'Een glimlach is een grote beloning REGIO De waarden van Bos gaan aan de PvdA in Leiderdorp voorbij Werken in een verpleeghuis: mooi vak, maar het moet niet gekker worden Lucratieve kopjes koffie bij de Voorschotense drogist GERECHT DONDERDAG 13 NOVEMBER 2OO3 NAVRAAG Volgend jaar rijden gratis bussen tussen Leiden en Den Haag. Een proef van de provincie, die de forens uit de auto wil halen en de be reikbaarheid van 'Dit lijkt laatste poeitie Leiden en Den Jr P7 Haag wil bevorde- 1 ransjerium te redden ren. jan jaap de HAAN. Leids CDA- raadslid, reist elke dag met de bus tussen Leiden en Den Haag. Is dit dan een zinloos plan? „Nee, niet helemaal zinloos. Ik vind het wel een aardig experi ment. Maar kies dan voor meerdere lijnen. Nu is het: grote kop pen, weinig inhoud. Dat vind ik van Norder niet helemaal zuiver. Volgens mij is dit eerder een laatste poging om het Transferium te redden, dan om iets aan files te doen." Pardon? „Tja, de twee buslijnen waarvoor dit gaat gelden, rijden allebei via het Transferium. Dat vind ik wel erg toevallig. We weten natuurlijk dat het Transferium geen succes is, ik vermoed dat men hiermee iets probeert te redden." Zou dat dan nog wel lukken? „Ook dat betwijfel ik, want als er werkelijk zoveel files zouden staan bij Wassenaar, zou het Transferium toch allang een succes zijn geworden? Daar gaat dit echt niets aan veranderen." tekst: Peter Groenendijk foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 13 November LEIDEN - Wij ontvingen het verslag der Wijkverpleging in Wijk VIII over het werkjaar 1902-03. Daaruit blijkt, dat het bestuur van die wijkverpleging het afgeloopen jaar het plan zich gedeeltelijk zag verwezenlijkt, waarvan het in het vo rig verslag melding heeft gemaakt, gedeeltelijk, want, waar het hoopte een tweede Zuster te kunnen aanstellen voor het gedeelte der Wijk, dat gelegen is buiten de Heerenpoort, heeft het om geldelijke redenen hiervan voorloopig af moeten zien. Maar wel is tot stand gekomen de inrichting van een polikliniek in de Prinsenstraat, en het mag met ge noegen zien, dat het werk, hetwelk hiervan uitgaat, in omvang toe neemt. De inrichting beantwoordt dus aan haar doel. Waar het bestuur eensdeels hoopte de Wijkverpleging meer onder het bereik te brengen van de bewoners van dit gedeelte der Wijk, dat buiten de stad gelegen is, en tevens den toevloed der patiënten in het gebouw van de Lange- straat, waar de werkzaamheden overstelpend werden, eenigszins te doen afnemen. De aanvraag voor kraamverpleging was ook dit jaar zeer groot, zodat de Zuster er niet altijd aan kon voldoen. ANNO 1978, maandag 13 november VOETBAL - In de tweede klasse werd de damestopper tussen Ter Leede en SVLV gespeeld. Een kwartier voor tijd scoorde Paula Brou wer met het hoofd uit een corner van Marja Duin. Hierna drongen de Voorschotensen nogal aan, maar Ter Leede hield de zaken onder con trole: i-o. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep; 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep. 023-515 0543, mag@hdc.nL Personeel Accountgroep: 075-6813677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De zorgsector staat op zijn kop. Ver pleeghuisbewoners komen straks hun pyjama niet meer uit, krijgen nog maar twee maaltijden per dag en gaan terug van vijftig naar veertig mi nuten zorg. Dat zijn volgens betrokke nen de gevolgen van de voorgeno men bezuinigingen. En dat terwijl ook de cao-onderhandelingen