'We moeten niet de gekke Henkie van Europa wordei EXTRA Een vervalst 50-eurobiljet kost maar 12,50 euro 480.000 Kilo kaas verpakt in plakjes en stukjes Prijzenoorlog bevordi sanering winkelbestai Stuwmeer van verlof 7tikkende AVBB-voorzitter Brinkman vreest lange procedures bouwfrau Ld tijdbom HOC 299 woensdag 12 NOVEMBER door Eric de Bie gouda - Nog zeker één dag in de week besteedt Elco Brinkman aan de bouwfraude. Als het aan de voorzitter van bouwkoepel AVBB ligt, wordt dat snel min der. Want er liggen belangrijker zaken te wachten. „Wij willen nu echt in één keer schoon schip maken." Het ziet er echter niet naar uit dat Brinkman zijn zin krijgt. De Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) heeft al gezegd er meer voor te voelen bedrijf voor bedrijf af te hande len. Daardoor bestaat de kans op jarenlange procedures. „Wij vin den dat daar niemand bij is ge baat. Daarom doe ik nogmaals de oproep de hele affaire zo snel mogelijk af te ronden." Bouwbedrijven proberen daar mee niet hun straf te ontlopen, verduidelijkt Brinkman. Dat ze sancties krijgen, weten ze. „Ze willen alleen weer normaal aan de slag", aldus de vroegere be windsman, die de afgelopen maanden heeft gemerkt dat bouwbedrijven zeker bereid zijn 'hun leven te beteren'. „Daar zijn ze zeer intensief mee bezig. En niet alleen aan de be stuurstafel. Bedrijven beseffen ook dat de bouwwereld er na de parlementaire enquête an ders uitziet." Het AVBB houdt al enige tijd le denbijeenkomsten waarop de bedrijven duidelijk wordt ge maakt dat ze er zelf voor moe ten zorgen dat het imago van de sector wordt opgepoetst. In middels is er een gedragscode geformuleerd en een onafhan kelijk commissie in het leven geroepen. Die commissie controleert on der meer meldingen van moge lijk onoorbare zaken. Daarvoor wordt een speciale website in het leven geroepen. Rond Kerstmis moet die operationeel zijn. „Wat ik verder belangrijk vind is dat we weer in gesprek zijn met de overheid. Dat overleg heeft een tijdje stilgelegen", be kent Brinkman. „Met de be trokken ministers (economi sche zaken, VROM, verkeer en waterstaat, red.) hebben we af gesproken dat we nieuwe con- tractvormen gaan uitproberen. Op 25 november worden daar over meer details bekendge maakt." Brinkman is bereid al wat toe lichting te geven. „Bij aanbie dingen zul je voortaan meerde re criteria moeten opvoeren. Niet alleen de prijs is meer be palend, maar ook hoe duur zaam de materialen zijn, hoe de financiële constructie in elkaar zit, hoeveel overlast er tijdens de bouw optreedt en hoe het onderhoud is geregeld. Kortom, wij willen naar een contract- vorm waarbij meerdere aanbie dingen mogelijk zijn. Daarbij kan de prijs variëren, maar dan moet je als opdrachtgever bij voorbeeld wel met meer risico's in financieel opzicht genoegen nemen. Met meer transparantie in de prijsopbouw hoopt de bouw sector af te rekenen met het verleden. Ook Brinkman beseft dat het niet makkelijk zal gaan. „Dit alles speelt zich ook nog af in een tijd dat het economisch gezien niet goed gaat. Het afge lopen jaar zijn we in de bouw 18.000 arbeidsplaatsen kwijtge raakt. Dat is 4 procent van de totale werkgelegenheid in de branche." Brinkman vreest dat het alleen maar verder bergafwaarts gaat. Zeker met het huidige kabinets beleid. „Het wordt tijd dat er duidelijke afspraken worden gemaakt en dat mensen daarop ook worden aangesproken. Kijk naar de woningmarkt. Al jaren wordt gezegd dat we jaarlijks 100.000 nieuwe woningen no dig hebben. De werkelijkheid is dat we er nauwelijks 60.000 bouwen. Daar moet iets aan ge beuren. Hetzelfde geldt voor de stadsvernieuwing. Ook daarin is veel beloofd, maar bestaan wei nig concrete getallen. Wij vin den dan ook dat de overheid zowel over het aantal woningen in een nieuwbouwwijk als over stadsvernieuwing hardere af spraken met gemeentes moet maken. Oké, we hadden dui zend woningen afgesproken, maar het zijn er maar zeshon derd. U krijgt pas het eerste deel van uw geld als