Kernbureau zal Iran niet veroordelen BUITENLAND Gratis aids-medicijnen voor Zuid-Afrikanen George Bush merkt niets van protesten Vijf drielingen en de zesde is weer op komst Tegenvaller VS bij IAEA Zimbabwaanse bonden zoeken de confrontatie 'Routekaart niet bindend' Grond Hitier-bunker terug in joods bezit 'Sjevardnadze naar Duitsland' oden na regen Marokko iat - Overstromingen na odweer begin deze week bben in Marokko ten minste levens geëist. In de noord- stelijke regio Nador worden nog eens vijf mensen ver st. Volgens de Marokkaanse eikundige dienst viel er op jaalde plaatsen in twaalf uur meer dan 100 millimeter re- Het wassende water heeft len van de regio Béni Bou- h van de buitenwereld afge- en. Voorraden kunnen al- met helikopters naar het roffen gebied worden over nacht. rouwenhandel oeit explosief iv vork - Vrouwenhandel is ;ens het bureau voor drugs- nisdaadbestrijding van de (UNODC) de snelst groeien- rorm van georganiseerde daad op dit moment. De lijkse omzet ligt tussen 7 en niljard dollar. Alleen al uit ombia zijn de laatste jaren 100 vrouwen naar het bui and gesmokkeld om daar jrostituee te werken. Dat Rikte de Colombiaanse in- tingendienst gisteren be- d. Zo'n 20 procent van de sjes komt in Nederland te lt, 30 procent in Spanje en irocent in Japan. Colombia Dvendien een doorgangs ivoor meisjes uit Ecuador, en Bolivia. ilsemunter in inkrijk gepakt i5eille - Een 43-jarige Frans- is in Aix-en-Provence ge- steerd wegens valsemunte- )e man had 30.000 valse itten van vijftig en honderd i gedrukt en in omloop ge ilt. Het is de grootste vals- iterszaak in Frankrijk sinds ivoering van de euro. Het aakgeld was van middel- ge kwaliteit, aldus de poli- )e politie kwam de valse- iter op het spoor toen een ire man werd aangehouden at hij telefoneerde achter stuur. Hij bleek in het bezit jn van vals geld dat hij verkocht: valse biljetten vijftig verkocht hij voor vijf valse biljetten van hon- kostten acht euro. ugsvangst Suriname UMARiBO - In Suriname zijn vliegtuigen en naar schat - 300 kilo cocaïne in beslag men. De Cessna's werden netten overdekt aangetrof- het Marataka-gebied in vestelijke district Nickerie. zou de dropping van s ook hebben plaatsgevon- Er is een verdachte, ver- delijk een Colombiaan, op- kt. Aan de antidrugsactie n behalve de Surinaamse ie ook het nationale leger e Amerikaanse drugsbe- ingsdienst DEA mee, zo is ren door de politie van Pa- iribo bekendgemaakt. donderdag 20 november 2003 Samudra.Foto: Reuters «ep Samudra en doodvonnis ita - Imam Samudra, het achter de aanslagen op rorig jaar, gaat bij het In- sische hooggerechtshof in tie tegen zijn doodvonnis, erechtshof veroordeelde idra eerder deze week tot •od. Eerder had een lagere bank ook al die straf uitge- :en. De 33-jarige Samudra zijn betrokkenheid bij de agen van 12 oktober 2002 verbloemd, maar hij ont- dat hij het brein achter reuracties was, die 202 le- iisten. anners vinden uwe walvis e - Japanse biologen een nieuwe walvissoort ben ontdekt. Dat is zeer kelijk: er worden bijna euwe zoogdieren meer en al zeker geen grote, zeventig walvissoorten De door de Japanners te soort is een baardwal- tot negen meter lang rden. Volgens Japanse chappers verschilt de e soort in uiterlijk, ctuur en DNA van ande- dwalvissen. Ze hebben Balaenopteraomurai d, naar een overleden walvisonderzoeker. wenen/ap - Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) zal niet verklaren dat Iran in strijd handelt met het verdrag om geen kernwapens te maken (nonproliferatie), zoals de Ver enigde Staten hebben voorge steld. Dat hebben diplomaten bij het IAEA gisteravond gezegd. De raad van gouverneurs van het agentschap is meer geneigd het voorstel van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Duitsland te volgen, waarmee Iran zou wor den beloond voor het recente lijk geven van openheid over zijn nucleaire activiteiten. Het zou een serieuze tegenval ler zijn voor de VS, die hadden gehoopt dat het IAEA Iran van daag in harde bewoordingen zou veroordelen. Volgens de VS gebruikt Iran zijn kernenergie