Wesley wijst getergd Oranje de weg Laatste Harry Potters rollen in Alphen van pers 1 11 gj| 'Oorlog reders moet eindelijk stoppen' 1 Nieuwe lichting voetballers poetst blazoen Nederlands elftal op: 6-0 Weer reeks aanslagen in Istanbul 'Michael Jackson meldt zich vrijwillig bij politie' iTM M I ir Leidsch Dagblad sh merkt niets in protesten g|n Londen [org zakt door |e bodem door izuinigingen akers aan kieuwsteeg niet ■ng voor vocht ezenverhalen an Leidenaar zul Marijnis nterklaas uikt op in oppenkast on Carmiggelt (let is prettig tegen >sten te praten. Ze ibben nooit een woord en vinden 5 goed Regenachtig 10/11° ET" lalt aa Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43392 lOS donderdag 20 NOVEMBER 2003 DE ANDERE JUWELIER Zefiers Maarsmanslccg 21 (naast V D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 NR. 43392 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 De Oranjefans gingen na het laatste fluitsignaal uit hun dak in de Amsterdamse Arena. Foto: Hans van Weel IMENTAAR BOYCOT idelijk weer eens een aan- ire wedstrijd hebben de diers van het Nederlands I zich gisteravond van hun |t arrogante kant laten zien. i weigering de pers te p te staan, spraken de spe- minachting uit over de len Oranje-fans in het ipporters werden het van de verwende j van de internationals, b kritiek in kranten en op I en televisie naar aanlei- i de wedstrijd in Glas- berden met een boycot iprofessionele en domme Ie spelers boos waren over van columnist Henk in Het Parool was te be- n. Maar om daar de com- sportpers en dus de fans e straften, is kortzichtig, royaal betaalde baan van etballer hoort nu eenmaal intact met de media - in én slechte tijden. Bij een ikeling zou nog enig be- p te brengen zijn geweest de weigerachtige houding, id dan kunnen worden te- toerd op pure teleurstel laar juist na zo'n glorieuze hadden de ego's over hun lijke boosheid heen moe- amsterdam - Achter de blijd schap over de 6-o zege van Oranje op Schotland bleek veel frustratie te schuilen - zo veel dat geen van de Nederlandse spelers na afloop met de media wilde praten. En dat terwijl een nieuwe frisse lichting voetballers het blazoen van het Nederlands elftal weer enigszins had opge poetst. Grote man was de 19-jarige Aja- cied Wesley Sneijder, die Oran je met zijn fraaie openingsgoal de weg wees. Voor drie andere treffers legde hij de basis. Sneij der stond symbool voor een nieuwe koers van het Neder lands elftal. In huize Sneijder is vol ongeloof naar de buis gekeken. Moeder Sylvia: „We beseffen nog steeds niet echt dat het onze Wesley is die zo belangrijk was. We leven echt in een roes. Wij zaten thuis in de zenuwen. Maar ik sprak Wesley nog vlak voor de wed- sttijd en hij had nergens last van. Hij zag het meer als een gewone thuiswedstrijd in zijn eigen stadion." Op de valreep reserveerde bondscoach Advocaat gisteren in het basiselftal geen plaats voor Patrick Kluivert en Frank de Boer. De twee vertegen woordigers van het 'oude' Oranje vielen na rust wel in, net als Clarence Seedorf. Het trio werd onthaald met een hels fluitconcert. Advocaat: „Dat vond ik een schande." Advocaat toonde begrip voor de weigering van zijn spelers de pers na afloop te woord te staan. „Ze zijn het al eens eer der van plan geweest, na de wedstrijd tegen Oostenrijk. Toen hebben ze er van afge zien. Maar nu was de maat voor de spelers vol." Advocaat reageerde korzelig op enkele vragen over zijn al dan niet aanblijven als bondscoach. „Ik ga naar Portugal", zei hij. Om daar even later aan toe: „In principe. Ik