m Meeroken gevaarlijker dan gedacht IETS Turkije nieuw front voor terreurbeweging al-Qaeda verkopen? Drukkerij Brouwer in Zoeterwoude dicht 'Bravehearts verrassen glamourboys' Gezondheidsraad slaat alarm Kriebelkusje van de sint Slecht jaar Eurodisney Vermiste vrouw levenloos in eigen achtertuin Snelweg A4 dicht na kettingbotsing Leidsch Dagblad h iconessenhuis ent nieuw handekentrum rer kerkmuren enkijken op de ■nnendag nk Herzen nderlijk eigenlijk dat gaande naar een der land, alleen door i paspoort echt taat Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43389 LOS' maandag 17 NOVEMBER 2003 SPRINTERS hW-i-TlAU:!: NR. 43389 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 CIA waarschuwde al voor zelfmoordaanslagen door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Turkije speculeert over de daders van de verwoestende aanslagen van zaterdag op twee synagogen in Istanbul. Het land is nooit eerder doelwit geweest van een terroris tische aanslag met autobommen. Bij de aan slagen kwamen 23 mensen om en werden er meer dan driehonderd gewond. Ongeveer de helft van de slachtoffers is joods. De aanslagen zijn opgeëist door de radicale moslimgroep IBDA-C, 'de Turkse Hezbollah*. Een woordvoerder van deze groep zei dat de aanslagen waren gepleegd uit protest tegen de onderdrukking van moslims in het land. Maar de Turkse autoriteiten gaan er van uit dat de daders banden hadden met de terreur beweging al-Qaeda. Gisteravond kwam bij een Arabische krant in Londen een e-mail binnen van mensen die zeiden namens al- Qaeda de verantwoordelijkheid op te eisen. Ook de aanslag op de Italiaanse politiemacht in Nasiriya is door al-Qaeda opgeëist. Turkije en Israël maken samen jacht op de daders. De politie in Istanbul heeft drie arres taties verricht. Het gaat om twee mannen en een gesluierde vrouw. Medewerkers van de Israëlische geheime dienst Mossad zouden in Istanbul zijn aangekomen om de Turken te helpen. De Israëlische minister van buiten landse zaken Shalom reisde onmiddellijk naar Istanbul en bezocht zondag de getroffen synagogen. Turtóje was gewaarschuwd', kopten de Turk se kranten een dag na de aanslagen. In maart vorig jaar werd Ankara al door de Amerikaan se geheime dienst CIA gewaarschuwd voor zelfmoordaanslagen in Turkije; mogelijke doelen waren de Amerikaanse en Israëlische ambassades. „Alle moslimlanden die de VS steunen, staan op het lijstje van Osama bin Laden. De oorlog tegen het terrorisme speelt zich niet meer alleen af in de straten van Irak, maar nu ook in Turkije", zei een Turkse com mentator. Tussen de verminkte lijken bij de synagoge in de wijk Beyoglu in Istanbul zouden de stoffe lijke resten van twee mogelijke zelfmoorde naars zijn gevonden. Op een van de lichamen werd een ontstekingskabel gevonden. De lij ken worden nu onderzocht Gedacht wordt dat de aanslagen verband houden met de goede relatie die Turkije onderhoudt met de VS en IsraëL De Turkse bevolking bestaat voor 99 procent uit moslims, maar het wil graag toetreden tot de EU. De joodse ge meenschap in Turkije vormt de op één na be langrijkste minderheidsgroepering: er zijn bij na 35.000 joden met de Turkse nationaliteit ORANJE waren nog matiger voetbalwedstrijd zelf. Ze toch één helft goed ge- Ze hadden gewoon geen gehad. Ze hebben toch in eigen hand. gevoel van schaamte, laatste trots en ge- zelfinzicht overheersten bij spelers en coach Nederlands elftal. Toe met een chauvinisti- zagen een ploeterend, er Oranje. Toeschou- een nuchtere kijk za- coach zonder regie