Albert Heijn voert de druk op ECONOMIE Polen moeten twee jaar langer illegaal werker Duitsland stevent af op confrontatie met Brussel Megadeal gaswinnii in Saudische woesti Boosheid duurder Schiphol Boeren en productschap vrezen gevolgen melkoorlog in prijzenslag Schuifdak op stadion 'Buma/Stemra monopoliseert muziek' Hypotheekaftrek beperk Nu overal te koop! Hulp defensie aan noodlijdend RDM den haag - Het Rotterdamse bedrijf RDM Technology van zakenman Van den Nieuwen- huizen is gered van de onder gang dankzij een voorschot van 26 miljoen euro van het minis terie van defensie. Een generaal heeft bovendien bij de Rabo bank een geldlening voor RDM bepleit. De Tweede Kamer eist dat staatssecretaris Van der Knaap (CDA) morgen ophelde ring geeft. Knettermousse Hema niet goed Amsterdam - Warenhuisketen Hema haalt spuitbussen met roze en blauwe zogeheten knet termousse uit de handel. Het knetterende badschuim kan een branderig gevoel op de huid achterlaten. Het bedrijf heeft klanten zaterdag in een krantenadvertentie opgeroepen het product uit de kinderbad- lijn terug te brengen. Volgens de Hema leveren de huidklach ten geen gevaar op voor de ge zondheid, maar 'voldoet de mousse niet aan de eisen die het bedrijf stelt aan kinderpro ducten'. KLM doet meer via Rotterdam amstelveen - KLM wil met dochterbedrijf Cityhopper het aantal vluchten vanaf Rotter dam Airport uitbreiden. „Er zit ten veel bedrijven in en rond Rotterdam. Voor zakenmensen is het makkelijker als ze in de regio op het vliegtuig kunnen stappen in plaats van dat ze door de dr ukte naar Amster dam Schiphol moeten", zei een woordvoerder van KLM van daag. Momenteel kent KLM Ci tyhopper, dat vliegt met 52 Fok ker-toestellen, een dienst van uit Rotterdam naar Londen- Heathrow. Lab test nieuwste snufjes voor auto helmond - De nieuwste techni sche snufjes voor auto's en vrachtwagens, zoals bijvoor beeld intelligente 'cruise con trol', kunnen binnenkort in een uniek laboratorium van TNO worden getest. In het testlab kan worden onderzocht hoe dergelijke systemen reageren op de andere weggebruikers. Het is het eerste laboratorium ter wereld waar dit mogelijk is, aldus TNO. Noodlening voor Revlon new york - Het Amerikaanse cosmeticaconcern Revlon is opnieuw te hulp geschoten door zijn grootaandeelhouder Ronald Perelman. Die heeft een lening van 125 miljoen dollar (106 miljoen euro) toegezegd om het bedrijf draaiende te houden zolang onderhandelin gen met andere kredietverstrek kers lopen. De miljardair Perel man nam Revlon over in 1986 en heeft een belang van 83 pro cent in het bedrijf. Hij stak er eerder dit jaar al ruim 200 mil joen dollar in. De schuldenlast van Revlon is opgelopen tot 1,86 miljard dollar. UPC neemt Canal+ toch niet over Amsterdam - Kabelbedrijf UPC neemt Canal+ Nederland toch niet over. Na veel speculaties, tot de politiek aan toe, besloot UPC af te zien van een overna me. Het moederbedrijf van UPC, UGC, liet vrijdag weten de gesprekken met het moeder concern van Canal+, Vivendi Universal, te hebben gestaakt. Een woordvoerder van UPC wilde geen reden geven. Ook Canal+ geeft geen reden voor de gestrande overname. Lufthansa-topman sluit fusie niet uit berlijn - Bestuursvoorzitter Mayrhuber van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa sluit een fusie met andere vlieg tuigmaatschappijen niet uit. „Je moet nooit nooit zeggen. Als we daarmee een meerwaarde voor onze klanten scheppen dan moeten we het nauwkeurig be kijken. Het dient wel strategisch en economisch nut te hebben", zei de topman tegen Welt am Sonntag. Volgens