Inval in Irak kostte zeker 21000 levens 'Geen compromissen, Sjevardnadze moet gaan' BUITENLAND 'Groei luchtvaart bedreigt gezondheid miljoenen Europeanen 'Vader was ziek toen hij Zarife doodschoot' Oudheden terug in musea Babymelkcrisis is gevolg van menselijke fout nafval iorleben ben - Protesten van dui- >n tegenstanders ten spijt transport van kernafval Duitsland vanochtend er problemen afgerond, rein met twaalf vaten met iverkt kernafval was zon- ertrokken in het Franse La e. De eindbestemming e opslagplaats Gorleben lersaksen. Het was de ze- keer dat dit transport had. ledige rellen in ufto Domingo dominco - In de Domi- nse Republiek zijn giste- demonstraties tegen de ïg zeker acht mensen komen, onder wie een po- 'lent. Tientallen mensen ;n gewond bij confronta- ssen demonstranten en itie, die met scherp t op demonstranten. De nstraties waren gericht te- ;t economische beleid l' centrum-linkse regering. an de acht miljoen Domi- 1° :n leven in armoede. Ie bom bij >kse bank lts e - De politie van de e hoofdstad Athene heeft ^jivond een tijdbom on- dijk gemaakt die bij een ir van bank. Niemand gewond. De politie was bom geattendeerd na een »m telefoontje aan een De opbeller zei te spre- imens een voorheen on- j le groep met de naam 1 )s Kassimis, naar een P1 e anarchist die in 1977 im in een vuurgevecht politie. Volgens de auto- was Kassimis verbon- et de organisatie 17 No- r, waarvan nu negentien edelijke leden terecht- ^ei /oor 23 moorden en tal- imaanslagen in de afge- dertigjaar. uw nazi-jager =isenthal dood - De vrouw van nazi-ja- 1/ ion Wiesenthal, Cyla, is 'Wag op 95-jarige leeftijd len. Dat is gisteren be- gemaakt. Simon en Cyla [•/ithal zijn 67 jaar ge il geweest. Gedurende de le Wereldoorlog werden isjr de nazi's drie jaar ge- anen. De eveneens 95-jari- wifcn Wiesenthal ging in islet pensioen, nadat hij :oijaar van zijn leven had bed aan de jacht op nazi's maantwoordelijk waren le holocaust. Hij slaagde onfer meer in de hoofdver- enjirdelijke uitvoerder van stelösung, Adolf Eichman, (iseren. Eichman werd in 5 doerecht en kreeg in 1961 mjjdstraf. me ^marken pakt ■zender aan ene vestagen - Denemarken ssat enige radiostation van geèi's in Europa aanpak- dait ministerie van Cultuur rmiaar mogelijkheden om sidie voor de zender stop n. Radio Oasen zendt oefflbruari 1996 uit. Het pro- desan de automatische :en| subsidies voor lokale ra- Zd televisiezenders, voor hej).500 euro per jaar. Vol- neese zelf luisteren elke p iéO.OOO personen naar de ierpendtijd vol propaganda eldtiek. )ns erlandse duif en." «4e in Bangkok laijtt - De Thaise overheid AÉm 2.000 postduiven in enifeenomen omdat 16 van rd tfen uit Nederland zijn ge- t dèerd. In Thailand geldt alepds een importverbod enterlandse vogels vanwege Ahpak van vogelpest eer- deriaar. De duiven zouden I, G|ecember meedoen aan tlstrijd. Dat mag alleen inwdie tijd uit onderzoek :kefit ze niet besmet zijn rcagelpest. «Hen Nepal iven toeristen !e d ezetNDu - Maoïstische re- terfi Nepal hebben een Dg westerse toeristen be- iweierichtte de Kathmandu winjteren. Het zou gaan om jenflimmers uit Nederland, 1 gafrittannië en Duitsland. olki|eurt zelden dat Nepale- >o vfen toeristen aanvallen. r doodt leider ijns verzet Het Filipijnse leger 'slimrebellenleider Fai- Iet£s bij een poging hem te Sotën doodgeschoten. Ab- n aflchter de ontvoering r geleden van 21 wester ken uit een Maleisisch noord. De gijzelaars h pas na maanden vrij, jreaibië miljoenen dollars elu»nad betaald. woensdag 12 november 2003 Europarlementariër wil scherpe normen voor uitbreiding van vliegverkeer in Europa