heb gehoord dat er meer kandidaten zijn." Daar mee verwees hij cynisch naar uitspraken van PSV-trainer Guus Hiddink, die maandag avond zei dat zijn werkgever bereid is hem in de zomer uit te lenen voor een EK-klus met een nationale ploeg. De supporters vierden de kwali ficatie tot diep in de nacht. In Amsterdam gebeurde dat in veel cafés samen met de Schot se fans. Ongeregeldheden de den zich niet voor. Op 30 november wordt geloot voor de eindronde van het EK, dat volgend jaar van 12 juni tot en met 4 juli wordt gehouden. Sneijder zet ook aandeel Ajax op winst Niet alleen het Nederlands elftal profiteert van uitblin ker Wesley Sneijder. Ook het aandeel Ajax won vandaag flink op de beurs. Beleggers speculeren op een flink ho gere marktwaarde van het jonge talent. Het aandeel Ajax steeg met 5,2 procent tot een koers van 5,10 euro. Het was daarmee een van de grootste stijgers op de effec tenbeurs in Amsterdam. De 19-jarige Ajacied stond giste ren aan de basis van de 6-0- overwinning op Schotland, waardoor Nederland in 2004 naar het EK-voetbal in Por tugal mag. „Ik volg het aan deel niet op de voet, maar ik kan me heel goed voorstellen dat beleggers op het aandeel afkomen op de gestegen marktwaarde van Sneijder", verklaart analist Michel van der Stee van Van Lanschot Bankiers. Ontlading bij de Oranjespelers na de eerste goal van Wesley Sneijder, die zich met gebalde vuist laat bejubelen. Foto: EPA/Jasper Juinen istanbul/anp/rtr/afp - In Is tanbul zijn vanochtend kort na elkaar zeker drie bomaan slagen gepleegd waarbij zeker tien doden en veel gewonden vielen. De explosies hadden vrijwel gelijktijdig plaats bij de Britse bank HSBC, het Britse consulaat en in een drukbe zocht winkelcentrum. De tuin muur van het consulaat werd weggeslagen. Het Britse consulaat ligt in het Europese deel van de stad, Be- yoglu. Het consulaat ligt in een drukke uitgaanswijk. De explosie was dicht bij het con sulaat-generaal van Neder land. Het winkelcentrum aan de Aziatische kant van de Bo sporus zou door een autobom zijn getroffen. Televisiebeel den tonen zwaarbeschadigde gebouwen en mensen die op straat lopen en met bloed zijn besmeurd. Afgelopen zaterdag kwamen bij zelfmoordaansla gen op twee synagogen in Is tanbul 23 mensen om het le ven. Terreurorganisatie al- Qaeda eiste de verantwoorde lijkheid op. Toeristen doelwit aanslag bij Eilat eilat - Een Een Jordaanse man heeft gisteren bij de grensover gang tussen Israël en Jordanië bij de badplaats Eilat een Ecu- adoraanse toeriste doodge schoten en vier anderen ver wond. De dader, een vrachtwa genchauffeur, is doodgescho ten door Israëlische grenswach ten. De schutter vuurde van korte afstand op het gebouw waar de Israëliërs de paspoor ten controleren. Nog geen en kele groep heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Volgens een Jordaanse regeringswoordvoerster betrof het een individuele actie. Tweemaal voor Kamer stemmen den haag - Kiezers mogen bij de volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer, die staan ge pland voor 2007, tweemaal stemmen. Een stem gaat naar een landelijke kandidaat, de tweede stem kunnen kiesge rechtigden uitbrengen op een Kamerkandidaaat die op een regionale lijst staat. De Kamer gaat bestaan uit 75 landelijk en 75 regionaal gekozen leden. Over dit voorstel van minister De Graaf bestuurlijke vernieu wing) praat het kabinet mor gen, zo meldden Haagse bron nen. aan te nemen dat de niet het initiatief is van fcuwe lichting. Spelers als Sneijder, Rafael van der en Ruud van