ECONOMIE Vendex: Vrije val V&D voorbij 'Nog goedkopere busvakantie vergroot onveiligheid' Uniform aangifteformulier voor winkeldiefstallen Driedimensionaal gezicht als veilige 'pincode' Bloemensmokkel naar Zwitserland I Discounters slaan terug Werkgevers zuiniger bij aannemen van jongeren Besparingen helpen Stork Arbeidsinspectie controleert intensiever op landbouwgif Mega-skilift in Franse Alpen (taaiindustrie 1 van adv af ik - Werknemers in de al kunnen de al afgespro- ,75 procent loonsverho- op 1 april 2004 gewoon in mits zij twee uur per langer gaan werken. Dat jggen 40 in plaats van 38 ier week, ofwel 13 adv-da- ier jaar. Dat wordt de inzet onderhandelingen over etalektro-CAO (160.000 nemers, loopt af op 1 juli), zitter van de metaalwerk- s Kraaijeveld, zei dat van- ag op de jaarvergadering ijn organisatie, FME- in Nijkerk. Hij heeft be- d dat zo'n operatie leidt .000 banen de komende iar bovenop de 50.000 die rsakkoord oplevert. i Duracell dupe staalconflict den De Amerikaanse fa it van batterijen Duracell last van het handelscon- rssen de Europese Unie VS. Corns in IJmuiden le- jaren stalen busjes voor terijen. Op drie miljoen mag er maar eentje een hebben. Een andere pro- it die deze kwaliteit kan n, bestaat niet. Dus bleef ell aangewezen op Corus. nerkanen betalen daar ïeer voor en Corus ver- er minder aan sinds het ct. nputervirussen ■MS slimmer 3 ht - Computervirussen 2 feil over pakweg twee jaar 0 fikaar 'communiceren'. Ze 5 [verworven informatie 6 petwerken doorgeven aan virussen. Pogingen om lete netwerken plat te leg- rorden zo nog sneller en ever. Het Nederlandse 'sleven is onvoldoende ireid op die ontwikkeling, irecteur Aalbers van soft- laker McAfee in Neder- Jit recent onderzoek in Brittannië, Frankrijk, and, Nederland en Zwe- lijkt dat vooral het Neder- bedrijfsleven te weinig sioenpremie in wvak omhoog idam - Het pensioen voor de bouw trekt vol- lar de premie omhoog an 11,5 naar 13,5 procent, elopen vijfjaar bleef de steeds stabiel. Dat heeft Irijfstakpensioenfonds louw gisteren laten we- premieverhoging is op- Isjlijk aangezien het fonds, nstelling tot veel andere, c goed in de slappe was ;enover 205.000 werken- ?ofiwvakkers, staan 187.000 >ioneerden en 480.000 oöbuwvakkers, de zogehe- pers. De pensioenuitke- ordt in 2004 maar voor 60 it aangepast aan de loon- mderzoekt balwet Italië i - De Europese Unie is derzoek begonnen naar liaanse wet die is be un noodlijdende voet- is van het faillissement te Mogelijk is de wet in iet de Europese regels aatshulp en boekhou- )at heeft eurocommissa- nti gisteren bekendge- De wet stelt clubs in ansfersommen over tien te schrijven in plaats van de duur van het spelers- :t, meestal drie of vier Dor de clubs in de Serie rvan alleen kampioen Ju- winst maakt, is de wet komst en in sommige n noodzakelijk om niet iet te raken. cipeakkoord intercedent - De vakbonden en de :ne Bond Uitzendo.nder- ;en (ABU) hebben een eakkoord bereikt over uwe CAO voor de vaste 'erkers van uitzendbu- De intercedenten krijgen l januari 1,5 procent en ook krijgen ze een estdag doorbetaald. Het n een CAO die loopt tot december 2004 en geldt i.000 werknemers. De en de ABU moeten het andelingsresultaat nog >gen aan de leden. De andelingen verliepen am en liepen in juli vast. ersal koopt I Dreamworks igton - Universal Music, tste platenmaatschappij eld, koopt Dreamworks s. Dat is de muziekpoot gelijknamige amuse- •edrijf dat in 1994 werd t door Steven Spielberg, Katzenberg en David Naar verluidt zou met oop een bedrag ge- zijn van 100 miljoen dol- woensdag 12 NOVEMBER 2003 den haag/gpd - Moederbedrijf Vendex KBB plukt de eerste vruchten van de grootschalige