door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese auto- en luchtvaartindustrie kijken van daag en morgen met argusogen naar Brussel. Daar wordt een internationale conferentie over verkeer en geluidsoverlast ge houden. Volgens organisator Alexander de Roo, europarle mentariër voor Groenlinks, is het hoog tijd voor scherpe Eu ropese normen, vooral in de luchtvaart. ,,Als er niets ge beurt, staan de rust en gezond heid van miljoenen Europea nen op het spel." Eén op de drie Europeanen staat permanent bloot aan ge luidsoverlast. In Nederland is dat volgens onderzoek zelfs 43 procent. „Als we niets doen, loopt het de komende jaren volkomen uit de hand. Vooral de groei van de luchtvaart is een bedreiging voor de rust en gezondheid van miljoenen Eu ropeanen", zegt Alexander de Roo. Als lid van het Europees Parlement ijvert hij al jaren voor scherpe Europese normen op dit terrein. De conferentie die hij heeft georganiseerd, heeft dan ook een doel. „Ik wil de druk op de ketel houden. De Europese Commissie moet in januari komen met een voorstel voor normen op het gebied van lawaai. Dat moet in 2006 resul teren in Europese wetgeving. Het is zaak er voor te zorgen dat die normen streng zijn." De Roo maakt zich vooral zor gen over de extra geluidsover last die de groeiende luchtvaart gaat opleveren als er geen goed beleid wordt gevoerd. Nu is het wegverkeer nog veruit de groot ste bron van geluidsoverlast. Maar met technische aanpas singen - 'stille' banden en fluis- terasfalt, kan die overlast sterk worden teruggedrongen. Minder optimistisch is hij over de mogelijkheden om de ge luidsoverlast van de luchtvaart te beperken. Zelfs als de nor men drastisch worden aange scherpt, dreigt de groei van de luchtvaart de komende jaren voor veel extra geluidsoverlast te gaan zorgen. De Roo: „Nu heeft pakweg vijf procent van de Nederlanders last van vlieg tuiglawaai. Volgens onderzoek hebben 200.000 tot 300.000 mensen rond Schiphol last van slaapstoornissen door de vlieg bewegingen. Schiphol verwerkt nu zo'n 30 miljoen passagiers per jaar. Deskundigen gaan er van uit dat het luchtvaartver- keer de komende 20 jaar ver drievoudigt. Dat zou ook een enorme groei voor Schiphol kunnen betekenen. Dan is er natuurlijk geen houden meer aan wat de overlast betreft. Meer vliegtuigen en minder overlast is een illusie." Om te voorkomen dat het la waai rond grote luchthavens als Schiphol uit de hand loopt, zijn strengere Europese normen niet voldoende, volgens De Roo. Hij denkt dat er op termijn een nieuwe luchthaven moet komen op de Maasvlakte. „Ne derland en België zouden die samen kunnen aanleggen, want ook de luchthaven van Brussel zit aan de grens van de groei en veroorzaakt veel te veel over last. Die nieuwe luchthaven zou vanuit Rotterdam met een HSL- achtige sneltrein in 20 minuten bereikbaar moeten zijn." De Roo heeft nog meer wensen. Een Europees verbod op nacht vluchten en de invoering van belasting op kerosine (vliegtuig brandstof) bijvoorbeeld. „Het luchtvaartverkeer rond Schip hol verstookt per jaar 1 miljard liter kerosine. Dat is vergelijk baar met de hoeveelheid benzi ne die alle Nederlandse auto's per jaar verbruiken. Op benzine zit belasting, op kerosine geen cent." De meeste deelnemers aan de conferentie komen uit de mi lieubeweging en de weten schappelijke wereld. De indu strie en vrijwel alle grote vlieg velden sturen waarnemers. „Ze willen natuurlijk graag in de ga ten houden wat wij bekokst oven", weet De Roo. Alexander de Roo Foto: GPD/Bob Bronshoff Britse artsen turfden incidenten Istanbul - Het Georgische vrachtschip Svatoy Pantelymon is reddeloos verloren. Het 