ING: 10 tot 15 procent meer winst ECONOMIE NS-topman: 'Treinkaartje wordt onbetaalbaar' Nokia spoort miljoenen namaak-batterijen öp Ford blaast assemblage in Genk nieuw leven in Nieuw distributiecentrum Hema Grote brand bij Iveco in Duiven 'Uitzendwerk belangrijke opstap naar vaste baan' Akkoord over loonofïer V&D Protest tegen dure suiker old verkoopt olse hypers - Supermarktconcern d verkoopt in Polen twee :kten aan de Franse legenoot Carrefour. Het linnen de plannen om on- jlen die onder de maat iren van de hand te doen. ionderdelen in Azië, en Zuid-Amerika staan cldels in de etalage. Ahold (de opbrengst onder meer igom zijn schuld van bijna liljard euro terug te drin- De verkoop in Polen moet worden goedgekeurd door lededingingsautoriteiten. iypemiarkten die de deur aan zijn gevestigd in de ste- Sosnowiec en Bydgoszcz. oei T-Mobile Nederland fors terdam - T-Mobile ver- hl begin volgend jaar twee ien mobiele klanten te ien in Nederland. Begin lerhad T-Mobile 1,84 mil- Jdanten, 29 procent meer vorig jaar. Hiermee bleef T- ile de nummer drie op de rlandse markt. Het tele- ledrijf zegt steeds harder nek te hijgen van de num- wee Vodafone. Deze aan had in maart ruim 3,2 ien klanten. Een woord ter van Vodafone noemt [spraken 'onzin'. „We voe- elemaal niets in onze In Nederland hadden be lli 11,9 miljoen mensen nobieltje. KPN Mobile is ltijd de grootste met ruim Üljoen klanten. fa Vermeer wil tgveld MAA j 1 itricht - Het Nederlandse bedrijf Dura Vermeer en ritse Omniport willen het leid Maastricht Aachen rt overnemen. De directie e luchthaven praat exclu- let de twee ondernemin- Het regionale vliegveld al sinds vorig jaar te koop. zoekt nieuwe aandeelhou- imdat de overheid zich luchthaven wil terugtrek- Ingeveer 80 procent van idelen is nu nog in han- in de rijksoverheid en iciale en lokale overhe- )e Britten zouden het be an de luchthaven op zich 1 a. De Nederlandse bou- il de infrastructuur on- uden en de omliggende venterreinen verder ont- en. Omniport is onder Tiede-eigenaar van het eld bij het Schotse Glas- las gaat weer toneel afstoten - Kantoorinrichter Sa- iroep gaat opnieuw fors n in haar personeelsbe- gebeurt bij de doch- rijven Assenburg in Til- dat ondermeer stalen irmeubilair produceert Aspa, gespecialiseerd in orinrichtingen in Houten, irganisatie moet jaarlijks )en euro opleveren. Eer- trd al bekend dat op het antoor van Samas in 24 van de in totaal 47 ba- irdwijnen. De drastische ïgelen zijn het gevolg van takken van de markt voor irinrichters. De omzet in rste halfjaar daalde bijna cent naar 180,5 miljoen uwe CAO bij lekeraars n - De 30.000 werkne- n de verzekeringsbranche iper 1 december een rerhoging van 2,5 pro- ij houden in principe emievrij pensioen, tenzij ten te ver oplopen. Dat p de nieuwe CAO waar steren overeenstemming ikt. Afgesproken is dat de iver de pensioenpremie etalen. Als die uitkomt de 20 procent, gaat de ïmer meebetalen. „Het ere delen werkgever en snier samen." De nieuwe eeft een looptijd van 12 en geldt vanaf juni kelijk ringrot ardappelen to- Op een boerderij in itse Wales is mogelijk een an ringrot geconstateerd 'ederland afkomstige rdappelen. Het ministe- llandbouw heeft van de te horen gekregen dat rate test „een verdenking "rot" heeft opgeleverd, slijk is nog of de bacte- werkelijk in een Neder- pootaardappel zat. Op ïtveld stonden ook aard- die niet uit Nederland n. Nader onderzoek itwijzen of het definitief grot gaat en of de be- aardappel afkomstig "een Nederlandse boer. nisterie van landbouw Intussen al de nodige gelen, aldus een woord- t Boeren mogen op per ast ringrot drie of vier sa aardappelen telen. vrijdag 14 november 2oo3 den haag/anp - Door de onver- wacht hoge spoorbelasting die NS moeten betalen, kunnen veel reizigers zich straks geen treinkaartje meer veroorloven. Dat zei NS-topman