Bush roept Bremer terug naar de VS i Volgend jaar gratis bussen tussen Leiden en Den Haag :ansen krijg je nietI Leidsch Dagblad Kunstwerk Wolkers voor station Leiden JE MOETJE CREËREN IE AO DEELTIJDOPLEIDINGE Bollenveiling weg uit Lisse Snotterig of gezond? Doe mee aan De Grote Griepmeting Spoedberaad Irak CIA: Situatie verslechtert Gebrilde genialiteit Tegen-Beeld wint Zilveren Veer 2003 Leidsch D .blad een compromis, ilu evardnadze 3 oetgaan Bi 11 rlje val z in V D rbij iipertelescoop at geboorte m ekker' is ■nadeloos Dor Leiden ig ngoud ;en bier leakor Alphen Coghe de traangasgranaat de moestuin Overwegend droog 4 11/12 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43385 los woensdag 12 november 2003 agblad nr. 43385 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 MMENTAAR Landelijke primeur voor provincie Zuid-Holland door Timoteus Waarsenburg/gpd leiden/den haag - Er rijden volgend jaar gratis bussen tussen Leiden en Den Haag. Dat hebben Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland gis teren besloten. Het gaat voorlopig om een proef voor een jaar, die op 5 januari 2004 ingaat. Doel van het gratis openbaar vervoer, waarmee de provincie Zuid Holland een landelijke primeur heeft, is het vergroten van de bereikbaarheid van Leiden en Den Haag. De proef betreft buslijn 88 die tussen de Simon Vestdijklaan in Oegstgeest en Den Haag CS rijdt en lijn 95 die pendelt tussen de Van Panhuys- straat in Noordwijk en het Haagse centraal sta tion. Beiden lijnen gaan via het Transferium in Leiden over rijksweg A44 via Wassenaar. De bus sen, zogeheten interliners, rijden alleen op door deweekse dagen van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. Aanvankelijk wilde de pro vincie de bussen alleen tijdens de spitsuren gratis laten rijden. Gisteren besloten GS echter om bei de lijnen gedurende de hele dag gratis aan te bie den. Een rit kost nu vijf strippen, ruim twee euro. De provincie hoopt dat automobilisten die 's ochtends vanuit de Leidse regio naar Den Haag reizen nu de overstap maken naar het openbaar vervoer. Ze kunnen hun auto gratis neerzetten op de par keerplaats van het Transferium langs de A44 en met de gratis bus verder naai- het centrum van Den Haag. Wie op een andere halte van het tra ject opstapt, hoeft evenmin iets te betalen. Pagina Ri: 'Als driehonderd automobilisten van deze dienst gebruik maken, is de proef geslaagd' washington-bagdad/anp - De Amerikaanse regering over weegt de soevereiniteit in Irak sneller over te dragen aan de Ira kezen. De hoogste Amerikaanse civiele bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, is voor spoedbe raad naar Washington terugge roepen om de plannen te bespre ken. De inlichtingendienst CIA verwacht dat de veiligheidssitu atie in heel Irak gaat verslechte- De CIA vreest dat steeds meer mensen zich bij het verzet zul len aansluiten, vooral soennie ten die tot nu toe aan de zijkant bleven staan. Ook in het noor den en zuiden, waar de Neder landse militairen zich bevin den. Bovendien is voldoende wa pentuig aanwezig waardoor het plegen van aanslagen een stuk simpeler wordt, aldus de CIA. In de rapportage staat ook dat de samenwerking tussen bui tenlandse strijders en aanhan gers van Saddam Hussein nau wer wordt. In Washington groeit de ontevredenheid over de Iraakse regeringsraad. Een hoge Amerikaanse regerings functionaris zei dit weekeinde gefrustreerd te zijn over de 24- koppige raad. „We zijn niet ge lukkig met ze. Ze werken niet als een wetgevende of regerend lichaam, terwijl we juist vooruit moeten. Ze nemen geen beslui ten." De door de Amerikanen inge stelde regeringsraad moet vol gens resolutie 1511 van de VN- Veiligheidsraad uiterlijk op 15 december met een tijdschema en een procedure komen voor het opstellen van een grondwet en verkiezingen. De Iraakse in terim-minister van buitenland se zaken Zubari heeft al gezegd dat deze deadline mogelijk niet haalbaar is. De druk op president Bush in zake Irak neemt ondertussen toe. Bijna veertig