voor het verpleeghuispersoneel al zijn vastge lopen. Het is een mooi vak, maar het moet niet gekker worden, zo laten en kele verzorgers van verpleeghuis Overrhyn in Leiden weten. De stad is nog in duisternis gehuld, maar achter de ramen van verpleeg huis Overrhyn aan de Willem de Zwijgerlaan - dat onderdak biedt aan zo'n 120 mensen - branden hier en daar al lichten. Het is zeven uur, voor de verzorgers van 'De Gracht', een afdeling voor demente mensen, is de werkdag begonnen. In een van de 'huiskamers' van de afdeling zit ten vijf van hen bijeen om samen met teamleider Vera van der Zeeuw snel de dossiers van de bewoners door te nemen. Wie wekt wie? Welke bewoner mag even onder de dou che? Bij wie moet er nog iets speci aals gebeuren? „Je mag er vandaag drie douchen", krijgt een van de verzorgsters te horen. „O, geluk kig", antwoordt ze spottend. Enkele minuten later klopt Van der Zeeuw bij 'haar' eerste ka mer aan. Ook voor de team leidster geldt: handen uit de mouwen. Ze klikt het licht aan. Van onder de lakens kijkt de bewoonster gedesoriën teerd om zich heen. Aan de hand van Van der Zeeuw loopt het fragiele vrouwtje richting douche voor een wasbeurt. „Vindt u deze mooi", vraagt Van der Zeeuw even la ter terwijl ze een jurk omhoog houdt. Nadat de dame met een kop thee en een plak ontbijtkoek in de woonkamer is neergezet, is de volgende 'patiënt' aan de beurt. Voor negen uur moe ten zoveel mogelijk van de 23 bewo ners van de afdeling aan de ontbijt tafel zitten. Acties Niet bij iedere bewoner verloopt dat even soepel. Sommigen stribbelen tegen. Bij anderen gebeurt er een ongelukje met alle gevolgen van dien. Anneke van Tilburg schrobt de vloer van een van de kamers, waar een 'verrijdbaar toilet' is omgegaan. Op de gang hangt een weeïge lucht. Het is dit soort zaken dat werken in de zorg niet populair maakt, zegt Coby Hamerling. „Ik merk soms dat mensen er hun neus voor ophalen." Zelf rolde ze zo'n vijf jaar geleden na tig andere baantjes het vak in. Ze wist meteen dat ze hiermee verder wilde. „Het is zwaar. Aan het einde van de dag ben ik vaak kapot. Maar je krijgt er heel veel voor terug. Je kunt echt iets betekenen voor de sen. Een glimlach is een grote belo ning." Het karige salaris neemt Hamerling op de koop toe. Maar niet van harte. „Ik vind dat we slecht worden be taald. Zeker als ik het vergelijk met andere beroepsgroepen. Als je bij de bakker achter de toonbank gaat staan, verdien je een stuk meer." Haar collega's knikken. Het is tegen tienen. De bewoners hebben gege ten, het ontbijt is opgeruimd, de me dicijnen zijn ingenomen, voor de verzorgers is er even tijd voor een koffiepauze. In de woonkamer, zo dat ze de bewoners die zelf ook aan de koffie zitten, niet aan hun lot overlaten. De levensliederen die door de kamer klinken, worden af en toe overstemd door de onsamen hangende kreten van een van de be woonsters. Niemand slaat er acht op. Het onderwerp acties' voor een be ter salaris - zoals die in verschillende verpleeg- en verzorgingstehuizen zijn gehouden - roept verschillende reacties op. Hamerling is zeker be reid om daaraan mee te doen. Maar niet iedereen is overtuigd. „De moeilijkheid is dat er altijd mensen de dupe van zijn", zegt Van der Zeeuw. Daarom kan zij zich ook wei nig voorstellen bij de oplossing r van een verpleeghuis in Oud- J£jè Beijerland om de werkdruk te jg||ab verlichten: de bejaarden één dag per week in hun pyjama laten BSl