Nieuwbouw Rustenborch doorgedrukt LEIDEN 8c REGIO r Heeft de provincie geen vergunningen nodig? Personeel van Padox voelde de klap aankomen ieuwe atletiekbaan ost een half miljoen Van der Sande rekent op tien miljoen aan bezuinigingen R3 Gezinscentrum Slaaghwijk blijft bestaan 2 ad Oegstgeest 'met pistool op de borst' akkoord :i? '3 h dc 972 donderdag 13 november 2003 Robbert Minkhorst J jen - De nieuwe atletiekbaan |e Leidse Hout waar sporters iren met smart op wachten, een half miljoen euro. Dat ;t uit een voorstel van bur- leester en wethouders. vragen aan de gemeen- ad of zij het bedrag mogen [^|even. De renovatie is een raak uit het collegepro- nma van PvdA, WD, enLinks en D66. De op- lSl* pbeurt stond al eerder op n w programma, maar werd een uitgesteld vanwege bezui- de renovatie gaat een vuri- rens van de Leidse sportver- igen in vervulling. De voldoet al geruime tijd meer aan de eisen van de f, de atletiekunie. uaan is nu zo'n 25 jaar oud vrijwel versleten", zegt ma- 'o er Rik Wagner van de sport- in de gemeen- 1(10 ,We hopen dan ook dat de ieenteraad in december in- it." >r een hobbel in de sintel- en8 n zijn nationale records on- g. „De huidige baan kent oneffenheid. In 2002 is voor nog compensatie ver en dat heeft de atletiek- nog een aantal nationale ds opgeleverd", aldus B en Jtecords die nu worden ge- n, worden echter niet meer erkend. Renovatie van de baan betekent dat er weer nationale wedstrijden in Leiden gehou den kunnen worden." De atletiekbaan telt nu zes loopbanen. Met de aanleg van een nieuwe aanloopbaan krijgt een van de twee lange rechte stukken acht banen, zodat de 100 meter in een rechte lijn en in acht banen gelopen kan wor den. De verbeteringen houden in dat de status van de wed strijd om de 'Gouden Spike' als nationaal atletiekevenement verbetert. Burgemeester en wethouders streven ernaar dat de renovatie - na instemming van de poli tiek - in juni van 2004 wordt voltooid, zodat.de baan in dat jaar ook weer tijdens de Gou den Spike gebruikt kan worden. De nieuwe kunststofbaan gaat vijftien jaar mee, aldus het col- lege. De vorige renovatie was in 1993. Daaraan bewaren de ge meente, aannemer NBM en de atletiekverenigingen overigens slechte herinneringen. NBM moest in vijf jaar drie keer de toplaag vervangen vanwege luchtblaasjes die steeds in het rode oppervlak terugkeerden. De clubs hadden schade, om dat zij wedstrijden moesten uit stellen. De NBM draaide op voor de extra kosten; volgens een schatting uit 1993 100.000 euro per toplaag. (advertentie) De productie van Padox ligt sinds deze week stil. Foto: Henk Bouwman vat Slim groeien in spannende tijden ist ind( maatwerktrainingen: organisatie-ontwikkeling verkoop persoonlijke effectiviteit leidinggeven management tek uiti WELL ean el Sander Pardon: 06 - 51 82 90 60 www.welltcc.nl rlei hei the vervolg van voorpagina warmond - Het personeel van het Warmondse timmerbedrijf Padox, dat afkoerst op een fail lissement, voelde al langer nat tigheid. Dat zegt werknemer en FNV-kaderlid Jean Anceaux. „In oktober heeft de houtconstruc tie al vier dagen stilgelegen. En de lonen liepen niet correct. We voelden het aankomen." De pijn is er niet minder om. „Het is triest. Zelf werk ik pas sinds 1999 bij Padox, maar er zijn ook mensen die er 25 jaar of langer werken. Zij zijn vergroeid met het bedrijf." Anceaux wil niemand de schuld geven van de teloorgang. „Het bedrijf kon niet de winst halen die het