BINNENLAND 2 Geen gratis internet voor scholen Boijmans-verdachte claimt 180 miljoen euro Succesje in campagne tegen clusterbommen Spreiding allochtonen wettelijk niet mogelijk lideurs in Sal gelokt pak illegale liekbestanden elverbod dt zich uit jer komt naar |likoloniën a jaar cel aj#ter Antillen houdingen t Dokkum Onderwijsinstellingen boos en teleurgesteld Nieuwbouw voor beren Achmea: geen vrije keuze verpleeghuis Treinwielen slijpen Ophef over foto moskee op gemeentegids Vast bewonen vakantiehuisje mag niet overal donderdag 13 november 2003 -{dam - Undercoverwerk veiligingsbedrijf Inters- eft geleid tot ontslag van dewerkers van het Ge- »lijk Vervoer Bedrijf van Amsterdam. Volgens jond ABGP zijn ze in de )lct. Beveiligers, ver als passagiers, legden te ld neer om te zien hoe- terugkregen of namen rtjes niet aan, waarna [uurder het geld in eigen c. De zes ontslagenen D waarschijnlijk naar de id ndub pt fors in - De Waddenvereni- joet inkrimpen. Bijna de a de banen verdwijnt in |le kantoren in Gronin- jxel en Terschelling slui- heeft de vereniging gis- [aar buiten gebracht, kis dat de begroting 1 met 700.000 euro feruggebracht omdat er jnder donaties binnen- [Het aantal leden en do- S is gekelderd met enkele ien. p* - Het moment dat de aka^g Brein begint met de wiii^van kleine aanbieders edigale digitale muziekbe- ipifi is zeer nabij. Dat heeft Kuik van de stichting Rechten Enter - it Industrie Nederland jsteren gezegd in reac- lancering van steeds jale downloaddiensten, laanden geleden vond wog dat er onvoldoende 1 Txüge alternatieven be- wwli voor muziekuitwissel- pi als KaZaA om vervol de gebruikers te recht- SRgen - In navolging van en Amsterdam wil- J Groningen en Arnhem GWelen in hun stad gaan pejen. Gisteren maakte het ïtebestuur van Gronin- tend dat in de algemene lijke verordening bin- t een bedelverbod zal opgenomen omdat op- fge bedelaars die conti- peld vragen te veel over- peren. Overtreders van 9od kunnen een boete jof worden vastgezet, heentebestuur van Arn- 1 voorlopig alleen een irbod voor het centrum ^tad instellen. »o - De Veenkoloniën 1pn februari 2004 een po- M imeur: voor bet eerst ;o0fischiedenis komt de iiesi Kamer naar deze regio at 3pgaderen. jn een van ■idepenten in dit Drents- [se gebied zal een geza- r .verSadering plaatsvin- 'llaif de Kamercommissies sn.hdbouw, natuurbeheer 3n- selveiligheid en voor woi dsche zaken. Met de mi- Veerman (LNV) en zalprst (EZ) zullen de ka- i zijfn de toekomst van de i hadoniën bespreken, ipfj stad - Het openbaar mi- le utL Willemstad heeft gis- gei^ maanden gevangenis- pst tegen de Antilliaan- JinisterPikerie. Ze wordt 'i/it van valsheid in ge- I en poging tot oplich- fene was van juni tot )er 2002 minister van pondheid en sociale jeling in het kabinet-Ys. 'baar ministerie be- Pikerie ervan dat ze iasde dienstauto ruim jaar voor privédoelein- gebruikt. Toen de re- k»an 10.200 Antilliaanse Ipüm 5.000 euro) V pfeft ze geprobeerd de- f pe eilandsoverheid te alen. - Dei politie heeft giste- 1% °Pfc |l K ^bereidende handelin- brandstichting in het erscentrum (AZC) in De politie hield ook vijf jongeren aan 'ing van dezelfde fei- negen verdachten heb- beziggehouden met 'n van molotovcock- ie van de vier jongens ,14 (2 maal) en 15 jaar ^tden op vrijdagavond 24 look al aangehouden op 1 png van het gooien met kluiten naar het AZC 'ewoners. De politie liet 'erhoor vrij, maar ze 'el verdacht. utrecht/anp - In onderwijsland is giste ren boos en teleurgesteld gereageerd op de gerechtelijke uitspraak die KPN ver biedt onderwijsinstellingen van gratis in ternet te