Mayrhuber is de tijd van nationale lucht vaartmaatschappijen ten einde. VW boekt succes met nieuwe Golf wolfsburg - De nieuwe Golf heeft de verwachtingen van Eu ropa's grootste autofabrikant, Volkswagen, overtroffen. Vier weken na de introductie zijn er 60.000 verkocht. Daarmee heb ben we in de aanloopfase al de helft van de voor dit jaar beoog de verkoop behaald, aldus een woordvoerder van VW gisteren. Eind december moeten er 135.000 van deze vijfde genera tie Golf zijn afgeleverd. Voor volgend jaar staat het geplande verkoopcijfer op 600.000. schiphol - De vliegmaat schappijen op Schiphol zijn ontstemd over de aangekon digde verhoging van de ha vengelden met gemiddeld 2,5 procent per 1 april 2004. Voor de branche-organisatie Barin is dit niet acceptabel gezien de slechte financiële situatie bij de luchtvaartmaatschap pijen. „Wij vinden de winstontwik keling bij Schiphol ontstel lend hoog en in schrille te genstelling tot de verliezen bij veel luchtvaartmaatschappij en", aldus secretaris-generaal Allard van Barin, waarin vrij wel alle luchtvaartmaat schappijen op Schiphol zijn vertegenwoordigd. KLM laat weten zich te scharen achter het Barin-standpunt. De organisatie heeft bij Schiphol tevergeefs gepleit voor een bevriezing van de tarieven. De luchthaven moet volgens Barin meer moeite doen om de interne kosten te verlagen. „Bij de luchthaven krijgen we alleen te horen: we gaan kijken of het lukt. Als monopolist kan Schiphol toch de prijs wel bepalen", aldus Allard. De luchthaven zegt het geld nodig te hebben voor investe ringen. in 2004 wordt er ruim 300 miljoen euro gestopt in de uitbreiding van de termi nal en pieren, extra rijbanen, de bagage-afhandeling en be veiliging. De luchtvaartmaat schappijen zijn over de ta riefsverhogingen geconsul teerd, aldus Schiphol. Vol gens Barin heeft dit alleen ge leid tot een geringere stijging. den haag/gpd-anp - Polen die illegaal in Nederland verblijven moeten waarschijn lijk twee jaar langer wachten op een lega le status. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en LPF stelt voor om werkne mers uit landen als Polen en Tsjechië nog twee jaar te weren nadat ze in 2004 zijn toegetreden tot de Europese Unie. „Kurva jedno"(potverdikkeme), reageert Jan die al zeven jaar in Nederland werkt. Hij wil dolgraag wit werken. „Ik wil een huis kopen, voor een pensioen sparen en verzekerd zijn", zegt de uit Lublin af komstige Pool. Hij woont nu met vier landgenoten op twee verdiepingen in een oud pand in de Haagse wijk Trans vaal. Op de tafel in de woonkamer staat een driekwart lege fles wodka en een pot augurken. Een van de mannen kan, tot schaamte van de anderen, niet meer recht lopen, laat staan praten. En het is nog maar half een in de middag. Maar op zondag wordt er niet gewerkt en is er tijd voor ontspanning. Op de tv is een in het Pools ondertitelde film te zien. Jan legt uit dat het leven als illegaal draagbaar is, maar zeker niet prettig. Voor zeven euro per uur werkt hij. Soms in de bouw, maar voornamelijk in de kassen in het Westland. Rechten heeft Jan niet. „Ik betaal samen met een colle ga 700 euro huur per maand voor twee kamers op de bovenste verdieping. Dat zijn woekerprijzen als je ziet wat je er voor krijgt." Vaak werkt hij via een uit zendbureau dat in handen is van Tur ken. „Zij vragen voor mij 25 euro aan de opdrachtgever en daarvan krijg ik zeven euro. De rest steken ze in eigen zak, ze betalen echt geen sociale premies of be lasting." Daarom denkt Jan dat er ook plaats voor hem zal zijn als legale werknemer. „Het moet