Amerikaanse militairen zijn de afgelopen tien dagen in Irak om het leven ge komen. De druk vanuit de Re publikeinse partij van Bush om de zaak te versnellen neemt toe met het oog op de presidents verkiezingen volgend jaar. Het zuiden is tot nu toe vrij rus tig en aanslagen zijn zeldzaam. In de zuidelijke provincie Al- Muthanna zijn 1100 Neder landse militairen gelegerd. De situatie is hier tot nu toe erg rustig. Zeker zes Italiaanse mili tairen kwamen vanmorgen om het leven gekomen door een zware explosie bij het hoofd kwartier van de Italiaanse cara binieri in de Zuid-Iraakse stad Nassiriya. Een nog onbekend aantal personen raakte gewond. HERSENLETSEL lopen meer kans op hersenletsel dan welke ers' e sporter ook. Tot deze ;eheel opzienbarende con- de Gezondheidsraad na I onderzoek gekomen. Ook "Iers lopen een toene- kans op hersenletsel nu eboog steeds vaker ongege- en onbestraft in de strijd geworpen, ezondheidsraad bepleit nu aantal extra maatregelen veiligheid van de sporters =^rgroten. Daar is niks mis Maar sommige van de regelen gaan toch iets te I de raad een aantal spelre- an het voetbal wijzigen om de gelegenheid te bieden ireider onderzoek te ver en naar de hoofdkwetsuur i/7i jen speler. In de tussentijd een wisselspeler tijdelijk ft n invallen. Op zich een run athieke maatregel, maar effectief en zeker fraude- u>0 lig. Als de arts twijfelt of aai oetballer verder kan, moet m gewoon het veld niet in- 2 L cht, voor het boksen heeft de A idheidsraad allerlei goed- 1de adviezen in petto. Ook kan het geen kwaad de Ho [estelde regelaanpassingen '«clun merites te beoordelen, anders dan bij het wiel en, ijshockey of autoracen - :ho s gevaarlijke sporten - is k g lij boksen de bedoeling de wa stander middels een aantal reg slagen op hoofd en romp schakelen. Althans daar het publiek voor en dat wil uui ht waar voor zijn geld. Men 11 geen hersenchirurg te zijn et£ weten dat herhaaldelijke A ien tegen het hoofd blijven- n 'triade aanrichten. een groot aantal mensen is boksen een walgelijke van sportbeoefening. Hen het vrij door te zappen een ander net Ooit onder- de Gezondheidsraad de elijke gevolgen van het ie I en van een bal. Gelukkig is reI ooit tot een kopverbod ge- doi in. Om het profboksen te too eden, riekt naar bevoogd- i betuttling en is een ont- ng van de eigen verant- "delijkheid van de sporter. iyer new vork - Topschaker Garry Kasparov in diep gepeins achter een speciale bril tijdens zijn eerste partij tegen computer X3D Fritz. De strijd tussen Mens en Machine ging gisteravond in New York van start. De tweekamp staat volledig in het teken van virtual reality. Schaakbord, stukken en klok ontbreken. Kaspa rov kijkt met zijn speciale bril naar de stand op het driedimensionale schaakbord, dat met behulp van la sertechnieken voor zijn neus wordt getoverd. Hij raakt geen stuk aan, maar brengt zijn zetten in gespro ken taal over, via spraakherkenning worden deze elektronisch verwerkt. De eerste partij, waarin Kaspa rov met wit speelde, eindigde na een bloedstollend gevecht in remise. Fritz ging langs diepe afgronden, maar bleef koelbloedig overeind. Kasparov zei na afloop weinig hinder te hebben gehad van de bril. Hij vreest wel voor vermoeidheid na lange tijd door de glazen te moeten turen. De match gaat over vier par tijen. Kasparov heeft 150.000 dollar startgeld gekregen. Bovendien ontvangt hij 50.000 dollar bij winst en 25.000 dollar wanneer de tweekamp gelijk eindigt. Foto: Reuters/Henny Ray Abrams Aanhoudingen na brand in Alphen alphen aan den rijn - De poli tie heeft twee mannen van 18 jaar aangehouden die worden verdacht van brandstichting in het Alphens bedrijvencomplex Gnephoek. Dat heeft het Open baar Ministerie bevestigd. De twee mannen, afkomstig uit Woubrugge en Alphen aan den Rijn, worden morgen voorge leid op verdenking van brand stichting. Corus besluit tot uitgifte aandelen londen - Het staalconcern Co- rus gaat over tot een aandelen emissie. Hiermee zijn ongeveer 1,3 miljard nieuwe aandelen gemoeid. Het