SPORT van Belkum: 'Ik ben er nog lang niet' 'Geen nationale ramp als ik niet naar de Spelen ga' t Als 13-jarige voor de leeuwen geworpen kids§P@RTkids GHC verrast Sparta 2 duiventil Foreholte kegelt Quintus uit de beker uit een roemrijk waterpologeslacht lonkt naar Athene Elftal van de week I3iv| :r Leede is ..••leverancier woensdag 12 november 2003 Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredactie.ld@hdc.nl Alex Scholte en voetbalver eniging Ter Leede gaan ook in het seizoen 2004-2005 met elkaar door. Onder leiding van de Haagse trainer werd het vrouwenteam vorig seizoen kampioen van Nederland. Fusieclub GHC heeft Erol Cengiz als 500ste lid binnen ge haald. De Vlietclub oefent in ja nuari tegen eredivisieclub RKC. Peter Bregman is de nieuwe voetbalvoorzitter van Stomp- wijk '92. Hij volgt Jan Luiten op. Bij de handbalafdeling van de club is Ria Kieft gehuldigd door het handbalverbond. Zij ont ving een bronzen bondsspeld voor 40 jaar vrijwilligerswerk. De Noordwijkse scheidsrech ter Wout Schaap is gestopt met zijn activiteiten voor KNVB. Schaap, ex-scheidsrechter be taald voetbal, acteerde de laat ste jaren in de top van het ama teurvoetbal. De gestaakte voet balwedstrijd Laakkwartier - VE- LO (1-2) in de tweede klasse C wordt niet meer uitgespeeld. Cock Jol is de nieuwe trainer van FC Kranenburg. De kleurloze 0-0 tussen Hoek en Scheveningen eindigde in een beschamende vertoning. Twee minuten voor het einde raakten enige spelers verhit en na afloop gingen tientallen toe schouwers elkaar te lijf. De scheidsrechter had een kwartier nodig om zijn kleedkamer te bereiken. Kaarten heeft arbiter Makkelie niet uitgedeeld, wel kan de KNVB een lijvig rapport tegemoet zien. Nog even een geheugensteun tje. Alle amateurvoetbalwed strijden beginnen zaterdag om 13.30 uur. Dit in verband met de belangrijke interland Schot land-Nederland. Richard Wit- schge heeft na vijf maanden weer een competitiewedstrijd gespeeld. Hij kwam zijn broer Rob te hulp en viel in bij de re serves van ADO '20. Suzanne de Goede wordt op zondag 23 november gehul digd. De Zoeterwoudse wieler kampioene van Nederland is vanaf 11.30 uur in het clubhuis het middelpunt van de Vrien den van Swift. Marissa Ooster- lee (Valkenburg) stopt met wiel rennen. De jeugd van Swift presteert nog steeds goed op de wierbaan van Alkmaar. Nu mochten broer en zus (Barry en Kelly) Markus de bloemen in ontvangst nemen. Wesley Kre- der werd tweede bij een cyclo cross in Dordrecht. De 13-jarige Dave Zaat (BCO) heeft in het Noord-Hollandse Andijk een zilveren medaille ge wonnen bij het Nederlands kampioenschap zevende klasse libre. Alleen Dennis van de Burg was sterker dan de jeugdi ge biljarter uit Oegstgeest. Tijdens de basketbalwedstrijd MSV - Red Giants heeft sponsor AON Verzekeringen een nieuw scorebord aan de Noordwijkse wethouder Peter van Bockhove overhandigd. In zwembad Waterthor in Den Haag was De Columbiaan dui delijk sterker dan DES en Van Vliet Barracuda. In de vereni gingscompetitie heeft alleen RZ nog een kleine voorsprong op de Voorhouters. De schaatsselectie van Zuid- Holland zit vol met regionale rijders. Onder Zoeterwoude- naar Wim den Eisen trainen Helen van Goozen (Hoogmade) Menno Barends (Leiden), Ro nald van den Ing (Roelofarenfs- veen), Bob de Jong (Leimuiden) en Dennis Kalker (Ter Aar). Ar nold van der Poel heeft de juni oren Lisette van der Geest (Oud Ade), Marieke van Hoek (Oegst geest), Esther Boer (Woubrug- ge) en Dennis van Leeuwen (Hoogmade) onder zijn hoede. De basketbalsters Nike Hart- lief en Barbara Nieuwenhuys (ex-Grasshoppers) zijn per he den speelgerechtigd voor de Haagse club Jumpers. leiden - GHC heeft gisteravond gezorgd voor een daverende verrassing tegen de reserves van profclub Sparta. De Leidse derdeklasser won het oefenduel aan de Vliet met 4-3. De