voorzien. „Scholen zijn de grote verliezers van deze uitspraak", stellen de schoolleidersorganisaties AVS en WO. Via zijn intemetdochter XS4ALL bood KPN scholen vanaf 2004 drie jaar lang gratis ADSL-internet aan. Dat zou het te lefonieconcern in totaal 75 miljoen euro kosten. KPN gaat tegen de uitspraak in beroep, maar komt voor eind november met een kostendekkend aanbod. Als de onderneming in hoger beroep gelijk krijgt, vergoedt zij de kosten van de scholen alsnog. „Het geld dat scholen moeten gaan be talen voor hun internetaansluiting, kun nen ze niet meer aan onderwijs uitge ven", constateert voorzitter Duif van de Algemene Vereniging Schoolleiders (AVS). „Hoezo hebben we het dan over investeren in de kennissamenleving?" KPN wil met zijn aanbod bijdragen aan de positie van Nederland als kennisland. Het bedrijf acht het van 'groot maat schappelijk belang' dat onderwijsinstel lingen in hun leermethoden beschikken over de nieuwste telecommunicatie techniek. De schoolleiders maken zich zorgen over 'het signaal' dat de rechter afgeeft aan ondernemers die het onderwijs wil len sponsoren. „Grote bedrijven beden ken zich nu wel drie keer voor ze met een aanbod als dat van KPN komen, ter wijl we juist geluiden hoorden dat meer bedrijven geïnteresseerd zijn om met een bijdrage te investeren in de kennis samenleving", zegt voorzitter Hettema van de Vereniging voor management in het Voortgezet Onderwijs (WO). Net als de schoolleiders vreest ook de Onderwijsbond CNV problemen voor de scholen. Bestuurder De Jong vindt ech ter dat de overheid blaam treft en niet de rechter. Na een centrale aanbeste ding in 1998 verkoos het ministerie van onderwijs het bedrijf nl.tree als de bou wer en beheerder van het zogeheten Kennisnet waarop de onderwijsinstellin gen zijn aangesloten. „Toen heeft de overheid een goede initiërende rol ge speeld, maar nu heeft ze de regie uit handen gegeven aan de markt. Daarvan zijn de scholen de dupe", meent De Jong, die vindt dat de overheid 'basis voorwaarden als onderwijs niet aan de markt moet overlaten'. rhenen - Brigitta en Ljalja, bewoners van het Berenbos van Ouwehands Dierenpark in Rhenen, verhuizen naar het nieuwe dierenpark Gulber- gen bij het Brabantse Mierlo. Ljalja, afkomstig van de Russische filmindustrie, vond in het Berenbos nooit aansluiting bij de overige bewo ners. Met de Slowaakse Brigitta sloot ze echter wel vriendschap. Vandaar dat Brigitta mee mag naar het nieuwe park. Foto: ANP/Jasper Juinen rotte rdam/g pd - De hoofdver- dachte in de fraudezaak rond het Rotterdamse museum Boij mans van Beuningen, een 28- jarige Rotterdammer, heeft bij de gemeente Rotterdam een claim van bijna 180 miljoen eu ro neergelegd. Dat bedrag zou hij zijn misgelopen doordat de gemeente beslag heeft laten leggen op de banktegoeden van zijn bedrijf. Nadat de fraude bij het muse um in de week na Pinksteren werd ontdekt, heeft de gemeen te direct geprobeerd het wegge sluisde geld op te sporen. Al snel werd ontdekt dat de onge veer drie miljoen euro terecht was gekomen op de rekening van Cashwheelz bv, het bedrijf van de Rotterdammer. Die re kening werd op 11 juni geblok keerd. De man had de miljoenen in middels geïnvesteerd in risico volle opties. Op zijn beleggings rekening stond op 11 juni 2,26 miljoen euro. Hij heeft dat be drag na een kort geding onder protest overgemaakt aan de ge meente Rotterdam, maar de eventuele financiële gevolgen zou hij op de gemeente verha len, zo beloofde hij toen al. Die woorden maakt hij nu waar, zegt zijn advocaat Baumgarten. De man heeft exact uitgerekend hoe zijn mil joenen