zitten. Wat haar betreft zijn de bewoners het allerbelangrijkst. Bureaucratie Tien jaar geleden is Van der Zeeuw 'uit roeping' de zorg in gegaan. Sindsdien is er wel het nodige veranderd, zegt ze. Zoals de toegenomen bureau cratisering. „Vroeger schreefje wat met de hand en je was klaar. Tegenwoordig moet je alles uitge breid op de computer invoeren. Van iedere cliënt maken we een gedetailleerd zorg plan. De bedoelingen daarvan zijn op zichzelf goed, maar het kost soms erg veel tijd. Dat kan echt oplopen tot een uur per bewoner." Het is precies deze bureaucratisering die de zorgsector moet terugdrin gen, vindt de regering. Door efficiën ter te werken, moeten de bezuini ging zonder een verlies van banen gehaald kunnen worden, meent staatssecretaris Ross. Maar daar ge looft Dirk van der Wedden - be stuurslid van Stichting Duyn Rhyn, waarvan Overrhyn deel uit maakt - helemaal niks van. „De overheid is zelf de grootste veroorza ker van alle bureaucratie. Die wil dat alles 'transparant' is. Elke pil die een cliënt krijgt, moet worden verant woord. Ik vraag me wel eens af wat onze bewoners er allemaal mee op schieten." Offers Als alle bezuinigen doorgaan, bete kent dat voor Stichting Duyn Rhyn - die uit drie zorginstellingen bestaat - een bezuiniging van twee miljoen euro, zo'n acht procent van het tota le budget, rekent Van der Wedden voor. Als er op het vlak van efficiën tie nauwelijks iets kan worden ge wonnen, zoals Van der Wedden zegt, waar moet het geld dan worden be spaard? Het schrappen van manage mentfuncties mis schien, zoals vaak wordt gezegd? De ver- Gracht' kunnen zich bij dat laatst wel iets bij voorstellen. „Geen fla idee wat al die mensen uitvoeren Vraag ze dat eens", reageert een1 hen. „Plotseling is er dan weer ie mand bij P&O aangenomen. Is d nu echt nodig, vraag ik me danw eens af." Van der Wedden kan zich bij dea gedachtegang wel iets voorstellet „Op plekken waar men krap zit, wordt natuurlijk uiterst kritisch g keken naar de bezetting op andei afdelingen." Toch gelooft hij niet hier nog veel te besparen valt. Jat Kling, manager zorg van Overrhj knikt instemmend. „Als er in det hommeles is, wordt vaak gezegd* kijk, daarboven doen ze niks en boel draait gewoon door. Dat klo Vandaag gaat alles goed en mori ook. Maar op de lange termijn I( er dingen mis. Afspraken zijn nip gemaakt, contracten niet verleng mensen niet aangenomen, noen maar op. Dan gaat de hele mach haperen." Directeuren van zorginstellingen staan dan ook voor een onmo[ opgave, volgens Van der Wedde, Ergens zullen er offers gebracht moeten worden. Van der Wedde „Eigenlijk staan er drie wegen op Je kunt ervoor kiezen om je 'pre* tie' te verhogen. Oftewel: meer mensen helpen met hetzelfdi personeelsbestand, dus ee grotere werkdruk. Daan kun je kijken naar wati enten zelf nog kunnen bijdragen. Kijk, zo'n glaasje advocaat is li ker, maar het kost wel het een en andi Tot slot kun je opp soneel bezuinigen wel onze grootste tenpost is. Dat wil jf tuurlijk niet, maar uit! delijk kun je ertoe gedwt gen zijn." Werken met nog minder men het kan natuurlijk wel, zegt tear.sl leidster Van der Zeeuw, maar wordt het er niet op. „Dan is ha leen nog maar: uit bed halen, th< neerzetten, eten en klaar. voor persoonlijke aandi heb je niet meer. Tijdi sommige mensen hebben." De dame in de ho van de huiskam r die onvers taan! kreten uitslaal inmiddels op staan. Venva loopt ze doo N kamer. Ven ge ger Greet K M pakt haai! de schoud 'a en maakt! paardansp 0 terwijl ze '1 na, marina' „Jöh, je zou 's avonds mot zien. Dan swi r Tij idaci gen we onsi maal gek' Rody van der Pols Teamleidster Vera van der Zeeuw scheert een van de bewoners van de afdeling 'De Gracht' van verpleeghuis Overrhyn. Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS Aardig, die stukjes over de PvdA, van Jouke de Vries en Wouter Bos. Laatstgenoemde liet in het Leidsch Dagblad optekenen dat er binnen de PvdA weer gewerkt moet wor den aan 'waarden als anker voor de sociaal democratie'. Hij noemt vervolgens zorg en veiligheid als belangrijke waarden. Helemaal mee eens. Nu even vertalen naar de situatie in mijn woonplaats Leiderdorp. Zijn die waarden die Bos be schrijft al neergedaald op de lokale PvdA politici? Uit eigen ervaring kan ik niet anders dan concluderen dat dit geenszins het geval is. Ik loop in Leiderdorp al bijna twee jaar lang mee met een groep ouders die een nieuwe school (voor hun kinderen) vlak langs de snelweg niet ziet zitten. De school is een idee van PvdA-wethouder Victor Molkenboer. Een slecht idee, vinden niet alleen de ouders, maar ook tal van wetenschap pers die als geen ander weten welke gevolgen fijnstof en ge luid hebben voor een kwets bare doelgroep. Zo'n foute inschatting van de PvdA-wethouder, ach dat kan iedereen overkomen, denk je dan. Wat doe je dan als groepje ouders? Je draagt fei ten en cijfers aan. Je laat de wetenschappers op schrift stellen waarom kinderen niet aan de snelweg thuishoren. En je vraagt advies aan in stanties die al vele jaren erva ring hebben met deze proble matiek. En dan zal de wet houder ook wel inzien dat de gezondheid van kinderen be langrijker is dan een tas met geld, die nodig is om verder van de snelweg een school neer te kunnen zetten. Maar de wethouder - klakke loos gesteund door zijn fractie (hoezo dualisme?) - luistert niet naar de signalen uit het dorp en negeert de weten schappers, het advies van het Astmafonds, en laat de ge meentelijke instanties (GGD, Milieudienst) naar zijn pijpen dansen. Het fundament waarop zijn 'ja, het kan' leunt, is op zijn zachtst gezegd discutabel, omdat het van rekenmodellen uitgaat, en door instanties is verzorgd die niet onafhanke lijk zijn van de gemeente. En de bureaus die in opdracht van de gemeente rapporten opstellen, geven hun inputge- gevens niet - of maar in ge deeltes - vrij. Of de gegevens waarop deze rapporten zijn gebaseerd verkeren onder embargo. Om kort te gaan: het zaakje stinkt. De groep ouders, die zich niet zomaar Iaat afschepen, blijft aankloppen bij de politiek, de gemeente en de wethouder. Maar niets helpt. Dc wethou der vindt dat de school er moet komen, ook al (cita „zou ik mijn kind er zelfJ naartoe sturen." Punt 1 Zorg en veiligheid als kei waarden bij de PvdA? IkÜ het in Leiderdorp niet onil ken. Om nog maar te 2 over een andere belang] waarde (die overigens 1 het lijstje van Wouter F voorkomt): integriteit. De sociaal-democratie inl derdorp - ik kan het niettj dekken. Jan Brouwer de K Leidt Er wordt wat afgejat in Leiden en omgeving. Verschijnen er geen win keldieven voor de politie rechter dan staan er wel personeelsleden terecht voor het vullen van hun zakken op kosten van de baas. Met de Leidse winkelbe diende van een grote drogisterij in Voorscho ten mag de rechter alleen maar medelijden heb ben. Althans, dat vindt de verdachte zelf. Zij kon er immers toch ook niets