mogelijk zijn om van die 25 euro wel premies te betalen", zegt hij. „En het werk zal er dan ook nog zijn. In de kassen kan de temperatuur in de zomer oplopen tot vijftig graden. Nederlanders willen er niet werken, daarom zijn wij gekomen." Teruggaan naar Polen heeft geen zin. „Daar is geen werk", legt Jan uit. Polen kampt met een werkloosheidscijfer van achttien procent. Westerse bedrijven die zich daar in de afgelopen tien jaar ves tigden vanwege de lage loonkosten, trekken meer en meer naar Azië waar ze nog minder aan personeel kwijt zijn. Jans collega en huisgenoot Chris heeft naar eigen zeggen al helemaal geen keu ze. Hij heeft een zeven jaar oud dochter tje dat een nieroperatie heeft ondergaan. Het geld voor de ingreep heeft hij ge leend en betaalt hij af met wat hij in Ne derland verdient, evenals medische zorg die zijn dochtertje nog steeds krijgt. „In Polen kan ik 200 euro per maand ve nen tegen 350 euro per week in Nee land. Bij dat Poolse salaris zou mijn dochtertje overlijden, want dan kan de zorg niet betalen." CDA-Kamerlid Bruis vindt dat Nede land eerst orde op zaken moet steils de eigen arbeidsmarkt voor het vrij keer van werknemers uit Midden- e Oost-Europa op gang kan komen. V mensen zitten nu werkloos thuis, i) moeten de neus niet ophalen voorl betaalde arbeid, maar aan de slag g; vindt Bruis. WD'er Visser wil dat tot 2006 in alls de gevolgen van toestroom van arbs krachten uit Oost-Europa in kaart 1 den gebracht. „Wat betekent het vo werkgelegenheid en de sociale voor ningen?" Hij vindt dat het wel mog moet blijven dat Oost-Europeaneni zoensarbeid verrichten in bijvoorbe de tuinbouw. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Eurocommissaris Sol bes (monetaire zaken) legt het Stabiliteitspact uit op een ma nier 'die gespeend is van elke logica', zegt de Duitse minister van financiën Eichel vandaag in de Financial Times. Het pact moet ervoor zorgen dat de euro een stabiele, harde munt blijft. Maar de afspraken staan al maanden ter discussie, doordat Frankrijk en Duitsland, de twee grootste euro-economieën in 2004 voor het derde achtereen volgende jaar een begrotingste kort van meer dan 3 procent hebben. Het pact voorziet in sancties en uiteindelijk in mil jardenboetes voor dergelijke hardnekkige zondaars. De Duitse regering is woedend over het feit dat de Europese Commissie morgen discussieert over een voorstel van Solbes om ook Duitsland te verplich ten extra bezuinigingen door te voeren. Frankrijk kreeg al eer der dwingende aanbevelingen om het tekort verder terug te brengen dan in de begroting voor 2004 is voorzien. De kans dat de twee landen ex tra moeten bezuinigen is overi gens klein. Het laatste woord is op 25 november aan d'e minis ters van financiën van de lidsta ten. De Nederlandse minister van financiën Zalm wil, net als zijn Oostenrijkse en Finse colle ga's, vindt dat de landen hard aangepakt moeten worden. Duitsland en Frankrijk weten zich in de ministerraad echter gesteund door Italië, Portugal en Luxemburg. Daarmee heb ben ze voldoende steun om voorstellen van de Commissie te torpederen. Ook Nout Wellink, de president van De Nederlandsche Bank, haalde gisteren fel uit naar Duitsland en Frankrijk. In het tv-programma Buitenhof zei Wellink dat die landen misbruik maken van hun politieke macht om onder de EU-begrotingsre- gelg uit te komen. Het pact was voor Berlijn een garantie dat met het opgeven van de mark het land niet economisch zou verzwakken. „Dan is het vreemd dat je vijfjaar later zegt dat dit een stom besluit is", al dus Wellink. Dat Eichel