zouden zijn gegroeid, als de gemeente ze ongemoeid had gelaten. Binnen zestien da gen zou hij het astronomische bedrag van 179.505.851,51 euro hebben verdiend, zo blijkt uit keurige cijferstaatjes die ver dachte heeft bijgehouden in de dagen na de beslaglegging. Na tuurlijk, de Rotterdammer zou daarvoor gebruik hebben moe ten maken van gestolen geld. „Maar mijn cliënt wist toen niet dat het geld was gestolen", zegt Baumgarten. „Hij kreeg het van een andere onderneming en was te goeder trouw." Op dit moment zit de verdachte nog in de gevangenis, in af wachting van zijn strafzaak. Pas daarna zal volgens Baumgarten worden begonnen met de civie le zaak om de misgelopen mil joenen op de gemeente te ver halen. De gemeente wil niet vooruitlo pen op de uitkomst van de rechtszaken en onthoudt zich daarom van commentaar. De gemeente legt op dit moment wel de laatste hand aan een rapport over de fraudezaak en hoe het mis heeft kunnen gaan. den haag/gpd - Klanten van verzekeraar Achmea zijn bin nenkort niet meer vrij om zelf een verpleeghuis te kiezen. Zij moeten kiezen uit een lijst met verpleeghuizen die efficiënt werken en geen zogenaamde pyjamadagen invoeren. Achmea is nu wettelijk ver plicht om de klant zelf een ver pleeghuis te laten kiezen. De verzekeraar moet alleen de kosten vergoeden. Die ver plichting verdwijnt op 1 janua ri 2005. Achmea wil die wets wijziging aangrijpen om slecht functionerende verpleeghui zen de laan uit te sturen. De verpleeghuizen hebben al jaren te kampen met krappe budgetten. Door nieuwe be zuinigingen van het kabinet ter waarde van 262 miljoen eu ro moeten de verpleeghuizen volgend jaar met nog minder geld toe. Een aantal huizen wil dat oplossen door verpleeg huisbewoners één of meer da gen per week niet meer aan te kleden (pyjamadagen) of te bezuinigen op maaltijden, douchebeurten en wc-rondes. In verpleeghuizen waar derge lijk bezuinigingen worden in gevoerd is volgens Achmea-di- recteur zorg Van Montfoort sprake van mismanagement. Ook staatssecretaris Ross (volksgezondheid) liet zich eerder in dergelijke bewoor dingen uit. Het kabinet wil dat de verpleeghuizen door de be zuiniging efficiënter gaan wer ken. De beoogde maatregel van Achmea stuit op bezwaren van de branchevereniging van de verpleeghuizen Arcares. De verzekeraar volgt volgens di recteur Rompa de omgekeerde weg. „Eerst moeten we er met z'n allen voor zorgen dat de zorg op niveau komt en dat we voldoende verpleegkundig personeel hebben. Pas daarna kunnen de verpleeghuizen gaan concurreren en kun je verzekeraars laten kiezen." den haag/anp - Europese maatregelen tegen de verkoop en de handel in honden- en kattenbont zoals minister Veer man (landbouw) wil, zitten er niet in. De Europese Commis sie heeft geen plannen om voorstellen daarvoor te doen. Lidstaten kunnen op ethische of morele gronden een verbod uitvaardigen, de Europese Unie kan dat niet, zei een woord voerster van de Commissie gis teren. De Tweede Kamer dringt er bij de regering op aan niet te wachten op EU-regels en de verkoop en de handel in hon den- en kattenbont op eigen houtje aan banden te leggen. Een meerderheid steunde vori ge week een motie in die zin van het SP-lid Van Velzen. Veerman zou zich beraden op de motie. In een brief aan de Kamer schreef hij gisteren ech ter dat hij voorstander is van re gelgeving op communautair ni veau. Hij zei al eerder dat een dergelijk verbod binnen Europa met zijn vrije interne markt niet is te handhaven. In de brief loopt Veerman voor uit op EU-overleg maandag in Brussel. Zijn Deense collega wil daar van huidig EU-voorzitter