Bush: Blijven tot Saddam is opgepakt Waar zijn alle ganzen uit De Coebel gebleven? Sanders Bloemencorso dreigt dakloos te worden Grens tussen slachtoffer en dader discriminatie vervaagt langzaam Zon 5000 strijders actief in Irak Donna Vrij veroordeeld tot veertig uur werkstraf Sanders KeukenstadC! pent! Leidsch Dagblad Terugkeek lystiek van kalender r kalenden inge Marokkaan t weinig S|> Korrigeerd prazilië pakt plussers r hard aan oei huiszorgen erbranden CAO ij Groot Rijnland eidse Schotten ver de wedstrijd ;en Nederland lummer drie' is nu toe de irigste Mazda ,aMMENTAAR LI 01! ■on tECONOMIE mmekeer lijkt er aan te ko- eei Na drie kwartalen van for- voo imp, groeide de Nederland en »nomie in het derde kwar- 5i|Z' van 2003. Het groeicijfer is 0,1 procent minimaal, en voornamelijk het ge- van forse overheidsinveste- n in de zorg en het onder maar toch. sten van de grote banken het fragiele groeicijfer als voorbode van betere tijden, «ijzen op de gelijktijdige rikkeling in Duitsland en krijk, waar de groei in het je kwartaal respectievelijk o0 0,4 procent bedroeg. Cij- jWs van het Centraal Bureau 3on de Statistiek waarschuwen alsnog voor ongefundeerd "isme. Het minieme groei- entage moet misschien als ul]e 'lg van rekenkundige correc- I nog neerwaarts worden bij- lt 0 gaat hier om twee verschil- n t soorten gelijk. Analisten m vooruit en baseren zich ^verwachtingen. Cijferaars terug en baseren zich op ijkheden. De realiteit is dat de economie in be- al^ rijke mate wordt beïnvloed con „venvach tingen. Zo gaan in ijven meestal over tot in-, [a ringen als zij de verwach- hebben dat de economie Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad np A33R7 i n<; vrijdag 14 november 2003 5SIP De gróótste selectie kantoormeubelen |2000 m2 w SHOWROOM! JP^Cieba Kantoormeubelen Rii'lsihuns 67.Leiderdorp Tel. 071-5413414 NR. 43387 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente heeft alle ganzen die al sinds jaar en dag de Leidse wijk De Coebel bevolkten, laten afmaken. Dat beweert al thans een aantal bewoners van het wijkje. De gemeente zegt op haar beurt dat de ganzen 'aan een boer' zijn gegeven. Maar aan welke boer, dat is volgens de gemeentelijke woord voerders niet meer te achterhalen. „Die ganzen zaten hier al voordat er huizen stonden", zegt Coebel-bewoonster E. Plugge verontwaardigd. Tot deze week. „Maandag dreven een paar mannen de beesten in een auto en reden vervolgens weg. Omdat wat mensen uit de buurt zich stoorden aan de ganzen, zijn ze een handtekeningenactie be gonnen. De gemeente heeft daar direct op gereageerd door alle beesten op te ruimen. Als er vogelpest uitbreekt en de overheid laat gezonde vogels preventief afmaken, staat het hele land op z'n kop. Als er nou een paar ganzen weggehaald zouden zijn om de groep beheersbaar te houden, had ik daar wel nog begrip voor gehad. Maar alle ganzen weg, dat slaat nergens op." Woordvoerder J. Jansen van de Dienst Milieu en Beheer bevestigt dat een groep bewoners klaagde over 'zeer stevige overlast van de ganzen'. „Daarop hebben we 33 van de on geveer 45 dieren weggehaald. De rest heeft vervolgens kennelijk de benen genomen. Misschien duiken die binnenkort weer op in De Coebel." Een paar jaar terug verkleinde de gemeente al eens een deel van de ganzenpopulatie aan de Witte Singel. Toen gingen de beesten vol gens de officiële lezing van de gemeente naar 'een boer in Oud Ade die de beesten op zijn land heeft losgelaten'. In eerste instantie zegt Jansen dat de gemeente dit keer niet weet naar wie de ganzen zijn gegaan. Na enig aandringen verschaft hij toch meer dui delijkheid. „Ze zijn ook nu weer naar diezelf de boer in Oud Ade gegaan", meldt Jansen. Maar wie die boer is, kan of wil hij niet zeg gen. Volgens L. van der Heden, boer in Oud