de palen de grond in gaan en de andere helft als het dak erop zit." Hetzelfde geldt voor projecten op het gebied van infrastruc tuur, vindt Brinkman. „De mo- Ie» biliteit in Nederland is duif een schreeuwend probli We praten heel erg over sumptie die de economie drijft, terwijl je eigenlijk zeggen dat in de file stat beperking van de product Dat zie je niet in de boekh ding van de overheid teru maar wel in die van een culier bedrijf." „We gaan de boot missen we alleen maar vanuit de sumptie de economie blij bekijken. De bereikbaarhi van economisch belangrij centra als Schiphol en de geving van Eindhoven en grote woonlocaties moet II op de agenda van de poli komen te staan. In die he cussie over het stabiliteit: dus de terugdringing van grotingstekorten in de Eu se Unie, moeten we ons t eens de vraag stellen of vi een aantal grote invested naar voren moeten halen J Brinkman verwijst daarb landen in Zuid-Europa. j wordt momenteel veel g< stoken in een goede verb met Oost-Europa. Lande Q Frankrijk en Italië interpr daarbij het stabiliteitspac a anders en houden niet ki achtig vast aan een begrc tekort van maximaal drie cent. We kunnen in Nedi j wel heel gewichtig gaan p dat zoiets niet zou mogei f( maar ondertussen gebeu wel. Als we niet uitkijken j we straks de gekke Henki Europa. Dat willen we to< niet?" I arnhem/gpd - Nee, hij heeft ze op dit moment alleen in briefjes van vijftig. Er kan redelijk snel geleverd worden. Een telefoontje naar zijn tussenper soon in het westen van het land zal waarschijnlijk al genoeg zijn. Waar het valse geld vandaan komt? "Mm." Later mompelt hij dat het geld uit drukkerij en in Polen komt. De prijs? Twaalfvijf tig voor een briefje van vijftig. Maar dan moet wel meteen voor 10.000 euro worden afgenomen. Het klinkt op het eerste oog spectaculair. Maar zo heel erg onlogisch zijn de 'leveringsvoor waarden' nou ook weer niet. En wat deze tussenpersoon - niets vreemds aan, een tikkeltje zenuwach tig, een reeks van persoonlijke proble men achter de rug - vertelt strookt naadloos met wat het landelijke poli- tie-opsporingsteam (KLPD) en De Ne- derlandsche Bank over dit onderwerp weten. Of wat ze erover kwijt willen. Bijna twee jaar na de invoering van de euro begint de handel in vals geld op gang te komen. Het correct namaken heeft wat tijd gekost. De euro is aan zienlijk moeilijker te drukken dan het voormalige kleurrijke Nederlandse be taalmiddel. Het loont wel veel meer de moeite, want het afzetgebied is im mers tientallen malen groter. Een woordvoerder van de KLPD zegt dat er inderdaad het vermoeden is dat het geld in Oost-Europa wordt gedrukt. Middels het oprollen van enkele druk kerijen begin dit jaar in Bulgarije en Polen is daar al het harde bewijs van geleverd. Zeker is ook dat er nog im mer volop gedrukt wordt. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Nederland 13.000 biljetten op gespoord. Altijd nog minder dan in de laatste jaren van de gulden. Maar me dewerker Tobias Oudejans van DNB verwacht dat tegen het einde van dit jaar de omvang van deze foute handel het oude niveau weer zal hebben be reikt. Oudejans: "Dit biljet is veel moeilijker na te maken. Maar het is een wedloop. Alles wat gemaakt kan worden kan ook worden nagemaakt." Dat genoemde handelaar voor niet minder dan 10.000 euro zaken wil doen is ook logisch. Hij wil immers zijn risico zo klein mogelijk houden en met zo weinig mogelijk transacties van zo veel mogelijk nep- geld afkomen. Het drukken van biljet ten van 5 of 10 euro in plaats van 50 of 100 euro zou het uitgeven van die bil jetten vergemakkelijken. Maar kenners weten dat dan het drukken niet echt meer de moeite loont. Dit specialistische werk, met tal van technische grapjes die de bedenkers erin hebben gestopt, is wel even wat anders dan een copietje maken. Neemt niet weg dat ook briefjes van vijf worden gesignaleerd. "Je moet goed kijken", zegt Oudejans van de DNB. "Maar een actie zoals in Arnhem om geen biljetten van 100 meer te