SPORT Routinier die nog veel moet leren mxz DIOK lijdt dure nederlaag in Amstelveen: 21-5 Cor Varkevisser Hockey: geen zoektocht nodi± Basketballer Tim Bakker (25) van BS Leiden heeft autoriteit leren verdragen sport en spel BALLETJE MET belletje met: Supportei van het jaa voorgoed geweerd rondje langs de velden donderdag 20 NOVEMBER door Pieter van der Vliet rugby- DIOK heeft een dure nederlaag geleden tegen ARC. Door het verlies in Amstelveen (21-5) profiteerden de Leid- se rugbyers gisteravond niet van de mis stap van Amsterdam. De concurrent voor de belangrijke vierde plaats in de ereklasse verloor verrassend in Rotter dam. Wat coach DIOK-coach Robert Broers ook probeerde, niets bleek te helpen. De toon werd al in de openingsfase gezet, toen de Leidenaars klungelig met balbe zit omgingen. Regelmatig kwam de bal in Amstelveense handen om vervolgens diep in de Leidse verdediging te worden geschopt. DIOK kwam sporadisch van eigen helft en als dat gebeurde, stuitte de aanval op verzet. De blessurelijst van DIOK werd na een kwartier spelen uitgebreid met Jacco de Klerk. De Zuid-Afrikaan moest afhaken met een hamstringblessure. Andrew Chandler was niet eens aan de wedstrijd begonnen. De kleine vleugelspeler bleek al twee weken te spelen met een gebro ken pols, die nu voor de zekerheid in het gips is gezet. ARC speelde op eigen veld ook niet goed, maar met snelle driekwarters als ex-international Gijs van der Pol kon DI OK alleen met veel overtredingen de te genstander afstoppen. Van der Pols vijf punter bleek het begin van een snelle serie voltreffers van de voet van Allan Clark. De flyhalf kickte zijn ploeg naar 13-0 en bracht met een try ARC op een 18-0 voorsprong. Pas vlak voor rust kwam DIOK via een push-over try van de hand van Matthew Calitz aan de eer ste punten. In de tweede helft lag het tempo lager. ARC kwam lucht tekort om nog eens een sprint te trekken en DIOK was niet bij machte dit uit te buiten. In Sassenheim boekte eersteklasser The Bassets een overwinning op The Hookers uit Hoek van Holland: 24-7. Ro gier van der Tas bekroonde het kundige voorwaartsenspel van de gretige ploeg van coach Michiel Snijders met twee vijfpunters. Scores van Luc van Hars kamp en Ronald Overdevest stelden de zege veilig. door Gertjan van Geen leiden - Tim Bakker en het ge heim van de uitrit bij Huis ten Bosch. Het zou een mooi artikel opleveren. Maar de wegbeheer- der van het stadsdeel Haagse Hout bij de gemeente Den Haag houdt vanwege zijn geheimhou dingsplicht als ambtenaar de ka ken stijf op elkaar als het over de aanrijding van prinses Maxima met een plaatselijke slager gaat. De prinses kwam van rechts, maar het betrof een uitrit. Ze werd voor een kwart schuldig bevonden. Klassenjustitie von den velen. „Ik heb er wel infor matie over, maar ik mag er niets over vertellen", zegt de basket baller van BS Leiden. Hij praat liever over zijn sport. De 25-jarige Leidenaar begon laat met basketbal in clubver band. Hij stond wel altijd op pleintjes, maar meldde zich op zijn vijftiende pas aan in de Vijf Meihal. Eigenlijk had Bakker naar BV Leiderdorp gewild om dat zijn neef daar speelde, maar daar bleef de deur gesloten toen hij vroeg om er mee te trainen. Van huis uit was hij voetballer, maar hij was op een leeftijd dat hij zich niet zo hield aan afspra ken. „Ik had het vroeger niet zo op met autoriteit. Mezelf iets aanleren vond ik leuker. Het was pubergedrag, me afeetten tegen alles. Ik ging om met vriendjes in de buurt en met vriendjes op het voetbalveld. Op een gegeven moment koos ik voor het leukste. Ik was het liefst op straat. Niet dat ik ver der een moeilijke jongen was, maar ik voetbalde liever op een pleintje." Hem werd discipline bijge bracht toen hij op taekwondo ging bij de sportschool van Aad van der Luit. Gegrepen door de Oosterse vechtsport kon hij daar wel autoriteit verdragen, terwijl taekwondo-trainingen nog veel