Alcohol op werk groeiend probleem BINNENLAND 1 'We weten wat satire met Anneke Grönloh en Buckler deed' Kamer kritisch om asielzoekers te weren Staatssecretaris media wil prestatiecontract omroep Voorzitter Europees Parlement erg beducht voor populisme i gedood otterdam [ronden op A50 r gladheid «adoptie groot succes Iniatie bij lid Etten-Leur Een op de vijf werknemers is excessieve drinker Een Blom vol kaartjes Berbers verliest bij kleuters snel terrein Boksbond hekelt advies van Gezondheidsraad en leider i in senaat De fractie van de de Eerste Kamer heeft Han Noten gekozen tot lorzitter. Hij stelde zich kandidaat voor die L maar een meerderheid leden van de PvdA gaf e voorkeur aan de inmid- 'erleden Johan Stekelen- loten is sinds juni van dit van de Eerste Kamer, is hij ook directielid van i langer vast r dood vrouw - De 53-jarige man uit die is aangehouden we- Btrokkenheid bij de dood 143-jarige echtgenote, voorlopige hechtenis, s de rechter-commissa- de Arnhemse rechtbank I Idoende grond om de Dg tien dagen vast te i. Het slachtoffer was :nde verschijning in het van Nijkerk, waar zij >va's Getuige het geloof man bracht. [dam - In een woning in Bam is gisteravond een bekende man doodge- n. Om de hoek van het 'erd een zwaargewonde ;e Rotterdammer aange- Over de identiteit van lelijke slachtoffer kon de i gisteravond nog niets Ook over de rol van de tenen was op dat mo- [Og niks bekend. De ge- (Rotterdammer verkeert p de politie buiten le- Op de A50 zijn vanmor- le buurt van Ewijk twee len gevallen bij diverse ngen door gladheid. Bij sing ter hoogte van de er de Waal waren onge- i voertuigen betrokken. N as ook een vrachtwagen van de bestuurders [ewond, zei een woord- rvan de politie. Een po- d die op de snelweg on- fvvas naar de aanrijding J ïrvolgens door een per- uto achterop gereden, raakte een agent ge- woensdag 12 NOVEMBER 2003 port van Isd >mt flink toe osch - Criminelen expor- steeds vaker de harddrug aar het buitenland. Dat ateert de afdeling van de Ij pale recherche die onder- s h doet naar synthetische ere „Sinds een paai maan- )ch lebben we signalen dat Isd jte schaal in Nederland hri geproduceerd", zei een in li dvoerster vandaag. Het is enl ns haar nog onduidelijk din e precieze oorzaak van zij toename is. Mogelijk nat tde scherpere controle op raa Istoffen van xtc een rol, zo D jedt de nationale recher- atii 'kicentrale met rijs per minuut dof - Amsterdam heeft in laf deze week een nieuwe ïn t ntrale bij. Tulip Taxi is va tan uit een samenwerking elfi er bestaande taxibedrij- 1 heeft sinds maandag 25 is en ongeveer 50 chauf- in de stad rijden. De taxi's scheiden zich vooral door tarieven voor korte ritjes jrden berekend per mi- zei initiatiefnemer Van gisteren. iag - De diervriendelijke jisatie Biologica heeft via He 'Adopteer een kip' tot e 10.000 biologische kip- kn de man gebracht. Itieouders' bezorgen hun or een bedrag van een 30 euro per jaar een le nder de best denkbare ndigheden op een Neder - biologische kippenboer- Verder krijgen zij het >m elke maand zes verse ifte halen bij een natuur- tgswinkel. leur - Tijdens een brand Iwooncomplex van de westelijke Gezondheids- n Etten-Leur zijn afgelo- Icht tien bewoners geëva- f. Een van hen is vanaf de verdieping naar beneden bngen. Een ander kon Se brandweer vanaf een Bcherm naar beneden p geholpen. Niemand ■gewond. De brand is ver- '1 door een patiënte die latras in brand had ge- Rotterdam - Twee meisjes keken gisteren naar een Blom aan het voeteneinde van een ziekenhuisbed. De Blom is speciaal ontworpen om kaartjes in te steken. Hierdoor zien de patiëntjes zelf de kaartjes omdat ze nu aan het voeteneinde staan in plaats van dat ze achter hun hoofd op een prikbord worden opgehangen. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - In één op de drie Nederlandse bedrijven is tij dens werktijd alcohol beschik baar. Dat blijkt uit een onder zoek dat het Instituut voor On derzoek naar Leefwijzen Ver slaving (IVO) uitvoerde naar al coholgebruik op het werk. Zo'n 5 procent van de werknemers on dervindt op het werk problemen als gevolg van alcohol. Het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) presen teerde gisteren de bevindingen van het IVO op een studiedag. Alcoholconsultant Grijns noemt de resultaten alarme rend. ,Als er veel alcohol be schikbaar is, zal het veel wor den gebruikt. Er is een cultuur gekweekt, waarin alcoholcon sumptie heel normaal is." Het IVO interviewde 4289 per sonen over hun drinkgedrag. Daaruit bleek dat ongeveer 4 procent van de werkende be roepsbevolking wel eens alco hol drinkt vlak vóór of tijdens het werk. Bijna veertig procent van de ondervraagden drinkt wel eens alcohol vlak na het werk. Niet in elke sector wordt even veel gedronken. Mensen in de horeca, de bouw, boeren en vissers drinken het meest. Een op de vijf werknemers is een excessieve drinker. Dan drink je meer dan 20 glazen alcohol per week of minstens één keer in de week meer dan 6 glazen achter elkaar. Bijna de helft van de werkne mers is zich niet bewust van af spraken over het drinken van alcohol in het bedrijf. Toch be staat bij 78 procent van de be drijven een alcoholbeleid. In de Verenigde Staten gebruiken meer dan helft van de bedrijven een alcoholtest om het verbod op drinken tijdens werktijden te controleren. In Nederland bestaat weinig animo voor die test, constateert het IVO. Grijns: „Bedrijven moeten bete re afspraken maken en duidelij ke richtlijnen opstellen over wat wel en niet mag. Op alcohol rust een taboe. Als iemand op zijn werk komt en naar alcohol ruikt, is het moeilijk om dat be spreekbaar te maken." De exacte gevolgen van alco holgebruik op het werk, zijn niet bekend. In 1996 schatte het Trimbos-instituut dat 10 tot 30 procent van de bedrijfsongeval len samenhangt met alcoholge bruik. Twee jaar later werd ge constateerd dat 3 tot 6 procent van de beroepsbevolking alco holproblemen heeft. Sindsdien is er nauwelijks meer onder zoek uitgevoerd. tilburg/gpd - Marokkaanse kinderen in Nederland spreken steeds slechter hun moedertaal. Het Berbers verliest het van het Nederlands. Goed voor de inte gratie? In ieder geval niet goed voor de cultuur, vindt onder zoeker Yahya E-rramdani. De taalkundige van de Univer siteit van Tilburg promoveerde op een vergelijkend onderzoek naar de beheersing van het Ber bers door Marokkaanse kinde ren in Nederland en hun leef tijdsgenootjes in het moeder land. De conclusie lag voor de hand. De kinderen in Neder land kennen de regels van de taal minder goed dan de kinde ren in Marokko. In groep 8 zijn de verschillen niet zo groot, maar kleuters lopen achter. „Het kabinet zal zeggen dat ze op de goede weg zijn met hun beleid", zegt E-rramdani. „Dat ze op deze manier de integratie bevordert." Maar als Marok kaan vindt hij het zonde dat de kinderen een deel van hun cul tuur verliezen. De teloorgang van het Berbers betekent overi gens niet automatisch dat het Nederlands van de kleuters be ter wordt. Leerkracht Aalouch, die op basisscholen het Neder lands en Berbers bijspijkert van Marokkaanse kinderen, zegt in de praktijk niet te merken dat het Nederlands de laatste jaren beter is geworden. „Kinderen leren een beetje van dit en een beetje van dat. Daar door spreken ze slechter Ber bers, maar niet beter