REGIO 'Provincie moet knoop doorhakken' Eigen bier voor Alphen ij Woningcorporaties willen meer ruimte in Katwijk Bank schenkt banken Polen toch naar terrein transportbedrijf PP? w skia Buitelaar - De twee woningcorpo- 1 Katwijk willen dat de ite hun meer ruimte in mee te dingen naar wende bouwprojecten. -Q pjecten voor woningen, Jinaties van wonen met 1of sport of welzijn gaan ar commerciële project elaars. Volgens de direc- rt. Hol kamp van De Brit- en J. Turenhout van de iche Bouwvereeniging Impelweg niet in beeld jemeentehuis. prwijl de woningcorpo- is projectontwikkelaars te voordelen hebben: zij i de Katwijkse klanten en I door een jarenlange re- J hebben vanuit hun Hingen als maatschap- m bdememer oog voor de happelijke en sociale ig: speelruimte, achter- ülichting, kinderopvang 3056ferk in de buurt. En, als lordeel, eventuele winst iuw vloeit terug in het in plaats van naar de I's. begeeft zich met de ïeepse renovatie van de üurt voor het eerst op ikkelaarsmarkt, sinds ngcorporaties ruim tien iden volledig privati- - De Brittenburg heeft ige week het multifunc- )lan De Coligny aan de te gepresenteerd, waar- S' e partijen samenwer- een gebouw voor wo lerwijs, sport en wei dat plan doorgaat, zou - h u ri e.rste keer zijn dat de [de in Katwijk iets mag e e 'pder projectontwikke- met (mistut: „In de jaren zeven- iede 'htig hebben we veel ,n bouwen, maar dat was jd dat het ook niet uit- ■szielioe groot het verlies abetept de overheid legde l m e rPP de woningcorpora- in jaren negentig kwam ig naar verzelfstandi- ajn alle financiële ban- rgesneden." p: „We moeten onze ei- ik ophouden. Prima, n moeten we wel geld 3 verdienen. Want er :1 hoogbouw en oudere lelaai i0uw worden opge- kmersidat kost een hoop tesfo r vernielers gehouden nd - Vier mannen tus- zeventien en twintig jaar Agepakt op verdenking jn aantal vernielingen in jond. Eind oktober wer- |Lee brievenbussen aan de Terwei en Aegenentlaan gemaakt. Ook een steiger, tabakken, autospiegels en tóten rond die twee stra- fcesten het ontgelden. Getuigenverklaringen van benden kon de politie de »en die uit Warmond en but aanhouden. |tus bubbling irschoten ihoten - Op maandag 1 toer begint een cursus g en Streetdance voor fc tussen twaalf en zestien [jongerencentrum OJC in boten. De cursus beslaat ssen en kost 25 euro. In- jen voor de cursus is mo- jot en met 25 november [OJC aan de Koningin Ju- ti 55, op maandag, don- len vrijdag tussen 15.00 Ouur. karsmarkt eterwoude 'oude-runduk - Drum- De Rijntamboers houdt de jaarlijkse Grootse larkt. De opbrengst •n goede aan de fanfare, larsmarkt heeft plaats in denkooi, Kooikersplein 1 irwoude. De deuren n 12.00 uur open en om 16.00 uur. woensdag 12 november 2003 e Kruis —f moten - De jaarlijkse ba ll de Rode Kruis-afdeling moten begint morgen, «svoorzitter Oosterloo Je bazaar, in het Rode Ibouw aan de Professor Jilaan 3, om 19.30 uur. flag 14 november is de van 10.00 tot 16.00 uur id. CDA is impasse rond Groenendijk beu leiderdorp De Leiderdorpse Rabobank bestaat honderd jaar en heeft daarom twee bankjes neergezet in sportpark De Houtkamp. De bankjes werden gistermiddag na overhandiging aan wethouder Molkenboer direct in gebruik genomen door drie geoe fende bankzitters van voetbalvereniging RCL Foto: Henk Bouwman door Judy Nihof hazerswoude/zoeterwoude - De provincie Zuid-Holland moet ingrijpen in de impasse rond be drijventerrein Groenendijk in Ha- zerswoude. Daar dringen de CDA-statenleden Hans Démoed en Kees van der Zwet