beoogde. De bouwwe reld kampt met grote proble men. Je ziet het bij alle timmer fabrieken. De prijzen zijn laag, er is weinig rendement. Ik kan absoluut niet zeggen dat er sprake is geweest van misma nagement. Wel heb ik het ge voel dat de directie heeft gepro beerd ólle bVs omhoog te hou den, waardoor het hele concern is verzwakt. Je kunt beter zor gen dat sterke delen sterk blij ven. Maar dat is een gevoel. Dat kan ik niet hard maken." Anceaux, die 49 jaar is, heeft zich deze week ingeschreven bij het arbeidsbureau. Hij heeft nog een sprankje hoop dat er een wonder gebeurt. „Er ligt nog zoveel werk op de plank en we hebben een goede naam. Wellicht is dat interessant voor iemand om te zeggen: ik steek er geld in." Ruim zes jaar geleden belandde Padox ook al aan de rand van de afgrond. Het bedrijf ging failliet en alle werknemers wer den ontslagen. Een aantal we ken later werd het bedrijf gered. Mefra Beheer nam het over. Ongeveer vijfendertig van de vijftig personeelsleden werden terug in dienst genomen. Vol gens Anceaux heeft het bedrijf sindsdien geen solide positie meer gehad. „Er is nooit meer genoeg vet op de botten geko men." Bedrijfsleider Alphons Eversteijn beaamt dat. Het was volgens hem moeilijk om nog genoeg geld van banken te krij gen. „We hebben na dat faillis sement nooit meer een mooi arrangement gekregen van de bank. Als we een miljoen vroe gen, zeiden ze: kan het niet met zes ton?" door Bas de Rue leiden - Het gezinscentrum in Lokaal van Verre in de Slaagh wijk is gered. College en ge meenteraad kwamen gisteren overeen op zoek te gaan naar extra geld. Ook willen zij kijken of er iets aan de hoge huur ge daan kan worden. Volgens de gemeenteraad is het wijkcen trum een 'centrale factor in het verbeteren van de leefbaarheid van de wijk.' Financieel bevindt het gezins centrum zich in een benarde positie. Onlangs kondigde de gemeente, die eigenaar is van Lokaal van Verre, aan de huur per 1 januari te verhogen van 2500 naar 3500 euro. Het cen trum, een initiatief van Onze Buurt aan Zet, heeft nog genoeg middelen om het tot juli vol gend jaar uit te zingen, maar daarna is het geld op en lijkt sluiting onvermijdelijk. Om het centrum te hulp te ko men, diende het CDA een mo tie in die bij alle partijen steun vond. Fractievoorzitter W. Bleij- ie maakte zich vooral zorgen over de hoge huur. Deze zou het centrum wel eens fataal kunnen worden, aldus de CDA- 'er. Hij had een paar mogelijke oplossingen: kijken of 'een uit bater' het pand over kon ne men, zoeken naar andere huis vesting, of het centrum alleen delen van de dag openen. Ver der wil het raadslid de moge lijkheid laten onderzoeken om het centrum voor de jaren 2005-2009 geld toe te kennen uit het budget voor groteste- denbeleid. Ook wil hij bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid subsidie aan vragen. Het gezinscentrum is in mei opgericht en biedt mensen on dersteuning bij de opvoeding van hun kinderen. Slaaghwij- kers met problemen kunnen er terecht voor een babbeltje, een kop koffie of een maaltijd. De gemeenteraad stelde dat de Slaaghwijk een wijk is met grote achterstandsproblemen en dat veel bewoners in isolement le- laai op Jeroen Overduin rwa doo tgeest - Oegstgeest voelt ^en gedwongen om onmiddel- etK ikkoord te gaan met de iarl wbouw- en renovatieplan- oud van zorgcentrum Rusten- ikte«b- In een brandbrief riep het nsp tentrum burgemeester en 'm ouders op om uiterlijk 15 mber een