REGIO Fusie van brandweer Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg Lisse in rep en roer door belegging in tulpenrassen 'Wat moeten we nou met twee bulten?' IZagen, zingen en dichten in Activiteiten Centrum 'Meebetalen aan Rijn Gouwe Lijn' Spelen op het Loetheveld kan nu zonder al te natte voeten te krijgen. Onder het veld is drainage aangelegd. Foto: Hielco Kuipers Zoeterwouds Loetheveld weer open door Marieke de Kok zoeterwoude - Het onder grondse bergbezinkbassin is klaar, de hekken zijn weg. Kin deren kunnen weer spelen op het Loetheveld in Zoeterwoude. Wethouder Van der Kooi open de het Loetheveld gistermiddag door met een aantal kinderen een boompje te planten. Voor de aanleg van het bergbe zinkbassin moesten enkele bo men en struiken wijken. Wat er aan groen wordt teruggeplant, stemt een groep kinderen die zich hebben verenigd in een 'greenteam', niet tevreden. „Ze zetten geen struiken terug waarin we hutten kunnen bou wen en ons kunnen verstop pen", klaagt Sandra de Groot. Greenteam-genoot Annabel Zandbergen is het roerend met haar eens. „Het is zo kaal", zegt de twaalfjarige Annabel. „En aan dat rijtje lage struikjes heb je niets, want daarachter ligt meteen een sloot." Het Green team heeft er destijds alles aan gedaan om de kap van bomen en struiken op het Loetheveld te voorkomen. Het team verza melde handtekeningen, had een gesprek met de burgemees ter en ging in een boom zitten om te voorkomen dat bulldo zers hem om zouden gooien. Annabel wijst met haar vinger naar een heggetje van nog geen dertig centimeter hoog. Erach ter zijn twee bulten te zien. „Daar snappen we dus hele maal niets van, wat moeten we nou met twee bulten?" Aanne mer Ewout van Leeuwen legt uit dat de bulten een idee zijn van de landschapsarchitect. „Bovendien hebben we natuur lijk grond uitgegraven. Dat moet je ergens kwijt, dit leek ons wel leuk." Het ondergrondse bergbezink bassin is aangelegd om bij hevi ge regenbuien te voorkomen dat rioolwater de sloten in stroomt. „Dat zal geen twintig keer per jaar meer gebeuren, maar vijf', schat de aannemer in. „Daarnaast is het gebied op nieuw ingericht en is onder het grasveld een goede drainage aangelegd. Hiervoor konden kinderen vaak niet spelen op het veld omdat ze dan natte voeten zouden krijgen. Dat is nu opgelost." De aannemer betreurt de vele vernielingen door rondhangen de jongeren tijdens de aanleg van het bergbezinkbassin. Ja, dat heeft ons een aardige duit gekost", verzucht Van Leeu wen. „Ze hebben onze keet en twee toiletten in de hens gesto ken. Afgezien van de kosten is het natuurlijk vervelend als je de volgende ochtend niet aan het werk kan." De aannemer deed aangifte bij de politie. (advertentie) US' RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÜF KOZIINEN ■fés Wassenaar finger open jSENAAR - Wassenaarse ho- agelegenheden moeten in weekeinde langer open zijn. t vinden burgemeester en thouders, die een jaar met mere openingstijden willen lerimenteren. Nu nog moe cafés en restaurants op vrij en zaterdag om 1.00 uur it, maar het college wil de erste sluitingstijd veranderen >.30 uur. Voordat de ge- enteraad zich over het voor buigt, krijgen inwoners van ssenaar de gelegenheid hun ning te geven. De proef die college voorstaat is het ge- g van een discussie met jon en in Wassenaar, die hebben igegeven te balen van het beu atselijke sluitingstijdenbe- donderdag 20 NOVEMBER 2003 door Saskia Buitelaar katwijk/rijnsburg/valkenburg - De brandweerkorpsen van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg moeten vol gens planning in juli 2004 fuseren. Vorig jaar werd nog over samenwer king gesproken, maar de drie burge meesters komen nu met uitgewerkte fusieplannen naar buiten. De plaatselijke kazernes blijven be staan, met de vrijwilligerskorpsen on der leiding van een eigen postcom- mandant. Een KRV-brandweercom- mandant staat aan het hoofd van één gezamenlijke organisatie. Er komt een nieuwe commandant. De huidige 'leiders' van de drie korpsen zijn we gens leeftijdsontslag niet beschik baar. In de zomer van 2002 besloten de drie gemeentebesturen tot meer sa menwerking