LEIDEN REGIO Lightrail als alternatief voor Valkenburg Brit herdenkt in Oegstgeest de heldendood van zijn schoonvader De amandelwrijfmachine en het banketbakkersgevoel Rijk moet meebetalen aan kustverdediging RB Ondernemer wil vuurwerk verkopen in Grote Polder Voorwaardelijke celstraf na ontucht met gehandicapte H DC 972 woensdag 12 november 2003 Marieke de Kok rciEST - De kleine kerkklok iet Groene Kerkje in Oegst- l probeert met zijn geklin- oven de stevige wind uit te in. Het lukt maar gedeelte- rij Jnder de kerktoren hangen hij enorme vlaggen halfstok: ijkh ida, Nederland en Groot- mnië. Mensen, sober ge- gvai wachten geduldig tot ze geva ik binnen kunnen. Op iks aj jorst een knalrode klap- ibruj ze dee Day, wapenstilstands- ppyday of klaprozendag •tekent allemaal hetzelf- ler. ?cht efbf |e slachtoffers van de Eer- niks 1 de Tweede Wereldoorlog n soi len wereldwijd herdacht in mrai fde maand, op de elfde e reg op het elfde uur. Precies terin itachtig jaar geleden werd 1, en rsailles de wapenstilstand iet N le Eerste Wereldoorlog ge lat e id: het Verdrag van Versail- ebra enp «gstgeest organiseert het 1 die zo'n plaatselijke oorlogsgravencomi- té de jaarlijkse herdenking. Ze ventien Britse en Canadese RAF-piloten hebben op de be graafplaats achter de Groene Kerk hun laatste rust gevonden. Ze zijn gestorven in hun ge vecht tegen de Duitse bezetter van Nederland. De graven, spierwit en vierkant van vorm, staan netjes in een rij tegen een heg. Een beetje ontredderd zitten de Engelsman Chris Cough en zijn goede vriendin Gwen op de wiebelige, rieten kerkstoeltjes. Van zijn gezicht is te lezen dat hij niets begrijpt van de Neder lands gesproken speech. De twee Britten zijn speciaal naar Oegstgeest gekomen voor de herdenkingsdienst. Eerst een speech, dan de bloemlegging en vervolgens een kop koffie in café de Roode Leeuw. Cough is een schoonzoon van de overleden sergeant-vliege nier, schutter en telegrafist John Montague Charles Boug- in. De piloot stierfin 1941 voor dat hij zijn dochter Hazel ge zien had. Ze werd een paar maanden later geboren. Haar moeder voedde haar op, maar zij hertrouwde nooit. Enkele ja ren geleden wilde Hazel het graf van haar vader zien. „Het ontroerde haar ontzettend om haar meisjesnaam op een graf gespeld te zien", vertelt Cough, terwijl hij de klaproos op zijn donkerblauwe regenjas goed draait. „Ze kende haar vader al leen maar uit verhalen. En on danks de vergoeding die de Britse overheid gaf aan 'war- widows' om naar graven in het Europese vasteland te gaan, is haar moeder nooit naar Neder land afgereisd." Nu zijn vrouw en ook haar moeder allebei zijn overleden, komt Cough alleen naar Nederland. De schoenen van de patriottis tische man doen de stenen van het grindpad dat door de stille begraafplaats slingert knerpen. Elk jaar stuurt Cough drie hou ten kruisjes naar Oegstgeest. „Eén voor mijn schoonvader en twee voor zijn co-piloten", legt de Brit uit. Remembrance'staat op het kruisje dat in de grond gedrukt moet worden, volgens oud-Engels gebruik. „Als het even kan, kom ik ze brengen. Anders stuur ik ze naar het oor- logsgravencomité op." Cough staat stil bij het graf van zijn schoonvader. De rood-wit- blauwe bloemen die burge meester Timmers er net heeft neergelegd wachten geduldig in het grind tot de kou en de wind ze fataal wordt. De witte chry santen die kinderen van basis school de Springplank in de va zen hebben neergezet staan fier overeind. Op de achtergrond klinkt een scooter die twee tie ners in sneltreinvaart over