bij de pro vincie op aan. De aanleg van bedrijventerrein Groenendijk stagneert omdat de gemeente Rijnwoude en Zoeterwoude het niet eens kun nen worden over een uitvals weg voor het gebied. „De pro vincie hecht veel belang aan de ontwikkeling van dit terrein. Dan kan het piet zo zijn dat dingen op zijn beloop worden gelaten", zegt Démoed. „Er moeten een keer knopen door gehakt worden. Iemand moet de regie nemen." De CDA-statenleden willen dat de provincie snel om de tafel gaat zitten met de gemeenten Rijnwoude en Zoeterwoude. „En dan niet op een vrijblijven de manier", aldus Démoed. Komt er geen oplossing, dan moet de provincie deze volgens hem forceren. „Over de aanleg van bedrijventerrein Groenen dijk wordt al tien jaar gepraat en we zijn nog altijd niets opge schoten. De provincie heeft er de instrumenten voor om er mee aan de slag te gaan. Maar op dit moment gaat het me te ver om al te praten over een aanwijzing waarmee de provin cie de gemeenten haar wil kan opleggen. Ik geloof nog altijd dat partijen er samen uit ko men." De aanleg van bedrijventerrein Groenendijk komt al jaren niet van de grond omdat de betrok ken partijen het niet eens kun nen worden over de toegangs wegen. Aanvankelijk zaten Rijn woude en Zoeterwoude op één lijn. Beide gemeenten wezen een toegangsweg naar de ver keersluwe Rijndijk af. Wat de gemeenten wilden, was een ex tra aansluiting op rijksweg 11. Rijkswaterstaat wees die moge lijkheid echter af. Een andere optie, een uitvalsweg via het terrein van Heineken, wees de bierbrouwer af. Onlangs kwamen Zoeterwoude en Rijnwoude tegenover elkaar te staan, toen Rijnwoude voor stelde om het Hazerswoudse deel van de Rijndijk af te sluiten en het verkeer naar bedrijven terrein Groenendijk via Zoeter- woude-Rijndijk te laten rijden. Daar voelt Zoeterwoude niets voor. Die gemeente wil haar deel van de Rijndijk ook ver keersluw houden. Bij de bezwaren van Zoeter woude kan Démoed zich 'wel iets voorstellen'. „Maar we moeten met elkaar een oplos sing vinden. Ik zeg niet: dit of dat is dé oplossing. Wat ik wil is dat de provincie de regie neemt. Er moet iets gebeuren." De slechte economische situa tie is volgens de CDA-statenle den geen argument om de aan leg van bedrijventerrein Groe nendijk op zijn beloop te laten. „Aan dit bedrijventerrein is ab soluut nog behoefte. Niets doen vanwege de slechte economi sche situatie zou korte-termijn- politiek zijn. We hebben het hier over investeringen in de toekomst." Brouwers aan den Rijn brengen Rijngoud door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Rijn- goud heet hun bier, dat om te beginnen de Alphense markt moet veroveren. Een stoer blond biertje van hoge gisting met een fris, fruitige smaak en een alcoholpercentage van 6.2%. De Brouwers aan den Rijn, Peter Herpertz en Jan Gils uit Alphen aan den Rijn, zijn een eigen bedrijf begon nen. Vrijdagavond wordt in ca fé Kwatro aan wethouder Groen in 't Woud het eerste Al phense Rijngoudje gepresen teerd. Drie jaar geleden hadden ze er nog hun dromen over: bier brouwen in een eigen brouwe rij. De Brouwers aan den Rijn maken al lang een fruitig, fris met liefde behandeld brouw sel. Ze hebben een schare fans die de 120 liter bier, die Her pertz en Gils zo'n zes tot zeven keer per jaar in een immense pan in de buitenlucht brou wen, met veel genoegen drin ken. Onder het huis van Peter Herpertz werden de eigen ge bottelde flesje te rusten gelegd om na te gisten. Thuis brouwen is voor beide heren nog steeds een