'Hoge lastei spoor maai reizen duur ECONOMIE Geldmachine veranderde in financiële nachtmerrie Inschrijving op nieuwe Corus-aandelen succe Prijzenoorlog geeft buurtsuper nekslag 'Air Holland betaalt salaris veel te laat uit' 'Banen in metaal staan blijvend onder druk' Politie 'ondergesneeuwd' Waarschuwing NS-topman Loonsverhoging 2,5 procent Akzo arnhem - De vakbonden en chemieconcern Akzo Nobel hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe CAO. De ruim 13.000 werknemers krijgen •in december een eenmalige uit kering van 1,5 procent. Per 1 ja nuari 2004 volgt een structurele loonsverhoging van 2,5 procent. Omdat de overeenkomst per ju ni 2003 is ingegaan, geldt voor deze CAO niet de afspraak uit het najaarsakkoord de nullijn te hanteren. De loonsverhoging werkt door in de pensioenop bouw. Rechtszaak FNV tegen Dumeco utrecht - De vakbond FNV Bondgenoten spant een kort ge ding aan tegen de vleesverwer ker Dumeco. Het bedrijf heeft, vooruitlopend op een reorgani satie, al 163 werknemers op non-actief gezet, stelt de bond. Dat is in strijd met de regels die bij een ontslagprocedure horen. Dumeco schrapt 375 banen, waarbij 250 gedwongen ontsla gen vallen. Het concern sluit verder de vestiging in Twello. De advocaat van de bond eiste dat Dumeco het personeel weer aan het werk zette maar de vleesver werker weigerde dat. Stijging van lonen laagste in zes jaar den haag - Grote loonsverho gingen behoren tot het verleden. De gemiddelde loonstijging dit jaar is met 2,9 procent de laagste in zes jaar. Volgend jaar komt die als gevolg van het Najaarsak koord uit op ongeveer één pro cent. Dit blijkt uit het jaarlijkse beloningsonderzoek van de Hay Groep onder middelgrote en grote bedrijven. Er is gekeken naar de salarissen van 350.000 werknemers. Voor het eerst stij gen de lagere loonschalen per centueel meer dan de hogere. Acties CBS tegen verlies aan banen den haag - Het personeel van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) komt in opstand te gen het verdwijnen van banen. Vijftienhonderd van de 2500 werknemers in Voorburg en Heerlen hebben een petitie on dertekend tegen de voorgeno men 400 ontslagen. De petitie wordt volgende week dinsdag aangeboden aan de Tweede Ka mer. De werknemers van het CBS vinden het onredelijk dat bij de ministeries geen gedwon gen ontslagen zullen vallen en bij het CBS wel. Philips Drachten: meer banen weg drachten - Philips schrapt tus sen 2005 en 2007 vijftig banen bij zijn vestiging in Drachten. Het bedrijf sluit gedwongen ont slagen niet uit. De vakbond CNV vreest zelfs honderd ontslagen. In september meldde Philips al dat voor het eind van volgend jaar 180 banen zouden verdwij nen, ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand van Philips in Drachten. Deze reductie is het gevolg van pro ductieverplaatsing naar China. Zware straffen voormalige top Elf parijs - Een rechtbank in Parijs heeft oud-directeur Loik Le Pf- loch-Prigent (60) van de voor malige staatsoliemaatschappij Elf veroordeeld tot vijf jaar cel (het wettelijk maximum) en 375.000 euro boete wegens cor ruptie. De straf is conform de eis. Twee onderdirecteuren zijn veroordeeld tot achtereenvol gens vijf en vier jaar cel. Een van hen, indertijd nummer twee van Elf, kreeg bovendien een boete van 1 miljoen euro. De oud-di- recteur-Afrika van Elf kreeg 2 miljoen euro boete. Shell verlaagt benzineprijs den haag - Oliemaatschappij Shell heeft de prijs voor een liter benzine met 0,6 cent verlaagd. Een liter