strenger zijn en meer zelfbeheersing vergen dan voet bal. „Het is streng. Lijfstraffen krijgen als je niet luistert is overdreven, maar je krijgt wel fysieke straf in de vorm van op drukken en zo. Ik heb er zelfbe heersing geleerd, terwijl ik gauw geïrriteerd was. Ik dacht niet na over dingen die ik deed en naderhand had ik dan spijt over dingen die ik had uitge spookt. Bij taekwondo moet je nadenken voordat je iets doet. Ik vond het leuk en daarom ben ik ook nooit weggelopen." Via het schoolbasketbal, waar zijn team de eerste prijs in het Leids kampioenschap weg kaapte, werd hij warm gemaakt voor de sport. De drang naar bewegen in teamverband dreef Tim Bakker: „Ik had het vroeger niet zo op met autoriteit. Mezelf iets aanleren vond ik leuker. Het was pubergedrag, me afzetten tegen al les." Foto: Mark Lamers hem weg van taekwondo. Bij BS Leiden begon hij in de kadetten 3 en langzaamaan werkte hij zich omhoog. Slechts een enkel keertje ging hij met tegenzin naar de training. „Ik heb in bas ketbal alles gevonden. Het is een snel spelletje. En ik heb de mazzel gehad dat ik altijd in leuke teams heb gespeeld met jongens die ik 's zomers ook zag. Daardoor ging ik het steeds leuker vinden." Hij wil graag en is bereid hard te werken, de basis van succes. Doordat hij laat begon, beseft hij dat de eredivisie buiten zijn bereik ligt. Eerste divisie en eventueel promotiedivisie in de toekomst is zijn plafond. „Ik heb gevoel voor de bal en met de juiste training gaat het van zelf. Het gaat erom of je zin hebt om dag en nacht op plein tjes te staan. Ik stond 's winters met een muts op en hand schoenen aan te schieten. In mijn tweede jaar bij de kadet ten en in de junioren heb ik le ren schieten. Dat gaat me ge makkelijk af, maar door goed te verdedigen ben ik in het eerste gekomen. Daar moet je hard voor werken. Het is ook het eni ge wat je kunt leren bij basket bal. De rest kun je bijschaven. Ooit zei een coach tegen me: in de verdediging werk je hard en in de aanval rust je uit. Dat is ook zo." Dit is zijn vijfde seizoen bij het eerste team. Met Lennert Dor- repaal en Jerome Hoste is Bak ker daardoor de routinier. Maar het valt hem zwaar zich ook zo te voelen. Hij heeft relatief wei nig ervaring, maar coach Mar tin Hoekstra vindt dat hij ver baal meer aanwezig moet zijn. „Voor mij is het ook een leer proces. Ik word in die rol ge duwd, maar captain of routinier zijn is wat anders dan af en toe je mond opentrekken. Ik leer wel steeds meer hoe ik andere spelers moet aanspreken en ik probeer tijdens bepaalde situa ties dingen uit te leggen, maar ik heb niet de schat aan erva ring die nodig is om anderen beter te maken." Gezien de prestaties van het vo rige seizoen was BS Leiden dit jaar een plaats in de top van de eerste divisie toebedacht. Die ambitie werd vooraf ook uitge sproken. Maar na acht wedstrij den staan de Leidenaars tiende met slechts drie overwinningen achter him naam. Bakker: „We staan op een linke positie, maar we zijn tegelijkertijd slechts vier tot zes punten verwijderd van de subtop. We kurpien de ver wachtingen nog niet waarma ken en hebben een stap terug moeten doen. Een kampioen schap zit er niet in, maar als al les draait kunnen we met de top meedoen." Coach Hoekstra is niet te be roerd om de knuppel in het hoenderhok te gooien als de uitvoering hem niet bevalt. Het is een aanpak die Bakker aan staat. „Ik heb altijd directe coa ches gehad en de kritiek van Martin in de krant is terecht. Als we hebben afgesproken be paalde patronen te spelen en het gebeurt niet, dan mag je wat verwachten. Het is zaak daarna weer hard te werken. Een nederlaag is klote, maar het erom hoe je ermee omgaat. Als sommigen hun koppies laten hangen, gaat de rest ook twijfe len. Ik heb ook wel eens ge dacht: er zijn ook andere din gen. Als ik dan niet lang kon blijven op een borrel van de zaak, had ik er de balen van. Maar ik coach