5 Palestijnen in juni naar de stembus BUITENLAND Brussel ergert zich wild aan de regie van Berlusconi VS Snelle machtsoverdracht in Irak De stranden van Galicië zijn weer schoon Sussende woorden van Arafat en Sharon Oefentransport in Frankrijk Alternatief vredesplan per post 'Iran-rapport 'onmogelijk te geloven' n ijskappen de maan donderdag 13 november 2oo3 ihington - De polen van de ijl zijn waarschijnlijk toch gedekt met dikke lagen ijs. Concluderen Amerikaanse k «nschappers na onderzoek m Bjehulp van de grootste ra- W piescoop ter wereld. Obser- (s vanuit de ruimte wezen jer wel op het bestaan van jjcappen. Mogelijk zal de in fember begonnen eerste Eu- ke maanmissie nadere hel- jeid kunnen verschaffen. dan L Jonesie wil "{hieven terug vin^i*TA - De provinciale rege- st Eivan de oostelijke eilanden kene ndonesië wil archieven uit es en irland terughalen. Het Ne- vroo ndse koloniale bestuur alles 120 historische archieven laag naar Nederland hebben 'leept. De documenten den over de geschiedenis iet eiland Lombok, koning an, koning Pejanggik en Itans van Sumbawa. hod op kruisje, lier en keppeltje is - Een brede Franse par- jntscommissie heeft voor bid alle religieuze symbolen nse openbare scholen te Jeden. Dat naar aanleiding te discussie over de islami- f hoofddoek. Dat betekent jok het christelijk kruisje of fcods keppeltje niet meer jils het voorstel wet wordt. oorstel geniet brede steun ib„ t parlement, chc danse diplomaat t uitgewezen Groot-Brittannië zal ise diplomaat Hade So- ipour niet uitleveren aan itinië. Soleimanpour, de ialige ambassadeur van Argentinië, zou betrok- jn geweest bij een bom- tg in 1994 op een joods in Buenos Aires. Bij ;lag kwamen 85 mensen it leven. Hij werd op 21 Jtus aangehouden in En- 3d, maar volgens Londen is it ing< voldoende bewijs voor So- i r.v.s. npours betrokkenheid bij ,ine islag. ense taxi's met te chauffeur (ihagen - In Kopenhagen fdend gereageerd op de Ijk van vijf taxi bedrijven nten een Deense chauf- leven als ze daarom vra- Ws de klant meldt „samen |en hond te reizen", zal hij migrant achter het stuur De code zou algemeen jjd zijn in de Deense lstad. De burgemeester 1de politie opdracht gege- e zaak te onderzoeken. In hagen is twaalf procent e bevolking immigrant. o gijzelaars olombia ta - In Colombia heeft de rebellenbeweging ELN beelden vrijgegeven van ren buitenlanders die maanden geleden werden erd. De gegijzelden zijn L064100r stuk wat mager, maar ren ogenschijnlijk in goe- ijf Eondheid. Ze worden om- ooll door gewapende guerilla- 5, ïrs die hun gezicht heb- edekt met doeken waar 1223! .N-logo op staat. De gijze- rijn Spanjaard, vier Israë- een Duitser en een Brit. lederlander ontkwam aan tvoering. Drwaardelijk ir neonazi's - Een rechtbank in ïen heeft twaalf ex-neo- j veroordeeld tot voor- flelijke gevangenisstraf bnder meer het aanvallen piesteren van jongeren. De palige skinheads behoor- bt een groep die Saksisch Ierland, een regio ten zuid-, tl van Dresden, vrij wil in van buitenlanders, jo- Irugsverslaafden en men- iet linkse sympathieën. De |en kregen voorwaardelijk lt ze zich inmiddels van de lisatie hebben afgekeerd. "iderde Britse deren is arm N - In Groot-Brittannië en op de drie kinderen in ide. Vooral in de grote i is de situatie drama- Dat blijkt uit onderzoek e Britse charitatieve in- 'gBarnardo. „Ondanks oot-Brittannië de vierde 'mie van de wereld is, >p fet land relatief een van de te aantallen kinderen in ndustrialiseerde wereld armoede leven", conclu- Barnardo. In totaal zou an om circa 3,8 miljoen en. Overigens blijkt uit le statistieken van de f 1/ over^le^ dat het armoe- 1 - bbleem onder premier le afgelopen zes jaar is af- info® met een miljoen. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Nog anderhalve maand duurt het Italiaanse voorzitterschap van de Europe se Unie, en voor veel Brusselse ambtenaren en diplomaten kan het niet snel genoeg 1 januari worden. Hier en daar valt al het woord 'mislukking', al wordt zoiets met het oog op de goede verhoudingen nooit hardop ge zegd. Feit is dat de Italiaanse premier Berlusconi van zijn EU-voorzitterschap een puin hoop maakt, en dat hij het voornamelijk ter meerdere eer en glorie van Italië gebruikt. Als de ambassadeurs van de EU-landen in Brussel vergade ren, is er gewoonlijk na elk EU-voorzitterschap van Italië loopt uit op een fiasco agendapunt een pauze van een minuut of twee om even de be nen te strekken. Onder het Itali aanse voorzitterschap zijn die pauzes uitgelopen tot wel vijf tien minuten. En dat doet bij al le ambassadeurs steeds op nieuw de vervelende vraag rij zen: waarom moet er nü weer met Rome worden gebeld? Sinds Italië 1 juli voorzitter van de Unie werd zijn een paar din gen akelig duidelijk geworden. Ten eerste is het premier Ber lusconi die de dienst uitmaakt. De Italiaanse ambassadeur mag geen enkele beslissing nemen. En Berlusconi is niet bezig met de belangen van de Unie, maar met de belangen van Italië en zichzelf. Dat betekent niet al leen eindeloos vergaderen om dat de Italiaanse voorzitter zelf niets mag beslissen, maar ook dat er veel wordt beloofd, wei nig wordt bereikt, en dat steeds meer ambtenaren, diplomaten en politici zich wild beginnen te ergeren. De Italiaanse Euro- opera is compleet omdat Ro mano Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie, niet alleen de politieke tegenstander is van Berlusconi maar boven dien een persoonlijke vijand. Van de onmisbare goede sa menwerking tussen het voorzit terschap en de Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, is dus geen sprake. Voorbeelden te over. Zo is de kwestie van de illegalen in Eu ropa opeens vernauwd tot de Italiaanse problemen met Alba nezen. „Heel veel dossiers wor den door de Italianen gebruikt om hun eigen prioriteiten door te zetten. Dat hoort niet. En ie dereen ziet daar de hand van Berlusconi in", zegt een diplo maat. „Er komt heel weinig van de grond, omdat iedere Italiaan in Brussel met gebonden han den moet werken. Berlusconi is niet in staat om als teamspeler te opereren. Het laatste woord moet altijd uit Rome komen." Het meest in het oog lopende probleem is het Italiaanse on vermogen om de onderhande lingen over de nieuwe Europese grondwet goed te leiden. Half december moet de definitieve tekst worden vastgesteld. Geen mens gelooft nog dat dat lukt. Tijdens hun lange sessies over de grondwet zitten de ministers van buitenlandse zaken zich te vervelen omdat de Italiaanse voorzitter maar niet komt met het beloofde compromisvoor stel. „Er gebeurt gewoon niks", zegt een betrokkene. De tijd be gint te dringen. Over een maand is duidelijk of de Italia nen de onderhandelingen over de grondwet inderdaad op een fiasco laten uitdraaien, of dat er een wonder gebeurt. Loopt het mis dan mogen de Ieren - vanaf 1 januari EU-voorzitter voor een half jaar - het werk opknap pen. Het zal Berlusconi waarschijn lijk een zorg zijn. Hij heeft al ge regeld dat het grondwettelijk verdrag, als het eenmaal zo ver is, in Rome zal worden onderte kend. Er resteert nog maar één horde: Berlusconi moet ervoor zorgen dat een faliekante mislukking van 'zijn' voorzitterschap op het Italiaanse televisiescherm overkomt als een klinkend suc ces. En dat is hem wel toever trouwd. ramallah/anp-afp-rtr-ap - De Palestijnen mogen volgend jaar naar de stembus. De Palestijnse premier Ourei verklaarde giste ren dat hij uiterlijk in juni verkie zingen wil houden. Hij verlangt dat Israël zijn troepen uit de Pa lestijnse dorpen en steden terug trekt om de Palestijnen vrije en eerlijke verkiezingen te laten houden. Tegelijk hebben de Pa lestijnse president Arafat en de Israëlische premier Sharon ver zoenende woorden gesproken. Qurei deed zijn uidatingen in zijn regeringsverklaring, kort voordat het parlement zijn steun aan het nieuwe kabinet van de premier gaf. Daarna zwoer de Palestijnse president Arafat de 24 leden tellende re- gering-Qurei in. Met de installatie lijkt er voor alsnog een eind te zijn geko men aan de politieke verdeeld heid tussen Qurei en Arafat. Het nieuwe kabinet wordt ge domineerd door aanhangers van de president. Zo heeft Ara fat via een van zijn vertrouwe lingen de volledige zeggen schap over de elf verschillende Palestijnse veiligheidsdiensten. Premier Qurei beloofde met Is raël tot een staakt-het-vuren te komen om een einde te maken aan het geweld tussen de Pales tijnen en Israël. De goedkeuring van het kabinet opent de weg tot hernieuwd vredesoverleg met Israël. De Israëlische pre mier Sharon zei gisteren dat hij bereid is tot vergaande conces sies aan de Palestijnen om tot Premier Ahmed Ourei Foto: AP een vredesakkoord in het Mid den-Oosten te komen. Op het gebied van de veiligheid zal Is raël echter geen compromissen sluiten. Volgens Sharon kan het Palestijnse bestuur door effec tief op te treden tegen terreur- groeperingen de deur naar vre de openen. In een toespraak op een luchtmachtbasis bij Tel Aviv zei Sharon dat het de Pa lestijnen inmiddels duidelijk moet zijn geworden dat het conflict met Israël niet met ge weld is te winnen. „We zijn be reid om een akkoord te sluiten, maar zullen ons hoofd niet bui gen voor terreur", aldus Sha ron. Volgens het Israëlische dagblad Haaretz wil het Israëli sche kabinet premier Qurei een periode van respijt geven om zich voor te bereiden op de strijd tegen het terrorisme. Zo lang er geen aanvallen op Israë lische doelen zijn, ziet de rege ring-Sharon af van militaire operaties in de bezette Pales tijnse gebieden. Jeruzalem grijpt alleen in om aanslagen te verhinderen. De Palestijnse president Arafat zei gisteren dat Israëliërs recht hebben op een leven in veilig heid naast een toekomstige Pa lestijnse staat. Hij riep tijdens zijn toespraak in het Palestijnse parlement op een eind te ma ken aan het geweld in het Mid den-Oosten: „De tijd is geko men om uit deze spiraal, deze verwoestende oorlog te komen die ons noch jullie veiligheid brengt." Arafat riep Israël op om tot een dialoog te komen om een eind te maken aan het geweld. Het is nu vijf maanden na de lancering van het jongste vre desplan, de routekaart naar vre de. Israël en het Palestijnse be stuur hebben die aanvaard, maar er nog geen alinea van uitgevoerd. In de Palestijnse ge bieden zijn grondige bestuurlij ke hervormingen uitgebleven en de milities blijven er onge hinderd opereren. De bouw in de Israëlische nederzettingen in bezet gebied gaat onvermin derd voort. De 'illegale buiten posten', die volgens de route kaart hadden moeten worden ontmanteld, staan er nog bijna allemaal en er zijn zelfs nieuwe neergezet. De Israëlische rege ring houdt vast aan het omstre den tracé van de 'veiligheids- barrière', waarmee ze de Pales tijnse gebieden wil isoleren. En van een militaire terugtrekking is niets te merken. blagnac - Zo groot is een vleugel van een Airbus A380 vliegtuig. De vleugels worden gemaakt in Langon in zuidwest Frankrijk, en