desondanks in alle staten is, komt doordat de Duit se regering het optreden van de Commissie als vernederend er vaart. De dreiging met sancties ziet de regering-Schröder als een frontale aanval op het Duit se beleid. Als de Commissie haar zin krijgt, moet de Duitse regering-Schröder in 2004 niet alleen fors meer bezuinigen, maar ook elk halfjaar verslag uitbrengen aan Brussel over het begrotingsbeleid. Het idee dat de grootste econo mie van Europa min of meer onder curatele komt te staan, is onaanvaardbaar. „De Europese Commissie kan zich niet tegen over Duitsland gedragen zoals het Internationaal Monetair Fonds tegenover een willekeu rig Derde-Wereldland", zo ver woordde een gezaghebbende Duitse krant het vorige week. Duitsland en Frankrijk willen meer tijd voor vrijwillige maat regelen tegen de tekorten. Vol gens Eichel legt de Commissie het pact ten onrechte als 'een puur mechanische procedure' uit. Duitsland overtreedt door het te hoge begrotingstekort weliswaar de regels, maar han delt volgens Eichel wel degelijk in de geest van het pact. Eichel waarschuwde eind vori ge week al voor 'dramatische consequenties' als Brussel Duitsland vergaande maatrege len wil opleggen. Volgens een woordvoerder van Solbes doet 'Brussel' echter alleen zijn werk. „Als de Commissie haar plicht niet doet, zouden we er terecht van beschuldigd wor den dat we het pact om zeep helpen", aldus de zegsman. riyad/anp-afp-rtr - Shell en Total hebben gisteren met de Saudische autoriteiten een overeenkomst gesloten voor de winning en productie van gas. Het is de eerste keer dat buiten landers rechten op energiewin ning krijgen sinds de nationali saties in de jaren zeventig. In een consortium neemt Shell het voortouw met een belang van 40 procent. Het Franse To tal en de Saudi-Arabische staatsoliemaatschappij Aramco participeren voor 30 procent. Vanaf 2004 wordt gas opge pompt in het zuidelijk deel van de Roub al-Khaliwoestijn, een gebied dat bijna vijfmaal de op pervlakte van Nederland be slaat. BELASTIN Voor de exploratie zijn 2 ra dollar aan investeringen 11 Het raamakkoord was in ber bereikt. Daarna politieke en religieuze auti ten nog instemmen. De co sie geldt voor 25 jaar. Riyad probeert buitenland vesteerders aan te tie Olieminister Ali Naimi vic akkoord het begin reeks die de industrialisal economische ontwikkelin het koninkrijk moet bev ren. Volgens Shell-din Watts zal na 2020 gas de p van olie als belangrijkste, giebron overnemen. Saud bië beschikt over zeker 6, joen kuub aan natuurlijk) voorraden. G BELICHT düsseldorf - In Düsseldorf is dit weekeinde een 180 meter lange en 1,6 miljoen kilo zware hoogligger geplaatst op het nieuwe voetbal stadion Rhein-Arena. Het is onderdeel van een uitschuifbare dakcon structie, dat door het Nederlandse bedrijf Hollandia met speciale hijsapparatuur op 50 meter hoogte is geplaatst. Het stadion krijgt 51.000 overdekte zitplaatsen en moet in 2004 klaar zijn. De bouw kosten bedragen 218 miljoen euro. Foto: ANP/Aad van Leeuwen Xs4all stapt naar kartelwaakhond NMa amsterdam/gpd - Het leek een ludiek idee: internetaanbieder Xs4all zette alle muziek die bands op zijn tienjarig verjaars- feestje in oktober in Paradiso speelden 'rechtenvrij' voor ie dereen te downloaden op zijn website. Auteursrechtenorgani satie Buma/Stemra dacht er an ders over. Die eist de royalties op, ook al willen de betrokken artiesten die niet. Xs4all stapt naar kartelwaak hond NMa omdat het vindt dat Buma/Stemra zich gedraagt als monopolist. Muzikanten zijn volgens de internetaanbieder gedwongen in zee te