Nistelrooij, fanje op volwassen wijze hand namen op weg naar al, zijn daar te beschaafd higetwijfeld komt de actie koker van de 'ouwe hap', steravond plaats maakte A/C n'euwe generatie. - Advocaat liet Patrick Klui- rank de Boer en Clarence na rust invallen. Daar- ekte hij de indruk ook in al met dit drietal verder »a*i en. Terwijl juist nu het ut is te kiezen voor nieuw Niet alleen binnen de lij- an het voetbalveld, maar het contact met de men- «gaar Drukkerij mikt op vermelding in Guinness Book door Theo de With alphen aan den rijn - Het is de grootste onder uit de ge schiedenis van de Nederlandse boekdrukkunst. Van 'Harry Potter en de Orde van de Fe niks' zijn om precies te zijn 1.060.000 exemplaren gedrukt. Nog nooit eerder is van een eerste druk van een nieuw boek zo'n duizelingwekkend aantal gedrukt. Drukkerij Haasbeek in Alphen aan den Rijn heeft dit record op haar naam geschreven. „We gaan absoluut proberen om hier mee in het 'Guinness Book of Records' te komen", zegt Har ry Hekelaar, commercieel ad junct-directeur van Haasbeek. De laatste exemplaren van 'Harry Potter en de Orde van de Feniks' rollen van de per sen. Het vijfde deel van de se rie over de tovenaarsleerling is morgen vanaf middernacht te koop. Zo'n 150 boekhandels in Nederland gooien de winkel deuren 's nachts open om de Nederlandse vertaling meteen aan de man te brengen. Ook de drukkers hadden zich op de datum van 22 november te richten. Een paar dagen er voor moest het druk- en bind- proces achter de rug zijn, zo dat elke boekhandel zijn be stelling op tijd binnen had. Hekelaar werd bij Haasbeek tot opper-Harry gebombar- Meer dan een miljoen exempla ren van 'Harry Potter en de Orde van de Feniks' liepen in Alphen van de band. Publiciteitsfoto deerd. Hij was verantwoorde lijk voor het hele productie proces. Omdat het bedrijf on mogelijk in zijn eentje binnen de vastgestelde termijn die miljoen boeken kon drukken, werd toenadering gezocht tot De Hooiberg in Epe. Ze deden elk de helft van de oplage. „Er is zeven dagen per week 24 uur per dag aan gewerkt", ver telt Hekelaar. „Ik stond ermee op en ging ermee naar bed. Al het personeel heeft een stapje harder moeten lopen. Speciaal voor deze gelegenheid is er een drieploegendienst inge steld." Deel één en twee van de serie over de tovenaarsleerling van Zweinstein zijn ook in Alphen gedrukt. De opdracht voor het derde en vierde deel ging eer tijds naar De Hooiberg. „Dat is wel te begrijpen", verklaart di recteur Rombout Eikelenboom van Haasbeek. „De uitgever wil zo'n grote drukorder sprei den over de bedrijven waar mee wordt samengewerkt. Bo vendien waren wij steeds nieu we drukken aan het maken van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' en 'Harry Potter en de Geheime Kamer'. Je moet niet vergeten dat de eerste druk van het eerste deel des tijds maar uit 3000 exemplaren bestond. Niemand wist toen nog wat voor hype Harry Pot ter zou worden." Joanne Rowling is van een schrijfster die noodgedwongen in cafés aan haar boeken werk te de best betaalde auteur ter wereld geworden. Eerder deze week kwam het bericht dat van de tot nu toe vijfdelige serie over Potter er wereldwijd 250 miljoen boeken zijn verkocht. De uitgaven zijn in zestig talen vertaald, waaronder Latijn en Zulu. Ook de films met Daniel Rathcliff in de hoofdrol heb ben in niet onbelangrijke mate bijgedragen aan het feno menale succes. Pagina R2: 'Heel Nederland zit op dit boek te wachten' Leidse raadsleden pleiten voor bemiddeling onafhankelijke buitenstaander door Silvan Schoonhoven