Ade en voorzitter van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer in Oud Ade, is dat niet vreemd. „Ik kan mij namelijk niet voostellen dat een boer die ganzen wil hebben. Tenzij de gemeente Leiden daar veel geld voor be taalt. Elke boer kijkt altijd wat argwanend naar ganzen die neerstrijken op zijn land. Ze vre ten de boel kaal en poepen dies onder. Als iemand hier de ganzen zou hebben opgeno men, had ik dat waarschijnlijk wel geweten. Zoveel boeren zijn er niet in Oud Ade. Mis schien dat een boer ze aan een poelier heeft verkocht." Maar dat is volgens Jansen zeker niet het ge val. „Deze ganzen zijn namelijk niet eet baar", motiveert hij zijn bewering. bagdad/washington/anp-rtr - De VS trekken volgens president Bush hun troepen pas uit Irak te rug ais er sprake is van een de mocratie. Bovendien, zo zei Bush tegen The Financial Times, kun nen de Amerikaanse strijdkrach ten Irak pas verlaten als de voortvluchtige ex-president Sad dam Hussein is opgepakt. Dat zelfde geldt voor Osama bin La den in Afghanistan. Bush zei nogmaals sneller het bestuur over Irak te willen over dragen aan de Irakezen. „We willen dat de Irakezen meer be trokken zijn bij het bestuur van hun land". De Amerikaanse de fensie-minister Rumsfeld schat overigens dat het nog wel eens twee jaar kan duren voor de Amerikanen reden zien om zich terug te trekken. Dat duurt on der meer Frankrijk te lang. Mi nister De Villepin van buiten landse zaken riep de VS op om samen met de VN de macht veel eerder over te dragen dan de geplande datum van medio 2004. Het blijft zeer onrustig, niet al leen in Bagdad, maar ook elders in het land. De grote aantallen slachtoffers leiden tot interna tionale kritiek. Ook Bush gaf toe dat de situatie van de soldaten in Irak 'zwaar' is. Sinds de aan slag op de Italiaanse troepen woensdag, voeren de Amerika nen de speurtocht naar opstan delingen ('Operatie IJzeren Ha mer) op. De militaire leider van de coali tietroepen in Irak, de Ameri kaanse generaal John Abizaid, zei gisteren dat de 'actieve' ge wapende oppositie in Irak uit niet meer dan 5000 strijders be staat. De Amerikanen hebben in Irak ongeveer 130.000 mili tairen op de been, bijgestaan door nog eens ongeveer 25.000 militairen uit landen als Groot- Brittannië, Polen, Italië en ook Nederland. Wegens de aanhoudende on rust in Irak gaat het Amerikaan se legeronderdeel dat de opera tie in Irak coördineert, het Cen tral Command, zijn 'vooruitge schoven' commandopost in de Golfstaat Qatar weer flink op tuigen. rïii| aantrekt Van hun kant j consumenten over tot be- togen als zij het idee krijgen ]P. weer goede tijden aanko- l J 1 omie is zo in belangrijke een zaak van psychologie, i Dorbije internethausse was I het gevolg van overtrok- verwachtingen van burgers a- tórijven. Die verwachtingen lVf[ zo ver dat voor de nieu- ,en cnnissamenleving een on- 'r(j "ge economische groei werd a jr tyeld. De daaropvolgende )C|y tóe was een overdrijving de andere kant Snel slin- vertrouwen tastte de to- beurskoersen aan en [o: W bedrijven, ook goed ren- Lf: 'de, in problemen, eei eneergang is de voorspelde uitgang ook weer een zaak fcrwachtingen. Wie wil we- 'oe de economie zich vol waar ontwikkelt, moet al- nlf_ 'W kijken hoe uitbundig de u®ent de komende weken Portemonnee trekt voor ijgyklaas en kerst ,fr van der Malen door Nancy Ubert den hjlag/alphen - Het Al- phense raadslid Donna Vrij-de Wolf is veroordeeld tot een werkstraf van veertig uur omdat zij bij de Tweede-Kamerverkie zingen in januari van dit jaar stembusfraude heeft gepleegd. De officier van justitie eiste een taakstraf van 180 uur, maar dat vond politierechter Valk van de Haagse rechtbank te gortig. De volksvertegenwoordigster, die inmiddels negen jaar in de Alphense raad zit, heeft bij de