LEIDEN REGIO amer van Koophandel geeft geen geld voor Offensief van Teylingen 'Alle basiszorg psychiatrie gaat de samenleving in' e beste Bruna van Nederland staat in de Stevenshof Boete voor 14-jarigen valt slecht bij moeder R3 Rijnland verwijdert via kijkoperatie baarmoeders Debat Peper en Dijkstal donderdag 20 NOVEMBER 2003 jak Smakman Het wordt nog een tick le om echt vaart te krijgen l_ Offensief van Teylingen, om de Bollenstreek let- stukje bij beetje op te n. De Kamer van Koop- ziet er niets in en is ook nd n plan er ook maar een Hte steken. Uit de overige blijkt vooral de span- t het plan in zich draagt: [partij wil zonder al te 311 gels vooral pragmatisch 1 gaan, de ander wil juist dat er meer helderheid komt over de voorwaarden waaraan iedereen zich moet houden. En duidelijkheid over de kosten ui teraard. Het Offensief van Teylingen moet de impasse in het pact doorbreken: er ligt een set af spraken over de inrichting van de streek dat richtinggevend is, maar concrete acties om een open Bollenstreek dichterbij te brengen ontbreken vanwege een gebrek aan geld en tegen strijdige belangen. Het idee achter het offensief is om de streek in kleine onderling sa menhangende vakken op te de len en voor elk vak te bekijken hoe de inrichting beter kan en daar met alle betrokkenen in dat vak een deal over te sluiten. Als je met een beperkt aantal mensen overlegt over hele con crete punten, dan is het gemak kelijker om zaken te doen, is de gedachte die in het Westland eerder heeft bewezen te wer ken. Het bedrijventerrein aan de Delfweg opknappen en landschappelijk netjes inpassen is een van de eerste projecten die binnen het offensief gereali seerd moet worden. Hoewel het idee blijkens een inspraakronde over het alge meen wel op steun kan reke nen, zijn er vraagtekens rond de uitvoering. De WLTO/KAVB wil bijvoorbeeld juist dat er vooral voor een pragmatische aanpak wordt gekozen, terwijl de ge meente Noordwijkerhout juist meer concrete afspraken wil over het flankerend beleid: waar komt het vele geld van daan voor de realisering van al le plannen. Ook Lisse, Sassen- heim en de Rabobank Noord- wijk/Noordwijkerhout zetten daar vraagtekens bij. De meest uitgesproken negatie ve reactie komt van de Kamer van Koophandel. Die tekende het Pact indertijd al niet omdat er te weinig in zat voor het be drijfsleven en de Kamer consta teert dat volgens de plannen het bedrijfsleven flink in de bus zal moeten blazen om in de vakken aan zijn trekken te ko men. „Meebetalen aan afspra ken waaraan bedrijven zich niet hebben gecommitteerd is niet reëel en onwenselijk", aldus de Kamer. Stuurgroepvoorzitter M. Witte- man gaat nog eens met de Ka mer praten, zo werd gisteren tijdens een bespreking van het plan afgesproken. Gedeputeer de M. Norder sprak overigens zijn verwondering uit over de harde opstelling: „Deze Kamer van Koophandel staat bekend als heel coöperatief. Ik vind de ze opstelling verbazingwek kend." Het Hoogheemraadschap van Rijnland en het Waterschap de Oude Rijnstromen gingen slechts akkoord met het plan onder de voorwaarde dat er voldoende ruimte voor water wordt ingebouwd. „We hebben te vaak gezien dat het water kind van de rekening werd", al dus T. Langeveld van de Oude Rijnstromen. Ze kregen hun zin: de zorg voor voldoende wa ter wordt in de plannen veran kerd. De provincie stelt voorlopig 50.000 euro beschikbaar voor de start en wil meebetalen aan de kosten van het nog aan te trekken 'boegbeeld' van het of fensief: een projectleider die echt gang in de zaak kan bren gen. Die man of vrouw moet er op 1 maart volgend jaar zijn. Provinciaal woordvoerder S. de Jong benadrukte dat de provin cie Zuid-Holland, die in het plan als een van de belangrijk ste geldschieters wordt gezien, bereid is om 'substantieel' bij te dragen. „Maar we geven geen blanco cheque. We willen eerst concrete projecten zien, zodat we weten waar ons geld naar toe gaat." Metamorfose voormalige Endegeest-locatie Oegstgeest vijf rijd we pa Straatsma 3n< h( ïst/regio - De Rijngeest int jat ver in de 'vermaat- e lijking' van de psychia- aantal bedden in de di- viljoens loopt drastisch irvoor in de plaats ko- kleine behandelcentra torgwijken'. „Alle