accepteren gaat wel heel erg ver. Dat is niet nodig." Zo lijken elke keer weer de reacties van onderne mers en hun organisaties wat over spannen. MKB Nederland luidde en kele weken geleden de noodklok. Te veel middenstanders zouden de dupe worden van vals geld. Maar wie een rondgang langs winkels, horecagele genheden en tankstations maakt komt tot de conclusie dat het zo'n vaart niet loopt. De meesten hebben het zelfs nog helemaal nooit meegemaakt. MKB-woordvoerdster Els Prins: "Met de aantallen valt het misschien wel mee. Maar het brengt onrust." Alle biljetten die een bank ontvangt gaan onder de UV-lamp. Een cafébaas - die anoniem wil blijven - ondervond dat aan den lijve. "Daags nadat ik geld had gestort belden ze me op. Hé, je had een vals briefje, zeiden ze. Moest ik komen, politie erbij, proces-verbaal opgemaakt, de hele santekraam. Dat is trouwens voorzover ik weet de enige keer geweest dat ik een vals briefje heb gekregen. En als ik het de volgende keer zelf ontdek zal ik er echt niet mee naar de politie gaan. Weer die heel heisa zeker? Ik betaal er gewoon mijn personeel mee." Niemand die het zal merken. Want zo echt zijn ze wel." In deze, voor een marktonder zoeker in de voedingsbranche roerige tijden denk ik regelma tig terug aan mijn geboorte plaats. Geïnspireerd door het nostalgische lied 'Het Dorp' van Wim Sonneveld verplaats ik me naar het agrarische dorp Sloten aan de rand van Amster dam (in 1923 geannexeerd). In deze hechte gemeenschap werd een aantal keuzen be paald door de religie: niet al leen de school of de voetbal club, maar ook de klantentrouw aan de plaatselijke winkeliers. Er waren vier kruideniers in het dorp: Holla, Pouw, Mol (annex klompenzaak) en Weterings (annex postkantoor). De consu ment kon dus kiezen. Voor de bakker of groenteboer was dat niet het geval; daarvan was er slechts één. Mijn moe der koos toen al uit gemak voor de toonbankwinkel van Pouw (circa 30 vierkante meter). Die dichtstbijzijnde winkel was niet alleen van het goede geloof, er kon ook op de pof worden ge kocht en het favoriete sigaren- merk van mijn vader was er op voorraad. In Sloten zijn inmiddels alle voedingszaken verdwenen en deze trend is ook landelijk zichtbaar. In 1980 waren er in Nederland bijna 14.000 kruide niers met een gemiddelde win keloppervlakte van 140 vierkan te meter. In 2003 zijn er minder dan 5000 supermarkten die ge middeld 600 vierkante meter per winkel beslaan. Oftewel groot, groter, grootst; om dat laatste vraagt de consu ment nu. Ruime parkeergele genheid (bij voorkeur met de auto naar de supermarkt), uit gebreide keuzemogelijkheid, goede versafdelingen en een aantrekkelijk geprijsd assorti ment hebben de voorkeur. Van groot belang is dat er wordt ingespeeld op het gewenste ge mak van de huisvrouw/man. Vooral door de gestegen ar beidsparticipatie van de vrouw is er behoefte aan tijdbespa rend assortiment. De gemak strend is niet nieuw en zal zich verder ontwikkelen. Vijfentwin tig jaar geleden werd er nog nauwelijks gesneden brood ver kocht. Tegenwoordig is het moeilijk om ongesneden brood te kopen. En wie schilt er over tien jaar nog zelf zijn aardappe len of brengt zijn lege bierkrat retour? De verwachting is dat er in het jaar 2010 nog maar 3500 super markten met een gemiddelde vloeroppervlakte van 1150 vier kante meter zijn. Naast een ver dere kaalslag in de dorpen ver dwijnen er in toenemende ma te ook supermarkten in de oude wijken van de grote steden. Naast onvoldoende ruimte voor winkels en parkeerplaatsen speelt daar onder meer de be- voorradingsproblematiek een rol in. De consument beslist, is^ gument dat wordt gehanfci om bovenstaande ontwik) gen te verklaren. Maar isle tijd wel het geval? De coija ment is zich vaak niet bed van de keuzen die hij maki Ook speelt door de vele ié matieprikkels die de conei ment dagelijks moet veroi de beeldvorming een steAo langrijkere rol. li: In die beeldvorming is d#e blieke opinie heel belangd Vooral het nieuws en me de