officië le opening van het kunstgras veld werd daarmee voor 200 toeschouwers een onverwacht presentje voor de jarige trainer Eelco Fielemon. Sparta 2, onder leiding van Ni co Jalink en Leiderdorper Alf- ons Groenendijk, verkeek zich op de felheid van GHC. Hoewel de Rotterdammers, met drie ju nioren in het elftal, vrijwel de hele wedstrijd domineerden, brak GHC met enige regelmaat gevaarlijk uit. Cengis Pat zette na één van die uitvallen de Groene Hart Combinatie op voorsprong. In het begin van de tweede helft maakte Sparta gelijk nadat kee per Marcel Straathof een straf schop had gestopt, maar kans loos was bij de rebound. John Fakkel en Joey Benaissa scoor den vervolgens voor GHC. Bei de keren kwam Sparta op gelij ke hoogte. De bezoekers misten daarna een handvol kansen. In de laatste minuut besliste Cor Varkevisser het duel in Leids voordeel door een afgemeten voorzet vanaf de linkerflank be heerst af te ronden. voorhout - Foreholte heeft zijn reputatie van 'cupfighter' waar gemaakt. Gisteravond verplet terden de Voorhoutse handbal- sters Quintus 2 met 33-16. Door de verrassende zege in de eigen Gaasbak drong Foreholte door tot de halve finale van deel één van het bekertoernooi. Mariska van Steijn beleefde een topavond tegen de ploeg uit Kwintsheul, die in de competi tie een klasse hoger speelt. De cirkelspeelster scoorde twaalf keer. Ook Lindsay Willemen was op schot. Daarnaast kregen jonge speelsters uit de selectie van Elly Spreeuw en Nicole Donners, zoals de zussen Mar- lène en Annabelle Arroy, speel tijd. Peggy van Drongelen maakte een voorzichtige ren tree na een blessure. Door de uitschakeling van de gevreesde eerstedivisionist (Quintus 2 promoveerde vorig seizoen onder meer ten koste van Foreholte) groeit in Voor hout de hoop op een lang be- keravontuur. In het laatste weekeinde voor Kerstmis speelt Foreholte in de halve eindstrijd tegen Ventura, Hellas 2 of DES '72. De winnaar van de daaruit voortvloeiende finale plaatst zich voor het 'grote bekertoer nooi'. Daaraan nemen ook ploegen uit de eredivisie deel. korfbal - Velocitas en Sporting Trigon zijn groepswinnaar ge worden in de voorronde van het toernooi om de Leidse Korf balbeker. Zij komen in de halve finales uit tegen KZ Leiden en Fiks, die beslag legden op de tweede plaats in hun poule. Beide wedstrijden worden mor genavond vanaf 19.00 uur in de Apollohal in Oegstgeest afge werkt. De winnaars spelen op 29 december de finale in de Vijf Meihal. to: Hielco Kuipers Leidse coach Jan Klerks krijgt na breuk met roeiers rol achter de schermen door Tim Brouwer de Koning leiden - Roeicoach Jan Klerks dreigt de Olympische Spelen van Athene mis te lopen. De Leidenaar heeft na een aanva ring met het hart van de dubbelvier, Mi- chiel Bartman en Diederik Simon, geen toproeiers meer onder zijn hoede. „Voor de betrokken roeiers lijkt de kans op olympisch succes verkeken, maar voor mijzelf vind ik het minder jammer. Het is geen nationale ramp als Jan Klerks niet naar de Spelen gaat" Klerks is er de man niet naar om conflic ten breed uit te meten. De breuk met Bartman en Simon, die hij vijf jaar coachte, noemt hij zelfs logisch. „Ik kan mij voorstellen dat zij na al die jaren op mij zijn uitgekeken", zegt Klerks nuch ter. „Toproeiers trekken intensief met elkaar op. In zo'n bootje zit je twee keer per dag bijna letterlijk op eikaars lip. Ze ker in Nederland, waar individuele vrij heid een groot goed is, kan een ploeg dan gemakkelijk uit elkaar vallen. Maar het gevoel van verzadiging is niet weder zijds. Sterker, ik zou het zo weer doen als ze mij zouden vragen. Ik ben niet rancuneus." Toch, zegt Klerks, voelde het vertrek van de twee voormalige goudvinken (Atianta 1996 in de Holland Acht) aanvankelijk aan als een relatie die op de klippen loopt. „Wij waren goede bekenden van elkaar. Eén