reorganisatie bij zorgenkindje V &D. Hoewel er ook in het derde kwartaal sprake was van een omzetdaling van 2,2 procent is de vrije val waarin het waren huis terecht was gekomen vol gens het concern gestopt. „Het klinkt gek, maar wij zijn niet he lemaal ontevreden over deze omzetdaling", reageerde een woordvoerder vanochtend. Bij V&D is halverwege dit jaar een grootscheepse reorganisa tie ingezet, nadat duidelijk was de het oude concept de consu ment niets meer te bieden had. V&D was voor Vendex KBB een den haag/anp - De goedkope supermarkten lijken nu ook te profiteren van de prijzenslag in de winkels. Het marktaandeel van discounters als Aldi en Lidl is afgelopen week geklommen van 19,4 naar 20,5 procent, zo blijkt uit cijfers van onderzoeks bureau GfK. De 'goedkope' supermarkten hebben de afgelopen dagen volop geadverteerd, aldus on derzoeker Holla. Bovendien verlagen deze ketens de prijzen van melk, brood, aardappelen, groente en fruit. „Daarmee ver ruimen ze het speelveld." Albert Heijn, dat op 20 oktober de prijzenslag begon, laat ook een groei van het aantal klanten zien. Zijn winkels kregen vorige week ongeveer evenveel men sen over de vloer als voor de ophef over het salaris van Ahold-topman Moberg, name lijk 2,5 miljoen. Nadien daalde het aantal kopers bij AH sterk, aldus Holla. AH heeft inmiddels 1800 artikelen in prijs verlaagd. Concurrenten als Super De Boer, Cl000 en Edah hebben ook honderen producten goed koper gemaakt. C1000 en Edah hebben hun marktaandeel ook zien stijgen. Speciaalzaken en kleinere luxe winkels ontvingen minder klan ten. In de derde actieweek is de omzet van de supers gedaald van 475 naar 465 miljoen euro. Klanten gaven per bezoek ge middeld 19,19 euro uit. In de tweede week was dat nog 19,22 euro. blok aan het been geworden. Naast het schrappen van ruim 1800 banen, worden ook twaalf kleinere vestigingen gesloten en ligt er een nieuw concept op de tekentafel. Ook werd het mana gement vervangen en dat komt mogelijk volgende maand of anders uiterlijk begin volgend jaar met de nieuwe opzet voor V&D. „In deze slechte marktomstan digheden is de omzetontwikke ling bij V&D niet beroerd", al dus een woordvoerder. „Eerder zagen we de omzet harder te ruglopen." Op belangrijke on derdelen heeft V&D de stijgen de lijn weer te pakken, volgens de woordvoerder. „Dames- en herenmode, schoenen en mo deaccessoires zijn voor het wa renhuis heel belangrijk, daar hebben we al veranderingen in doorgevoerd en daar zien we de omzet stijgen. Ook de omge bouwde vestigingen in Maas tricht, Enschede en Apeldoorn lopen redelijk. De omzet van Vendex KBB als geheel nam in het derde kwar taal met 3,2 procent toe tot ruim 1,1 miljard euro. Die groei kwam vooral voort uit de over name van de Belgische doe- het-zelfketen Leroy Merlin dat voor het eerst in de boeken is opgenomen. Zonder die over name steeg de omzet miniem met 0,4 procent. Over de eerste negen maanden steeg de omzet met 4,2 procent tot 3,3 miljard euro. Zonder de overname pluste de omzet met 0,9 pro cent. Ook de ketens Hema en Bijen korf hebben het moeilijk om op eigen kracht door te groeien. Bij Hema steeg de omzet in het derde kwartaal met 3,7 procent, maar dat kwam voor een be langrijk deel voor rekening van nieuwe vestigingen in Neder land (5) en België (7). De Bijen korf heeft haar omzetstijging van 5,9 procent vrijwel geheel te danken aan de opening van de vestiging Maastricht. Daar naast profiteerde het warenhuis van de scherpe prijsfocus bij consumenten: de Drie Dwaze Dagen van eind september wa ren de succesvolste ooit. Klappen kreeg het concern met de modeketens als M&S en Claudia Strater. Ondanks een toename van