LEIDE Twijfel over proef met gratis bus Acht jaar gevangenis geëist tegen Leidse verdachten in xtc-zaak buurthuis Morschwijk draait als een trein REGIO Burgerlijke stand mogelijk terug in Leidsch Dagblad I Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? HI iel en Heertje 1 ier inspiratie |igieus nposium CDE STELLING! Het huis van Sinterklaas is gereed Jan Wolkers maakt 'ode aan Rembrandt' Opnieuw een eenmalige subsidie voor Tam-Tam 1.010,- donderdag 13 NOVEMBER 2003 De werkdruk liVerpleeghuis Iverrhyn Opknapbeurt tletiekbaan :ost half miljoen in - lacobine Geel en Ar- Heertje praten woensdag- id 19 november met elkaar hun inspiratiebronnen op reede discussiebijeen- st over dit onderwerp van itclub de Leidse Hoed. Het rek is in de Tuin zaal van de jlandse Kerk en het begint 0.00 uur. Gespreksleider is van Brussel. De eerste bij- omst, met Melanie Schultz lonseigneur Bar trok ruim lerd belangstellenden. toonstelling ;els afgelast - In verband met het lijden van voorzitter Joop Ttra heeft de Eerste Leid- tVereeniging van Vogellief- lers 'De Zanger' de ten- itelling, die zaterdag en lag in buurthuis 't Spoortje rorden gehouden, afgelast. - Prof. dr. H.J. Adriaanse, jr kort hoogleraar in Lei- rerzorgt dinsdag 18 no- er de inleiding op het Symposium, georgani- door De Kring van Episco- let hernieuwde samen- ngsverband tussen de Re- trantse Gemeente Leiden t Remonstrants Seminari- let symposium vindt in de Lokhorstkerk van tot 21.30 uur. Het debat t om 19.30 uur gaat over lag: waarom geef ik het, rsf es wat daar in onze cul- egen pleit, niet op om van e spreken? Meer informa- er het symposium op: doreleiden.nl/kringen/ Apius.asp door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Het ongeloof was groot bij twee Leidenaars (32 en 33) toen er gisteren voor de Haagse rechtbank acht jaar cel tegen hen werd geëist we gen de productie van en de handel in xtc. „Heb ik dan ie mand doodgeschoten", wilde de 32-jarige van één van de rechters weten. Nee, vermoord was er niemand maar de üjst aanklachten tegen het duo was indrukwekkend. Zo worden zij verdacht van het al dan niet samen runnen van diverse xtc-laboratoiria aan de Kiekendiefhorst, het Viottapad in Zuidwest, de Leededwars straat in de Rivierenbuurt en het Anna van Burenhof. Dit ge beurde van de zomer 2001 tot april 2003. De 33-jarige zou ook in een bungalowpark in Helle- voetsluis pillen hebben laten fa- hriceren. Na een inval in één van die laboratoria aan de Leededwarsstraat, zouden zij in paniek zijn geraakt en op 19 en 20 september 2002 grondstof fen voor het maken van xtc hebben gedumpt in een sloot aan de Leidsedreef, de bosjes van de Lijnbaan in Leiderdorp en het parkeerterrein van voet balvereniging UVS in de Kikker polder. De twee worden ook verdacht van het bedreigen en beroven van een andere Leidenaar (36). Deze werkte aanvankelijk met hen samen in de Kiekendief horst maar besloot, om zijn ei gen verslaving te bekostigen, samen met twee vrienden een dealer in Utrecht te beroven van zes tot negen kilo hasj. Die dealer bleek echter een 'zaken relatie' te zijn van de twee Leid se verdachten. Nadat de man was beroofd belde hij de Leide naars en met zijn drieën pakten zij de 36-jarige Leidenaar terug. Dat ging met het nodige geweld gepaard. De 32-jarige Leidenaar gaf toe 'wel eens geprobeerd te hebben xtc te maken' maar dat het nooit was gelukt. Hij ontkende het spul te hebben verhandeld. De 33-jarige verdachte deed er het zwijgen toe. De 36-jarige Leidenaar bekende aan de Kie kendiefhorst te hebben gepro beerd