de Haarlemmerstraatweg vervoert. „Ik ben toch altijd weer een beetje ontroerd", zegt Cough. „Ook al is het al zoveel jaar ge leden en is het niet eens mijn eigen familie." Zeventien spierwitte, hoekige grafzerken voor zeventien verongelukte RAF-piloten uit de Tweede Wereldoorlog. Engelsman Chris Cough, met de klaproos op zijn revers, is speciaal voor de herdenking naar Nederland gevlogen. Foto: Hielco Kuipers zoeterwoude/leiden - Onder nemer Hugo Choufour wil een vuurwerkdistributiepunt ope nen op industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Hij wil in een pand aan de Industrieweg jaarlijks rond oud en nieuw vuurwerk verkopen voor klanten uit de regio. Chou four wil het verkooppunt in de Leidse Herenstraat ervoor op geven. Volgens de Leidse ondernemer is een opslag- en verkoopcen trum op het industrieterrein in alle opzichten beter dan zijn zaak in de Herenstraat. „Het is veiliger, omdat het huidige ver kooppunt midden in een woonwijk ligt. Parkeerproble men zijn opgelost: de bedrijven op Grote Polder zijn rond oud en nieuw gesloten. En omwo nenden van het pand aan de Herenstraat zijn ook verlost van jongens die meteen na het ko pen vuurwerk afsteken." Choufour geeft toe dat de nieu we plek voor hem ook commer cieel interessanter is. „Die loca tie is van alle kanten goed be reikbaar, via A4, Nil en Hoge Rijndijk. Ideaal." De ondernemer, die in Leiden sinds de jaren tachtig vuurwerk verkoopt, heeft voor zijn ge wenste nieuwe verkooppunt een vergunning nodig van de gemeente Zoeterwoude. Hij is bereid daarvoor zijn vergun ning voor de Leidse Herenstraat op te geven. De gemeente Zoe terwoude heeft nog geen ver zoek van Choufour ontvangen. Een woordvoerder laat weten dat als dat wel gebeurt, de ge meente niet zomaar een ver gunning afgeeft. „Op het indu strieterrein mag helemaal geen detailhandel plaatshebben. Als hij dit wil, moeten we daar eens goed over nadenken." door Saskia Buitelaar katwijk/leiden - De Katwijkse wethouder Van der Plas (water beheer) hoopt dat zijn gemeen te volgend jaar op geld van het rijk kan rekenen voor onder zoek naar een veiliger kust. Hij maakt zich niet druk over het recente besluit van staatssecre taris Schultz (verkeer en water staat) om de kustveiligheid bij Katwijk geen prioriteit te geven. Katwijk heeft er voorlopig de handen aan vol om op een rijtje te zetten wat de beste manieren zijn om het dorp en het achter land in de toekomst tegen het water te beschermen. „Of we nou dit jaar of volgend jaar op de prioriteitenlijst staan", zegt de wethouder, „als het maar een keer gebeurt." Daarover zal hij dan nog wel in discussie moeten gaan met het ministerie van verkeer en wa terstaat. Want dat is niet van plan om volgend jaar weer een pot met geld voor planstudies te verdelen, meldt een woord voerder. In Katwijk is het vooral de buitensluis, waar bij extreme stormen in de toekomst moge lijk water overheen kan slaan. Bovendien moet de waterkering ter' hoogte van het centrum worden verbeterd. Nu is het duin op de laagste plek slechts vijf meter hoog. Onder extreme weersomstandigheden kan de gehele oude dorpskern, waar 2300 mensen wonen, onder water komen te staan. Hoe vervelend dat ook voor Katwijk is, het achterliggende land is niet in gevaar en dus wijst het ministerie Katwijk niet aan als 'prioritaire zwakke schakel', het predikaat dat no dig is om voor onderzoeksgeld in aanmerking te komen. Een geval van doorschuiven van verantwoordelijkheden, vindt de Katwijkse wethouder. „Het rijk is verantwoordelijk voor de