Satire voedsel voor het volk GESPREK VAN DE DAG Zelfs juf en meester kunnen niet meer spellen Piet Paulusma te gretig met aanprijzen Bavaria Nepbier en satire 'Als je er niet in zit, tel je eigenlijk niet mee' WOENSDAG 12 NOVEMBER DAGELIJKS LEVEN Nou BtPANkT vc>or^ pe zr Satire. In Nederland leidt de kruis tocht van premier Balkenende en minister Donner tegen satire tot een vermakelijk debat in de Twee de Kamer. Maar het kan ook an ders. In dictatoriale regimes kan sa tire levensgevaarlijk zijn. MENSELIJK Een Britse rechter heeft Catheri ne ZETA-JONES en Michael DOUGLAS een betrekkelijk ma gere schadevergoeding toege kend. Het blad Hello! moet 21.000 euro betalen aan het paar wegens de publicatie van zonder toestemming genomen foto's van hun bruiloft. De twee hadden 500.000 pond geëist. Hello! moet van de rechter ruim een miljoen pond betalen aan concurrent OK!, dat een deal had met Douglas en Zeta-Jones voor de exclusieve rechten op de bruiloftsfoto's. Het paar trouwde in november 2000 in het Plaza Hotel in New York. Foto: AP Elaine Davidson heeft met 1903 piercings veel weg van een levend SPELDENKUSSEN. De Braziliaanse is daarmee de vrouw met het grootste aantal piercings in haar lichaam en heeft een vermelding in het Guinness World Records boek. Gisteren was zij in de Tate Gal lery voor moderne kunst in Lon den, waar het honderdmiljoen ste exemplaar van het beroem de recordboek werd gepresen teerd. Foto: Reuters/Lee Besford. JOHANCRUIJFFisdoorde rechter in Utrecht in het onge lijk gesteld in een kort geding dat hij had aangespannen te gen de Baarnse uitgeverij die een boek over hem wilde uitge ven. Maar de uitgeverij mag het boek toch niet in de handel brengen. De rechter stelde na melijk wel de supportersvereni ging van Ajax in het gelijk. Die eiste ook een verbod van het boek omdat er foto's gebruikt zijn waarvan het auteursrecht bij de vereniging ligt. De 3000 exemplaren van het boek Johan Cruijff De Ajacied die de uitge verij a) in de winkels had lig gen, hoeven niet terug. PORNOKONING Larry Flynt heeft foto's gekocht waarop de voormalige Amerikaanse krijgs gevangene in Irak, Jessica Lynch, naakt poseert met twee soldaten. Flynt zal de foto's niet in zijn blad Hustler publiceren, omdat Lynch 'een goed kind is en slachtoffer van de regering- Bush'. De foto's zijn genomen kort voordat de 20-jarige soldate naar Irak vertrok. Daar werd zij krijgsgevangen gemaakt door de Irakezen. De afdeling propagan da van het Amerikaanse leger verzon een heldenverhaal rond om haar gevangenneming en be vrijding. Later bleek er weinig van waar te zijn. Foto: AP Bavaria prijst zichzelf te enthousi ast aan. En dat mag niet van de Re clame Code Commissie want het gaat hier om bier. De commissie is het eens met de klagende Stichting Alcoholpreventie STAP. In korte tijd is de bierproducent driemaal op de vingers getikt. De laatste keer was dat omdat weerkundige Piet Paulusma in een tv-spotje 'op een onstuimige ma nier' een grote hoeveelheid bier in z'n winkelwagentje propt. Hij wil de zo graag omdat het de volgende dag mooi weer zou worden. En dat is te weinig terughoudend, vindt de commissie. Ook de reclame van afgelopen zo mer waardoor studentenverenigin gen eerstejaars konden lokken met een bon voor een gratis biertje van het Brabantse merk kon niet door de beugel. Volgens de commissie is er dan geen sprake meer van zelf regulering en dat hoort wel bij een drankje met alcohol. De derde keer stond de naam Ba varia iets te duidelijk op de shirts van voetbalclub Vitesse. Het ging om reclame voor de malt, met een