Italië weten hoe het staat met zijn plannen om te ijveren voor Europese regels tegen de ge wraakte praktijken. De Deense minister zou ook de commissie oproepen met regels te komen. Die kans lijkt nihil. Volgens de woordvoerster in Brussel kan de EU misschien via een om weg nog wel actie ondernemen, namelijk met regels voor het houden van katten en honden. Maar dat wil de commissie niet. „Dat vinden we nou net een zaak voor de lidstaten." Italië heeft, volgens de actie groep Bont voor Dieren, in 2002 als eerste Europees land een verbod ingesteld, nadat de die renbescherming had aange toond dat er in het land hon den- en kattenbont werd ver handeld. Denemarken zou per 1 juli 2004 dat voorbeeld vol gen. Zweden en Engeland heb ben ook zulke plannen. Het bont is vooral afkomstig uit Azië, met name China. Daar worden jaarlijks 2 miljoen hon den en katten uitsluitend voor het bont gefokt. Sinds 2000 is de invoer in de Verenigde Sta ten verboden, waardoor de handelaren hun spullen in Eu ropa proberen te slijten. den haag/anp - De wereldwijde campagne tegen clusterbom men staat op het punt een klein succes te boeken. De wapens zullen niet worden verboden of afgeschaft, maar wel komt er naar verwachting eind deze maand onder Nederlands voor zitterschap een internationale afspraak die het grote aantal slachtoffers als gevolg van ont plofbare oorlogsresten dras tisch moet terugbrengen. Clusterbommen zijn bommen die boven de grond ontploffen en dan honderden kleinere bommetjes in het rond zaaien. Vanuit militair oogpunt is het een zeer effectief wapen om bij voorbeeld een vijandig vlieg veld of een konvooi tanks of militairen aan te vallen. Vanuit humanitair oogpunt is de clusterbom echter een regel rechte ramp omdat 5 tot 30 procent van de kleinere bom metjes niet ontploft en later als nog veel slachtoffers eisen on der de burgerbevolking. Recen telijk bleek dat uit onderzoek in Kosovo: meer dan de helft van de slachtoffers na afloop van de NAVO-bombardementen in 1999 viel door niet ontplofte oorlogsresten. Ook in landen als Cambodja, Laos en Eritrea vallen nog jaarlijks veel slacht offers. Nederland heeft de afgelopen jaren geprobeerd zoveel moge lijk landen achter een protocol te krijgen dat de humanitaire gevolgen moet beperken. Zo is het de bedoeling dat informatie over de inzet van clusterbom men wordt vrijgegeven door het land dat ze heeft gebruikt zodat de bevolking in een getroffen gebied weet waar de gevaren liggen. De 'daders' moeten ook helpen met opruimen. Een ander doel van het proto col is dat landen overstappen op een modernere versie van de clusterbommen waarbij nog maar maximaal 1 procent van de kleinere bommetjes niet ontploft. „Hoe gruwelijk het ook klinkt, de wereld heeft be tere clusterbommen nodig", zei minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) daarom bij de opening van een interna tionale campagne tegen clus terbommen en andere niet ont plofte bommen en granaten. Nederland is bereid de oude clusterbommen te vervangen. Ongeveer honderd landen wil len deelnemen aan de afspra ken die zullen worden opgeno men als 5de protocol bij het Verdrag op Conventionele Wa pens. De onderhandelingen worden waarschijnlijk eind no vember afgerond. Het definitief uitbannen van de clusterbom men is voorlopig onhaalbaar. „Een moderne krijgsmacht kan niet zonder clusterbommen", zegt een diplomaat die nauw betrokken is bij de onderhan delingen. den haag/gpd -Als het aan de gemeente Rotterdam ligt, wor den vluchtelingen met een ver blijfsvergunning geweerd uit de stad. De stad kan de toestroom van kansarmen