171 meter lange schip raakte maandagavond in een storm stuurloos en liep in de Bo sporus, nabij de Zwarte Zee, op de rotsen. De 25 bemanningsleden konden van boord worden gehaald. Het schip is inmiddels in tweeën gebroken. Voor zover bekend is er slechts een kleine hoeveelheid brandstof in het water gelekt. Foto: AP londen/ap - Sinds het begin van de oorlog in Irak zijn tussen de 21.000 en 55.000 Irakezen om het leven gekomen. Dat staat in een rapport van Medact, een ac tiegroep van Britse artsen en verpleegkundigen. Het overgrote deel van de do den zijn Iraakse soldaten en burgers. Het aantal burger slachtoffers wordt op basis van diverse bronnen geschat op tussen de ruim 7.700 en 9.500. Het aantal gesneuvelde Iraakse militairen tijdens de Ameri kaans-Britse veldtocht naar Bagdad is volgens Medact moeilijk te bepalen. Zeker gaat het om 13.500 gesneuvelde Ira kezen, maar mogelijk zijn het er zelfs 45.000 geweest. Volgens de onderzoekers zijn in de begindagen van de oorlog veel burgers omgekomen toen hun auto's door Amerikaanse tanks en met zware machinege weren onder vuur werden ge nomen. Ook zouden verboden clusterbommen - containers die vlak boven de grond in hon derden bommetjes uiteenspat ten - zijn ingezet. Unicef heeft onlangs bekendge maakt dat sinds het officiële einde van de oorlog op 1 mei zeker 100 kinderen gewond zijn geraakt na het spelen met on- ontplofte munitie, onder ande re afkomstig van clusterbom men. Volgens Medact zal de oorlog ook de komende jaren nog ern stige negatieve effecten hebben op het Iraakse milieu en de ge zondheid van een groot aantal Irakezen. De artsenorganisatie wijst in haar rapport onder meer op de schade aan water zuiveringssystemen, het niet uitvoeren van vaccinatiepro gramma's en de beperkte medi sche voorzieningen. Ook ver wacht Medact dat de komende jaren een groot aantal Irakezen met psychische stoornissen te maken zal krijgen die veroor zaakt zijn door de oorlog. Ook het Iraakse milieu heeft ernstige schade opgelopen. Medact is het Britse lid van IP- PNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War), een organisatie die in 1985 de Nobelprijs voor de vre de kreeg. door onze correspondente Fidan Ekiz aksaray - De Turkse Nederlan der özkan Gökkaya, was ontoe rekeningsvatbaar toen hij zijn dochter Zarife doodschoot. Dat zei zijn advocaat R. Karatabak gisteren voor de rechtbank van Aksaray. De verdachte zit in een psychiatrische kliniek in het Turkse Adana. Volgens de Turkse psychiaters lijdt hij aan een 'reactieve de pressie', ontstaan na de dood van Zarife. Maar volgens zijn advocaat leed zijn cliënt al eer der aan die psychische stoornis. „Mijn cliënt was zichzelf niet toen hij zijn dochter Zarife doodschoot", aldus Karabatak. „Hij is ziek." Zarife had con flicten met haar vader over haar traditionele opvoeding. Het meisje ontvluchtte haar ouder lijk huis. Uiteindelijk kregen va der en dochter weer contact en ging Zarife met haar ouders op vakantie naar Turkije. Op haar 19de verjaardag werd ze door haar vader vermoord. Karabatan: „özkan Gökkaya was ziek geworden door alle roddels over zijn dochter. Hij wist dat Zarife in Nederland een relatie had met een ge trouwde man. Daarbuiten had ze ook contact met twee andere mannen: een Iraniër en een Turk." özkan smeekte zijn dochter de mannen niet meer te zien. Als ze naar hem zou luisteren, mocht ze alles doen wat ze wilde. Ze mocht verder trouwen met wie ze wenste. „Maar Zarife wilde niet luiste ren. Mijn cliënt durfde zich ner gens meer te vertonen. Zijn vrienden keken hem met de nek aan. Hij leed aan slapeloos heid en zijn gezondheid