het aantal vesti gingen, daalde de omzet met 6,1 procent. De kledingbranche heeft het moeilijk. Tot en met het derde kwartaal noteert 'fas hion' nog wel een omzetstijging van plus 2 procent. De groep consumentenelektronica heeft eveneens last van de tegenzit tende economie en het lage consumentenvertrouwen. Hoe wel Dixons en Dynabyte nog wel hogere omzetten boekten, vielen de verkopen bij It's en Modern Electronics tegen. In totaal daalde de omzet van de ze groep in het derde kwartaal met ongeveer 4 procent. haarlem/anp - Door de reces- sie zijn werkgevers zuinig bij het aannemen van starters op de arbeidsmarkt. Vooral jonge ren moeten genoegen nemen met minder salaris, minder scholing en slechts een contract voor een halfjaar. Dat blijkt uit een onderzoek onder 20.000 hoger opgeleide lezers van weekblad Intermediair. Hun ge middelde salaris is het afgelo pen jaar gestegen met 4,6 pro cent, terwijl dat een jaar eerder nog 8 procent was. De loonstijging in het afgelopen jaar is volgens Intermediair vooral toe te schrijven aan de een hoger salaris van mensen met meer dan vijf jaar ervaring. „Voor zowel hbo'ers als acade mici geldt: hoe meer werkerva ring, des te groter de kans dat het salaris intact blijft of stijgt", aldus het weekblad. Startende hbo'ers in het be drijfsleven moesten genoegen nemen met gemiddeld 2,3 pro cent minder salaris ten opzich te van een jaar eerder. Begin nende hbo'ers bij de overheid leverden nog meer in, 2,8 pro cent. Academici bleven redelijk buiten schot met gemiddelde salarisstijgingen van 0,1 pro cent in het bedrijfsleven en 3,8 in de publieke sector. Ook hebben werkgevers het mes gezet in tal van andere ar beidsvoorwaarden van starters. Zo begint meer dan tweederde nu op tijdelijke basis aan een baan, tegenover de helft drie jaar geleden. Daar komt bij dat naast het jaarcontract ook het halfjaarcontact steeds meer ge bruikt wordt. Bovendien moeten nieuwe werknemers onmiddellijk inzet baar zijn, omdat werkgevers minder bereid zijn te investeren in scholing. Bij 42 procent van de lezers heeft de werkgever het opleidingsbudget verminderd en bij 5,6 procent zelfs hele maal weggestreept. Het gemid deld aantal opleidingsdagen is afgenomen van 9 naar 7,6. Verder is door werkgevers be knibbeld op het pensioen en de lease-auto. ICT'ers zagen hun salaris ge middeld met 'slechts' 1,8 pro cent stijgen, is bij bijna 60 pro cent van de automatiseerders het opleidingsbudget vermin derd, kan ruim een kwart flui ten naar zijn eindejaarsuitke ring en is bij een flink aantal de overwerkregeling verslechterd. naarden/anp - Het industriële conglomeraat Stork heeft mede dankzij forse besparingen de winst opgekrikt van 8 naar 17 miljoen in het derde kwartaal. De omzet kwam uit op 433 miljoen tegen 471 miljoen een jaar eerder, maakte Stork vanochtend bekend. Voor het vierde kwartaal verwacht het concern een vergelijkbare winstverbetering als in de eerste negen maanden. Vorig jaar kon digde Stork aan 900 arbeidsplaatsen te schrappen. Daarvan zijn er inmiddels zo'n 720 verdwenen. Die kostenbesparing heeft volgens topman Vollebregt mede gezorgd voor het verbeterde nettoresul taat. In de luchtvaarttak steeg het bedrijfsresultaat van 4 naar 6 miljoen euro. Het bedrijf is tevreden over het werk dat de ontwik keling van het gevechtsvliegtuig JSF oplevert. Ook het opnieuw op de markt brengen van de Fokker 100's bezorgt Stork veel werk. les arcs - Het is de grootste skilift van Europa. De onlangs afge bouwde 'Vanoise Express' werd gisteren uitgetest bij het skistation van Les Arcs in de Franse Alpen. De dubbeldeksliften kunnen elk 200 mensen en hun ski-uitrusting vervoeren naar de