wor den vervolgens aan de toestellen gemonteerd in Blagnac. Om er ze ker van te zijn dat de vleugels niet halverwege het transport blijven steken achter een lantaarnpaal, is het gisteren geoefend met een na- maakvleugel. Het paste allemaal maar net. Foto: AFP tel aviv/gpd - Alle Israëlische huishoudens ont vangen in de komende twee weken de tekst van het 'Initiatief van Genève', een vredesplan van de Palestijnse en Israëlische oppositiel. Het is een pakket van 44 pagina's, voorzien van kaarten. Er zijn bijna twee miljoen exemplaren van gedrukt in het Hebreeuws, tweehonderdduizend in het Arabisch en honderdduizend in het Russisch. Het Initiatief van Genève gaat uit van een Israëli sche terugtrekking naar de bestandslijn van 1967, met grenscorrecties en -compensaties, waarbij het leeuwedeel van de Israëlische nederzettingen moet worden ontruimd. Jeruzalem wordt ver deeld tussen Israël en de te vormen Palestijnse staat, waarbij de Palestijnen beperkte soevereini teit krijgen over de Tempelberg en de Israëliërs over de Klaagmuur, alles onder internationaal toezicht. washington/anp-afp-rtr- Washington noemt het rapport over het atoomprogramma van Iran „onmogelijk te geloven". In het verslag van het Interna tionale Atoomenergie Agent schap IAEA staat dat er geen bewijs is dat het regime in Te heran bezig is met de ontwikke ling van een atoomwapen. Volgens de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken, John Bolton, komt uit het rapport juist een beeld naar vo ren van „intensieve en verhul de" inspanningen van Iran om een kernprogramma op poten te zetten. Die activiteiten kun nen in de ogen van Bolton al leen maar wijzen op pogingen van de islamitische staat om kernwapens te verkrijgen. Het gaat dan onder meer om niet door Iran gemelde verrij king van uranium en om de productie van een kleine hoe veelheid plutonium, dat voor kernwapens kan worden ge bruikt. Volgens de Iraanse pre sident Khatami is het vanzelf sprekend dat in twintig jaar nu cleaire ontwikkeling enkele fou ten zijn gemaakt. washington/bagdad-anp-afp- dpa- De Amerikaanse bewind voerder in Irak, Paul Bremer, gaat de Iraakse regeringsraad meer bevoegdheden geven en de machtsoverdracht in het land versnellen. Bremer keert vandaag na spoedberaad met de Amerikaanse president George Bush terug naar Bag dad, een dag nadat een zelf moordaanslag het leven kostte aan 27 Italianen en Irakezen in Nasiriya. Volgens Bush kunnen de coali tietroepen niet wachten met de machtsoverdracht tot de Irake zen een nieuwe grondwet heb ben opgesteld en bij referen dum hebben goedgekeurd. De Irakezen zouden nog voor de zomer naar de stembus moeten gaan. Een overgangsregering zou dan de nieuwe grondwet moeten opstellen. Het nieuwe plan is volgens hoge regerings functionarissen bedoeld om het politieke klimaat in Irak te ver anderen en de woede over de Amerikaanse inmenging tot be daren te brengen. De strijd krachten van de coalitie trekken zich echter voorlopig nog niet terug uit het land. Leden van de regeringsraad in Bagdad heb ben zelf al besloten geen pogin gen meer te doen om in de ko mende maanden een nieuwe grondwet op te stellen. Zij wil len bewindsvoerder Bremer voorstellen om met onmiddel lijke ingang een overgangsrege ring te vormen. Het plan om eerst de grondwet op te stellen, zou volgens hen juist verdeeld heid zaaien. Wanneer de Irakezen op korte termijn de macht in handen krijgen in hun eigen land en daarin het gezag kunnen opei sen, kan de aanwezigheid van coalitietroepen wellicht fors worden verkleind. Dat is be langrijk voor Bush, die in no vember volgend jaar een po ging doet om een tweede