nieuwsprogramma's u visie hebben veel invloed mening van de consumej» laatste tijd is er opvallen aandacht voor onderweÉ* die dichtbij het interessen van de consument ligge#' het Koninklijk Huis (Ma it ta/Mabel) en de superra a (Ahold-topman :ii Moberg/prijzenslag). n Daarnaast wordt het beafc toenemende mate ondeéa door geluidsfragmenten s stemming te bepalen. Za ti een tv-reportage over heO.! drugsgebruik in Urk meas vergezicht op het dorp iÉC achtergrondgeluid beierde kerkklokken. In de beeltkic ming van de kijker/cons is de toon al gezet, voorijg een woord is gesproken. Terug naar de superma^ Verrassend was dat de tieve afschuw over salarOK bonus van de nieuwe AMi topman Moberg zo eeni ;e naar Albert Heijn werd :r schoven. Feit was dat defee menten in groten getale ?c bert Heijn wegliepen enlei overige Nederlandse Abfa dochters er geen hinder ai ondervonden (C1000, Giet &Gall, Etos). Is Albert Heijn verloor in c king met dezelfde wekei it 2002 (week 37-39) circa ;e huishoudens als klant. re-Moberg heeft ongetv de start van de huidige slag niet vertraagd. Op korte termijn is de ment winnaar van dezetw log'. Of dat op lange tenïi ook het geval is, is nog tfei vraag. De kans is aanwefei de sanering van het winlte stand bij een langlopen li zenslag extra snel zal gairi De Nederlandse bevolkfei na 2010 in snel tempo \Ue als gevolg van de na-oo babyboom, zal in haar (jf nabijheid minder keuze winkelaanbod krijgen. 1 j| voor de ouderen, die we geacht langer zelfstand# - te blijven wonen, kan dios probleem worden. Hetfcs gische lied van Wim Sotër zal de komende jaren blijven. Joop Holla b I directeur onderzoekbureaibi GfK Panelservices Benelu)ba groningen/gpd - Verlofstuw- meren zijn een groeiend pro bleem voor steeds meer organi saties. Uit onderzoek van de dienstverleningsbureaus Tasper en Nationale Fiets Projecten onder 200 bedrijven blijkt dat de gemiddelde werknemer rond de 80 uur aan verlofrech- ten 'over' heeft. Maar er zijn uitschieters van zelfs 200 opge spaarde vakantiedagen of meer. De niet opgenomen dagen sta pelen zich op tot 'tikkende tijd bommen'. Het stuwmeer is na melijk in feite een schuld van de werkgever aan zijn perso neel. In theorie kan dat perso neel die schuld op ieder mo ment opeisen. Het bedrijf moet voor het stuwmeer een reserve ring opnemen op de balans. De schuld wordt bovendien elk jaar ongemerkt groter door loonstijgingen. In het onderzoek van Tasper en NHP noemt 35 procent de kos ten van het stuwmeer een pro bleem. De toegenomen onvoor spelbaarheid van het verlofge drag ervaart 22 procent als een gevaar. Zorgen over de korte vakanties van hun werknemers maken de meeste werkgevers zich niet. Slechts 5 procent vreest dat een gebrek aan regel matig verlof leidt tot ongezond heid en ziekteverzuim. „Waarschijnlijk vinden de meeste werkgevers dat de ver lofregelingen in Nederland te ver zijn doorgeschoten," meent onderzoeker Jeroen Krosse van Tasper. „De werkgevers ervaren de opgenomen vakantiedagen als ruim voldoende." Het probleem is het grootst in de zakelijke dienstverlening en dan nog vooral in beroepen met veel vrijheid. In de indu strie, in ziekenhuizen en bij de thuiszorg speelt het probleem veel minder. In dergelijke be drijven, met strakke roosters en ploegendiensten, is het gebrui kelijk om vrij veel vakantieda gen regelmatig op te nemen. Werknemers die meer zelf hun roosters mogen bepalen, ne men daarentegen doorgaans ook minder vakantiedagen op. Daarbij speelt ook dat in banen met meer eigen verantwoorde lijkheid overwerken gebruikelij ker is. Wie te veel vrij neemt, snijdt zichzelf in zijn vingers omdat bepaalde klussen niet op tijd af komen. „Maar het pro bleem is ook de gebrekkige re gistratie," weet Krosse. „Niet al le vrije tijd wordt bijgehouden. Voor het management neemt daarom het belang van een de gelijk systeem van verlofregi stratie toe." Het kabinet-Balkenende is be zig met plannen voor een nieu we levensloopregeling. Die moet allerlei wetten en regels rond