positief besluit te het college dat niet, dan rt het jaren voordat Rusten- sw ken Ikl ein J' borch weer in aanmerking komt voor bouwgelden van het rijk. WD-raadslid Van den Hoek voelde zich gisteren tij dens de vergadering van com missie Ruimte en Groen 'met een pistool op de borst in de hoek gedreven'. Algemeen directeur Boerée van Rustenborch zette de brief kracht bij. „Als we niet binnen drie dagen toestemming krij gen, dan zijn we pas over acht jaar weer aan de beurt." Ver manend voegde zij daaraan toe: „Wij waren ook wat overvallen door de datum, maar het was allang bekend dat de tijd begon te dringen." De bedoeling is om woonruim ten binnen de instelling te creë ren en daarnaast zelfstandige appartementen te bouwen, in totaal rond de 200. De bouw plannen maken deel uit van het Project Apollolaan, waar verder het Rijnlands Lyceum, de bouw van nieuwe huizen, een eventu ele sporthal en de uitbreiding van partycentrum La France onder vallen. Van den Hoek: „Dit had nooit zo mogen gebeuren. Zo wordt het onderzoek naar Project Apollolaan zinloos. Er blijft voor ons raadsleden niets over om te doen. Wist het college hier niets van?" Ook andere raadsleden reageerden verbol gen. Van Weeren (Leefbaar Oegstgeest): „Het is verbijste rend om te constateren dat on ze ruimtelijke ordening moet lijden onder het toeval." Wet houder Meester (Progressief Oegstgeest) kon niet goed uit leggen hoe het mogelijk was dat zij de deadline pas zes dagen kende. De raadsleden wilden zoveel mogelijk speelruimte behouden om ook na 15 november wijzi gingen in de bouwplannen te kunnen doorvoeren. Zij vroe gen de wethouder hoe gedetail leerd de goedkeuring moet zijn om Rustenborch uit de brand te helpen. Maar dat wist Mees ter ook niet. „Begrijp ik goed", brieste Van den Hoek, „dat het college niet weet hoe het zit en dat we dat aan iemand uit het publiek moeten vragen?" Veel ruimte om af te wijken blijft er niet over. Het is zeker dat Rustenborch bouwt op de plaats waar nu nog een gymzaal staat. Waar de scholieren straks gaan gymmen is nog niet be kend. B en W versturen vandaag nog een brief met goedkeuring. For mele bevestiging daarvan kan de raad alleen geven in de ver gadering van 27 november. Begroting probleemloos aangenomen ;els gelden voor burgers, ar niet voor de provincie, (conclusie trekt Henk iwhuis, bewoner van de (tweg. ,;Iets anders kan ik er van maken.Al meer dan ig jaar voert de firma Rook uit Krimpen een overslag haf aan het Lammen- ansplein tegenover zijn s. Zonder bouwvergunning, jder ligplaatsvergunning ir het overslagschip in de en met overschrijding van eluidsnorm. „De provincie it de grond van de ge- ente. De firma Rook huurt van de provincie. Het is de provincie om alle ver- Kjtoütgen aan te vragen", al- •der ®ouwhuis. 1 (t bestemmingsplan schrijft ir die locatie 'woningen met achterbebouwing" voor. Dat bedrijf heeft daar vele jaren zonder milieu- of bouwvergun ning gezeten. In 1995 is een milieuvergunning afgegeven die overigens in strijd met de wet is. En een bouwvergunning heeft het bedrijf nog altijd niet. Hoe kan dat?" Het bedrijf tegenover zijn huis bestaat uit een soort zandop- slag met loswal, een groot be- drijfsvaartuig voor de wal en op de kant een aantal bouwwer ken. Twee jaar terug kwam Bouwhuis er min of meer bij 'toeval achter dat de gemeente nooit een bouw- of ligplaats vergunning heeft afgegeven. Een nader onderzoek leerde al snel dat er nog veel meer