LEIDE UB is bijna te klein REGIO Bezwaarmakers megabios lopen zich vast warm I Wonderen bestaan, maar niet in Leiden Acht jaar cel voor schieten bij Leids café Renovatie Bonaventura kost 1,8 miljoen meer www.autoheemskerk.com Verbouwing op de langere duur onontkoombaar Marechaussee terug in Leiden Uitgekeken op uw college's REGIO 'Sluiting Leonarduskerk begin van onomkeerbaar proces' vervolg van voorpagina leiden - Als hij zondag de deu ren van de Heilige Leonardus voor de laatste keer achter zich sluit, zal dat met pijn in zijn hart zijn. Maar pastoor Fons Walters ziet geen andere moge lijkheid, nu de populariteit van het geloof tanende is en de ka tholieke kerk worstelt met z'n imago én met financiële pro blemen. „Ze noemen het een roeping, maar ik weet niet of ik in deze tijd nog parochiepries ter zou willen worden. Je moet iets overbrengen aan mensen die het niet interesseert." Tijdens 'een viering voor allen die het interesseert' zal de Leo narduskerk zondag voor het laatst dienst doen. Het gebouw aan de Haagweg moet sluiten, zo werd eind april besloten door de leden van de Leidse pa rochie Het Lam Gods. Het loont niet langer om naast de Antoni- uskerk aan de Boshuizerlaan en de Maria Middelares aan de Rijndijk nog een derde vestiging open te houden. Er zijn te wei nig kerkgangers en de inkom sten uit collectes lopen daar door sterk terug. Maar financiële afwegingen hebben nooit ten grondslag ge legen aan de sluiting van de Leonardus, betoogt Philip Dankloff, die als een soort ma nusje van alles bij de parochie betrokken is. „Het bezoek aan de vieringen loopt steeds verder terug, dat is de reden. Geld mag dat nooit zijn. Met onze reser ves hadden we het ook best nog even kunnen uitzingen." Wat er met het kerkgebouw gaat gebeuren, valt nog niet te zeggen. „We hebben daar nog niet over nagedacht", zegt Wal ters. „We wachten bewust de laatste dienst af, omdat je an ders het gevoel krijgt dat je de kerk verkoopt onder de kont van de mensen vandaan." Het Pastoor Fons Walters (links) en Philip Dankloff nemen met pijn in hun hart afscheid van de Leonardus kerk. Foto: Henk Bouwman bisdom Rotterdam en de koper van het pand zullen de nieuwe bestemming bepalen en de Franciscanen - die de kerk in 1994 voor het symbolische be drag van één gulden aan de pa rochie overdroegen - hebben er ook een stem in. Maar veel valt er niet te kiezen, vermoedt Dankloff. „Afbreken lijkt me de enige optie, ook omdat het ge bouw geen monumentenstatus heeft. De kerk is vrij smal, dus ik denk dat het niet lonend is om er appartementen in te bouwen." Voor de sloperskogel begint te zwaaien, hoopt Walters dat de Leonardus zondag om 11 uur nog één keer zal volstromen. „Het koor zal zich extra uitslo ven en alle bezoekers krijgen na afloop een aandenken aan wat toch een beetje 'hun' kerk is ge weest. Ik denk dat de kerk vol zal zitten. Veel mensen die niet vaak naar de kerk komen, zul len er dit keer hopelijk wel bij zijn." Wat betreft de verdere toe komst zijn Walters en Dankloff somber gestemd. De sluiting van de Leonarduskerk is pas de eerste stap in een proces dat niet te stoppen is, vrezen bei den. Op den duur zal ook de Antoniuskerk of de Maria Mid delares eraan moeten geloven. Meer nog dan met teruglopen de bezoekersaantallen heeft dat te maken met een uitgedund pastoresbestand. Onder jonge ren voelt bijna niemand zich meer geroepen tot het heilige ambt. Een speciale opleiding voor 'laatgeroepenen' levert nog nieuwe pastores af, maar met zeventig afgestudeerden in twintig jaar mag dat eigenlijk ook geen naam hebben. „En zo ontstaat er een ietwat para doxale situatie", zegt Dankloff. „Er zijn steeds minder pastores en ze worden steeds ouder, maar ze moeten meer werk doen dan ooit tevoren." Wal ters (65): „Ik ga nog vijf jaar door, maar hoe het daarna ver der moet? Ik denk wel eens 'na mij de zondvloed'." Een groeiend tekort aan pasto res, steeds minder mensen in de kerk: dat proces is onom keerbaar, tenzij er een wonder gebeurt. En ze mogen dan gelo vig zijn, een mirakel zien beide heren niet gebeuren. Walters: „Wonderen bestaan wel, maar niet hier in Leiden." (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A R K Leiden Roelofarendsveer L. (071) 531 08 11 R. Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 den haag/leiden - Een 34-jarige Rotterdammer die voor de deur van het Chill Out Café in de Lange Scheistraat in Leiden drie broers neerschoot, is giste ren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Daarmee nam de rechtbank de eis van het openbaar ministerie in het von nis over. De aanleiding voor de schiet partij was een ruzie over een meisje. De vriendin van de man ging vreemd met een van de broers. Op 27 juli toog de Rot terdammer daarom naar het café, waar hij verhaal wilde ha len. Nog voor hij een woord met de drie broers had gewis seld, trok de man zijn pistool en schoot. De minnaar van zijn vriendin kreeg een kogel in zijn zij. Zijn broer werd in zijn buik geraakt. De andere broer, die niets van de ruzie afwist, kwam er het slechtst vanaf. Hij werd in zijn hoofd getroffen. De drie slachtoffers overleefden de schietpartij wel. onderwijsbestemming houdt, omdat Leiden al jaren te kam pen heeft met een gebrek aan huisvesting voor de scholen. Het college van B en W geeft het Bonaventura in totaal 3,8 miljoen euro, dat de school naar eigen inzicht kan beste den. Dit laatste is op zich niet gebruikelijk, stelt het gemeen tebestuur, maar het geeft de school meer vrijheid en scheelt bureaucratische rompslomp. De gemeente heeft wel een aantal minimumeisen gesteld. WD-raadslid P. Laudy had be denkingen bij de gemeentelijke vrijgevigheid. Volgens het raadslid was het niet duidelijk waarom het college 1,8 miljoen extra wil uittrekken. Zeker in deze tijd een aanzienlijk be drag, stelde de WD'er. Groen links en de SP sloten zich hier bij aan. Hessing kon het de par tijen niet duidelijk maken, maar zegde schriftelijke uitleg toe voordat het besluit in de ge meenteraad aan de orde komt. leiden - Het gemeentebestuur trekt 1,8 miljoen euro extra uit voor de renovatie van het schoolgebouw van het Bona- venturacollege aan de Mariën- poelstraat. Aanvankelijk had de gemeente de kosten geraamd op twee miljoen euro. Tijdens de commissievergadering on derwijs en cultuur, gisteravond, bleef onduidelijk waarom het extra geld nodig is. Het Bonaventuracollege wilde aanvankelijk de vestiging aan de Eijmerspoelstraat opknap pen. Dit bleek echter te duur. De locatie, de meest verouder de vestiging van het Bona, heeft zwaar te lijden onder betonrot. In overleg met de gemeente heeft de school gekozen voor de renovatie van het gebouw aan de Mariënpoelstraat. Na de renovatie moet dit gebouw weer twintig jaar meegaan. Na afronding van de renovatie komt de locatie Eijmerspoel straat vrij. Onderwijswethouder Hessing wil dat het gebouw een vrijdag 21 november 2oo3 (advertentie) 'Deze plaats is niet geschikt' door Silvan Schoonhoven leiden - Trillingen, failliete bio scopen, gegil van jeugd onder invloed, zoekverkeer, dealers en valwinden. Het zijn allemaal mogelijke gevolgen van de bouw van een bioscoop/disco complex op de zogenoemde Trafolocatie - de driehoek tus sen Leiden Centraal, het bus station en het belastinggebouw. Gisteravond was de eerste van een lange reeks gelegenheden tot inspraak. Een half miljoen disco- en bio- scoopgangers per jaar moeten toestromen als het complex klaar is. Een driekantige toren van zestig meter hoog staat dan naast een transparante, liggen de doos met het uiterlijk van een filmstrook - het geheel rust op een parkeergarage met 230 plekken. Pas over zo'n twaalf jaar moet het complex de deu ren openen. Maar dat het alle maal nog ver weg is, dat maakt de tegenstanders van het toe komstige uitgaans- en kantoor complex niet minder fel. Petra Hoogeveen, van de buurt vereniging Transvaal, is 'heel cynisch' over de plannen. „De kleinere wijken zijn altijd de pi neut. Ik snap het economisch belang niet van dit complex. De gemeente geeft zich zomaar over aan het plan van project ontwikkelaar MAB Vastgoed. Zelf hebben ze geen enkele vi sie op het gebied. De Mondri- aantoren bij de Groenoordhal- len wordt niet voltooid en hier zetten ze een andere toren neer - begrijp jij het dan nog?" Ook