nu ook de kadet ten 2 en dan zie ik weer hoe veel lol je kunt hebben van het spelletje. Dat plezier van de jeugd doet me goed. Je moet het ook positief zien. Er is al ge noeg ellende op de wereld en ik heb alles wat ik kan verlangen. Ik mag in mijn handjes knij pen." Hij ziet een stijgende lijn in de prestaties van zijn team. Het is een kwestie van tijd, voordat het eruit komt. „We hebben een talentvolle groep. We kun nen allemaal scoren, ook dat is het probleem niet. Het is een gebrek aan ervaring waardoor we te vaak verliezen. We moe ten iets langer de bal vasthou den en beter nadenken in be langrijke situaties. Het is een soort slimheid. We willen hard werken, maar missen funda mentais. Misschien is het te vroeg om iets van ons te ver wachten, maar als we dit jonge team bij elkaar kunnen houden, groeit er iets moois." En Maxima, was zij eigenlijk niet voor honderd procent schuldig? Het blijft stü. Zelfs Bakkers ogen verraden niets. Biljarten Koploper De Plas uit Langeraar is in de nationale ka dercompetitie van de troon gestoten door een 4-2 ne derlaag tegen 't Groene Hart. Plaatsgenoot Verdel Or chideeën verloor met dezelfde cijfers. De Engel/Van der Aart uit Lisse blijft bovenin goed meedraaien door een 4-2 zege op hekkensluiter Visprox. Captain Louis Opstal was niet in vorm en verloor in 14 beurten. An- dré van der Aart en Cas Juffermans stelden de match- punten veilig. Dankzij goede prestaties van Ronald Fi- lippo en Peter Walgreen (series van 80 en 77 in acht beurten) werkte Sportrust/Van Diemen zich langzaam omhoog. De Sassenheimers wonnen dit keer met 4-2 van BV Aalsmeer. De Sport/Music Mining uit Wete- ringbrug viel terug in de middenmoot door een 4-2 ne derlaag tegen De Maasstad. In de nationale eerste divisie driebanden groot speelde Jumbo Warmond met 4-4 gelijk tegen Hultermans. Henk Kuijt en Peter Vlaar wonnen beiden hun partij en Vlaar tekende in zijn duel voor de hoogste serie (10) van de wedstrijd. Carel Wagenaar en Rob Lamboo kon den dit keer geen potten breken. Bowling In de nationale eredivisie vijfmansleague heeft BV Lei- den-bowlster Paula van Hemert met haar team CTM/Solines, na het eerste competitieweekeinde, de derde plaats ingenomen. Twee competitiedagen lever den zestien matchpunten op. Van Hemert was niet in vorm en bleef in de tweede ronde buiten het team. Maandag, in de huisleague van BV Leiden, gooide zij de frustratie van zich af door een serie van 717 (gem. 239). Stand aan kop: 1. Westerpark 24; 2. BBWZ 20; 3- 4. CTM Solines, Landwerd 16. Bridge Het uit de landelijke competitie gedegradeerde team van Pelikaan All Stars (PAS) is in de hoofdklasse viertal lencompetitie van het NBB district Lé'den goed begon nen. Net als De Sleutels 2 won het team de eerste com petitiewedstrijd met 20-10. PAS 2 en Sassem Troef za ten aan de negatieve kant van de score. De Leiderdorp- se Bridge Club (LBC) bleef daar met een 19-11 zege slechts één 'victory point' (vip) op achter. De onderlin ge Crash-confrontaties, met onder anderen Cees Var kevisser (Crash 7) en John van der Wiel (Crash 8) lever den een kleine winst op voor Crash 8 (13-17). Stand aan kop: 1. PAS, De Sleutels II 20 vips; 3. LBC 19 vips; 4. Bodegraven II, Crash X, Crash VIII17 vips. Dammen Poolbiljart Poolcentrum 't Dijkje in Leiden organiseert zaterdag de eerste ronde van de vernieuwde landelijke eredivisie. Onder de naam Pro Team League spelen acht profes sionele teams om het landskampioenschap over 56 competitiewedstrijden en play-offs. Voormalig lands kampioen F&M The Cue Company begint zaterdag als eerste met een thuiscompetitieronde aan de Hoge Rijndijk. Met nog één ronde te gaan is Rijnsburger Richard Kr omhout al zeker van plaatsing voor de halve finale van het NK. In de finale van het individuele kampioen schap van de DMH, gaat Kromhout na de zesde ronde met tien punten aan kop. Plaatsgenoot Arjen de Mooij heeft goede kansen op