xtc te fabriceren. Maar bij zijn eerste poging knalde de boel daar uit elkaar en liep hij blijvend oogletsel op. Dat was voor hem reden genoeg met de fabricage te stoppen. Wel deal de hij cocaïne en verhandelde hij één keer grondstof voor xtc aan de Utrechtse dealer. Volgens de officier van justitie waren de twee hoofdverdach ten 'beroepspillendraaiers'. „U ging maar door en door met de fabricage van pillen, u hield niet op. Zo bezorgt u Nederland een slechte naam." Tegen de 36-jarige Leidenaar werd 30 maanden, waarvan 10 voor waardelijk, geëist. De 'zakenrelatie' uit Utrecht stond gisteren ook voor de rechter. De man (41) moet van de officier twee jaar achter de tralies. Een 39-jarige verdachte uit Zeist die als tussenpersoon zou zijn opgetreden tussen de hoofdverdachten en een grote opdrachtgever hoorde 12 maanden onvoorwaardelijke celstraf tegen zich eisen. De advocaten van de verdach ten houden morgen hun plei dooi. den haag/gpd - Het is nog niet zeker dat de proef met een gra tis bus tussen Den Haag en Lei den doorgaat. PvdA-gedeputeer- de M. Norder (verkeer) is van plan om er op 5 januari 2004 mee te beginnen, voor de perio de van een jaar, maar in een ver gadering gisteren van Provincia le Staten hadden de meeste poli tieke fracties nog veel twijfels. Het plan werd 'voorbarig1 ge noemd en 'niet hoffelijk'. Zelfs Norders eigen partij zat vol vragen: „Wat is het doel, waar willen we op uitkomen?", vroeg PvdA-fractievoorzitter M. Huls. J. Evertse van SGP/CU noemde het ondenkbaar dat regionale OV-lijnen blijvend gratis wor den. „Dat is financieel niet haalbaar. Daarom lijkt dit voor stel, dat uitermate voorbarig is omdat Provinciale Staten er nog niet over hebben gespro ken, verdacht veel op een pro pagandas tuntje. Ook WD-voorman F. van der Dussen vond dat Norder 'voor zijn beurt heeft gesproken' door het busplan te presente ren alsof het allemaal al rond is. „Tussen Leiden en Den Haag ontbreekt op de A44 een echt vrije busbaan, en er is al een trein. Gratis openbaar vervoer moet daarvan geen concurrent worden." De LPF is mordicus tegen. Woordvoerder J. van der Vorm: „We moeten deze proef niet doen. Je jaagt eerder burgers uit het openbaar vervoer doordat je ongewenste medereizigers binnenhaalt. De investering van een half miljoen euro is pure geldverspilling als je kijkt naar het beoogde resultaat: 300 au to's per dag minder op de A44. Het is ook niet het hoffelijk te genover betalende treinpassa- giers." De kritiek vanuit de Staten be trof alleen de busproef op de A44. Norders voorstel om al op 1 september te beginnen met de verkoop van goedkopere buskaartjes in Gouda ontmoet te geen enkel verzet. In een reactie zei Norder gister avond dat zijn voorstellen de uitwerking zijn van een eerder door Provinciale Staten zelf ge nomen besluit om een OV- proef te beginnen. Hij zegde toe dat in december nog gediscus sieerd kan worden over de vraag wat nu precies de opzet en bedoeling is. (advertentie) Balkenende heeft groot gelijk met zijn kritiek op de Oranjesatire leiden - Hij heeft er even over nagedacht, maar inmiddels weet Sinterklaas waar hij wil logeren tijdens zijn verblijf in Leiden. 