en zonder leider, eerder gezegd: deze ge- voetballers, van wie een ital teert op oude suc- is aan vervanging toe. de coach ldest voor het compromis en houdt ïkkig vast aan routine en ig. Aanvoerder Frank de de verpersoonlijking van eneratie die het niet meer Hij mag opzichtig falen afloop de wanprestatie edpraten ook. lal en deze coach zijn het dvocaat en zijn team zijn n wedstrijd, nog één bla de vertoning, verwijderd uitschakeling. en deze coach worden nooit Advocaat en zijn ten met nog één wed- met één afgetekende plaatsing voor het kampioenschap in afdwingen. Maar als uitkomst wordt, is er nog innen, mist gezag bij zijn spe- de spelers zelf missen het Niet het feit dat Ne- grote kans loopt woens- worden uitgeschakeld, droevig. Maar de weten dat bij kwalificatie een coach en een ver team gaan deelnemen aan van 2004. tine generaal en de grote ■irs zijn in wezen een tra- combinatie. Maar mis- zijn ze juist een sportieve [ding van een natie, waar inving en leiderschap op ment op alle niveaus ont- Pn der Malen den haac/gpd - Jaarlijks overlij den duizenden niet-rokers in Ne derland aan de gevolgen van meeroken. Dat staat in een rap port dat de Gezondheidsraad morgen aanbiedt aan minister Hoogervorst (volksgezondheid). Meeroken is gevaarlijker dan werd aangenomen. Bronnen op het departement zeggen dat de minister deson danks niet snel een rookverbod zal afkondigen voor cafés en restaurants. Koninklijke Horeca Nederland moet van hem voor de kerst een concreet plan klaar hebben, waarin het roken in etablissementen stapsgewijs wordt teruggedrongen. Volgens het rapport van de Ge zondheidsraad hebben meero- kers 20 tot 30 procent meer kans op hart- en vaatziekten. De kans op longkanker voor meerokers stijgt met twintig procent. Ook zegt de raad dat meeroken de wiegendood kan veroorzaken, alsmede vele tien duizenden meer of minder ern stige luchtwegaandoeningen bij kinderen. De Gezondheidsraad komt tot deze cijfers na het ver gelijken van verschillende inter nationale onderzoeken. Directeur Trudy Prins van de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro), vindt dat het rapport op een 'pikant mo ment' naar buiten komt. „Woensdag wordt in de Tweede Kamer de discussie gevoerd over de rookvrije werkplek. Met dit rapport lijkt het me een sim pele discussie te worden. Want het is nu onmogelijk dat de po litiek bepaalde sectoren niet gaat beschermen tegen rokers." De cijfers waren al eerder be kend uit buitenlandse onder zoeken. Prins: „Naarmate er meer wordt onderzocht, wor den de resultaten alleen maar ongunstiger voor de rokers. De duizenden doden onder de niet-rokers zijn voor ons geen verrassing." Ook antirooklobby Clean Air Now (CAN) voelt zich gesterkt door het rapport. Voorzitter Wiel Maessen van rokersvereni ging Forces, noemt het rapport een medisch onderonsje waar van de objectiviteit sterk in twij fel kan worden getrokken. „Het rapport baseert zich op Ameri kaanse onderzoeken. Die wor den vaak gefinancierd door de antirooklobby. Bovendien riekt het tijdstip ook naar manipula tie. Anderhalve maand geleden werd nog gezegd dat het rap port binnen vier weken zou worden gepresenteerd." zwolle/regio - In tientallen plaatsen door het hele land werd sinterklaas afgelopen zaterdag welkom geheten, maar Zwolle had dit jaar de landelijke primeur. Hier meerde de 'Pakjesboot 12' rond 12.30 uur aan in de stadsgracht. Een feestelijke intocht door het centrum van de Hanzestad volgde, waarbij de sint werd begroet met muziek, dans en af en toe een