gaan met de organisatie, maar hebben vervolgens geen zeggenschap over hun eigen producten. Een muzikant kan volgens Bu ma/Stemra niet afzien van zijn rechten, hoe graag hij dat ook wil. En dus eist de organisatie royalties van Xs4all voor alle nummers op zijn website. Uit naam van de betrokken arties ten ook al zagen die af van hun rechten. Buma/Stemra stond in het ver leden ook al pal toen het ver zoek binnenkwam geen royal ties af te dragen over 'Candle in the wind' van Elton John, toen dat nummer belangeloos werd ingezet tijdens de Diana-rouw. En ook toen de charitatieve Warchild-organisatie verzocht deelnemende artiesten niet te vergoeden, hield Buma/Stemra de rug recht. De organisatie verlaagde wel het gevraagde bedrag per download naar 8 cent, een be drag waarmee Xs4all onder protest instemde. Het probeert nu het geld terug te krijgen van de artiesten die, of ze het willen of niet, het geld op hun bankre kening krijgen gestort. De internetaanbieder stelt ook drie keer te moeten betalen voor dezelfde muziek. Een keer aan de artiesten die ingehuurd werden, een keer aan Buma- /Stemra en een keer aan de stichting Thuiskopie. Xs4all gaf bezoekers van het festival na melijk een lege cd om de num mers op te zetten. In de prijs daarvan zit 14 cent kopieerver goeding. (advertentie) den haag/gpd - De prijzenoor log tussen supermarkten gaat vandaag de vijfde week in en Al- bert Heijn neemt opnieuw het initiatief. AH verlaagt onder meer de prijs van een liter half volle melk tot 0,49 eurocent en zet tegelijk een zuivellijn in de schappen die 15 tot 25 procent goedkoper is dan het huismerk. Het productschap Zuivel en boe- renorganisatie LTO uitten eerder al hun bezorgdheid over een prij zenslag met zuivel en zien hun angst nu bewaarheid. „Supers gaan melk onder de kostprijs verkopen en dat gaat straks zeker ten koste van de opbrengst voor de boeren", al dus een woordvoerder van het productschap. Volgens LTO poetst Albert Heijn het imago op over de rug van de boer. „De marges op melk zijn al heel laag, dit kan niet." Het ministerie van economi sche zaken ziet geen reden tot ingrijpen in de prijzenoorlog, zoals het Vakcentrum Levens middelen had gevraagd. De be langenorganisatie van zelfstan dige ondernemers voorziet dat bijna een kwart van de kleine levensmiddelenzaken binnen een jaar in de problemen komt. Volgens het ministerie kan de Mededingingsautoriteit NMa alleen ingrijpen als er sprake is van oneerlijke concurrentie. Supermarktorganisatie Sperwer met onder meer de Plus-super- markten, heeft inmiddels een financieel plan opgesteld waar mee het haar franchisers tege moet wil komen. Over de in houd daarvan wil het bedrijf niets kwijt. Ook Cl000 onder steunt zijn franchisenemers door onder meer door de in koopprijzen te verlagen. Volgens onderzoeker Sloot van de Erasmus Universiteit kost de prijzenoorlog de supermarkten samen zo'n 40 miljoen euro per Albert Heijn introduceerde vandaag een eigen zuivelmerk en kwam met melkprijzen die volgens het productschap onder de kostprijs liggen. Foto: ANP/Marcel Antonisse maand. „Ik schat dat een ge middeld boodschappenmandje bij Albert Heijn zo'n 3 procent goedkoper is geworden", zegt hij in vakblad Distrifood. Sloot voorziet dat de slag nog mini maal drie maanden zal duren. Het bureau International Priva te Label Consult meent dat het gemiddelde mandje bood schappen bij AH met 8 procent in prijs omlaag is gegaan. Dat is veel minder dan de prijsverla gingen in de advertenties waar in melding wordt gemaakt van verlagingen tot soms ruim 30 procent. De