbraak van del volledige compensatie van exc ten voor gehandicapten en chi nisch zieken. Geen pietluttige langlijstje. Toch vinden de ma tanten steun bij verschillende] tieke partijen; PvdA, SP, Groen en LPF. De afgezanten van het en de WD worden uitgejoeld) uitleggen dat de economischei het kabinet verplicht te bezuin Wouter Bos is de eerste politiq zich vertoont op de Hofplaats geen twintig centimeter naastl bier staat hij stil en luistert hip dachtig naar de cabaretiers. J neer Bos", zegt Kanbier terwijl vanuit zijn rolstoel naar hem ij hoogkijkt. „Meneer Bos, uw si ker.." De PvdA-er hoort niets, een omstander hem op de sch tikt kijkt hij om. „Uw stickera keerd om geplakt", zegt Kanbi Bos over hem heen leunt oml verstaan. 14.00 uur: In de bus terug is het doodstil een is moe en hongerig. T smeerde boterhammen vinde tig aftrek. Nieuwenhuis is nog wakkerste van de drie. „Ik voi echt heel leuk en we zijn he op de foto gegaan. We ki vast op televisie." Het even stil als ze vervol hoop gewoon dat ha uithaalt." door Ma de Kok SCHRIJVENDE LEZERS plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) jbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA en d^en op gironummer 57055 Ln.v. Dagbla Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. In het bericht over de verkoop van de grond van het parkje op de hoek Vondellaan/Ples- manweg staat dat de werkgelegenheid bij Hee- rema door de nieuwbouw groeit van 430 naar 500 banen. Volgens het vervoersplan van het bedrijf, van 24 september, zijn er nu 471 werk nemers, van wie er 71 in Leiden wonen. Met een beetje geluk komen er dus maar liefst 29 hele banen bij! Toch wil de gemeente tot het uiterste gaan om Heerema in Leiden te houden. Vandaar het plan om extra parkeerruimte toe te staan voor deze locatie, pal naast het centraal station. Dat belooft wat voor het budget van bijna een half miljoen euro van de Milieudienst West-Hol land, om samen met de gemeente milieuvrien delijke vervoersplannen te ontwikkelen. In het antwoord op de 'open brief die aan ruim tweehonderd werknemers van Heerema is uit gedeeld, staat dat ook het alternatief van de tweede toren bij de Groenoordhallen is onder zocht. Erg diepgaand kan dat onderzoek niet zijn geweest omdat de projectontwikkelaar Li- béma nooit met de directie heeft gesproken. Het enige antwoord kwam via een bemidde lende makelaar die meldde dat het bedrijf die locatie niet geschikt vond. Kennelijk wil de ge meente koste wat het kost dat de eerste torens er komen, de rest volgt dan vanzelf. Bij deze salami-tactiek past het plan om een stuk grond van de NS te kopen om voorlopig nog een wandelpaadje achter de nieuwbouw om aan te leggen. Daar mag met name Transvaal het dan mee doen. Dat er van het stedenbouwkundige plan voor transparante bebouwing met het huidige bouwplan niets terechtkomt en dat de Vondel laan voortaan uitkijkt op extra kantoren en een verpauperende leegstand van het huidige Hee- rema-gebouw speelt kennelijk ook gea Volgens het bestemmingsplan mag het moet het. Ook al is al bekend dat er gee hebbers zijn voor een groot deel van d( toorruimte die aan de andere kant van spoorlijn zal worden gebouwd. Dat mo dan weer woningen worden. Ik ben dif de indruk van de visie die B en W aan d leggen, maar hoop op meer gezond va bij de leden van de gemeenteraad. BeaH COLOFON Leidsch Dagblad LEIDS DIALECT Directie: B M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz&hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail, lag ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc nl Bureau Accountgroep 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540. Iag.btb@hdc.nl Makelaars Accountgroep. 