Tweede-Kamerverkiezingen van dit jaar de oproepkaart van haar toenmalige echtgenoot in gevuld en ondertekend zodat zij voor hem kon stemmen. Toen de man even later naar het stembureau kwam, hoorde hij tot zijn verbazing dat er al was gestemd. Het stembureau legde het incident vast en burge meester Schoof besloot aangifte te doen. „Het democratisch bestel wordt niet gehandhaafd als we dit soort praktijken dulden", bries te officier van justitie Degeling tijdens de zitting. Volgens haar had Donna Vrij beter moeten weten. Het raadslid is zelf meer dan eens voorzitter van een stembureau geweest. „U bent bijna beroepsmatig met politiek bezig. U zegt dat u al 25 jaar po litiek actief bent. U hebt een voorbeeldfunctie te vervullen", aldus Degeling. Het echtpaar Vrij lag in de ver kiezingsperiode in scheiding en woonde al niet meer samen. Jan Kees Vrij heeft verklaard dat hij per e-mail had gevraagd zijn stemkaart toe te sturen. De po litica beweerde gistermiddag dat ze dat mailtje nooit heeft ontvangen. „Mijn cliënt heeft nooit moedwillig de stem van haar ex-man willen afpikken", benadrukte advocaat Kleijweg. „Ze heeft een soort drang ge voeld om die oproepkaart te ge bruiken." Waar die drang van daan kwam, bleef tijdens de zit ting een groot geheim. Kleij weg: „Dit willen we publiekelijk niet toelichten, dit ligt in de pri- vé-sfeer." Pagina R5: 'Ik ben een mens, ik heb een fout gemaakt' (advertentie) KEUKENSTAD - Lekker koken voor verbazend weinlgl Hilversum - Burgemeester Van der Vaart en wethouder Hekking van Juinen (links boven), Frank van Putten en zijn moeder Carla (rechts boven), de Cooise zussen Jet en Koosje Veenendaal (links onder) en de Anders Geaarden; het zijn maar acht van de vele honderden type tjes die Kees van Kooten en Wim de Bie in hun bijna dertig jaar om spannende tv-carrière beroemd maakten. Komende zondag kunnen de liefhebbers nog één keer genieten van het volgens velen nog al tijd onovertroffen satirische duo, als de VPRO de anderhalf uur du rende special De terugkeek van Van Kooten en De Bie uitzendt. Fo to's: GPD/Roel Bazen Instituut voor Beeld en Geluid Weer branden in Voorschoten voorschoten - Een lokaal van basisschool Het Kompas in Voorschoten is gisteravond uit gebrand. Het vuur is hoogst waarschijnlijk aangestoken. Af gelopen zondagnacht werd in het dorp al brand gesticht in een papiercontainer naast ba sisschool De Vink. Die brand bleef zonder ernstige gevolgen. Voorschoten is jarenlang geteis terd door aangestoken bran den. De daarvoor verantwoor delijke pyromaan werd in au gustus aangehouden. Pagina R5 Internationale wedstrijd Idols los angeles - De winnaars van de populaire tv-show Idols uit heel de wereld mogen het bin nenkort tegen elkaar opnemen in een internationale competi tie. Tijdens twee afleveringen op kerstdag en nieuwjaar zullen de winnaars uit een tiental lan den deelnemen aan World Idol. Een internationale jury met een afgevaardigde uit elk land gaat commentaar geven bij de op tredens. Daarna kan heel de wereld stemmen. Bij de deelne mende idolen zijn ook de Ne derlandse en de Belgische win naar, Jamai Loman en Peter Evrard. Premier Godett weigert bezoek Willemstad - De Antilliaanse premier Mima Godett is niet langer bereid Nederlandse staatssecretarissen voor een kennismakingsbezoek te ont vangen. Ze heeft dit gisteren in een brief aan premier Balke nende laten weten. Aanleiding voor het besluit van Godett zijn de negatieve uitlatingen van staatssecretaris Van der Knaap van Defensie. Die bezocht vori ge week de Nederlandse Antil len en had toen ook een kort onderhoud met de premier. Volgens Godett zou Van der Knaap bij terugkomst in Neder land hebben gezegd dat het geen zin heeft zaken te doen met de Antilliaanse regering en zeker niet met premier