keer eerder waren we al uit een gegaan, toen Bartman en Simon ko zen voor coach Diederik de Boorder." Maar dit jaar kwam het duo met Geert Cirkel en Gerritjan Eggenkamp vrij plot seling weer onder de hoede van Klerks. De medaillejacht van de boot die in 2000 nog olympisch zilver veroverde, verliep tijdens het wereldkampioenschap echter rampzalig. De gelouterde Nederlandse ploeg werd slechts twaalfde en verover de zelfs geen toegangsbewijs voor de Olympische Spelen in Athene. „Er is in die laatste fase wat misgegaan in de trai- ningsopbouw. Valt het resultaat tegen, dan is de coach de klos. Dat mechanis me zie je ook in andere takken van sport, zoals onlangs bij de hockeyers." Na het mislukte WK zegden Bartman en Simon („zij kunnen niet met maar ook niet zonder elkaar") hun vertrouwen in Klerks op. Zij zoeken naarstig naar een andere boot (Simon overweegt een over stap naar de acht) om hun laatste olym pische kunststukje op te voeren. Geert Cirkel daarentegen, een adept van Klerks, stopte helemaal met wed strijdroeien. Klerks kreeg van de roei- bond een ander takenpakket. Hij onder steunt voortaan andere coaches en richt zijn aandacht vooral op jonge roeiers. De Leidse coach, die zijn halve baan bij de KNRB combineert met zijn werk als fysiotherapeut, heeft weinig moeite met zijn nieuwe rol in de luwte. „Vorig jaar was ik ook al coach van een jonge dub belvier. Toch zou ik het jammer vinden als ik de Olympische Spelen niet als coach meemaak. In mijn rol van super visor begeleid ik andere coaches zonder dat ik kan coachen. Dan kan ik toch wat minder van mezelf kwijt." n der Veldt (Noordwijk) Faerber (Ter Leede) J. Winter (FC Lisse) tKorbee'^' De VreugdLensink (Noordwijk) W (Katwijk) W (Ter Leede) t Koordes# (Ter Leede) W Molenaar (Katwijk) Naarendorp (FC Lisse) fSchnaterW (Rtjnsb'Boys) W Spelersklassement speler club gem. 1. Sander Molenaar Katwijk 7,67 2. Joost Kuhlmann Rijnsburgse Boys 7,50 3. Jurgen Faerber Ter Leede 7,40 4. Juul Emanuelson FC Lisse 7,33 Raymond Flaton Quick Boys 7,33 Jack Honsbeek FC Lisse 7,33 Michel Nok Rijnsburgse Boys 7,33 8. Jeffrey Winter FC Lisse 7,30 9. Rogier Koordes Ter Leede 7,27 10. Berry Charité Rijnsburgse Boys 7,25 Leen de Vreugd Katwijk 7,25 12. Richard Hoek Quick Boys 7,22 13. Orson Naarendorp FC Lisse 7,20 14. Peter Kromhout Quick Boys 7,18 15. Bram Meurs Noordwijk 7,11 Stefan Schaafsma ARC 7,11 Robbert van Wijk Rijnsburgse Boys 7,11 18. Raymond Kolder Rijnsburgse Boys 7,09 Bas Lensink Ter Leede 7,09 Norbert van Lochem Rijnsburgse Boys 7,09 Carlo van Zeist Ter Leede 7,09 22. 20 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club zaterdag gem. 1. Rijnsburgse Boys (7,08) 6,92 2. Quick Boys (6,92) 6,88 3. FC Lisse (6,25) 6,82 4. Ter Leede (7,31) 6,80 5. Katwijk (6,67) 6,67 6. Noordwijk (6,55) 6,51 7. ARC (6,25) 6,30 srtjan van Geen Ze stamt uit een roem- erpologeslacht, maar het o dat de hele familie zich ar carrière bemoeit. De 1 aam heeft lefke van Bel- mer >k nooit als belastend er- j- De 17-jarige Leidse maak- 9, je week haar debuut in en perlands team in een serie Lgs roefenwedstrijden tegen j. De Olympische Spelen D4 fonkelen aan de ein- Is ik zo doorgroei als ik nu n, zou de kans er zijn. Ik het bijzonder is, maar ig ver weg." ijk dook lefke van Bel- ip jonge leeftijd het wa ls dochter van Alex van en Erna Maasdijk en van Stan en Marc van kon dat niet anders. Zij lat ze een bekende ach- heeft. Haar wordt re- gevraagd of zij dan ischien familie van die 'an Belkums is. „Ik heb ims nooit écht zien spe- igt ze. „Ik hoor van an- rel hoe goed ze waren, hen hoef ik het niet te weten. Er wordt in de nog minder over water- «proken dan in families maar één kind speelt, ren ook niet na te pra- ir hoe het ging in een jd, want dat weten we Iwel." ;electie van Jong Oranje speelster van SG De !