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep 075-6813677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail; abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-1930 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem Ik heb het al eens vaker gehad over de vele ver basteringen in het Leids. Zo wordt hier niet ge sproken over een rotonde maar over een ron tonde, heet een maisonettewo- ning een majorettewo ning en je ligt hier niet aan het infuus, maar aan de fusie. Onlangs voeg den zich bij de door mij verzamelde Leidse ver basteringen nog de smaakpupillen en, een heel mooie, linde voor linnen. Die laatste laat zich heel gemakkelijk verklaren. Veel mensen in Nederland zeggen niet wij vinden maar wij vin- ne. Ze weten wel dat het eigenlijk vinden moet zijn. Met een d. Maar ja, je bent onder elkaar, dus gebruik je gewoon wij vinne. En dan raken ze soms een beetje de kluts kwijt als ze deftig willen praten. Ze doen hun best en zeggen keurig wij vin- de. Vervolgens willen ze het woord linnen gebrui ken en daar voegen ze, geheel ten onrechte, een d in en zo ontstaat de linde. Dat het moeilijke woord cholesterol wordt vervan gen door het veel her kenbaardere chloorrestol, dat ligt voor de hand. Dat kan niet gezegd worden van het scheldwoord lampevoor 'lammeling', 'ellendige kerel', dat ken nelijk afkomstig is van lamme met invoeging van een p. Overigens, maar dit ter zijde, want het heeft niets met ver basteringen te maken, maar wel met chloor: ik hoorde pas een Leienaar zeggen 'we gaan chloor- re' toen hij op het punt stond om naar het zwembad te gaan. Harig. Niek de Winter uit Leiden liep pas met zijn Noordwijkerhoutse moe der door de duinen bij Vogelenzang. Er zat een koude ondertoon in de lucht, maar in het zonne tje was het lekker. Soms trok er een wolk voor de zon en dan voelden ze de vorst. "Het is harig weer", sprak de moeder, doelend op de gure kou die de huid prikkelde. Dit harig heeft te maken met het werkwoord haren, dat ik alleen ken in de verbinding de zeis haren 'de zeis scherp maken'. Als je weet dat haren 'scherp maken' betekent, dan voel je bijna meteen de venijnige, scherpe en droge vrieskou op je ge zicht als je het woord ha rig uitspreekt. Graft. Het Engelse woord voor zacht is soft en in het Duits is het san ft. Het vroegere Engelse woord voor kracht is craft en in het Duits is het Kraft. Vergelijk ook het Engelse after met het Nederland se achter en je ziet dat die woorden allemaal op elkaar lijken, maar ook dat ze verschillen van el kaar: waar in het Neder lands cht staat, hebben de buitenlandse woor den ft. Die ft is het oudst. Hoe je dat kunt weten? Het lijkt heel ingewik keld, maar het is heel eenvoudig. Neem het woordje gracht. Als je een beetje gevoel voor taal hebt, dan kun je begrij pen dat het is afgeleid van het werkwoord gra ven: een gracht is in eer ste instantie natuurlijk een 'uitgraving in de grond'. De oudste vorm van ons Nederlandse woord gracht luidde dan ook graft en deze vorm leeft nog voort in het Leids. Nog niet zo heel lang geleden spraken de Leienaars niet alleen van grach (de t laten we heel gemakkelijk weg), maar ook van graft en nog lie ver hebben we het over een graffie, want ook hier valt de t weg. Inteerre. Het woordje in- teerre voor het intrappen van een ruit met een bledder of het ingooien met een steen, riep bij velen dierbare herinne ringen op. Kennelijk heeft menigeen in zijn jeugd deze wandaad be gaan en is nimmer door wroeging hierover geteis terd. Want er kwamen verschillende varianten op dit inteerre en wel al lemaal met een lekkere hangende/rollende Leid se rr erin. Er zat ook al tijd wel een element van 'kracht' in. Inpeerre bij voorbeeld en dat zal wel verbonden moete den met peer in d kenis 'klap': ik 'm 'n peer!" En remme, dat we 00 in de verbinding in elkaar tremme Kent iemand 'me re wone op de de voor 'mijn kinde» nen vlak bij me ii buurt'? Met dank verderl .Fier (Den Haag), fans en Klaas Zaï Reacties en tips ut rubriek kunt u st naar de redactie 1 krant, Postbus 5i AB Leiden, onder ding van de rubr naam 'Leids diah mailen naar de a kan ook: heester- mans@inl.nl Hans Heesterman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14