prachtig ritueel. „Elke keer wordt de smaak voller, beter en is het recept weer iets bijgesteld. Bij natuurlijk brouwen ben je be zig met de pure smaak. We ge bruiken absoluut geen chemi sche toevoegingen." En dat wordt niet anders bij de grote brouwerij St. Servattumus in Schijndel. Want daar gaan de Brouwers aan den Rijn, die al lebei een volledige baan heb ben, voorlopig hun heil zoe ken. Deze brouwerij, vernoemd naar de schutspatroon van Schijndel en de beschermheili ge van Maastricht, legt zich helemaal toe op de bereiding van speciale bieren. „Die brouwers zijn met onze uitge kiende receptuur - water, pils- mout, hop, gist, suiker en veel mooie geheimen - professio neel aan de slag gegaan. Na tuurlijk zijn we een paar dagen wezen kijken, maar zij oefenen met net zoveel liefde hun vak uit als wij. Alleen hebben deze brouwers meer opslagmoge lijkheden, betere spullen en apparatuur. De flesjes die van dit bedrijf komen hebben ons bier met ons merk en eigen lo go van de Hefbrug Alphen." Het ligt in de bedoeling van de Alphenaren om na Alphen de wereld te veroveren. En ooit een eigen brouwerij in hun ei gen stad. „We hebben in Al phei! nu zo'n zes afzetgebie den. We hopen dat het er snel meer worden. We proberen de markt te veroveren niet alleen met het bier, maar ook met vil tjes en posters. Als je Rijngoud eenmaal hebt geproefd, ben je verkocht. Ja, dat denken we." Lisse overweegt Ruigrok vergunning te geven door Sjaak Smakman lisse - De Hillegomse arbeids bemiddelaar Ruigrok krijgt waarschijnlijk toch toestem ming krijgt voor de-plaatsing van enige tientallen stacaravans op een terrein achter het trans portbedrijf Mart van der Linden aan de Tweede Poellaan voor de tijdelijke huisvesting van 100 tot 150 Polen. Voorwaarden daarvoor zijn dan wel dat het terrein aan alle ei sen voldoet en bovendien krijgt Ruigrok maar een tijdelijke ver gunning voor ten hoogste vijf jaar. „Als ons bedrijfsleven pro fiteert van deze krachten, dan vinden wij dat we als gemeente een verantwoordelijkheid heb ben voor een ordentelijke huis vesting van deze mensen", al dus de Lissese wethouder Schuijt. Gisteren praatten Ruigrok en het Lissese college over wat wethouder De Roon betitelde als een 'valse start'. Zonder een officiële vergunning aan te vra gen begon Ruigrok vorige week met de aanleg van een stacara vanterrein op een stuk grond op het bedrijventerrein bij De Engel dat hij huurt van de Lis sese aannemer Horsman. Het werk ligt inmicjdels stil en ge meente en ondernemer zijn in gesprek over de voorwaarden waarop Ruigrok een tijdelijke vergunning kan krijgen. Vol gens De Roon eist lisse onder meer dat alle werknemers le gaal zijn, dat ze voor het over grote deel werken voor Lissese ondernemers en dat het terrein de vorm krijgt van een pensi oen zodat de daar wonende Po len niet na enige tijd aanspraak kunnen maken op een woning in Lisse. Schuijt benadrukte dat de ge meente om twee redenen seri eus overweegt om toch met Ruigrok, die een van de groot ste uitzendbedrijven voor werk nemers uit het Oostblok in de regio runt, in zee te gaan. In re gionaal verband is het pro bleem van de huisvesting van de duizenden vooral uit het Oostblok afkomstige tijdelijke werknemers al een paar keer aan de orde geweest. Vooral Hillegom en Noordwijk hebben (advertentie) rijnland kozijnen KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? toonaangevend in kunststof reliëf kozijnen met het probleem te maken. In Hillegom heeft het uitzend bureau