naar met name de arme wijken niet meer aan. Het plan is onderdeel van een grotere discussie over de proble men in grote steden. Wettelijk is er echter geen ruimte voor ge dwongen spreiding. Immigranten vestigen zich in groten getale in de arme wijken van grote steden. Er is veel goedkope sociale woningbouw en er wonen veel mensen met dezelfde achtergrond. De grote steden zelf zijn daar niet blij mee. De autochtone bevolking trekt weg en de werkgelegen heid in de buurten is de laatste jaren alleen maar verder afge nomen met alle sociale proble men van dien. Al jaren wordt er gesteggeld over het tegengaan van de get tovorming. Het Rotterdamse college van B en W komt vol gende maand met een plan. Daarop vooruitlopend presen teerde de lokale PvdA-afdeling een voorstel, waarin onder an dere staat dat de stad status houders (asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben ge kregen) niet langer moet toela ten. Op dit moment zijn alle ge meenten in Nederland ver plicht voor deze groep wonin gen beschikbaar te stellen. Ie der jaar wordt hiervoor door het ministerie van justitie (wjaaronder vreemdelingenbe leid valt) in overleg met de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) de verdeling gere geld. Naar rato van het inwo nertal van een gemeente moet een bepaald aantal woningen voor statushouders worden ge reserveerd. Rotterdam moet volgend jaar aan zo'n 250 men sen onderdak bieden. Van die afspraak wil de stad nu af. Het kabinet en de Tweede Ka mer willen niet tomen aan dit beleid. Zij vinden dat alle ge meenten mee moeten werken om mensen die zijn erkend als vluchteling te huisvesten. Wel is ook de landelijke politiek het ermee eens dat iets moet wor den gedaan aan het spreiden van kansarmen om de proble men van grote steden te ver lichten. Alleen is er geen over eenstemming over de vraag hoe. Het spreiden van kansarmen is een zaak van lange adem. Er moeten meer goedkope wonin gen in andere buurten en ge meenten worden gebouwd. Omgekeerd moeten er meer dure koop- en huurwoningen in stadsvemieuwingswijken worden neergezet. Zo kan de buurt gemêleerder van samen stelling worden. Binnen de wet mag een woning echter niet worden toegewezen op basis van afkomst of (zoals Rotterdam eerder voorstelde) strafblad. Een al lang toegepast criterium is het inkomen. Wo ningbouwverenigingen mogen bij het toewijzen van woningen rekening houden met iemands inkomen om ervoor te zorgen dat de goedkopere woningen inderdaad in handen komen van de armere huurders. Dat helpt echter niet tegen de problemen waar steden als Rot terdam mee kampen. Vorige maand schreven de minister Verdonk (vreemdelingenbeleid) en Dekker (volkshuisvesting) nog aan de Tweede Kamer dat het discriminerend en tegen de Grondwet is om bij het toewij zen van woningen mensen op basis van hun ras, etnische af komst of nationaliteit te weige ren. In principe geldt in Nederland het recht op vrije vestiging, mensen mogen wonen waar ze willen. Voor het instellen van een limiet voor bepaalde groe pen in een wijk, voelt de rege ring niets. Toch passen wo ningbouwverenigingen die in zekere zin toe. Want ze kunnen openlijk selecteren 'met de hand', zoals voorzitter Van Leeuwen van Aedes, de vereni ging van woningcorperaties het zegt. Een corporatie kan ervoor zor gen dat er in een wijk meer 'dragers' komen te wonen. „Dragers zijn mensen die de wijk een zetje kunnen geven. Zij kunnen de leefbaarheid in de wijk verbeteren." Van Leeuwen denkt dan aan mensen die het Nederlands machtig zijn en die zichtbaar deelnemen aan het leven in de buurt. Van Leeuwen houdt