Veenman gisteren op de jaarvergadering van Koninldijk Nederlands Ver voer. Omdat NS verlies lijden op het reizigersvervoer, moet die hogere spoorbelasting wor den doorberekend, aldus Veen- man. Zo worden de kaartjes in 2004 al 0,5 procent duurder door een onvoorziene verho ging van deze infraheffing. „Wij houden al rekening met jaarlijks stijgende infraheffin- gen, nu komt daar onverwacht nog meer bovenop", zei de NS- topman. „Als wij 200 miljoen euro extra voor beheer en on derhoud van het spoor moeten betalen, moeten wij onze trein kaartjes met 25 procent in prijs verhogen." NS mogen volgens het contract met de overheid de hogere spoorbelasting aan de reiziger doorberekenen. Als de infraheffing blijft stijgen, voorspelt Veenman gouden tij den voor de handel in goedko pe, dus oudere, tweedehands auto's. „Wat betekent dit voor de congestie op de wegen? U kunt het wel raden. Veenman vindt de weggebruiker meer moet betalen voor het spooron- derhoud. Hij wil dat de 13 cent van het 'kwartje van Kok' die nu aan het spoor wordt besteed naar 18 of 19 procent gaat. Dit betekent dat de spoorsector jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro extra zou krijgen. Deze maatregel is noodzakelijk, stelt Veenman, omdat de over heid tot 2012 slechts 2 miljard euro heeft uitgetrokken voor het wegwerken van het achter stallig onderhoud op het spoor. Volgens de spoorbranche is er tot 2008 al 2,4 miljard euro no dig. Veenman pleitte voor een eerlijke verdeling van de kosten. „Laat de weggebruiker vanuit eigenbelang meebetalen aan het collectief vervoer." De top man noemde als voorbeeld het utrecht - In het Utrechtse industrieter rein Lage Weide is gistermiddag het nieu we internationale Hema-verdeelcentrum geopend. Stil zoeven supersnelle robots langs wanden en schuiven duizenden kratten met artikelen op hun plaats. In 1999 liep distributiepersoneel nog tien ki lometer per dag met een rolcontainer aan de hand, zoekend in kartonnen dozen. Nu krijgen ze aanwijzingen van een compu ter en pakken artikelen uit blauwe klap- kratten over een afstand van een meter of tien. Alles is geautomatiseerd. Karton nen dozen zijn overbodig en dat bespaart de Hema tonnen afval. In het centrum lig gen alle 13.000 artikelen die bij 300 He- ma's (Nederland 263 België 34 en Duits land 3) worden verkocht. Het distributie centrum beslaat 5000 vierkante meter, de overige 95.000 dienen als opslag. Ze ventig vrachtwagens bevoorraden de He- ma-warenhuizen. De eerste trucks gaan om 4 uur de weg op en dat duurt voort tot 10 uur 's avonds, zes dagen per week. In totaal werken er 700 mensen. Dat wor den er 580 omdat de uitzendkrachten op straat gezet worden. Foto: ANP/Vincent Jannink de christelijke vakbond ACV. De Vlaamse regering is weer bereid Ford financieel te hel pen. Eerder beloofde de rege ring vijftig miljoen euro over heidssteun aan Ford Genk, maar die belofte werd ingetrok ken na het bekend worden van de ontslaggolf en het wegvallen van nieuwe productielijnen. Het subsidiebedrag is nu afhan kelijk van de investeringen die Ford wil doen in Genk, zo liet de Vlaamse minister van eco nomie Ceysens weten. Volgens Europese regels gaat het om maximaal 4,2 procent van het investeringsbedrag, wat neer komt op ruim 20 miljoen euro. Het massaontslag bij Ford Genk werd vorige maand bekend. De productie van de Ford Mondeo wordt met een derde terugge schroefd en zal voortaan in twee ploegendienst worden ge maakt. De productie van de Ford Transit wordt overgehe veld naar Turkije.De grootste klap was het wegvallen van de nieuwe Ford Focus. Die zal niet in België worden geproduceerd maar in het Duitse Saarlouis en het Spaanse Valencia. door Pascale Thewissen genk - Autobouwer Ford wil naast de Mondeo nog twee an dere modellen in het Belgisch- Limburgse Genk gaan assem bleren. Dat