programma om kernwapens te maken. Daarom wil het Witte Huis een veroordeling, waarna in de Veiligheidsraad van de VN tot strafmaatregelen besloten zou kunnen worden. Voor de VS is Iran, samen met Noord- Korea, een van de landen van de 'as van het kwaad'. Nadat diplomaten gisteren een peiling hadden gehouden on der de 35 leden van de gouver- neursraad werd duidelijk dat al leen Canada, Australië en Japan het voorstel van de VS steunen. De rest steunt het Europese voorstel, dat volgens de VS voorbijgaat aan twee decennia van geheimzinnigheid rond de nucleaire activiteit van Iran. Na een aanvankelijek weigering oim mee te werken, ging Iran onlangs overstag. Na een bezoek van de Britse, Duitse en Franse ministers van buitenlandse zaken beloofde Iran volledige openheid van za ken en medewerking aan het atoombureau. Het land stopte onlangs met de verrijking van uranium en stemde in met de eis van het IAEA om onver wachte inspecties te mogen uit voeren. Toch zal de resolutie die van daag in de raad wordt inge diend volgens de diplomaten niet zachtaardig van toon zijn. De raad zal 'voortdurende me dewerking en transparantie van Iran' eisen en 'geen herhaling van oude fouten, bedrog of trucs' meer tolereren. Ook wil de raad Iran oproepen meteen diepgaande inspecties in alle verdachte installaties toe te staan. Aan een van de eisen heeft Iran nog niet voldaan: er zijn nog geen afspraken gemaakt met Rusland over de kernbrandstof van de centrale in Bushehr. Rusland, dat de centrale bouwt, wil garanties dat de brandstof staven na gebruik niet in Iran blijven. Uit gebruikt uranium kan plutonium voor kernbom men gewonnen worden. harare/gpd - De Zimbabwaan se vakbonden gaan vandaag de confrontatie aan met het Muga- be-regime via een tweedaagse staking. Directe aanleiding is de arrestatie dinsdag van meer dan honderd personen, onder wie vrijwel alle vakbondslei ders, prominente mensenrech tenactivisten en politieke ana listen. De machtige vakbonds federatie ZCTU had dinsdag opgeroepen tijdens de lunch te protesteren tegen de schending van mensenrechten, rechten van vakbonden en economisch mismanagement door de rege ring. De stakingsoproep van de ZC TU, als reactie op de arrestaties, heeft een duidelijke politieke la ding en een felle tegenreactie van de regering is daarom waarschijnlijk. Die heeft zich tot nu zeer allergisch getoond voor stakingen. De vraag in Zimbabwe is al drie jaar: hoe lang duurt het voordat de situa tie escaleert. De erg voorzichti ge oppositiepartij MDC en de als gedwee te boek staande Zimbabwanen hebben het de bijna 80-jarige Mugabe tot nu niet erg moeilijk gemaakt. Velen voorspelden gewapend verzet, maar dat is uitgebleven. Internationale druk op Mugabe heeft tot nu weinig uitgehaald. Zuid-Afrika's president Thabo Mbeki, voor velen de aangewe zen persoon om Mugabe tot de orde te roepen, blijft zwijgen. jeruzalem/anp-afp Israël voelt zich niet gebonden door de resolutie over de routekaart voor vrede, die de VN-Veilig heidsraad gisteren heeft aange nomen. Dat heeft vice-premier Olmert vandaag laten weten. Hij zei voor de radio dat het ka- binet-Sharon in gesprekken met het nieuwe Palestijnse ka binet van premier Qurei wel licht de routekaart als uitgangs punt neemt. Israël voelt zich echter niet gebonden door de resolutie, aldus Olmert. De VN-Veiligheidsraad stemde unaniem in met de resolutie over de routekaart naar vrede, die op initiatief van Rusland aan de orde werd gesteld. Mos kou wilde een verplichtend ka rakter aan het vredesplan geven door het in de Veiligheidsraad in stemming te brengen. Eerste aids-ambassadeur Zweden heeft als eerste land ter wereld een speciale ambassa deur voor HIV en aids benoemd. Afrika is het zwaarst getroffen continent, maar de ziekte verspreidt zich nu het snelst in het oosten van Europa en Azië, zei de pas benoemde ambassadeur Lennart Hjelmaker. Hij was eerder vijf jaar ambassadeur in Ke nia en vijfjaar in Zimbabwe. Hij noemde als een van zijn eerste taken het overtuigen van de katholieke kerk dat condooms no dig zijn. Nederland krijgt begin volgend jaar een reizend aids- ambassadeur. Minister voor ontwikkelingssamenwerking Van Ardenne kondigde dat maandag aan. De nieuwe gezant moet de hele wereld afreizen om de dialoog over en het voorkomen en bestrijden van aids aan te zwengelen. Het is nog niet bekend wie op de nieuwe post zal worden benoemd. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zuid-Afrikaanse regering heeft haar goedkeuring gegeven aan een plan dat voor ziet in gratis verstrekking van medicijnen aan de naar schat ting 5,3 miljoen aids-patiënten. Gezien het lange getalm wordt gesproken van een doorbraak, maar er blijft twijfel over de uit voerbaarheid van het plan. „Een teken van hoop", noemde minister van gezondheid Man- to Tshabala-Msimang, de in stemming van het kabinet voor het door haar en de Bill Clinton Foundation opgestelde plan. De minister temperde echter het enthousiasme door te stel len dat 'er nog een lange weg te gaan is' en de prioriteit in het regeringsbeleid blijft liggen bij preventie. Over de uitvoering van het plan bleef de minister vaag. Ze noemde geen startdatum en stelde dat het vijf jaar zal duren voordat voor elke zieke de me dicijnen beschikbaar zijn. De operatie, zo onderstreepte Tshabala, vraagt om grote aan passingen in de gezondheids zorg. Personeel moet getraind worden en er zal onderhandeld moeten worden over prijzen. Het zijn deze argumenten die lang zijn gebruikt om niet over te gaan tot massale verstrekking van gratis aids-medicijnen. Activisten en artsen verwijten de regering kostbare tijd te heb ben verspild door te flirten met omstreden theorieën volgens welke HIV niet de oorzaak zou zijn van aids. Ook heeft men lang volgehou den dat medicijnen tegen de ziekte giftig zijn. President Tha bo Mbeki en minister Tshabala gelden als de belangrijkste aids-ontkenners Ze zijn zelfs symbolisch aange klaagd wegens moord. Dage lijks sterven in Zuid-Afrika circa 1000 mensen aan aids. In Zuid-Afrika is opgelucht ge reageerd dat de regering nu 'om' is. Dat er voor de eerste drie jaar 1,5 miljard euro beschikbaar komt voor het plan, is het be wijs dat aids-bestrijding priori teit heeft gekregen. Velen me nen dat de verkiezingen van 2004 een belangrijke rol hebben gespeeld bij het besluit. De po litieke schade die Mbeki en zijn regeringspartij ANC bezig wa ren op te lopen, was aanzien lijk. De Nederlandse arts Hugo Tempelman, die in Zuid-Afrika een aids-kliniek heeft en al aids-medicijnen verstrekt, noemt het besluit 'historisch' vooral omdat de weg terug is afgesloten. De politieke wil is getoond en dat is een groot goed in dit land." De arts plaatst ook kanttekenin gen. Hij waarschuwt vooral voor 'snelle en massale ver strekking'. „De onbekendheid met aids- medicijnen heeft Zuid-Afrika een belangrijk voordeel gege ven: de bevolking is therapie- naïef, wat betekent dat er nog geen resistentie is opgebouwd. Onzorgvuldigheid bij verstrek king en inname van medicij nen, creëert die resistentie ra zendsnel." Tempelman is verder bezorgd over de 'top-down-aanpak' waarvoor is gekozen. „De uit voering van het plan wordt van bovenaf, door de regering, be paald, terwijl inmiddels door allerlei organisaties waardevolle praktijkervaring is opgedaan. Artsen Zonder Grenzen hebben in de township Khayelitsha bij Kaapstad al 600 mensen die medicijnen krijgen. Van die kennis moet je als overheid profiteren." In de controlekamer van New Scotland Yard in Londen houden politiemensen alles, maar dan ook alles, in de gaten. Foto: AFP Zware beveiliging faalt: undercover journalist werkte maanden in koninklijk paleis Staatsbezoek of niet, dat is de vraag Is George Bush de eerste Amerikaanse president die een offici eel staatsbezoek aan Groot-Brittannië brengt? Welles, zegt Buckingham Palace. Nietes, zegt het Witte Huis. Dat menings verschil komt voort verschilende interpretaties van het hofpro tocol. Twee keer eerder kwam een Amerikaanse president op bezoek in Londen. De visite van Ronald Reagan aan de konin gin in 1982 was weliswaar genoeglijk - Reagan