kriebelkus op zijn witte baard. Foto: ANP/Vincent Jannink parus/gpd - Minder omzet, een groeiend verlies en vooral: veel minder bezoekers. Pret park Eurodisney bij Parijs heeft een zwart jaar achter de rug. Bij het afsluiten van het boek jaar, eind september, bleek de omzet te zijn teruggelopen met 2,1 procent terwijl het nettoverlies groeide tot 56 mil joen euro (was vorig jaar 33,1 miljoen). Volgens Eurodisney zijn de cijfers een weerspiege ling van de crisis in de Euro pese reis- en toeristenindu strie. Bovendien was het soci ale klimaat in Frankrijk het af gelopen jaar zeer roerig met veel stakingsdagen, aldus het bestuur. Topman André Lacroix kon digde aan dat Disney volgend jaar zijn marktstrategie meer in overeenstemming wil bren gen met het 'veranderende consumentengedrag'. Daartoe is een nieuwe financiële struc tuur van de Europese vesti ging van het Disney-concern noodzakelijk, aldus Lacroix. Uit de vanochtend gepubli ceerde cijfers en toelichting wordt niet duidelijk wat Euro disney precies bedoelt met 'veranderend consumenten gedrag'. Feit is wel dat het at tractiepark het afgelopen jaar 700.000 bezoekers minder heeft getrokken dan het jaar ervoor: 12,4 miljoen tegen 13,1 miljoen in 2002. De daar mee verband houdende lagere inkomsten konden voor een deel worden gecompenseerd door hogere entreetarieven en duurdere horecatarieven in het park. De bezettingsgraad van de ho tels daalde met ruim 3 pro cent, maar daar was de prijs stijging fors genoeg voor een hogere omzet van vijf miljoen euro (416,7 miljoen tegen 411,7 miljoen vorig jaar). door Peter Groenendijk De Schotse pers kon gisteren zijn geluk niet op na de overwinning van Schotland op het Nederlands elf tal. Leuke koppen maken, dat kunnen ze daar wel: 'Bertifur, was er zo een. De Schotse sportpers vond dat Oranje op werklust was verslagen. Wel goede spelers, maar géén goed elftal, zo luidde algemeen de opinie over Oranje. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Nadat de Schotse natie zaterdag collectief uit zijn dak was gegaan na de 1 -0 over winning op het Nederlands voetbalelftal deden de Schotse zondagskranten het gisteren nog eens dunnetjes over. Pijnlijke lectuur voor Oranje. „Nee, u heeft niet gedroomd, we hebben Holland echt vast laten draaien op Hampden Park." Met dit soort beeldspraak pakten wat Schotse kranten gisteren uit De Sunday Mail gebruikte promi nent de plagerige woordspeling met het woord 'clog'. Behalve 'vastdraaien' betekent het ook nog eens 'klomp' en dat was lachen natuurlijk. Kilts wonnen het dus van klompen in de Schotse ko lommen. Of, zoals de Sunday Mail het pijnlijk stelde: 'Bra vehearts verrassen glamourboys'. De Sunday Herald en de serieuze The Scotsman verwezen naar het sprookjesland van Peter Pan ('Never Ne- verland'). Dat leverde dus 'Never Netherlands' op ('Nederland nooit') of 'Nether Netherlands' (zoiets als 'Nederland beneden'). De Sunday Minor wreef pakken zout in Neder landse wonden met een gedragen: „Cruijff, Bea trix, Gullit en Van Gogh, het is echt gebeurd. Jul lie jongens hebben verloren van Schotland. Van wie? Ja, van Schotland." Het leedvermaak en de woordspelingen waren sowieso niet van de lucht. 