/Vivax al deel aan EK's s. De soms lange trai- iges deden haar beslui- op school wat rustiger O lers loen. Vorig jaar stapte ze an 4-gymnasium over havo op het Bonaven- illege. Dit jaar doet ze men. Van 'het Bona' krijgt ze alle medewerking om veel te trainen in Zeist, uitzon derlijk voor een niet-LOOT- school. „Het is thuis wel punt van discussie geweest. Mijn ou ders hebben de keuze bij mij gelegd. Vroeger was school al tijd belangrijker, maar ik heb la ten zien dat ik zelfstandig kan werken. Het was ook een laatste kans om met de oudere speel sters te trainen. De meeste ne men na de Olympische Spelen afscheid." Van Belkums eerste weken in Zeist waren memorabel. Zij kan maar met moeite aanpikken bij de gelouterde internationals. „Ik was gewend bij de beteren te horen, maar ineens was ik de slechtste. In het begin dacht ik: als ik dit nog drie weken moet meemaken, vind ik het niet eens meer leuk. Ik kende de an deren ook alleen van naam en gezicht, want met De Zijl spelen we niet in de hoofdklasse. Ge lukkig werd ik als jongste met een opgenomen in de groep. Dat viel me mee." Van Belkum ging ervan uit, dat zij alleen met het grote Oranje mocht meetrainen. Dat zij kans maakt om bij de selectie te ko men, verbaasde haar. Tegen Canada mochten 22 speelsters hun kwaliteiten tonen aan bondscoach Paul Metz. De Leidse kreeg veel speeltijd, pik te haar doelpuntjes mee en werd niet gedold. Voordeel van Van Belkum is ook dat zij niet aan een positie gebakken zit. Ze is allround, ligt net zo lief mid- voor als midachter of als dege ne die het spel verdeelt. Menig hoofdklasser wilde haar al inlijven, maar die heeft ze al lemaal afgewimpeld. Ze heeft nog geen rijbewijs en de nood zaak is er niet. Omdat het Ne derlands team toch vrijwel da gelijks bij elkaar is, traint ze al op niveau met de beste water- polosters van het land. En over stappen naar LZ 1886 is voor een Van Belkum, van oudsher De Zijl/LGB'ers, uit den boze. Met de Leidse vereniging werd ze vorig jaar kampioen in de tweede klasse en voert ze dit seizoen zelfs de ranglijst in de eerste klasse aan. Dikke kans dus dat Leiden ook bij de vrou wen op korte termijn twee hoofdklassers kent. „Het gaat sneller dan verwacht. Het gaat er ook serieuzer aan toe dan in het verleden. Toen waren we soms met zijn vijven op de trai ning. Nu zijn er elke keer twin tig" Mocht haar club de hoofdklasse bereiken, dan is dat geen garan tie dat Van Belkum ook blijft. „Want met De Zijl spelen we voor een plaats bij de onderste zes. Wil ik voor het kampioen schap gaan - en vroeg of laat is dat zo - dan moet ik weg. Het buitenland zie ik ook wel zitten, maar dan wel een club die goed is. Ik heb genoeg verkeerde ver halen gehoord. Je moet oppas sen voor valkuilen." Hoewel zij zich niet kansloos acht voor Athene, gaat zij ervan uit dat de Spelen nog ver weg zijn. Nederland moet zich zelfs nog plaatsen. Eind februari is het kwalificatietoernooi in het Italiaanse Imperia. Nederland moet eerste of tweede worden in een poule met Canada, Rus land, Duitsland en Tsjechië. Dat is geen kansloze zaak, met of zonder Van Belkum. „Ik weet hoe bijzonder het is om aan de Olympische Spelen mee te doen. In 2008 wil ik er zeker bij zijn. Athene zou mooi zijn, maar ik ben er nog lang niet." Jto: Dick Hogewoning voorschoten - Vooral haar pril le leeftijd trok de aandacht, toen Nicolien van Vliet op 28 september debuteerde in Fo- rescate 1. Maar eenmaal in het veld toonde het pas 13-jarige hockeytalent aan dat de inval beurt niet te vroeg kwam. Van Vliets uitzonderlijk vroege debuut in de hoofdmacht vond zijn oorsprong in een blessure- golf in de Voorschotense selec tie. „De één had een scheen beenblessure, de ander was op een bal gaan staan en scheurde daarbij haar enkelbanden. En zo waren er nog wel een paar", vertelt de scholiere op haar