J. Werkman van de Barge- laan vraagt zich af waarom BAM Vastgoed voorrang heeft bij de bouw van het complex. „Heel simpel", is het antwoord volgens wethouder Hillebrand. „Dat is afgesproken toen BAM de opdracht kreeg om de au totunnel aan te leggen." Werkmans straatgenoot Van Oorschot zet vraagtekens bij de parkeercapaciteit, die onvol doende zou zijn voor een com plex van deze omvang. „Omdat het gebouw naast het station staat, zijn we gehouden aan een maximumaantal parkeerplek ken", verklaart Hillebrand. „We willen het openbaar vervoer juist stimuleren." Morsweg-bewoner Piet-Hein Ludwig vreest voor het verkeer dat een parkeerplek in de wijk zoekt als de garage vol is. „En komt er onderzoek naar de tril lingen door het verkeer? Mijn huis staat niet op heipalen." Stationspleinbewoner Arends voorziet weer heel andere pro blemen. De half miljoen bezoe kers per jaar zullen dealers aan trekken, verwacht hij. „Er zit hier nu al een opiumkit onder het station. Die gedoogplek zal alleen maar uitbreiden." Hillebrand verzekert de zaal dat verslaafden en het toekomstige jonge publiek niet samengaan. Dat stelt Stationsplein-bewoon ster Sloot niet gerust. „Die jon gelui gaan 's nachts gillend en stoned de straat weer op. En hoe zit het met de luchtvervui ling? We hebben nu al de die- seldampen van de bussen en de vrachtwagens. Deze plaats is helemaal niet geschikt voor zo'n complex." De komende maand kunnen bezwaarmakers hun eerste in- Artist impression van de nieuwe megabioscoop en disco die bij het station moet verrijzen en volgens de plannen een half miljoen bezoekers per jaar gaat trekken. Illustratie: Kraaijvanger/ Urbis spraak kwijt op het Stadsbouw- (mer), die nodig is om het be- mer-procedure gaat het om de redenen om tegen het project huis. De eerste ronde gaat over stemmingsplan van de Trafo- gevolgen voor de omgeving van te zijn, moeten wachten tot een de milieu-effectrapportage locatie te veranderen. Bij een een bouwproject. Inhoudelijke volgende ronde, begin 2004. let Antilliaanse :-ro woord op tmarokkanen? *8 eiden wil delijkheid over nD ziekhuis «sl jsium LSZ n-Zuidoost loo Leidse Senioren Zelf- ^(LSZ) houdt maandag iposium 'Het estafette- irordt doorgegeven' over l en het verloop van het Het doel van LSZ is se- 1 ver zo lang mogelijk zelf- 14 ie laten wonen. Dit pro- dat on in 1996 in Leiden- -aanst. De gemeente zet nu It lijke projecten op in an- ial- idse wijken. Tijdens het (mm zullen betrokken met wethouder Buij- stokje overdragen' aan se projectleiders. Oud- iter Goekoop is dag- Het symposium is uur tot 17.00 uur in 'centrum Lorentzhof. Iter Bos ekt Leiden 'dA-leider Wouter ikt morgenochtend over elf de buurtwin- Iram en Cora van der |de hoek van de Han en de Raamstraat in d. Aanleiding voor het de notitie 'Op de letten' van de Leidse ictie, waarin de nood- dt geluid over het j, taan van de buurtwin- \'A eiden. N ran ROC zusterstad Leerlingen en docen- let ROC aan het Lam- inspark, afdeling toe- Khen 2500 euro inge- r Juigalpa in Nicara- j erstad van Leiden. Het neentebestuur heeft J' dit bedrag te verdub- >000 euro. Mogelijk ministerie van bui zaken er 10.000 euro ie leerlingen, die on- reis naar Juigalpa gewonnen, gaan het oonlijk naar Zuid- brengen. rscheiding litter LWO Wethouder Hans Buij- vanmiddag het Come- nszbeeldje uit aan me- Timmermans-Kuiken laar bijzondere in- ;en als voorzitter van ïur van de Leidse Wel- inisatie (LWO). In 1995 imermans-Kuiken het rschap op zich. Sinds- ft zij de organisatie ven ingeblazen. Het Joppenszbeeldje is een elijke onderscheiding ime relaties en wordt id aan personen die durig voor een specia- :op een bepaald ter- stbaar hebben ge- or de stad Leiden. De vindt om 17.00 uur 'J' het pand van de LWO >/oe(jteestraat. door Wilfred Simons leiden - De Universiteitsbiblio theek Leiden is bijna vol. Bij on gewijzigd beleid zijn over één a twee jaar de laatste lege stellin gen in het gebouw aan de Witte Singel gevuld. Dat blijkt uit het Jaarverslag 2002 van de UB. Hoofd Jos Damen van de afde ling Uitleen en Magazijn zint op maatregelen voor de korte ter mijn. Op de lange duur ontkomt de UB niet aan