pistes. Het verbindt Les Arcs met La Plagne en wordt tegen de kerst in gebruik genomen. Het project kostte 15 miljoen euro. Foto; Reuters/Robert Pratta den haag/anp - Aangifte doen van win keldiefstal wordt makkelijker met een uniform formulier. De winkelier kan daarmee veel sneller werken. Ook ko men er speciale teams van de recherche die ramkraken en overvallen gaan on derzoeken. Dat heeft de detailhandel gisteren met de betrokken ministeries (economische zaken, binnenlandse za ken en justitie) afgesproken. Het Plat- formDetailhandel is tevreden met dit re sultaat. De winkeliers hebben van minister Don- ner (justitie) begrepen dat er weinig juri dische bezwaren zijn om veelplegers van diefstallen stevig aan te pakken. Volgens S. Veenstra van het Platform mogen ze winkelverboden of zelfs gebiedsverbo- den krijgen opgelegd. Ook mag de poli tie hun foto doorgeven aan de winkliers, zodat die de dief herkennen. De minister zegt ook geen bezwaren te kunnen bedenken tegen het plaatsen van betonnen paaltjes om ramkraken, het binnendringen van de winkel met een voertuig en vervolgens de diefstal te plegen, te voorkomen. Ook mag een winkeliersvereniging een ordedienst in huren om het winkelgebied extra te be veiligen. Volgens Veenstra helpen deze maatrege len om winkelen weer aantrekkelijk te maken. „Liever een betonnen paaltje en een ijzeren rolluik dan een ramkraak", constateert Veenstra. Verder komt er een overvalcoördinator die, waar nodig, bemiddelt tussen winkelier en politie. Zes rechercheteams gaan zich bezig houden met de zwaardere gevallen. Als politie en winkeliers samenwerken, leidt dat tot een effectieve aanpak zo blijkt uit de praktijk. Het aantal aangif ten van winkeldiefstallen in het centrum van Rotterdam bijvoorbeeld is in verge lijking met vorig jaar met bijna de helft gedaald door een hechte samenwerking tussen gemeente, winkeliers, politie en justitie. den haag/anp - De Arbeidsin spectie controleert nog dit jaar in 250 land- en tuinbouwbe drijven of werknemers voldoen de worden beschermd tegen schadelijke bestrijdingsmidde len. „Wij hebben de stellige in druk dat er binnen de bedrijven weinig aandacht voor is", aldus een woordvoerster van de Ar beidsinspectie. De Arbeidsinspectie kijkt naar 'de bescherming achteraf. Bij het gebruik van bepaalde be strijdingsmiddelen geldt als re gel dat werknemers de twee weken daarna nog tegen de schadelijke stoffen moeten worden beschermd met hand schoenen en kleding die hun li chaam voldoende bedekt. FNV Bondgenoten heeft gister middag Kamerleden een petitie aangeboden, waarin de vak bond meer aandacht vraagt voor de gezondheid van werk nemers die werken met bestrij dingsmiddelen. „Wij hebben de indruk dat er veel misgaat. Dat kunnen we niet aangeven met cijfers, maar dat concluderen wij op basis van verhalen van onze leden", aldus een woord voerster. De FNV-bond vindt vooral dat minister Veerman (landbouw) meer moet doen om onveilige praktijken te voorkomen. Onge veer 200.000 mensen hebben volgens de bond in het werk, vooral land- en tuinbouw, te maken met bestrijdingsmidde len. Deze stoffen kunnen onder meer luchtwegaandoeningen, brandblaren en aantasting van het zenuwstelsel veroorzaken. Ook is Bondgenoten geschrok ken van een onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID) in oktober in het Westland. De dienst constateerde bij 18 van de 49 glastuinbouwbedrijven overtredingen. Daarbij ging het om het bezit en gebruik van verboden bestrijdingsmiddelen. De AID noemt het aantal over tredingen hoog en gaat volgend jaar meer controles uitvoeren. door Dylan de Cruijl utrecht - Geen gedoe meer met pasfoto's om criminelen op Schiphol te