bedrijf heeft 420 miljoen euro nodig voor de fi nanciering van de herstructure ring van de Britse activiteiten en versterking van zijn kapitaal positie. De maatregel moet Co- rus voor het einde van 2006 uit de problemen helpen. Vader en kind bij brand gedood zoelen- Een vader van 35 jaar en zijn 1-jarig kind zijn van nacht om het leven gekomen door een brand in een woning in Zoelen (Gelderland). De 33- jarige moeder en een 4-jarig kind konden het huis op tijd uitkomen. Dat heeft de politie medegedeeld. De technische recherche onderzoekt de oor zaak van de brand. Piloten gesnapt met drank op londen - Een piloot, een copi- loot en een stewardess van Bri tish Airways zijn in Noorwegen aangehouden op verdenking van drankgebruik voordat zij een vliegtuig van Oslo naar Londen zouden vliegen. British Airways zei dat het drietal aan de politie is overgedragen. Een alcoholtest wees uit dat zij had den gedronken. College steekt 150.000 euro in object (advertentie) leiden - De stichting Tegen-Beeld heeft de Zilveren Veer 2003 gewonnen. Met een overweldigende meer derheid van stemmen sleepte deze organisatie de cultuurprijs van de Leidse regio in de wacht. Tegen- Beeld is onder meer verantwoordelijk voor de muurgedichten in Leiden. De cultuurprijs werd gisteravond uitgereikt op het Zilveren Veer Gala in de Leidse Schouwburg. Tegen-Beeld was een van de vijf genomi neerden. Het publiek koos voor een andere kandidaat: de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL). De pun ten van de jury gaven echter de doorslag. Piet van Veen van Tegen-Beeld reageerde blij verrast op de uit verkiezing van zijn stichting. „We zijn drie keer eerder genomineerd geweest voor de Zilveren Veer", al dus Van Veen. „Eindelijk gerechtigheid." Pagina Kunst Cultuur: Verrassende ontknoping Zilveren Veer Gala. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Er komt een kunst werk van lan Wolkers voor het station Leiden Centraal. De schrijver en kunstenaar heeft van het college van B en W de vrije hand gekregen voor het object. Het gemeentebestuur heeft er 150.000 euro voor over, dat be drag is inclusief materiaalkos ten en het honorarium. Van Wolkers, geboren in Oegst geest, is ook het kunstwerk 'Moeder en Kind' in het Plant soen. Volgens burgemeester Henri Lenferink reageerde Wolkers enthousiast op het verzoek. Met de keuze voor Wolkers is er een definitief einde geko men aan het geharrewar over het kunstwerk op het Stations plein. jarenlang werd er een fanatieke lobby gevoerd voor de plaatsing van de uit 1917 daterende fontein van Theo van Doesburg, oprichter van het tijdschrift De Stijl. Oud-cultuurwethouder Alexander Pechtold wilde de zeven meter hoge fontein - in de vorm van een vierkant in een vierkant - daar niet heb ben. Zijn laatste voorstel aan de erven Van Doesburg was om de fontein in het Stenevelt- park in De Kooi te zetten. Jan Wolkers werd geboren in Oegstgeest, maar woont te genwoordig op Texel. De schrijver en kunstenaar be waart veel jeugdherinneringen aan de stationsomgeving, blijkt uit zijn boek Terug naar AANVANG 1 DECEMBER WWW.HESASO „Het aardige is", zei burge meester Lenferink gisteren, „dat hij aan het eind van zijn carrière - naast het object in het Plantsoen - nóg een kunst werk in Leiden mag creëren." Volgens de burgemeester heeft Wolkers al 'een soort maquet te' ingediend. (advertentie) Presenting live on Stage: D-vine. Supersnelle RAP en lunlcv titphon muziek! UcahM: Srote OjtSracM Êmeeate internationaal iBrtaotslatn 131 leMea. Eet/se-. 