basis- de samenleving in", inct-directeur Frits Lee- |is revolutionair in Ne- |Maar we doen het wel We houden ook nog waar we eventueel kunnen." tappelijking' is de zorgland. Die visie Rijngeest Groep. Voor inde jaren is een ambi- uisvestingsplan opge- at een reeks sloop- en 0 luwplannen behelst. De steel te huur oorlopig nog ondui- :|lt rat er met kasteel [otf est gebeurt nadat de acf n bestuur en onder ide diensten van de st Groep in 2007 het verruilen voor nieuw- h ]]De Stichting Kasteel ijt( est, de eigenaar van ng mmentale pand, ,pp u na over een nieuwe Lj01 ining. „Het terrein 3n, n zorgbestemming", Caroline Soeterbroek, 3r(j jk secretaris van de oas g. „Mogelijk vinden a bestemming voor het die daarop aansluit er( et is ook mogelijk dat 23 rijf het kasteel huurt, -up Duntantskantoor bij- ild. We zijn nog niet ]0f p zoek naar een nieu we, rder." De kans dat sin eel een horecabe- ng krijgt, is volgens r w roek klein. „Daar t gebouw zich eigen- Ter voor ijd; koi ind me di 1st de n2 len lij ko teruggang van 1200 naar 600 bedden is nog niet voldoende, zegt Leene. „We zijn te behou dend geweest. Veel 'cliënten' nemen geen genoegen meer met een groepshuisvesting. Ze willen liever een eigen woning in de stad of in een dorp. Het komt nog te veel voor dat men sen op een Rijngeest-terrein verblijven." De psychiatrie moet midden in de samenleving staan, luidt het credo anno 2003. Om dat te be reiken is al een aantal stappen gezet. De voormalige Bavo-kli- niek in Noordwijkerhout is ont manteld. Bijna alle paviljoens van Sancta Maria in Noordwijk zijn gesloten. Nieuwe regionale centra zijn gebouwd. Om te be ginnen in Alphen aan den Rijn, waar in 1997 Rijnaarde zijn deuren opende in nieuwbouw wijk Kerk en Zanen. Onlangs ging eenzelfde voorziening open in Voorhout: Rijnhout. En over enkele jaren heeft Leiden ook een regionaal centrum voor ambulante en klinische psychi atrie. Dat gebouw moet verrij zen tussen Rijnveste (ook van Rijngeest Groep, voorheen het Riagg-gebouw) en het Pieter de la Court-gebouw (faculteit soci ale wetenschappen), naast het Leids Universitair Medisch Centrum. De aloude 'gestichten' verdwij nen en dat betekent dat ook het voormalige Endegeest-terrein in Oegstgeest de komende jaren een metamorfose ondergaat. Een reeks verblijfspaviljoens gaat tegen de vlakte en kasteel Endegeest wordt verlaten. De raad van bestuur, die het kas teel nu gebruikt als kantoor ruimte, verhuist naar de nieuw bouw in Leiden. De eigenaar van het kasteel, de Stichting Kasteel Endegeest, moet op zoek naar een nieuwe bestem ming voor het statige pand. Twee monumentale Rijngeest- panden naast het kasteel wor den wellicht ook ter overname aan de stichting aangeboden. „We hebben Oegstgeest wel blijvend nodig", zegt Leene. Het voormalige Endegeest-ter- rein is met name bestemd voor specialistische voorzieningen. Zo zijn er plannen voor een nieuwe ouderenafdeling, geslo- De voormalige Endegeest-locatie verandert ingrijpend. Het kasteel (op de achtergrond) wordt afgestoten en vrijwel alle verblijfspaviljoens gaan tegen de grond. Voor enkele spe ciale doelgroepen komen nieuwe gebouwen, zoals een woonwerkvoorziening voor autisten. Foto: Hielco Kuipers ten afdelingen en een woon werkvoorziening voor autisten. Leene: „Dan hebben we het over ernstig gestoorde patiën ten, die niet kunnen functione ren in de samenleving. Zij zijn beter af in een rustige omge ving." Onlangs is een gezond heidscentrum gebouwd en ach ter het raadhuis van Oegstgeest staat het splinternieuwe Cen trum voor Specialistische Psy chotherapie. Veel patiënten die nu nog in paviljoens in Oegstgeest of Noordwijkerhout wonen, ver huizen op termijn naar 'woon- zorgwijken'. Dit zijn gemengde woonwijken met enkele zorg voorzieningen: psychiatrische patiënten wonen er tussen 'ge wone' buurtbewoners. De wij ken zijn geschikt voor ongeveer veertig bewoners en hebben ook een (24-uurs bemand) diensten- en activiteitencen trum. De eerste woonzorgwijk wordt in 2005 in de Saffierstraat in Al phen geopend. Daama volgen soortgelijke projecten in Leiden en Voorhout. Leene: „Het gaat om projecten op kleine schaal. Je moet niet te veel van hetzelf de soort bij elkaar zetten. Om