euro ongelood kost nu 1,139 euro. Dat was 1,145. Super plus is van 1,199 naar 1,193 ge gaan. De prijs voor een liter die sel bleef onveranderd op 79,9 cent. Shell baseert de benzine prijzen op internationale pro ductnoteringen. FNV: Goedkope Polen bedreiging Amsterdam Goedkope Poolse werknemers vormen een bedrei ging voor de arbeidsmarkt. Zij werken tegen een laag loon en dat betekent oneerlijke concur rentie. De vakcentrale FNV vindt dat buitenlanders die als tijdelij ke arbeidskracht in Nederland worden gedetacheerd, voortaan onder de CAO moeten vallen van de bedrijfstak waarin zij werken. Ineen briefaan staats secretaris Rutte vraagrde vak centrale de wet daarvoor aan te passen. door Miranda Megens den haag - Aandelenlease leek halverwege de jaren negentig op investeren in een geldmachi ne. Door de almaar stijgende beurskoersen zou door deze be leggingsproducten op het einde van de looptijd 'automatisch' veel geld worden verdiend. De rente was aftrekbaar en de koerswinst belastingvrij. Maar de beurshausse bleek eindig. Duizenden gezinnen raakten in financiële problemen door de aandelenlease, die het mo gelijk maakte met geleend geld ook te beleggen op de beurs. Grootouders die dachten dat ze voor hun kleinkinderen spaar den, jongeren die meenden dat ze een vierbaansweg hadden gevonden om hun studiebeurs af te lossen, huisvaders die meenden dat ze een kip had den gekocht die gouden eieren legde. Ineens zaten ze tot hun grote schrik met een schuld op gezadeld. Die plotselinge schok leidde tot groot aantal klachten op inter net. Later bundelde de onvrede zich in belangenverenigingen met namen als Leaseverlies, Ee galease, Pay-back, Leaseleed, Juniorlease en Adviesverlies. Leaseverlies en Eegalease zijn met 105.000 leden de grootste clubs, wat iets zegt over de im pact die deze kwestie heeft. De grootste groep was gedu peerd door een overeenkomst met het bedrijf Legio Lease, voorheen eigendom van Aegon, inmiddels onderdeel van Dexia Bank. Leaseverlies en Eegalease richten zich op de belangenbe hartiging van beleggers in pro ducten van Legio Lease. Pogin gen van Dexia en Leaseverlies om de zaak te schikken liepen eind vorig jaar stuk. In januari begon de rechtszaak tegen Dexia. Leaseverlies wil dat de volledige restschuld wordt kwijtgescholden, eist terugbeta ling van eerder overgemaakte maandtermijnen en vergoeding van de rente. Het gaat om een claim van miljarden euro's. Begin 2001 waren er 700.000 mensen met een aandelenlease- product van gemiddeld 9200 euro. Hoe dieper de beurs de afgelopen jaren zakte en hoe hoger de verliezen voor de con sument opliepen, hoe onrusti ger politici werden. Toenmalig minister van finan ciën Hoogervorst wilde buiten de kwestie blijven, maar zijn opvolger Zalm ondernam wel actie en stelde in september de Commissie Geschillen Aande lenlease in. Die probeert nu een oplossing te vinden die voor al le betrokken partijen aanvaard baar is. De commissie heeft echter geen officiële bevoegd heden. Schadevergoeding aandelenlease Dexia Bank moet een schade van tienduizen den euro's vergoeden aan een klant die geld heeft verloren met een aandelenlease-product. Ook de tussenpersoon die het product aan de klant verkocht moet meebetalen in het verlies dat de vrouw leed. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald. De uitspraak is opvallend omdat het de eerste keer is dat Dexia wordt veroordeeld tot het betalen van schade. De rechtbank vindt dat de bank had moeten na gaan of de gedupeerde vrouw een informatie brochure had ontvangen over het door haar aangeschafte Triple Effect Vooruitbetaling. Dexia vindt dat de tussenpersoon dat had moeten controleren en gaat in beroep tegen de uitspraak. Daarom wordt eerst gepi met betrokken partijen. I aanbieders Aegon, Fortis Dexia, ING, DSB, Levob, en Spaarselect en Lease\ s/Eegalease, Consument bond, de Vereniging van tenbezitters, Adviesverlie seleed, Gesp, Consumen Geldzaken, Juniorlease e back. Belangrijk zijn ook de uit ken die de klachtenconn van het Dutch Securities tute (DSI) in november g doen over een aantal vot beeld-zaken. Deze uitspi dienen als vertaalslag vo honderdduizenden gedi den en zijn uitgangspun over bemiddeling verder ten. kwangju - De politie in de Zuid-Koreaanse stad Kwangju werd gisteren onderge sneeuwd met bloem tijdens een demonstratie bij het gemeentehuis. Duizenden leden van de militante vakbond KCTU uit de transportsector, de industrie en de publieke sec tor staakten om een eind te maken aan wetten die de leiding van het bedrijf de moge lijkheid bieden om werknemers te veroordelen. Foto: Reuters/Choi Kwon-il den haag/anp - Door de onver- wacht hoge spoorbelasting die de Nederlandse Spoorwegen moeten betalen, kunnen veel reizigers zich straks geen trein kaartje meer veroorloven. Dat zei NS-topman A. Veenman vandaag op de jaarvergadering van Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV). Omdat de NS verlies lijdt op het reizigersvervoer, moet de vervoerder de hogere spoorbe lasting doorberekenen aan de klanten, stelde Veenman. Zo worden de kaartjes volgend jaar ai 0,5 procent duurder door een onvoorziene verho ging van deze zogenoemde in- fraheffing. „Wij houden al rekening met jaarlijks stijgende infraheffin- gen, nu komt daar onverwacht nog meer bovenop", zei de NS-topman. „Stel nu dat dit zo doorgaat. Als wij 200 miljoen euro extra voor beheer en on derhoud van het spoor moeten betalen, moeten wij on; kaartjes met 25 procem verhogen." De NS mag het contract met de ove hogere spoorbelasting reiziger doorberekenen. Als de infraheffing blijft voorspelt Veenman goi den voor de handel in pe, dus oudere, twee< auto's. „Wat betekent de congestie op de wf kunt het wel raden." Om de vele files aan tel wil minister Peijs vanl en waterstaat een kiloml fing invoeren. Ze heeft besloten dat het volgen» net de knoop moet di ken. KNV-voorzitter Testa ze, jaarvergadering echter I huidige kabinet nu al rend met de invoering fing aan de slag mo moet al zover gaan dat gende kabinet niet an dan de kilometerheffin schiphol/anp Luchtvaart maatschappij Air Holland be taalt al enkele maanden de sa larissen van het personeel veel te laat uit. De werknemers dur ven, uit angst hun baan te ver liezen, niks tegen de directie te ondernemen, aldus bestuur ders van de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC) en De Unie. De Unie staat zelfs op het punt naar de rechter te stappen, zei bestuurder Rog. De bond heeft alleen nog een volmacht van het personeel van Air Holland nodig. Die laat echter op zich wachten, omdat de directie van de maatschappij de werkne mers onder zware druk zet geen stappen te ondernemen. Ook de VNC heeft om een volmacht gevraagd, maar heeft deze niet gekregen. Air Holland heeft in oktober twee weken te laat het loon uit betaald, stelde Hoelscher vna de VNC. Ook komt het voor dat het personeel slechts een deel van het loon op tijd ontvangt. „Blijkbaar gaat het zo slecht met Air Holland dat het bedrijf