Ruigrok een aantal pan den opgekocht waarin het zijn werknemers huisvest. Dat wil Lisse voorkomen, omdat daar door minder woningen be schikbaar zijn voor Lissese wo ningzoekenden. In Noordwijk zitten de meeste Polen in staca ravans en tenten op de cam ping Jan de Wit, maar daar moet een einde aan komen. Zo dreigen de mensen op straat te komen. Op initiatief van de Hil legomse wethoucter Witteman en de toenmalige Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs kwam het probleem op de re gionale agenda en volgens Schuijt hebben de gemeenten inmiddels geaccepteerd dat ze een verantwoordelijkheid heb ben voor de huisvesting van de 'gastarbeiders'. Desondanks is het voor Ruigrok nog geen gelopen race aan de Tweede Poellaan. Niet alleen moet hij aan tal van strikte ei sen voldoen, daarnaast wil de gemeente dat hij en Horsman bij een positief principebesluit van het college een informatie avond organiseren. Daarna hangt het vooral van de bin nenkomende bezwaren af op welke termijn Ruigrok met de aanleg van het kampje kan be ginnen. blijven zitten met de verliesprojecten' De directeuren Mathilde Holkamp van De Brittenburg en Jan Turenhout van de KBV willen in Katwijk op de commerciële toer. Foto: Dick Hogewoning geld. Dat kun je niet op de huurders verhalen door de hu ren maar te verhogen, want we zijn wel aan richtlijnen van de overheid gebonden. De geld ge nererende taak van woningcor poraties is niet nieuw. In den lande wordt er al volop ge bouwd en ontwikkeld door col lega's, daarover staan de vak bladen vol." Kan de gemeente uitleggen waarom alle nieuwbouwprojec ten voor woningen of dienst verlenende instellingen gaan naar commerciële projectont wikkelaars? De directeuren Ma thilde Holkamp van De Britten burg en Jan Turenhout van de KBV willen de vragen hardop stellen, in de hoop dat de toe komst een ander beeld laat zien. Niet dat ze er wakker van liggen, maar in het belang van Katwijk zou er meer aandacht mogen zijn voor de rol van de maatschappelijke ondernemer versus de commerciële onder nemer. Vooral omdat de direc teuren zien dat wat in andere gemeenten de normaalste zaak van de wereld is. In Valkenburg hebben zij wel projectén ont wikkeld. Holkamp: „Je moet daar als corporatie de gelegenheid voor krijgen en die is er in Katwijk niet. Wij blijven zitten met de verliesprojecten. In de Zanderij hebben we sociale woning- bouw-neergezet, maar dat kost alleen maar geld. Van ons en van de gemeente. De winst die wordt gemaakt op de dure hui zen is voor de projectontwikke laar. Die gaat ervan naar de Ba- hama's." Turenhout: „Terwijl het geld dat wij verdienen, weer in Kat wijk wordt geïnvesteerd. Wij kijken niet alleen naar de ste nen, maar ook naar de sociale aspecten die nodig zijn voor een leefbare wijk met toekomst: verlichting, straatmeubilair, de combinatie van wonen en zorg. Dat lange termijn denken vind je bij een commerciële project ontwikkelaar niet terug. En denk je dat er een projectont wikkelaar zou zijn die een mo nument als de Rooie Buurt in stand houdt als hem dat een onrendabele investering van veertien miljoen euro kost? Dit is sinds tientallen jaren voor ons het eerste project waar we naast de renovatie ook nieuwe koophuizen neerzetten waarop we winst maken. Dat moet ook wel, want anders waren we op achttien miljoen uitgekomen." Holkamp: „Zonder de moge lijkheid om geld te verdienen, houdt het voor ons een keer op. Dan moeten we renovatiepro jecten gaan uitstellen of toch de ruimste marges van de huur