'Geketend kickboksen is lastig' GESPREK VAN DE DAG Op tournee met busje vol werklozen Doe de behoefte thuis Landelijke intocht Sinterklaas grote logistieke operatil Machiel Kuijt begint hoopvol af te tellen donderdag 13 novembe DAGELIJKS LEVEN 'DOE 3E G6EJVJ UITJES /M MENSELIJK Een 15-jarige Singaporaanse JON GEN is veroordeeld tot 240 uur dienstverlening omdat hij zich in een e-mail heeft uitgegeven voorde MINISTER van onderwijs. De jon gen stuurde het hoofd van zijn school een mailtje, waarin hij als minister vroeg om de schorsing van twee medeleerlingen. De list van de jongen kwam aan het licht omdat hij per ongeluk de e-mail ook ver zond naar de persoon voor wie hij zich uitgaf, de voormalige minister van onderwijs Teo Chee Hean, nu minister van defensie. De ouders van de tiener moeten van de rechter een boete van 5.000 Singaporaanse dollar (ruim 2.500 euro) betalen. Bovendien moet de jongen een af kickprogramma volgen voor zijn computerverslaving. Het Griekse commissariaat voor de media heeft een televisiezender een BOETE van 100.000 euro opgelegd omdat die twee KUSSENDE MAN NEN vertoonde. De instantie sprak over een vulgaire en onacceptabele vertoning. De omstreden scène was te zien in de wekelijkse serie Sluit Je Ogen van het station Mega. Een tv-recensente noemde de beslissing van het commissariaat hypocriet. De toezichthouder greep niet in, toen de muziekzender MTV herhaaldelijk beelden uitzond van de elkaar kus sende zangeressen Britney Spears en Madonna. Het klinkt vreemd, maar de talk show van JERRY SPRINGER is de basis geweest voor een heuse opera. Jerry Springer - The Opera ging deze week in Londen in première. Mi chael Brandon, bekend van de poli tieserie Dempsey en Makepeace, speelt de Amerikaanse taikshowpre- sentator. Het publiek wordt op echte Springer-onderwerpen als tapdan- sende Ku Klux Klanners en een lui- erfetisjist getrakteerd. De bekente nis van een man aan zijn toekomsti ge bruid dat hij het met haar beste vriendin doet, ontbreekt niet. De Springer-opera was eerder al in klei ne Britse theaters te zien. Volgend jaar moet de opera te zien zijn op Broadway. Foto: AP Superster MADON NA gaat haar toch al goed gevulde portemonnee ver der vullen met de verkoop van onder meer speelgoed en kindercosmetica. De zangeres heeft een overeenkomst gesloten met een Amerikaans bedrijf voor de ontwikke ling van allerlei spulletjes die haar kinderboek The English Roses als gemeenschappelijk thema hebben. 'The Material Girl' richt zich op kinderen van 7 tot 12 jaar. De producten lopen uiteen van poppen tot briefpapier. The English Roses is intussen in dertig talen verschenen en uit gegeven in meer dan honderd landen. Het tweede kinderboek van de 45-jarige diva ligt intussen ook al in de winkels. Het boek komt uit in 110 landen, de Ne derlandse editie heet De appels van meneer Peabody. In totaal publiceert Ma donna vijf kinderboeken. De volgende, Yakovand the Seven Thieves, komt uit in april volgend jaar. Foto-. Reuters Nationaal ToUetonderzoek 2003 De grote boodschap kan men het best thuis doen. Dat devies dringt zich op na bestudering van het Na tionaal ToUetonderzoek 2003. Van de 150 bezochte toüetten kreeg maar twintig procent het stempel 'goed'. Eén op de twee toüetbrillen in open bare gelegenheden is 'bacteriolo gisch verontreinigd'. Voor een hygiënische stoelgang bui tenshuis is het dus nog altijd ver- standigcontact met de toUetbril te vermijden. De uitkomsten van het onderzoek van het blad Service Ma nagement naar de stand van de hygi ene op openbare toüetten, levert wat praktische problemen op. Op num mer twee en drie van het lijstje ver ontreinigde toüetdelen staan de knop van de kraan en de spoelknop. Wie zowel zichzelf als degene die na 'm komt de confrontatie met een for se dosis bacteriën wü besparen, zal dus moeten kiezen. Gemiddeld ge nomen scoort het vrouwentoüet in het onderzoek beter dan dat van de mannen. Bij de dames was 24 pro cent schoon, de heren maken er met 17 