tussen de drie korpsen. Ze willen waarborgen dat de brand weerkorpsen optimaal en verant woord hun taken kunnen blijven uit voeren. Taken, die door veranderen de wetgeving niet alleen bluswerk, maar algehele brandveiligheid betref fen. Een projectorganisatie, met ver tegenwoordigers uit de drie korpsen en de gemeenten en aangestuurd door de burgemeesters, werkte dat plan verder uit. Met de personeelsleden is de afgelo pen tijd al gesproken over de ftisie. Daarbij kwamen gevoeligheden bo ven tafel. Vooral het Rijnsburgse korps heeft het gevoel dat het niet se rieus wordt genomen en is bang om de eigen identiteit te verliezen, zo merkte de projectgroep. Maar on danks alle twijfels staat ook dit korps achter de fusie, melden de drie bur gemeesters nu. De Bijzondere Onder nemingsraad Brandweer (BORb) heeft namens het brandweerperso neel een positief advies uitgebracht over de voorgenomen fusie. Wel met een aantal randvoorwaarden: beter communiceren, de vrijwilligers en de BORb betrekken bij de selectieproce dure van de vier commandanten en bij de planning van het fusieproces, en opmerkingen van de brandweer Rijnsburg doorgeven aan het mana gement en de projectorganisatie. Commandant C. van der Gugten van Rijnsburg meldt dat zijn personeel inmiddels geen problemen meer heeft met de ftisie. De streefdatum voor de fusie is 1 juli 2004, maar het is niet zeker of dat haalbaar is. Dat hangt af van hoeveel tijd de inspraak en de selectieproce dure kosten en of er intern kandida ten zijn voor de commandantfunc ties. De Katwijkse commandant J. Kuijpers is geen kandidaat, laat hij weten. „Morgen word ik 58 en met 58 jaar zou ik met functioneel leeftijds ontslag kunnen gaan. Dus ik ben niet meer beschikbaar, hooguit nog tijde lijk als adviseur." Van onrustgevoe lens zoals in Rijnsburg is in het Kat wijkse korps geen sprake, zegt de commandant. „Ons korps is onverge lijkbaar met Rijnsburg, het is van een andere schaalgrootte. Hier is al een afdeling preventie, hier zijn al diverse vaste medewerkers. Overigens is door de openheid over het hele fusiepro ces ook in Rijnsburg veel van de on rust weggenomen." Ook de andere kandidaten, Van der Gugten en E. de Vries, vinden het vanwege hun leef tijd (58 en 55) niet gepast om te solli citeren op de functie van comman dant van het KRV-korps. ;jjerstandelijk gehandicapten tonen werk in Voorschoten isenheim igert bijdrage nkenbergerplas SS nheim - De meerderheid de Sassenheimse politici er niets voor om een deel de kosten te betalen voor rhoud en de ontwikkeling de Klinkenbergerpias. Om innen bezuinigen heeft de ncie een nieuwe beleids ei litgezet waarbij het betref- recreatiegebied het eerste wordt waarbij van de ge- )ez< iten een forse subsidie aan ovincie wordt verwacht, s tegen het zere been van enheimse politici. Die i deze week met uitzonde van het CDA weten niet d te zijn aan het verzoek de provincie te willen vol- Ze vinden dat het onder van de plas voor rekening de provinciale overheid komen. Daar komt bij dat it af aan werd veronder- dat de ontwikkeling van as geen geld zou kosten, dat pakte anders uit. De agelegenheid die zoveel risten op zou brengen dat :rs- en onderhoudskos- ruimschoots uit be- luden kunnen worden is steeds niet. leges van Oegstgeest en ind hebben inmiddels id met een gezamenlij- leelsleutel van 50 pro- de kosten en de financi- insequenties die dat met teebrengt. Maar Sassen- |heeft laten weten niet ak te gaan met de de nieuwe i jiële regeling. Die zou met I |g van 2005 doorgevoerd l [worden als het aan de "^cie ligt. De bedragen die leim op zou moeten liegen er niet om vol- Je politiek. 