een tweede startbewijs voor de NK-voorronden, maar ontmoet zaterdag nog Evert Bronstring (LDG) die voor zijn laatste kans stijdt. De rest van het veld is uitgeschakeld voor een startbewijs. Kromhout en De Mooij maken beiden nog kans op de regionale damtitel. Darts Schaken De Stalgasten uit Leiden deden in de ronden vijf en zes van de regionale eredivisie goede zaken. In de vijfde ronde werd nieuwkomer het Warmondse Jumbolaya met 10-0 aan de zegekar gebonden en in ronde zes werd Happy Family met 8-2 verslagen. Omdat de Veense teams Bullshit en Rammes Sjaffies kleinere overwinningen boekten, passeerden De Stalgasten hen op de ranglijst en gaan de Herenstraat-darters aan de leiding. Titelverdediger Brandewijn United staat door een 9-1 en een 7-3 zege kort achter de leiders op de derde plaats. Evert de Graaf en Wim Minck waren op dreef, zij gooiden respectievelijk vier en drie keer een 180. De hoogste finish was voor Jan van Veen met 153. Stand aan kop: 1. De Stalgasten 6-47; 2. Bullshit 6-46; 3. Unite-d 6-43; 4. Ramses Sjaffies 6-41; 5. Downstairs 6- Landskampioen Katwijk moet, na de zesde ronde van de landelijke meesterklasse jeugdclubcompetitie (tot 20 jaar), met een positie in de middenmoot genoegen nemen. Er wordt met kopman Jeffrey van Vliet hier en daar moeizaam gewonnen (2.5-1.5 tegen Spijkenisse), maar de Katwijkers gingen in de zesde ronde met 1-3 onderuit tegen Max Euwe Amsterdam door verliespar- tijen van Van Vliet, Arnold Janssen en remises van Har ry en Coen van Duijvenbode. Het ook in de meester klasse spelende jeugdteam van Leiderdorp, met Luuk van Rijn, Arjen van Splunter, Biaina Geragousian en Niels Kooijman, ging flink onderuit tegen Amstelveen 2 (3.5-0.5). Alleen Geragousian speelde remise. De Lei- derdorpse jeugd staat onder de rode streep. Snooker Huib Kuilboer heeft de zevende ronde van het Open kampioenschap van Warmond gewonnen. In de halve finale versloeg Kuilboer lijstaanvoerder Florian Moe- derscheim en in de finale won hij van de runner-up Ronald Blok. De verliezersronde ging naar Kees-Jan Visser. Tussenstand na 7 ronden: 1. Florian Moeder- scheim 69; 2. Ronald Blok 56; 3. Martin Zevenhoven 54; 4. Daan Hoekstra 46; 5. Leon Alewijnse 43; 6. Nico Seis- veld 41; 7. Lea Lindhout 41; 8. Hans te Sligte 40; 9. Pie ter Kramer 40; 10. R'j^ Hoenson 39. (bij)zaken in de sport Tips, opmerkingen, vragen, suggesties: sportredactie.ld@hdc.nl of 071-5356464 De Katwijkse GHC-spits Cor Varkevisser kreeg 11 okto ber een rode kaart tijdens het treffen met Alphia. Hij had een tegenstander naar de keel gegrepen en later nog een knietje toegediend. De KNVB oordeelde opvallend zwaar: tien duels schorsing. Tien?? „Tien ja, ik vind het onterecht, want ik had nooit eerder een directe rode kaart gekregen. Je hoopt, misschien tegen beter weten in, op een wedstrijdje of zeven. Tien vind ik zwaar, té zwaar. Wat gebeurde er precies? „Een tegenstander greep mij vast en ik reageerde door hem bij zijn keel weg tesduwen. Dat was rood. Wat er daarna ge beurde - in een 'waas' - is niet goed te praten. Later, bij het schrijven van een verweer schrift, wist ik het me niet eens meer goed te herinneren." En nu? „Ik blijf meetrainen. Daar moet ik me toe dwingen. Voor al op zaterdag, tijdens de wed strijd, heb ik het moeilijk. De laatste zes wedstrijden van het seizoen ben ik pas weer inzet baar. Zoals we er nu voor staan, kunnen dat nog zes hele mooie duels worden. Daar kijk ik naar uit." Spijt? „Dat had ik al direct na het voorval. Het zal me nooit meer overkomen. Het bestuur van de Zeeu vlaamse voetbalclub Hex heeft een supporter voor goed de toegang tot het plex van de vereniging oi zegd. Zes andere fans vai hoofdklasser kregen een ste waarschuwing. De hoofdschuldige werd straft omdat hij deelnam vechtpartijen na de wed strijd tegen Scheveninge omdat hij eerder bij incii ten betrokken was gewei De uitsluiting is opmerki omdat dezelfde