ging paardrijden met de koningin - en had een officieel tintje - hij sprak het par lement toe - maar was volgens de Britten geen echt staatsbe zoek. Reagan sliep ook in de ambassade en niet op Buckingham Palace, zoals Bush nu. Het Witte Huis en Buckingham Palace verschillen ook van mening over het bezoek dat Woodrow Wil son na afloop van de Eerste Wereldoorlog in 1918 aan Groot- Brittannië bracht. Dat was wel degelijk een staatsbezoek, zegt het Witte Huis. Niet waar, zegt Buckingham Palace. door onze correspondent Esther Cotink londen - George Bush had mis schien anders verwacht, maar de eerste dag van zijn staatsbe zoek aan Groot-Brittannië be gon opmerkelijk rustig. Het pu bliek was in geen velden of we gen te bekennen tijdens het of ficiële welkom op de veranda van Buckingham Palace. Slechts een handvol genodig den waren aanwezig. De 'gewone burger' werd te gengehouden door een cordon van agenten bij de ingang van The Mali, de laan die naar het paleis leidt. Buiten de hekken van het hof hield een groepje demonstranten plakkaten om hoog met de tekst 'Stop Bush', wat de president niet heeft kun nen lezen. Protestgeluiden ver dronken in een luid optreden van de militaire kapel die het Amerikaanse volkslied speelde, en de 41, saluutschoten die in het nabijgelegen Green Pare werden afgevuurd. Bush is voor drie dagen in Lon den, waarvoor de grootste vei ligheidsoperatie ooit is opgezet. Zouden aanvankelijk 4000 agenten worden vrijgemaakt voor zijn bescherming, inmid dels is dat aantal opgestuwd naar 14.000. Helikopters cirke len boven de metropool en me nigeen wordt onderworpen aan een spontane fouillering. Er is grote angst voor een terroristi sche aanslag. De koninklijke processie door The Mali werd om veiligheidsredenen al vroeg geschrapt. Gisteren is ook het bezoek aan het monument voor de Britse 11 september-slacht- offers geannuleerd. Alle tumult lijkt de president en zijn vrouw te ontgaan. Zo stil als het in de 'luchtbel' is waarin zij zich begeven, zoveel beroe ring is er achter de schermen. Het was een undercover jour nalist van schandaalblad Daily Mirror gelukt om tot Bucking ham Palace door te dringen. Twee maanden geleden sollici teerde hij op de baan van but ler, waarbij hij valse referenties opgaf en loog over zijn werkver- leden. Hij werd aangenomen en tot gisteren werkte hij in de buurt van de koningin. Minister van binnenlandse zaken David Blunkett kondigde per direct een nieuwe veiligheidsstructuur van Buckingham Palace aan. Het is een schandaal voor de Britse natie, die meer dan 13 miljoen euro heeft betaald voor de grootschalige veiligheids operatie tijdens Bush's bezoek. Voor de president lag de na druk deze eerste dag op zijn toespraak voor een zaal speci aal genodigden. Daarin verde digde hij de invasie van Irak en beloofde hij plechtig de strijd tegen terrorisme te zullen win nen. „Het kwaad is zo dichtbij. Het gevaar neemt alleen maar toe als we dat negeren", sprak hij. „Grote verantwoordelijk heid is wederom neergelegd bij grote democratieën. Het ge bruik van geweld is soms het enige dat beschermt tegen een chaotische wereld die door ge weld wordt geregeerd. Wij zul len de dreigementen het hoofd bieden en ze verslaan." Vandaag bezoekt de president de familie van soldaten die sneuvelden in Irak. Ook is hij te gast bij premier Blair. De actie groep Stop the War Coalition hoopt dat 100.000 demonstran ten op haar antioorlog mars af komen. Burgemeester Ken Li vingstone gaf gisteren voor te genstanders van de oorlog al een vredesfeestje op het stad huis. berlijn/anp-dpa-afp - De Duitse regering ziet af van verdere claims op het stuk grond boven de voormalige Hitler-bunker in het centrum van Berlijn. Daarmee komt de laatste schuilplaats van de Führer in handen van de Je wish Claims Conference, een internationale groep joden die de belangen van joodse slachtoffers van het nazi-regi me behartigt. Volgens het Duitse ministerie van financiën zou het voor de regering te moeilijk zijn ge weest de strijd over het waar devolle stuk braakliggend ter rein