niet klopte. „Het bestemmingsplan voor De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 dat gebied dateert uit 1961. In 1994 is nog een aanvulling op dat bestemmingsplan gemaakt. Die luidt: 'Niet toegestaan is de vestiging van inrichtingen die in belangrijke mate geluidshin der kunnen veroorzaken'. Op de kade stond toen een ou de kraan die meer lawaai maakte dan wettelijk was toe gestaan", zegt Bouwhuis. In mei 2001 diende hij een ver zoek in bij de gemeente om be stuursdwang toe te passen. In april 2002 kreeg hij eindelijk bericht van de gemeente. „Een kopie van de brief die naar de provincie was verstuurd. Daar in schrijft Leiden dat het in 1995 een milieuvergunning heeft afgegeven, maar dat de provincie toen 'verzuimd' heeft om een bouwvergunning voor de al bestaande panden op de vaste wal en een ligplaatsver gunning voor het bedrijfsvaar- tuig aan te vragen. Of ze dat nog even wilde doen." Inmid dels is de oude kraan vervan gen. „Voor een nieuwe die nog meer geluid maakt dan de ou de", zegt Bouwhuis. Weer in strijd met de milieuvergunning dus. Een woordvoerster van de Milieudienst West-Holland beaamt dat. „De huidige kraan overschrijdt de geluidsnorm maar een beetje, maar het is slechts een tijdelijke kraan. Er komt een nieuwe, dié geluids armer zal zijn." En dan is er nog altijd de kwes tie van de bouwvergunning. Bouwhuis: „Na die aanmaning uit april 2001 gebeurde er een jaar niets. In september 2002 stuurde de gemeente nogmaals een brief naar de provincie met Het bestemmingsplan schrijft voor de plek waar de firma Rook BV al vele jaren bedrijf voert, 'woningen met achterbebouwing' voor. Het bestemmingsplan wordt nu aangepast. Foto: Henk Bouwman het verzoek een bouw- en lig plaatsvergunning aan te vra gen. Dit keer op straffe van een dwangsom van 5000 euro per week." Dat had effect. Eind oktober verscheen in de Stadskrant de mededeling dat de provincie een bouwvergunning had aan gevraagd voor de bestaande bouwwerken aan het Lammen- schansplein. „Toen ik daar over belde, hoor de ik van een ambtenaar dat ze niet zo goed wisten wat ze met deze aanvraag aan moesten. Het bedrijf zou namelijk in strijd zijn met het bestem mingsplan. Tja, dat wist ik al lang. Maar in plaats van een besluit te nemen, is de aan vraag kennelijk gewoon in een bureaulade verdwenen." Volgens een woordvoerster van de gemeente is dat echter niet het geval. „De aanvraag is aan gehouden. Op dit moment wordt gewerkt aan het 'Uitbrei dingsplan Leiden Cronesteynse Polder 1961'. Een aanpassing op het bestaande bestem mingsplan dus. Dat moet aan het einde van dit jaar gereed zijn. Momenteel wordt gekeken of er in dat bestemmingsplan ruimte kan worden gemaakt voor de loswal. De gemeente heeft in dit soort gevallen na melijk een 'legalisatieplicht'. En als er uitzicht is op legalisa tie van de bestaande situatie, is er geen reden om op te treden. Als binnenkort ook de geluids arme kraan in gebruik wordt genomen, zijn alle problemen daar dus opgelost." Timoteus Waarsenburg door Robbert Minkhorst leiden - Leiden stevent inder daad af op een grotere bezuini gingsoperatie dan tot dusver bekend was. Dat beaamde wet houder Rogier van der Sande gisteravond, na voorspellingen van raadsleden een dag eerder. De WD'er verwacht uit te ko men op een bedrag van rond de tien miljoen euro, maximaal twee miljoen meer dan wat hij een half jaar geleden heeft aan gekondigd. In de wandelgangen werd dins dagavond