zelfs na het hoogseizoen de sa larissen niet kan betalen." Werknemers hebben wettelijk recht op een verhoging van maximaal 50 procent van het salaris als het loon niet op tijd wordt uitbetaald. Directeur Runge van Air Holland reageer de verbaasd op de beschuldi gingen. „Het is absolute onzin dat wij mensen onder druk hebben gezet." De maatschap pij heeft wel problemen gehad met het uitbetalen van het loon gehad, maar niet de laatste twee maanden. Air Holland ver keert nog wel steeds in financi ële moeilijkheden. nijkerk/anp - De werkgelegen heid in de metaal- en elektrobe- drijven blijft zwaar onder druk staan, hoewel ondernemers in de sector rekenen op betere tij den door toenemende export. Voorzitter A. Kraaijeveld van de werkgeversvereniging FME- CWM waarschuwde gisteren voor te hoge loonkosten. „In onze sector gaat dit jaar van elke euro winst maar liefst 94 cent naar personeelskosten. Dat is onaanvaardbaar hoog. Iets meer dan 80 zou mooi zijn", zei de voorman tijdens het jaarcongres van de FME- CWM. Volgens Kraaijeveld drei gen, ondanks afspraken om de komende twee jaar nagenoeg de nullijn aan te houden, de loonkosten verder op te lopen door vooral stijgende pensioen premies. Uit de jaarlijkse Conjunctuur enquête van de FME-CWM on der 2900 aangesloten bedrijven blijkt volgens Kraaijeveld dat de neergaande lijn het laagste punt heeft bereikt. Zo voorzien ondernemers in de metalektro dit jaar nog een gemiddelde omzetdaling van 1 procent, maar rekenen zij voor 2004 op een omzetgroei van 3,5 pro cent. De motor van deze groei is de uitvoer, die volgend jaar toeneemt met 4,5 procent. Desondanks vreest Kraaijeveld volgend jaar voor het ontslag van 3 procent van de ongeveer 300.000 mensen die een vaste baan hebben in de sector. „Er zijn in de afgelopen drie jaar alleen al in de metalektro 27.000 banen verloren gegaan. Volgend jaar dreigen er nog eens 9000 verloren te gaan, als we niets extra's doen", stelde hij. De voorzitter van de FME- CWM pleit al enige tijd voor een terugkeer van de veertig- urige werkweek. „Twee uur langer werken elke week. Dat zorgt voor een verbetering van de concurrentiekracht met 5 procent. Dat levert in vier, vijf jaar tijd structureel 50.000 ba nen op." Ondernemingsraad wil meer investeringen in IJmuiden door Pieter van Hove londen - De gisteren aangekondigde aandelenemissie van staalbedrijf Corns is volgens het concern een succes. Twee uur na het openstellen van de voorin schrijving waren alle 1,3 miljard aande len vergeven. Corus haalt met de uitgave 450 miljoen euro op. De aandelen gaan naar zowel bestaande als nieuwe aandeelhouders, aldus finan cieel directeur Lloyd tijdens een perscon ferentie in Londen. Corus-baas Philippe Varin hield zich op de vlakte op de vraag of de steenrijke Russische entrepreneur Usmanov interesse had getoond voor de nieuwe aandelen. Met een aandeel in het bedrijf van 6,9 procent is hij nu de op twee na grootste aandeelhouder van Corus. Het gerucht ging dat de Rus door zou gaan met het kopen van aandelen totdat hij een plaats in de raad van bestuur had verworven. Varin gaf toe dat hij enkele malen met Usmanov had gesproken, maar dan al leen in diens positie als grootaandeel houder. De opbrengst van de nieuwe aandelen- uitgave wordt voor het grootste deel be steed aan de reorganisatie van de Britse activiteiten. In de toekomst centreert de staalproductie zich in drie vestigingen (Port Talbot, Scunthorpe en Rotherham) en gaan de fabrieken zich meer