5 core SUCCES BEGINT AAN DE HES HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM lisse - De veilinghallen van de Hobaho verdwijnen uit Lisse. Het bloembollenbemiddelings- bedrijf heeft per 1 december de huur van het complex in het centrum opgezegd: alleen het kantoor blijft nog gevestigd aan de Haven om op termijn te ver huizen naar de voormalige Tuinbouwschool aan de Heere- weg. De logistiek van de bollen wordt uitbesteed aan het Zwaagdijkse bedrijf GAM Bak ker. Met de huidige loodsmede- werkers wordt momenteel ge sproken over hun toekomst. Wellicht zullen ze meeverhui zen naar Noord-Holland. De verhuizing van de logistiek naar Noord-Holland komt niet als een verrassing. Al een paar jaar maakte Hobaho er geen ge heim van dat de veiling in Lisse haar langste tijd had gehad. Volgens directeur J. Blauw bete kent het uitbesteden van de lo gistiek een aanzienlijke kosten besparing. De hallen zijn maar drie maanden van het jaar echt vol in gebruik voor de bollen- handel terwijl ze voor het hele jaar worden gehuurd. Dat de kopers de bollen niet meer daadwerkelijk kunnen vastpakken bij de veiling, is vol gens Blauw niet zo'n probleem. Er is een kwaliteitssysteem ge komen dat de koper garandeert dat de bollen die hij koopt aan zijn normen voldoen. Hoe de toekomst er uit ziet voor de huidige loodsmedewerkers, is volgens Blauw nog onderwerp van intern overleg. Wetenschappelijk onderzoek van Haarlemmer moet schat aan gegevens opleveren door Annalaura Molducci haarlem - Snotterig, droge hoest, spier pijn, koude rillingen of gewoon gezond? Geef het door op de site van De Grote Griepmeting en je doet mee aan een uniek wetenschappelijk onderzoek: het exact in kaart brengen van de griepgolf in Nederland, België, ja zelfs heel Euro pa en de manier waarop de golf zich verplaatst. Is dat per trein, bus, vliegtuig of juist per auto? Leeft de griep op tij dens of net na het carnaval als veel men sen dicht op een kluitje zitten of juist niet? Haarlemmer Carl Koppeschaar, hoofd redacteur van de wetenschappelijke website Kennislink, is één van de beden kers van de site die nu sinds een weekje in de lucht is en tot en met 1 april open staat. Hij heeft nu al tienduizend 'me ters' in Nederland en België die elke week doorgeven hoe ze zich voelen. „We hebben de site zo gemaakt dat er hon derdduizenden mensen mee kunnen doen. Hoe meer deelnemers, des te nauwkeuriger de gegevens." Koppeschaar is wetenschapsjournalist geworden na niet afgemaakte studies natuur-, wis-, en sterrenkunde. Op de si te Kennislink probeert hij voor iedereen betrouwbare en toegankelijke weten schappelijke informatie te geven. Daar uit ontstond het idee om iets te doen dat dicht bij de mensen staat: het werd griepmeting. „Dat is op zo'n grote schaal nog nooit gebeurd. Met de huidi ge tienduizend mensen die voor ons meten weten we al meer dan nu. Het Nederlands Instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg (NIVEL) krijgt nu gegevens van de huisartsen maar dat zijn slechts een paar duizend mensen." Hoewel iedereen kan meedoen aan de griepmeting beperkt het aantal deelne mers zich nu nog vooral tot zieken. „Daardoor krijg je een beetje een verte kend beeld", zegt Koppeschaar die dit ziet als een klein startprobleem. „Daar om zijn we ook zo vroeg in de lucht ge gaan. Als de echte griepgolf er in janua ri/februari aankomt, zijn deze kinder ziektes er een beetje uit." „De eerste griepgevallen zijn meestal lo kale besmettingshaarden, maar griep is zeer besmettelijk en verspreidt zich snel. Zo raakt een steeds groter deel van de griepkaart van Nederland rood gekleurd. Wie meedoet, is rechtstreeks getuige en mede-ontdekker van misschien wel een van de meest opzienbarende verschijn selen. Een team van wiskundigen pro beert aan de hand van de verzamelde gegevens een nog beter inzicht te krijgen in de verspreiding van virusziekten. Art sen en virologen hopen dat het onder zoek zal leiden tot veel betere adviezen voor griepvaccinatie." Koppeschaar hoopt dat ook scholen en bedrijven meedoen.Als het griepsei- zoen voorbij is, organiseren we een symposium met presentaties van schoolklassen, lezingen van echte griep- deskundigen en de eerste onderzoeksre sultaten." www.grotegriepmeting.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon et Wij gaan zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling i betaling per acceptgiro 4 Handtekenin 56,20 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl JLI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1