ging achteruit." „De moord was een wanhoops daad. Hij heeft veel spijt. Hij hield van Zarife." Als de ver dachte zijn eer wilde zuiveren, had hij dat in Nederland ge daan, meent Karabatan.De zaak wordt 9 december voortgezet. bagdad/ap - Honderden kunstvoorwerpen uit de oudheid die na de val van Saddam Hussein uit het Iraaks Nationaal Museum in Bagdad zijn geroofd, zijn gisteren bij het museum terugbezorgd. Twee belangrijke stukken, een koperen beeld van een zittende man uit het Akkadische tijdperk van 2.300 voor Christus en een komfoor van hout en brons uit 850 voor Christus, werden gevon den bij een zoekactie van Amerikaanse soldaten en Iraakse poli tieagenten. Een collectie van 820 voorwerpen werd aan het mu seum overgedragen door het Italiaans-Iraakse Archeologisch In stituut, dat de naar het buitenland gesmokkelde voorwerpen op kocht en terugbracht naar Irak. De Iraakse minister van cultuur, Mofeed Al-Jazaeri, zei dat er al met al nog maar 4.000 van de 14.000 gestolen artikelen terecht zijn. Demonstranten in Georgië willen van geen wijken weten door onze correspondent Frank Hendrickx TBLisi - De politieke chaos is compleet in de voormalige sov jetrepubliek Georgië. Een week na de chaotische parlements verkiezingen bivaldceert de op positie op de trappen voor het parlement, speelt president Sje vardnadze steeds minder over tuigend de rol van wijze staats man en dirigeert het leger troe pen naar hoofdstad Tbilisi. De demonstranten op de trap pen voor het Georgische parle ment geloven heilig in de revo lutie, maar het enige resultaat van de etmalen vol kou, regen en slapeloosheid is de verkeers chaos in het centrum van Tbili si. Eindeloze toespraken vol weerzin over het bewind van president Sjevardnadze worden alleen onderbroken door ge juich van de paar duizend toe hoorders en het hysterische ge- claxonneer van aftandse Russi sche auto's die zich een weg banen door de verstopte straat jes van de hoofdstad. Als het aan Kacha Gongadze ligt, zal de wanorde nog dagen duren. „Tot Sjevardnadze af treedt." De demonstranten zijn door de president al omschre ven als een 'paai- mannen met vlaggen' en Gongadze voldoet in elk geval aan dat profiel. Al vier etmalen heeft de 27-jarige ingenieur amper geslapen, maar zijn geestdrift is ongebro ken. Eén ding weet hij zeker: „Slechter als nu kan het niet worden." Gongadze is een van de vele Georgiërs die gedesillusioneerd zijn door het bewind van Edu- ard Sjevardnadze, die wereld faam verwierf als minister van buitenlandse zaken in de nada gen van de Sovjet-Unie. De 75- jarige kreeg een tweede politiek leven toen zijn onafhankelijke moederland begin jaren negen tig verstrikt raakte in een bur geroorlog, maar elf jaar econo misch wanbeleid eisen nu hun tol. Sjevardnadze is al jaren bij zonder impopulair. De bom barstte toen zijn partij 'Voor een nieuw Georgië' in de verkiezingen de overwinning opeiste. Internationale waarne mers hekelden de fraude en chaos. De oppositie toog woedend de straat op. „We hebben geen andere keus", zegt de al twee jaar werkloze Gongadze. „De cor ruptie is enorm. Als je een zaak wilt beginnen, moet je overal smeergeld betalen. Uit ellende solliciteerde ik bij de politie, maar ze vroegen een steekpen ning van 3000 dollar. Die had ik niet en dus kon ik de baan ver geten. Er moet iets veranderen. Een compromis is onaccepta bel: Sjevardnadze moet gaan." De onvrede is overal, maar dat betekent niet dat iedereen ver trouwen heeft in de oppositie. „Iedere politicus denkt hier al leen aan zich zelf', zegt Nina Saloekvadze. De moeder van twee kinderen woont in een armzalige buurt achter het