alcoholpercentage van slechts 0,05 procent Maar de naam Bavaria is volgens de commissie te duidelijk verbonden met de -alcoholhou dende- bieren van de Brabantse brouwer. Eigenaar P. Swinkels jr. is het eens met de kritiek over de studentenre clame. „We steken de hand in ei gen boezem. Dit moet zorgvuldi ger." Maar hij is het niet eens met de andere berispingen. „Paulusma schaft bier aan, hij drinkt het niet." En dat met Vitesse slaat nergens op. „Ongelooflijke flauwekul. We prijzen de malt aan met een lager alcoholpercentage dan in een rotte banaan. Als we zo gaan werken ko men er meer regeltjes dan er ooit te handhaven zijn." Zo werden nog vorig jaar in Jorda nië een uitgever en journalist ge arresteerd omdat ze in een sati risch tv-programma de emir van de golfstaat Qatar als een buik danser hadden neergezet. Zware belediging, luidde de aanklacht. Het uitoefenen van satire is in be paalde regimes in feite een daad van verzet Wie satire zegt, zegt Animal Farm, het beroemde boek waarin George Orwell in 1945 de draak stak met totalitaire samenlevin gen. Vorig jaar werd het stuk voor het eerst opgevoerd in het com munistische China, na officiële goedkeuring van de overheid. En wat te denken van het zeer suc cesvolle 'De Avonturen van de Brave Soldaat Schwejk' uit begin vorige eeuw. Het werk is een bij tende satire op de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. Meer recent is het Britse Spitting Image, een grote tv-hit in de jaren '80 en '90, waarin poppen kop stukken op de hak nemen. Aan vankelijk bestond van hogerhand veel kritiek, maar daarna begon het 'Wim-Kan-effect': als je er niet in zat, telde je eigenlijk niet mee. De serie kreeg navolging in lan den als Japan, Portugal, Grieken land en Duitsland. Een versie in Rusland (Koekly, dat marionetten betekent) kreeg te maken met maatregelen van het Kremlin, dat bezwaar maakte te gen de pop van toenmalig presi dent Boris Jeltsin, die een dron ken zwerver verbeeldde. Later werd de Poetin-pop verboden, maar die verscheen snel weer op het scherm, in een vernietigend een-tweetje met Bill Clinton. De laatste scoort, onder meer door de sigarenaffaire, sowieso hoog op de lijst van meest geparodieerde staatshoofden aller tijden. In 2001 zorgde een tv-zender in Abu Dhabi voor opschudding met een programma waarin de Israëli sche premier Sharon werd afge beeld als een vampier. Een Ameri kaans zeepconcem trok zijn recla me terug. Maar ondanks Israëli sche protesten liet de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Emiraten de uitzending doorgaan. In Parijs werd dit jaar een theater stuk van de planken gehaald na dat de regisseur door onbekende aanvallers in het gezicht werd ge sneden. Het satirische stuk heette 'George W. Bush of Gods Treurige De vroegere Duitse bondskanselier Hel mut Kohl sprak over 'de zegen van de late geboorte'. Dat deed hij in relatie met de tragische geschiedenis van zijn land. Als ik eerder was geboren, zei hij, en dus ouder was geweest dan had ik vuile handen en was medeplichtig ge weest aan veel verschrikkelijks. Ik denk aan die uitspraak van Kohl en verzin er een variant op. Van 'zegen' maak ik 'ongerief. Dat is een beetje het omge keerde. Voor 'geboorte' neem ik 'stuk jesschrijver'. Samengevat luidt dit taal kundigefröbelwerk: 'het ongerief van de late stukjesschrijver'. Kan het de goedkeuring van Balkenende wegdra gen Van waar mijn ongerief? Al bijna een hele week gaat het gesprek in onze moerasdelta over niets anders dan on gepaste satire, waaraan volgens de pre mier en diens trou we ouderling Don ner