De sportschool, voor slobberbroeken en flubberbuiken Bikram yoga Spinning Personal training Pilates 15 NOVEMBER 2003 weekendbijlage LEIDSCH Dagblad Advocaat Gerard Spong werkt aan zijn conditie. Foto's: GPD/Marco van Hal Kim Holland: 'Seks is een uitnodiging om gelukkig te zijn' Trends in afzien Achtergrond Verslaving in Katwijk heeft twee gezichten wate troe| en; tad ii Sch< ren Reportage Leidse Aalmarkt: hoe, wat, waar wanneer en waarom? school er ook, of misschien juist, voor slobber broeken en flubberbuiken. Toch is het met die beenwarmers begonnen, in de jaren tachtig. Toen Jane Fonda met de video band aerobics op de kaart zette. Van daaruit heeft het zich ontwikkeld. Bijvoorbeeld tot high impact aerobics, met springen, en low-impact aerobics, waarbij je altijd een voet op de grond houdt. Om bij die low-impact aerobics de hart slag toch iets meer omhoog te krijgen, ontwik kelde Reebok de step. Aanvankelijk alleen ge bruikt voor simpele oefeningen, maar gaande weg werd de choreografie steeds ingewikkelder. Deels komt dat door de mensen die les geven, vertelt Seijger.Als je tien uur per week voor een groep staat, wordt het al snel saai. Dus dan ga je meer variatie aanbrengen. Ook al omdat je bang bent dat het voor de groep achter je anders niet leuk meer is. Maar die staan daar vaak niet meer dan een uurtje per week en vinden het juist prettig om maanden dezelfde oefeningen te doen." De mannen en vrouwen voor de groep: zij ma ken volgens Seijger de lessen en de trends. Een wet waar Billy Blanks tegenaan liep toen hij dacht zijn Tai-bo buiten de leraren om via vi deobanden direct het publiek te kunnen berei ken. Seijger: „We hebben bij de introductie van Tai-bo in Nederland Billy Blanks in de tennishal gehad. Met vierhonderd, vijfhonderd mensen getraind. Dat was geweldig. Die man heeft een charisma, dat is ongekend. Toch is Tai-bo niet geworden wat het had kunnen zijn omdat hij het naliet de mensen voor de groep voor zich te winnen." Stuk fitter Lessen op maat, met choreografisch ingewikkel de hiphop, street dance, disco of salsa-lessen voor de motorisch begaafde sporters enerzijds en het hersenloze zweten van het spinning an derzijds: dat is wat de sporter anno 2003 zoekt. In speciale vijftig-pluslessen ziet Seijger voorals nog niets. „De gemiddelde vijftiger nu is een stuk fitter dan die van dertig jaar terug. Die heeft echt geen speciale lessen nodig." Wat hij, en het gros van de 'sporten-omdat-het- moet-Nederlanders' wel nodig hebben, is een stok achter de deur in de vorm van een abonne ment en de geestdrift van een leraar die hem over de vele dode punten heen helpt. Reden waarom geen enkelamazing'Te\\ Sell-fitness- apparaat, hoe handig in gebruik en prettig op te bergen ook, het volgens Seijger ooit van de sportschool zal winnen. „Het maakt in principe niet uit wat voor oefe ning je doet", zegt ze, „als je het maar doet. En de praktijk leert dat mensen het niet volhouden thuis, al dan niet met een videoband, die buik of bilspieroefeningen te doen. Het is toch de groep en het enthousiasme van de leraar dat je er doorheen sleept." Stressy New-Yorkers hebben deze 'hottest' yogamethode al lang en breed ontdekt. Amsterdammers krij gen die kans nu ook. Nog geen twee weken geleden aan de Ceintuurbaan geopend: Bikram Yoga Amsterdam, de eerste in Nederland. Het brein achter de yoga-methode is de Indiër Bikram Choudhury. Therèse Aartsen, voorheen massagetherapeute, nam het uit de VS mee naar Nederland. In het kort is Bikram niet meer dan een set van 26 klassieke yoga-hou- dingen die in een ruimte van 38 tot 40 graden Celsius worden uitge voerd. Het effect daarvan is verbluf fend, zegt Aartsen: „In negentig mi nuten komt het hele lichaam aan bod. Het is een heel energieke vorm van yoga. We werken heel veel van uit de ruggengraat en doen oefenin gen waarbij je hartslag flink op gang komt. Het is dus goed voor rug, hart en longen. En dat zijn juist de li chaamsdelen waar we in het Westen vaak problemen mee hebben. Ik heb zelf ook rugklachten gehad. Na van alles te hebben geprobeerd, kwam ik via een vriendin in de Verenigde Sta ten met Bikram in aanraking. Na één les was ik verknocht. Ook al omdat je heel energiek van een training van daan komt". Afvallen? „Als je het geregeld doet, wel. Je komt meer in contact