'Makelaar Piet' heeft verscheidene huizen voor hem bekeken, waarna hij zijn oog heeft laten vallen op Koornbrugsteeg 2, om de hoek bij het stadhuis. Op zaterdag 22 november is de intocht van sinterklaas in Leiden. Om twaalf uur 's middags meert de boot aan op de Beestenmarkt, waar burgemeester Lenfrink de goed heilig man verwelkomt. Aansluitend rijdt Sint-Nicolaas op zijn paard door de winkelstraten van Leiden richting het stadhuis. Daar spreekt hij om 13.30 uur de kinderen toe en schudt hij handjes. Van 23 november tot 5 december zijn kinderen iedere dag tussen 11.00 en 19.00 uur welkom in het Trouwstraatje, behalve op zaterdag 29 november en woensdag 3 decem ber wanneer Sint en zijn Pieten op de markt staan. Speci aal voor mensen die niet op de fiets komen, rijdt er tussen parkeerterrein Haagweg en het huis van de goedheilig man een 'Sinterklaasexpres'. Voor meer informatie: www- .huisvansinterklaas.nl. Foto: Hielco Kuipers door Paul de Tombe leiden - „Een ode aan Rembrandt." Dat wordt het kunstwerk dat Jan Wolkers voor Leiden gaat maken. De schrijver en kunstenaar gaat zijn bewondering voor de beroemde schilder uitdrukken in een drie kantige, roestvrijstalen zuil van 6 meter hoog. „Op vier meter hoogte komen boven elkaar twee seg menten van glas", legt Wolkers (78) uit. „De onder ste daarvan krijgt stukjes lichtgroen glas, om de Ou de Rijn te symboliseren, en de bovenste wordt uit gevoerd in verschillende kleuren. Die staan voor het palet van Rembrandt." Dat Wolkers het glas op die hoogte aanbrengt, heeft volgens hem niets te maken met de vernielingen waaraan zijn werken nogal eens ten prooi vallen. „Daar heb ik bij het ontwerp geen rekening mee ge houden zegt hij. „Ik ga er nooit van uit dat er wel eens iets mee kan gebeuren. Dit is compositorisch gewoon mooi." De zuil voor het Centraal Station wordt het tweede kunstwerk van Wolkers dat de stad gaat opfleuren. Van de op Texel wonende kunstenaar staat al het beeld 'Moeder en kind' in het Plantsoen. „Dat is uit mijn vroege tijd", zegt Wolkers. „En ik vind het juist zo leuk dat er nu een tweede werk bijkomt, omdat ik wel wat heb met Leiden. Iedereen heeft het altijd over Oegstgeest als mijn verleden ter sprake komt en daar ben ik ook geboren, maar eigenlijk heb ik mijn jeugd in Leiden doorgebracht. Het boek dat ik erover geschreven heb, had net zo goed 'Terug naar Leiden' kunnen heten, want als ik maar even vrij had, ging ik daarheen. Ik kom trouwens nog vaak in de stad. Er is zo veel, dat ik er graag rondloop." Wolkers heeft al wel een ontwerp klaar, maar is nog niet begonnen met de zuil. Hij hoopt het kunstwerk volgend najaar gereed te hebben. „Het wordt heel toverachtig", belooft hij. „Net zo toverachtig als Rembrandt was." door Robbert Minkhorst leiden - De populaire rubriek Burgerlijke Stand kan terugke ren in het Leidsch Dagblad. De gemeenteraad dwong gister avond het college om de gege vens over geboortes en mensen die zijn overleden gratis be schikbaar te stellen. De informatie verdween uit de krant toen de gemeente het ver strekken van de gegevens in re kening ging brengen. De hoofd redactie van het LD weigerde die rekening te betalen. De krant vindt dat de burgerlijke stand publieke informatie is, die dus ook vrij beschikbaar zou moeten zijn. Een meerderheid in de politiek is het daarmee eens, bleek gis teravond. Politieke partijen rea geerden in juni al verbaasd over de actie van het gemeentebe stuur, maar gisteravond, bij het vaststellen van de gemeentelij ke tarieven voor volgend jaar, diende Groenlinks een amen dement over de burgerlijke stand in. Dat amendement kreeg de steun van de WD, D66, CDA, LeefbaarLeiden en LWG/De Groenen. De PvdA, de SP en de Christenunie zijn het niet eens met het voorstel. Verantwoordelijk wethouder Alexander Geertsema zei dat hij al in onderhandeling was met andere media over de publica tie van de gegevens. Het leek hem ook zeer vreemd om met andere