druk gespeculeerd over de exacte hoogte. De PvdA had alvast een voorschot daar op genomen in haar algemene beschouwingen. Fractievoorzit ter Conny Broeyer kwam na een rekensom uit op 11,5 mil joen euro per jaar. Dat komt mede door de alsmaar lagere uitkeringen van het rijk, inclu sief het grotestedenbeleid - een uitzondering daargelaten, de problemen met de huisvesting van scholen en de invoering van de nieuwe bijstandswet. Van der Sande loodste zonder grote problemen de begroting voor 2004 door de gemeente raad. In deze begroting dekt de gemeente tekorten eenmalig af, het komende half jaar volgt een uitgebreide 'takendiscussie'. De gemeente moet taken afstoten. Dan vallen de echte klappen, kondigde CDA-fractieleider Wim Bleijie alvast aan. „Dat wordt een pijnlijke operatie en ik ben helemaal niet gerust op de goede afloop." Om de pijn wat te verzachten, opperde Bleijie om per direct een personeelsstop in te voe ren. Dat verzoek deed hij mede omdat de gemeente het aantal ambtenaren nog wil uitbreiden. De personeelslasten stijgen in 2004 met ruim zes miljoen eu ro. Wacht daar nou mee, drukte het raadslid wethouder Moha- med Rabbae op het hart. „Het zou zuur zijn als mensen die op 1 januari binnen komen, op 30 juni alweer horen: sorry, u moet eruit. Is dat wel sociaal verantwoord?" Rabbae antwoordde dat de ge meente in de problemen komt als ze niemand meer mag aan nemen. „Een vacaturestop over de hele linie is een grof middel. Laat ons er selectief mee om gaan." De motie die het CDA over de personeelsstop indien de, kreeg alleen de steun van Jacques de Coo van LWG/De Groenen. De enige twee grote wijzigingen in de plannen van het college zijn extra geld voor de huisves ting van scholen en een ver schuiving van tekorten op de sociale werkvoorziening DZB Leiden. Noodzakelijke verbou wingen, uitbreidingen en ver huizingen in het onderwijs za delen Leiden de komende jaren op met forse tekorten. Op initi atief van de PvdA is voor een deel daarvan nu extra financie ring gevonden. Het gaat om een bedrag van maximaal 1,3 mil joen euro. Dat is extra geld dat de gemeente in 2005 en 2006 van het rijk krijgt voor onder wijs. D66 wil DZB Leiden van een aantal lasten verlossen. De dure huisvesting en de verplichte uitkering van wachtgeld, af koopsommen en doorbetaling van salarissen voor mensen die ziek zijn, op non-actief zijn ge steld, of ontslagen worden, zijn een wurgketting om de nek van de sociale werkplaats, aldus D66. Het gaat om een schade post van meer dan een miljoen euro. Rabbae kreeg in een mo tie de opdracht de begroting van DZB Leiden vanaf 2005 te verlossen van die lasten. Een voorstel van PvdA en Groenlinks om dfe bezuiniging op de wijkgroepen deels onge daan te maken - iets wat vorig jaar al eens lukte - haalde het dit keer niet. De gemeente moet na een motie van Groenlinks bij de aanstaande bezuinigin gen minima maximaal ontzien. De nieuwe wethouder Ruud Hessing van D66 kreeg de op dracht om voor 1 oktober vol gend jaar een cultuurnota te presenteren. Op uitdrukkelijk verzoek van de VVD - met steun van D66, CDA, LeefbaarLeiden en de Christen- Unie - komt er een systeem waarbij de gemeente daklozen die staan ingeschreven bij De Bakkerij en al dan niet een uit kering van de gemeente krijgen, op de voet gaat volgen. Om ze te helpen aan een baan of een medische behandeling, maar ook om misbruik van voorzie ningen tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15