Neder lands." Raad: Profboksen desnoods verbieden den haag/gpd - De Nederland se Boksbond (NBB) is woedend op de Gezondheidsraad. Die pleit in een advies desnoods profboksen in Nederland te verbieden als er geen strengere regels komen. De kans op blij vend herenletsel is anders te groot. Jongeren onder de 16 jaar zouden helemaal niet aan bokswedstrijden mogen deel nemen. Volgens NBB baseert de Gezondheidsraad zich op verouderde gegevens. Om de bokssport minder ris kant te maken moeten de regels worden aangepast. Zo moet er verplichte informatie komen over de gezondheidsrisico's. Pas als de sporters alle risico's kennen en accepteren mag aan wedstrijden worden deelgeno men. Na een knock-out op het hoofd moet neuropsycholo- gisch en neurologisch onder zoek plaatsvinden. En zolang symptomen van hersenletsel aanwezig zijn moet een wed strijdverbod gelden. Volgens de NBB zijn veel maat regelen al genomen. Zo zet de scheidsrechter bij een knock out op het hoofd de wedstrijd stop en mag de bokser acht we ken lang geen wedstrijden bok sen. „De neuroloog beslist ver volgens of weer gebokst mag worden", aldus NBB-voorzitter Van den Driesschen. In het advies staat ook dat elle boogstoten in het voetbal zo'n grote risicofactor vormen voor het oplopen van hersenletsel, dat de spelregels moeten wor den veranderd. De Gezond heidsraad dringt aan op strin gent bestraffen van elleboogge- bruik in het veld en adviseert de introductie van een 'tijdelijke wissel' om aan het hoofd ge raakte spelers grondiger te kun nen onderzoeken. door Frouke Houtman den haag - Carnaval en een pi- po-neus domineerden gisteren een onalledaags debat in de Tweede Kamer. Een debat dat nota bene ging over het Konink lijk Huis. Een uitgesproken lolbroekens feer behoedde premier Balke nende voor een schrobbering. De Tweede Kamer had de mi- nister-president op het matje geroepen. Balkenende verklaar de afgelopen vrijdag na de mi nisterraad dat hij sommige sati reprogramma's over koningin Beatrix en haar familie ver over de schreef vond gaan. De pre mier zei te vrezen dat kijkers van die programma's de op merkingen van de koningin, ook al wordt die rol gespeeld, serieus zouden nemen. Na de storm van kritiek die Bal kenende de afgelopen dagen over zich heen kreeg, besloot de Kamer het gisteren over een luchtiger boeg te gooien. De SP, die het debat had aangezwen geld, vroeg Balkenende onder meer of hij eigenlijk vindt dat hij in de satire Kopspijkers goed geïmiteerd wordt. Waarop Ka mervoorzitter Weisglas de pre mier in de sfeer van het debat naar het spreekgestoelte nodig de: „Dan is het woord nu aan de enige echte minister-presi dent." De Kamer wilde bovenal van de premier weten of hij zijn uit- Nawijn: Als mens mocht ik niets zeggen De door Balkenende zo ge koesterde eenheid van het ka binetsbeleid is niet meer. Gis termiddag opende de premier de mogelijkheid voor minis ters om op persoonlijke titel 'vragen op te werpen' en daar gaat hij de komende tijd nog veel last mee krijgen. Die voorspelling doet oud-minis ter van vreemdelingenbeleid en integratie Nawijn (LPF), die precies een jaar geleden van wege een persoonlijke ont boezeming nog hard op de vingers werd getikt. Nawijn kreeg de hoon van de Tweede Kamer én de knoet van Balke nende over zich heen nadat hij in een interview met het spraken had gedaan als leids man van het kabinet, als minis ter of als mens. Balkenende ver dedigde zich door te stellen dat hij geen uiting had gegeven aan een kabinetsbesluit, maar ge sproken had 'als minister-presi dent, met een individuele ver antwoordelijkheid ten opzichte van het koningshuis'. „Het Ko ninklijk Huis