wat voor mensen het ook gaat. Vermenging tussen patiënten en overige bewoners verloopt sneller als je kleine groepen plaatst." De woonzorgwijken zijn volgens Leene uniek in de Nederlandse psychiatrie. „Wij gaan hiermee ver in de ver maatschappelijking van de zorg." Ondanks de ontmanteling van alle grote 'gestichtsparken' wil de Rijngeest Groep geen terrei nen afstoten. In Noordwijker hout gaan het voormalige hoofdgebouw, de kapel, de sporthal en het activiteiten- en dienstencentrum in de verhuur en neemt een woningbouwcor poratie het beheer in de wijk Beschut Wonen over. Alleen de Noordwijkse Rijngeest-locatie verdwijnt volledig. „In de Bol lenstreek wordt door de ge zondheidszorg al veel grond af gestoten, bijvoorbeeld door het vertrek van het Zeehospitium naar Leiden. We zijn nu wel aan het vermaatschappelijken, maar misschien gaat de slinger over tien jaar wel weer terug. Dus zijn wij voorzichtig. We doen het op onze eigen manier. We bouwen niet zelf, maar slui ten overeenkomsten met lokale woningbouwcorporaties. Dan huren we een aantal woningen, voor een periode van tien a vijf tien jaar. Zodat we eventueel ook weer kunnen terugkeren." leiderdorp - Gynaecologen van het Rijnland Ziekenhuis heb ben deze week voor het eerst twee baarmoeders verwijderd via kijkoperaties. Het is de be doeling om deze ingreep vaker met behulp van een camera uit te voeren. Voordeel van een kijkoperatie is het voorkomen van een grote buikwond. De operatie wordt uitgevoerd via drie kleine gaat jes in de buikwand, waarvan één ter hoogte van de navel. Pa tiënten kunnen daags na de in greep weer naar huis. Bij een normale baarmoederverwijde ring moeten vrouwen vijf dagen in het ziekenhuis blijven. Een kijkoperatie, ofwel laparo scopic, is een techniek die gy naecologen nog weinig gebrui ken. Het Rijnland Ziekenhuis wil de techniek vaker benutten bij jonge vrouwen die last heb ben van hun baarmoeder. „Niet iedereen komt in aanmerking voor een kijkoperatie", zegt Martin den Ouden, die met Ra mon Aronius de eerste opera ties uitvoerde. „Bijvoorbeeld bij kwaadaardige gezwellen wordt deze techniek niet gebruikt." In het Leids Universitair Me disch Centrum worden al lan ger baarmoeders verwijderd met behulp van laparoscopic. leiden - Helpt verzuiling bij in tegratie? Is een bijbaan een es sentieel onderdeel van de aca demische vorming? Is Amerika de grootste hoeder van de we reldvrede? Over deze drie vra gen gaan oud-burgemeester van Rotterdam Bram Peper en voormalig WD-ffactieleider Hans Dijkstal met elkaar in de bat op Cleveringadag, woens dag 26 november in het Acade miegebouw van de Leidse uni versiteit aan het Rapenburg. Het debat begint om 20.00 uur en is openbaar toegankelijk. ,r handelketen met het tte logo: wie kent hem r(jl na iedereen, zo bleek arj( uit een onderzoek naar ^rie ïsbekendheid van de (oekhandels. En dat is reemd als je bedenkt ;n( ijna iedere stad in Ne- een filiaal te vinden is. PIj il die honderden win- aaI Ie beste verkozen te is dan ook niet niks. fell eseffen Paul en Thea 3P imann, eigenaars van on a in winkelcentrum rïg iloem in Leiden, ten lcje :ben ontzettend egt Paul over de prijs Drige week kreeg uitge- ige ik iP ïsII )on reikt: een bokaal en vijfhon derd euro. De Monnichmanns mogen zich eigenaar noemen van de beste Bruna 'oude stijl' van Ne derland. Daarvan zijn er zo'n driehonderd. Daarnaast zijn er nog honderd winkels ingericht volgens een nieuw concept, waarvoor een aparte prijs werd uitgereikt door het Bruna-con- cem. De vijfhonderd euro gaat bin nenkort op aan iets leuks. Waaraan, dat weet Paul Mon- nichmann nog niet, maar in ie der geval wordt het iets voor het voltallig personeel. Want de onderscheiding is allereerst te ;ev<Cl - De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 danken aan de inzet van de vijf medewerkers vein het filiaal, al dus de eigenaar. „We hebben allemaal veel plezier in ons werk. En dat stralen we naar onze klanten uit." Dat bleek ook uit reacties die hij op de nominatie kreeg, zegt de filiaaleigenaar. Naar aanlei ding van de nominatie plaatste hij een bordje in de winkel met daarop de vraag: 'Wel of niet verdiend?' „Tachtig negentig reacties stroomden binnen. De