'Bertiful', zo verwees de Sunday Mail naar bondscoach Berti Vogts. Scottish News of the World had dikke pret met 'Fadtastic', waarmee werd gerefereerd aan McFadden, de maker van het Schotse doelpunt De Sunday Mirror ('Dick is sick') en de Sunday Mail namen Dick Advocaat op de korrel, de tech nisch leider van Oranje die men zich in Schot land herinnert als de driftige baas van Glasgow Rangers. Hij had de verkeerde Van (vrachtwagen) laten voorrijden, ging de Mail verder: niet Van Nistelrooij, maar Van Hooijdonk had hij moeten inzetten. De krant zag in de spitsen Van Nistel- rooy en Kluivert 'een miljoenenaanval die leek op twee spelers met elk een eigen agenda'. Sportpagina's: Advocaat verliest alle geloofwaardigheid Schotten al 'halverwege het paradijs' zoeterwoude-rijnduk - Druk kerij NDB Brouwer in Zoeter- woude-Rijndijk sluit volgend jaar haar deuren. Moederbe drijf Brouwer Groep heeft be sloten de werkzaamheden die in de Zoeterwoudse vestiging plaatshebben, te verplaatsen naar een vestiging in Delft. Het lot van de dertig werknemers in Zoeterwoude is nog onduide lijk. NDB Brouwer heette tot 1994 Het Nederlands Drukkerij Be drijf. Negen jaar geleden werd de Zoeterwoudse drukker over genomen door Brouwer Groep, een grafisch bedrijf met zeven tien vestigingen en ruim 1600 werknemers. Toen werkten nog 140 mensen in het Zoeterwoud se bedrijf. Op dit moment zijn den helder/gpd - De Van Ga- lenbuurt in Den Helder is ge schokt en verbijsterd over de moord op de 25-jarige Patricia Kaper-Bouwens. De moeder van drie kinderen werd daar vrijdag dood in haar tuin aan getroffen. De 24-jarige echtge noot, die Patricia een week ge leden als vermist opgaf, is aan gehouden op verdenking van de moord. Het levenloze li chaam van de vrouw was ver stopt onder afval, kinderspeel goed en een deken. Met de lu gubere vondst is een eind geko men aan een periode van grote onzekerheid waarin de IJmui- dense grootouders van Patricia een medium inschakelden. Ook werd met behulp van een heli kopter een grote zoekactie op touw gezet. De politie doet verder geen me dedelingen over de zaak. li W I in de vestiging nog dertig werk nemers actief. Het is nog niet duidelijk of zij daadwerkelijk hun baan zullen verliezen of dat zij mee kunnen naar Delft. „Over mogelijke ontslagen valt nog niets te zeggen", meldt di recteur Engelsma van de Brou wer Groep. „In de loop van 2004 wordt de productie over gebracht naar Delft. Een pro jectgroep bekijkt nu wat daar van de gevolgen zullen zijn, on der meer voor het personeel." NDB Brouwer drukt onder meer reisgidsen en catalogi. Ook bij de overname van het bedrijf in 1994 werd al gespro ken over sluiting en verplaat sing van het werk naar Delft. Toen bleef de vestiging toch be houden. Bij NDB Brouwer in Zoeterwoude wilde vanochtend niemand reageren op sluiting. leiden - De snelweg A4 tussen Amsterdam en Den Haag is za terdag ter hoogte van Leiden ruim drie uur afgesloten ge weest De reden was een ernstig ongeval. Rond 18.30 uur bots ten enkele wagens op elkaar na dat een automobilist plotseling remde. In totaal raakten elf mensen gewond. Drie moesten worden overgebracht naar het LUMC. Kruiswoordpuzzel De kruiswoordpuzzel (nummer 46) op de Denksport-pagina van afgelo pen zaterdag is door een fout niet compleet afgedrukt Onze welge meende excuses daarvoor. De puz zel is vandaag in zijn geheel te vin den op de servicepagina. De inzen dingen dienen aan de gebruikelijke voorwaarden te voldoen, zoals om schreven op de pagina Denksport Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMDV fffr (Lvm cortrole nabezonjng) Wf gaan ztxgwüg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere riamake aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 I V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 2

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1