periodieken te praten over een prijs, als de informatie voor niets aan het LD wordt ge geven. Bovendien is al in 1903 bepaald dat voor publicatie van gegevens over geboortes en overlijdensgevallen een reke ning wordt gestuurd. Wïm Bleijie (CDA) wees juist op de traditie die het LD heeft: de krant verstrekt sinds jaar en dag gegevens over de burgerlijke stand. In feite is dat zelfs een gunst aan de gemeente, zei Paul van Meenen: als er al een rekening moet worden ver stuurd, dan één aan de ge meente. Ie Rue - Buurthuizen zijn te wei- >en, de gebouwen verkeren :hte staat, jongeren wor- an de deur geweigerd en meente geeft een hoop onder zich ergens mee te eien. Conclusies uit het tigende rapport over het welzijnswerk dat vorige verscheen. Hebben buurt- eigenlijk nog wel be- ïrecht? Op bezoek bij luis Morschwijk. litenkant van het gebouw e Topaaslaan ziet er uit. De verf bladdert van imkozijnen. Aan de dak- )oven de entree van het huis hangt een ijzeren net lange punten, die de kleurige letters van het 1 'Morschwijck' deels ver- n. Binnen stap je meteen neenschappelijke ruimte huiskamer. De warmte je tegemoet. Er is zelfs ;n haard, al staat die niet bel; lus; keio,ei 5. 13. een voortdurend komen in het buurthuis. De /en van 'Moeders terug ichool' die zojuist hun En- ebben opgehaald, hebben ind nog niet verlaten of de aalse dansers dienen zich 'f de heren van saxofoon- ït Tempo Rarely. Of de oep. Zo gaat het eigenlijk dag door, van een uur in 's ochtends tót tien avonds. Alleen op vrij- Jïond en in het weekeinde centrum niet geopend, dan gereserveerd voor gingen die het gebouw Buurthuis Morschwijk straalt de warmte van een huiskamer uit, waar veel mensen, jong en oud, op af komen. Foto: Henk Bouwman Qgmiddag, kwartover hoek van de huiskamer is Jaouad Abba (17) met vijf vrien den aan het darten en biljarten. Hangjongeren, zoals ze zelf zeggen. Ze zijn rustig, geen ge schreeuw, geen hard gelach. De jongens gaan op in hun spel. „We komen hier vaak, meestal op maandag en dinsdag. Het is hier gezellig. We darten, kijken TV. Weer eens wat anders dan eieren tegen de ruiten gooien en op straat kleine kinderen terroriseren", grapt Jaouad. De jongens lachen. Ellie Rasser is de coördinator van het buurthuis. Vanmiddag staat ze achter de bar. Ze vindt het een goed teken dat de jon geren nu in het buurthuis zitten en niet op straat hangen. „Nu zijn ze lekker bezig. Dat is ook ons doel. Het enige probleem is dat we nog geen eigen ruimte voor ze hebben. Daar werken we hard voor. Dan hebben ze ook wat meer te doen, internet ten bijvoorbeeld, of tafelvoet bal." De jongens zijn niet altijd wel kom, legt de coördinator uit. „Sommige mensen, ouderen bijvoorbeeld, vinden de jonge ren bedreigend. Dan moet de ene groep plaatsmaken voor de andere. Je moet zoeken naar een evenwicht." De coördinator heeft ze er graag bij, maar het is een moei lijke groep. „We hebben daar om een paar regels met ze afge sproken. We willen bijvoor beeld geen grote groepen bin nen. En schelden, schreeuwen of luidruchtig bellen mag ook niet." Emrah Alver (16) komt bij de bar staan. „Ellie, heb je speel kaarten voor me?" Ellie kijkt hem streng aan. „Heb je kaar ten voor me alsjeblieft'. Emrah, met een grijs: .Alsjeblieft?" Dinsdagavond, tien voor acht „Ga staan in een cirkel en stap een voor een naar het midden! roept dansleraar en parttime buurtmedewerker Marco Dis telveld. In de Grote Zaal schui felen twaalf meisjes van een jaar of tien naar elkaar toe. Marco zet de muziek aan. Een nummertje Puff Daddy. De meisjes doen