hoofdrol Ier bij de eerste competit wedstrijd van het jaar we gehuldigd als supporter het jaar en een hoge ma van populariteit geniet b spelers van het eerste elf De zoektocht naar de groot ste en kleinste voetbalclub in de regio bezorgde onlangs een collega de nodige kopzor gen. Een officiële lijst bestond niet. Navraag bij de diverse verenigingen leerde dat de ene club deelnemers aan de interne jeugdcompetitie mee telde en een andere donateurs ook als lid opgaf. En zo zaten er nog wat addertjes onder het voetbalgras. Zoals wel vaker het geval is, kennen ze dit (voetbal)pro- bleem in de beter gereguleer de hockeysport niet. Op de si te van de bond staat een keu rig bijgewerkt lijstje van alle 308 clubs en hun ledental. Rotterdam blijkt de grootste te zijn met 2.169 leden. Ook de nummers twee en drie, SCHC (1.978) en Amsterdam (1.796) hebben de omvang van een mammoet. Van de verenigin gen in de Leiden en omstre ken is LOHC de kampioen met 1.385 hockeyers. Daar mee staat paarswit op de twaalfde plaats. Roomburg (1.059) wint nipt de strijd om de tweede plaats in de regio van Alecto (1.039). Daarmee staan ze respectievelijk 22ste en 25ste op de landelijke lijst. De middenmoot wordt g( vormd door Forescate (74 Alphen (648), Noordwijk( Catwijck (358), Voorhoul (331) en Hisalis (322). Hockeyclub Alkemade be hoorde jaren tot de tien kl ste verenigingen van Nedi land. Inmiddels hebben d zwartwitten 144 leden. D mee laat Alkemade dertig de 308 clubs achter zich. 1 is ook niet langer de klein hockeygemeenschap in d gio. Die eer valt Leidse Sti te beurt. Met 117 leden si de studenten op de 288st< plaats. Voetbalvereniging Alphen Foto: Hielco Kuipers De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandige heden langs het speelterrein. Sportparken worden op tien onderdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan w Alphen in Alphen aan den Rijn. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 7 De gemeente mag best zorgen dat de bordjes weer recht staan, maar het is duidelijk. gen om enkelblessures. 6. Vuilnisbakken: Meer dan genoeg. 7. Scorebord en klok: 6 Verouderd. De bordjes moe ten met de hand verhangen worden. 8. Dug-outs: 7 Mooi in de grond. Zien we graag. 9. Clubgebouw binnen: 8 Spie en span en functioneel. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 De parkeerplaats moet gedeeld worden met de overige vereni gingen. w Alphen kan er ook niets aan doen dat die tussen Alphense Boys en Alphia ligt. Totaal: Het kaartverkopershuisje is mooi. 3. Reclameborden: 8 Voor een vijfdeklasser een res pectabel aantal. En ze hangen keurig recht. 4. Velden: 6 Beetje hobbelig, niet? 5. Strafschopstip: 4 Die is er dus niet. Aan één kant een kuil met een doorsnede van 80 centimeter. Dat is vra 10. Clubgebouw buiten: 6 Kan een likje verf gebruiken. Is de schilder ook mee bezig. Jammer van de graffiti op de tribune, die verder keurig is. Klassement: 1. Lugdunum 7,7 2. SJZ 7,5 wWoubrugge 7,5 4.KRV 7,4 5. Valken '68 7,2 6. w Oegstgeest 7,1 Meerburg 7,1 8.TAW 7,0 Voorschoten '97 7,0 10. w Alphen 6,7 w Leiden 6,7 12. Docos 6,4 I Dc topdrie van: Leidenaar Ger Schetter, lent-scout voor A)ax in Leidse regio: I De beste: 1 Quick Boys. i niet het mooiste comp w maar het hoofdve d v, mooiste van Nederland penvel als je daar vol K staat te kijken. 2. UVS. („Het ademt steeds voetbal en het is maal keung netjes 1° GHC. („Die club ye|ai het als ik zie hoe veel v Ugers in korte üjd vffl er clubs in moe^J^ j* hebben gemaakt. Het n 1 PraChÜgDme slechte: 3 ARC. („Klinkt raai - het complex is verdei Maar de velden ligsn. schuwelijk ver uit eUfroi het duurt minuten ig bent na het parkeie ig 2UMVKV-Lslecl«te ren en het straalt gf al bal uit.") 1 FC Boshuizen. l„ ka plex ziet er niet uit ooi nauwelijks parkel m, staantribune, die i - had, is weg. Helaas, nh was een bolwerk. ScJ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22