het koningshuis dreigt te bezwij ken. Intussen heeft ieder die er toe doet zijn zegje gedaan. Het vragenuurtje gisteren in de Tweede Kamer herinnert aan een cabaretesk ziekenhuis met Mat Herben als clinic clown. Ik zit maandag een uur voor aanvang voor mijn scherm om niets van het satirische kleien bij het rebelse BNN te missen. Hoezo grenzeloze onbe nulligheid van Egoland? Twee dagen eerder blijkt in 'Kopspijkers' een bril jant gepersifleerde koningin oergeestig en haarscherp over haar blinde zuster. Een landelijk ochtendblad tekent de majesteit in haar blote bips met alleen zo'n hoed op. Grappen op namen en op lichamelijke gebreken zijn symp toom van droog gekookte scheppings drift bij wanhopige tekstschrijver of cartoonist. Maar ik kijk. Zoekt men ie mand die Sanne Wallis de Vries goed kan nadoen, dan heb ik een tip. Vraag Bea. We zijn intussen zes dagen verder en welk nieuw gezichtspunt voegt een co lumnist nog toe? Ik hobbel achteraan. Ik weet sinds gisteren dat twee gerefor meerde jongelingen op leeftijd niet na mens het kabinet hebben gesproken. We zullen nooit weten of ze dat dan misschien namens majesteit hebben gedaan. Ik kan me dat niet voorstellen. Want Bea mag na een voorbeeldige wedstrijd van twintig jaar zonder noe menswaardige fouten nu in blessure tijd helaas wat aan scherpte verliezen, dom is ze nog steeds niet. Echt hands zal ze niet maken in haar strafschopge bied. Ik denk dus eerder dat Jan-Peter en Piet-Hein in hun ijver in dat majes teitelijke doel hebben geschoten. Tikje terug met tamelijk nare gevolgen. Ik constateer links en rechts leedver maak omdat de majesteitsschennis die het tweetal zorgen baart, de program ma's in kwestie juist extra kijkers be zorgt. Dat is flauw. Mag Donner soms nooit meer wat zeggen over bolletjes slikkers omdat iemand op Curasao daardoor wel eens op een idee kan ko men? Ook aan het gevoel van humor bij deze bewindslieden wordt getwij feld. Maar daar is niks mis mee, weet ik uit eigen ervaring. En de manier waarmee Piet-Hein gisteren carnaval vergeleek met de Eerste Wereldoorlog is oneindig subtiel vergeleken bij wat doorgaans als amusement wordt aan- Sms-taal wordt steeds populairder. Op het display staat in correct Neder lands: Hoe is het? Morgen toch even lunchen bij Plaza? See you. Foto:GPD/Harmen de Jong Studenten die niet kunnen spellen? Zeer herkenbaar, zegt Margreet aan de Wiel, docent Nederlands aan de Pabo in Amsterdam. „Ik adviseer studenten vaak teksten die kinderen en ouders onder ogen krijgen, even door een ander te laten controleren." Het staat anders zo onnozel, vindt ze. Als moeder krijgt ze ge regeld post met spelfouten van leerkrachten van haar kind. De Nederlandse taal verloedert, vindt een ruime meerderheid van de bevolking. Bijna de helft denkt dat het taalonderwijs steeds slechter wordt. Drie kwart meent dat de meeste Nederlanders geen fout loze brief meer kunnen schrijven, staat in een onder zoek van NFO Trendbox. Aan de Wiel krijgt geregeld studenten van de havo in haar klas die niet kunnen spellen. „Als we ze de re gels uitleggen, lukt het daarna meestal wel. Maar ja, dat is wél stof van de basisschool." Soms vraagt Aan de Wiel zich af hoe haar studenten ooit de havo heb ben kunnen halen. Ook hun woordenschat holt ach teruit. „Een woord als 'respectievelijk' kennen de meeste leerlingen niet." De groep die niet kan spellen is heel divers; het zijn zeker niet alleen de allochtonen, zegt Mieke Smits, voorzitter van het Netwerk Lerarenopleiders van het primair Nederlands onderwijs en docent. „Zij kun nen soms juist beter