aan streetdance. De leraar, met baseballpet en rode bodywarmer legt uit: „Streetdance is een combinatie van hiphop en breakdance. Het is de bedoeling dat de meisjes elkaar uitdagen en dansend de loef afsteken." Dat doen ze vol enthousiasme. Armen in de zij en wiegend met haar heupen probeert Rowena in het midden van de kring zo stoer mogelijk over te komen. De anderen klappen in hun handen. „Het is mooi dat dit hier kan", zegt de dansleraar. Hij geeft ook les in andere buurthuizen: country voor de ouderen, J-Lo en Britney voor de kids „De lessen hier zijn namelijk betaalbaar. Acht euro per les, in plaats van achttien in de stad." Woensdagmorgen, tien voor tien Een voor een komen de oudere buurtbewoners binnendruppe len en begeven zich voor een pot bingo naar de Zonnezaal, de tweede grote ruimte in het pand. „Tja, het is wel wat vroeg", glimlacht conciërge Richard Oomen. „Maar die mensen hebben een heel ander ritme. Ze staan om vijf uur 's ochtends al te springen." De bingo wordt druk bezocht. Er zijn bijna dertig deelnemers; alle tafels zijn bezet. Truus Aal ten, 81, heeft er zin in. Nu komt ze alleen voor de bingo, maar op maandag zit ze bijna de hele dag in het buurthuis, ,,'s Mor gens bejaardengym, 's middags sjoelen en 's avonds weer. Ik ben niet weg te slaan." Haar ta- felgenote Cornelia Eradus knikt. „Het is voor ons belang rijk om onder de mensen te ko men. Ik weet niet wat ik zonder het buurthuis zou moeten doen." leiden - Het Tam-Tam Festi val krijgt komend jaar weer een eenmalige bijdrage van 45.000 euro van de gemeen te. Dat heeft wethouder Hans Buijing (PvdA) gisteren toegezegd tijdens de raads vergadering over de begro ting 2004. De wethouder rea geerde op een motie van het CDA, dat voor het festival een permanente plek op de begroting wilde. Daar wilde de wethouder niet aan. Met het oog op de komende bezuinigingen zei hij zich nog niet 'voor de eeuwigheid te willen vastleg gen'. „Het festival is begonnen als tijdelijk project. Het is nu drie keer geweest, maar we weten natuurlijk niet hoe het feest zich verder ontwikkelt. Gezien de financiële situatie is enige voorzichtigheid ge boden." (advertenties) GROENOORDHALLEN LEIDEN SPACE STAR SH0GUN v.a. 17.040,- Shogun pakket met o.a.: Airco ABS Elektrisch be- dienbare buitenspiegels en ramen voor - Roofrails t.w.v. 1.805,- nu voor €795,- VDO DAYTON-AUDIO-NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 1.500,- nu tijdelijk voor €250,- UW VOORDEEL 1.250,- UITGESTELDE BETALING TOT 2005' er 2003,0% rente Vm 6 ianuari 2005 Minimum bedrag 2.500,-. maximum ■nallge kosten 99,- Toetsing BKR Tiet Prijzen ind. BPMiBTW. excl. verwijderingsbijdrage. kosten af Schlphol-Rijk. Brandstofverbruik Space Star 1.3 gemiddeld 6.8 1/100 km (1 op 14,7), CO,-emtssie 162 subishi-personenauto heeft 3 jaar Multigarantie/Intef-Euro Service. Wijzigingen voorbehouden Vertel ons wat uw budge! is en wij ontwerpen een eebte SieMatic keuken voor u. Individueel Design, Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duurder. Al voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag kwaliteits- apparatuur (koelkast, vaatwasser, keramische kookplaat, schouwwasem- kap en combi-magnetron). Ais u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom'tLiefsteen SieMatic SieMatic in Leiderdorp tóeubelpteln 11leiderdorp, telefoon 071 - 541 26 1 5 GOEDHART 00K VERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS t.o. Avifauna, Moom 126a, AlpJién a/d Rijn, telefoon 0172 ,42 21 00

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13