Kluivert en Davids op reservebank SPORT Oranjes gouden generatie staat nog met lege handen Bas van de Goor moet alweer klap verwerken Advocaat hakt knopen door Straffen Europese voetbalbond voor NEC, NAC en FC Utrecht Italiaans voetbalavontuur zoon Gadaffi is over Vuurwerkbom velt speler HDC191 donderdag 13 NOVEMBER 2OO3 Agassi na zijn overwin- ipjuan Carlos Ferrero. EPA/John C. Mabanglo ly Roddick nmer één jon - Met dank aan zijn enoot Andre Agassi sluit Roddick dit tennisjaar af jmmer één. In zijn tweede rijd in de blauwe groep e Masters Cup in Houston eg Agassi gisteren Juan i Ferrero met 2-6 6-3 6-4. rijn tweede nederlaag kan janjaard de leidende posi- n8|i Roddick in de Cham- ers|Race niet meer bedrei- latj '"ill Damme tot >7 bij Ajax dam - Ajax heeft het iet met Jelle van Damme gd tot 1 juli 2007. De Riding lichtte een optie in ireenkomst met de Belgi- .erdediger, die op 14 april 1(^eèebuteerde tijdens Sparta De linkerverdediger is af- Igvan Germinal Beer- 'ec*|Antwerpen. der weg Meptunus - Glenn Helder is iarlnger speler van Neptu- Rotterdamse tweede- ir in het zondagvoetbal en jisbuiten besloten uit el- e gaan omdat de revalida- D de geblesseerde ex-prof, loor de afstand tussen ionplaats Heiloo en Rot- een te groot probleem :aakte. Helder (35) speel- ieizoen drie duels voor iteurs. Hij kwam in het :n uit voor het Leidse nburg, Sparta, Vitesse, 1, Benfica, NAC, het Chi- lalian en TOP Oss. Glenn speelde vier interlands. sers spelen n het zwart n- ikirchen - Het Duitse na- voetbalelftal gaat voort- 3P 'de officiële uitwedstrij- °P Biuld in het zwart. Zater- V'net nieuwe tenue van Die ,ruftchaft voor het eerst te neTderen tijdens de vriend- pelijke interland tegen lijk. De volledig zwarte z=% ontworpen door spon- Idas. Voorheen speelde anH Ho nitHiiolc in Kot ad de uitduels in het vit of antraciet/wit. tweede test :en positief ngton - Vier Amerikaan- gerfen zijn ook in de B-staal 28 fbevonden op de nieu- or mische anabole steroïde 'an drogestrinon (THG). De :en tionale atletiekfederatie 00 f eeft dat gisteren beves- zo unen zijn niet bekend- ervi d, maar het gaat ver- xin lijk om onder anderen 1 ju oter Kevin Toth, mid- jgt andloopster Regina Ja de i kogelslingeraar John De n. De Amerikanen zijn ooi op het gebruik van het n'fi rsterkende middel tij- iee Amerikaanse atletiek- en lenschappen in juni. eber moet f inleveren Ver - De internationale iramazone Ulla Salzge- M geschorst ondanks dat ard Rusty is betrapt op Wel moet de Duitse de )eker die ze dit jaar in rg veroverde, inleveren, bijbehorend prijzen- >et terug naar de wereld- usty was in de aanloop villa finale van de wereldbe- isuur behandeld met dzalf, waarin het verbo- e bf Idel testosteron was ïgnjKt. Dat kwam bij de do- oed itrole aan het licht. Salz- woi eeft aannemelijk kun- ?ga«en dat ze daar niet van oogte was. Gadzuric op dreef Dan Gadzuric was du i opnieuw op dreef bij Ie s kee Bucks. De Haagse Raa aller maakte in de wed- t^a =en Seattle Supersonics en en pakte zes re in achttien minuten ïom speeltijd. Ondanks zijn verloor zijn ploeg wel gbo -99. Gadzuric maakte an- leze maand tegen de der rk Knicks dertien pun- is tot nu toe zijn hoog- e in de NBA. door Jaap van Essen noordwijk - Op 13 december 1995 werd een nieuw Nederlands elftal ge boren. Op Anfield Road in Liverpool versloeg Oranje zeer overtuigend de Ieren, het elftal van bondscoach Hid- dink stond bol van de jonge talenten. Oranje leek klaar om de wereld te veroveren, dacht iedereen. Acht jaar later is van die droom niet veel meer over. De kans is groot dat zaterdag tegen de Schotten maar liefst zeven spelers aantreden die er in 1995 ook al bij waren: Edwin van der Sar, Frank de Boer, Michael Reiziger, Clarence See- dorf, Edgar Davids, Marc Overmars en