ter mijn te kunnen dienen als Amerikaans president. De zelfmoordaanslag op het hoofdkwartier van de Italiaanse carabinieri in de Zuid-Iraakse stad Nasiriya werd uitgevoerd door vier daders. Zij reden twee voertuigen met elk 150 tot 300 kilo explosieven op het terrein van het Italiaanse hoofdkwar tier en brachten die tot ontplof fing. Negentien Italianen en acht Irakezen kwamen om. Het is voor de Italiaanse strijd krachten het grootste verlies sinds de Tweede Wereldoorlog. Militaire uitgaven VS stijgen De militaire uitgaven van de Verenigde Staten komen voor het nieuwe begrotingsjaar 2004 uit op 401 miljard dollar. Dat is 8 miljard meer dan het afgelopen jaar. In de begroting is veel geld uitgetrokken voor projecten die verband houden met de oorlog tegen het terro risme. Zo zal onderzoek wor den gedaan naar de ontwikke ling van een nieuwe generatie atoomwapens. Deze wapens, de zogeheten Italië heeft 3000 militairen uit gezonden naar Irak en kondig de gisteren direct aan dat zij in Irak blijven. Een peiling die vlak na de aanslag werd uitgevoerd, wees uit dat de Italianen erg verdeeld zijn over hun aanwe zigheid in Irak: 44 procent was vóór en 44 procent tegen. Japan zal dit jaar vrijwel zeker geen troepen naar Irak sturen wegens de steeds slechtere vei ligheidssituatie. Dat heeft een regeringswoordvoerder van morgen gezegd. De Japanse be volking is sterk verdeeld over het sturen van troepen naar 'mini-nukes', moeten diepver- scholen ondergrondse bun kers en fabrieken vernietigen. Verder is er het komende jaar meer geld voor de ontmante ling van kernwapens - Ameri kaanse en Russische - uit de Koude Oorlog. Ook zullen de inspanningen worden opgevoerd om te voorkomen dat deze wapens in handen van zogenoemde schurkenstaten of individuele terroristen vallen. Irak. Vooral de Democratische Partij van Japan, die sterk won bij de parlementsverkiezingen afgelopen weekeinde, vindt dat uitzending alleen mag als het landsbestuur weer in Iraakse handen is. Premier Koizumi heeft de Ame rikanen eerder beloofd circa duizend manschappen van de Japanse „zelfverdedigingsstrijd krachten" uit te zenden. Voor de missie was een speciale wet nodig, omdat de Japanse grondwet inmenging van Ja panse militairen in buitenland se militaire conflicten verbiedt. Jaar na olieramp lijken de gevolgen zinken Prestige mee te vallen muxia/ap - Een jaar nadat de olietanker Prestige op volle zee doormidden brak is er van de zwarte smurrie die de kust van Noordwest-Spanje bevuilde mets meer te zien. De strandjes bij het vissersdorp Muxia, waar de vervuiling het ergst was, zijn weer schoon en de krant La Voz de Galicia publiceerde deze week een staatje waaruit bleek dat de visvangst weer bijna te rug is op het peil van voor de ramp. Het alom geroemde zee- voedsel uit de streek haalt weer topprijzen. Kritiek op de manier waarop de ramp is aangepakt en waar schuwingen over de onzichtba re milieuschade zijn na een jaar nog niet verstomd, maar som mige deskundigen denken dat het meevalt. Juan Maneiro, directeur van de dienst voor maritieme veilig heid van de regio Galicië, denkt dat de schade op langere ter- mijn minimaal zal zijn. De ma nier waarop het herstel tot nu toe verloopt „maakt ons heel optimistisch", zegt hij. Volgens anderen proberen de autoriteiten de olie gewoon weg te poetsen. „Voor de toeristen is Galicië schoon", zegt bioloog Juan Freire van de universiteit van Coruna. „Maar ecologisch is het zwaar beschadigd." Waar beide partijen het over eens zijn is dat Spanje noch enig ander land met een lange kust na de ramp buiten gevaar is. Onder druk van Spanje heeft de Europese Unie een verbod