verhoging opzoeken. Of be staand bezit verkopen, maar dan kan ook niet eindeloos. Ze ker niet bij De Brittenburg, want wij hebben vooral hoog bouw, dus die paar eengezins woningen willen we graag be houden." „We hebben anderhalf jaar ge leden samen een brief gestuurd naar de gemeente, met het ver zoek om aan ons te denken als er bouwprojecten mogelijk zijn. Maar dat heeft vooralsnog geen enkele effect gehad. Terwijl wij onze belangstelling tonen voor elk bouwlocatie die voorbij komt. Bijvoorbeeld? De nieuw bouw van kinderopvangcen trum KOK, in combinatie met koopwoningen. Dat hadden wij precies zo willen doen, maar de gemeente zei: 'we zijn al in ge sprek met drie commerciële be drijven, u bent te laat'. In Val kenburg kan het wel. Daar zijn Rijnweide, Veldzicht en straks het Duyfrak door de woning corporaties ontwikkeld." Turenhout: „Er zijn meer pro jecten gaande waar wij bij be trokken hadden willen en kun nen worden. Dat moet niet als rancune klinken, maar het zijn wel gemiste kansen dat er met ons geen gesprekken worden gevoerd. Leg me dat nou eens uit: waarom zouden wij niet kunnen doen wat de commer- ciëlen doen? Wij hebben ook de expertise, kijk maar naar wat er al staat Een belangrijke factor is dat wij veel contact hebben met de klant. Die zit bij alle complexen aan tafel en praat mee, precies zoals de overheid zelf met de burger om wil gaan. Kennelijk is het bij de gemeente niet genoeg bekend wat wij kunnen, want nog steeds wordt niet aan ons gedacht. Bij de ontwikkeling van het Zeehospi- tiumterrein bijvoorbeeld. Ik heb van directeur P. de Laat daar begrepen: er ligt een plan, biedt u maar, de hoogste bieder mag het doen. Daar kunnen wij niet tegenop." Holkamp: „Terwijl de gemeen te in zo'n geval faciliterend zou kunnen optreden en bedingen dat er een woningcorporatie bij de planontwikkeling moet wor den betrokken. Juist omdat wij oog hebben voor de maat schappelijke aspecten van zo'n woon- en zorgcomplex. Wij kunnen bijvoorbeeld cliënten uitruilen, want sommige ge handicapten van het Zeehospi tium willen ook wel in een ge wone wijk wonen." „Dit soort zaken is in de hele discussie rond het Zeehos niet aan de orde gèweest. Wij zijn gewoon niet in beeld. We heb ben de nieuwe raadsleden an derhalfjaar geleden uitgeno digd voor een kennismaking, maar dat is kennelijk niet vol doende. Als er op het gemeen tehuis ambtenaren zitten die nooit aan de corporaties den ken, dan is het heel moeilijk om een plekje te veroveren op die ontwikkelingsmarkt. Zeker als we dan weer in de krant lezen dat de gemeente zo tevreden is over de samenwerking met pro jectontwikkelaars bij bijvoor beeld de Princehaven en daar vooral mee door wil gaan. Het is een patroon, een ons-kent- onssysteem. En als je dan op zaterdag niet op het veld staat, omdat je niet van voetbal houdt..." Turenhout: „Voor ons ligt er een taak om onszelf en onze mogelijkheden nog beter onder de aandacht te brengen. Het is te hopen dat er dan een kente ring in het denken komt, want er komen nog diverse bouwlo caties aan, zoals het Tussenge bied, tussen Katwijk en Noord wijk. Wij willen graag als vol waardige partner meedenken over Katwijkse projecten, zeker als die middenin ons woning- bezit liggen. Het maakt ons niet uit wie van de twee corporaties het project trekt, eventueel richten we er een gemeen schappelijke projectorganisatie voor op. Als het geld dat Katwij- kers betalen, maar in Katwijk blijft."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17