procent nog altijd een groter zoot je van. Overigens leidt een smerig toüet zelden tot ernstige gezond heidsproblemen. Wie zonder zijn handen te wassen na het toüetbe- zoek een broodje eet, loopt wel het risico erg snel wéér naar het kleine kamertje te moeten, gpd Het gaat ver, dit aan de hand nemen van een werkloze. Testen en trainen. Op alle mogelijke manieren begeleiden bij het zoeken naar werk. En hem tot slot in een bus stop pen voor een tournee langs mogelijke werkgevers. Nog meer bemoederen kan bijna niet. Toch is dat precies wat de doelgroep nodig heeft, zeggen Maatwerk, Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en de gemeente Amsterdam. Ook al behoren de eerste negen werklozen die deze week in de bus stapten, zonder uitzondering tot de categorie 'kansrijk', ze moeten wel degelijk worden geholpen. Dat gebeurt deze week nog vrijblijvend. De tournee heeft nu nog het karakter van een excursie. Eind deze week moet duidelijk zijn of de negen aan de slag kunnen bij een van de acht werkgevers die zich hebben aangemeld. Wil de ondernemer wel, maar de werkloze niet, dan moet laatstgenoemde zwaarwegende redenen hebben om de baan te kunnen weigeren. Zijn die er niet, dan volgt een sanctie: het korten op de uitkering. Hapt de werkzoekende toe, dan loopt hij twee weken stage. Daarna wordt hij al dan niet in dienst genomen. Is de ondernemer nog niet klaar voor een vaste relatie, dan kan er 'wenperiode' van enkele maanden worden afgesproken. Het eerder genoem de busje zal de werkloze tegen die tijd allang niet meer da gelijks vervoeren. Zodra de werkloze werk heeft, moet hij zijn vervoer zelf regelen. De verwachtingen van het experiment in de westelijke tuinsteden van Amsterdam zijn hooggespannen. Het aan tal werklozen loopt hier in de duizenden. Zij hadden tot nu toe te maken met een wirwar van regelingen en met ver schillende loketten. Dat laatste moet over zijn met de komst van de 'marktpleinen' voor werk en inkomen. Daar worden de sociale dienst, Maatwerk, het CWI en het Uit voeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV) sa mengebracht. Uitkeringsgerechtigden krijgen een begelei der toegewezen, die niet meer loslaat totdat iemand werk heeft. Althans, dat is de bedoeling. De combinatie van het verstrekken van uitkeringen en de begeleiding naar verliep tot nog toe uitermate stroef. De 32-jarige Luciano Zimmerman, een van de inzitt van het busje dat de eerste negen werklozen op tour sinds drie jaar werkloos. Met dat feit had volgens he enkele instantie problemen. „Ik heb geen sollicitatie hoeven schrijven." Maar nu is de tijd rijp voor werk, de voormalig magazijnmedewerker en schoonmake heeft hij zes vacatures verzameld. Of de begeleiding niet te intensief is? Zimmerman, s 1989 in Nederland, vindt van niet. „Het is juist wel ii voor mij. Dan krijg ik een zetje. Die discipline heb ik nodig. Bovendien wü hij iets terugdoen voor aUe ti energie die in hem is gestoken, gratis en voor niets, experiment slaagt, rijden de bussen straks in heel Ai dam. Mijntje Klipp 'Boink, boink', vanuit de donkere gevangenishal weerklinkt het ge luid van ijzer dat op de vloer bonkt. Ondanks het geschreeuw in de be zoekersruimte torent dat lawaai boven alles uit. Vlakbij gekomen, kijken twee blauwe ogen me dode lijk vermoeid aan. Machiel Kuijt heeft dag en nacht een ketting van zeven kilo tussen zijn enkels, sinds hij in hoger beroep is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het metaal heeft wonden veroor zaakt aan zijn benen, die door ge brek aan schoon water zijn gaan etteren. „De bewaker die over de kettingen gaat, heeft de banden nu wat rechter gezet", vertelt de 35-jarige Machiel in onvervalst Amsterdams, „daardoor drukken ze niet meer zo in m'n huid". Hij durft de wonden niet te laten zien uit angst voor represaüles van de bewakers. Kuijt ziet er slechter uit dan de laatste keer dat ik hem zag, bijna een jaar geleden. Zijn ogen staan diep in zijn gezicht. Krampachtig probeert hij te