Patrick Kluivert. Tijdens die wedstrijd op Anfield Road waren zij jong, gretig en vooral heel erg goed. Wat heet, al die Ajacieden leefden op een roze wolk. In mei 1995 hadden ze de Europa Cup I gewon nen, in november de wereldbeker. Maandenlang bleef het team van Van Gaal ongeslagen en in Liverpool ont stond het idee dat diezelfde Ajax- voetballers ook met het nationaal elf tal prijzen zouden gaan winnen. Dat viel dus tegen. Met een beetje pech wint de huidige generatie Oranje-spelers helemaal niets. In 1996 ging het mis in Enge land, In 1998 strandde het elftal in de halve finale van het WK tegen Brazi lië, in 2000 ging het tegen Italië al weer één wedstrijd voor het einde mis. En het WK van 2002 werd niet eens bereikt. Kortom, de belofte van 1995 is nog niet ingelost. Terwijl het EK in Portu gal voor het merendeel van de spelers de laatste kans wordt om de hoogge spannen verwachtingen toch nog een keer waar te maken. Dat besef leeft ook wel degelijk bin nen de selectie. Clarence Seedorf: „Op het WK van 2006 zijn heel veel spelers al 35 of 36 jaar. Sommigen zullen best nog voet ballen, maar ik denk niet dat ze tegen die tijd allemaal nog zullen spelen. Daarom ook is het zo belangrijk dat we nu naar Portugal gaan. Nog een keer schitteren op een groot toernooi, dat verdienen deze spelers." Een mooi afscheid is ze gegund, maar de vraag is natuurlijk of deze bijzon der getalenteerde selectie het de afge lopen acht jaar niet gruwelijk heeft laten liggen. Daarover denken de spelers nogal divers. Patrick Kluivert: „In 1995 waren we er echt van overtuigd dat we ook met Oranje prijzen zouden pakken. Dat is tot nu toe niet gebeurd en dat is te leurstellend. Vooral omdat we er een paar keer heel dicht bij zijn geweest." Edwin van der Sar onderschrijft die mening.Alleen was ik in 1995 eigen lijk helemaal niet op die manier bezig met de toekomst. Naar mijn gevoel leefden we toen gewoon in een roes. Alles was nieuw en alles was even mooi. We hadden echt het idee dat we onverslaanbaar waren. We dach ten: 'Zet ons maar ergens in de we reld op een veld, maakt niet uit tegen wie, en we winnen toch wel'. Dat heeft een tijd geduurd, maar hoe je het ook wendt of keert, we hebben niets gewonnen en dat is minder dan we toen dachten." Edgar Davids weet ook dat de echte prijzen nog ontbreken voor zijn gene ratie spelers uit het nationale elftal. „En dat is vervelend. Heel vervelend. Maar wij zijn niet de enige zoge naamd Gouden Generatie die geen prijzen wint. Wat dacht je van het Ne derlands elftal uit de jaren zeventig? Die hebben ook niets gewonnen. Waar dat aan ligt? Weet jij het?" Clarence Seedorf kijkt wel met een heel speciaal gevoel terug op de laat ste acht jaar. Niet zo vreemd, want net als nu, was hij destijds al niet be paald onomstreden. In 1996 miste hij een strafschop na de kwartfinale te gen Frankrijk. In 1998 en 2000 was hij zijn basisplaats in het toernooi kwijt geraakt. Hij voelt zich daarom ook niet helemaal aangesproken wanneer het falen van Oranje ter sprake komt. „Ik heb gedaan wat ik kon in de rol die ik toen had. Ik was bankzitter en heb goed getraind voor de ploeg." Seedorf vindt dat Oranje in zekere zin wel degelijk de wereld heeft veroverd. „We hebben niets gewonnen. En dat is natuurlijk jammer, want prijzen tellen. Maar tegelijk weet ik dat de hele wereld wel degelijk over Oranje sprak tijdens de toernooien van 1998 en 2000. Wij speelden mooi en aan vallend voetbal. Dat heeft indruk ge maakt, ik heb al die jaren in het bui tenland gewoond en werd er doorlo pend op aangesproken." door Henri van der Steen noordwijk - Dick Advocaat heeft enkele dikke knopen door gehakt: zaterdag in de kraker te gen Schotland op Hampden Park speelt hij met Van Nistelrooij in de spits en met twee