veertiende verjaardag. Dat coach Reza Taberima zijn door kwetsuren uitgedunde spelersgroep aanvulde met Van Vliet en nog twee B-junioren, was niet zo verwonderlijk als het lijkt. Taberima traint naast het eerste team ook de BI en was dus goed op de hoogte van de bijzondere kwaliteiten die dat team herbergt. Die kwaliteiten leveren ook goede prestaties op. In de voor competitie eindigde het team van Van Vliet als eerste. Daarna werd een aanvraag ingediend bij de hockeybond om na de herfst in een hogere klasse te mogen spelen. Het verzoek werd gehonoreerd, zodat Fo- rescate BI zich gaat meten met gerenommeerde clubs als HGC en Rotterdam. Hoe dat de meis jes vergaat, is nog even afwach ten. De eerste wedstrijd - uit bij HGC - ging nipt verloren (1-0). Zaterdag volgde de eerste over winning. Op eigen veld werd Cartouche BI met 2-0 versla gen. Het is ook nog te vroeg om middenveldster Van Vliet nu al een mooie carrière te voorspel len. De bekende Wassenaarse topclubs bevinden zich welis waar om de hoek, maar die hebben haar nog nooit gepolst voor een overstap. Van Vliet heeft er ook nog niet over nage dacht of ze dat overheeft voor haar sport. Bij Forescate is zij serieus bezig met hockey, maar de gezelligheid telt voor haar minstens even zwaar. En of de sfeer bij een andere club net zo goed is als bij haar huidige vereniging, dat is nog maar de vraag. „Na mijn eigen wedstrijd blijf ik altijd hangen. Dan gaan we bijvoorbeeld met het hele team kijken bij de jon gens. En op vrijdag eten we met zijn allen op de club. Vroeger kookten we dan bijvoorbeeld macaroni, maar dat kan niet meer nu ons clubhuis is afge brand en we geen keuken meer hebben. Dus nu eten we meest al brood." Twee trainingsavonden, een wedstrijd met haar eigen ploeg en een reserverol bij het eerste maken van hockey een tijdro vende bezigheid voor Van Vliet. Dat is wel eens lastig, bijvoor beeld als ze het druk heeft met school. Ze zit op het Adelbert College in Wassenaar, in 2 havo/vwo. „Vaak spelen we met de BI op zaterdag en met het eerste op zondag. Dan blijft er weinig tijd over om huiswerk te maken." Hoe vereerd zij zich ook voelt met haar rol bij de hoofdmacht, haar eigen team blijft voorlopig het belangrijkste, zegt Van Vliet. „Met Liselotte (Mulder) en Car- lijn (Leclerq) heb ikéén keer meegetraind met het eerste, maar dat doen we nu niet meer. We misten dan onze eigen trai ning en dan heb je toch een beetje het gevoel dat je je team genoten in de steek laat." Met gezelligheid heeft dat niets Nicolien van Vliet: „Na mijn eigen wedstrijd blijf ik altijd hangen. Dan gaan we bijvoorbeeld met het hele team kijken bij de jongens." Foto: Dick Hogewoning te maken. „Want in het eerste heb ik het ook naar mijn zin. Het is wel fijn voor mij dat dat team ook nog hartstikke jong is. Mijn zus Marjolijn zit er ook in. Zij is achttien en er zijn nog meer meiden van rond die leef tijd, dus die schelen niet eens zo veel met mij." Maarten Dekker Kidssport Is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omstreken. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sportredac- tie.ld@hdc.nl en moeilijke keuze, de telling van het Elftal van k. Makkelijk was het Se van Bas Lensink en Hamdi van Ter Leede. |en allebei een 9. Hamdi op de linkerspitspositie n Bak achter zich, die de rest van de selectie een 8 verdiende. San- inaar krijgt de voorkeur :rry Charité, omdat de jse Boys-speler kampt blessure. Hij krijgt rust, ij dit weekeinde weer :doen. middenveld is gekozen rntrole (Naarendorp - 0, met aanvalsimpul- Jefffey Winter en op passes van Nick Schna- Hamdi te bedienen. Kolder moet daarom de dug-out plaatsne- rbee/De Vreugd staat er een sterk centrum, en Lensink zijn de op- Ie backs en dan blijft de van Carlo van Zeist nog ehand.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23