glimlachen. Zijn optimisme is hij echter niet verlo ren. Dolblij is hij met de pogingen van het Nederlandse parlement om tot een büateraal verdrag te komen met Thaüand, zodat hij zijn straf in Nederland kan uitzit ten. De meeste Europese landen kennen zo'n verdrag al geruime tijd. „Hier heb ik sinds mijn arres tatie voor gepleit", verzucht Ma chiel. Voorzichtig is hij al begon nen met afteüen. „Meestal mag je na acht jaar Thaise gevangenis naar je eigen land, als er zo'n ver drag is." Dat betekent nog ander halfjaar. „Hopelijk gaat het snel ler als de nieuwe beroepszaak eer der dient en ik alsnog word vrijge sproken. Ik ben onschuldig. Ze hebben geen zaak tegen mij." Zes dagen geleden is de voormali ge marktkoopman van de Albert Cuyp overgeplaatst naar de be ruchte Bangkwang-gevangenis voor langgestraften. Hier houdt hij zich vooral heel erg gedeisd. ,JDe mensen die hier zitten zijn harder. AUeen als je meer dan 30 jaar gevangenisstraf krijgt, kom je hier terecht", schreeuwt hij van achter het gaas. Gevangene en be zoeker zijn in deze gevangenis zo'n twee meter van elkaar verwij derd. Wanhopig probeer je het ge- Machiel Kuijt (rechts) wordt geboeid weggevoerd na zijn arrestatie in Bangkok, nu zes jaar geleden. Archieffoto: ANP schreeuw links en rechts van je te negeren. „Ik heb net een matrasje besteld", roept Kuijt opgetogen. „Het is 60 centimeter breed. Zo passen we precies met zijn zestie nen in de cel. In Klong Prem, de gevangenis waar hij zesenhalf jaar zonder veroordeling vastzat, moest hij zijn cel met drie anderen delen. Hij had daar een onaantastbare positie weten te verkrijgen. Het kampioenschap kickboksen, waar de Thai in uitblinken, stond op zijn naam. Niemand deed hem wat, hij dwong respect af. Nu moet hij aües opnieuw bevechten. En met ijzeren kettingen om de enkels is dat niet eenvoudig. „Het is op die manier lastig kickbok sen." Toch wü Machiel, als de wonden aan zijn been genezen zijn, weer oefeningen gaan doen. „Het laatste wat je moet doen is bij de pakken neerzitten, dan ben je verloren. Ik had die neiging even toen ik was vrijgesproken, maar toch niet uit de gevangenis mocht. Nu probeer ik die levens lange gevangenisstraf gewoon te zien als een volgende fase." Ma chiel heeft een verzoek ingediend om de ketenen te verwijderen. Maar bij sommige gevangenen blijven ze wel acht maanden om. Kuijt werd vorige jaar vrijgespro ken van handel in drugs.' Er was iets meer dan 500 gram heroïne gevonden in de auto van zijn Thaise ex-vriendin en haar neef. De Amsterdammer reed tien küo-* meter verderop met een Italiaan naar het vliegveld. Volgens ie mand die Kuijt regelmatig be zoekt, woonde hij ten tijde van zijn arrestatie in het Thaise Pat- taya, waar hij een zaak had. Kuijt en de Italiaan werden gearres teerd op verdenking van mede plichtigheid. Politiemensen verklaarden dat ze Kuijt al een tijdje in de gaten hiel den en zagen dat hij de bewuste drugs had gekocht. De chauffeur van de taxi waarin hij en zijn vriend zaten, werd jaren na de ar restatie in een tempel teruggevon den. Hij hield vol dat Kuijt niets met de drugs te maken had. Toen hij uiteindeüjk werd vrijgespro ken, was hij nog steeds geen vrij man. Het hoger beroep moest hij achter tralies afwachten. Omdat twee Nederlanders, onder wie de zoon van Greta Duijsenberg, voor hem vroegtijdig het land waren ontvlucht, werd hij ook niet op borgtocht vrijgelaten. Toch ver wijt Machiel hen niets. „Ik zou in hun situatie precies hetzelfde hebben gedaan." Met zijn ex-vriendin heeft Kuijt twee dochters van 7 en 8 jaar. Nu hun beider ouders in de gevange nis zitten, wonen de kinderen in Amsterdam, bij Pita Kuijt, Ma- chiels moeder. Zij is voor het eerst sinds de veroordeling van haar zoon op bezoek. „Het is fantas tisch dat ze er is, maar ook heel onwennig. Ik wü zoveel verteüen, maar de woorden komen niet", vertelt een geëmotioneerde Kuijt, na even tevoren zijn moeder te hebben gesproken in een aparte ruimte waar niet geschreeuwd hoeft