zich verre van wat Rotterdam wenst: geen statushouders meer. „Het is heel simpel: vluchtelingen met een verblijfsvergunning moeten gehuisvest worden. Zij hebben net zo veel rechten als Neder landers in een noodsituatie. Gedwongen spreiding helpt niet, zeker niet als het te maken heeft met afkomst. Mensen hebben een zetje nodig, wat meer kansen die hen worden geboden." haren - Een medewerker van NedTrain werkt met de zogenoemde tandembank, een nieuwe machine van het onderhoudsbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen. De bank kan in één keer vier treinwielen slijpen en is daardoor uniek in Nederland. Door de herfstbladeren op de rails worden de wielen van de treinen geblokkeerd en ontstaan er vierkante wielen. Foto: ANP/Juan Vrijdag rotterdam/anp - Een groepje verontruste inwoners van Rot- terdam-Delfshaven heeft zich gisteren beklaagd over de in hun ogen te prominente afbeel ding van de Mevlana moskee op de deelgemeentegids van Delfshaven. Onder de tien klagers die zei den de islam als een gevaarlijke en intolerante religie te zien, waren raadslid Smit en Van der Kooi van de extreemrechtse Nieuwe Nationale Partij (NNP). Van der Kooi sprak in maart dit jaar bij een demonstratie tegen de bouw van de Essalam mos kee op Rotterdam-Zuid. De Rotterdammers vertelden deelraadsvoorzitter Harreman dat de afdruk van de moskee voor hen niet 'het' symbool voor Delfshaven is. Ze hadden liever gezien dat foto's van Piet Hein, de Voorhaven of de Pel- grimsvaderskerk het naslag werkje zouden sieren. Harreman werd niet voor het eerst aangesproken over die fo to, ook collega-bestuurders hadden het opgemerkt. De deelraadsvoorzitter stelde 'een trendbreuk' vast, omdat in het verleden altijd meer foto's op de voorkant van de gids ston den. Harreman: „We zijn niet van plan mensen tegen ons in het harnas te jagen. We proberen juist markante herkennings punten in beeld te brengen. Hoe je het ook wendt of keert, de Mevlana moskee is dat." De deelgemeentegids is inmid dels verspreid. De editie van volgend jaar krijgt waarschijn lijk weer meer foto's op de voorkant. den haag-harderwijk/anp De gemeente Harderwijk mag het permanent bewonen van 150 vakantiebungalows verbieden. De Raad van State vindt het te recht dat de gemeente optreedt tegen mensen die permanent in een vakantiehuis wonen en een dwangsom oplegt aan dwarslig gers. Het gemeentebestuur van de Gelderse plaats probeert al sinds 1997 een einde te maken aan de permanente bewoning van de vakantiebungalows. Het college legde daarom een dwangsom op aan een groot aantal bewoners van recreatie woningen in het park Slenck Horst en een bewoonster van het park Het Verscholen Dorp. De bewoners gingen daar tever geefs tegen in beroep bij de rechtbank in Zutphen en stap ten daarna naar de Raad van State. Advocaat Kok, een van de twee vertegenwoordigers van de be woners, is teleurgesteld over de uitspraak. „Harderwijk heeft zeker dertig of veertig jaar ge doogbeleid gevoerd. Het is krom om dan plotseling dwangsommen op te leggen." Hij beraadt zich op zijn volgen de stap. „De kans dat veel cli ënten besluiten nu een andere woning te zoeken, is groot. Toch wil ik eerst bekijken of het nuttig kan zijn beroep aan te te kenen bij het Europese Hof. Vorige week verklaarde minister Dekker (volkshuisvesting) ge meentes en provincies de ruim te te geven permanente bewo ning van vakantiehuisjes moge lijk te maken. Gemeentes en provincies krijgen tot 31 de cember 2004 de tijd te beslissen of ze het verbod handhaven of dat ze bewoning toestaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5