is gisteren bekend gemaakt. De toekomst van de fabriek is daarmee tot 2010 ver zekerd. Toch moeten nog steeds 3000 van de 9000 ar beidsplaatsen verdwijnen. De andere modellen die in Genk geassembleerd worden zijn de opvolgers van de typen Galaxy en Crossover. Met de beslissing is een investering van 550 tot 600 miljoen euro ge moeid. De toekomstige capaci teit bedraagt ongeveer 300.000 voertuigen per jaar. De fabriek doet ook dienst als perserij voor merken van de Ford Motor Company in Europa. De vakbonden reageerden ge matigd positief op het nieuws. De vrees dat Ford werkt aan een sterfhuisconstructie voor de Genkse fabriek, is onterecht gebleken. Dat neemt niet weg dat nog steeds eenderde van de arbeidsplaatsen verdwijnt, be nadrukte Theo van Gompel van werklozen. Van deze groepen wist uiteindelijk ruim een kwart (500.000) een vast contract te bemachtigen. Van alle uitzendkrachten zei 52 procent aan het tijdelijke werk te beginnen, omdat ze eigenlijk een vaste baan zochten. Bij tij delijke krachten ouder dan 44 jaar lag dit percentage op 62 procent en bij etnische minder heden op 58 procent. Van de langdurig werklozen begon ruim tweederde aan het tijdelij ke werk om aan een vaste aan stelling te komen. Bij WAO'ers gold dit zelfs voor 78 procent. De ABU verwijt de overheid de maatschappelijke functie van uitzendwerk onvoldoende te onderkennen. Dat zou onder meer blijken uit het kabinets voorstel om werkgevers te ver plichten bij ziekte van hun per soneel twee jaar lang door te la- ten.betalen. duiven - In het vrachtwagenbedrijf Iveco in de Gel derse gemeente Duiven is gisteravond voor miljoe nen euro's schade aangericht door een grote brand. Brandweerlieden en medewerkers haalden een onbekend aantal voertuigen uit de hal. Het pand moet als verloren worden beschouwd. Het vuur werd rond kwart over negen ontdekt. Binnen korte tijd sloegen de vlammen metershoog uit de hal en aangrenzende kantoren. Een deel van de hal stortte in. Vier korpsen namen deel aan de blus sing. Volgens de brandweer was de brand die om half een onder bedwang was. Bedrijfspanden in de buurt bleven gespaard. Foto: ANP/Hans van Oort spoortraject tussen Utrecht en Amsterdam. In de spits vervoe ren NS daar 50 procent van alle forensen. Daardoor is het een stuk minder druk op de weg, al dus Veenman. Op dezelfde vergadering zei mi nister Peijs (verkeer) dat er meer geld wordt uitgetrokken voor de invoering van de chip kaart voor het openbaar ver voer. Eerst stelde ze 100 miljoen euro beschikbaar, maar na kri tiek van de vervoerdersbranche is dit bedrag verhoogd tot 115. miljoen euro. De voorzitter van deze brancheorganisatie Testa herhaalde dat er 150 miljoen euro nodig is. Uit studie is ge bleken dat de vervoerspas voor het hele openbaar vervoer ren dabel is. De reiziger moet 1,5. tot 2,5 euro bijdragen aan de nieuwe chipkaart. Daar staan voordelen tegenover als kortere wachttijden en meer veiligheid: I amsterdam/gpd - Bankverzeke raar ING verwacht dit jaar 10 tot 15 procent meer winst te behalen dan vorig jaar. Eventuele win sten en verliezen op de beurzen niet meegerekend. De netto winst steeg in het derde kwar taal met 31,8 procent tot 977 mil joen euro ten opzichte van vorig jaar. Dit maakte ING groep van morgen bekend. De stijging is vooral te danken aan betere resultaten van de banken (ING, Postbank en ING Direct) en de verkoop van aan delen. Topman Kist sprak van een 'gezonde winstgroei' on danks de sterke euro. De groei is volgens hem te danken aan lagere kosten, lagere voorzie ningen voor slechte leningen en hogere rente-inkomsten. De operationele winst steeg ten opzichte van vorig jaar met 167,8 procent tot 399 miljoen euro. De autonome groei in dit kwartaal bedroeg 42,1 procent. Met name de lagere kosten, minder voorzieningen voor slechte leningen en een