te winnen. De bunker en de voormalige kanselarij van Hitier daarbo ven waren aangelegd op een stuk grond dat oorspronkelijk van de joodse zakenfamilie Wertheim was. De Wertheims, bekend door enkele gelijknamige waren huizen, waren door de nazi's onteigend. De waarde van het omstreden stuk grond is op minstens 10 miljoen euro ge schat. baden-baden/anp - Mocht de Georgische grond Eduard Sje vardnadze te heet onder de voeten worden, dan kan hij in Duitsland genieten van een al leraardigst optrekje. Het 75-jari- ge Georgische staatshoofd zou voor naar schatting 11 miljoen euro een huis in het Zwarte Woud hebben aangeschaft, meldde het Duitse boulevard blad Bild vandaag. Het behoorde aan de weduwe van radiopionier en grootindu strieel Max Grundig. Ook in de Duitse politiek gonst het volgens Bild van de geruch ten over de mogelijke komst van Sjevardnadze naar Baden- Baden. De Georgische president en voormalige minister van bui tenlandse zaken van de Sovjet- Unie rekent de voormalige Duitse bondskanselier Kohl en minister van buitenlandse za ken Genscher tot zijn boezem vrienden. Straatarm Turks mega-gezin voor één keer in de watten gelegd door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Met twee huilende baby's op schoot, kijkt Fatma Saygi vermoeid voor zich uit. De Turkse moeder die voor de zesde keer op een rij een drie ling krijgt, heeft een busreis van 22 uur achter de rug. De ar moedige Saygi-famÏÏie uit Adiyaman is op uitnodiging van een Turkse tv-talkshow naar Is tanbul gekomen. Fatma heeft niet zoveel zin in de opnamen. Dat vindt ze eng. Maar het vijf sterrenhotel waar het gezin gra tis mag overnachten, maakt veel goed. Ze worden op hun wenken be diend. De kinderen van het echtpaar Saygi willen het hotel nooit meer verlaten. In hun woonplaats leeft de fa milie in een krot dat uit twee kamers bestaat. „Hier is het veel leuker", zegt dochter Esra, terwijl ze glunderend om zich heen kijkt. Het gezin verkeert in grote financiële problemen. Moeder Fatma is zes maanden zwanger van een drieling, die ze niet wil. Er is geen geld om de kinderen te voeden. Turkije is een hulpactie begonnen voor de familie. En ook in Nederland is de hulpkreet van het gezin gehoord. Ze zijn net de Von Trapp kinde ren, bekend van de musical 'The Sound of Music'. Eén voor één wandelen de kleintjes het restaurant van het hotel bin nen. In een oogwenk verandert de ruimte in een kindercrèche. De obers kijken verbaast toe. De kinderen slaan geen acht op ze. 'Eerst eten', lijken ze te den ken. Binnen een half uur is alles op. Fatma en Mehmet hebben net hun soep op. „Jullie hebben niets voor ons overgelaten zegt de vader. Als hun buikje vol is, begint het lawaai. Overal hoor je kinderen huilen of la chen. „Dit bedoel ik", zegt Mehmet moedeloos. „Elke dag zijn we met ze in de weer. Maar ze zijn gelukkig hier. Dat is het belang rijkste." Zijn echtgenote is ze nuwachtig voor de talkshow. Vooral omdat het de eerste keer fout ging. Het gezin was toen uitgenodigd voor de Hülya Avsar Show. „Mehmet gedroeg zich onmogelijk", vertelt Fat ma. „Op de televisie kunnen we De enige rijkdom die het Turkse gezin Saygi kent is kinderen. Het zijn er al vijftien en de moeder is voor de zesde keer zwanger van een drieling. Via publieksacties wordt geld ingezameld voor het gezin. Foto: GPD vertellen over onze problemen, zodat mensen helpen. Daarom gaan we in op de uitnodigin gen. Maar mijn man hing de lolbroek uit. Tot overmaat van ramp ging hij ook nog eens zin gen." Mehmet verdient de kost met gitaar spelen en zingen op brui loften. Zijn grootste droom is zanger worden. Hij hoopt ooit ontdekt te worden. „Ik weet dat hij het erg zwaar heeft. Ik ben ziek dus nij past op de kinderen. In de studio zette hij zijn zorgen opzij. Al leen zette hij mij daarbij te kijk. Onze kinderen zijn ziek van de honger. En hij stond daar vro lijk te zingen en gedichten op te lezen. Ik hoop dat hij dit keer zijn ware gezicht laat zien. We zijn niet vrolijk. Want we zijn arm."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7