te worden. Maar niet aüeen zijn moeder en journalisten komen bij Kuijt op bezoek. Een groep van vier Ne derlandse vliegers en stewardes sen die een aantal vrije dagen he^ft in Bangkok, komt langs om hem een hart onder de riem te steken. „Tranen schoten in mijn ogen toen ik hem zag", zegt de 49-jarige KLM-vüeger Gui#f der Linde. „Stel dat mijn dtf van 21 zoiets zou overkomt daar wü je toch niet aan d4F Yvonne Stevens, die nameP Nederlandse reclassering I ke maand bezoekt, vreest aandacht voor hem maar tj is. „Nu hij in het nieuws is ze allemaal tegelijk. Maar zit hij weer maandenlang i Nadrukkelijk vraagt ze ookj aandacht voor de andere N landse gevangenen. „Ik rn/V veel zorgen om de twee tei veroordeelde Rotterdami# Chinese afkomst, Yang enF Zij zitten in hetzelfde schijf Machiel, maar bijna niemjw weet dat. Zij moeten de kefce altijd omhouden." In totaal in Thaüand vijftien NederlP' vast, waarvan elf voor drui^ „Ik ga er vandoor", grapt als het bezoekuur om is eif" zich met zijn ijzeren ketent10 de donkere gang insleept.fe weer een lange nacht in eefn voüe stinkende cel, met dd verlichting altijd aan. Step Vaessen 111 De intocht van Sinterklaas ko mende zaterdag in Zwoüe is een enorme operatie. Tien camera's, een kleine vierhonderd mede werkers en een aangepaste stoomboot moeten de dag rim- peüoos laten verlopen. Voor omroep NPS begon Sinter klaas al in april. Toen werd glo baal bekeken in welke plaats de intocht later dat jaar zou plaats vinden. Uit de ordner met brie ven van gemeenten die zich aan boden als plaats van handeling werd een handvol geselecteerd. Het gerucht dat Zwoüe tweede keus was na Kampen, in welke stad die mare met trots wordt verteld, is volgens programma maker Jan Dijk niet waar: „Kam pen had zich schrifteüjk al terug getrokken voor we de plaatsen gingen bekijken." Toen de keus eenmaal op Zwoüe was gevaüen, begon een enorme logistieke operatie. Verwacht wordt dat de intocht 40.000 tot 45.000 bezoekers trekt en dat de rechtstreekse uitzending door 1,9 müjoen Nederlanders wordt be keken. Om aües in goede banen te leiden, heeft de NPS op 15 no vember zo'n 140 mensen rondlo pen. Daarnaast lopen door heel Zwoüe zo'n 250 mensen rond die In de Zwolse stadsgracht werd naarstig gezocht naar het lichaam van een vermiste Zwollenaar. Foto: ANP op de een of andere manier bij het evenement betrokken zijn. Op het Grote Kerkplein -eind punt van de optocht- staat een soort commandocentrum, van aan elkaar praat. Speciaal voor de tocht naar Zwoüe is de vaste stoomboot die de NPS gebruikt, aangepast: de masten en de schoorsteen kunnen nu worden waaruit Dieuwertje Blok de uit- ingeklapt, waardoor de boot on- zending (van 12.00 tot 13.15 uur) der het viaduct van de A28 over het Zwartewater past. Een ongewoon probleem is nog niet opgelost. Met man en macht werd de afgelopen dagen in de Zwolse stadsgracht gezocht naar de sinds twee weken vermiste Wouter Holsappel. Duikers hoopten hoe dan ook te vo men dat het lichaam tijden er nationale intocht van Sinte,ei boven komt drijven ten ov<uv staan van müjoenen tv-kijk101 De zoektocht is inmiddels f staakt. 016 De stoomboot waarmee Sii n klaas zaterdag Zwoüe aand vaart dezer dagen al de be\r*l route. De kapitein hoopt vc de lastige bocht dichtbij degl komstplaats in zijn vingers krijgen. Mogelijk komt doo 2 tocht met de zware boot he chaam bovendrijven van dl jarige Zwoüenaar die op 26 lei ber in de stadsgracht lijkt tl verdronken. Tot nu toe zijr D| leen z'n schoenen gevondeVe Komt het stoffelijk oversch vandaag niet boven water, 'e< de kans klein dat dat zaterc100 alsnog gebeurt, een schrikl voor omroeporganisatie NT1! de gemeente Zwoüe. Op de website www.vermis sonen.info van de politie is1 deze week een foto van Wo Holsappel te zien, onder d£el 'Vermist'. Vermeld wordt d e r gekleed was in een leren jai *?r een blauwe spijkerbroek errë piercing heeft in zijn rechte 01 wenkbrauw, gpd °f stc ,iui

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2