405 zou dat de gemeente ïaal 17.000 euro gaan kos- 1.000 euro voor 2006 en S elfde bedrag voor 2007. Jorstel dat in het verkeer- elgat schoot bij Van der „U denkt toch niet dat ze kop in de strop van de icie gaan steken?" vroeg ïthouder Brussee veront- Jd- iD66-woordvoerder Van was niet te spreken poging van de provincie ;oep te doen op de ge- ikas van Sassenheim. iSteensel concludeerde: ;enbergerplas heeft ienheimers niet veel te alphen aan den rijn - PrOVHl- ciebestuurder Mamix Norder is dinsdag in Alphen aan den Rijn te gast om uit te leggen waarom gemeenten moeten meebetalen aan de Rijn Gouwe Lijn. In ho tel-restaurant Golden Tulip aan het Stationsplein gaat hij daar over vanaf 20.00 uur in debat met zijn partijgenoot Remco Blom, fractievoorzitter van de plaatselijke afdeling van de PvdA en menig andere belang stellende. De Rijn Gouwe Lijn is de geplande light-railverbin- ding tussen Gouda, Leiden en de kust. De financiering van de lijn is echter nog lang niet rond. Wel is de intentie uitgesproken dat gemeenten die aan het tra ject liggen eenderde van de kosten, circa 35 miljoen, beta len. De redenering is dat ge meenten dit geld terugverdieen omdat het onroerend goed langs de lijn in waarde stijgt. Ook de aanleg van nieuwe wij ken en van bedrijventerreinen langs het spoor moet extra geld in het laatje brengen. 'Bedreigingen niet tegen ons gericht' door Aart van der Kuijl lisse - Intimidaties, bedreigin gen en speciaal ingehuurde be veiligingsbedrijven. En dat alle maal vanwege beleggingen in nieuwe tulpenrassen. De Tele- graaf berichtte over de commo tie die in Lisse is ontstaan als gevolg van de bedreigingen die een grote belegger heeft geuit tegen betrokkenen bij het tul- penbollenfonds. Volgens het artikel zou die gro te klant zijn inleg hebben terug- geëist, maar kreeg hij nul op re kest van NovaCap Floralis, het beleggingsbedrijf dat in mei het nieuwe financiële product in troduceerde. „Die bedreigingen waren niet tegen ons gericht en ook niet afkomstig van een be legger", zegt M. Vrijburg, die met J. Franken de directie voert van NovaCap Floralis. „Er is geen sprake van beleggers die hun geld terug willen. Beleggers zijn juist enthousiast over het fonds. Het Lissese SBC (Sier teelt Bemiddelingscentrum) ontving de bedreigingen en die bestonden welgeteld uit een paar sms'jes en één telefoontje. Een storm in een glas water." De beschuldiging dat het nieu we beleggingsfonds al maan den voor onrust zou zorgen, is niet terecht, vindt Vrijburg. „Gemakkelijk te weerleggen, maar vervelend, want we zijn onnodig in diskrediet ge bracht." De 36-jarige Lisser is nog steeds overtuigd van het fonds, dat inmiddels 85 miljoen euro bij elkaar heeft gebracht. „Wij zijn absoluut goed nieuws voor de tulpenhandel." M. van der Pol, directeur van SBC, heeft toegegeven dat hij telefonisch bedreigd is met ont voering en dat zijn bedrijf sindsdien extra beveiligd wordt. Hij heeft de bedreigingen ook bij de politie gemeld. De politie Hollands Midden doet echter geen enkele mededeling over de zaak. Wie inlegt bij het nieuwe beleg- gingfonds betaalt minimaal 100.000 euro. Volgens NovaCap Floralis kan binnen twee jaar een rendement worden be haald dat kan oplopen tot zo'n 30 procent. Dat heeft indruk ge maakt in beleggersland. Zo is er voor het termijnfonds 2004 een bedrag van 85 miljoen euro bij eengebracht. Tot juni kon wor den ingeschreven op het ter mijnfonds. „We hadden gere kend op 80 miljoen, dus zijn we content met het resultaat", zegt directeur Franken (36). Zij werkte eerder bij ABN Amro. De risico's zijn volgens het duo klein. „Er wordt belegd in ter mijntransacties van ten minste 150 nieuwe rassen tulpenbollen die tussen de 13 en 20 jaar oud zijn (bij kruisingen en van 7 en 13 jaar oud bij mutanten). Voor beleggers is het risico beperkt .waardoor hun verlies 'onder normale omstandigheden' niet hoger uitkomt dan circa 18 pro cent van hun belegging. Nova Cap Floralis teelt ruim 50 hec tare tulpenbollen van nieuwe rassen; op een totaal van 11.000 hectare tulpen in Nederland. Is een nieuwe soort succesvol dan kan de winst tot record hoogte oplopen. De kwekers verkopen hun beste nieuwe soorten aan broeiers in binnen- en buitenland, die de soorten opkweken voor de consument. De prijzen voor nieuwe soorten zijn hoger dan voor de soorten die al langer op de markt zijn. Op hun beleggingfonds kunnen alleen mensen met een ruime beurs inschrijven, beseffen ze. „Onze doelgroep bestaat uit 800 adressen, maar er hebben ook veel kwekers ingelegd. Dat zegt wel iets over het vertrou wen dat ze in ons fonds heb ben." Veel traditionele, succesvolle