'Lekker' is genadeloos voor Leiden REGIO 'Als je fiets is gejat, doen ze er niets aan' 'Ik krijg soms een hartverfriemeling van die onverlichte fletse 'Tic mnnktp tinp ujpI groot'20 beweert de de winnende goal' °°k p|eit NAVRAAG Voetballers die na een duel een aangeslagen indruk maken, moe ten direct gewisseld worden. De kans op blijvend hersenletsel is te IK, rrUUlKlV riug LUVl Gezondheidsraad, die groot landelijk onder zoek onder voetballers. Voormalig Ouick Boys-speler HANS VAN DER PLAS is ervaringsdeskundige. HDC970 WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 Als iemand hier iets over kan zeggen, Hans...? „Ik weet wat je bedoelt. Ooit heb ik een vreselijke klap tegen mijn hoofd gehad in een wedstrijd, en ik heb gewoon doorge speeld. Het schijnt dat ik een minuut of tien totaal verdwaasd door het veld heb gelopen, ik weet daar niks meer van. Maar vlak voor tijd maakte ik wel de winnende goal, uit een penalty." Dat weet je dus nog. Valt het wel mee met die hersenschade, dan? „Ik weet het niet. Ik ben wel aardig wat kwijt van die middag. En naderhand heb ik enorme koppijn gehad. Of het nou echt verstandig was, weet ik niet. Maar ik heb geen spijt: ik heb er geen last meer van en die wedstrijd was belangrijk." Zouden voetballers in zo'n situatie niet tegen zichzelf in bescherming moeten worden genomen? „Een bepaalde groep spelers vraagt nooit om een wissel. Die gaan altijd door. Dan moet de trainer een beslissing nemen. Die kan dan het beste inschatten of die speler het nog aankan." Maar de trainer weet niet of mogelijk hersenschade kan op treden. „Dat is ook weer waar. Het is een lastig onderwerp. Maar die discussies op tv vind ik altijd vrij zinloos, hoor. Elke vijf, zes jaar wordt het weer opgerakeld met een onderzoekje. Net als met boksen. Er wordt al vijfhonderd jaar gebokst en nu zou het op eens niet meer kunnen. Dan denk ik: hebben die deskundigen niks beters te doen?" Je denkt niet dat er een nieuwe regel komt, zoals de Gezond heidsraad wil? „Welnee. De sporter doet het zelf. Het is onze eigen verant woordelijkheid. Een trainer kent het karakter van zijn spelers: de één geeft het aan als het niet meer gaat, de ander niet. Daar moet de trainer rekening mee houden. En dat gaat al heel lang goed." tekst: Peter Groenendijk archieffoto: Cees van Hoogdalem UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 13 november ALPHEN - De gemeente Alphen denkt erover om in december via kranten-advertenties een opsporingsactie te beginnen naar 'illegale' inwoners. Dat wordt dan een laatste poging om nog vóór 1 januari a.s. aan de 50.000 inwoners te komen. Voor Alphen is het bereiken van dat magistrale getal letterlijk een 'miljoenenzaak': met een bevolking van 50.001 man krijgt de gemeente op z'n minst 4,3 miljoen méér aan uitkeringen van het rijk, dan met 49.999 man. Alphen zit volgens de laatste tellingen (begin deze maand) nog 349 inwoners van de 50.000-grens af. „Wij zijn bij het opstellen van de financiële plannen voor 1979 uitge gaan van die 50.000 inwoners. Volgens de voorspellingen zouden we dat ook ruimschoots halen. Maar dat blijkt nu toch zeer dubieus. De kans is groot dat we net een paar tientallen inwoners tekort komen en daardoor 4,3 miljoen mislopen. En dat niet alleen, want het niet halen van de 50.000 zal ook de onderwijs-uitkeringen die we van het rijk krijgen negatief beïnvloeden, zodat we in totaal nog meer zullen mis sen", aldus wethouder JJ. Goedhart (financiën) tijdens een commis sie vergadering in Alphen. ANNO 1978, maandag 13 november LEIDEN - Leutig Leiden heeft weer een nieuwe leider. In de residentie van De Hutspotten kwam Prins Hendrik toepasselijk en verrassend uit een levensgrote hutspot te voorschijn. De nieuwe prins heet van zichzelf Henk de Winkel en geniet ook bekendheid als winkelier van Ijzerhandel Janse in de Haarlemmerstraat. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep: 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep: 075-6813677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep.- 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden vereonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 ""f AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. KLANKBORD Liefst 744 fietsers in Leiden werden onlangs door de politie in één weekeinde op de bon geslingerd omdat de verlich ting niet deugde. Aanleiding genoeg voor de stelling 'De po litie heeft wel wat beters te doen dan het bekeuren van fietsers zonder licht'. Een klei ne meerderheid (56 procent) van de bezoekers van de LD-in- ternetsite blijkt het met die stelling eens. Een selectie uit de reacties. Corry Onderwater, Leiden: „Vooral bij regen schrik je als automobilist telkens weer als je pas op het laatste moment een onverlichte fietser ziet, die je nog net kunt ontwijken. Zelfs ouders met kleine kinde ren achterop rijden vaak zon der verlichting. Is dit een voorbeeld?" Martine de Vries, Leiden: „Helemaal mee eens. Vooral als politieagenten mensen (onder wie ondergetekende) gaan bekeuren die helemaal niet fietsen, omdat ze ruim voor het 'bekeurpunt' zijn ge waarschuwd door oplettende burgers. Compleet willekeurig werden in de beruchte nacht mensen aangehouden, lo pend of fietsend, ongeacht of je wel of geen voor- en of ach terlicht had. Het bedrag werd bepaald door de manier waar op je mee- of tegenwerkte. Hoe kan het dat alle politie- De politie heeft wel wat beters te doen dan het bekeuren van fietsers zonder licht agenten die meewerkten aan de actie zelf toegaven dat ze het onzin vonden en dat ze ook liever iets anders deden? Hoe kan je van burgers eisen dat ze licht op hun fiets heb ben als dat licht na één dag fietsenstalling bij het station al kapot is getrapt door rond hangende jongeren? Of kapot is gegaan door de massa's fietsen die tegen je eigen fiets worden gesmeten omdat er altijd een tekort is aan ruimte? Het lijkt me beter de oorzaak van zonder licht fietsen aan te pakken. Een bekeuring is nog altijd goedkoper dan steeds je licht te laten repareren." F. Araad, Leiden: „Bekeuren zal wel te veel rompslomp ge ven. Zet de politie op bepaal de plekken neer met een grote vrachtwagen. Geen licht? Fiets op de vrachtwagen en afvoe ren naar een plek aan de rand van de stad. Daar kan de fiets 24 uur later worden opge haald." H. Ouwersloot. Katwijk: „Als er overtredingen worden ge maakt, van welke aard ook, moet de politie verbaliserend optreden. Dan kunnen de meeste fietsers hun hart op halen, want die houden zich aan geen enkele regel. Afgelo pen vrijdag telde ik in een kwartier tijd 24 fietsers zonder licht Streng ingrijpen is hard nodig." E.HA Rob, Leiderdorp: „Fietsers zonder licht zijn een ramp op de weg. Soms denk ik wel eens: ze krijgen zeker een bekeuring als ze wél licht hebben." G. van Andel, Leiden: „De politie heeft inderdaad wat beters te doen. Bijvoorbeeld taxi's bekeuren die 's nachts de Breestraat als snelweg ge bruiken." J. van den Hoek, Sassen- heim: „De fietsers zijn lekker makkelijk te pakken. Dus die zijn altijd het haasje. Maar als je fiets is gejat, doen ze er niets aan." Fred Kromhout, Leiden: „De Geen licht? Fiets op de vrachtwagen en afvoeren! Foto: ANP/Evert Elzinga aandacht van de politie zou wat mij betreft moeten uit gaan naar criminaliteit en ernstiger overtredingen. Ove rigens is fietsverlichting erg kwetsbaar en kunnen velen er weinig aan doen dat hun ver lichting niet of niet goed werkt. Het is mij al zoveel ma len overkomen dat er zaken aan mijn fiets kapot worden gemaakt, waaronder de ver lichting, dat ik liever zie dat de politie daar de aandacht op richt. Kortom politie Lei den/Voorschoten: wéér een vette onvoldoende." Bart Verstraten, Leiden: „Ik ben het hier volkomen mee eens. Word je bekeurd omdat je zonder licht rijdt terwijl je honderd meter verder van je fiets af wordt geschopt door een paar criminelen. Ik vind dat ze daar wat aan moeten doen." CJ.Floor, Voorhout: „Einde lijk wordt er door het politie apparaat gereageerd. Fietsers zonder geheel of gedeeltelijke verlichting zijn voor zichzelf levensgevaarlijk. (Ook in de Breestraat.)" Aad Langelaan, Voorhout: „Niks ervan, overtreding is overtreding. Je schrikt je te barsten als er weer zo'n grie zel zonder licht uit het duister opduikt voor je auto. En dan is het de automobilist weer die het heeft gedaan. Ni van: betalen en lik-op-st eigenlijk liefst de fiets m in