verbouwingen 'in of aan het huidige gebouw'. Jaarlijks krijgt de UB Leiden er zo'n 500 meter boeken bij. Het grootste deel, tussen de 10.000 en 20.000 boeken, bestaat uit nieuwe inkoop. De UB krijgt ook schenkingen en nalaten schappen. Daarnaast wil vooral de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen regel matig af van boeken die niet meer de actuele stand van we tenschap beschrijven. Op dit moment onderhandelen de UB en de rechtenfaculteit over de overdracht van de faculteitsbi bliotheek, zegt Damen. ,Als de faculteit straks naar het Kamer- lingh Onnes Laboratorium ver huist, moet zij ook daar woeke ren met ruimte. Het is begrijpe lijk dat zij een deel van haar be zit aan ons wil overdragen." Damen overweegt om snel het bestaande boekenbezit door te vlooien. Hij denkt aan het weg gooien van dubbele exempla ren. „We hebben hier vijftien abonnementen op Science, dubbele oudere exemplaren kunnen best weg." Verder over weegt Damen het Open Maga zijn van de UB, waar studenten een grote hoeveelheid tijd schriften kunnen raadplegen, te sluiten. „We kunnen er nu 2500 tijdschriften in kwijt. Als we het magazijn sluiten, is dat al snel het dubbele." Een andere oplossing is het ver der digitaliseren van de biblio theek. Sinds begin 2002 is het mogelijk om kopieën van tijd schriften als bijlage bij een e- mail te ontvangen. Nu is het nog een kleine dienstverlening. Damen verwacht echter dat de ze uitleenmethode belangrijk wordt, vooral bij de bètaweten schappen en geneeskunde. „Daar is men vooral op zoek naar de meest recente artikelen en niet naar oudere boeken of tijdschriften." Toch verwacht Damen het met deze maatrege len uiteindelijk niet te kunnen bolwerken. „Niet alles kan digi taal. Vooral de Letterenfaculteit zal boeken blijven raadplegen." Bij de bouw van de bibliotheek in 1983 is al met toekomstige uitbreiding rekening gehouden. Het dak is voorbereid voor een extra etage, met ruimte voor studiezalen en magazijnen. Ook kan de parkeergarage, die on der een deel van de bibliotheek ligt, relatief eenvoudig tot ma gazijnruimte worden omge bouwd. Dat zou de UB voor ja ren lucht geven. De bibliotheek kan deze ver bouwingen echter niet zelf be talen. Zij heeft geprobeerd om aan te haken bij een grote fond sencampagne van het LUF, de 'Campagne voor Leiden'. Die heeft tot nu toe zeer weinig op geleverd. Bibliothecaris P. Ger- retsen heeft het probleem nu bij het college van bestuur van de universiteit ter sprake ge bracht. (advertentie) leiden - De Koninklijke Marechaussee heeft giste ren de oude kazerne aan de Morsweg betrokken. Na een afwezigheid van 25 jaar is de marechaussee weer terug in Leiden. Begeleid dooreen blaaskapel opende plaatsvervangend bevelhebber van de ma rechaussee brigadegeneraal J. Vlaming symbolisch de deur van het pand. In de oude kazerne komt een stafafdeling van ongeveer no man te werken. De staf verblijft de komende driejaar in de Leidse kazerne. De afdeling is een onderdeel van de staf in Den Haag, gevestigd in de Beatrixkazerne. Daar is echter te weinig ruimte om al het personeel te huisvesten. De Haagse staf is de laatste jaren flink gegroeid; van ongeveer 150 man in 1998 naar 400 man nu. „In Den Haag werd het te krap", aldus de nieuwe kazernecommandant J. van der Hoogt uit Leiderdorp. „We hebben voor Leiden gekozen om dat de Morschpoortkazerne eigendom is van De fensie. De marechaussee kon deze voor weinig geld aankopen. Bovendien is de ligging gunstig; dichtbij het station en de A44." De laatste eenheid van de Koninklijke Marechaus see verliet Leiden eind jaren '70 van de vorige eeuw. De marechaussee is de politie voor de strijd krachten; na de verhuizing van de militaire koks- school in de Doelenkazerne naar de Haarlemse Rip- perdakazerne in 1978 was de aanwezigheid van de marechaussee niet meer nodig. Foto: Mark Lamers schuifpui van Lieftink geeft n cachet aan uw woning, tiuifpuien zijn er in talloze m'ngen. In eigen fabriek ardigd van hoogwaardig 1 of kunststof. Met beglazing keuze en voorzien van ïur. In onze showroom doet I e mooiste ideeën op. Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13