Godett. (advertentie) www.pcdiscount.n door Gerard Baas lisse - Het bloemencorso van de Bollen streek dreigt voor het komende jaar dak loos te worden. Dat probleem is ontstaan nu de veiling Hobaho per 1 december de huur van de opslaghallen in het centrum van Lisse heeft opgezegd. De opslag van de bollen verhuist naar Noord-Holland. Het bestuur van het corso heeft te horen gekre gen dat het in 2004 geen gebruik meer kan maken van de hallen. Het corso moet nu snel op zoek naar een nieuwe locatie voor het opbouwen van de praalwagens en het grote feest dat aan de vooravond van het corso van zaterdag 24 april wordt gehouden. „Een week geleden zijn we onaangenaam verrast door die me dedeling. We hebben nu dus ontzettende haast, want half januari rijden de eerste wagens de hal in. Welke hal dat wordt en in welke plaats, is ons nog niet bekend", zegt L. van der Zon, voorzitter van het corsobe- stuur. Die ontwikkeling is een forse streep door de rekening omdat hij er vanuit ging dat het bloemencorso óók in 2004 in de grote hallen terecht kon. „Dat verzekerde de Hobaho-directie ons nog in het overleg dat wij in de zomer hadden." Hobaho en het bloemencorso werkten zonder contract, zegt Van der Zon. De za ken werden 'onder een kopje koffie' in goed overleg afgehandeld. „Een week gele den ging dat even anders. Het is jammer dat het zo gelopen is." De directie van Ho baho wil geen commentaar geven. GROENOORDHALLEN-LEIDEN zondag 16 NOVEMBER 10-16 uur HARD' SOFTWARE DIGITALE 1010 VIDEOPC-EN VIDEOGAMES DIREKTE VERKOOP IHFODEMO1 TESTENREPAREREN rotterdam/anp - Vroeger was discriminatie een witte die een zwarte uitschold. Vandaag de dag is het verschijnsel veel in gewikkelder. Antillianen en Ma rokkanen bevechten elkaar om het overwicht in hun wijk. Jon geren van Arabische origine ge ven af op joden en andersom. Moslims die beschimpt wor den, schelden op hun beurt weer homo's uit. Dat blijkt uit een klachtenana lyse van het Rotterdamse anti discriminatiebureau RADAR, dat twintig jaar bestaat. Discri minerende handelingen zijn nu divers en worden over en weer steeds gemakkelijker gebruikt. „Ik vrees dat we nog wel een tijdje werk hebben", aldus di recteur C. Triesscheijn gisteren. RADAR was bij de oprichting in 1983 het eerste antidiscrimina tiebureau in Nederland. Des tijds vormde discriminatie op grond van ras ruim 95 procent van alle binnenkomende zaken. Dat is nu gedaald tot 70 pro cent, en die klachten gaan ook over allochtonen die autochto nen óf elkaar beschimpen. De grenzen tussen daders en slachtoffers zijn aan het verva gen, constateert RADAR. Men sen die in de ene situatie mik punt van spot zijn, halen in an dere verbanden hun gram. „De problematiek wordt ingewikkel der", zegt Triesscheijn. „Rotter dam telt inmiddels 160 natio naliteiten en een veelvoud aan leefstijlen. De uitdaging is te voorkomen dat diversiteit ont aardt in verdeeldheid." RADAR behandelde totaal 8644 klachten. In de afgelopen vijf jaar verwerkte het bureau ruim 15 procent van het landelijke aantal. De laatste twee jaar ko men minder klachten binnen, maar dat hoeft volgens het bu reau niet te betekenen dat de discriminatie zelf afneemt. Het verschijnsel kan zich bij strengere bestrijding in ver- hulder vorm voordoen. Bijvoor beeld op de arbeidsmarkt. Vroeger durfden bedrijven openlijk in wervingsadverten ties te melden dat buitenlan ders niet hoefden te sollicite ren. Tegenwoordig gebeurt dat heimelijker. „Bijvoorbeeld door het stellen van rare taaleisen voor een functie. Als je dan belt, blijkt het een middel om alloch tonen buiten de deur te hou den", zegt Triesscheijn. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon n controle nabezorging) Wij gaan zotgvukig om met persoonsgegevens.' In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1