buitenspe lers. Edgar Davids wordt op de bank gezet, naast Patrick Klui vert. De training van gisteravond liet de opstelling zien, die voorziet in twee authentieke vleugelspe lers, Van der Meijde en Over mars. Achter de aanval heeft Van der Vaart een vrije rol. Hij wordt in de rug gedekt door een nieuw duo: Cocu en Seedorf. Achterin houdt Advocaat vast aan een viermans-verdediging, tegen de twee Schotse spitsen. „Het centrum speelt man-op- man, met rugdekking van de backs. Ik creëer liever elders op De opstelling De vermoedelijke opstelling van Oranje: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Van Bronck- horst; Seedorf, Van der Vaart, Cocu; Van der Meijde, Van Nistelrooij, Overmars. Reserves: Waterreus, Ooijer, Zenden, Sneijder, Bosvelt, Van Hooijdonk, Makaay, Kluivert, Davids. het veld een vrije man." Op de persconferentie gister middag zei Advocaat dat hij de Schotten met voetbal wil klop pen. „We moeten niet meegaan in de strijd, maar met voetbal en goed positiespel winnen." Hij reageerde in dat verband bijna gretig op de naam Sneij der, maar zal de jonge Ajacied toch passeren. Het is coaches eigen voor grote wedstrijden te rug te grijpen op (veronderstel de) 'zekerheidjes'. Advocaat was het wel eens met de gedachte dat je een rechts buiten moet gebruiken, met Seedorf in de opstelling; die wordt anders zelf weer een ver kapte buitenspeler - en daar heeft Advocaat echt zijn be komst van. Over de positie van Frank de Boer was hij duidelijk; zijn aan voerder mag niet afgeserveerd worden omdat hij vorige week in de Champions League en af gelopen weekeinde in de com petitie blunderde. „Nee, want een week eerder speelde hij te gen Besiktas nog de sterren van de hemel." Hij ging deson danks vragen aan De Boer of die zich voldoende in vorm acht om te spelen. Dat is ken nelijk het geval, al zal De Boer in de dekking komen te spelen. Advocaat gaf aan niet zo geluk kig te zijn met de manier waar op Ruud van Nistelrooij on langs in de Franse sportkrant l'Equipe zijn slechte Oranje-ge- voel verwoordde. Van Nistel rooij vertelde het vertrouwen nyon/anp - De UEFA heeft NAC, NEC en FC Utrecht boe tes opgelegd voor wangedrag van spelers en supporters rond om de wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker. NEC kreeg de hoogste boete, 16.000 euro, voor onsportief gedrag van de spelers. NAC en Utrecht moe ten respectievelijk 5000 en 3200 euro overmaken voor misdra gingen van hun fans. NEC kreeg de boete naar aan leiding van de thuiswedstrijd tegen Wisla Krakow uit Polen. Op 15 oktober kregen drie spe lers de rode kaart. De overtre dingen van Zonneveld en Ax waren bovendien zo ernstig, dat beide spelers voor twee Eu ropese wedstrijden zijn ge schorst. Bij NAC verstoorden de supporters de orde rondom het thuisduel met Newcastle Uni ted uit Engeland. Utrechtse fans staken buiten het stadion vuurwerk aan bij de thuiswedstrijd tegen het Slo waakse Zilina. Bij dat duel mochten geen fans in het stadi on aanwezig zijn. Utrecht kan opnieuw een boete verwachten, aangezien de fans afgelopen donderdag vuurwerk ontstaken tijdens de eerste wedstrijd in de tweede ronde, tegen Auxerre uit Frankrijk. UITSLAGEN BADMINTON Ghuangzou. China Open. Vrouwen, eerste ronde: Audina (Ned/7) - Popat (Ino) 11-0 11-2, Yao Jie (Ned) - Tanaka (Jap) 11-2 11-2, De Wit (Ned) - Reid (Can) 11-1 11-6, Lanting (Chn) - Meulendijks 11-0 11-6. Mannen, eerste ronde: Pei (Mal) - Tan (Ned) 15-815-0. Gemengd dubbel, eerste ronde: Chris Bruil/Lotte Bruil (Ned) - Bergstrom/Persson (Zwe) walkover. Tweede ronde: Zhang/Gao (Chn/1) - Bruil/Bruil 15-5 15-1 BASKETBAL New York. NBA. Boston Celtics - Chicago Bulls 82-89, New Jer sey Nets - San Antonio Spurs 71-85, Orlando Magic - Memphis Grizzlies 97-107, Miami Heat - Cleveland