veiligheid van de totale Nederlandse bevolking. Het kan zich dus niet ontslaan van de plicht om ook voor 2300 Katwij- kers zorg te dragen." Noordwijk krijgt wél voorrang. Dat betekent dat het rijk de kos ten betaalt voor een onderzoek dat moet uitwijzen of een dam- wand onder de duinen de vei ligste oplossing is om droge voeten te houden in Noordwijk en het achterland. Ook Katwijk is eerder als risico volle zwakke schakel aangewe zen door het Hoogheemraad schap van Rijnland (de beheer der van de zeewering) en de provincie Zuid-Holland. Maar de staatssecretaris heeft vorige week geconcludeerd dat Kat wijk niet de hoogste prioriteit heeft, omdat de binnendijk die als een verhoging door het ou de dorpscentrum loopt, het land daarachter tegen overstro ming beschermt. Van der Plas kan zich die afweging voorstel len, maar zal de prioriteit van Katwijk onder de aandacht blij ven brengen, zegt hij. Voorlopig heeft de gemeente echter tijd nodig om alle moge lijkheden voor een veiliger kust af te wegen, legt de wethouder uit, en daarvoor is nog geen geld van de overheid nodig. „Het plan voor een Zeejachtha ven, dat serieus wordt onder zocht, biedt ook aanknopings punten." den haag/zoeterwoude - een 57-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een voorwaardelij ke celstraf van vier maanden voor ontucht met een 40-jarige verstandelijk gehandicapte vrouw. De man was als per soonlijk begeleider in Swetter- hage, de Zoeterwoudse instel ling voor verstandelijk gehandi capten, belast met de zorg voor de vrouw. De officier van justitie had een werkstraf van 240 uur geëist. De rechtbank besloot tot een lage re straf omdat de Leidenaar in ziet dat hij de grenzen van het toelaatbare heeft overschreden. De man zei dat hij de vrouw, die het verstand heeft van een kind van zes jaar, seksueel weerbaarder wilde maken. Vol gens de rechtbank heeft de man in zijn hulpverlening aan de vrouw echter zijn eigen lust gevoelens laten meespelen. Hij volgt inmiddels een therapie. rijk' it on de bi 'grif >vei is go ;n,F ome n Slaak Smakman rs ge r i/regio - Twintig jaar gele leed lijn 51 er 66 minuten Cha om van Leiden naar Haar- lotel e komen, driejaar geleden maai nu^en en momenteel 83 nul rïen' ^en 8oede fietser doet udus sneller. Met dank aan le drempels en rotondes die ibus sinds een paar jaar nemen op zijn route. Het is oor ander openbaar vervoer de Bollenstreek, vindt direc- toudewijn Leeuwenburgh B Mobility. Met lightrail kan penbaar vervoer weer con- ren met de auto. En met leetje goede planning is n nburg dan niet eens nodig Qp.ji euwbouwlocatie. n 149 reed de laatste tram 1 Haarlem en Leiden. n als het aan Boudewijn ■raiiü venburgh ^gt, komt hij te- a Maar dan wel in een hy- odeme, snelle, comforta- form die als een volwaar- tematief kan gaan dienen de auto. En méér dan dat: ieuwe lightrail kan de as ïoki en voor ^e'e niimtelijk- r kja omische ontwikkeling van illenstreek, precies in lijn ™de plannen voor het be- van de Bollenstreek zoals mooi verwoord staan in noêitct van Tcylingcn. t renburgh weet waar hij ver heeft. Na zes jaar bij de 0' ocie als medewerker ver dool tes op de lijn Leiden-Haarlem. En dat is dus de verkeerde weg, vindt Leeuwenburgh, want dan kun je er op wachten tot er be bouwing aan beide zijden van de spoorlijn komt die precies midden door het open bollen- gebied loopt. De lightrail van Leeuwenburgh zoekt de aansluiting bij de be staande bebouwing: vanaf sta tion Leiden. Overigens, zegt hij er meteen bij, zijn er natuurlijk tal van varianten en subvarian