beslag nemen." M. van der Voort, Leidt „Mee eens. Als de regen dat iedereen zijn verant delijkheid neemt zou zo licht rijden voor eigen ri moeten zijn. Er is uit on zoek gebleken dat 'de bi andere zaken belangrij; vindt zoals (drugs) ovei vechtpartijen, alcoholen les en gewoon meer bla straat om het veiligheid voel te versterken." E. Si tin jak, Leiden: ,,0i Weggebruikers zonder 1 delijke verlichting moeli hard worden aangepakt automobilist en fietsen donders goed dat eeno lichte fietser in het donl zeker als het regent, om baar is. De nieuwe stelling gaat' kan het anders? - over Bi nendes veelbesproken o| van afgelopen vrijdag. B ling waarop tot en meti dag kan worden gereage luidt: Balkenende heeft groot j met zijn kritiek op de On tire. Reageren kan via www.leidschdagblad.nli postbus 54 2300AB Leidt Kamal Khodor el Cheikh (37) uit Leiden, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn, voorzitter Syri sche Culturele Stichting: „Ik heb soms het gevoel dat we in een omge keerde wereld leven. Stel uw fiets wordt gestolen. U doet aangifte bij de politie. Dat levert niks op, omdat de politie geen tijd heeft om dat soort kleine criminaliteit aan te pak ken. Drie maanden later wordt u aangehouden door de politie omdat u de verlichting van uw nieuwe fiets bent vergeten aan te zetten. U krijgt een bekeuring. De kranten staan er bijna dagelijks vol mee: de politie heeft weinig tijd om fietsdiefstal en andere kleine criminaliteit te bestrij den, maar ze heeft wel tijd om be keuringen uit te delen. Hs de kas bij de politie soms leeg, dat ze 744 fietsers zonder licht r heeft bekeurd? Wie kan het mij verklaren? U begrijpt, ik ben het met de stelling hele maal eens." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning stichting: „Toen ik las over de 744 bekeuringen in Leiden dacht ik: de politie heeft vast weer geld nodig of moet een target halen. Ik heb die 'boeven in uniform' jaren niet gezien en nu staan ze nota bene op elke hoek van de straat om het minste of geringste te bekeuren, terwijl op het zelfde moment aan de andere kant van de straat een oud vrouwtje wordt beroofd. Pure diefstal, als je het mij vraagt. Ik moet bekennen dat ik eigenlijk altijd zonder licht rijd, die enkele keer dat ik de fiets pak. Dat is misschien dom van me, maar het trapt zo zwaar. Maar voor de vei ligheid van mijn medeweggebruikers (en mezelf uiteraard) én omdat ik mijn geld niet laat af pakken ten gunste van een failliet politieappa raat, verklaar ik hierbij dat ik vanaf nu altijd met mijn licht aan zal fietsen." Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournalist, PvdA- raadslid: „Ja, natüürlijk kun je be langrijker dingen verzinnen dan het bekeuren van fietsers zonder licht. Maar op zich vind ik het niet erg als er zo nu en dan een actie is. Een beetje extra aandacht voor fietsvei- ligheid is nooit weg. Wél erg vind ik het dat fietsverlichting 'een priori teit' van de politie is en dat dat dan blijkbaar inhoudt dat andere dingen gewoon helemaal niet meer gebeu ren. Als je nu belt met de politie dat je iemand een fiets ziet stelen en ze die dief op heterdaad kunnen be trappen, krijg je geregeld te horen dat ze daar niet voor komen: dat is geen prioriteit. Prioriteit, mijn groo tje! Gewoon eerst je dage lijkse werk goed doen (fietsendieven aan houden, bijvoor- beeld) en als er dan W® no8 tijd en geld over X Jir iS( eens een actie voe ren. Maar niet in plaats van, alsje blieft." Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Natuurlijk zal de poli tie ook wel wat anders te doen heb ben, maar fietsverlichting is toch ook wel belangrijk, vind ik. In de stad zie je als automobilist een fietser meest al nog wel redelijk. Met dank aan de aanwezige straatverlichting. Maar als ik zie hoeveel fietsers op het platte land zonder fietsverlichting rijden, dan is dat werkelijk treurig. Van de tien zijn er hooguit vier van wie de verlichting in orde is. Rijdend in mijn auto heb ik al een paar keer bij na een hartverfriemeling gekregen van onverlichte fietsers die ineens voor me opdoken. Fietsers zouden zich beter moeten realiseren dat ze heel kwetsbaar zijn en juist om die reden ervoor moeten zorgen dat ze in het donker goed te zien zijn." 