Cavaliers 88-83, Milwaukee Bucks - Seattle Supersonics 99-104, New Or leans Hornets - Utah Jazz 96-89, Phoenix Suns - Atlanta Hawks 94-99, Golden State Warriors - Detroit Pistons 87-85 nv, Los Ange les Lakers - Toronto Raptors 94-79. BRIDGE Monaco. WK teams. Venice Cup, vrouwen. Eindstand na 96 spellen: Nederland - China 202-279, Verenigde Staten I - Verenigde Sta ten 11251,5-179. Open teams, vrouwen (Bermuda Bowl). Italië - Noorwegen 223-187,7, Verenigde Sta ten I - Verenigde Staten II 221,5-134. DAMMEN gen) 1-1, Doumesh (Alkmaar) - Poepjes (Lem mer) 1-1, Graas (Wormerveer) - Wanders (Em- men) 1-1, Van der Stelt (Renkum) - Hoekman (Zutphen) 0-2, Fung (Den Haag) - Kamyshlee- va (Heerlen) 0-2. Eindstand: 1. Kamyshleeva 17, 2. Hoekman 16, 3. Chub 12, 4. Wanders 10, 5. Doumesh 9, 6. Alink, Fung, Van der Stelt 6,9. Graas, Poepjes 4. TENNIS Houston. Mannen, ATP Masters Cup, 3,2 mil joen euro. Blauwe groep, tweede ronde: Agassi (VSt/5) - Ferrero (Spa/2) 2-6 6-3 6-4. Federer (Zwi/3) - Nalbandian (Arg/8) 6-3 6-0. Stand: 1. Federer (Zwi/3) 2 gespeeld - 2 gewonnen (4-1 in sets), 2. Agassi 2-1 (3-3), 3. Nalbandian (Arg/8) 2-1 (2-2), 4. Ferrero 2-0 (1-4). Rode groep, eerste ronde: Roddick (VSt/1) - Moya (Spa/7) 6-2 3-6 6-3. Dubbelspel: Know- les/Nestor (Bah/Can/4) - Bhupathi/Mirnyi (In- a/WRu/2) 6-4 6-7 7-6, Arthurs/Hanley (Aus/5) - Etlis/Rodriguez (Arg/8) 4-6 7-6 7-6,Llo- dra/Santoro (Fra/6) - Damm/Suk (Tsj/7) 6-3 7- 5, Bob Bryan/Mike Bryan (VSt/1) - Björkman- /Woodbridge (Zwe/Aus/3) 4-6 6-3 7-6. Helsinki. Challenger mannen, 50.000 euro. Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned/7) - Va- nek (Tsj) 6-3 6-1, Van Lottum (Ned/4) - Scher- rer (Zwi) 6-4 6-4. Austin. Challenger mannen, 25.000 dollar. Eerste ronde: Weiner (VSt) - Hemmes jr. (Ned) 6-3 7-5. Warschau. Oefenwedstrijd. Polen - Italië 3-1 (2-1). 6. Bak 1-0, 18. Klos 2-0, 19. Cassano 2-1, 85. Krzynowek 3-1 Volleyballer heeft suikerziekte door Martijn Krullaars Apeldoorn - Bas van de Goor is met suikerziekte opgenomen in het Apeldoomse Lukas-zieken- huis. De volleyballer van Piet Zoomers/Dynamo gaat enkele dagen onder medische behan deling om een beter beeld van zijn diabetes te krijgen. De rea liteit is echter al snel ingezon ken bij de topvolleyballer: „Vanaf nu wordt het vier keer prikken per dag. Tot het einde." De topvolleyballer blijft weinig bespaard. Het rijtje Ziekte van Pfeiffer, hepatitis-A, hersen- trombose ('plus alle orthopedi sche mankementen') is sinds dinsdag uitgebreid met suiker ziekte. Hij had liever op zijn ei gen bed gelegen, in Amster dam, maar Van de Goor werd gelijk opgenomen toen de dia gnose was gesteld. „De bloed waarde moest meteen naar be neden gehaald worden." De middenman wist eigenlijk al wel dat het fout zat toen hij zich dinsdag in het ziekenhuis meldde. „Ik was niet echt ver rast toen ik het hoorde. Ik was al een tijdje niet lekker en had al met mijn huisarts en de teamarts gesproken. De symp tomen waren duidelijk, dus ik heb al een paar dagen kunnen wennen aan het idee. Ik schrok er alleen wel van dat ik meteen moest blijven. Daar had ik niet op gerekend.' Vanaf nu staat zijn leven gro tendeels in het teken van 'de suiker'. „Het is toch redelijk in grijpend. Ik heb van de week al eens op internet bekeken wat het zou inhouden en dat was toch wel even schrikken. Over een half uur moet ik de eerste keer prikken en daarna wordt het vier keer per dag. Tot het einde." Zeker voor iemand die de laat ste jaren toch al de nodige klap pen kreeg. Alleen de laatste twee jaar al was de voormalig olympisch kampioen langdurig uitgeschakeld door hersen- trombose, een chronische kuit beenblessure en hardnekkige rugproblemen. En dat terwijl hij eerder al eens getroffen werd door de Ziekte van Pfeiffer en