tulpenrassen zoals de Apel doorn, de Leen van der Mark en de Yokohama staan al jaren in de markt. Zo lang dat degenera tie dreigt. „Ze pprden steeds ziektegevoeliger en dus moeten er nieuwe kruisingen komen. Het investeren in die nieuwe rassen, dat doen wij. Het kapi taal dat kwekers bezitten zit vaak vast in de vorm van hun bedrijf met inboedel en grond. Het opkweken van zo'n nieuwe soort kost veel geld, mede om dat daar al snel 20 tot 25 jaar werk in gaat zitten." Directeur Vrijburg, hij werkte jaren als accountant bij de be lastingdienst, is afkomstig uit Lisse. Zijn vader zat in de bol len en Vrijburg heeft zodoende alle kneepjes van het bollenbe- drijf met de paplepel ingegoten gelaegen. „Ik had nooit ver wacht dat ik nog eens terug zou keren naar mijn dorp en in de bollen zou terechtkomen. Nu woon ik er en sinds ons bedrijf van Rotterdam naar de Heer weg in Lisse is verhuisd kan ik zelfs lopend naar mijn werk" jr Nienke Ledegang Irschoten - „Ik ben 24. Vol ei jaar word ik 25", zegt Ar il Laarman. Dat vindt zijn fatje Ger Roelofs (37) grap- [„Dat is natuurlijk logisch, De twee voelen zich als ten in het water in de hout- irij van het Activiteiten Cen- Voorschoten, voor men- met een verstandelijke han- p. Het centrum aan de Wit- de Withlaan houdt deze nsdagmiddag open dag. we hebben allebei wel ta- voor timmeren en zagen", en zij. De jongemannen en juist de laatste hand aan lie houten speelgoedfomuisje :en bijpassende gootsteen, f hij een auto moet verko- legt Roelofs uit: „Hier zijn vel een tijdje mee bezig. De sen willen natuurlijk een fornuis. Dus schuren we helemaal af. Voor 43,10 kunt u hem kopen. U kunt ok met de gootsteen erbij :n, maar dan wordt het wel luurder." ïgstellenden bekijken wat uim honderd verstandelijk ndicapten die hier werken maken. En iets van de pro- en kopen mag natuurlijk ook. Er wordt gehandwerkt, ge timmerd en gezaagd, de werk nemers zetten doosjes in elkaar voor de 'industrie', bakken en wassen af en, niet onbelangrijk, er wordt toneel gespeeld, ge zongen en gedicht door de le den van Theatergroep Domino. Vandaag is er zelfs een primeur: de eerste exemplaren van het boekje 'Ik heb een gedichtje ge dicht' zijn te koop. Na vandaag is het boekje ook te vinden bij Niets Vergeten aan de Bree- straat in Leiden. Lies Hoff zit achter de tafel waar de bundel te koop is. Ook zij schreef een paar gedichten. Ze wordt er verlegen van als haar gevraagd wordt iets van haar eigen werk te laten zien. Op bladzijde der tig prijkt haar foto naast een ge dicht over een piano. 'Ik ben bij pappa en mamma dwarsfluit spelen/ Mamma kan geen pia no spelen/ ik speel Bach in de woonkamer/ ik ben bij pappa en mamma dwarsfluit spelen'. Boven in het Activiteiten Cen trum zijn de leden van de to neelgroep zich aan het voorbe reiden op hun voorstelling. Ie dereen die komt kijken wordt hartelijk welkom geheten. „Kom maar binnen", zegt een meisje met een brede arm zwaai, en een jongen uit het groepje: „Het is zo druk, ga maar allemaal op schoot." Dan gaat het licht uit en de muziek aan. Acteur Jason zit op een ho metrainer. Hij fietst zich te plet ter, het is duidelijk dat hij het zwaar heeft. Als het ook nog gaat regenen, stormen en sneeuwen (zijn collegaatjes ma ken er met krantensnippers en waaierende handdoeken een heftige storm van), zit hij bijna stuk. Maar hij haalt de top. Na een paar professionele buigin gen legt Jason nog even aan het publiek uit dat hij Lance Arm strong was. „Op de Mont Ven tour." Het werk dat de verstandelijk gehandicapten in het Activitei ten Centrum verrichten, som migen vijf dagen in de week, is bedoeld om ze te kunnen laten integreren in de maatschappij. Bij velen werkt dat hartstildce goed. Ger Roelofs, één van de timmermannen, zegt opgeto gen: „In 2004 ga ik hier weg. Dan ga ik naar Roosendaal. Daar woont mijn zus en daar krijg ik een appartementje met een slaapkamer en keuken, al les voor mezelf. En als het van die mensen mag, dan wil ik ook een huisdier. Een poes." Handwerken tijdens de open dag van het Activiteiten Centrum in Voorschoten. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19