'Ik kan het bijna niet geloven, ik begrijp er niets van' Surakarta-eigenaar Von Bruwu „Een collega van me kreeg vorij een slecht stuk in de gids en hij daar in zijn omzet behoorlijk la van gehad." Soms leidt de berichtgeving vai 'Lekker' tot woede en een geven onrecht. Maar je doet er niks a zegt Jan Zaal ('s Molenaarsbruj kan wel naar ze bellen, maar ze heel stoïcijns onder. it het hun goed recht >mzet best negatief bi maar je doet er niks eer 2004' biedt een so eeld van het restaurai zen in de Leidse regj Slechts één noterin de tophonderd, eni ook nog voor het N wijkse Latour dat ei eens wordt afgebra ('We noteren eenp van ervaringen die thuishoren in zo'n restaurant.') Gelukkig is er ook 1 goed nieuws. Bijvoi beeld voor In denï pot, het Leidse rest rant waarover won zegd: 'Niets op aan merken. Alles is go Ook Disgenoten, F en La Cloche kome goed vanaf - en dat wel eens anders ge Er zijn zelfs twee ni komers in de gids, bei uit Noordwijk! De Duinen en Cha in het Palace Hotel van Roon, eigenaai De Duinen, is opge plaats. »Ze kunnen je mal breken." De restaurantgids 'Lekker', met daarin recensies van de 500 beste restau rants van Nederland, is genadeloos voor de regio Leiden. Slechts één no tering in de tophonderd (Latour in Noordwijk, 75ste) en diverse eetgele- genheden met een goede reputatie worden met de grond gelijk gemaakt. Wat is er aan de hand? naarsbrug uit Alphen aan den Rijn. De geproefde gerechten worden vol ledig de grond in geboord, en de re censie eindigt met: 'De vermoeide, plichtmatige bediening maakt de uitvaart compleet.' Eigenaar Jan Zaal weet niet wat hij hoort. „Dit is heel vervelend. Ik herken niets in de kri tiek die wordt geuit. Blijkbaar was de avond waaroD de re- slechte beurt in 'Lekker' wuif je niet even weg", zegt Erwin Rozendal van De Beukenhof in Oegstgeest. Ook zijn restaurant kreeg er van langs en duikelde zelfs uit de tophonderd. „De oplage is volgens mij boven de honderdduizend stuks. Je vaste klan ten hou je, maar incidentele bezoe kers willen zich nog wel eens laten leiden door de eids.' Stefan von Brunner slikt. En si nog eens. Zijn Indonesisch res rant Surakarta wordt in 'Lekke 2004' volledig afgeserveerd, kri hij net te horen. Enkele op merkingen uit de gids: 'In deze zaak gaat van alles mis.' 'Bij binnenkomst: geen personeel te beken nen, we gaan maar ergens zitten.' 'Te dikke pinda saus.' 'Vlees en saus zijn veel te voorzichtig ge kruid.' 'Taai geitenvlees in te dunne saus.' Von Brunner zou graag zeggen dat het hem niets doet, zo'n verhaal in 'Lek ker', maar dat zou niet waar zijn. „Ik schrik hier enorm van", zegt de eige naar. „Wij staan al jaren in de gids van 'Lekker', en het is altijd heel positief. Volgens mij is er in het af gelopen jaar niets veran derd. En nu dit! Ik kan het bijna niet geloven, ik be grijp er niets van." Eén troost: niet alleen Su rakarta krijgt er van langs. Diverse restaurants in de Leidse regio worden afge brand, zoals ook 's Mole- Niet iedereen was in mineur na het uitkomen van de Lekker. Topkok Cees Helder vond zijn restaurant Parkheuvel terug op de eerste Foto: ANP/Koen Suyk hele slechte dag voor onze zaak. Een slechte recensie is nooit leuk, maar een vernietigende recensie in 'Lekker' kan verstrekkende gevolgen hebben. Een restaurant in Arnhem werd ooit afgebrand in de jaarlijkse gids, en ging niet veel later failliet. De chef-kok stapte uit het vak. „Een Cees van Duijn (41) uit Warm vastgoedconsultant, belegger „Fietsen zonder licht in de bin stad werd jarenlang gedoogd.! parkeren of 5 kilometer te s: met de auto wordt niet gedooj Een fietser die (zonder verlicht wordt aangereden door een ai loopt behoorlijke verwonding Wanneer je als stad dit gedoog cepteert, hoe serieus kun je de van de bevolking dan aansprel veiligheid en naleving van regt Wat te doen met de pubers en opgevoerde scooters? En watt vrachtwagens zonder veilighei spiegels? Of stadsbussen die d heid aan hun laars lappen ind bouwde kom. Gedogen is uit! men en naleven van wat we d( cratisch hebbe gesproken is! meente, p handschoen c ga de gedoog loederingeo ongelijkheid apartheids

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14