hepatitis-A. „Dat ging toen meteen door de hele volleybal wereld heen, dus dat zal nu wel weer gebeuren. Of ik er moede loos van word? Ach, ik heb het natuurlijk liever niet, maar het is niet anders. Het geeft alleen maar aan dat er enorm veel fout kan gaan." Van de Goor is er de man niet naar bij de pakken neer te gaan zitten. Waarom zou hij ook? In het voorjaar verwacht hij voor het eerst vader te worden en het simpele feit dat hij suiker ziekte heeft wil niet zeggen dat er nu opeens een abrupt einde is gekomen aan een indrukwek kende volleybalcarrière. Al wil hij zich daar nu nog niet te veel mee bezig houden: „Ik heb er al wel over nagedacht, maar ik wil me eerst concentreren op hoe ik hier in het dagelijkse leven mee om moet gaan. Dat heb ik al eens eerder gedaan (na zijn hersentrombose, red.), dus dat geef ik even voorrang. Eerst maar eens kijken wat het alle maal inhoudt. Misschien kan ik eens een kop koffie gaan drin ken met andere sporters die suiker hebben.' perugia/anp/dpa - Het Italiaanse voetbalavon tuur van Saadi Gadaffi, de zoon van de Libische leider Muammar, is over. De middenvelder van de Italiaanse voetbalclub Perugia uit de Serie A testte vorige maand posi tief op norandrosteron, maar hij wil geen tegen onderzoek (B-test) ondergaan. Dat meldden de Italiaanse media gisteren. De weigering van zo'n test staat in de regel gelijk aan een schuldbekentis. Gadaffi kan een schor sing van maximaal twee jaar tegemoet zien. De speler werd gecontroleerd voor de wedstrijd Pe rugia - Reggina op 5 oktober. De 30-jarige Gadaffi kwam deze zomer naar Pe rugia, maar heeft nog geen minuut voor de ploeg gespeeld. Hij mocht zelfs maar twee keer op de bank plaatsnemen. Hij is de derde voetballer in de Serie A die onlangs werd betrapt op doping. Eerder testten Manuele Blasi (Parma) en Moha- med Kallon (Inter) positief op nandrolon. Dick Advocaat gisteren tijdens de training in Katwijk. „We moeten niet meegaan in de strijd, maar met voetbal en goed positiespel winnen van Schotland", zei de bondscoach. Foto: GPD/Jaap de Boer van Advocaat te missen (omdat hij elke keer wordt gewisseld) en de combinatie met Kluivert toch ook weinig ideaal te vin den ('Patrick trekt geen gaten en is geen passer'), omdat bei den centrumspitsen zijn en el kaar niet aanvullen. Advocaat: „Het slaat nergens op als hij zegt dat ik geen ver trouwen in hem heb. Ik heb hem ook verteld dat hij het niet brengt en dat ik andere topspit- sen op de bank heb die ik er dan inbreng. Ik vind het prima dat hij kritisch is, maar dan wel binnenskamers.Verder heeft Kluivert bewezen dat hij scoort in Oranje, Ruud niet." Je zou hieruit hebben kunnen concluderen dat Kluivert zater dag de voorkeur krijgt, maar Advocaat gaf toch ook aan dat er de laatste weken een verschil is ontstaan dat uitvalt in het voordeel van de midvoor van Manchester United. Kluivert is bij Barcelona immers j deerd tot invaller, Van NisteL rooij speelt wekelijks en goed. Advocaat: „En hij scoort." Het partijtje werd overigens ge wonnen door de reserves, met drie geweldige goals van Patrick Kluivert. teheran - Een Noord-Koreaanse voetballer is gisteren in het duel met Iran in Teheran gewond ge raakt bij een explosie op het veld. Een Iraanse supporter bleek vanaf de tribune een zelfge maakte vuurwerkbom te hebben gegooid. Het Noord-Koreaanse elftal besloot daarop de kleedka mer op te zoeken uit protest te gen de gebrekkige veiligheids maatregelen in het Azadi-stadi- on. De wedstrijd in de kwalifica tiereeks voor het Aziatisch kam pioenschap van 2004 in China werd in de 56ste minuut ge staakt. In groep D leidt Iran met zes punten, evenveel als Jorda nië. Libanon is derde vóór Noord- Korea. Foto: EPA/Stringer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17