verklaring is dat sommige producten duurder zijn geworden. Onderzoekbu reau AC Nielsen meldt dat bij voorbeeld chocolade met 4 pro cent in prijs is gestegen. Dat heeft onder meer te maken met de gestegen prijs voor cacao, maar de supermarkten zullen ook inspelen op de kooplust rond de komende feestdagen. Als de kabinetsplannen door gaan, wordt de aftrek van hypo theekrente vanaf 1 januari 2004 verder ingeperkt. Dat komt door de voorgestelde 'bijleen'- regeling in het Belastingplan 2004, een maatregel die betrek king heeft op de overwaarde van de eigen woning. Nu ge bruikt de eigenwoningbezitter de overwaarde van zijn huis bij verkoop dikwijls om te beleg gen of voor consumptieve doel einden. Tegelijkertijd financiert hij een nieuw huis volledig met een hypothecaire lening, omdat de rente daarover volledig aftrek baar is. Dit bete kent een fiscaal voordeel van ver huizende eige naar-bewoners ten opzichte van de zittenblijvers. Maar dat is voor het kabinet niet de belangrijkste reden om een wetswijziging voor te stellen. Met de bijleenre geling wil de regering bereiken dat de overwaarde op de eigen woning bij verkoop besteed wordt aan de nieuwe eigen wo ning. De huidige regeling kost de schatkist gewoon teveel geld en dus moet er gesneden wor- den.Hoe de voorgestelde bij leenregeling gaat werken, blijkt uit het volgende voorbeeld. A besluit een andere woning te kopen. Deze woning kost inclu sief kosten - zoals overdrachts belasting, kosten notaris en makelaar 350.000 euro. A ver koopt zijn oude huis voor 265.000 euro. Na aftrek van de kosten van de makelaar houdt hij daarvan 260.000 euro over. Op de oude woning had A nog een hypotheek van 100.000 eu ro. Hij realiseert dus een over waarde van 160.000 euro. Deze overwaarde zal A in zijn nieuwe woning stoppen. Want de maximaal toegestane lening, waarover renteaftrek kan plaatsvinden, bedraagt volgens de nieuwe regeling 350.000 min 160.000 is 190.000 euro. Hij zal dus 90.000 euro bijlenen, zijnde het verschil tussen de op brengst van de oude woning en de aankoopprijs van de nii woning. Leent hij in totaal dan 190.000 euro dan is o\ het meerdere de rente niel trekbaar. Het voorstel heeft alleen b trekking op de verhoging) de eigenwoningschuld bij huizing.Voor starters op di ningmarkt verandert er nii Zij verkopen immers geen woning en kunnen de aan dus rustig financieren mei lening, waarvan de rente) dig aftrekbaar is. En wat gebeurt u verhuist naar goedkopere wo De nieuwe rege geeft de mogeli heid om in die 1 tie de nog open staande schuld oude woning m nemen naar de we eigen wonin rente daarover 1 dan aftrekbaar, daarbij is wel dl voorwaarde ge dat deze schuld nooit meer maj dragen dan dei koopsom plus de kosten v nieuwe woning. Stel dat A een woning koo; van 200.000 euro dan mag zijn hypotheek van 100.00 ro meenemen en blijft dei daarover aftrekbaar, ook a heeft hij een overwaarde) 160.000 euro gerealiseerd verkoop van zijn oude wo Waarschijnlijk zal de voor stelde regeling een aflossd bestaande hypotheken nie muieren en zullen er steer meer aflossingsvrije hypol ken komen. Bovendien zu grote uitgaven voor verbei en onderhoud van de woi eerder worden gefinancie Koopt u vóór 1 januari 20i ander huis of bent u voor datum een verplichting to koop van uw nieuwe huis verkoop van uw oude huil gegaan dan geldt de nieui geling niet. Voor de eigenwoningbezil zonder hypotheek is er ee lichtpuntje. Het kabinet ii plan vanaf 1 januari 2005 bijtelling van het eigenwt forfait voor die groep af te schaffen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6