verbe tering van de rente-inkomsten droegen bij aan het resultaat. De investeringen in ING Direct (sparen en bankieren via inter net) beginnen ook langzaam vruchten af te werpen. De ope rationele winst voor belastin gen leverde in de eerste negen maanden 93 miljoen euro op. Vorig jaar in dezelfde periode boekte ING Direct nog een ver lies van 63 miljoen euro. De va luta-effecten leverden in hét derde kwartaal een beperkt ver lies op van 2 miljoen euro. De verzekeringsactiviteiten (on der meer Nationale Nederlan den) presteerden minder goed. De operationele winst daalde et - van 620 naar 545 miljoen euro ten opzichte van vorig jaar. De daling is toe te schrijven aan een lagere post bijzondere voorzieningen en negatieve in vloed van de sterke dollar. De kosten daarvoor bedroegen 74'- miljoen euro. Ook de resultaten bij het leven- bedrijf bleven achter door lage re rente-inkomsten en de dure euro. In Nederland stegen de levenprernies met 9,5 procent. De kosten bij het levenbedrijf stegen met 3,1 procent door hogere pensioenlasten in Ne derland (19,5 procent), het wegwerken van achterstanden in Nederland en de groei van opkomende markten. De nettowinst over de eerste negen maanden daalde met 16 procent ten opzichte van vorig jaar tot iets meer dan 3 miljard euro. Dit komt doordat ING forse afschrijvingen heeft moe ten doen op de aandelen porte-, feuille. Dat was ook de reden om een aanzienlijk deel van de aandelenportefeuille te verko pen. De afgelopen maanden zijn de beurzen opgekrabbeld al profiteert ING daar nu min der van. amsterdam/anp - Het personeel van het detailhandelsconcern Vroom Dreesmann ziet voorlopig af van loonsverhoging. Vak bonden en het bedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over een aanpassing van de lopende CAO. De afspraken moeten helpen het verlieslijdende concern weer gezond te maken. De huidige CAO wordt met twee jaar verlengd tot februari 2006. De loonsverhoging van 1,25 procent die de werknemers aanvankelijk per 1 september 2003 zouden krijgen, wordt doorgeschoven naar 1; augustus 2005. Als compensatie krijgen zij in december een een malige uitkering van 0,5 procent, die meetelt voor de pensioenop bouw. Afgezien van de salarisverhoging van 1,25 procent, worden de sa-, larisssen en salarisschalen gehandhaafd op het niveau van augus tus 2003. V&D stevent dit boekjaar af op een verlies van 30 tot 501 miljoen euro. Bij een ingrijpende reorganisatie gaan 1800 van dei i 8500 arbeidsplaatsen verloren. rijswijk/anp - Koekjes- en ban ketbakkers, zuivelorganisaties, suikerwerk- chocolade- en ijs- fabrikanten en frisdrankprodu centen gaan gezamenlijk de strijd aan tegen de hoge suiker prijs binnen de Europese Unie. In een gisteren gepresenteerde nota dringen ze aan op liberali sering van de handel. De suikerverwerkende industrie hekelt vooral de hoge gegaran deerde bodemprijs voor suiker bieten. Daardoor ligt de prijs binnen de EU drie keer hoger dan op de wereldmarkt. Ook protesteert de industrie tegen de strenge quota bij de import van suiker van buiten de unie. Het zou beter zijn als de telers een inkomenstoeslag ter onder steuning zouden krijgen. „Want nu is er eigenlijk sprake van verplichte winkelnering. Daar door wordt onze exportpositie ernstig geschaad en betaalt de consument al jaren te veel voor zoetwaren", aldus Grit van de Vereniging voor de Bakkerij- en Zoetwarenindustrie. Volgens Grit wordt per hoofd van de bevolking in ons land jaarlijks circa 37 kilo suiker ver bruikt. Hiervan is 85 procent verwerkt in voedingsmiddelen. De suikerwerkindustrie koopt: jaarlijks voor ruim 1 miljard eiri ro suiker. amersfoort/anp - Uitzendwerk is een belangrijke opstap naar een vaste baan. Vooral mensen die meer moeite hebben met het vinden van een baan, zoals ouderen, langdurig werklozen, allochtonen en WAO'ers. Dat