par lement. De verwaarloosde hui zen worden verwarmd met Demonstranten houden al dagen de trappen voor het Georgische parlement in Tblisi bezet. Maar presi dent Sjevardnadze wil van geen wijken weten. Foto: AFP steenkool en de buurt rekent er op dat in januari de electriciteit uitvalt, want dat gebeurt elk jaar. „Ik ben niet dom genoeg om nog hoop te hebben", zegt Saloekvadze. Het enige wat ze nog vreest is oorlog. Met een schuin oog kijkt ze naar bussen vol slapen de politieagenten bij het minis terie van staatsveiligheid. De in een allegaartje van uniformen gestoken mannen zien er niet uit alsof ze een demonstratie kunnen neerslaan, maai' er is versterking onderweg uit de omstreden Pankisi-vallei. Troepen die afgelopen jaar op traden tegen moslimextremis ten in het grensgebied met Tsjetsjenië zijn richting Tbilisi gestuurd. Het roept bij Saloek vadze herinneringen op aan de burgeroorlog van begin jaren negentig. „Van mij mag alles, Sjevardnadze of geen Sjevard nadze, maar geen oorlog." De demonstranten voelen zich onkwetsbaar. „Waarom zou een soldaat op mij schieten?", vraagt Kacha Gongadze spot tend. „Hij krijgt van Sjevard nadze nooit zijn salaris." Ook Zoerab Zjvania, één van de belangrijkste oppositieleiders, gelooft niet dat de president zijn toevlucht zal nemen tot ge weld. „Dat zou zijn politieke einde betekenen. Niemand in deze stad zal dat accepteren." Sjevardnadze lijkt geen haast te hebben. Terwijl de oppositie verkleumd op de trappen voor het parlement staat, zit hij nog steeds comfortabel op het plu che. Deze week bracht hij de oppo sitie een klap toe door de steun te vergaren van voormalig op positielid Asian Abasjidze, de zonnekoning van de semi-onaf- hankelijke provincie Adjara. Zijn nieuwe bondgenoot stelde meteen voor het leger in te zet ten tegen de demonstranten, maar Sjevardnadze twijfelt. Hij nodigde de oppositie dinsdag uit voor gesprek, maar tegelij kertijd troffen politietroepen voorbereidingen voor een be storming van de demonstran ten in Tblisi. Ook zei Sjevardnadze dat de oppositie zal boeten voor haar daden. „De hele wereld wil een stabiel Georgië zien." Oppositieleider Zjvania is pessi mistisch. „Sjevardnadze moet de verkiezingen ongeldig ver klaren. Zolang dat niet gebeurt, blijven wij hier staan." berlijn/anp-ap - De Duitse mi nister van consumentenbe scherming, Renate Künast, heeft een diepgaand onderzoek aangekondigd naar babymelk- schandaal in Israël. Daar zijn twee baby's overleden als ge volg van het drinken van koos jere babymelk waaraan veel te weinig vitamine BI toegevoegd was, waardoor schade aan het zenuwstelsel ontstond. Israël verdenkt het Duitse be drijf Humana Milchunion, dat de melkpoeder maakte, van 'dood door onachtzaamheid'. Volgens de Duitse fabrikant gaat het om een fout bij de op stelling van de samenstelling voor de flesvoeding, Super Soya I. Humana ontwikkelde het product begin diyaar met het Israëlische bedrijf Remedia. „We spreken over een unieke combinatie van ongelukkige omstandigheden", laat Huma na weten. Het Israëlische ministerie van volksgezondheid zegt dat meer dan twintig zuigelingen die de foute voeding hebben gekregen lijden aan een stoornis door te kort aan de vitamine BI en dat twee kinderen zijn overleden. Een derde babytje van wie aan vankelijk werd aangenomen dat het was overleden als gevolg van de foute voeding, bleek voornamelijk borstvoeding te hebben gehad. Remedia, deels eigendom van het Amerikaanse voedingscon cern Heinz, besloot vrijdag de babyvoeding uit de handel te nemen en de bevolking te waarschuwen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7