heeft recht op eer biediging. Ik mag daar om vra gen." Volgens de premier is satire schadelijker dan vaak wordt ge dacht. „Ik denk bijvoorbeeld aan hoe Paul de Leeuw zich blad Nieuwe Revu had gezegd persoonlijk geen tegenstander van de doodstraf te zijn. Het kabinet moet met één mond spreken, werd Nawijn in een verhit debat voorgehouden. Balkenende stelde vast dat het vertrouwen in zijn minister een 'deuk had opgelopen'. „Ik had het veel moeilijker in het debat dan Balkenende nu", zegt Nawijn, nu Kamerlid, een beetje verongelijkt. „Mis schien is het handigheid van hem. De les die ik een jaar ge leden moest trekken was dat je als mens niets mag zeggen zolang je minister bent. Maar als minister-president mag dat blijkbaar wel." keer op keer over Anneke Grön loh heeft uitgelaten. En neem Youp van 't Hek die tekeerging tegen Buckler. Dat bier is nooit meer teruggekomen." De Kamer had de stellige in druk dat Balkenende met zijn moreel appèl de interesse van televisiekijkend Nederland voor programma's als Egoland en Kopspijkers alleen maar heeft aangewakkerd. Dat gold in elk geval voor LPF-leider Herben. „Ik had dat Egoland nog nooit gezien", bekende hij. „Ik ben het pas achteraf gaan waarde- PvdA-fractievoorzitter Bos: „De premier wilde rust rond het ko ningshuis en minder satire. Vindt u dat u daar op deze ma nier in geslaagd bent?" Balke nende werd even fel: „Het is zo gemakkelijk om te zeggen: praat er maar niet over. Zwijg die programma's maar dood. Maar zo zit ik niet in elkaar. Ik sta liever pal dan dat ik er stil zwijgend aan voorbij zou gaan." WD-leider Van Aartsen noem de Balkenende hierop 'kruisrid- derlijk'. Dat bleek de premier als een compliment op te vat ten. „Ik ga hiermee door, ook al krijg ik de hoon van iedereen over me heen", riep hij geëmo tioneerd. Hij oogstte er applaus van enkele oudere dames op de publieke tribune mee. De kritiek van Herben richtte zich vooral op justitieminister Donner, die zich pal achter Bal kenende stelde met opmerkin gen als 'Kopspijkers is smake loos' en 'losbandigheid leidt tot verloedering'. Herben toverde in de Kamer een vuurrode pi- po-neus te voorschijn en zette die op. „U verstaat de tekenen van de tijd niet", stelde hij vast. „Het is vandaag de elfde van de elfde. En carnaval heeft niks met verloedering te maken." Donner bleef echter bloedseri eus. „Ik kom niet van beneden de rivieren", repliceerde hij. „Bij ons heeft de elfde van de elfde een geheel andere beteke nis: het einde van de Eerste We reldoorlog." otcë, LATeM tME VASi VO0f$TEl(£M PAT A\S Z!) STopptM m RAfèElACHE-lPF6 IfttMMIqSHUlS WWSTOppÊN W/J Illustratie: Wim Stevenhagen den haag/gpd - De Tweede Ka mer voelt er niets voor gemeen ten het recht te geven asielzoe kers met een verblijfsvergun ning te weren. CDA, WD en PvdA keren zich tegen een plan van de Rotterdamse PvdA-afde- ling om bij de spreiding van asielzoekers met een vluchte lingenstatus, de grote steden 'te ontzien'. Volgens de Rotter damse sociaal-democraten kan de stad de toestroom van kans armen niet meer aan. Volgens CDA-Kamerlid Sterk heeft Rotterdam een punt dat het onevenredig veel kansar men aantrekt. „Het is redelijk dat de stad aan ons vraagt daar iets aan te doen. De problemen in de grote steden zijn groot. Maar het kan niet zo zijn dat mensen die een vluchtelingen status hebben, worden ge weerd. Wel kan ik me voorstel len dat we het spreidingsbeleid nog eens kritisch tegen het licht houden." Ook PvdA-Kamerlid Dijssel- bloem vindt dat zijn partijgeno ten in Rotterdam te ver gaan. „Mensen die een status hebben en dus in Nederland mogen blijven, mag je niet weren. Alle gemeenten zijn