blijkt uit een gisteren gepresen teerd onderzoek dat bureau Ecorys-Nei heeft verricht in op dracht van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU). Daarin is de instroom en uit stroom van uitzendkrachten van 1993 tot 2003 onder de loep genomen. In die tien jaar hebben meer dan 7 miljoen mensen als uit zendkracht gewerkt. Daarvan vonden 2,2 miljoen mensen een vaste baan al dan niet bij hun inlener. In de branche werkten ongeveer 750.000 allochtonen, bijna 400.000 arbeidsonge schikten, meer dan 400.000 ou der^ en 260.000 langdurige den haag/gpd-anp - Het Finse Nokia heeft de aanval geopend op een netwerk van batterij-ver valsers. De criminelen zijn vol gens de gsm-fabrikant verant woordelijk voor de productie en distributie van gevaarlijke na maak-batterijen. Bij invallen in Nederland en di verse andere Europese landen zijn volgens Nokia recentelijk opnieuw tienduizenden nep- batterijen voor Nokia-mobiel- tjes in beslag genomen. Dit jaar zijn wereldwijd al meer dan vijf miljoen nep-Nokia's in beslag genomen en vernietigd, aldus Nokia. De Finse telecomgigant is in opspraak geraakt door diverse incicJènten waarbij Nokia-tele foons spontaan zijn ontploft. Vorige week nog publiceerde de Belgische consumentenorgani satie Test Aankoop een voor Nokia vernietigend onderzoek, waarbij Nokia-batterijen als enige merk als ondeugdelijk uit de test kwamen. Maar volgens Nokia zijn alle batterijen die recent zijn ont ploft of oververhit geraakt na maak en geldt dat ook voor de batterijen in het Belgische on derzoek. Na fel protest van No kia hebben de Belgen toegege ven dat er in het onderzoek 'hoogstwaarschijnlijk' ook na- maak-Nokiabatterijen zijn ge test. Test Aankoop gaat daarom nieuw onderzoek doen. Er is niet onomstotelijk bewezen dat ook originele Nokia-batterijen kunnen ontploffen, erkent Jean-Philippe Ducart namens Test Aankoop. Toch blijft de woordvoerder erbij dat er een probleem heerst 'rond Nokia'. „Bij een aantal Nokia-batterijen die we in de winkel en in de ori ginele doos hebben gekocht, was een probleem. Bij batterij en van Siemens, Samsung en Sony Ericsson die geschikt zijn voor Nokia-telefoons consta teerden wij die problemen niet", aldus Ducart. Het probleem met de ondeug delijke batterijen is dat de be veiliging tegen kortsluiting ont breekt. Daardoor kan het toe stel oververhit raken en open barsten. Dit is wereldwijd al tientallen keren gebeurd. In een aantal gevallen zijn gebruikers gewond geraakt, meest brand wonden. „We hebben te maken met een vijand die namaakproducten maakt die door een gemiddelde consument niet van het origi neel valt te onderscheiden", zegt Janne Jormalainen van No kia. Het bedrijf zegt nog geen namaakbatterijen te hebben onderschept in 'erkende' win kels. De verklaring dat Nokia-batte rijen veilig zijn, stelde de Con sumentenbond gisteren echter niet gerust. „Op ons verzoek heeft de Keuringsdienst van Waren ook een onderzoek inge steld. Daaruit blijkt dat Nokia- batterijen bijna niet van merk vervalsingen te onderscheiden zijn", zei een woordvoerster. „We maken ons grote zorgen. Als vervalsingen zo goed zijn, hoe kan de consument dan echt en nep van elkaar onder scheiden?" Nepbatterijen Volgens Nokia gaat het om namaak als er in de tekst op de batterij spelfouten staan, de tekst onduidelijk is ge drukt of als erop staat dat de batterij uit China komt Ook is het nep als er op staat voor welke NokiaTtelefoon de bat terij gebruikt moet worden. Op originele batterijen staat dat nooit. Nokia adviseert al leen telefoons en batterijen te kopen bij erkende tele- foonwinkels.Maar het Belgi sche Test Aankoop zegt bat- d terijen die getest zijn en die volgens Nokia namaak zijn, te hebben gekocht in origi- nele verpakking bij een regu liere winkel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9