één nog enthousiaster dan de ander. We voelden er ons bijna door gegeneerd", vertelt Mon- nichmann. „Er was zelfs ie mand die een heel gedicht voor ons had gemaakt. Die reacties waren nog wel de mooiste be loning. Je doet het uiteindelijk toch voor de klanten." De band met de bewoners van de Stevenshof is dan ook erg belangrijk, zegt Monnichmann, die zelf in Leidschendam woont. „We staan altijd open voor een praatje met de klan ten. Over leuke dingen, zoals de geboorte van een kind. Maar ook over minder leuke zaken. Dan bied je zo iemand toch even een kopje koffie of een glas water aan en praat je erover." Naast de klantenbinding inves teert Monnichmann ook veel tijd in het interieur van zijn zaak. De tijdschriften staan strak in het gelid, gesorteerd per onderwerp. En de laatste bestsellers liggen in keurige 'Ik dacht aan een grapje' Paul Monnichmann, eigenaar van de beste Bruna van Nederland. Foto: Dick Hogewoning stapeltjes voor het grijpen. „Het is hier altijd schoon, nooit rommelig. Ook proberen we heel scherp het nieuwe aanbod in de gaten te houden, zodat we dat netjes en op tijd uitge stald hebben." De komende dagen beloven in dat opzicht hectisch te worden. Het nieuwste deel van Harry Potter staat op het punt te ver schijnen, waarvan de Bruna in de Stevenshof er maar liefst zeshonderd heeft besteld. In de nacht van vrijdag op zaterdag gaan ofn twaalf uur de eerste exemplaren over de toonbank. Het zijn dit soort dingen die het werk extra leuk maken, zegt Monnichmann, die iedere boekhandel die hij ziet altijd even binnenstapt. „Je wilt toch even weten hoe ze het elders doen. Op die manier wordt je eigen zaak alleen maar beter." Rody van der Pols door Eric-Jan Berendsen leiden - Geen waarschuwing of taakstraf, maar meteen een proces-verbaal en een boete van 25 euro. Dat overkwam de 14-jarige zóón van mevrouw Leuering uit Leiden op 16 okto ber. Samen met zijn even oude neefje en diens broertje van zes gingen de drie knapen buiten spelen in de Robijnstraat. Toen het drietal steentjes op het dak van de daar gelegen school gooide, kwam er een politieau to voorbij. De agenten stapten uit en slingerden de twee oud sten op de bon. Aanvankelijk werd er door de ouders scep tisch gereageerd, maar toen on langs de acceptgiro op de deur mat plofte, bleek het 'grapje' bittere realiteit. Hevig geschrokken en huilend kwam het drietal op 16 oktober thuis. Toen er op hen werd in gepraat, kalmeerden de knapen en vertelden de oudste twee dat zij waren bekeurd voor het gooien van steentjes. „Ik dacht aan een grapje, want ik kan niet begrijpen dat twee jongens van 14 zonder waarschuwing met een worden bekeurd", aldus de boze moeder. „Volgens de poli tie waren ze daar op het ver keerde moment en op de ver keerde tijd. Waarom krijgen ze niet een taakstraf in plaats van meteen een boete? Want nu staan ze als baldadige kinderen in de politiecomputer." Leuering wil de boete best beta len als die terecht zou zijn. „Maar als moeder heb ik hier zo mijn vragen bij. Ik zie regel matig dat er op straat veel erge re dingen gebeuren. Maar dan doet de politie niks, dus vind ik de bekeuring niet terecht. Het klinkt raar, maar mijn zoon wil nog steeds graag politieagent worden. Daarom vind ik het ook niet leuk dat hij nu geregi streerd staat terwijl hij nooit eerder in aanraking is geweest met de politie." A Daarom laat zij het er niet bij zitten en vecht de bon bij de kantonrechter aan. „We laten het voorkomen, ook al kost ons dat een vrije dag. De moeder van het neefje betaalt de bon wel. Haar zoon ligt er 's nachts wakker van en kan niet met een kantonrechter worden gecon fronteerd." „Het voorval gebeurde al op 16 oktober", vervolgt Leuering. „Maar iedereen dacht eigenlijk dat het een geintje was. Dat die agenten de jongens eens goed hadden laten schrikken. Maar het was geen geintje, het bleek de realiteit. Een bon voor het gooien van steentjes. Dat is toch ongeloofwaardig." Een woordvoerster van de poli tie bevestigt de boete voor de twee jongens. Zij weigert over verkeerde plaats en verkeerde tijd te spreken. „Als de politie dergelijke dingen ziet, wordt er ingegrepen. Overal."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17