verplicht wo ningen beschikbaar te stellen. Wat je echter ziet, is dat die in Hoogezand leeg blijven staan en iedereen naar Amsterdam en Rotterdam gaat. Daar kun je wat tegen doen door statushou ders een acceptatieplicht op te leggen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers heeft een beperkt aanbod woningen en daar moet de asielzoeker uit kiezen." WD'er Visser vindt het Rotter damse plan de omgekeerde we reld. „Laat de stad eens iets doen aan de grote hoeveelheid illegalen en afgewezen asielzoe kers die er wonen. Zij zorgen voor veel problemen en echte vluchtelingen zouden straks geen woning meer mogen heb ben?" Minister Verdonk (vreemdelin genbeleid) heeft al laten weten er niets voor te voelen asielzoe kers niet toe te laten tot de gro te steden. „Als Rotterdam te weinig woningen heeft, moet de stad woningen vrij maken door de illegaliteit beter aan te pakken", laat zij weten. den haag/anp - Staatssecretaris Van der Laan (media) wil in een prestatieafspraak met Publieke Omroep (PO) gaan vastleggen wat zoal van de omroepen wordt verwacht. Dat blijkt uit haar zogenoemde mediabrief die ze vrijdag in de minister raad bespreekt, bevestigen bronnen rond het kabinet. Der gelijke prestatieafspraken zijn ook een vurige wens van PO- voorzitter Bruins Slot. De be windsvrouw vindt dat er op dit moment veel naar kijkcijfers wordt gekeken en wil dat ook andere indicatoren worden ge hanteerd. In die prestatieaf spraak wil ze beschreven zien dat de publieke omroepen meer aandacht gaan besteden aan onder meer cultuur, vrou wen en migranten. Ook moet er meer Nederlands drama ko men, maar daar zijn de zendge machtigden al druk mee bezig. Door deze maatregelen door te voeren hoopt ze op een kwali teitsslag bij Publieke Omroep. (advertentie) den haag/gpd - Als de WD zich blijft keren tegen de nieuwe Europese grondwet, zal dat zeker ge volgen hebben voor het referendum daarover volgend jaar. Dat zegt de Ier Cox, liberaal en voorzitter van het Europees Parlement. „Je kunt niet in het parlement tegen zijn en dan vervol gens succesvol campagne gaan voeren voor een positieve uitslag in een referendum. Het is net als boeren. Wat je zaait, zul je oogsten." Dat Nederland een referendum wil over Europa is geen zaak van Brussel, zei Cox gisteren tijdens een bezoek aan Den Haag. Wel is hij beducht voor populistische geluiden over Europa die een rol kunnen spelen bij de campagne voor een volksraadpleging. Hoewel hij de VVD daar niet van wil beschuldigen, wijst Cox er wel op dat ook Nederland niet immuun is voor populisme. „U heeft die ervaring vorig jaar ook Volgens Cox moet de WD beseffen dat de Euro pese liberalen, ook die in Nederland, eea cruciale rol hebben gespeeld bij het ontstaan van de Eu ropese grondwet. „We moeten niet onze eigen inbreng om zeep helpen. We hebben geholpen de consensus over de grondwet tot stand te brengen." Cox vindt ook dat de onrust over de toetreding van tien nieuwe lidstaten, volgend jaar mei, niet terecht is. Recent gaf de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, tussentijdse rap portcijfers. Vooral Polen loopt achter op het schema, zo was de conclusie. Cox relativeert dat. „Er zijn duizen den punten en puntjes die allemaal gecontro leerd worden, waaraan de kandidaten moeten voldoen. Vooral op het gebied van voedselveilig heid en landbouwhervorming ligt er nog werk." Maar dat de Europese burger daarvoor zou op draaien is onzin, stelt Cox. „Als de Polen niet klaar zijn, kunnen ze ook geen geld uit Brussel krijgen. Het zijn dan de Poolse burgers die beta len en niemand* anders."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3