afgekondigd op het vervoer van zware olie door enkelwandige tankers als de Prestige. Maar het zal tot 2010 duren voor de laatste enkelwandige tanker uit de vaart is genomen. De 26 jaar oude Prestige had 77.000 ton stookolie aan boord toen hij op 13 november 2002 dicht bij de Spaanse westkust in een storm averij opliep. De au toriteiten gaven opdracht het schip naar zee te slepen, waar het enkele dagen later zonk. 64.000 Ton olie kwam in zee te recht, tweemaal zoveel als de Berging Tricolor vertraagd De berging van het gezonken Noorse autoschifr Tricolor gaat langer aüren dan gedacht. De wrakstukken van het Noorse vrachtboot, die. op 14 december 2002 zonk in het Kanaal, kun nen waarSchijnlijkpas in de zomer van 2004 worden geborgen. Als gevolg van het slechte weer zijn de bergingswerkzaamheden op de drukke vaarroute stilgelegd. De Tricolor ligt in het Nauw van Calais, ongeveer 40 kilometer voor de kust van Duinkerken. Het wrak is afgelopen zomer in negen delen gezaagd met een speciale zaagkabel. Vijf stukken zijn al geborgen. De andere vier stuldten zijn totaal in elkaar gezakt en lastiger te bergen. Er lig gen nog meer dan 2000 auto's op de bodem van het Kanaal De Tricolor heeft nog dertig ton olie aan boord. Gevreesd wordt dat het goedje bij slécht weer vrijkomt en richting de Neder landse en Belgische kust zal drijven. Exxon Valdez in 1989 verlöor in Alaska. De olie verspreidde zich naar Portugal, Zuidwest-Frankrijk en vooral Galicië, dat het moet hebben van zijn natuurschoon en rijke visgronden. Een groot deel van de kust raakte ver vuild, visserij werd verboden en duizenden mensen moesten maanden leven van de bede ling. Vrijwilligers waren weken lang in de weer om de klonteri ge olie te verwijderen, met de hand of met een schep, waarbij zij soms tot aan hun middel door de dikke smurrie moesten waden. De reinigingskosten en de gederfde inkomsten uit de visserij worden geschat op acht miljard euro. Volgens de Amerikaanse bio chemicus David Page, die veel onderzoek heeft gedaan naar de ramp met de Exxon Valdez, zijn olievlekken alleen schade lijk op de korte termijn, omdat olie een afbreekbaar product is. „Onze ervaring met deze grote lozingen is dat na een paar jaar 95 tot 96 procent van het ge troffen gebied gewoon weer functioneert als voorheen", zegt hij. De directeur van het Franse Centrum voor Onderzoek en Documentatie van Waterver- vuilende Ongelukken, Michel Girin, is dezelfde mening toege daan. Hij heeft juist een rond reis door de regio gemaakt en zegt te geloven dat de olie uit de Prestige zal oplossen „in de reuzenwasmachine die de Golf van Biscaje is". „De zee heeft een groot vermogen tot regene ratie, zolang je hem maar niet tweemaal op dezelfde plek raakt", aldus Girin. Het Wereldnatuurfonds (WWF) ziet echter wel schade op de langere termijn, bijvoorbeeld in Olievervuiling Prestige Olie van de op 19 november 2002 gezonken tanker Prestige nog op zee of geborgen Getroffen gebieden 'Seine- 100 km Manche Maritime Geborgen slib, drijfgoed Op zee I I 51.000 ton Aan kust Gironde Gaticia 63.000 Vasco Atkntiques SPANJE - aan kust geborgen vervuiling (in tonnen) de gevaarlijk hoge concentratie polycyclische aromatische koolwaterstoffen die in vis, schaal- en schelpdieren worden aangetroffen. Het WWF wijst erop dat er nog steeds zo'n 10.000 ton olie voor de kust van Spanje en Frankrijk ronddobbert. Afgelopen zon dag moesten honderden Spaanse vissers nog uitrukken om te voorkomen dat een olie vlek de Cies-eilanden zou be reiken, een patuurgebied waar van de stranden vorig jaar wer den bevuild.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7