leiden - De rederijoorlog op de Leidse singels moet met behulp van een onafhankelijke buiten staander worden opgelost. Dat vinden de raadsleden Filip van As (ChristenUnie) en Marijke van Dobben - de Bruin (WD). De ruzie speelt tussen onder andere de Leidse reders Koen Parmentier (Schuitje Vaart) en Sjaak Veringa (Oude Rijn) ener zijds en de watertaxi's van Stichtings Stadsparkeerplan Leiden (SSL) anderzijds. Het conflict heeft lang genoeg geduurd, vinden ze. Chris Ver- plancke, directeur van SSL, wil wel om de tafel; Veringa ziet daar weinig heil in. De sfeer in de Leidse raadszaal was gister avond te snijden tussen Par mentier, Veringa en Verplanc- ke. De drie waren als insprekers aanwezig bij de evaluatie van het project met de watertaxi's. Parmentier en Veringa hebben felle kritiek op SSL. De water taxi's zouden de andere reders oneerlijke beconcurreren. De sloepen van SSL zouden de re gels aan hun laars lappen, stel selmatig teveel mensen in één boot vervoeren, van de route afwijken en ook met meer bo ten varen dan toegestaan. En. voor een advertentie in deze krant heeft SSL zelfs een foto gemanipuleerd, zo beweren de boze reders. Op de oorspronke lijke foto zitten er vijftien men sen in de watertaxi - terwijl maximaal twaalf zijn toege staan. De advertentie toont de zelfde foto, „maar zes personen zijn vakkundig weggeretou cheerd", zegt Parmentier. Pagina Ri: Leidse reders lijnrecht tegenover elkaar washington/gpd - Popster Mi chael Jackson (45) zal zich van daag overgeven aan de politie in Califomië. Dat meldt nieuwszender CNN op gezag van mensen uit de nabije om geving van de zanger. De politie van Santa Barbara County in Californië verdenkt Jackson van ontuchtige handelingen met een kind onder de veertien en heeft een arrestatiebevel uitge vaardigd. „Het verschil met de vorige keer is dat we nu een getuige hebben die meewerkt", aldus officier van justitie Thomas Sneddon op een persconferen tie gisteren. Tien jaar geleden kwam het niet tot een aan klacht tegen de beroemde en rijke zanger omdat het ver meende slachtoffer weigerde te getuigen na een miljoenendeal met Jackson. Hij ontkent de nieuwe aantijgingen en noemt ze 'gemeen'. In een Britse do cumentaire gaf Jackson begin dit jaar toe kinderen in zijn bed te laten slapen, maar daarbij speelde zich volgens hem niets seksueels af. „Ik stop ze in", zei hij. Jackson wees dinsdagavond de berichtgeving boos van de hand: „Ik heb advocaten gezien die niet namens mij optreden en woordvoerders die niet na mens mij spreken. Deze lieden lijken altijd op te duiken met verschrikkelijke beschuldigin gen als er weer een nieuwe pro ject, een album of video, uitge bracht wordt", zei hij in zijn schriftelijke verklaring. Er is gis teren net een nieuwe cd met zijn grootste hits en een nieuwe single ('Number Ones') uitge komen. Het openbaar ministe rie in Santa Barbara zei zich daar bij de planning van de in vallen niet van bewust te zijn geweest. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Postcode Plaat: Telefoon V\^ gaan zorgwidg om met persoonsgegevens. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 G kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 de krant eerst 2 weken gratis. ELÜQYV tlfy Handtekening: (Lvm controle nabezocging) van de krart treft u nadere vVormafte aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 6q automated* betafcng s rr(n bank-dronurmer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl irUHITI'IH'MCB

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1