spellen, omdat zij het Neder lands als tweede taal hebben moeten leren." In Nederlandse onderwijs is de spelling volgens h meestal losgekoppeld van de inhoud. „Kindere fout spellen zeggen: 'Ja maai' de inhoud is toch goed?"' Terwijl het volgens Smits normaal zou ten zijn dat je ook even kijkt of het juist geschri is. Hans Bennis, taalkundige en directeur van li Meertens Instituut (voor taalvariatie en volkenl de), is het daarmee volkomen eens. De houdin je spelling te conü oleren mist hij ook onder zij denten. Bennis geeft een aantal uren grammat de universiteit en zijn studenten worden kwaai hij punten aftrekt voor een onjuiste spelling. D vinden ze belachelijk. „U geeft toch grammatit zeggen ze dan. Vroeger waren docenten volgens Bennis meer nu gericht op een juiste spelling. „Als ik vroeg biologie 'ik vint' tijdens een proefwerk schreel de docent daar een dikke streep onder. Dat da nu niet meer. Er is een enorme nonchalance opgetreden in taalvaardigheid." Niet alleen onder docenten onder jongeren zelf. Het sms-en en chatten deren in een eigen soort van taaltje waar spelfc er niet toe doen, draagt daartoe ook bij. Mayke Calis Een fragment uit de tweede aflevering van het BNN-programma Egoland. Foto: ANP/Marcel Antonisse Cowboy'. Een enorm succes werd de Amerikaanse film 'Wag the Dog', over een president die in opspraak raakt door een buiten echtelijke affaire en dan maar een oorlog begint om de aandacht af te leiden. Een satirisch sprookje dat Pippi Langkous-auteur Astrid Lindgren in 1976 schreef, leidde in Zweden tot een belastingverlaging. Ze schreef het verhaaltje nadat ze een absurd hoge belastingreke ning had gekregen. Enkele dagen na publicatie in de krant Expres sen werd een belastingverlaging aangekondigd. Overheidsmaatregelen, en dan vooral de impopulaire, zijn vaker het doelwit. Een tv-satire op een nieuw belastingvoorstel in Duits land leidde in juli 1997 tot een chaos op vliegvelden en in reisbu reaus. De rubriek Monitor had bij wijze van grap een overtuigende reportage gemaakt over een reis- belasting. Bij vertrek uit het land moesten grote bedragen worden betaald. Duitsland trapte erin, belde luchthavens plat en boekte massaal reizen af. Sommige staatshoofden snappen de populariteit van satirische pro gramma's en proberen een graan tje mee te pikken. Zo speelde de toen voormalige Poolse president Lech Walesa in 1999 mee in de politieke satire Fabeltjesland. De film verscheen midden in de ver kiezingsstrijd in de bioscopen. Het hielp kandidaat Walesa alleen niet. Hij verloor, niet zo'n beetje ook, en verliet de politiek. De cover van het boek 'Het cabaret van Kopspijkers'. Foto: ANP/Uitgeverij Thomas Rap-Bezige Bij. geboden in de ondraaglijke lichtheid van de Nederlandse televisie. 'Kopspij kers' is niet mijn idee van spitse humor en die poppetjes van BNN verhouden zich tot satire ongeveer zoals de Josti- band tot het Koninklijk Concertge bouw Orkest of zoals prinses Christi na tot Cecilia Bartoli. Dat is de kwes tie niet. En wat is de kwestie dan wel? Dat iedereen, ook een gerefor meerde meneer in ambtskostuum, met zijn poten van mijn slechte smaak moet ajblijven. Ik was laat met mijn mos- - terd. Ik zei het al. Maar net niet te laat. Want bij het schei den van het vragenuur waarschuwde de premier |ggg| ineens dat satire ooit het nepbier Buckler had ver jaagd. En dat zou ook de koningin kunnen over komen. Nóg eentje in ei gen doel. Jan-Petertje, Jan-Petertje, Petertje, Pe tertje-Jan, wat maakte je d'r weer een zooitje van.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2