herkennen. Casi no's kunnen gokverslaafden di rect de deur wijzen. En winkel dieven worden moeiteloos geï dentificeerd. Driedimensionale gezichtsherkenning maakt dat mogelijk, zegt elektronicafabri kant Siemens. Op de vakbeurs Integrale Veiligheid in de Utrechtse Jaarbeurs toont het Duitse bedrijf haar nieuwste ontwikkeling op het gebied van beveiliging. „In de toekomst loop je zo door de douane op de luchthaven zonder in de rij te staan," zegt security manager Snel. „Een ca mera achter bijvoorbeeld een mededelingenbord checkt dan jouw identiteit." Je gezicht als pincode dus. Het is een logisch vervolg op al bestaande beveili gingstechnieken. Biometrische technieken om precies te zijn, zoals de digitale vingerafdruk, de iris-scan en stemherken- Een beveiligingsrobot op de beveiligingsbeurs in de Utrechtse Jaar beurs. Foto: ANP/Jasper Juinen ning. Unieke persoonlijke ken merken dienen daarbij als pin code. Tot voor kort kende het tweedi mensionale beeld van camera's teveel beperkingen om unieke karakteristieken van iemand op te slaan. De nieuwe, driedimen sionale opname heeft dat pro bleem opgelost. Onzichtbare lichtbundels kunnen tegen woordig diepte 'zien'. Oogkas sen, oren, voorhoofd, neus, kin en nog bijna 200 andere unieke punten kunnen worden vastge legd en onthouden. Alleen grondige plastiche chi rurgie kan de boel bedriegen. „Geen systeem is waterdicht", erkent Snel. „Maar een snor op plakken helpt niet. Ook een zonnebril maakt niets uit. Daar kijkt de camera's doorheen." In Duitsland wordt gezichtsher kenning al toegepast. De politie op de Berlijnse luchthaven zet verdachten voor de driedimen sionale camera om het beeld te vergelijken met hun criminele database. Een casino gebruikt het systeem om notoire gokver slaafden buiten te houden. „Er is zelfs een dierentuin die het gebruikt om jaarkaarthouders te herkennen." De driedimensionele camera is niet geschikt voor toepassing in grote ruimtes. Normale licht verschillen zijn te groot en hoofdbewegingen gaan te snel. Toch ziet Siemens ongekende mogelijkheden ook in Neder land. Met Schiphol en overslag bedrijven in de Rotterdamse haven zou het bedrijf gesprek ken voeren. Onderzoek naar twintig Nederlandse exporteurs bern/gpd - De Zwitserse doua nedienst stelt onderzoek in naar twintig Nederlandse bloe- menexporteurs die zouden hebben gerommeld met doua neverklaringen en fictieve afne mers. Vijf exporteurs hebben al een navordering van 4 miljoen euro gekregen wegens gederfde invoerrechten. Om welke be drijven het gaat is niet duidelijk. Volgens het bedrijfschap Bloe men Planten doen in de branche wel geruchten de ron de. Maar bestuurslid Wesseling zegt dat hem van een strafon derzoek niets bekend is. „Je weet ook niet of er per abuis of bewust iets is misgegaan", al dus Wesseling, die daarom niet vooruit wil lopen op het onder zoek. Bij het bedrijfschap zijn 1700 exporteurs aangesloten. Het Zwitserse onderzoek richt zich op zo'n veertig vrachtwa gencombinaties met snijbloe men die het land wekelijks bin nenkomen. Zogenaamd besteld door importbedrijven in Bir- mensdorf en Hergiswil. Uit on derzoek blijkt dat het gaat om 'brievenbusfirma's' in de kan tons Aargau en Nidwalden en dat de bloemen direct werden verkocht aan detaillisten. Daar mee ontdoken de exporteurs BTW en invoerrechten. De zetbaas van de 'nepfirma's' wordt momenteel door de Zwitserse justitie aan de tand gevoeld, maar zeker is nu al dat in Birmensdorf noch Hergiswil ooit één roos of tulp is afgele verd. Een bloeiende handel was het wel, want de bloemisten be taalden door het uitschakelen van de tussenhandel een veel lagere inkoopprijs. Dat het om een goed georgani seerde en grootschalige opera tie ging, blijkt uit een opgave van het Zwitserse verbond van de bloemengroothandel, dat door deze directe-verkoopprak- tijken een schade van 27 mil joen euro heeft geleden. Ook blijkt dat de bloemenexporteurs hun fleurige lading met valse invoerdocumenten dekten, zegt de Zwitserse douane. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging., 073-5 999 795/96 in.leijns«»hras.nl utrecht/gpd - De Stichting Bus roept reisorganisa ties op geen prijzenslag op busvakanties te begin nen. De branchevereniging vindt het risico op on veilige situaties te groot. Bovendien zijn de marges al laag en valt op prijsgebied niette winnen van goedkope luchtvaartbedrijven. Toch zijn er reisorganisaties die volgend jaar met lagere prijzen komen. Peter Langhout Reizen bij voorbeeld, kondigt een daling aan van 4 tot 9 procent. „Maar dat kan alleen doordat we nog scherper inkopen op hotelkamers," zegt J. Lang hout. Directielid J. Adams van Solmar Tours houdt het er op dat de prijzen bij hem volgend jaar 'nauwelijks stijgen of licht dalen'. Bij De Jong Intra klinkt hetzelfde geluid. Adams van Solmar noemt scherp onderhandelen over de tarieven van hotelkamers als een van de weinige mogelijkheden iets te doen aan de prij zen. „Wij brengen jaarlijks honderdduizend mensen naar Spanje, dus dan kun je een vuist maken aan de inkoopkant." Het goedkoper maken van de busreis zelf is on mogelijk, zegt iedereen. Daar is de bodem al lang geleden bereikt. Langhout: „Die tarieven kunnen met nog geen 10 eurocent naar beneden." Een van zijn collega's omschrijft het zo:Als je onder weg een lekke band krijgt, maak je al verlies." Wie wel sleutelt aan deze tarieven begeeft zich al snel op glad ijs: de veiligheid komt in het ge drang. Wat minder vaak onderhoud plegen aan de bus, de chauffeurs korter laten rusten, geen aparte hotelkamer boeken voor de chauffeur... Niemand lijkt daar voor te voelen. „De veiligheid is veel belangrijker dan de prijs nog eens met 10 euro verlagen", zegt financieel directeur C. van Dongen van De Jong Intra. Dat er een prijzenslag op komst is in de reisbran che verwacht directeur E. van den Munckhof van bus- en taxibedrijf de Munckhof Groep in het Limburgse Horst. Volgens hem gaat de touring carbranche de prijzen van pendel- en pakketrei zen flink verlagen, in een poging passagiers terug te winnen van de goedkope vliegmaatschappijen. De branche heeft bovendien een slecht jaar ach ter de rug. Van den Munckhof verwacht dat veel collega's meegaan in de prijzenslag. Zethof van de Stichting Bus (waarvan onder meer de branche-organisatie Koninklijk Neder lands Vervoer deel uitmaakt) denkt dat een prij zenoorlog kleinere bedrijven de kop kost. „Daar om moet je de passagier overtuigen van het com fort en de kwaliteit van de bus. Die rijdt van deur tot deur. Je hoeft bijvoorbeeld niet eerst naar Schiphol, daar een paar uur wachten en als je aankomt weer wachten op je bagage." Adams van resibureau Solmar vraagt zich overigens af hoelang de prijsbrekers in de luchtvaart hun 'stuntwerk' zullen volhouden. „Dat kan toch nooit kostendekkend zijn." Dwangsom KPN den haag/anp - Telecomtoe- zichthouder Opta legt KPN een dwangsom op van 50.000 euro per maand. Het telefoniecon cern houdt zich niet aan de re gels voor het meeverhuizen van mobiele telefoonnummers. KPN maakt het consumenten en zakelijke bellers onnodig las tig om van belbedrijf te veran deren, stelt Opta. Mobiele bel lers moeten hun nummers kunnen meenemen los van lo pende contracten. Verder mag overzetten van deze nummers naar een andere aanbieder hooguit tien werkdagen duren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9