prepensioen, VUT, zorg en zwangerschapsverlof en va kantie vervangen. Onderdeel is het beperken van prepensioen en VUT. Aan de andere kant wil het kabinet het opnemen van extra zorgverlof uitbreiden naar maximaal 1,5 maand extra per jaar. De levensloopregeling is ook een antwoord op de mislukte wetgeving over verlofsparen. Die wet maakte het voor werk nemers makkelijker om extra verlof op te sparen voor bij voorbeeld zorgtaken of een sa- battical. Er werd echter nauwe lijks gebruik van gemaakt. Aan de ene kant omdat werknemers het zelf moesten betalen, aan de andere kant omdat veel werknemers vinden dat ze wel genoeg vrije dagen hebben. Volgens de onderzoekers van Tasper en NFP staat de levens loopregeling ver van de praktijk omdat er meer verlofmogelijk heid komt. Wel helpt de rege ling bij het vereenvoudigen van de verlofadministratie. Elco Brinkman: „Wij willen nu echt in één keer schoon schip maken." Foto: GPD/Cees Zorn door Henny Zetteler kaatsheuvel - Het gevolg van de prijzenoorlog in de super markten staat massief in de kaasverpakkingshal. „Zie je die 300 kratten daar. Terugge stuurd door de supermarkt. De stukken kaas krijgen een lagere prijs. Omdat de concurrentie dat ook deed. Wij halen de eti ketjes eraf en plakken er nieuwe prijzen op. De klant betaalt." Hans Dekker (40), de nieuwe bedrijfsmanager van 'kaaspak huis' en 'verpakkingsbedrijf Uniekaas in Kaatsheuvel heeft zo zijn gedachten, maar zwijgt omdat de klant koning is. Sinds januari staat hij aan het roer. Dekker komt van Akzo Nobel Zout in Hengelo. Als werktuig- bouwer van-huis-uit moet hij de nieuwe bedrijfsstructuur van Uniekaas uitdragen. Zijn liefde voor kaas is zichtbaar door zijn stropdas. Daar doet een muisje verscholen tussen brokken Uniekaas zich te goed. Uniekaas kiest voor de Neder landse kaasmarkt. „In Neder land komen we na de grote jon gens Frico en Campina op de derde plaats met een aandeel van 30 procent. Campina en Frico beheren een belangrijk deel van de immense melkplas. Wij laten de export graag aan hen over." Dekker zegt daar mee in feite dat Uniekaas Inter nationaal zal worden afge bouwd. Daar werken hoofdza kelijk in Castricum nog 40 me dewerkers. In handelskantoor tjes in Amerika, Spanje en Cy prus gaat het om nog eens 25 man. Uniekaas verwerkt in de eigen fabriek in Dalfsen jaarlijks 160 miljoen kilo melk tot 16 miljoen kilo kaas. Daarnaast koopt het concern elders in Ne derland volop kaas in. In totaal gaat het om 20 tot 25 miljoen kilo kaas met een omzet van 250 miljoen euro. In Kaatsheu vel hebben ze al een slordige veertig jaar de nodige expertise opgebouwd. Onder het nieuwe logo worden er alle verpak kingsactiviteiten geconcen treerd. Waar tot voor kort 180.000 kilo kaas per week ver pakt de deur uitging, is dat in middels 450.000 kilo. Er draaien 13 verpakkingslijnen in drie ploegendienst. De 90 verpak kers en -sters zijn er inmiddels 160 gevyorden. Daarnaast zijn nog 70 medewerkers actief in de distributie en het pakhuis, waar de nog te verpakken kaas binnenkomt. De ronde platte Goudse van tien kilo of het kleine Edam mertje van vier kilo is het beeld dat wij Nederlanders van kaas hebben. Dekker weet beter. In de grote verpakkingshal laat hij zien dat de grote bulk van 450 ton kaas die als plakjes of stuk jes per week de deur uitgaan, gesneden worden van grote vierkante brokken kaas van een halve bij een halve meter. „Je haalt geen voordelige platte stukjes uit een ronde kaas. Klanten hebben echter een voorkeur voor de 'vertrouwde' ronde vorm, Als ze die willen, betalen ze daarvoor. Elke kaas die in de super ligt, hebben we hier. Ook de Franse brie, de ca membert, de Emmenthaler of de Italiaans getinte Parrano. En we gebruiken alles, dus als we ergens onvoordelige stukjes overhouden komen die tenslot te in zakjes gemalen kaas te recht. Alleen de korst eten we niet, die gaat in het veevoer." De inpakfabriek van Uniekaas. Foto: GPD/Frank Trommelen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6