met je lichaam, waardoor je vanzelf beter voor jezelf gaat zorgen". Conditie? Ja. Er zijn oefeningen waarbij je hartslag behoorlijk om hoog gaat. Maar het is ook goed voor je gewrichten. Dat is ook het verschil met bijvoorbeeld hardlopen. Dat is ook heel goed voor je longen, maar niet voor je knieën". Ontstressen? Ja. Mensen zijn vaak heel druk in hun hoofd. Tijdens een Bikram-les heb je daar geen tijd voor omdat je je goed moet concentreren. Dat maakt datje aan het einde van de les denkt: hè, dat voelt lekker". Lt k ic t hometrainer kenden we al. En fietsen kunnen Nederlanders ook. Toch was het een i0 "erikaan, de wielrenner, vechtsportspecialist en personal-fitnesstrainer Johnny Gold- beter bekend als Johnny G. - die in de jaren tachtig Spinning ontwikkelde. Naar duidt omdat zijn vrouw zwanger was en hij meer thuis wilde trainen, van spinning is een hometrainer in de vorm van een wielrenfiets met, in plaats een voorwiel een verzwaard wiel. Door de weerstand van het vliegwiel te wijzigen innen verschillende omstandigheden worden nagebootst. Van een duurtraining, aarbij de fietser in een redelijk tempo over een vlakke weg fietst, tot een 'all terrain' tervaltraining - waarbij fictieve heuvels en bergen worden beklommen tot een pure achttraining, waarbij de beenspierkracht op de proef wordt gesteld. De groep, een - fst bevlogen - instructeur en muziek doen de rest. Tenminste, voor wie ervan houdt. If je vindt het geweldig, of je vindt het vreselijk", weet Sonja Oldenburg van Splash 'alth Club aan de Looiersgracht. vallen? Ja. Al gaat tijdens spinning de hartslag wel heel hoog. Vooral de eerste tien nuten ga je vaak helemaal stuk. En voor afvallen is een hartslag van tussen de zestig 75 procent van je maximale hartfrequentie ideaal. Daarbij begin je pas na twintig nuten echt vet te verbranden." ïnditie? Ja. Bij uitstek. Al is het wel handig als je al een beetje conditie hebt." itstressen? „Ja, natuurlijk. En omdat je op de maat van de muziek fietst, raak je in n soort trance. Er zijn zelfs mensen die er verslaafd aan raken". Ooit voorbehouden aan sterren als Oprah Winfrey, nu in veel sportscholen voor de ge wone sporter bereikbaar. Een tikje exclusiever is de personal trainer die aan huis komt; in te huren bijvoorbeeld bij het Amsterdamse ViveActive, 'voor personal training en li festyle support'. Het nieuwe trainingsfenomeen werd vijfjaar geleden geïntroduceerd door Rutger Si mons en Maarten Schaapherder. Simons: „De goed Nederlandse term 'individueel be wegingsprogramma' werd niet echt begrepen. En dus maakten we er toch maar weer 'personal training' van. De term staat voor een op maat gemaakt sporterspakket, in dien gewenst tot en met schoenen- en/of dieetadvies en fysiotherapie." Goedkoop is het niet. Voor een uurtje personal training in de week betaalt de sporter toch al snel vijfhonderd tot duizend euro per maand, afhankelijk van de wensen van de sporter. Maar voor die prijs is hij volgens Simons dan ook verzekerd van een uur lang onverdeelde aandacht en plezier. Want ViveActive staat voor een leven lang bewegen. En dat hou je volgens de oprichters alleen vol door dat te doen waar je lol in hebt. Afvallen? „Als mensen zich goed voelen en geleidelijk aan hun levensstijl aanpassen, worden ze vanzelf slanker. Conditie? „Conditie is eigenlijk het hele pakket van kracht, uithoudingsvermogen, le nigheid, coördinatie en snelheid. Als het echt uitsluitend om uithoudingsvermogen gaat, is het gewoon een kwestie van een halfuur per dag bewegen. Ontstressen? „Komt vanzelf met het bewegen, maar zorg voor variatie in activiteiten". Courtney Cox Arquette, Madonna en Jodi Foster zijn al om. De vraag is dus niet of Pila tes een trend in de Nederlandse sportschool wordt, maar wanneer. Snel, denkt Debbie Jenner, de vrouw die in de jaren tachtig aerobics over het Nederlandse voetlicht bracht en nu met de Amsterdamse Pilates Company de voorhoede van Pilates vormt. „Het heeft hier even geduurd omdat het opleiden van docenten relatief lang duurt. Maar de vraag is er. Mensen zijn er duidelijk aan toe om meer dan de buitenkant alleen te trai nen. Dat was in de jaren tachtig, en ik ben daar zelf medeschuldig aan geweest. Het aantrekkelijke van Pilates is dat iedereen het kan. Het is een soort mind body training, zonder dat het