ten mogelijk. Als snelle, comfortabele verbin ding van huis tot huis kan de lightrail een motor vormen voor de totale ruimtelijk-econo mische ontwikkeling voor de streek. Op een kaartje heeft hij al mogelijke nieuwbouwloca- ties ingetekend die samen zelfs een alternatief kunnen vormen voor Valkenburg: de open ruimte tussen Voorhout en Sas- senheim en delen van de Floris Schoutenpolder en de Poelpol der bij Sassenheim. Daar is natuurlijk van alles te gen aan te voeren, realiseert hij zich: mooie stukjes streek moe ten ervoor worden opgeofferd. Maar: „Laten we ook eerlijk zijn: niemand in Lisse vindt het leuk als zijn kinderen straks in Valkenburg moeten gaan wo nen omdat er in Lisse geen huis voor ze is. En door aansluiting te zoeken bij de bestaande be bouwing blijft het open bollen- gebied intact. En dat is een doelstelling van de gemeenten in de Bollenstreek waarmee ik het honderd procent eens ben." Boudewijn Leeuwenburgh ziet nieuwe spoorlijn als rode draad voor de regio Boudewijn Leeuwenburgh langs het spoor bij Leiden Centraal: over dit spoor moet over een aantal jaren de Bollenstreek-lightrail gaan rijden. Foto: Dick Hogewoning keer en vervoer, was hij vervol gens bijna een kwarteeuw in dienst bij de NZH, waarvan meer dan driekwart als regiodi recteur. De komst van Connex- xion betekende het vertrek van Leeuwenburgh. Hij kon zich niet langer vinden in de be- drijfsstrategie. „Bij de NZH wa ren we gewend om te kijken wat overheden wilden en dan te zien hoe we daar als bedrijf op konden inspelen. Bij Connex ion werd het anders: de over heden moesten maar aangeven wat we moesten doen. Zelf meedenken was er niet meer bij. Ik zeg niet dat dat fout is, maar het was niet mijn lijn." Als directeur van zijn eigen be drijf LB Mobility heeft Leeu wenburgh meegewerkt aan die andere lightrail, de Rijn Gouwe Lijn. Dat die lightrail door de Breestraat straks een oost-west verbinding wordt, is eigenlijk vreemd, vindt Leeuwenburgh. ,Alle belangrijke verbindingen door de streek lopen van noord naar zuid, en uit berekeningen die we in die tijd maakten bleek al dat een noord-zuidlijn veel rendabeler zou zijn dan één van oost naar west." Dat is nog steeds zo, stelt hij: want op de voormalige tramlijn van Leiden naar Haarlem ligt een keten van dorpen: Oegst geest, Warmond, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek en Heemstede. Nu de Rijn Gouwe Lijn rond is, wordt het volgens hem tijd om naar de verdere toekomst te kijken. Want ook in de Bollenstreek is de file inmid dels een bekend verschijnsel, en dat zal alleen maar erger worden. En er ligt in Neder land, zo heeft de Rijn Gouwe Lijn ook weer eens bewijzen, in Nederland zo'n vijftien tot twintig jaar tussen het ontwik kelen van een idee op het ge bied van de infrastructuur en de realisatie ervan. De lightrail heeft zich in het buitenland inmiddels bewezen. In Duitsland en Frankrijk maakt de verbinding furore, en een paar weken geleden kreeg Leeuwenburgh de opdracht voor de ontwikkeling van light rail in de regio Brussel-Leuven- Antwerpen. Lightrail is in de optiek van Leeuwenburgh een superdeluxe, snelle uitvoering van de tram - die bijvoorbeeld ook over bestaand spoor kan rijden - die in alle opzichten su perieur is aan de bus: sneller, ruimer, comfortabeler en veel frequenter. Niet dat de bus he lemaal verdwijnt: als aanvulling op de lightrail - die in de Bol lenstreek zelfs met een enkel spoor om de tien minuten moet kunnen rijden - moeten in zijn visie vanaf de haltes wijkbusjes rijden die de