speciali seren in staal met een hogere toegevoeg de waarde. De resterende 175 miljoen euro wordt besteed aan het herstelpro gramma 'Restoring Success', dat de kloof tussen Corus en de internationale con currentie moet dichten. Varin kondigde aan dat in de toekomst meer geld \yordt uitgetrokken voor inves teringen. „Die zijn tot dusven gebleven. Corus reserveerde to slechts 40 procent van de afscl voor nieuwe investeringen. Dat verhogen tot 80 procent." De I liet doorschemeren dat hij ook IJmuiden wil investeren. „Dat tiging met veel potentieel, hoort tot de top van de staalbed De centrale ondememingsraa van Corus Nederland stelt dat de investeringsniveaus in delen van Corus Nederland n een acceptabel niveau liggen. 'Lange dagen en geen cent verdienen' augustinusga/gpd - Zijn besluit staat vast. Dorpsbelang en oude- renorganisaties kunnen zich de moeite besparen, niets en nie mand kan hem nog overreden. Ondernemer Sikko Oosterhoff (31) sluit zijn buurtsuper in Au- gustinusga. Tegen de prijzenoorlog is zijn Troefmarkt niet béstand. In een mum van tijd halveerde de weekomzet tot 7500 euro en het klantenbestand tot 600. „Lan ger doormodderen heeft geen zin. De mensen gaan toch naar de grote supers. En ik kan ze geen ongelijk geven." Tegen beter weten in onder nam Oosterhoff begin deze maand nog een laatste red dingspoging. Hij klopte aan bij de gemeente Achtkarspelen om subsidie. Overheden hebben immers de leefbaarheid van het platteland hoog in het vaandel staan. Maar zonder resultaat. „Burgemeester en wethouders wilden het verzoek niet eens in behandeling nemen." Oosterhoff kocht de supermarkt begin 2001, hoewel hij wist dat zijn voorganger ook moeilijk het hoofd boven water kon houden. Hij hoopte op succes door de combinatie met zijn slagerswinkel. Bovendien moest het mogelijk zijn om een buurtsuper te exploiteren in een dorp met 1600 inwoners, zo hield hij zich voor. Dat bleek toch niet mogelijk. Dorpsgenoten bleven naar de omliggende supers rijden om daar hun kofferbak vol te laden. Wat Oosterhoff ook probeerde - prijsacties, een minuut gratis winkelen, sponsoring, een sto merij, foto's ontwikkelen - het mocht niet baten. Al na een jaar trok hij de bittere conclusie. „Het runnen van een buurtsu per is een vak van niks: lange werkdagen en geen cent verdie nen." De huidige prijzenoorlog gaf de nekslag. De prijsverschillen werden te groot, vindt ook Oos terhoff. Doordat groothandel Van Tol uit Bodegraven, de ei genaar van Troefmarkt Formu le, zich niet mengt in de prij zenoorlog, zullen de verschillen eerder groter dan kleiner wor den, vermoedt Oosterhoff. Hij kan zich dan ook goed voorstel len dat mensen zijn winkel de rug toe keren. „Ik denk dat ik het zelf ook had gedaan." Oosterhoff kijkt niet om in wroeging. Hij ervaart het geno men besluit ook als een bevrij ding. „Eigenaren van dorpssu permarkten halen vaak niet op een gezonde manier hun pensi oen. Geveld door hard werken en frustraties. Daar bedank ik voor. Ik ben nog maar 31, ik kan nu nog wat anders begin nen." Hoewel geen volslagen verras sing, komt de sluiting van de Troefmarkt toch onvei Augustinusga. De 93-ji tje Fokkinga-Sipma vil sluiting van de buurtsi drama. Wekelijks deed) haar de rollater de ink< „Nu ben ik afhankelijk! deren. En daar heb rekte hekel aan." ;eu| nkcl lijk' ik ei Sikko Oosterhoff sluit zijn buurtsuper. De vier personeelsleden komen op straat te staan. Foto: CPD/Jan de Vries

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8