zweverig wordt. Een bewegingsmethode waar je sterker, flexi beler en strakker van wordt en een betere lichaamshouding van krijgt. Na afloop loop je niet op je tandvlees naar buiten maar voel je je gewoon lekker. Er zijn twee vormen Pilates, de lessen op de mat die in groepsverband worden gegeven en lessen met appa raten. Die gebruiken we in de personal trainingsstudio waar we één op één werken." Afvallen? Ja. Doordat je je hele lichaam gebruikt, gaat de bloedcirculatie omhoog en dat werkt weer heel goed op de stofwisseling. En je werkt vanuit het bekkengebied, het powerhouse zoals wij dat noemen. En dat is juist het gebied waar veel vrouwen vocht of vet vasthouden." Conditie? „Nee. Het is puur spieren. Je ligt namelijk". Ontstressen? „Absoluut. Het wordt ook aangeraden door fysiotherapeuten voor mensen met rugklachten. Pilates is lekker om te doen, maar het kan ook therapeutisch werken." Callanetics, de trilplaat en Tai-Bo hebben hun beste tijd gehad. En na Body Pump en Power Yoga lopen de trendsetters, al dan niet voorzien van een personal trainer, zich warm voor Pilates. De sportschool, ooit het domein van beenwarmers, strakke pakjes en wasbordjes, biedt nu elk wat wils. door Caroline Abcouwer De hartslag schiet omhoog, stampend op de pedalen worden bergen be dwongen. Sneller, steeds sneller draai en de trappers rond, raast het peloton voort. Het shirt raakt doordrenkt van het zweet, het li chaam wordt tot het uiterste getergd, de geest gesterkt door het hypnotiserende ritme van de muziek en het opzwepende enthousiasme van de leraar. Spinning. Niet de nieuwste trend in de sport school, maar wel onverminderd populair. Een blijvertje ook, denkt Jolanda Seijger van Amstel- park Life Style Center. En dat is voor een aero bicsstroming heel wat. Want in deze nog relatief jonge sportbranche volgen trends elkaar in hoog tempo op. Maarten Schaapherder traint 's ochtends vroeg Wilma Nanninga. Pilates heet de nieuwste, genoemd naar de grondlegger, Joseph Pilates. Hij ontwikkelde al vlak na de Tweede Wereldoorlog in New York een aantal oefeningen dat het centrum van het lichaam, de buikspieren, verstevigt. „Niet alleen de bovenste drie lagen. Maar ook die onderste laag. En die is heel moeilijk te trainen. Maar door hem te ontwikkelen, kun je veel klachten aan bijvoorbeeld je onderrug voorkomen of zelfs verhelpen", zegt Seijger. Pilates wordt het dus. Tenminste, als de voorte kenen Seijger niet bedriegen. Maar die kans is klein. Want de ervaring leert dat de trends wor den gezet op de jaarlijkse Idea-conference, het Walhalla voor de aerobicsliefhebber in de Ver enigde Staten. En de laatste twee jaar trokken de Pilates-klassen daar steeds meer deelnemers. Seijger: „De Verenigde Staten lopen toch altijd een paar jaar voor op Nederland. Sommige nieuwe ontwikkelingen bereiken Nederland niet eens, die sneuvelen voortijdig. Neem het spinnen, wat eigenlijk niet meer is dan fietsen in groepsverband op muziek. Dat is eerder geprobeerd met roeien en met hardlo pen. Maar om de een of andere reden sloeg dat niet aan. Dus dat kom je op de Idea een keer te gen, en vervolgens zie je het animo afnemen tot dat het helemaal verdwenen is. Maar de belang stelling voor Pilates is in de Verenigde Staten nu al een aantal jaren groeiende. In Engeland ook trouwens. Daar zijn nu ook al heel veel sport scholen waar cursussen Pilates wordt gegeven. Dus dan kun je er vrij zeker van zijn dat dit geen eendagsvlieg is." Balletpakjes Jazz-ballet, BBB (benenbillenbuik)-oefeningen, aerobics, steps: in de zeven jaar dat ze nu les geeft, heeft Seijger al vele stromingen zien gaan en komen. Zelf is ze op een traditionele manier de aerobics binnengekomen; als studente bewe gingswetenschappen volg de ze zoveel lessen, dat haar al snel gevraagd werd of ze niet eens wilde inval len. Het invallen groeide uit tot een full-time baan en inmiddels is ze manager fitness en aerobics van Am- stelpark Life Style Center. Een sportcentrum waar 2.200 tot 2.400 actieve le den zich vrijwillig in het zweet werken. Om fit te worden of blijven. In T- shirt en trainingsbroek. Want de tijd dat de aero bicszaal het podium vorm de voor leeghoofdige bal letpakjes en narcistisch perfecte lijven, is voorbij. Anno 2003 is de sport-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1