passagiers vrijwel voor de deur af zetten. En daar mee ligt er een vervoerssysteem dat in vrijwel alle opzichten kan concurreren met de auto. Een provinciale commissie on derzoekt momenteel meer hal- Daartoe worden op een lange werktafel Spaanse amandelen (nieuwe oogst) en grove kristal suiker in een verhouding van fiftyfifty onder toevoeging van water met elkaar vermengd. Het mengsel gaat vervolgens drie keer door de amandel wrijfmachine. Een keer in de grove stand, dan op de halve stand enten slotte op de fijne stand. Voordat de brij door de fijne stand gaat, neemt banket bakker Wim Beekhuizen de proef op de som. „Wantje moet nog wél de stukjes aman del proeven. Het is eigenlijk een heel eenvoudig procédé, maar wel arbeidsintensief." Beekhuizen is zo'n anderhalf uur bezig met het maken van 100 kilo spijs. „Jaren geleden was het hier te druk om spijs te draaien. Toen kochten we spijs van de fabriek, maar liep de verkoop van artikelen met spijs erin schrikbarend terug. Het publiek proefde het verschil en strafte ons meteen af. We zijn toen snel zelf weer spijs gaan draaien, maar het heeft jaren geduurd voordat alle klanten weer terug waren." De spijs is, zonder toevoegin gen en gemaakt in een schone omgeving, zo'n drie maanden houdbaar. Worden er eieren of geraspte citroen aan toege - voegd dan is de houdbaarheid aanzienlijk korter. Overigens vindt Van den Els- hout banketstaven geen goed woord. Zelf spreekt hij liever over roomboter amandelsta- ven. „Want in banketstaven kan margarine zitten of peul vruchten. Volgens Van den Elshout zijn er geen slechte banketstaven meer, maar is het té veël van hetzelfde. „Er zit roomboter in verwerkt en spijs maar het is een eenheidsworst geworden." Hij neemt ook het woord productverarming in de mond.,Neem bijvoorbeeld marsepein. Dat lom je tegen woordig bij de drogist kopen of bij de benzinepomp. Wie con troleert dan nog de kwaliteit? Ik verkoop toch ook geen benzi ne? Nee, de verloedering treedt in." Tot slot heeft Van den Elshout nog een tip voor het eten van een stukje roomboter aman- delstaaf.Eet het op kamer temperatuur, want dan komt de smaak van de spijs het besté tot z'n recht. En leg de staaf nooit op de verwarming of bo ven de kachel, want dan wordt de korst zacht." Eric-Jan Berendsen Banketbakker Wim Beekhuizen mengt Spaanse amandelen, grove kristalsuiker en water tot zelfge maakte spijs. Foto: Mark Lamers erklaas is weer bijna in het ooti I en daarna laat Kerstmis eOrt niet lang meer op zich hten. Toptijden dus voor banketbakkers. Binnen- -0— de pepemoten, ge- d-nli jes, gevulde speculaas en Leidtftstollen en -kransen weer de toonbank alsof Neder- 1 nooit van een recessie gehoord. Bij Philip van j Elshout, die een kleine aar geleden banketbak- (allenberg aan de Leidse imenschansweg overnam, /arm °og zelf spijs gemaakt, gger e bil 3gd snel doof rlich! •nai b iingi doo? je de !prd I ■eg' rsen watü ighö. iiedi ind I uit' vedi ebbe nisi En dat gebeurt nog maar in bit ter weinig banketbakkerijen. Toch wil Van den Elshout geen kwaad woord over fabrieksspijs horen. „Bijna alle banketbak kers maken er tegenwoordig gebruik van en met die spijs kun je prima kerststollen, ban ketstaven en gevulde koeken maken. Maar de smaak van zelf gemaakte spijs gaat boven al les." Aan de Lammenschans- weg wordt door Van den Els hout en zijn personeel dezer dagen zo'n 1500 kilo geprodu ceerd. Deno doog nge» kheii ïeid De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen V 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15