aan doen dat ze zich zo snel door een ander liet overhalen? „Ik heb me gewoon door een ex-col- lega laten meeslepen", vertelt de vrouw op kla gerige toon. Haar ex-collega en part ner in crime kwam vaak tijdens werkuren even langs voor een kopje kof fie. Tijdens het gezellig bijbabbelen in het maga zijn stak ze dan enkele spullen in haar bood schappentas. „Het begon allemaal als een grapje", legt de vrouw uit. „Ze vroeg me of ik niet even de andere kant op kon kijken terwijl zij haar tas vulde. Nadat het een keer was gebeurd, durfde ik geen nee meer tegen haar te zeggen." De tra nen van de verdachte wellen op. „Ik ben ge woon snel beïnvloed baar", snikt ze. De rechter houdt de vrouw voor dat anders dan dat ze nu in de rechtszaal suggereert, haar aandeel in de dief stallen toch onmogelijk gering kan worden ge noemd. Op de dag dat het tweetal op heterdaad werd betrapt, zaten in de tas van de ex-collega shampoo, zonnebrand crème, een slof sigaretten en een mobiele telefoon En die laatste was be doeld voor de vrouw „Ja, die zou zij 's avonds bij mij langsbrengen", geeft de Leidse uiteindelijk blozend toe. En de telefoon blijkt niet het eerste te zijn dat door de voormalige collega aan huis zou worden af geleverd. „Ze vroeg mij altijd of ze nog iets voor me kon meenemen. Ik antwoordde meestal: 'Nee, doe maar niet'. Maar daar wilde ze niets van weten. 'Dan stop ik er wel wat voor die kleine bij', zei ze." Die 'kleine' is haar driejarige dochter, verduidelijkt de vrouw. „Mijn dochter is mijn al les", klinkt het geëmotio neerd. De vrouw belooft de rechter plechtig dat ze haar stomme fout nooit meer zal herhalen. „Ik heb mijn lesje wel ge leerd. Ik had hierdoor al les kwijt kunnen raken." Bij de Voorschotense drogisterij is de vrouw als werkneemster in ieder geval niet meer welkom. Ze is op staande voet ontslagen. Inmiddels is ze naarstig op zoek naar een nieuwe baan, maar dat valt tot nu toe vies te gen. „Binnen de branche is het erg lastig. Leiden is klein en Leiden praat. Ik heb nu 's avonds een schoonmaakbaantje maar dat levert te weinig op. We zitten financieel erg moeilijk." „U moet buiten Leiden maar eens naar werk gaan zoeken", geeft de rechter - die overij weinig medelijden' de verdachte aan legt - haar als tip Volgens de rechter' de vrouw donders waarmee ze bezig had ze zelf veel b; de samenwerking haar ex-collega. „Uwr toch op den duur den wat 'even koffie men drinken' inhiek De Leidse dieveggel een geldboete opgek van 180 euro waarva euro voorwaardelijk! een proeftijd van tv« jaar. Floor Ligtvoet U moet een blij man zijn. De provincie gaat uw buskaartje beta len. „Mooi niet! Het gaat maar om twee buslijnen, en het geldt niet voor de bus waarmee ik naar Den Haag ga, bus 65. Ik werd erg vro lijk toen ik de kop van het be- richt zag. maar MBBffWWWWflffWTffMI dat viel even te- ^■||jAp#vggg|É| U klinkt niet enthousiast over het idee van gedepu teerde Norder. „Klopt. Er wordt gezegd: 'Gratis busver voer tussen Lei den en Den Haag', maar het gaat om slechts twee interliners. De meeste forensen moeten met andere buslijnen reizen, bijvoorbeeld de vele forensen uit de Professorenwijk. Dat dit iets doet aan de fileproblemen bij Wassenaar kan ik me ook moeilijk voorstellen. Maar ja, 'twee buslijnen gratis' klinkt natuur lijk niet zo spannend boven een persbericht." P*R Transferium VRIJ naar Den Haaq-Centrum VQ: 17:00

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14